II 13 I I Uit onze Raadzaal. Nieuwstijdingen Oüicieel ürgaau ter temnle Steek. HoeiiNdng November annex SHEERER OOURAHT en WYMBRITSERADEEL 311 No. bestaal uil 4 bladen. Mc. 17 Eerste blad. 46 j Jaar<aiig Uitgave KIEZEBRINK en Co. Ik JR ns I I NIEUWE SHEERER COURANT SNEEK Telefoon No. 150 Vervolg Vierde Blad. 5 7 O een ver- 5 en aangenomen. *B over- en de ga ziet deze mogelijkheid niet; de heer I* IS Bothniakade 48; rozenkrans in étui, S. Jaasma, Kloosterstraat 14. v Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGSAVONDS bezoek aan de gemeenten Hemelumer Ol- dcphaert en Noordwolde en Ijlst. Verduistering van f 15000. Naar de Haagsche Crt. meldt moet een procuratiehouder van de Effecten- en Han delsbank te Den Haag, aan welke bank voorloopige surséance was verleend, in 5 jaar f 15000 van deze bank hebben ver duisterd. De man Is voortvluchtig. aanzien van den Groenedijk geenerlei verplichting zoolang zij den eigendom niet heeft. Het schijnt ons ongewenscht j dit standpunt te verlaten. De heer Boonstra zegt dat die weg in een verschrikke- lijken toestand verkeert op de S-bocht. B. en W. zien de nood- zijn ook de commissaris te laag, doch hij vreest dat, wat hij wenscht, de raad te duur zal zijn. De naam klerk is niet gelukkig, het moet eigenlijk een in specteur zijn, de rechterhand van den commissaris. Met een gewone administratieve kracht, die gedicteerd moet worden, is hij niet geholpen, de hulp moet technisch ingewerkt zijn in de politiedienst. Als men waardeering heeft voor het werk van dezen hoofdambtenaar, moet men hem deze kracht geven. De heer Blok: Het is ons gegaan als de heer Breeuwsma, de administratie eischt een kracht. De V o o-r zifter: De gemeente breidt zich uit, een agent viel af en een hulp voor de administratie is noodig, maar een hulp buiten het corps is gewenscht, omdat dan een agent meer de buitendienst kan verzorgen. Het salaris is niet hoog, maar laat ons het eens probeeren met een ontwikkeld jongmensch. De heer D o k k u m is blij, dat men nu meer inlichtingen heeft gekregen. Als het echter inderdaad waar is, dat het feite lijk moet zijn een inspecteur, is dit salaris niets. Wil men nu uitzien ndar iemand die het daarvoor wil doen of wil men iemand benoemen en later over het eigenlijke salaris praten? f 1200 beteekent niets voor het werk, dat noodig geoordeeld wordt. De Voorz.: Men wil een administratieve kracht om dan te zien of men met het corps toe kan, waarvoor alle agenten dan weer beschikbaar komen. Deze proef is de goedkoopste. Als Sneek zich blijft uitbreiden, moet het corps echter ook uitgebreid worden. Voorloopig doet men het best dit verzoek in te willigen, het wordt geen blijver gezien het salaris. Over het corps politieagenten is spr. tevreden, de geest is goed, maar door uitbreiding der gemeente laat het politietoezicht hier en daar wel wat te wenschen over. De heer Zuiderbaan zegt, dat nu een administratieve hulp gevraagd wordt; laten we nu niet praten over een inspec teur, doch het eerst op deze wijze eens aanzien. De heer S m e d i n g ziet er voor de agenten een superieur in en bij beter salaris zou men een vaste klerk buiten het corps kunnen hebben. De Voorz.: Het wordt geen inspecteur. Z. h. s. wordt het-voorstel van B. en W. aangenomen. Dokkum. dezen i De N. Kotterd. Crt. geeft in haar kunstrubriek in de beoordeeling van de schil derkunst der Onafhankelijken, welke thans te Amsterdam in de Mllitiezaal exposeeren, een foto van het werk „Huizen” van onze vroegere stadgenoote mej. Anneke v. d Peer en maakt met lof melding van haar werk. Punt XVI. Behandeling van de gemeentebegrooting voor 1930. (De rapporten van de le en 2e Sectie en de Memorie van antwoord van Burgemeester en Wethouders zijn op genomen onder de nummers 125, 126 en 127 der bijlagen, dossierno. X 07.352.11(16)), met de daarbij behoorende voorstellen en adviezen). De le Sectie vraagt: Hoofdstuk 11, jrolgnos. 175, 177178. De Sectie zou gaarne worden ingelicht, wanneer de verhooging der salarissen van Burgemeester, Secretaris en Ontvanger zijn ingegaan. B. en W. antwoorden: Volgno. 175, 177178. le Sectie. De verhooging der jaar wedden van den Burgemeester, den Secretaris en den Ontvanger is ingegaan op 1 Januari 1929. Den heer Breeuwsma heeft het bevreemd dat B. en W. den raad geen kennisgeving hebben verstrekt van het besluit van Ged. Staten, noch een voorstel tot wijziging der begroeting gedaan. Daarom was nu de vraag in de sectie gesteld. Spr. is het wel eens opgevallen, dat in tal van raden de be sluiten van Ged. Staten worden medegedeeld, wat in Sneek niet het geval is. Is dat terwille van bekorting? Zelfs in Leeuwarden worden de besluiten van Ged. Staten medegedeeld. Spr. gelooft wel dat het wenschelijk is dat dit gebeurt, dan komt men vlug ger op de hoogte. Zaken, die werkelijk van belang zijn, zou spr. gaarne vernemen, met de andere behoeft dat niet. De Voorz.: Over het algemeen lezen wij de goedkeuring m de krant eerder dan wij het weten. Wij deelen den raad de besluiten om der wille der eenvoudigheid niet mee. Dit speciale besluit is in Augustus gekomen, tijdens spr.’s verlof en spr. vindt dat de raad dit wel had kunnen worden medegedeeld. De Secretaris: Ais de raad alle goedkeuringen wil ver nemen kan dat, doch het is dubbel werk. Tot nog toe kreeg de raad alleen kennis van eventueele niet-goedkeuring. Leeu warden heeft wat meer omslachtiger administratie. Hier is de afspraak al 10 a 12 jaar geleden gemaakt dat dergelijke be sluiten niet worden medegedeeld. De heer Breeuwsma bedoelt alleen de besluiten waarin de raad meer speciaal belang stelt. Z. h. s. aangenomen. De le Sectie vraagt: Hoofdstuk II, volgno. 210. Nu de Scheidsgerechten na een 10-jarig bestaan, voor de functionarissen geen bijzon dere werkzaamheden veroorzaakten, acht de Sectie niet gewettigd, dat uitbetaling van de bezoldiging der Secre tariaten, zoolang hiervoor geen werkzaamheden gevraagd worden, langer plaats vindt. Zij verzoekt van B. en W. de toezegging, te beginnen met 1930 een regeling te willen ontwerpen, waarbij de be- looning voor het waarnemen van de beide secretariaten afhankelijk gesteld .wordt van het aantal gevallen, dié bij de scheidsgerechten aanhangig gemaakt worden. De post kan dan op hetzelfde bedrag uitgetrokken blij ven. B. en W. antwoorden: Volgno. 210. le Sectie. Wij staan nog steeds op het standpunt, weergegeven in de memorie van antwoord voor de begrooting 1925, waarin wij schreven: „De belooning van den secretaris der scheidsgerechten is indertijd op een gering vast bedrag gesteld om schom- J in één klas zooveel elementaire kennis bij te brengen nog wat in de maatschappij te doen worden? Spr. zou gaarne zien dat B. en W. dit eens onderzochten. De Voorz. zal daarover eens in B. en W. spreken mogelijkheid eens overwegen. De heer Boeijeng Sijtema is zelf de oorzaak daarvan, hij spreekt nu immers al smalend over de christelijke scholen. Laat ons dan maar spre ken van bijzondere en openbare school. Maar zoo’n school als de heer Sijtema wil wordt een openbare school en daarop komen zakelijkheid van opheffing van het gevaar niet in. Op hen rust geen verplichting, zeggen zij. Maar Wymbritseradeel staat op een soortgelijk standpunt. Kan men voorloopig niet verbeteren j onder overeenkomst dat wie straks den weg krijgt het zal be talen? De Voorz.: Een schikking met het waterschap lijkt niet mogelijk; het vraagt geen f500 maar f5000. We staan niet op zoo erg vriendschappelijke!! voet met dat waterschap en als we het eigendom niet hebben, onderhouden wij het ook niet. De zaak is nu bij Ged. Staten. De heer Zuiderbaan: Kan men het waterschap niet ver plichten tot onderhoud? De Voorz.: Op deze slaperdijk heeft Wymbritseradeel Gevonden Voorwerpen. Aanwezig aan het bureau van politie, Nieuwe Veemarkt, en aldaar te bevragen op alle werkdagen tusschen IU/2 en 12*/2 uur, de navolgende voorwerpen als gevonden ge deponeerd op 25 Nov. 1929: hondenpenning met halsbandrijwielbelastingmerk. Aanwezig en te bevragen bij de navol gende ingezetenen, onderstaande voorwer pen, als gevonden aangegeven op 25 November Jen gezocht in onvoldoende waardeering voor het werk 1929: rijwielbelastingmerk in étui, J. Wilbers, va;1 t|en jn functie zijnden commissaris. W. de Zwijgerstraat 64; haarspeld, Buursma, b. en w antwoorden: Volgno. 223. 2e Sectie. De taak van een klerk bij de melingen te voorkomen en om derhalve niet voor de nood-, bevestigend aqtwoord gev*n. Onze gemeente heeftten zakelijkheid van verhooging te staan als onverhoopt de A'n scheidsgerechten eens in een jaar vele of omvangrijke gevallen te behandelen zouden hebben”. 1 Wij ondersteunen derhalve niet het door de sectie ge- opperde denkbeeld. De heer De Groot: Men achtte het raadzaam waar voor deze post in 10 jaar f 1000 is uitgegeven terwijl er in latere jaren. geen beroep op dit gerecht is gedaan, den secretaris per geval te salarieeren. De Voorz.: Wij willen liever een bedrag per jaar, dan dat we per geval een belooning vast moeten stellen. Het blijft bij* f 50 voor den secretaris, de rest is presentiegeld voor de leden als die zitting nemen. De heer Blok: Er behoeft weinig te gebeuren of het kost meer dan f 50.per jaar. De heer de Groot stelt voor de secretaris per geval te beloonen met f25.dit spruit niet voor uit mindere) waar deering voor de persoon van den functionaris en is een voorstel der le Sectie. Voor stemmen de leden: Zuiderbaan, v. d. Meulen, de Groot, Siemensma, Hoekstra, Oppenhuizen, Boeijenga, Dokkum. Breeuwsma, Boonstra en Sijtema. Tegen de leden: Blok, Potma en Smeding. Met 113 st. is dit voorstel dus aangenomen. Volgno. der begrooting. 233. Punt XVla. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot aanvulling van de ver ordening, regelende de inrichting der politie. (Bijlage 113; dossierno. V 07(1)). De 2e Sectie vraagt: Volgno. 223. Ter beter mogelijke beoordeeling van de noodzakelijkheid tot aanstelling van een klerk voor het politiebureau, vraagt de sectie nadere inlichtingen omtrent de aan hem op te dragen werkzaamheden. i Tevens kwam de vraag naar voren of met een belooning van f 1200.— per jaar wel een geschikte kracht, met be hoorlijke ontwikkeling, is te krijgen. Mocht deze post niet worden aangenomen als is voor gesteld, dan wordt verz^erd, dat de reden niet moet wor- De heer De Groot: Dat was mijn taak niet. De heer Breeuwsma stelt voor de post met f 208 te hooogen. Voor stemmen de leden Sijtema, Smeding, Zuiderbaan, Van i en Met 95 st. is dit voorstel dus aangenomen. De heer Boonstra zegt voor te hebben gestemd op grond der mededeelingen van den heer De Groot. Openbaar buitengewoon lager onderwijs. De le Sectie vraagt: Hoofdstuk Vlll, par. 5. Een paar jaar geleden werd door de Comm, van Toezicht op het lager onderwijs een rap port uitgebracht betreffende dit onderwijs. De Sectie zou gaarne vernemen of er bij B. en W. een oordeel is gevormd omtrent de wenschelijkheid van Openbaar buitengewoon Jager onderwijs. B. en W. antwoorden: Hoofdstuk VIII 5. le Sectie. Uit een voor eenigen tijd door ons ingesteld onderzoek is gebleken dat zich op de lagere scholen in de gemeente volgens het oordeel van de hoofden der scholen, in totaal 27 leerlingen bevonden die voor het ontvangen van buitengewoon onderwijs in aan merking zouden komen Dit aantal was verdeeld als volgt: openbare scholen 10 R.-K. scholen 9 Chr. scholen 8 Deze getallen zijn o. i. te gering om het oprichten van drie afzonderlijke klassen te rechtvaardigen. De heer S ij te m a: „De openbare scholen zijn blijkbaar niet christelijk!” Deze spr. gelooft dat dit soort kinderen zoo mis deeld is, dat men zich wel wat kosten er voor mag getroosten en moet de maatschappelijke scheidingslijn nu zoo doorgedreven dat er geen middelen kunnen gevonden om deze 27 kinderen om ze Ijsclub Friso. In de Gouden Leeuw hield gisteravond de ijsclub Friso haar ledenvergadering onder voor zitterschap van den heer H. F. Ringnalda, die in z’n openingswoord de wensch uitsprak, dat over een jaar, als Friso zijn 60-jarig bestaan zal vieren, dit op even waardige wijze zal geschie den als destijds het geval was met het 25-jarig bestaan en Friso dan even welvarend als des tijds mag zijn. De secretaris de heer D. Volkers las de no tulen, welke onveranderd werden vastgesteld en bracht het jaarverslag uit, waarin uitvoerig bij de rijderijen gedurende de strenge winter 1928- 29 gehouden werd stilgestaan. Vermelding ver diént nog dat streng gegispt werd de onspor tieve houding van een afgevaardigde van de ijs club te Heeg, die, toen Friso hier zijn vrouwen wedstrijd hield, bij de aangifte verscheen om enkele goede rijdsters over te halen naar Heeg te gaan, waar dezelfde dag gereden werd en welke toeleg gedeeltelijk slaagde. Tegen derge lijke feiten dient gewaakt. Ook stond het verslag even stil bij de IJs- baankwestie. De penningmeester de heer Joh. Zwart bracht het financieel verslag uit, de financiën hadden als die der meeste clubs geleden door de lange winter. Namens de kascommissie bracht de heer E. W. Schaap verslag uit, die adviseerde tot goedkeuring, waartoe werd besloten. Tot bestuurslid werd herbenoemd de heer Sj. v. d. Meer. Het bestuur deelde mede dat voor dit seizoen een rijderij voor vrouwen nr. 1 op het program ma is, de tweede zal zijn een van mannen of van mannen en vrouwen. Men hoopt in overleg met het bestuur der Zweminrichting de beschik king te krijgen over het Kanaal bij de Zwem inrichting, en daar samen te werken met de Friesche Jeugd. De h.h. Tjallema en F. v. d. Meer gaven in overweging ook voor de leden iets te doen, ei deden verschillende ideeën aan de hand, o. a. om een ledenwedstrijd te houden, drie aan de stok, door elkaar loten van dames en heeren. Dit idee zal door het bestuur worden overwo gen, doch eerst kunnen worden verwezenlijkt na de groote rijderijen. De heer Tjallema bracht hierna een keurig verslag uit van de vergadering van den bond van ijsclubs; o. a. bleek dat Friso ditmaal bij de op die vergadering gehouden verloting eige naar is geworden van een chronometer. De rondvraag maakte de tongen los. Gepleit werd voor het starten op schot, het moet niet meer voorkomen als deze winter dat een paar rijders 17 maal een mislukte start heeft. Er werd op gewezen dat het reglement na drie malen valsche start het schot voorschrijft. Algemeen bleek men ter vergadering ontevre den dat het gemeentebestuur nog geen defini tieve plannen voor de nieuwe ijsbaan heeft. De tweede plaats in Friesland kan de ijsbaan niet ontberen en de hoop werd uitgesproken, dat de plaatselijke ijsclubs in de keuze van het terrein zullen worden gekend. Naar aanleiding van vragen uit de vergade ring deelde de voorzitter mede dat direct na het ijsseizoen een ledenvergadering zal worden ge houden ter bespreking van de viering van het 60-jarig bestaan. Men hoopte dat de Sneekei burgerij door versterking van het ledental haar waardeering voor deze oude ijsclub zal toonen, een waardeering welke het bestuur zich nog meer hoopt waardig te maken, als ’t gemeente bestuur deze club en haar zusterclub in staat stelt mede te werken aan de totstandkoming van een nieuwe Ijsbaan. De 2e Sectie vraagt: Volgno. 291Bij dezen post werd de vraag gesteld of door B. en W. wei voldoende gebruik wordt gemaakt van hare bevoegdheid om particulieren te noodzaken straten, bestemd voor particulier verkeer en bij particulieren in eigendom en onderhoud, in behoorlijken toestand te doen brengen. B. en W. antwoorden: Volgno. 2912e Sectie. Wij meenen deze vraag bevesti gend te kunnen beantwoorden. Juist dezer dagen is een aanschrijving betreffende de Zomerrakbuurten verzonden. De heer Smeding: Er is al 13 weken .een adres der be woners over de sleuf die den weg bederft. Kan men tijdelijk hier geen verbetering treffen? De heej Blok: Het geldt een particuliere straat; al|een door aanschrijving en dwang kunnen de eigenaren gedwongen wor den. We moeten deze straat niet in orde brengen. Het zal niet lang meer duren voor ingegrepen kan. De 2e Sectie vraagt: Volgno. 293. Is het College van B. en W. bereid om, hangende, de kwestie inzake het gedeelte Groenedijk, mede j te werken tot de opheffing van het daar bestaande ver- i keersgevaar tengevolge van den desolaten toestand van dien weg? B. en W. antwoorden: Volgno. 293. 2e Sectie. Wij kunnen op deze vraag geen Abonnement per jaar f 2.50 fr. p post I 3.60. Advertentiën 9 ct. p. regel Ing. zonden mededeelingen hooger. Abonnement belangrijke korting Advertentlën worden tevens gratis ge- oiutei in de SNEEKER COURANT School te Harkema-Opeinde is benoemd de heer P. ten Cate alhier. De Commissaris der Koningin in de prov. Friesland bracht heden (Dinsdag) een ziin- doch vindt de belooning te laag, ii.j_/-ii De heer Breeuwsma zegt, dat hij in 1926 uit volle tuiging, dat de kracht noodig was, gestemd heeft voor de klerk, en nu spreekt de noodzakelijkheid nog sterker bij het toenemend werk der politie. Een uitvoerig schriftelijk overzicht van het werk te geven is moeilijk. Spr. heeft zich echter in 1926 persoonlijk op de hoogte gesteld van dat werk en ook nu is hem gebleken dat de commissaris die hulp moet hebben. Talrijke dossiers komen in een jaar aan de orde, er moeten adviezen aan B. en W. uitgebracht; het is onmogelijk voor de commissaris alle correspondentie zelf te doen als hij zijn leidende taak zal vervullen. De voorgestelde salaris-grenzen seiadeek heeft den weg in eigendom overgedragen aan Sneek en ti. d... oj Wij wilden een compromis sluiten met het waterschap en f500 I maar men vraagt f 5000. Het zit nu in handen van Ged. Staten. Laten we maar afwachten, i De le Sectie vraagt: Hoofdstuk VI, volgno. 298. De Sectie stelt voor post niet f 208.te verhoogen, omdat het loon van 4 werk- lieden nl. P. Lantinga, H. v. d. Meer, G. E. Vink en W. Hoekstra, behoorende volgens ’t oordeel der Sectie tot klasse C, niet in overeenstemming is met de loonen in die klasse. B. en W. antwoorden: Volgno. 298. le Sectie. Het voorstel der Sectie is onjuist. De functies door de in het rapport met name genoemde personen bekleed, zijn in het werkliedenreglement gerang schikt in loonklasse D. Zoolang dit reglement onveranderd geldt, kan aan de genoemde personen geen andere beloo ning dan die volgens klasse D worden uitgekeerd, ook al zou de raad de begrootingspost verhoogen. Wij achten het gewenscht mede te deelen, dat wij, ook na meermalen deze aangelegenheid te hebben overwogen, de indeeling in loonklasse D nog steeds een juiste achten. Naast de andere daar genoemde functies zijn de in geding zijnde o. r. volstrekt niet misplaatst. De heer Breeuwsma is door het formeel juiste antwoord niet bevredigd. De sectie heeft overwogen de menschen van klasse D naar C te plaatsen door deze post te verhoogen. In de toelichting worden door B. en W. 2 mannen reeds in C ge plaatst en de sectie wilde de post met f208 verhoogen, wat inhield, dat alle 4 overgeplaatst zouden worden van D naar C. 1 y2 jaar geleden is in de commissie voor georganiseerd over leg door de bonden de kwestie aan de orde gesteld enkele werklieden over te brengen van D naar C. Het georganiseerd overleg was bijna eenstemmig dat deze zaken in dienstcom missie en commissie van, bijstand aan de orde behoorden ge steld. Bij de bedrijven is dat geschied en geadviseerd 2 dier menschen over te brengen naar een hoogere klas, wat is ge beurd. Bij openbare werken is het moeilijker gegaan; blijkbaar is het voorstel niet geweest in de commissie van bijstand, daar •s tenminste geen formeel besluit gevallen. B. en W. schreven 'ie organisaties echter dat zij de parkwachter en tuinlieden niet konden overplaatsen naar C in verband met het feit dat zij niet als vaklieden konden worden beschouwd. De organisaties waren W. de Zwijgerstraat 64; haarspeld, Buursma, W. Frederikstraat 17; zakmesje, H. Spoelstra, IJlsterkade 30; vulpotlood, A. Rozendal, Prins politie zal zijn het voeren van administratie op het bureau, Hendrikkade 27; rozenkrans, R. Kasimier, Groot- die thans voor een deel door den commissaris en door een zand; rijwjelbelastingmerk in étui, Jac.Visser, hoofdagent wordt bijgehouden. Naar de meening van den commissaris van politie is voor een bedrag van f 1200.tot f 1400.— per jaar wel Tot kweekellng met acte aan de Chr. eed geschikte kracht te vinden. De heer Boonstra zegt, dat het antwoord ons even ver laat. We wilden gaarne een specificatie van het werk, door den 1 klerk te verrichten. De heer S m ed i n g zegt, dat er wel een klerk noodig zal zeer teleurgesteld, omdat zij meenden dat deze functionarissen wel gelijk mochten gesteld met timmerlieden, smeden en ver vers. Er is toch wel zoo’n vaardigheid voor dit vak noodig dat zij ais zelfstandige vaklieden moeten beschouwd. De taak welke deze menschen vervullen, kan ook niet overgenomen door een vakman uit een ander bedrijf; behandeling van planten, heesters en boomen eischt deskundigheid, daar deze menschen niet onder toezicht werken als maaiers en harkers. Deze menschen heb ben het bloem- en kweekersvak volledig onder de knie. Enkele gemeenten salarieeren inderdaad de tuinlieden lager dan de vaklieden, maar van 36 gemeenten van ons land hebben 26 de tuinlieden als vaklieden erkend, sommige salarieeren ze zelfs’ hooger dan gewone vaklieden. Spr. acht het een recht van deze menschen als vakman erkend te worden; zij zijn nu onderge bracht bij de brugwachters en doodgraver. Zonder aan de werkzaamheden der laatste tekort te doen, meent spr. dat aan deze tuinlieden andere eischen worden gesteld; zij hooren dus bij C, vaklieden als timmerman enz. De Voorz.: Het is een foutje in deze begrooting, dat ze schreef, dat twee menschen in C vielen. Allen behooren in D. Overigens verschillen B. en W. van den heer Breeuwsma. De zaak is in den breede besproken, de vooropleiding van timmer man is een heel andere dan van tuinman, zij eischt meer in spanning en ontwikkeling en dat is overwogen bij de vast stelling van het werkliedenreglement. Ook op advies van de leiding zijn B. en W. tot de conclusie gekomen dat de ver houding moet gehandhaafd. Ieder meent dat zijn uil vaak een valk is. De heer Breeuwsma zegt dat als in den loop der jaren blijkt dat enkele groepen niet juist geclassificeerd zijn, de toestand daarom niet gehandhaafd moet. De praktijk heeff ge leerd dat dit met deze menschen het geval is. Er zijn timmer lieden, die een ambachtsschool doorloopen hebben en andere niet, we hebben ook hier menschen bij de plantsoenen met een diploma, dat zijn toch ook vaklieden, wier vak niets minder is dan dat van schilder of timmerman. Spr. noemt een reeks ge meenten waar deze tuinlieden erkend worden als vaklieden. De Voorz.: Als deze menschen naar C gaan komen ze gelijk te staan met de le fitterl De heer Blok acht de huidige verhouding goed, anders zouden de timmerlieden al weer opschuiving naar een hoogere klas kunnen vragen. Stucadoors staan in de maatschappij hooger in loon dan timmerlieden en metselaars en zouden dus in een hoogere klas van het reglement moeten komen als we ze hier hadden. Spr. ziet nog niet in, dat deze zaak nu anders gezien moet dan toen het reglement werd vastgesteld. De heer Boonstra gelooft* dat het 't beste is de meening van de commissie voor openbare werken te hooren. We kunnen zonder haar meening moeilijk een beslissing nemen. Er zijn wel meer gevallen, bv. de tuinman-bloemist hoort volgens spr. bij het* ambtenaren-reglement en niet bij het werklieden-regle- ment; dat zal getracht worden langs organisatorischen weg op te lossen en zoo moet dit ook. De heer Smeding gelooft dat een tuinman veel meer voor opleiding moet hebben dan een timmerman. Spr. steunt het voorstel-Breeuwsma. De heer Breeuwsma zegt tot den heer Boonstra, dat deze zaak organisatorisch afgehandeld is; al l'/2 jaar geleden is ze in het georganiseerd overleg geweest. Deze zaak kan nu wel overzien worden na een inleiding in de secties. Als de zaak weer alle instanties doorloopt krijgen de menschen hetzelfde antwoord. De heer Blok: Als de raad wel een andere beslissing kan nemen als de dienstcommissie, heeft men geen werkliedenregle ment meer noodig als men er telkens partiëele veranderingen in wil aanbrengen. De heer Breeuwsma: Bij de bedrijven is dat toch ook geschied; de raad is volkomen bevoegd de zaak te behandelen. De Voorz. is dit niet met den heer Breeuwsma eens. Men moet het werkliedenreglement volkomen behandelen, om te vergelijken waar deze menschen thuis hooren. X De heer Boonstra: Het is heel iets anders fe®doen wat de commissie van bijstand wil dan tegen haar besluiten te han delen. Als er onrecht is kunnen de organisaties de zaak weer aan de orde stellen. De heer De Groot: Deze zaak is de commissie voor open bare werken op zeer eigenaardige wijze gepasseerd. Men kwam met een portefeuille rond, waarin een schrijven was, behelzende dat deze zaak eigenlijk niet thuis behoorde bij de commissie. Terwijl de heer Hoekstra eigenlijk voor overplaatsing naar C was, heeft spr. onder dat stuk geschreven dat hij zich niet met zoo’n afhandeling kon vereenigen. De heer Blok: De zaak is bij de begrooting voor Openbare Werken in de commissie niet meer door den heer De Groot aan de orde gesteld. weg aangelegd, die hem dus moest onderhouden en Wymbrit- I toen bleek dat hij geen eigendom was van Wymbritseradeel. 1 V..J .UW 77 n -.J.oncumg, z-uiueruaan, geven voor derving van grasgewas, maar men vraagt f5000. Boonstra e*' C Gr00t’ -,enlensnla. Hoekstra, Breeuwsma Tegen de leden Blok, Potma, Oppenhuizen, Boeijenga

Sneeker Nieuwsblad nl | 1929 | | pagina 1