3if No. bestaal uil 4 bladen. Uit onze Raadzaal. %aterdat& 14» November Nieuwstijdingen. I annex SHEERER OOURMHT en WYMBRITSERADEEL Olieel Orgaan fier Gemeente Sueet Verschijnt DINSDAGS eo VRIJDAGSAVONDS Eerste blad. 46 i Jaargang 14 Uitgave KIEZEBRINK en Co. SN EEK - Teletoon No tM B. en W. hebben den raad de volgende voorstellen aangeboden: No. X 07.351.11(45). Voorstel van Burgemeester en Wethouders om hen te machtigen tot het verhuren van woningen in de Smidsbuurt. De Raad der gemeente Sneek; Gelezen het voorstel van Burgemeester en Wethouders van 5 November 1929, no. X 07.351.11(51); BESLUIT: 1. cnder voorbehoud van de goedkeuring der Gedepu teerde Staten aan te koopen van H. E. Baarda voor de som van f9150.— het perceel, kadastraal bekend gemeente Sneek, Sectie D, no. 743, ter grootte van 2.19.10 H.A., lig gende tusschen de Houkesloot en de Oudvaart; II. Burgemeester en Wethouders te machtigen tot het in het openbaar verhuren van het onder I genoemde per ceel voor den tijd van vijf jaren, op de gebruikelijke voor waarden. Aldus enz. No. 1.842.73(16). Aanbeveling van Regenten van het Old Burger Weeshuis voor de benoeming van een lid van dat college. SNEEK, 1 November 1929. Aan den Gemeenteraad. Ter voorziening in de vacature wegens periodieke af treding op 1 Januari a.s. als Regent van den heer J. H. Doodkorte, hebben wij besloten daarvoor bij U aan te be velen de heeren: Sjoerd Tromp, koopman, en Laurentius J. Witteveen, koopman. Het zal ons aangenaam zijn, indien uit dit tweetal door U een keuze wordt gedaan. No. 208. Nader voorstel van Burgemeester en Wet houders, betreffende waarneming van lessen in de oude talen aan het gymnasium door de heeren H. Mendelson en A. van Griethuij- sen. No. X 07.351.11(50). Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot aankoop van drie perceelen water met jachthuizen aan de Koopmansgracht, kadas traal bekend gemeente Sneek, Sectie C, nos. 774 en 775 en C, no. 1264, onderscheidenlijk toebehoorende aan F. van der Meer en W. T Stam. Op uitnoodiging van de h.h. F. W. C. de Haas, A. L. J. Wijtzes en S. de Boer trad hier gisteravond in hotel Poelman voor een aantal genoodigden personeel van onder wijsinrichtingen, pers enz. op dr. J. /E. Wartena, rector van het Winschoter gym nasium, lid van het hoofdbestuur der Ver. No. X 07.351.11(51). Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot aankoop van het perceel land kadastraal bekend gemeente Sneek, Sectie D, no. 743, liggende tusschen de Houkesloot en de Oud vaart, van H. E. Baarda. als de onderwijzers, doch deze laatsten ge troosten zich die gaarne om het jonge ge slacht in staat te stellen een taal te schrij ven, die gemakkelijk is omdat ze zich bij de spreektaal aansluit en wetenschappelij ker, omdat ze de taal weergeeft zooals ze in de huidige periode gesproken wordt. Men schare zich in grooten getale achter de Ver., omdat alleen door den aandrang van velen de dam door de regeering opgeworpen, zal ijs zal worden bereid in werkplaatsen, welke zindelijk onderhouden zijn. Totnogtoe ha perde daar dikwijls nogal wat aan. Zooals te verwachten, werd dit besluit met veel on willigheid en verontwaardiging begroet, doch de Keuringsdienst hoopt door samen werking met welwillende betrokkenen het ijs voortaan bereid te krijgen in behoorlijke in richtingen. Ook mag men geen ijs meer be reiden zonder toestemming van B. en W. Dat men bij het onderzoek soms verras sende vondsten doet, blijkt uit eenige voor beelden. Zoo werd een taart in beslag geno men, waarvan de versiering met glasgruis was bestrooid. Meerdere «gevallen worden door spr. aangehaald, waardoor onweerleg baar wordt getoond, hoeveel er met ver schillende waren wordt gezwendeld. Klas- Natuurkundig Genootschap. Woensdagavond hield de heer M. Kauff man van Leeuwarden, directeur van den Keuringsdienst voor waren voor het Keu- ringsgebied Friesland, een lezing voor het Natuurkundig Genootschap, met als onder werp: Doel en werking van den Keurings dienst voor waren. Allereerst schetste spr. de toestanden en verordeningen ten opzichte van de keuring in het verleden, bij den Joodschen Wetgever en welke gereglementeerde eischen aan de levensmiddelen werden gesteld in de Mid deleeuwen. In Nederland werd later de gemeentelijke Keuring ingevoerd, welke plaats maakte voor de Provinciale Keuring. Vervalschin- gen, hoewel door de verscherpte controle aanmerkelijk ingeperkt, bleven aanvankelij» nog welig tieren, daar de boete doorgaans betrekkelijk gering was en de winst haar verre overtrof. De keurmeesters zijn belast met het op sporen van strafbare feiten. Ook dient in dit verband vermeld de veearts, bij de con trole van ondeugdelijk en wrak vee. Over tredingen worden gestraft met f 2000.— boete. Het doel van den Keuringsdienst is tweeledig: Bescherming van de volksge zondheid en wering van bedrog. In Ko ninklijke Besluiten zijn de eischen en veror deningen vervat, waaraan belanghebbenden zich hebben te houden, opdat de volkshy- giëne niet door willekeur wordt geschaad. Ook ten aanzien van de bedrijfsinrichting worden nadere omschrijvingen gegeven. Want dat ook deze meermalen nogal iets te wenschen overliet, werd ons duidelijk gemaakt door eenige frappante voorbeel den, welke een omlijning geven van voor komende toestanden, die voor de betrok kenen weinig flatteerend waren. Deze euve len worden echter langzamerhand door systematisch onderzoek en doeltreffende bepalingen nagenoeg geheel ondervangen. Het probleem der watervoorziening onder vindt nogal eenige tegenkanting onder de bevolking in onze Provincie. Velen meenen dat het onnoodig is leidingwater te nemen, daar zij een goede put of regenbak bezitten. Toch kan allerminst worden beweerd dat deze goed drinkwater leveren, want afge zien nog van de vaak zeer onhygiënische omgeving van deze reservoirs, waardoor ge makkelijk besmettende bestanddeelen de in houd kunnen bederven, neemt ook het regen water allerlei verontreinigingen in zich op. Onderzoekingen wezen uit dat pomp- en regenwater een beduidend aantal colibacte- riën bevat, zoodat men tegen het gebruik hiervan ernstige bedenkingen kan opperen; hygiënisch is het dan ook veroordeeld. Ook melk is o.m. een bijzondere voedingsbodem voor bacteriën. De beteekenis der zindelijk heid moet niet worden onderschat. Ook in het broodbesluit zijn bepalingen geformu leerd, welke voor de volksgezondheid van belang zijn. Het kneden van brood met de voeten is nu voorbij. Wat nog wel meer malen voorkomt zijn slaapgelegenheden c.s. in de directe omgeving der bakkerij. Het toezicht hierop dringt primitieve methoden en koppige tradities steeds meer terug en het dient erkend dat de Friesche bakkers zich over het algemeen vrij goed aan de nieuwe voorwaarden hebben aangepast. Het melkbesluit geeft nadere aanduiding omtrent de hoedanigheid van de af te le veren melk. Het toezicht moet reeds bij d< melkwinning beginnen, daar onzuiverheid of achteloosheid hier van grooten invloed kan zijn. Sneek slaat ten opzichte van de zindelijkheid een zeer gunstig figuur. Voor al de Regenten van het O. B. W. verdienen een woord van lof voor hun kranig initiatief, waardoor model-boerderijen verrezen zijn, welke door hun buitengewoon doelmatige inrichting respect afdwingen, terwijl men door bijzondere bepalingen het vetgehalte zoo hoog mogelijk tracht op te voeren. Het is zeer moeilijk colivrije melk te win nen. Gewone handelsmelk bevat wel een millioen bacteriën per c.M.3, en statistisch is vastgesteld dat per gelijke hoeveelheid in dt gewone melk welke wordt gedistribueerd, zeker 30 a 40.000 aanwezig zijn. Het prin cipe om steeds zuiverder melk te leveren is ook op andere bedrijven elders toegepast, welke nu in de veredeling der productie Sneek bijna benaderen. Bijzondere aandacht dient men te wijden aan koeien welke lij dende zijn aan gestuikte pokken of ontsto ken uiers. De melkwinning is trouwens aan Die Schöpfung. Evolutie is een natuurdrang. Immer voor uitstrevend heeft zij zich den weg door de eeuwen gebaand, het nieuwe brengend, het oude vergruizend. Ook de toonkunst ontkwam niet aan die ontwikkelingsgang. Alle tijden hebben hun beroemdheden gehad; zij zijn geklommen tot het toppunt hunner glorie en zijn thans ver geten. Slechts enkele begenadigden, wier gedachtengang torenhoog boven die hunner tijdgenooten uitstak, zijn der vergetelheid ontrukt. Dat de werken van Jos. Haydn thans nog immer een groote belangstelling hebben is tengevolge van het onverwoestbare, gezonde optimisme, waarmede de componist bezield was. Op een leeftijd waarop men het jeug dige vuur wel gebluscht waant vertoont hij nog een vitaliteit als een jongeling. Als sprekend voorbeeld kan men wel zijn Schöpfung” nemen, een werk dat overvloeit van jeugdige frischheid, eenvoud en op rechtheid. Zijn naïeviteit veroorlooft hem de paradijselijke stemming uitmuntend weer te SNEEK, 29 October 1929. Aan den Gemeenteraad. Eerlang zullen door de gemeente overgenomen kunnen worden de woningen in de Smidsbuurt, welke zijn aan gekocht van de Vereeniging tot het bouwen van woningen en welke door de gemeente, voorzoover ze niet ten behoeve van den bouw van café’s zullen worden afgebroken, weer kunnen worden Verhuurd. Op dit oogenblik bedraagt de huur van vier hoekwonin gen f 150.per jaar en die voor de overige woningen I 110.— per jaar. Er blijft slechts één hoekwoning in stand; de weekhuur voor deze woning kan vastgesteld worden op f 2.90. De weekhuur van de andere woningen kan bepaald op f 2.15. De kosten der waterleiding komen dan, gelijk nu, voor rekening van de huurders. Wij stellen U voor ons te machtigen tot verhuring voor deze prijzen en onder de gebruikelijke voorwaarden en daartoe het volgende besluit te nemen: De Raad der gemeente Sneek; Gelezen het voorstel van Burgemeester en Wethouders van 29 October 1929, no. X 07.351.11(45) BESLUIT: onder voorbehoud der goedkeuring van de Gedeputeerde Staten, Burgemeester en Wethouders te machtigen tot het verhuren van de woningen Smidsbuurt nos. 7 tot en mei 19, tegen een huurprijs van f2.90 per week voor zooveel de hoekwoning en van f2.15 per week voor zooveel de andere woningen aangaat en verder onder de gebruikelijke voorwaarden. Aldus enz. siek is de vervalsching met water van melk en brood. Meel, specerijen etc. zijn eveneens dankbare objecten. Zoo toonde spr. o. m. den aanwezigen een worst, welke voor 99 uit meel bestond! Wettelijk is vastgesteld dat brood een minimum-gewicht van 240 gram droge stof moet bevatten, dat is dus hetgeen er overblijft, wanneer het water is verdampt. In het eerste half jaar van den Keuringsdienst bleek 75 van het onder zochte brood niet te voldoen aan de gestelde eischen. Ook trachtte men destijds op geraf fineerde wijze door allerlei naamsverande ringen van waren de wet te ontduiken. Met menig typisch voorbeeld licht spr. zijn rede toe. Door de thans in zwang zijnde gewoon te om namen officieel vast te stellen, wordt het gebruik van suggestieve namen tegenge gaan. Voorts wijst spr. nog met enkele tee- kenende voorbeelden op den heilzamen in vloed, welke de Keuringsdienst uitoefent op het Staatsbelang. In de pauze noodigde spr. de aanwezigen uit de meegenomen monsters te bezichti gen, waarvan hij op onderhoudende wijze een toelichtende verklaring geeft. Daarna werden nog eenige lichtbeelden vertoond, welke het gesprokene veraan schouwelijkten. Met dank aan den spr. voor zijn bereid willigheid en leerzame lezing, sloot de voor zitter, Dr. Posthumus, de vergadering. Het aantal belangstellenden was betrekkelijk ge ring, doch men was zeer voldaan over de onderhoudende en vlot-boeiende wijze, waarop spr. deze materie behandelde. Eenige huishoudelijke zaken zijn in deze vergadering tevens behandeld. ------ tot Vereenvoudiging van onze spelling met een verdediging van het doel dezer Ver. Het doel dezer vereen, is de spelling van onze schrijftaal nader te brengen bij de heden- daagsch gesproken klanken. Dat dit noodig is blijkt wel uit het feit dat bv. al in 1684 Prof. v. Winschoten constateerde dat de ch Oratorium-vereeniging van visch niet meer werd uitgesproken, en zelfs nu meer dan twee eeuwen later schrij ven we die ch nog. Met tal van voorbeelden u r toonde spr. aan hoezeer onze schrijftaal bij j bezwijken. Er was eenig debat. Alle debaters, of zij die vragen stelden» waren echter ook voor vereenvoudiging Ds. Schuurmans echter twijfelde of het Kollewijnsche stelsel wel ooit ingang zou vinden, men strijdt er al zoolang voor, doch het publiek gaat niet mee, er schijnt een noodlot op dit stelsel te rusten. Is het daarom niet beter dit stelsel maar te laten varen en uit te zien naar een dat meer kansen biedt. De heer S. de Boer vroeg of het niet geven. Zelfs de verschrikking van een Levia than vermag geen stoornis in ’t Scheppings verhaal teweeg te brengen. Het geheele werk is de vrucht van een geniale inspiratie en heeft, ondanks de thans gewijzigde begrippen omtrent stijl en vorm, een onvergankelijke waarde. De Christelijke C heeft onder leiding van den heer R. Beinte- ma „Die Schöpfung” ten gehoore gebracht met veel animo en betrekkelijk gunstig re sultaat. Alles lukte echter niet zooals het had kunnen zijn, het geheel was nu en dan wat pnegaal, gaf niet die rustige sfeer die de werken van Haydn kenmerkt. Het leek ons of men zong onder een zekere span ning, een enkele maal leek een débacle zelfs onvermijdelijk, waarvan een vermoedelijk, oorzaak later gedeeltelijk opgehelderd werd, toen men mededeelde, dat de directeur een buitengewoon staaltje van plichtsbetrach ting getoond had, door deze uitvoering te- willen leiden, hoewel zijn gezondheidstoe stand zulks feitelijk niet veroorloofde. Hij heeft het er overigens goed afgebracht, de koorgedeelten werden inderdaad correct en beschaafd gezongen. De drie solistenpartijen werden vervuld door Nanda Gerritsen, sopraan, Theo de Vries, tenor en J. van Duuren, bas. Een ge lukkige combinatie was dit niet. In de ter zetten bemerkte men pas goed hoezeer ieder voor zich zong, zonder gezamenlijk een één heid te vormen. De sopraan kon ons het beste voldoen. Zij zong met groote toewijding en beschikt over een heldere, goed geschoolde stem. De tenor gaf wel bewijzen de zangtech niek goed bestudeerd te hebben, besteedde veel zorg aan de voordracht, maar was door de minder fraaie kwaliteit van zijn geluid niet in staat eenige ontroering te wekken. Beter liet de bas, die feitelijk een bariton is, zich hooren. In het middenregister was hij op zijn best, maar gevoelde zich in dc lagere regionen onbehaaglijk. Verschillende „diepten” wist hij op behendige wijze te ontwijken. De Friesche Orkest-vereeniging had de taak der begeleiding op zich genomen en vervulde deze zooals wij van haar gewend zijn. De aanwezigen hebben de prestaties van koor, solisten en dirigent hartelijk toege juicht. De sopraan ontving bloemen. Vereenvoudigde spelling. schrijven welke door heel de natie verstaan wordt, het zgn. algemeen beschaafd, een passepartout-taal, al drukt ongetwijfeld hij die nog een eigen dialect heeft, zich fijner en intiemer uit in dat dialect. Spr. stelt zich voor dat de achterstand van de spelling van dit algemeen beschaafd bij de spreektaal in twee étappen is in te halen, voortgaande op de weg van De Vries en Te Winkel, die blijkens hun „Grondbeginselen” ook reeds veranderingen aanbrachten in de schrijftaal van Siegenbeek om de spelling meer aan te passen bij de toen geldende spreektaal. Spr. staat nu stil bij de historie van de Kollewijn-beweging en bij de concrete voor stellen, welke zij sedert 30 jaar verdedigt, voortgaande in de lijn van De Vries en Te Winkel om op onderdeden de spelling meer te doen- overeenstemmen met de spreektaal. In 1918 adviseerde al een staatscommissie 80 onzer voorstellen in te voeren, bijna alle onderwijskrachten zijn voor onze voorstel len en reeds in 1908 zou onze victorie be gonnen zijn, toen Winschoten en een aan tal andere gemeenten het Kollewijnsch in het leerplan opnamen, doch minister Heems kerk Jr. invoering verbood, een overschrij ding van zijn bevoegdheid, daar geen wets artikel die invoering verbiedt. Geheel anders was het toen De Vries en Te Winkel werd ingevoerd in de scholen en Heemskerk Sr. weigerde in te grijpen, waardoor spoedige doorvoering van die spelling werd mogelijk gemaakt. Want via de invoering op school in de le klas moet de Vereenvoudigde er komen. Spr. ontzenuwde nu een aantal be- zwaren 1 die taal leelijk, doch dat is ongewoonte, I SNEEK, 12 November 1929. Aan den Gemeenteraad. Onder dagteekening van 3 September 1929 (bijlage 91 tot het raadsverslag van 1929) stelden wij U voor goed te keuren de opdracht door ons aan de heeren H. Mendel son en A. van Griethuijsen tot waarneming van lessen in de oude talen aan het gymnasium voor het tijdvak 1 Sep tember 1929 tot 1 Januari 1930. In de raadsvergadering van 9 September 1929 werd de beslissing omtrent dit voorstel aangehouden. Nader overleg met heeren Curatoren van het gymnasium en den heer Inspecteur der gymnasia geeft ons aanleiding, het door ons gedane voorstel, voorzooveel den heer Men delson betreft, te wijzigen. Onder overlegging van verschillende op deze aangele genheid betrekking hebbende stukken, stellen wij U voor, het volgende besluit te nemen: De Raad der gemeente Sneek; Gelezen het voorstel van Burgemeester en Wethouders van 12 November 1929, no. 208; BESLUIT: I. voor den cursus 1929/1930 te benoemen tot tijdelijk leeraar in de oude talen aan het gymnasium den heer H. Mendelson; II. goed te keuren de opdracht van Burgemeester en Wethouders aan den heer A. van Griethuijsen tot waar neming der lessen in de oude talen aan het gymnasium voor het tijdvak van 1 September 1929 tot 1 Januari 1930. Aldus enz. SNEEK, 29 October 1929. Aan den Gemeenteraad. De gemeente is in de gelegenheid een drietal perceelen i het volgende besluit te nemen: water met jachthuizen aan het einde van de Koopmans- j gracht kadastraal bekend gemeente Sneek, Sectie C, nos. i 774 en 775 en C, no. 1264 aan te koopen van onderschei denlijk F.’van der Meer en W. T.Stam,alhier. De koopprijs bedraagt in totaal f4300. Op hetoogenblik zijn door den aankoop van deze per ceelen geen bijzondere belangen der gemeente gebaat. Te eeniger tijd zal echter in den toestand ter plaatse allicht SNEEK, 5 November 1929. Aan den Gemeenteraad. De gemeente is in de gelegenheid door aankoop eige nares te worden van het perceel, kadastraal bekend ge meente Sneek, Sectie D, no. 743, ter grootte van 2.19.10 H.A. (6 pdm.), liggende tusschen de Houkesloot en de Oudvaart, thans toebehoorende aan H. E. Baarda, voor de som van f 1525.per pondemaat of in totaal f9150. i Aankoop van het perceel land, dat voor een deel nog valt binnen het uitbreidingsplan en dat grenst aan ander bezit der gemeente, schijnt ons in het gemeentebelang, waarom wij U voorstellen tot aankoop te besluiten door het tegenwoordige gesproken woord ten j achter is, al is dit in Engeland en Frankrijk j nog erger, waar de achterstand eigenlijk niet meer is in te halen en in China waar een half leven heengaat met de studie der spelling, die 2500 jaar oud is, zoodat alleen de mandarijnen kunnen schrijven. De Spaansche en Italiaansche spelling zij.i daarentegen vrij goed bij met de spreektaal. Theoretisch zou ieder in overeenstemming met zijn gesproken woord er een eigen spel ling op moeten nahouden, maar een eisch van de practijk is dat we allen een taal mogelijk was twee spellingen naast elkaar te handhaven, men kon dan kleur bekennen en öf voor conservatief of voor vooruit strevend kiezen. De inleider achtte dit laatste zeer ongewenscht, er most uniformiteit zijn in een tijd dat zooveel gelezen wordt. Tegen ds. Schuurmans zegt spr., dat de Kolle- wijnianen niet verder kunnen, zoolang de regeering haar macht te buiten gaat door ons stelsel te weren. Laat men het op de scholen toestaan en we zullen binnen korten tijd winnen. De heer S. de Boer zegt nog tot den heer Schuurmans dat de óvergang naar de Vereenvoudigde veel grooter sprong is dan die van Siegenbeek naar de Vries en te Winkel was wij vereenvoudigers tasten nl de grondslagen van het ou ie stelsel aan, deze waren dat uit de spelling de o dvorm der woorden moest blijken, terwijl buigingsuitgangen als een rijkdom van de taal werden beschouwd. De natuurlijke consekwentie van onze spreektaal is echter het Kollewijnsch. De heer W ij t z e s illustreerde nog met een voorbeeld uit eigen ervaring hoe de regeering destijds het gebruik van de Ver eenvoudigde op school tegen ging, n.l. door t? dreigen met subsidieintrekking. Mevr. Kuyt Hertzberger pleitte voor eendrachtige samenwerking om de dam tegen de Vereenvoudigde te doen tegen de Vereenvoudigde,men vindtbezwijken. Abonnement per jaar f 2.50 fr p. post i 3.60. Advertentiên 9 ct. p. regel Ing. zonden mededeelingen hooger, Abonnemeni belangrijke korting Advertenliën worden tevens gratis ge- Dlaatsl in de SNEEKER COURANT bepaalde verordeningen gebonden. A.s. Januari treedt in werking het con- sumptie-ijsbesluit. De bedoeling is dat alle een ingrijpende verandering worden gebracht. Dan zal het ongetwijfeld voor een vlotte uitvoering der plannen gewenscht zijn dat het bedoelde terrein in handen der ge meente is. De koopprijs komt ons aannemelijk voor. Nadeelige ge volgen van beteekenis kunnen uit den aankoop niet voort vloeien. Zoolang de tijd voor uitvoering der bovenaan geroerde plannen niet is aangebroken, kunnen de jacht huizen overeenkomstig hun bestemming worden verhuurd. Komt de overdracht tot stand dan zal ter plaatse nog één jachthuis in particulieren eigendom zijn. Wij stellen u voor het volgende besluit te nemen: De Raad der gemeente Sneek; Gezien de voordracht van Burgemeester en Wethouders van 29 October 1929, no. X 07.351.11(50); BESLUIT: voorbehoudens de goedkeuring van de Gedeputeerde Staten: I. aan te koopen van W. T. Stam, koopman te Sneek, een perceel water met jachthuis, kadastraal bekend ge meente Sneek, Sectie C, no. 1264 en van F. van der Meer, caféhouder te Sneek, twee perceelen water met jachthui zen, kadastraal bekend gemeente Sneek, Sectie C, nos. 774 en 775, alles gelegen aan het eind van de Koopmans gracht, tezamen voor de som van vierduizend driehonderd gulden (f4300.en onder voorwaarde dat de aanvaar ding en betaling van het gekochte zal geschieden op 1 Januari 1930. II. Burgemeester en Wethouders te machtigen, de jacht huizen onderhands te verhuren, in dier voege dat het jachthuis van W. T. Stam, ten minste f 160.en de jachthuizen van F. van der Meer ten minste f260.per jaar aan huur opbrengen. Aldus enz. i De heer de Boer sloot met dank aan ouderen zullen eenige moeite hebben even- 1 spr. en debaters. NIEUWE MEEKER COURANT

Sneeker Nieuwsblad nl | 1929 | | pagina 1