der gemeente Sneek Officieel orgaan I divankleeden i H.BRENNINKMEIJE8Z0HEH Autoverhuur-Tarief NIEMEIJER’s TABAK de tabak, die aan de spits staat van alle tabaksfabrikaten. 7 December 1999 annex SNEEKER COURANT Dil No. bestaat uit 3 bladen. Horlogerie HENRI VAN ESCH Skiedkindige Oanteikeningen oer SKEARNEGOUTUM samle troch Seen degelijker Cadeaux dan: i I 46e Jaargang Eerste Blad Na 20 I NIEUWSTIJDINGEN. Ofticiëel Gedeelte. Reclamekolom. 1111 DIVANS Uil Heerlijke BISSCHOPWIJN, geheel voor ’t gebruik gereed. r. Grootzand 50-56 - SNEEK In alle steden, dorpen en gehuchten, door menschen van iederen leeftijd en van allen staat en stand wordt gerookt Firma JOHs. TROMP - Sneek F. OZINGA - SMEEK Uitgave: KIEZEBRINK Ce. De SNEEKER COURANT fs eéb Ea NIEUWE SNEEKER COURANT is een abonnementsorgaan, verschijnt Dinsdags en Vrijdags. Abonnementsprijs In ft kt E- macht twongen. Leau mar, det hja do yn Natuurkundig Genootschap. De 2e lezing, Woensdag a.s. in de Har monie te houden, is van mej. Ir. S. J. Abel, leerares aan het gymnasium alhier. Onder werp: Radioactiviteit en moderne alchimie (met lichtbeelden). Te den Haag slaagde gisteren voor de acte Wiskunde onze vroegere stadge noot de heer R. Feenstra, thans onderwij zer aldaar. - 1175 Auto zonder chauffeur Idem met chauffeur Groote Auto 6-7 pers. (zonder chauffeur) Idem idem met chauffeur t Per fle*ch f 0.80. Wed. S. JOUSTRA ZOON Telef. 103. Anno 1864. -0.15 a -0.15 uS 5. f3500 -3410 -3200 -2996 Troch forskate omstannichheden is dizze rige in tiid lizzen bleaun. Wy hoopje nou wer hjirmei troch to gean. DRANKWET. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van SNEEK maken bekend, dat bij de Ge deputeerde Staten van Friesland is ingeko men een verzoek van F. A. BAKKER, hotelhouder te Sneek, om vergunning voor den verkoop van sterken drank in het klein voor gebruik ter plaatse van verkoop al leen aan logeergasten in de beide beneden- lokaliteiten van het perceel aan de Park straat no. 11. Tegen het verleenen van deze vergunning kunnen binnen 2 weken na dagteekening dezer bekendmaking schriftelijk bezwaren bij hun college worden ingebracht. SNEEK, 7 December 1929. De Herfoarming yn de tsjerke fen Skearnegoutum. van een solide kwaliteit en uitstekende constructie voor zeer lage prijzen. De tiid fen krüsen, alters en skilderijen yn de Fryske tsjerken wier forby. Stadich, mar net tsjin to kearen, wier it sa gongen yn de omlizzende doarpen fen Skearnegoutum. De Goutumers ,in rêstich slach folk, det him fen de foroarings net folie oantriek, seine wol ris tsjin eltsoar: „It wirdt sa njunkelytsen ek ris tiid, det wy üs tsjerke in bar jowe, net?” De pastoar, hear Tsjebbe Klaessoan, kin- dige do op in Snein oan, det hja de folgjen- de kear Protestansk wêze scoene. De miente hearde it kalm oan en knikte. Yn de dagen, oan dy Snein folgjend, waerd it gebou ré makke for tsjerketsjinst neffens Protestanske opfetting. Sa moat it bard wêze, as men it folk heart. De wierheit is, tink ik, efkes oars. Reitsma yn syn „Honderd Jaren uit de Geschiedenis der Hervormde Kerk in Fries land” seit oer dit barren it folgjende: De Herfoarming yn de tsjerke komt to Skearnegoutum net earder as yn 1581, dos in jier letter as de proklemaesje fen Maert 1580. It wier for somlike pastoars in swier stik de aide tsjerke tó forlitten. Howol 't hja yn hjar hert Herfoarmd wieme, hold de tradysje hjar fêst oan ’t aide. Mar op ’t lést moasten hja wol. De „grounwet” fen de Fryske Griffermearde Tsjerke needsake hjar dêrta. Do waerd yn Skearnegoutum pastoar Tjebbe Claesz ienfaldigernöch as dümny troch syn miente oansteld. Oan’t safier Reitsma. Ho’t men den oan ’t forhaeltsje komt? Reitsma jowt yn dizze ek wer in oanwi- zing. As hy it oanstellen fen Tjebbe Claesz as dümny delskreaun hat, giet hy fjirder mei de folgjende wirden: „Dat (it oanstellen fen dümny) ging soms hoogst naïef in zijn werkensf. En den komt in soartlikens forhael ,as det, dêr’t ik dït haedstik mei bigoun. Reitsma jowt dos neat gjin wissigheid oer de menear fen oanstellen. Wirdt forfette. Een tekort van bijna f 150.000. GORREDIJK, 5 Dec. De heer H. B. al hier, een ingezetene die aller vertrouwen ge noot en zitting in verschillende corporaties had, is heden in staat van faillissement ver klaard. Hij was o.m. boekhouder der Spaar- en Voorschotbank. Naar wij vernemen is het reservefonds van deze bank mocht deze bij het faillissement zijn betrokken zoo groot, dat de inleggers geen schade zullen behoeven te lijden. Het geval wekt hier en in de omgeving een geweldige opschudding, omdat de heer B. als kapitaalkrachtig be kend stond en in hoog aanzien. Van andere zijde meldt men: De Nutsspaarbank te Gorredijk heeft gis teren het faillissement aangevraagd van den heer H. B., koopman te Gorredijk. De heer B. was penningmeester van de spaarbank, in welker kas een tekort van f 150.000 is geconstateerd. Inbraak in een kerk. Het O. M. bij de rechtbank te Leeuwar den heeft tegen den 45-jarigen recidivist W. R., die in den nacht van 30 op 31 Augus tus heeft ingebroken in de Gereformeerde kerk te Raard, 6 jaar gevangenisstraf ge- eischt. UPCKO FEN SCHERNHEMSTRA. De roofoverval te Hilversum. Dinsdagmiddig heeft één der personen, die als verdacht van den aanslag met roof, op den banklooper K. op het fietspad bij den Bussummergrindweg te Hilversum is aangehouden, tegenover den Hilversumschen politiecommissaris, den heer A. L. van Beusekom, een volledige bekentenis afgelegd. Het is H. van Wijk, oud 22 jaar, wonende te Bussum. Hij heeft verteld hoe de zaak in scène is gezet, en hoe men den overval reeds veertien dagen lang had voorbereid I in bijzonder fraaie dessins en zeer smaakvolle kleuren. Zeer groote keuze, passend bij iedere stoffeering. Dippetearden. De sisters meitsje de bitingst, det hja pensioen krije scille üt de opkomsten ten ’t kleasterbisit. Anne Heeres de prio- rinne krijt it measte: 100 Caroli gounen f 100) en 50 Car. g. for klean. Dizze dame skynde gans in protte jild nedich to haw- wen, müchlilk, omdet hja fen eale komóf wier. De oaren krije allegearre minder. Binne de nonnen fen aide eale stamme? Men fornimt it oan hjar nammen net. It binne ek allegearre gjin Friezinnen: Aeff Jaspers fen Jisp is in Noardhollanner; Gryet Meeus in Grinslanner; Mary Laes in Süd- Nederlanner en Machtelt Gerrijts in Utert- ske. Dos 28 nonnen wierne yette trou bleaun oan ’t aide leauwe. Det is in ginstich tsjü- genis. Hja diene b.g. net, lyk as hjar lot- genoaten fen Bethlehem by Aldtsjerk: trou we, sadré de kans der ginstich for wier. Do’t de akte fen oerdracht teikene wier, gongen de nonnen op in dei for altiid de kleasterpoarte üt. Hwet scil det in drove üttocht west haw- we. Skieden fait swier! De nonnen bilannen to Ljouwert yn ’t Sint-Anthony-gasthüs. Dêr hawwe hja stil fjirder libbe, lyk Beginen yn de hofkes, tar- rend op it pensioen, det de Steaten hjar joe gen, tinkend oan forgongen gloarje. De prior woe net langer yn Fryslan bliu- we. Hy gong nei Grins, de stêd, dy’t troch it forrie fen Rennenberg wer yn Spaenske hannen wier, dêr’t dos it Roomsk Katholike leauwen mei syn earetsjinst oerhearskjend wier. Letter scil ik syn namme en dy fen de priorinne Anne Heeres yetris neame. Men krijt de yndruk, det de prior in man wier, dy’t de frede Ij eave en boppe alles, dy’t syn gelove djür wier. It earste kin oan- toand wirde mei it feit, det, do’t de Steaten it oardiel oer de kleasters ütsprieken, en in oersjuch fen de kleasterbisittings winsken, de prior seis nei hjarren tagie en hjar fol- sleine ynljochtings joech. De oaren (lyk as dy fen Klearkamp) moasten sims mei sol daten ophelle wirde. 27. Hwennear men dit stik ris neilêst, fait yen op de rêstige, lit ik sizze, de ö/rêstende toan, dy’t der troch hinne klinkt. Oan re- boelje meitsjen hat nimmen fen de conven- tualen tocht! Det hiene trouwens de oersten fen it memmekleaster en Klearkamp al dien. Yn de gearkomsten fen de Steaten hiene hja fül agearre tsjin de nije bigjinsels, mar op lést moasten hja bilies jaen troch de oer- macht twongen. Leau mar, det hja do yn j stiltme wirke hawwe, hwent hja fielden: Behoud van monumenten. Op aanstichting van de heeren M. Wiegersma te Drachten en mr. B. Ph. baron van Harinxma thoe Slooten te Beetsterzwaag wordt in Friesland een provinciale vereeni- ging tot behoud van natuurmonumenten opgericht. Spelenderwijs richtte de 17 jarige P. P. te Oosternieland (Or.) een windbuks, waar mee hij musschen wilde schieten, op eenige kinderen; het schot ging af; de 10-jarige P. K. werd in het oog getroffen. De jongen is te Groningen in een oog- lijdersgesticht opgenomen. VRIJSTELLING DIENSTPLICHT. De BURGEMEESTER van SNEEK brengt ter algemeene kennis dat van heden af ter secretarie, 2e afd., ter inzage ligt de beschikking van den Minister van Defensie van 4 December 1929, waarbij aan HENRICUS SAB1NUS RINGNALDA, dienstplichtige der lichting 1930 uit deze gemeente, met ingang van 15 Februari 1930 voorgoed vrijstelling van den dienstplicht is verleend wegens opleiding tot een geestelijk ambt. SNEEK, 6 December 1929. „Giet it sa troch, den kin wy üs wol öf- jaen!” De koarte ynhald fen dit stik is: De non nen (wünder is ’t, det de prior Johannis Groningensis net neamd wirdt!), drage it kleaster mei al syn bisittings oer oan ’e i Aanbevelend, W. WURING. De eerste tasch schoot los en de akten tasch gleed er voor een gedeelte uitvan W. stal nu de aktentasch, terwijl C. den looper vast hield. Eerstgenoemde ging er daarop met de tasch van door en werd ge volgd en ingehaald door C., die weer op den step sprong. Van W. heeft daarna dd tasch aan C. gegeven en op den Bussummer- grindweg scheidden de aanvallers. Van W. ging in de richting Hilversum Een boschwachter heeft echter twee per sonen den Bussummerg.indweg naar het Spanderswoud zien oversteken. Vanwaar nu de tweede Van W. tracht dit aldus te verklaren. De zwager van C., de Maandag aangehouden B. de R., stond op wachtdeze is met C. het woud ingegaan, daartoe den Bussummer- grindweg overstekende. In het Spanders woud heeft B. de R. den inhoud van de tasch overgenomen en C. heeft geprobeerd de tasch te doen verdwijnen, wat niet is gelukt. Bijna al het geroofde geld is terugge vonden in het frame van de fiets van C. Het frame moest worden doorgezaagd om het geld eruit te verwijderen. Thans heeft ook C. bekend. De omstandigheden, waardoor het feit zou zijn gepleegd, leken aanvankelijk nog al vreemd, zoodat de recherche ernstig rekening hield met de mogelijkheid, dat het geheele geval in scène was gezet. De banklooper had namelijk een geladen re volver op zak. Zijn fiets was niet beschadigd, hij zelf niet mishandeld. Maar desondanks achtervolgde hij den roover niet, noch maakte hij eenig misbaar, om de aandacht van anderen te trekken. Hij fietste kalm door naar Hilversum, om daar bij de po litie aangifte te doen. De recherche kreeg intusschen van ge noemde boschwachter de mededeeling, dat deze op den Bussummergrindweg twee jon gens zich verdacht had zien ophouden. Een van hen, zekeren C. kende hij. Dit leidde tot diens aanhouding en tevens tot die van diens vriend Van W., beiden 22-jarige werk- loozen, die vroeger reeds met de justitie in aanraking gekomen waren. Bij de confrontatie bleek, dat de bosch wachter de jongelui niet op den bewusten Donderdag, maar den dag tevoren had ge zien. W. had ook een alibi, zijn meisje ver klaarde Donderdag elders met hem gewan deld te hebben. Men leek het spoor bijs ter te zijn. de stad f 2.50, naar buiten fr. per post f 3.60 Advertentieblad en wordt gratis bezorgd bij allen die te Sneek geen abonné zijn op de Nieuwe Sneeker Courant en bovendien huis-aan-huis verspreid Dinsdags te Woudsend, Heeg, Nijezijl, Folsgare, Nijland, Oppenhuizen, Uitwellingerga, Oudega (W.), II Vrijdags te Hommerts, Jutrijp, Tirns, Ooënga, Gauw, Sijbrandaburen, Offingawier, Terzool, Abbega, IJsbr .chtum, Wolsum, Harich, Hemelum, Bakhuizen, Nijemirdum, Sondel, Sloten, Tjerkgaast, Spannenburg. Oosthem, Deersum, Scharnegoutum, Roodhuis, Gaastmeer, Balk, Stavoren, Rijs, Oudemirdum, Wyckel. Controle op de oplaag toegestaan. Alle advertentiën worden in beide bladen opgenomen. Regelprijs 9 cent, abonnementen belangrijke korting. Dinsdag had aan t bureau van Ge meentewerken alhier de aanbesteding plaats van het afbreken van 15 woningen, deel uit makende van een blok van 28 woningen aan de Smidsbuurt, ’t verzwaren van aan de buitenzijde komende binnenmuren, en ’t ver sterken van de bekapping, en bijkomende werken. Ingekomen 21 biljetten. Hoogste in schrijvers: S. de Boer te IJsbrechtum R. en P. Feenstra te Bolsward J. Stegemans te Dokkum Gebr. Velsink te Sneek Laagsten: S. Schuitmaker te Leeuwarden D. Wetterauw te St. Jac. Par. P. Boomsma en J. S. Blom te Sneek - 550 SLOTEN. Benoemd tot controleur der contrólevereeniging „Oldeboorn en omstre ken” te Oldeboorn de heer Fokke Oenema alhier. Verkrijgbaar in ponden, halve ponden, onsen en halve onsen. Voor den handel bij Groothandel Opgericht 1901 Sigaren Sigaretten Tabak Toen de banklooper langs het fietspad reed, werd hij gevolgd door een fietser, genoemden van W., en zijn medeplichtige C., die op de step van de fiets stond. Zij haalden K. inV. sprong van de step, greep K. achter in den rug en rukte hem van de fiets. Dn fiets viel daaropaan het frame was een tasch bevestigd en in deze bevond zich de aktentasch, waar zich het geld bevond. Maandag evenwel kwam het meisje op haar verklaring terug. Zij bekende tevens, dat reeds veertien dagen geleden tusschen C. en diens bij zijn moeder inwon nden zwager de R. een afspraak was gemaakt om een berooving op touw te zetten. R. even eens recidivist, werd daarop Maandagavond gearresteerd. Hij wordt beschouwd als degene, van wien het plan is uitgegaan, maar ontkent iets van de zaak af te weten. De bank looper K. die, in tegenwoordigheid van de beide eerst gearresteerden getracht, hen niet scheen te herkennen, heeft later posi tief C. aangewezen als een der daders. De Raad van Arbeid jubileert. Op 3 Dec.. 1919 trad de Invaliditeits- en Ouderdomswet in werking. Derhalve is het tien jaar geleden, dat de Raden van Arbeid aan de verzekerden toezonden hun eerste rentekaart, waarop de patroons van 3 De cember 1919 af zegels behoorden te plak ken. Het was iets nieuws, het was ook wat vreemd, maar het was wet en dus het moest. De opbrengst der zegels is niet beneden de verwachting gebleven. De premie-ontvangst is geweest in de ja ren 1919 tot en met 1928: f3.132.000; f32.353.000: f32.399.000; f31.922.000; f30.483.000; f31.565.000; f32.869.000; f34.484.000; f35.348.000; f37.453.000. Hieruit valt wel af te leiden, dat binnen den door Talma genoemden tijd (60 jaar) de premie den door hem voorspelden limiet van 42 millioen bereikt zal hebben. Daar het aantal loopende verzekeringen, dat zijn die verzekeringen, waarvoor min of meer regelmatig geplakt is, 1.900.000 be draagt (of precies op 1 Juli ’29: 1.895.105), is de betaalde premie per verzekerde in 1928 f 19.75, voor 1920 bedroeg zij f 18.46. Aan invaliditeitsrenten is sedert 1922 tot 1929 uitgekeerd een bedrag van circa f 17.000.000. Aan ouderdomsrenten is over de jaren 19191929 uitgekeerd een bedrag van circa f 60.000.000. Aan weduwen- en weezenrenten werd uit gekeerd een bedrag van circa f20.500.000. Aan niet-kostelooze ouderdomsrente in gevolge de Ouderdomswet 1919, een bedrag van circa f 121.000.000. I i it- I P.S. SINGEL 4 i i i' n a a - 1260 rit aur 0- en en •n, ’9, - brengt STEEDS T BESTE k. OW 3 S enz. Surprise. vanaf f 57.5Ö -10.— - 3.— - 2.— - 2.25 - 2.50 - 2.— - 2 25 - 3.50 NIEUWE SNEEKER COURANT (73e Jaargang) Een noodlottig schot. SERVA Rijwielen Electr. Rijwiellampen Carbidlampen Kaarslampen Batterij Reflectors Lichtdempers Handbeschermers Jasbeschermers Schaatsen BATTERIJEN, LAMPJES Ieder kooper ontvangt een TELEF. 415. Speciaal 4 f 0.10 p. K M- n n Een 8. O. 8. heet het door de radio, wanneer men tracht door den aether iemand zoo spoedig mo gelijk te waarschuwen. Dit 8. O. S. dient om lijders aan bronchitis, hoest en benauwdheid te waarschuwen dat Akker’s Abdijsiroop het voor hen aangewezen middel is. 4 - 0.171/, Autobussen,voor gezelschappen A - 0.20 Stadsritjes- 1.00 Wachtgelda - 0.50 Trouwrijden zeer billijke conditiën Voor groote ritten nog speciale tarieven Alle verhuurwagens zijn nieuw en voor alles verzekerd Beleefd aanbevelend, OFF. FORD-DFALER TELEFOON 292

Sneeker Nieuwsblad nl | 1929 | | pagina 1