Dames en Heeren I Nieuwe Sneeker Courant ABDIJSIROOP ijl l I TJERKSTRA K ruizebroedersfraat 26—28 i BROHGUm Cadeanx van blijvende waard wascht met men voor Prijs 70 et. per y, tl. Vesten Pullovers Dames Deux Pieces Handschoenrn Zakdoeken Sjaals, wol en zijde Overhemden Zellbmders Bretels Horlogerie HENRI VAN ESCH brengt -~- j' Firma Johs.Tromp wol onmisbaar Taielkleeden Divankieeden Fanl Kleedjes Schoorsteenranden Karpetten Rei dekens Fan’. Kussens Gordijnstoffen Fluchefte Gordijnen Dekens en Bedden Uw Suattees I Oe*»<l«9 blad ui*g enoodigd een kijkje te nemen in de Etalages bij AKKER'* Mo. 16 Zaterdag 23 November 1929. jFd F CLA- iVl HKOLOM er vandoor, maar hij is later door de politie Per koker: f 1.50, f 2.75, f 4.50 NI UWSTlJüINtitN bestaan terugkeert, want alleen als er een worden 1 invloed geweest op de mindere kwaliteit e- Telef. 486. Kostelooze bemiddeling voor Werkgevers en Werkzoekenden. 18e eeuw zijn malaise in den handel van Nederland gekend, ook de jaren na 1918 brachten die en beteekenden nood voor de kantoorbedienden in één jaar betaalde werkgevers en -nemers. Niet alleen zorgt Mercurius voor een goede werkloosheidsuit- keering aan haar leden (70 loon), maar in haar herstellingsoord Dennenheuvel bi Bergen op Zoom vinden van ziekte herstel lende collega’s en hun gezinsleden opname,, voor een sanatorium is reeds f 50.000 bij een, en straks zal de groote verloting dat plan verwezenlijken. Dank zij mede Mercurius zijn thans de kantoorbedienden aan beurt voor de wette lijke regeling van den werktijd, de vrije Za terdagmiddag is reeds verkregen, 8 dagen vacantie, veelal reeds 14 dagen,’ zijn ver overd. De organisatie kan nog meer berei ken, veel meer, als de kantoorbedienden in grooten getale haar rijen komen versterken, als zij een deel van hun tijd ook aan Mer curius’ welzijn besteden en niet alleen aan de sport, die, hoe nuttig ook, in kritieke tij den niets voor de bedienden kan doen. Dat kan alleen de hechte vakorganisatie, ge steund door duizenden energieke kantoor bedienden, die weten dat zij als enkeling tegenover de patroons niets vermogen, doch als vereeniging veel. Spr. wekte alle kantoorbedienden dan ook op zich aan te sluiten. De zeer boeiende causerie, welke meer dan 3 uur duurde, vond een hartelijk applaus. Werkzoekenden: 1 bouwkundig opzichter, 1 coupeuse, 1 fotograaf, 11 grondwerkers, 1 ingenieur, 2 kantoorbedienden, 6 landarbeiders, 5 opper lieden, 1 melkknecht, 5 schilders, 4 stuca- doors, 2 timmerlieden, 2 tuinlieden, L zet- ter-inlegger, 57 zonder bepaalde vakkennis. GEMEENTELIJKE ARBEIDSBEURS. Paleis v. Justitie, Marktstraat, Tel. no. 231. Drogisterij SMEEK Voorde Borst grootere risico door den langeren duur der 1 mestperiode bij de bietenvarkens. Bij de andere proef was het voordeel der bietenvarkens tegenover de meelvarkens slechts gering; daarbij komen 0.37 K.G. gerst overeen met 1.39 K.G. bieten. De bie ten zijn dus ook hier nog iets in het voor deel. tenvarkens op de betere kwaliteit van het bacon. Het voordeel is hier wat den kost prijs per kg. betreft, aan den kant der bietenvarkens, die ca. 2*/2 kg. bieten per da hebben ontvangen. Zoolang, alg in dit geval, 0.7 K.G. mais- n«irr. - niairr. ^.amnloenstitel hfhaald. Ook in 1923, 1925, Ijsvacantie. De Inspecteur van het Lager Onderwijs te Arnhem heeft aan de schoolbesturen ver- j zocht een uniforme regeling voor ijs-vacan- tie in te voeren. Van 1 December tot 1 April kunnen dan in ’t geheel 15 uren ijsvacantie worden ge geven, doch niet meer dan 3 uren in dezelf de week en alleen op Dinsdag- en Vrijdag middag. Geopend: alle werkdagen van 10—12 en van 2-5 uur. Maandags, Dinsdags en Vrijdags bovendien van 57 uur ’s avonds. Zaterdags van 1012 uur. o de medewerkers zijn der leiders. Heeft de jg Mercurius f 133.000 aan werklooze leden uit. Voor die werklooze kantoorbedienden werd nergens door de overheid iets gedaan, wel voor de werklooze handarbeiders; de kantoorbedienden hebben echter daaraan 1926 1927 en 1928 was zij kampioen ge worden. Zij heeft sedert haar 17de jaar de hoogste prijzen verworven. Dood door schuld. De rechtbank te Leeuwarden heeft E. W., 22 jaar, te Beetgumermolen, wegens het veroorzaken van dood door schuld veroor deeld tot 14 dagen gevangenisstraf, voor waardelijk met een proeftijd van drie jaar. De eisch was een week. X KOPERKUNST SCHILDERKUNST "LATEFLKUNST ‘RHQUTSNIJKUNSTenz! k (HANDENARBEID) si genoemde gelegen aan de Kleine latten,1 samen groot bijna 13 pdm. Geveild ii| 4frper- ceelen, die bij samenvoeging werden gekochl door den huurder-mede-eigenaar den heer W. R. Landman voor f 14.409.10. Handels- en Kantocrbediendenver. Mercurius. Woensdagavond hield de afd. Sneek van de bond van kantoorbedienden Mercurius een openbare vergadering in De Gouden Leeuw, waar als spreker de bondssecretaris de heer J. M. de Zeeuw optrad. Deze spreker wenschte er de nadruk op te leggen dat het in het eigen belang der kantoorbedienden noodzakelijk is, dat de 1 Sneeker afdeeling tot haar vroeger bloeiend bestaan terugkeert, want alleen als er een Gemeentelanderijen. krachtig vereenigingsleven is, is het moge- Verhuring van 6 perceelen gemeenteland lijk tegenover de patroons de kracht te ont- den der bedienden op peil te houden en te verbeteren. Spr. vond nu gelegenheid bij een groot aantal lichtbeelden te vertellen van de ontwikkeling van de Nederlandsche handel en het bediendenwezen vanaf de 17e eeuw, toen de individueele koopman nog weinig hulp noodig had en op de beurs slechts de kooplieden zelve handelden, tot het heden, nu in de kantoorpaleizen in onze groote steden duizenden kantoorbedienden In den vreemde verdronken. Bij de directie van de Halcyon-lijn te Rotterdam is radiografhch bericht ontvan gen, dat van de „Mad Vlaardingen”, die op weg naar "ydney werd overvallen door een zwaren storm, vier man overboord zijn geslagen en ver d or ken. De namen der omgekomenen zijn de bootsman J. Hofman, uit Maassluis, en de matrozen J. v. d. Haven, uit Rotterdam; A. Notmeijer, uit Vlaardingen en A Kar- -tens, eveneens uit Rotterdam. Brutale zakkenrollers. Uj Nenvedék verneemt uit Kolozsvar de volgende geschiedenis. In een sneltrein van Szatmar in Zevenbergen naar Nagyva ad zag zakkenroller in een coupé de portemonnaie uit den zak van een slapenden reiziger halen. Hij wierp zich op den dief en riep tegelijkertijd om hulp, doch op hetzelfde oogenblik snelden twee medeplichtigen van den dief toe, pakten den controleur, en wierpen hem uit dm trein. De intusschen toegesnelde con ducteur, die getuige was van dit verschrik kHijke tooneel, trok aan de noodrem, de trein stopte en men vond den armen con troleur bewusteloos met gebroken ledematen in een blo dplas liggend. Men bracht hem naar bet hospitaal van Nagyvarad, waar hij e<h'er op de opera'ietafel overleed. Van de misdadigers ontbreekt elk spoor, aangezien zij in de algemeene verwarring in den donkeren nacht zijn verdwenen. 0 voor den tijd van 5 jaren (1 Jan. 1930—1 wikkelen noodig om de bestaansvoorwaar- Jan 1935) den <’pr bedienden on neil te honden en te Perc. 1 (4.8 pdm.) ten Zuiden van de Sperkhemmeropvaart, in huur bij L. Boer- sma voor f 91 per pdm., toegewezen aan denzelfden huurder voor f 80 per pdm. Perc. 2 (1.6 pdm.) aan den Oppenhuizer- weg, thans in huur bij P. Hofmeester voor f 102 per pdm. Verhuurd aan denzelfde voor f 62 per pdm. Perc. 3 (1.1 pdm.) aan Oppenhuizerweg en Houkesloot, in huur bij P. van der Laan voor f94 per pdm. Verhuurd aan Sj. Boer- sma voor f 62 per pdm. Perc. 4 (3.1 pdm. wei- en hooiland) aan Oppenhuizerweg en Houkesloot, in huur bij S. Wagenmakers voor f 80 per pdm. Met 1 Jan. verhuurd aan Jan Baarda voor f 83 per pdm. Perc. 5 (3.1 pdm. hooiland) aan den Op penhuizerweg en de Houkesloot, in huur b W. Stilma voor f 92.50 per pdm. Dezelfde heeft het weer ingehuurd voor f 80 per pdm. Perc. 6 (6.6 pdm. weiland) aan den IJ1- sterweg, in huur bij H. J. Hofmeester voor f74 per pdm. Dezelfde huurde ’t weer in voor f 57 per pdm. Lager opbrengst in totaal f292.10. De geheimzinnige moordenaar te Dusseldorp. Het Neue Wiener Extrablatt heeft in ver band met de berichten over den moord te Dusseldorp de Weensche vrouwelijke schriftkundige Fischer de copie van een brief van den Dusseldorpschen massa moordenaar ter inzage gegeven, zooals vele van dergelijke brieven uit de talrijke publi caties in de Dusseldorpsche bladen bekend zijn geworden. De schriftkundige, die niet wist, wiens handschrift het betrof, heeft over den schrij- ver de volgende verklaringen afgelegd: De man is ongeveer 40 jaar oud, van middelmatige lengte, breed gebouwd, heeft een of ander uitwendig gebrek. Hij heeft aan een krant gewerkt, is zeker in den oor- j log geweest en is op het oogenblik naar alle waarschijnlijkheid gendarme. Over het slachtoffet van den moordenaar, Maria Hahn, melden de bladen, dat zij ui Gevraagd personeel. Mannen: autogeenlasscher (Tilburg), behanger (Breda), blikslagers (Utrecht), bouwkundig-opzichter (Tilburg), drukker (Amersfoort), gas- en waterfitter (Ensche dé), houtbewerker (Amersfoort), klompen maker (Amsterdam), koperslager (Rotter dam, Schiedam, Utrecht), letterzetter (’s Hertogenbosch), loodgieter (Amersfoort, Assen, Eindhoven, Groningen, den Helder, Hoorn, Leeuwarden, Utrecht, Zaandam, Zutpen), meubelmaker (Amersfoort, Hil versum, Middelburg), plaatwerkers (Am sterdam), schoenmaker (A’dam Utrecht, Zwolle), sloepenmakers (Amsterdam), smid (Amersfoort, den Helder, Leeuwar den), wagenmaker (Tilburg), zandvormer (Tilburg). Vrouwen: costuumnaaisters (’s Her togenbosch), kamermeisjes (Arnhem), kan toorjuffrouw (Tilburg), lingerienaaisters (Amsterdam), modiste (Venray), steno-ty- piste (Utrecht). en bovendien, om de eiwitverhouding niet was ze werkzaam te Dusseldorp. te wijzigen, nog 1 ons diermeel. Notaris Elema verkocht Dinsdagmid- gelui die de 5-jarige H. B. S. hebben afge- dag finaal bij Knorr een boerenhuis metloopen, als beginnend kantoorbediende met wei- en hooiland te Offingawier, 't laatst- 1 f 50 per maand afscheept, en later salaris sen betaalt waarvoor een handarbeider z’n neus ophaalt. Daarom kan het dat een kan toorbediende die om opslag vraagt, vaak ontslagen wordt; dat de ouder geworden kantoorbediende geen recht op pensioen heeft, de werktijd ook nog onhoudbaar lang is. Hoe het gaat als op een bepaald kantoor de bedienden niet vasthouden aan hun or ganisatie blijkt uit het feit dat de Incasso- bank, die het eerst een contract sloot met Mercurius, waarbij het kantoorpersoneel recht kreeg op de minima door onze vakver- eeniging vastgesteld, dat contract opzegde toen een groot deel van dit personeel voor het lidmaatschap van Mercurius bedankte. Zoo is het dat bij alle luxe der moderne kantoorpaleizen, het personeel dat er werkt vaak nog een zeer treurige rechtspositie en belooning geniet. Spr. vertelt nu het een en ander van Mer- curiuSj in 1882 opgericht met het doel de opleiding door cursussen en examens in goede banen te leiden, doch al sedert lang een vechtorganisatie voor haar leden om de positie der kantoorbedienden te verbeteren. Een pogen dat steeds, soms na felle actie, zooals spr. met een geval te Leiden demon streerde, slaagt als. op de betrokken kanto ren een voldoend aantal menschen georga niseerd zijn. Meer en meer komt de ongeor ganiseerde bediende alleen te staan, nu de sociale wetgeving gebaseerd is op de sa menwerking tusschen organisaties van Suikerbieten als voer voor zouters. Op de proefboerderij der Friesche Maat- zelf mee schuld, vaak kleeden zij zich op schappij van Landbouw, te Rijperkerk, is een wijze, die doet vermoeden dat zij tot een proef genomen, met het doel, de waar de draagkrachtigen behooren, terwijl zij zich de van suikerbieten voor het mesten van en dat is het ergste niet sterk genoeg baconvarkens (zouters) te leeren kennen, organiseeren om van overheid en patroons Een groep van 8 varkens werd gevoe- betere voorzieningen ook voor hen af te derd met een mengsel van 60 deelen mais- I dwingen. Daarom kan het dat men de jon- meel, 20 deelen gries, 15 deelen cocosmeel Postwisselvervalsching. Voor de rechtbank te Leeuwarden heeft terecht gestaan de 19-jarige kruideniersbe diende L. A., die zich had schuldig gemaakt aan postwisselvervalsching. Hij had het be drag van f 1.02 van een aan hem gezonden postwissel veranderd in f 121.02 en ook naam en adres veranderd. De vervalsching werd door den loketambtenaar te Leeuwar- de controleur Ilie Vintila een den ontdekt. Toen A. dit bemerkte ging hij er vandoor, maar hij is later door de politie i opgespoord. Het O. M. eischte drie maan- den gevangenisstraf. Volgens de Fngelsche bladen tikt zij 2000 letters in de minuut, kan zij een dictee op de schrijfmachine opnemen met eea snel heid van 140 woorden in de minuut en heeft zij onlangs een stukje uit een krant gecopieerd met een snelheid van 120 woor den in de minuut. Zij concentreert zich zoo volkomen op haar werk, dat zij, al tikkende een gesprek kan voeren. Om zich in het feilloos typen te oefenen, studeert zij vlijtig op de moeilijkste woor den, gelijk een pianist op toonladders. Eenige van haar geliefkoosde woorden zijn Heutheromaniac, strumpetocracles, amphic- yonic en disestablishmentarianism. Een prettige gewaarwording. Toen de nieuwe gevangenisdirecteur te 'antander (in Spanje), vergezeld van twee officieren, zijn ambt wilde aanvaarden, ont dekte hij, dat de gevangenis geheel leeg was. Het was alle gevangenen gelukt te ontsnappen. ■q o' en 5 deelen diermeel. Een andere groep van Bregenz in Vorarlberg afkomstig is. Zij is 7 varkens kreeg bij haar rantsoen van ge- i een jaar geleden in betrekking geweest te noemd mengsel elk 2/2 kg. bieten per dagFriedrichshafen als huishoudster. Daarna te wijzigen, nog 1 ons diermeel. Toen Maria Hahn in Augustus plotse- Een tweede proef werd genomen met twee ling verdwenen was, dacht men eerst, dat groepen van de biggen. De eene groep ont- zij zich naar haar woonplaats Bregenz be ving een mengsel van 100 deelen gerst en geven had. Het daar ter plaatse ingestelde 20 deelen diermeel, de andere daarbij 1 kg. onderzoek bleef echter vruchteloos. Een boven New York verongelukt vliegtuig. Het neerstorten van een vliegtuig midden 2, tenvarkens in doorsnee beter geacht dan die zjch Op straat bevindende menschen ont- der andere varkens. Het Veevoederbureau zaglijke sensatie. Tallooze personen zagen concludeerde, dat, wat den groei betreft, de hoe het vliegtuig van een hoogte van onge- cijfers der gemiddelde gewichtsvermeerde- veer 400 M. plotseling naar voren boog, ring per dag bij beide groepen goed over- oni vervolgens in razende snelheid neer te eenkomen. De meelvarkens zijn sneller ge- storten, zoodat het ten slotte op het gebouw groeid, de bietenvarkens echter voordeeli- van de Christelijke Jongemannenvereeniging' ger, vooral bij de proef, waarbij 2’/2 kg. te pletter sloeg. Daar het in Amerika voor- bieten per dag en per varken werd gevoe- schrift is, dat iedere inzittende van een derd. vliegtuig een parachute moet hebben, geluk- De snellere groei der meelvarkens is van te het den eenigen inzittende zijn leven te invloed geweest op de mindere kwaliteit e- redden. De slag van het neervallende vlieg- omgekeerd de minder Snelle groei der bie- tuig was mijlen in het rond hoorbaar. De kampioen-typiste. Juffr. Mitchell, een Londensche machine- schrijfster, heeft te Parijs bij den internatio nalen wedstrijd op de schrijfmachine opnieuw met dp grootste snelheid bij het tikkën den bieten «n ons diermeel per dag en per. dier. Beide groepen kregen bovendien wei.' Bij slachtingen werd de kwaliteit der bie- boven de stad New York, wekte onder de der andere varkens. Het Veevoederbureau meel, 0.23 K.G. gries en 0.18 K.G. cocos meel duurder zijn dan 0.075 K.G. diermeel en 3.57 K.G. bieten, is het voordeeliger bie ten te voederen, afgezien van het prijsver schil bij uitbetaling naar kwaliteit en het - T i Sr >O< OB S,' STEEDS T BESTE Fabrikante: Henkel Cie. A. G., Düsseldorf Normaalondergoed, kousen, handschoenen enz. enz., wascht men in lauwwarm Persllsop. Luchtig heen en weer slaan en naspoelen in lauwwarm water. Zoo wordt deze wasch op de beste manier gereinigd. Gekleurde wol wascht men koud! Wol niet wringen, maar uitdrukken! Ter opfrissching van de kleuren doet men in het spoelwater een scheut blanke azijn. Men legt het wollen goed op een schoone witte doek te drogen. gEenig Importeur E. Ostermann Co s Handel Mii.. Amsterdam - - Zorg ervoor, dat Uw aandoening der luchtpijpen (bronches), die Ge kunt herkennen aan een piepende, pijnlijke ademhaling en een diepen, blafferden en pijnlijken hoest, niet slepend wordt. Vergeet nooit, hoe dicht de bronchitis de ontstekingskiemen bij de teere longen brengt. Wapen Uw slijmvliezen tegen de aanvallen der bacteriën door ze te versterken met de uit het sap van versche geneeskrachtige kruiden berei de Akker’s Abdijsiroop. Deze helpt U het vastzittende slijm oplossen en ver lost U van een pijnlijken hoest, die Uw luchtwegen zou vernielen als ge niet tijdig Uw toevlucht nam tot de geneeskrachtige en toch onschadelijke M ar

Sneeker Nieuwsblad nl | 1929 | | pagina 9