IMom Advertentifin. Te koop te Sneek. f 25 ets kleine edvertentiën. Met zoo’n kleine advertentie in de Miauwt Smktr en kar Courant (huis aan huis verspreiding) verschaft gij U personeel of krijgt gij een be trekking, huurt of verhuurt gij Uw huis, koopt of verkoopt het, verkoopt of koopt gij alle soorten meubilair, pluimvee Plaats zoo’n kleine adv in het 11 Dec. voor 25 ets. Handels-en Marktberichten. Veemarkt te Leeuwarden. Correspondentie. De 25 ots. direct bij mxen* ding der Adv. ie voldeed is de prijs van onze nummer van FARIJSCHE MODEBRIEVEN. VAN DER VALK’s de prijs van M. de R. H. SCHUURMANS. SNEEK, 6 Dec. 1929. Geachte Redactie. d BURGERLIJKE STAND. BEWONER. RAAD VAN ARBEID SNEEK. ZIEKTEWET. WILHELMINE. hij is tot ’t verrichten van zijn gewonen arbeid pea iet» beter. Kostelooze bemiddeling voor Werkgevers en Werkzoekenden. Van de beroemde kathedraal In Lincoln is een der windramen van 80 M. hoogte naar beneden gekomen en heeft metselwerk meegetrokken en vrij groote verwoesting aan den gevel veroorzaakt. INGEZONDEN. (Buiten verantwoordelijkheid der redactie.) van 2—5 uur. Maandags, Dinsdags en Vrijdags bovendien van 57 uur ’s avonds. Zaterdags van 1012 uur. Stieren ruim aanbod, iet» minder. Gratkalveren I Die uitkeering vindt plaats vanaf den der- goed, Nuchtrnren miiider. Varken va»t»r. Wol- den dag, waarop hij door ziekte ongeschikt Werkzoekenden: 1 boekhoudster, 1 bouwkundig opzichter- teekenaar, 1 coupeuse, 1 electricien, 1 foto graaf, 16 grondwerkers, 1 ingenieur, 3 kan toorbedienden, 1 landarbeider, 1 machine bankwerker, 1 melkknecht, 11 opperlieden, 1 rijwielmonteur, 12 schilders, 1 schoenma ker, 1 steenhouwer, 1 straatmaker, 4 stuca- doors, 10 timmerlieden, 1 tuinman, 1 zetter- inlegger, 65 zonder bepaalde vakkennis. HEM. OLDEPH. c. a., van 29 Nov.5 Dec. Geboren: Atze Anne zv. Pieter Demmer en Beeuw Kampen te Warns. Overleden: Hendrik de Jong, 80 j., echt- gen. van Grietje Veenstra te Oudega. en. tin, dan óór itig ren zijn Op voering-gebied is er daardoor wer kelijk een kunst ontstaan. Niet alleen wor den er bijzonder fijne stoffen voor genomen, maar bovendien wordt de voering met veel smaak versierd, prijkt met ingezette deelen en borduursels, met fijne plooitjes en con- trasteerende biezen of is kunstig uit ver schillende stoffen gecombineerd. Ge hebt bv. een lakenschen mantel met zwart of grijs bont afgezet. Kies hierbij geen n e k 'K rij- zee ten reg ge bet n s n r. d n 1. n e n ir It m rd ijl de ad srs ul, m- ich len ge- be ds- ste en, n, :t, or n. :et an en gt im ar I. on- te len ren ag. Igd ran itie uur len die te an en hij eft Is Aan de ingezetenen van het gebied van den Raad van Arbeid te Sneek. BONT OP JAPONNEN. In den laatsten tijd wordt bont heel veel gebruikt als een versiering van de japon. Een wintertoilet krijgt iets rijks, iets warms, door zoo’n randje glanzend bont zoo flat teus in het gezicht. DE ROL VAN DE VOERING. Aan de voering van een mantel of man- telcostuum werden vroeger geen hooge eischen gesteld zooals we eigenlijk aan geen enkel detail van het toilet bijzonder veel aandacht schonken, een voering in de tint van den mantel, niet te duur liefst, en sterk bovendien dan was men tevreden. Misschien had men gelijk. Waarom zouden we ons meer zorgen aan het hoofd halen dan noodig is? In dezen tijd van luxe echter, is de mon daine vrouw niet tevreden of de binnenzijde van haar mantel moet minstens even elegant en mooi zijn als de buitenzijde. Of ze sterk en duurzaam is, komt er minder op aan. Gevraagd personeel. Mannen: autogeenlasscher (Utrecht), behanger (Breda), carosseriemakers (Am sterdam), electriciens (Assen, Eindhoven,! Maastricht, Middelburg, Rotterdam, Ter- neuzen, Utrecht, Zaandam, Zwolle), glas in loodzetter (Nijmegen), graveur (Amster dam), houtbewerker (Amersfoort^ loodgie ter (Amersfoort, Groningen, Den Helder, Nijmegen, Zutphen), metselaars (Hoorn), opzichters (Groningen), parketlegger (Til burg), revolverklinker (Amsterdam), rij- wiellakker (Nijmegen), scheepmaker-ijzer- werkers (Amsterdam), smid (Amsterdam, Dordrecht, Zwolle), vuurwerker (Deventer), wagenmaker (Enschede, Schiedam, Zwolle). Vrouwen: kamerwerkmeisje (Arn hem), kantoorjuffrouw (Tilburg), leerling- verpleegsters (Haarlem, Utrecht), lingerie- naaisters (Amsterdam), modiste (Venray), spinsters (Amersfoort), steno-typiste (Dor drecht, Utrecht), strijksters (Rotterdam). De ontwapening te land. Woensdag heeft een der liberale leden van het Engelsche Lagerhuis een motie in gediend om de regeering aan te sporen meer kracht te zetten achter hun pogingen tot spoedige bespreking der bewapening te land, ter zee en in de lucht. Lloyd George vestigde de aandacht van het Huis op een rede van president Hoover, waarin deze had toegegeven, dat in dit jaar ongeveer 30 miljoen mannen in de wereld gewapend tegenover elkander stonden. Dit is tien miljoen meer, vervolgde Lloyd Geor ge, dan in 1914 en bovendien is het door de voortschrijding der techniek en chemische industrie veel gemakkelijker in korten tijd legers en verdelgingsmiddelen uit den grond te stampen dan vijftien jaar geleden. Er bestond nu een voorbereidende commis sie om de ontwapening, die niets en letter lijk niets uitgevoerd had en die dat ook niet goed kan, zoolang het algemeen wantrou wen bleef bestaan. Ook de Volkenbond had op dit eene punt nog niets positiefs kunnen verrichten, omdat niemand den vrede kon binnenleiden langs een weg bezaaid met duizenden kanonnen, waarlangs honderd duizenden soldaten de eerewacht vormden. Alexander, de minister van marine, ant woordde dat geen regeering in geen enkel land meer voor ontwapening gedaan had dan de arbeidersregeering, aan wier initia tief de bijeenkomst van de vlootconferentie te Londen te danken was. De regeering hoopte, dat deze conferentie niet alleen zou slagen, maar ook onmiddellijk tot prac- tische resultaten zou leiden en dat zich daar op een overeenkomst voor de ontwapening te land en in de lucht zou kunnen volgen. De motie werd aangenomen, waarna het Huis de gewone agenda voortzette. simpel zwart zijden voerinkje, als ge naar de laatste mode gekleed wilt zijn. Neem een voering van crêpe de ghine in twee tinten grijs. De lichtere kleur grijs vormt de eigen lijke voering, de donkergrijze crêpe de chine de garneering. Deze bestaat uit een krans van groote ruiten die, ongeveer ter taille hoogte, rondom in de voering zijn ingezet. Van elke ruitpunt gaat, zoowel naar boven tot aan den kraag, als naar beneden tot aan de zoom, een bies van dezelfde kleur. Bij ’n zwart fluweelen mantel met een ge kleurde bontkraag zagen we ’n effen zwarte voering, tenminste wat het bovendeel be trof. Want aan den onderkant was een breede rand gezet van bedrukte zijde, met een zwart fond en figuurtjes die dezelfde kleur van het bont hadden en, heel kunstig, denzelfden vorm als de motiefjes van het japonnetje eronder vertoonden. Is ’t geen overdreven verfijning, die bijna alleen door de vrouw „uit het vak” te schat ten is? Een mantel van eenvoudig uiterlijk: marineblauw laken met kraag en manchet ten van wit bont, heeft ’n voering van licht blauw; bont, waarop een figuren-guirlande van donkerblauw bont is aangebracht. Maar eenvoudig en toch werkelijk mooi is bv. een blauwe kasha mantel die langs den geheelen omtrek met een smallen band donkerblauwe kasha is afgezet. De voering is eveneens van kasha, in de tint van den mantel, maar be drukt met nopjes in donkerder kleur blauw. Juist als de mantel is ze met een band don kerblauwe kasha afgezet. Er is over het algemeen veel verscheiden heid op het gebied van voering. Nu eens is ze van dezelfde stof maar tegengestelde kleur, dan weer is ze in de tint van den mantel maar met gekleurde motiefjes be drukt. Alle fantasieën zijn geoorloofd zoo lang ze mooi en smaakvol blijven. Op tal van manieren brengt men de bont- garneering aan, als een smal randje langs kraag of boord, of wel dadelijk aan de hals opening. We beschikken verder over aardige bonten dassen, strikken en jabots, natuurlijk van heel fijn, zacht en soepel bont. Bij een fluweelen japon staan een paar bonten armringen bijzonder goed. Bont met kant tezamen vormt, juist door het groote con trast, een bijzonder aantrekkelijke garnee ring. Op onze tweede teekening ziet ge een bonten kraag en bonten manchetten afge werkt met een fijn kanten strookje. De Ziektewet treedt 1 Maart 1930 in wer king. Een groot deel van het Nederlandsche volk is ook bij de Ziektewet betrokken, nl. allen, die bij den Raad van Arbeid bekend staan: le. als werkgever in een onderneming, al- zoo in een zaak, welke met winstoogmerk wordt gedreven, kortom allen die krachtens de Bedrijfsongevallenwet of krachtens de Land- en Tuinbouwongevallenwet thans reeds ongevallenpremie hebben te bétalen, hetzij aan Raad van Arbeid, hetzij aan een risicodragende vereeniging of bedrijfsver- eeniging; 2e. als werknemer (arbeider) in zooda nige onderneming. Hoofddoel is, dat de arbeider een uitkee ring in geld moet ontvangen tijdens ziekte. Onze lezeressen, die uitvoeriger wenschen ingelicht te worden over de laatste mode, zoowel voor dames als kinderen, raden wij dringend aan een abonnement te nemen op „Het Nieuwe Modeblad”. Dit uiterst practische Nederlandsche mo detijdschrift, hetwelk ook een schat van ge gevens biedt voor handwerken in alle gen res is bij de uitgevers dezer courant tegen sterk gereduceerden prijs verkrijgbaar. De abonnementsprijs van „Het Nieuwe Modeblad”. 2 X per maand verschijnende in 16 bladzijden, met telkenmale 2 gratis knip patronenbladen, bedraagt slechts f 0.95 pei kwartaal, franco per post f 125. Administratie- Woningbureau Bijkantoor SNEEK, Wijde Noorderhorne 18 Te huur voor 5 jaar Stelphulzlnge, met stalling voor 10 hoorn beesten, met jt 10 pondemaat land, omtrek Gorredijk. Huurprijs f 350.— per jaar. Te Huur gevraagd Sneek en Omstreken Te koop gevraagd; zoodat de boom precies op zijn voorwiel terechtkwam dat verbrijzeld werd. De rijder kwam er zonder een schram af. Wilt U mij een klein plaatsje afstaan? Bij voorbaat hiervoor dank. Er zijn dingen die bewondering, maar ook die verwondering wekken. Met klim mende bewondering neem ik kennis van de groote activiteit en het heldere inzicht in velerlei zaken van ons D. B. Wat echter aan de Verl. Westersingel plaats heeft, heeft mijn groote verwondering. Nu de onooglijke boomenrij van weleer moest verdwijnen, dacht niemand anders dan dat thans een einde zou gemaakt wor den aan een vaak onhoudbaren toestand en aangevangen zou worden met algeheele be strating en, zoo noodig, trottoir-aanleg. Im mers, vooral op marktdagen met lossen en laden van motor- en stoombooten en met veevervoer naar en van de veemarkt, ont breekt voldoende verkeersgelegenheid en bestaat voortdurend gevaar voor opstopping enz., en in zeer drukke tijden van vee-aan- voer bovendien gevaar voor fietsers en voet gangers. Elke boom is dan een sta-in-den- weg en verhindert voldoende passage. Ver plaatsing der veemarkt zal allicht nog meer eischen aan deze straat stellen. Aan elke meter wal ligt (gelukkig!) een boot, waar auto’s, wagens en handkarren zorgen voor lossen en Iaden. Toen dan ook, evenals zoovele andere in de stad (op zichzelf jammer genoeg) ook hier de boomen moesten verdwijnen, hebben wij ons een oogenblik ruim om het hart ge voeld. Dat men er thans hier en daar wéér boomen tracht te laten verrijzen, zie, dat wekte mijn verwondering. Als een geheel complete rij dan toch niet kan, waarom er dan maar niet liever van af gezien, in ’t belajig van veiligheid en verkeer. Lmuwakübm, 6 Dec. 1929. Eiereimarkt pl.m. 7500 kilo’» kipeiere» •Mgeroerd tot llf ct. p. (tak. Eeaieiere» 150 K.G. 8| tot ot. per itvk. 6 Dec. 1929 101 Stier», f 180 tot f 490. One. f tot f 820 Vett» koeie» f 210 tot f 895 425 melke- e. kelvekoeiej» f 180 tot f 400 356 pi.ke. f 115 tot f 195, 9 vette kalvert» f tot f 791 Gra»kalvere. f 65 tot f 110, 261 nuchtere, kalvere. f 10 tot f 19 177 vett» lohapea f 27 tot f 45, 90 weide- melkatohapea f 20 tot f 36, 511 lammere» f 22 tot f 34, 460 vette varken» f 64 tot f 185 40 magere varken» f 30 tot f64, 268 kleine biggen f 14 tot f 21, vett» biggen f tot f 37 bokken tn geiten f tot 1—56 patri»» f tot f T» lamea 8902 «tak» ve». Vette koeien per K.G. 76—1.08 Vette Var ken» per K.G. 7279 ct. Zouten p. kg. 75—76 OVERZICHT. Melk- en Kalfivee, pinken en vette koeien goede soort goede handel, overigen» kalm. De onthulling van het Lorentz-monument te Haarlem heeft Dinsdagmiddag in tegen woordigheid van Z. K. H Prins Hendrik, den burgemeester van Haarlem en verschil lende andere autoriteiten plaats gehad. Tijdens de rede van burgemeester Maarschalk. Zittend v I. n. r. Minister Terpstra, Mevr. Lorentz, Prins Hendrik en Jhr. Mr. Dr. Roëll. zich uit de politiek terugtrok om de laatste tien jaar van zijn leven in hooghartige afgezonderdheid door te brengen, niet vol doende middelen had om te leven. Zonder zijn lezingen in de Vereenigde Staten en de opbrengst van zijn laatste boek zou hij zich vrijwel in kommcrvolle omstandigheder hebben bevonden. Het huls, waarin Clemen ceau in de Franklin-straat te Parijs woonde, was evenmin zijn eigendom als het optrekje te St. Vincent-sur-Jard. Hij woonde er slechts als huurder. De storm in Engeland. Dichtbij Kaap Landsend is gistermiddag het vrachtschip Francis Duncan (2300 ton), dat met een lading kolen op weg was van Cardiff naar Roven letterlijk omgewaaid bij het draaien naar Zuid-Oost. Van de 26 man der equipage heeft het vlak in de buurt zijnde stoomschip Allison May er vijf uit de golven kunnen oppikken. De anderen zijn verdronken, zooals de reddingboot, die nog drie uur rondgevaren heeft, heeft vastgesteld. De Francis Duncan is binnen anderhalve minuut gezonken, wat verklaart, dat de bemanning geen wrakstukken heeft kunnen grijpen om zich aan vast te houden. Een eigenaardig ongeluk trof een motor rijder op den weg bij Andover in Hampshire. Op 20 meter voor hem uit zag hij een boom dwars over den weg vallen, hij stopte, maar kon niet snel genoeg vaart minderen, In zijn ingezonden stuk, voorkomend in de N. Sn. Courant van 4 Dec. '29, erkent de heer Boeijenga dat, wat hij „vernam van de goed gesitueerde Doopsgezinde Kerk”, inderdaad dus uit de lucht gegrepen was. Hij erkent het, jammer genoeg, niet met ronde woorden en het zou zeker nobeler ge weest zijn, als hij begonnen was met „amende honorable” te doen aan de Doops gezinde Gemeente, en daarbij de verklaring dat hij zijn zegsman die hem zoo verkeerd had ingelicht, ernstig daarover onderhouden had. Hij verklaart nu „ter nadere orienteering de betrekkelijke correspondentie te hebben nagezien”. Maar hij is met de conclusie die I hij neerschrijft: dat de drie door hem aan gewezen Kerkgenootschappen dus gelijk staan, weder op een niet al te goeden voet met de waarheid. Het licht der volle waar heid schijnt pas over deze correspondentie voor hem, die ook weet, welk accoord er eenige jaren geleden is aangegaan tusschen het B. A. en de Doopsgezinde Gemeente en hoe dat accoord tot stand gekomen is. Maar dit zal het publiek niet interesseeren I en is ook niet voor het publiek bestemd, al I behoeft de D. G. zich voor deze afspraak I allerminst te schamen. En nu, wat de heer B. de kern van zijn I betoog noemt: Na al wat over deze zaak thans gezegd I is, acht ik het toch gewenscht, dat het pu- I bliek eens grondig wordt ingelicht over ar- I menzorg; haar oorsprong, haar ontwikkeling I en al wat daaraan vast zit. En ik noodig bij I dezen den heer Boeijenga uit, om met I mij over dit onderwerp van gedachten te I wisselen in het openbaar, op plaats en tijd, I nader door hem te bepalen. Dan zal hem blijken, dat er aan armen- I zorg ook een andere kant nog zit dan die, G. P. W. U heeft Llw naam niet bekend I waarover hij zoo terloops telkens weer het- gemaakt aan de redactie zoodat Uw in-1 zelfde loslaat in de Raadsvergadering en gezonden stuk niet geplaatst kan worden, I alsof dat het laatste woord ware en de I hoogste wijsheid! I Dan zal hem ook blijken, dat de armen- GEMEENTELIJKE ARBEIDSBEURS. I zorg ook in de Gereformeerde Kerk geens- Paleis v. Justitie, Marktstraat, Tel. no. 231.1 zins is> z0°als ze moest zijni en waarlijk geen zaak om op te roemen. Wat de doorsnee Gereformeerde ook niet doet. Wel de heer B o e ij e n g a, die telkens in de Raadsver gadering hoog van den toren blaast, als het geldt de armenzorg in zijn kerk. Maar den Geopend: alle werkdagen van 10—12 en Christen betaamt dit roemen niet; nooit en nergens. Met dank voor de opname v - I ri >if I MM •te; I., „ui id de ir- ra en ist ee is ie in in le f- B te ig et m id. Flinke Arbeiderswoning. Koopsom f 1350,—. Burgerwoning. Koopsom f 2200. Flink Burgerhuis, modern ingericht. Koopsom f 3850. Geschikt pand, centr. stad, volkrijke omgeving. Geschikt voor kantoor met woning. Koopsom t 4000.—. Winkelpand op goeden stand, centrum stad. Koopsom f 5000. Burger- of Renteniershuizinge. Koopsom f 3750.—. Rentenlershulzen, in prijzen van f 7000.— tot f 7250.—. Heerenhuizen, zeer modern. Koopsom f 8500.- en f 10500.-. Deftig Heerenhuls, zeer geschikt voor arts, advocaat enz Diverse Winkelpanden. Vraagt inlich tingen. Pakhuizen aan scheepsvaarwater. Koop som f 7000.—. Diverse Café-Restaurants annex Hotel in verschillende koopsommen. Zeer beklante Kruidenierswinkel. Omzet f 18000.— per jaar. Koopsom f 9000.—. Nadere inlichtingen verstrekt: Inlichtingen te bekomen bij: VAN DER VALK’s Administratie- Woningbureau, Bijkantoor Sneek, Wijde Noorderhorne 18. Winkel- en Woonhuizen. Huurpr. f 10, 12, f 8.50 p.w. Aanbiedingen VAN DER VALK’S Woningbureau Wijde Noorderhorne 18 Opmaken koopacten, huurcontracten. draagt Uw verkoop of verhuur Uwer huizen, landerijen, winkelpanden, zaken enz. op aan VAN DER VALK’S Woning- en Admi- nistratiebur. Wijde Noorderhorne 18. Op moment veel vraag. Een burgerhuis in den prijs van f 5000.— gelegen aan Leeuwarderstraatwcg, Loox- magracht en Oppenhuizerweg. I I

Sneeker Nieuwsblad nl | 1929 | | pagina 3