der gemeente Sneek Officieel orgaan t Uit onze Raadzaal. annex SNEEKER COURANT (73e Jaargang) Uil No. bestaat uit 3 bladen? P- Woensdag HO November WM Ir 46e Jaargang No 15 Eerste Blad I NltUWSTIJ0IN6t.N. 1 ie 6B 1 KJEZEBKINK Go. it. Contröle op de oplaag toegestaan. Alle advertentiën worden in beide bladen opgenomen. Regelprijs 9 cent, abonnementen belangrijke korting De SNEEKER COURANT is een E 2 NIEUWE SNEEKER COURANT is" een abonnementsorgaan, verschijnt Dinsdags op October i A van de vorige vergadering op of aanmerking goedge- de afgevaardigde naar de NIEUWE SNEE 1 millioen en met een post van f 3000 staat of valt zij niet. Er zit al jaren lang al zooveel speling in die begroeting, dat die speling wel eenige keeren die vacantietoeslag bedraagt; men zie de overschotten maar eens. Bij de groote werken hier ziet men ook niet op zulke bedragen, waarom dan wel bij de cultureele belangen van den kleinen man? De overweging dat de laagst aangeslagenen mee moeten betalen zonder er bij gebaat te zijn, is door en door reactionnair: dan kan immers niets tot stand komen, altijd moeten ze meebetalen. Trouwens de hoogste, inkomens worden ook. geheveld uit de lagere inko mens en als men consekwent wilde zijn, zouden B. en W. alles moeten nivelleeren, een standpunt, dat B. en W. stellig niet deelen. Waar het eerste argument van B. en W. niet houdbaar is, en het tweede ook niet te handhaven, stelt spr. voor het voorstel der commissie aan te nemen. Spr. betwijfelt of de spaarzin er door zal worden belemmerd, de vacantietoeslag is niet voldoende voor vacantiegenot, men zal er toch bij moeten sparen. De heer Siemensma had liever gezien, dat B. en W. hun motieven alleen gebaseerd hadden op de financiën der gemeente. In 1927 is immers afwijzend beschikt op een soortgelijk adres van den Politiebond alhier op finantiëele gronden. Nu wij van meening zijn, dat de financiën het wel toelaten, hebben wij daarom gemeend, dit verzoek in te moeten willigen. Wij kunnen de andere argumenten ter zijde laten; deze zijn vroeger bij de afwijzing niet aangevoerd. De heer Boonstra heeft zich afgevraagd of een vacantie toeslag in principe recht van bestaan heeft; de raad heeft daarop vroeger ja gezegd en dit principe werkt ook meer en meer ook in het particulier bedrijf door, men lette bv. op de reisjes op kosten van den patroon. De vacantietoeslag is destijds hier geschorst alleen op financieele gronden. Nu is de vraag of men, gezien den algemeenen economischen toestand de toeslag weer kan toekennen, B. en W. ontkennen dat, doch zijn hiermee op een gevaarlijken weg. Het ziet er met de kleine menschen in R COURANT De Friesche Jeugd. Deze ijsclub vergaderde Vrijdagavond.i In zijn openingswoord herdacht de voor zitter in warme bewoordingen den heer S. Stoffelsma, in leven de ijverige penning meester der vereeniging. In deze vacature werd tot bestuurslid gekozen de heer S. Oppenhuizen, terwijl de heer H. de Vries werd herkozen. De eerste wedstrijd in dit seizoen zal de gewone zijn n.l. van jongens van 13, 14 en 15 jaar. Het uitschrijven van verdere wedstrijden is overgelaten aan het bestuur. De voorzitter deelde nog mede dat het gemeentebestuur wel plannen heeft een nieuwe ijsbaan aan te leggen. Zoolang deze er niet is zal de ver. trachten voor haar wedstrijden het kanaal bij de zwem inrichting te krijgen. V r ij z i n n i g-D emocratische Bond. In een goed bezochte vergadering van de Federatie der Friesche afdeelingen in „de Nieuwe Doelen” te Leeuwarden, werd j.l. Zaterdag de behandeling van den beschrijvingsbrief der partijvergadering van 30 November en 1 December e.k aan de orde gesteld. Over de talrijke punten van die agenda vond een geanimeerde discussie plaats. Zoo over de kwestie van kosteloos onderwijs, afschaffing van den vleeschaccijns, bescher ming van dieren, de noodzakelijke uitbreiding van onze pers (een dagblad Aangaande dit laatste punt is er ook een voorstel dezer federatie ingediend, terwijl aan het voorstel- Leiden, om aan het beginselprogram toe te voegen„verbetering en uitbreiding der wettelijke bepalingen tot bescherming van dieren” besloten is bij amendement voor te stellen de toevoegingZoolang die wettelijke regeling nog niet algemeen is, verdient het aanbeveling dat provinciale of gemeente lijke overheid zich die bescherming tot taak stellen”. Aangewezen werden om de federatie ter partijvergadering te Middelburg te vertegen woordigen deheeren Ritmeester (Leeuwarden) en Andreae (Sneek). L.C. en Vrijdags. Abonnementsprijs "in^'de stad f 2.50, naar buiten fr. per post f 3.60. Advertentieblad en wordt gratis bezorgd bij allen*die te Sneek geen abonné zijn op de Nieuwe Sneeker Courantven bovendien huis-aan-huis verspreid Dinsdags te Woudsend, Heeg, Nijezijl, Folsgare, Nijland, Oppenhulzen, Uitwellingerga, Oudega (W.), II Vrijdags te Hommerts, Jutrijp, Tirns, Goênga, Gauw, Sijbrandaburen, Offingawier, Terzool, Abbega, IJsbrechtum, Wolsum, Harich, Hemelum, Bakhuizen, Nijemirdum, Sondel, Sloten, Tjerkgaast, Spannenburg. Oosthem, Deersum, Scharnegoutum, Roodhuis, Gaastmeer, Balk, Stavoren, Rijs, Oudemirdum, Wyckel Staatspensionneering. De afdeeling Sneek v. d. Bond voor Staatspensionneering vergaderde j.l. Donder dag in de bovenzaal van café „De Gouden Leeuw” en kon zich verheugen over een goede opkomst. De voorzitter opende met een kernachtig woord en wekte den leden op vooral niet te verflauwen met betrekking tot de propa ganda; de verkiezingen hebben ons nog wèl niet gebracht wat wij hadden gewenscht, doch wij hopen steeds nader tot ons doel te komen. De notulen we’den zonder keurd, waarna 29e algem. vergadering te Den Haag, de heer R. Tjallema een zeer goed overzicht van het aldaar verhandelde gaf. De groote verdienste van zijn verslag lag wel hierin, dat hij de vergadering mededeelingen deed d e men in verschillende bladen niet had kunnen vinden. Een commissie werd benoemd om gel den, benoodigd voor de aanschaffing van e< n propagandafilm In te zamelen. De heer F. A. Geensen nam het voorzitterschap van de comm. op zich. Besloten werd te trachten voor de in begin December te houden propaganda^ avond het bekende duo Barend en Martsje te engageeren en zoo mogelijk de leden dien avond vrij entrée te geven. De tocneelvereen. „For yens Neiste” had thans reeds 7 aanvragen om voor andere rfdeelingen op te voeren „Levensdeining1’, van onzen stadgenoot F. A. Geensen. Met applaus werd de mededeeling ont vangen van den heer Geensen, dat hij thans bezig is een nieuw propagandastuk te schrij ven waarvan in Maart de eerste opvoering voor de afd. Sneek kan worden verwacht. De zeer goed geslaagde avond werd als naar gewoonte met een gezellig samenzijn besloten. „L. Crt.” de particuliere- maatschappij niet al te best -uit en het is daarom gevaarlijk de verdiensten in het particulier bedrijf tot grondslag te nemen voor het overheidsbedrijf. Die mogen niet als verge lijking voor de positie van het gemeente-personeel dienen. Zoo lang de gemeente als werkgeefster 2 weken vacantie geeft, moet ook de mogelijkheid geschapen voor het personeel om de va cantie door te brengen als zij bedoeld wordt, en moet het per soneel niet op de hoek van een straat behoeven te staan. In dat licht wil spr. de toeslag zien, dus als reiskosten om naar buiten te gaan. Dan is de toeslag inderdaad juist een prikkel tot sparen. Spr. had liever gehad dat men niet hooger dan een salaris van f2000 gegaan was; dat acht spr. een vol doende grens, doch hij wil het besluit der commissie eerbiedi gen. Spr meent echter, dat van hoogere inkomens dan f2000 wel gespaard kan voor de reis. Spr. zal tegen het advies van B. en W. moeten stemmen op de bovengenoemde gronden. De heer Zuider baan heeft in de commissie zijn mede werking aan haar advies verleend. Spr. stelt zich op hetzelfde standpunt als Ged. St. bij de salarieering van burgemeesters enz., nl. dat het loon zuiver moet worden genoten. Spr. is prin- cipiëel tegen toeslagen, doch kan zich voorstellen, dat men in abnormale tijden zijn toevlucht neemt tot die toeslagen. Indertijd heeft men onder druk van hooger hand op de loonen hier de pensioenaftrek toegepast. Noode heeft spr: zich daarmede ver- eenigd na het overleg met de vakbonden en hij zal, hoewel in principe tegen, vóór de toeslag stemmen, omdat men ook de pensioenkorting heeft toegepast. De heer Hoekstra is het roerend eens met het advies van B. en W. en zal met vrijmoedigheid voor hun voorstel stemmen. De heer Blok zegt dat met f 3000 de begrooting inderdaad niet valt, maar met eenige malen dat bedrag zegt men ten slotte: het kan niet meer. Elk bedrag heeft zijn beteekenis voor de begrooting en als men de redeneering van den heer Sijtema consekwent toepaste, zou men een strop halen. Men zal toch niet durven beweren, dat het belastingpeil niet moet worden ver laagd, daarheen streven toch allen j^iarne. De heer Sijtema: Tot nihil! De heer Blok: Nihil hoeft niet, we willen wel uitgaven ten laste der burgerij, maar het gaat er maar om welke lasten. Hier geldt het een toeslag op salarissen. Moet daar nu nog wat bij? Men kan inderdaad niet zeggen, dat er niets meer bij kap, ieder wil wel wat meer. Maar in 1921 zijn de salarissen hier tot algemeene tevredenheid vastgesteld, en waar sedert dien het levensonderhoud belangrijk is gedaald, mag men nu meer dan tevreden zijn, gezien den toestand in de gehee’le maatschappij. Moet het gemeente-personeel een zooveel betere positie inne men dan dat van dezelfde scholing in het particulier-bedrijf? Spr. meent dat er geen reden is voor een verschillende behan deling van beide categorieën. De heer Hoekstra: Zeer juist. De heer Blok en dat zal nu gebeuren. Dan heeft ieder burger recht op een vacantietoeslag.' De consekwentie van een toeslag aan het gemeente-personeel zou zijn, dat alle burgers van dezelfde positie recht zouden hebben op de f24 toeslag. Het is heel gemakkelijk theorieën te bouwen op het nut van vacantietoeslag, maar het wil spr. voorkomen, dat die voor menschen, die naar hun eigen inzicht voldoende gesalarieerd zijn, zeer misplaatst is en zeer onbillijk tegenover andere burgers, die meehelpen de gemeentekas te vullen. Wanneer het gemeente-personeel niet deel nam aan de verkiezingen voor het college, dat over de salarissen beslist, zou men zeer zeker hier een andere uitspraak van dit college hebben. De heer Smeding vindt, dat, waar men vacantie geeft, men de menschen ook in staat moet stellen er van te genieten De heer Blok zegt dat elke burger dan f24 moet hebben, goed, maar dan moet de gemeente ook zorgen dat ze allemaal 2 weken vacantie krijgen. Spr. zou dat wel aardig voor zich zelf vinden. De heer S ij t e m a: De heer Blok doet of de zaak hier nieuw is, doch het principe van de toeslag is bij de salarisherziening aanvaard. Alleen is in 1925 om den financieelen toestand de toeslag geschorst, doch het principe gehandhaafd. Altijd hebben B. en W. dat principe bevestigd, wanneer er naar gevraagd werd. Over dat principe is het dus onnoodig te debatteeren. Alleen gaat het om de kwestie of de financiën de toeslag nu weer toelaten. Spr. vindt dat men de loonen van het particulier bedrijf eerst nu maar eens moet aanpassen bij die van het over- VERGADERING van den RAAD der gemeente SNEEK MAANDAG 18 NOVEMBER 1929, ’s morgens 10 uur. Voorzitter de heer P. J. de Hoop, burgemeester. Secretaris de heer P. Sikkes. Aanwezig alle (15) leden. Aan de orde is: Punt I. Notulen van de vergadering van 21 1929. Hebben ter visie gelegen en worden onveranderd vastgesteld. Punt 11. Ingekomen stukken. a. Adres van K. Algra, vrachtrijder te Witmarsum en anderen, houdende verzoek aan de gemeenteraden van Sneek, Bolsward, Wymbritseradeel en Wonseradeel, om gezamenlijk te besluiten tot afschaffing van de tollen op den Mac-adamweg. SneekBolsward. (1.811.111(4)). Mededeeling door Burgemeester en Wethouders van Bolsward van een door den raad dier gemeente aange nomen motie betreffende afschaffing van vorenbedoelde tollen. (1.811.111(4)). Dit adres wordt gesteld in handen van Burgemeester en Wethouders om advies. b. Adres van Mevr, de weduwe Reinouts van Haga, houdende verzoek ook na de stichting der nieuwe vee markt het recht van uitgang te mogen hebben van den achterkant van perceel Stationsstraat 20 over het desbe treffend terrein naar de Stationsstraat. (X 07.351.23(1)). Alsvoren. c. Adres van D. A. Kaan, administrateur der fabriek Sneek der Kon. Ned. Mij. van Kaas- en Roomboterfabrie ken, houdende verzoek om niet in te gaan op het adres van den Chr. Besturenbond te Sneek, houdende verzoek om invoering van een algeheele Zondagssluiting van de bruggen, in onderhoud en beheer bij de gemeente Sneek, gedurende de maanden October tot en met Maart, doch de bestaande regeling te handhaven. (1.811.122.5(2)). Alsvoren. d. Mededeeling van A. Visser Pzn., dat hij met ingang van 1 November 1929 bedankt als lid der commissie van toezicht op het lager onderwijs. (1.851.2.02.7—2(1)). Deze mededeeling wordt aangenomen voor kennisgeving, onder dankbetuiging voor den ijver als secretaris dier commissie betoond. e. Schrijven van Burgemeester en Wethouders van He- melumer Oldephaert en Noordwolde, houdende verzoek om adhaesie te betuigen aan het door den raad dier gemeente tot de regeering gericht verzoek om een zoodanige wijzi ging der Gemeentewet te bevorderen, dat de regeling van de jaarwedden van den burgemeester, den secretaris en den ontvanger voortaan aan den gemeenteraad zal zijn opgedragen. (X 07.53(2)). Dit schrijven wordt voor kennisgeving aangenomen. Punt III. Aanbeveling van Regenten van het Old Burger Weeshuis voor de benoeming van een lid van dat college. (Bijlage 124; dossierno. 1.842.73(16)). De aanbeveling vindt men in ons vorig nr. De heer Boeijenga zegt dat hij het gevoel heeft dat er iets niet in orde is met deze aanbeveling. De menschen zijn niet tevoren gepolst en vernamen pas uit de courant dat ze aanbevolen werden. Spr. vindt deze post belangrijk genoeg, om te voren te polsen of iemand deze functie wenscht en ge schikt er voor is. Spr. zal niet zeggen dat deze aanbeveling slordig geschied is, maar toch vindt hij dat iedere groep in staat gesteld moet worden haar meest geschikte menschen uit te zoeken en dat men te voren eens overleg pleegt Dat is niet gebeurd en spr. vreest dat bv. no. 1 zoo weinig tijd heeft, dat hij de functie niet zal aannemen; hij vervult geen enkele der gelijke betrekking in het vereenigingsleven. Daarom voelt spr. neiging voor te stellen deze zaak even -aan te houden, opdat regenten nog eens kunnen overleggen en misschien zelfs reden vinden de aanbeveling te wijzigen. De heer Van der Meuten kan mede namens zijn katho lieke collega zeggen dat het ook hun verwondering heeft ge baard, dat we niets van deze aanbeveling afwisten. Spr. weet ook dat in zekere katholieke kringen verwondering over deze wijze van aanbevelen is uitgesproken. Spr. meent dat die kringen moesten zijn geraadpleegd. Deze functie is geen sine cure en enkele betrokken kringen dienen z. i. te voren geraad pleegd over den geschikten persoon. Spr. weet niet of het in de houding van regenten verandering zal brengen, doch gezien een en ander steunt hij het voorstel-Boeijenga. De beer S ij t e m a weet niet of dit voorstel niet te ver gaat; het had veel eerder ter tafel kunnen komen, omdat het nimmer is voorgekomen dat candidaten te voren gepolst zijn; ook toen spr. regent werd is dat niet geschied, ofschoon spr. dit toen ook wel wat bevreemdde. Als men nu dit voorstel doet, krijgt de zaak een eenigszins persoonlijk karakter; laat men dan regenten in overweging geven voortaan candidaten te polsen en nu de aanbeveling afwerken. Nu zou de zaak anders een wat pijnlijk karakter krijgen. Overigens meent spr. dat, hoewel alle richtingen vertegenwoordigd moeten worden, dat toch niet moet beteekenen dat die groepen ook te voren moeten gekend, waardoor het recht van aanbeveling gedeeltelijk naar die politieke groepen zou worden verlegd, wat niet gewenscht is. De heer Van der Meulen zegt dat het niet gaat om de voorgedragenen dat zijn beste menschen en principieele katholieken een slag in het gezicht te geven, doch practisch komt het er nu op neer, dat de aftredende regent -het in handen heeft wie aanbevolen wordt; tegen dat systeem heeft spr. be zwaar. De heer Sijtema: Niet de scheidende regent, doch het heele college beslist over de aanbeveling. De V o o r z.: Wij brengen slechts de aanbeveling in den raad, en weten natuurlijk niet of iemand de functie zal aannemen. We hebben het wel gehad, dat een candidaat de eene keer niet, de volgende keer wel benoemd werd, dat is ook eigenaardig. Spr. gelooft niet dat ’t gewoonte is te voren den candidaat te polsen; allicht zal men echter de scheidende regent vragen naar een eventueelen opvolger, doch het college in zijn geheel beslist. De heer Blok; De aanbeveling van regenten zal nu toch niet veranderen. Alleen zou het geval kunnen zijn, dat men buiten de voordracht om een ander koos, en is dat niet eerder een klap in het aangezicht der aanbevolenen? De heer Breeuwsma zegt dat de raad tot nog toe geen bijzondere aanmerking heeft gemaakt over de wijze van aan bevelen en regenten hebben nu de zaak op de oude voet voort gezet. Kan de heer Boeijenga er geen genoegen mee nemen, dat de raad de wenk aan de regenten geeft, dat zij voortaan de candidaten moeten polsen, en nu de benoeming laten doorgaan? De heele raad zou met die wenk accoord gaan; als men nu deze keer op het polsen staat, zou dat pijnlijk voor de aan bevolenen kunnen worden. De heer N i e v e e n betwijfelt of het polsen vooraf de rechte weg is; het kan immers voorkomen dat niemand der aanbevo lenen benoemd wordt; als dat het geval is zou het voor den candidaat een veel grooter échec worden als hij te voren gepolst is. Heel zelden weigert een aanbevol^ne trouwens een benoe ming, en dus is het veel beter niet eerst te polsen. De Voorz.: Als de raad buiten de aanbeveling omgaat, weet hij toch ook niet of die benoemde persoon zal willen. Als zoo’n benoemde weigert, moet de raad eenvoudig uit een nieuwe aanbeveling kiezen. De heer Boonstra gelooft, dat men nu de aanbeveling niet moet terugsturen; daarvoor is de zaak te ver gevorderd. Wij kunnen niet beoordeelen of no. 1 tijd heeft of niet; dat is ook niet aan ons. Doch voortaan zal het goed zijn de menschen eerst te polsen. Spr. verwacht, dat regenten aan deze discussie wel de noodige aandacht zullen schenken en adviseert den heer Boeijenga zijn voorstel in te trekken. De heer Boeijenga wil de zaak niet op de spits drijven en hoopt dat regenten met deze discussie hun voordeel zullen doen. Waar het hier een persoonlijke kwestie geldt, acht spr. het, na de aandrang van twee zijden, gewenscht zijn voorstel in te trekken. Hierna wordt de heer Sjoerd Tromp met 11 st. benoemd; de heer I i J Witteveen, mede aanbevolen, had geen, de heer J. v. d. Meulen 1, de heer P. Obbema 3 st. De beide laatste heeren stonden niet op de aanbeveling. Punt IV. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om hen te machtigen tot het verhuren van .woningen in de Smidsbuurt. (Bijlage 121; dossierno. X 07.351.11(45)). Het voorstel van B. en W. vindt men in ons vorig nr. Z. h. s. wordt het aangenomen. Punt V. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot aankoop van drie perceelen water met jachthuizen aan de Koopmansgracht, kadastraal bekend gemeente Sneek, Sectie C, nos. 774 en-775 en C no. 1264, onderscheidenlijk toebehoorende aan F. v. d. Meer en W. T. Stam. (Bijlage 122; dossierno. X 07.351.11(50)). Het voorstel van B. en W. vindt men in ons vorig nr. Z. h. s. aangenomen. Punt VI. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot aankoop van het perceel land, kadastraal bekend gemeente Sneek, Sectie D, no. 743, liggende tusschen de Houkesloot en de Oudvaart van H. E. Baarda. (Bijlage 123, dossier no. X 07.351.11(51)). Het voorstel van B. en W. vindt men in ons vorig nr. De heer Sijtema weet niet of dit land binnenkort voor uitbreidingsterrein noodig is, waarschijnlijk niet. Daarom stelt spr. zich de vraag of wij den laatsten tijd de landerijen niet wat duur koopen, bv. van Zijlstra en bij den Lemmerweg, is ook boven den prijs betaald en dat is nu ook ’t geval. We betalen f 1500 per pdm., wat voor land hoog is, terwijl er f 16 per pdm. waterschapslasten zijn. En als dit land voorloopig nog verhuurd moet worden, krijgen we dan wel rente? Kon men dit land niet voor minder krijgen en is anders het bezit wel zoo dringend noodig? De Voorz.: Dit land is niet goedkoop, doch er is vrij wat meer voor gevraagd en lager wilde de eigenaar niet gaan. Er zijn omstandigheden, die het gewenscht maken het land nu te krijgen. De heer Blok: Men kan niet alles zeggen, maar een blik op de kaart zal den heer Sijtema een andere visie geven dan hij nu heeft. Z. h. s. wordt het voorstel van B. en W. alsnu aangenomen. Punt VII Nader voorstel van Burgemeester en Wethou ders betreffende waarneming van lessen in de oude talen aan het gymnasium door de heeren H. Mendelson en A. van Griethuijsen. (Bijlage 128; dossierno. 208). Het voorstel van B. en W. vindt men in ons vorig nr. De h.h. H. Mendelson en A. van Griethuijsen worden beide met 15 st. benoemd. Punt VIII. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging der gemeente-begrooting voor 1929. (Bij lage 107; dossierno. X 07.352.(1(15)). Z. h. s. aangenomen. Vacantietoeslag. Punt IX. Advies van Burgemeester en Wethouders be treffende het weder invoeren van een vacantiebijslag. (Bij lage 117; dossierno. X 08.741(8)). Het voorstel van B. en W. vindt men in een vorig nr. B. en W. stellen voor afwijzend te beschikken op een voorstel van de commissie voor georganiseerd overleg om de bijslag weer -in te voeren. De heer S ij te m a stelt voorop dat het advies der commissie voor georganiseerd overleg unaniem is aangenomen; er was geen verschil van meening. Spr. acht een lang betoog overbodig, waar de raadsleden een breedvoerig betoog der vakafdeelingen ontvingen. Terecht beklagen zij zich er over dat het advies van B. en W. wat eenzijdig is, de argumenten der commissie worden er in genegeerd. De argumenten van B. en W. wil spr. nu nader belichten. In 1925 is de vacantietoeslag niet meer uitgekeerd, doch het principe is gehandhaafd en de uitkeering zou weer plaats hebben als de finantien het toelieten. Nu beloopt onze begrooting ruim

Sneeker Nieuwsblad nl | 1929 | | pagina 1