oUWOElS I Hieuwe Sneeker Courant I ABUBiMOP PINDAS in den volksmond genoemd „APIENOWII”, van de f allerbeste kwaliteit, in eigen ui baal bij Ti I Firma Johs. Tromp, M j POSTER’C STER-TABAK JÊ Nieuwstijdingen. FIRMA TROMP. 1 I Horlogerie HENRI VAN ESCH DAMES, 38.- I as Derde bled JL RugpijnNieren Pillen Reclame kolom. Kruisebrstr26-28. Voorstreek25 SNEEK. LEEUWARDEN. G. J. ALT IMG NZW MAAT óroofaie keuze in demeuwste stoffen 4 0 FANTASIE DEMTö naar - maat -JanoF 38.- Waterzuchtige Zwellingen. Licht cn qeuriq n No. 14 Zaterdag i6 November 1929. I io6 ver- i was f 200 boete, subs. 60 B Kerknieuws. Ned. Herv. Kerk. Al te hardhandig. Dezer dagen heeft, naar gemeld werd een onderwijzer van de r.k. school te Uit hoorn een jongen van ongeveer 10 jaar een klap gegeven, dat hij naar Amsterdam ver voerd moest worden, waar bleek dat zijn arm gebroken was. De onderwijze: is de heer C. de B., het jongetje P. Al. Moord op zijn stiefvader. Voor de arr.-rechtbank te Maastricht heeft terecht gestaan een mijnwerker uit Voeren- daal ter zake van mishandeling, den dood ten gevolge hebbende. Op 25 Juli kwam de stiefvader van verdachte, die niet meer Woensdagavond is de 40-jarige beurt schipper Boonstra te Doezum (Groningen) van de loopplank van zijn schip te water geraakt en verdronken. Het lijk werd kort daarna opgehaald. Dinsdagmiddag omstreeks 4 uur waren op den Vüjtschenweg te Apeldoorn twee jongens van M., van 4 en 6 jaar, aan het krijgertje spelen op het erf hunner ouders. Plotseling ging de jongste den weg op, waar juist een leege vrachtauto kwam aanrijden. De chauffeur kon het kind pas zien, toen het nog ongeveer een meter van de auto verwijderd was. Het kind werd overreden. Ernstig gewond over het geheele lichaam is het naar het ziekenhuis gebracht, waar het een paar uur later Is overleden. Speciaal adres voor le klas Optiek flamfoges Steunzolen volgens gipsafdruk technische werhnlaals AKKER’3 Voorde Borst Nog werd in het algemeen de aanvanke lijk aangenomen doorvaarthoogte der brug gen in het algemeen op 4 M. te brengen. Zooveel mogelijk is aan het laatste tegemoet gekomen. Aangezien bruggen van 4 M. doorvaarthoogte door de daarbij voorko mende brugopritten voor het wegverkeer een niet te onderschatten bezwaar opleve ren, is in verband hiermede zooveel moge lijk naar beperking van het aantal bruggen gestreefd. Een samenzwering in Sing-Sing. De beheerders van de gevangenis Sing- Sing te Ossining in den staat New York hebben een samenzwering ontdekt voor de ontsnapping van alle gevangenen, die zich thans in het gebouw bevinden. De rad draaiers van deze samenzwering zijn cellulair opgesloten. De bewakers hadden in de gaten gekregen, dat er een plan bestond voor het binnensmokkelen van wapens en van loopers voor het openen van de cellen. Bij het uitbreken van het oproer zou men kort sluiting maken. De prins van Wales en de damesmode. De storm in Engeland. In antwoord op een vraag in het Lager huis naar den omvang van de ramp der Schotsche visschersvloot bij Yarmouth inden storm van Maandagnacht, zeidede minister, dat er reden tot dankbaarheid was, dat in zulk een storm slechts drie pinken verloren waren gegaan, waarbij helaas ook twee visschers waren verdronken. Erger was, dat van de 600 schepen meer dan de helft de geheele vleet verloren had en de andere schepen een groot deel, zoodat in het ge heel ongeveer 30.000 netten te loor waren gegaan, wat een schade van bijna 2 raillioen gulden beteekeude. Vele booten zouden nu niet meer ter vischvangst kun nen gaan. Bij de opening van een nieuwe afdeeling van de Kamer van Koophandel te Bradford de hoofdzetel van de wolindustrie heeft de prins van Wales zijn gehoor doen schateren, toen hij zeide „Bij de gebruike lijke geiukwenschen kan ik er ditmaal toch een voegen, die u oprecht zal klinken, ik heb gehoord dat er verandering in de dames mode op til is. Een oude jonggezel bemoeit zich natuurlijk niet met de kwestie, of de dames haar rokken kort of lang wenschen te dragen, maar nu ik hier toevallig in Bradford ben, hoop ik toch voor u allen, werkgevers en werknemers, dat de mode der lange rokken zal zegevieren die de gelegenheid te baat nemen, om morgen (Zater dag) onzen winkel binnen te treden en daar even om zich heen te zien, zullen er géén spijt van hebben. met vrouw en stiefzoon samenwoonde, tamelijk aangeschoten thuis. Aan schelden geen gebrek. Dit begon den jongen te vervelen. Hij nam een stuk hout en sloeg -< j-- 1—i-tj ZA-, 3 Augustus is de stiefvader overleden aan meningitis en longontsteking. De deskun dige kon niet constateeren, of de dood het gevolg was van den slag. De verdachte stond gunstig bekend. Het O. M. eischte een jaar voorwaardelijk, met een proeftijd van drie jaren. men. Op het plan zijn een aantal punten aangegeven, welke voor het vormen van dergelijke centra het meest in aanmerking komen. De definitieve vaststelling van de ligging hiervan zal echter eerst kunnen plaats vinden, nadat het bewoningsvraag- stuk van den polder in samenhang zal kun nen zijn beschouwd met de nog niet versche nen adviezen omtrent de uitgifte van de gronden. electrische pindasbrandetij ge- brand, zéér concurreerend k vooral per heele en halve GËGEri- JA35EH naar-maat vtanaf verkavelingswijzen toe te passen, opdat hierdoor ondervinding zou kunnen worden verkregen, welke bij het verkavelen van de later te maken veel grootere polders van waarde zou zijn. De naast het stelsel der commissie-Lovink aanbevolen verkavelingswijze wijkt in hoofdzaak hiervan af, doordat hierbij een ruime gelegenheid aanwezig is om met vaartuigen van 80 a 100 ton laadvermogen zoo nabij elk perceel te komen, dat de afvoer van industrieel te verwerken landbouwpro ducten rechtstreeks van ’t land naar de fa briek mogelijk is. Langs de lange zijden der kavels zouden hiertoe vaarten van voor schepen van ge noemde grootte voldoende afmetingen te leggen zijn, welke met de hoofdkanalen in verbinding moesten worden gebracht. Een vermeerdering van de breedteafme- ting der kavels tot c.a. 500 M. werd door de voorstanders van dit systeem, dat kostbaar der wordt uit te voeren, naarmate de kavels smaller zijn, geen bezwaar geacht bij het verkrijgen van een voltooide detailontwate- ring van het land. „De Wandelaar”. Zooeven verscheen bij den Uitgever A. G. Schoonderbeek te Laren, onder leiding van Rinke Tolman, de elfde aflevering van .De Wandelaar”, maandblad, gewijd aan natuurwaardeeringnatuurbescherming heemschut, geologie en folklore. Prof. dr. A. M. Brouwer doolde door Limburgs’ dreven en werd daar getroffen door een ongeëvenaarde vlinder- en bloe menweelde. Jan P. Strijbos beleefde een klein, fijn avontuurlje met een egel en vertelt daarvan op onderhoudende wijze. Over de techniek van het wandelen deelt J. L. A. Kremer verder belangwekkende bizonderheden mede. Op welk een wijze de St. Pietersberg is geschonden, maakt G. A. van Schaik den lezers duidelijk. A. E. d’ A illy laat zich kennen als een bekwaam gids voor hen, die in de omgeving der hoofdstad wenschen te wandelen. Voor de bewoners onzer residentie en omgeving is Meyendel een boeiend recrea tieoord G. P. Klijn leidt ons door deze streek vol schoonheid. N. Tinbergen is op dreef, nu hij het heeft over zijn geliefde roofvogels, wier doen en laten hij schetst. Rinke Tolman schrijft waardeerend over het Zwitserscheprachtwerk Wald und Wild”. Verschillende medewerkers bespreken nie- we uitgaven, terwijl het natuurhistorisch allerlei de aflevering besluit, die weer tal van kostelijke illustraties bevat. Plan voor de verkaveling van de Wieringermeer. Aanvankelijk lag het in de bedoeling, de verkaveling geheel volgens het daaromtrent door de commissie-Lovink aangegeven stel sel te doen geschieden. Volgens dit stelsel worden de kavels omstreeks 20 H.A. groot, met een lengte van ca. 800 M. en ’n breedte van 250 M. Aan hun korte zijde worden de kavels begrensd door een verharden weg en door een voor kleine vaartuigen bevaarbare tocht, terwijl langs de lange zijden der ka vels als regel drooge slooten ter diepte van ten minste 1.40 M. beneden terreinshoogte voorkomen, waarin de voor de ontwatering van de kavels te maken greppels of drainee- neeringen zouden uitmonden. Inmiddels werd van andere bevoegde landbouwkun dige zijde op de mogelijkheid gewezen, dat ook andere wijzen van verkaveling voor de Zuiderzeepolders doelmatig zouden blijken, en in verband hiermede de wenschelijkheid Hebt gij blazen onder de oogen, zwellingen rond de enkels, bij de polsen, op de handen, en last van rugpijn, een duizelig, afgemat gevoel, of urinestoornissen Dan bestaat er reden om aan nierzwakte te denken. Verwaarloos geen kostbaren tijd! Begin onmiddellijk met het gebruik van Foster’s Rugpijn Nieren Pillen. Zij kunnen trage nieren opwekken en versterken. En doordat gezonde nieren het bloed volkomen zuiveren van de erin voorkomende vergiften als urinezuur en urea, ondervindt uw geheele gestel er den weldadigen invloed van. Verkrijgbaar bij alle drogisten enz. in glazen verpakking a f 1.75 p. flacon. Met dit model, dat tot de beste Neder- landsche kunstnijver heid gerekend mag worden, wordt een nieuwe richting op het gebied van tafelzilver ingeslagen. Elk artikel is door den kunstenaar tot in de kleinste details verzorgd. Verkrijg baar in de goede zaken. - Vraagt geïl lustreerde prijscourant 1 Terwijl nu de polder in hoofdzaak vol gens het stelsel der commissie-Lovink ver kaveld is gedacht, geschiedt de verkaveling van enkele gedeelten op hiervan in boven-, aangegeven zin afwijkende wijze, waardoor zjjn s(jefv2cjer daarmee op hei hoofd. Op een inzicht zal kunnen worden verkregen in de voordeelen, welke een op ruimere scheep- vaartmogelijkheden gebaseerde verkave lingswijze voor de ontwikkeling van den pol der kan opleveren. Mede is op grond van hieromtrent ge-1 houden beschouwingen voor sommige ge- i deelten van den polder een kaveldiepte, af wijkend van de door de commissie-Lovink aanbevolene van 800 M. toegepast. De ka veldiepte varieert thans in het plan tusschen 500 en 1500 M., terwijl ook in de bfeedte- afmetingen der kavels als proef nog afwij kingen voorkomen. Bij het uitwerken van het plan is mede de ligging der bewoningscentra nader be schouwd. Doelmatig werd geacht, dat deze geopperd, in de Wieringermeer nevens het op onderlinge afstanden van c.a. 4 K.M. systeem der commissie-Lovink ook andere over den polder verspreid zouden voorko- Ontslagen werkloozen. Maandag hebben de Amsterdamsche werk loozen, werkzaam bij de normaliaeerings- werken van de Beilerstroom te Bellen, wegens inkrimping van den duur van de schafttijden die van 3 maal een half uur waren verminderd tot 3 maal 20 minuten het werk neergelegd. Gistermorgen zijn alle stakers ontslagen, zij zouden in den loop van den dag naar Amsterdam terug- keeren. Ongelukken. Woensdagochtend omstreeks 8 uur is op de Regentesselaau in Den Haag bij den hoek van de Van Marumstraaf het voor een wagen gespannen paard van den groenten handelaar J. B., dat voor diens winkel in genoemde laan stond geschrokken ver moedelijk voor een voorbijwaaiend stuk papier en op hol geslagen. B. trachtte het dier te grijpen, doch kwam te vallen en werd door den wagen overreden. Hij liep daarbij zulke ernstige verwondingen op, dat hij vrijwel onmiddellijk na het ongeval den geest gaf. De man was 49 jaar oud.1 Het doodgereden meisje. De Alkmaarscbe rechtbank heeft iemand uit Den Helder, die op den weg langs het Kanaal onder De Kooy een meisje met zijn motorrijwiel had aangereden, waardoor zij vrijwel onmiddellijk gedood werd en die daarna zoo snel mogeiijk was doorge reden, tot f 400 boete subs. 100 dagen hechtenis en f 150 schadevergoeding aan den vader van het overleden meisje, oordeeld. De eisch dagen hechtenis. VAN DE LEEUWARDER RECHTBANK. Zitting van Woensdag 13 Nov. Mishandeling. In deze zaak zijn niet minder dan vier verdachten: M. B., 19 jaar, visscher te Lem mer; H. H„ rijwielhersteller te Heeg; H. V., 18 jaar, schipper aldaar, en C. H„ 23 jaar, arbeider aldaar. Zij zouden in vereeniging R. Kraak mishandeld hebben en wel in den nacht van 15 of 16 September te Heeg. Al leen M. B. en C. H, zijn tegenwoordig. „Zoo zwaar is het niet aangekomen,” zegt verdachte M. B. „Nu,” meent zie rechter, „Kraak zal er wel anders over denken. Met z’n zessen een mishandelen.” „Ik heb alleen maar met de hand gesla gen,” zegt verdachte, ,,’t Kwam niet erg aan.” „Je hebt geslagen met een melkstoeltje. En het kwam aan ook. Het was een bloed- partij. De omstanders konden den klap hoo- ren,” repliceert de rechter. Uit het verhaal van verdachten en getui gen blijkt het volgende: Op 15 September waren een clubje jonge lui, waaronder verdachten, naar Sneek ge weest. Op den terugweg geraakten ze in de buurt van Hommerts-Jutrijp slaags met een ander clubje, waaronder Kraak. Dit zette kwaad bloed. Een der vier verdachten wachtte in gezelschap van een paar vrienden Kraak ’s avonds te Heeg op. Toen hij kwam aan fietsen, vielen ze alle zes op hem aan en gingen hem te lijf met een melkstoeltje, met een spantouw, met een fietslantaarn enz. Kraak zegt nu, dat hij zijn mishandelaars niet heeft herkend, ’t Kwam ook niet zoo erg aan. „Ben je bang voor de jongens?” vraagt de rechter. „Neen, mijnheer, maar wij zijn weer vrienden.” Eisch: tegen alle verdachten f30 boete of 30 dagen hechtenis. Vonnis: tegen H. H. en H. V. f 15 boete of 15 dagen hechtenis. Tegen de beide an dere verdachten f 30 boete of 30 dagen hechtenis. L. Ct. Aangenomen naar Oudemirdum c. a. door ds. N C. Bakker te Benschop. (U.)naar Hindeloopen door J. van der Heide, cand. te Amersfoort. Weldadigheidspostzegels. De weldadigheidspostzegels 1929 zijn ontworpen door den schilder H. H. Kamer- Hngh Onnes. De voorstelling is een naakt kinderfiguurtje, zittend op den rug van een dolfijn. en KOST MINDER Ii I btQf1g»TRA a Per koker: f 1.50, f 2.75. f 4.50 INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. INSTRUMENTMAKER—OPT1C1ËN Kleinzand 16 - SNEEK - brengt - STEEDS *T BESTE i ainrn—wv-mmi ncsMarsHna-anKarar» wm l i.UL iil.Jll "MCW LKHTEÓEUR1G2 ROtJKTABAK Vanaf: 1 I lis Vraajft onze CJialenfollecfies jpeciale tarieven Abonnementen ROOM-STÏR TMEODORUS N:EMEIJER GRONINGEN Juist omdat verkoudheid zich zoo onschuldig voordoet, is zij zo gevaar lijk. Vergeten wij toch nooit, dat zij een ontsteking der slijmvliezen is en dat reeds een simpele verplaatsing dier ontsteking b.v. naar de stem banden, de bronches of naar het slijm vlies van de longen - en hoe gauw gebeurt dat niet - haar veel ernstiger maakt. Acute en chronische bronchi tis, asthma, borstbenauwdheid zij i de terecht gevreesde gevo'gen van een verwaarloosde verkoudheid. Maak de genezing niet moeilijker en cuurder door met de juiste behandeling te wachten. Begin bij het begin en verzorg een eenvoudige verkoudheid dadelijk met de versterkende, onschadelijke, maar krachtig slijmoplossende I R S i 5r.;- O

Sneeker Nieuwsblad nl | 1929 | | pagina 7