0 DE MODRÜENOESTRAAL Sportrubrlek. n FIM en FUR. Avonturen FEUILLETON. 01 c D I 2- Jhr. R H. G. NAHUYS. 3e klasse C. Voor deze afd. volstaan we weer met de sigaar aan de tafel gezeten, en spelende met mij als een kat met een muis. 1 Alles op zijn tijd”, zeide hij. „Ik ben u t aan het uitleggen wat voor instelling Zwemmen. Gertrude Ederle. Naar men weet fs de Amerikaansche zwem ster Gertrude Ederle beroepszwemster ge worden. Zij geeft vrij geregeld zwemdemon- straties in specialiteiten theaters en circussen. Dit schijnt financieel geen slechte onder neming te zijn, haar inkomen per jaar wordt tenminste geschat op f 150.000. Sneek, den 3 December 1929. De Voorzitter van den Raad van Arbeid te Sneek, J. H. H. PICCARDT. secr in b( weer een gesc een I lijk k netje gen. naar geva van 1 slaaf vlucl He half dage W zij f Mor het volg vroe gew; Noordelijk elftal A: De Jong (S.H.C.)Mr. Kodde (L.H.C.), Westerhuis (D.B.S.); van Sisseren (G.H.C.) Harkema (G.H.C.), de Jongh (G.H.C,) Bleeker (Rap.), Overmeer (L.H.C.), Jansma Rap.), Hazewinkel (D.B.S.), Wijtenhorst (G.H.C.) de (s vc br or m mi re ar vc va te mi vo ee st< hu 'ge eci aa de Va I wii de; door „SAPPE R”. Geautoriseerde vertaling uit het Engelsch door ie klasse. Leeuwarden IV—L.S.C. Ill. Friesland III—Sneek lil. 2e klasse B. L.S.C. IV—Sneek IV. C.A.B II—D.O.G. 3e klas D. Lemmer 11Black Boys III. Jeugd-competitie. L.S.C.—Sneek. HOCKEY. Door de elftalcommissie van den Noor delijken Hockey Bond werden de volgende 2 ploegen uit de spelers van 1.1. Zondag gekozen Noordelijk elftal B Van Calcar (G.H.C.)Overmeer (L.H.C.) Fijnvandraadt (D.B.S.)Bierma (L.H.C.) Mr. Tjeenk Willink (S.H.C.), van Drooge (D.B.S.)Dr. Hondius (S.H.C.), Mr. Boeles (L.H.C.), de Ruyter de Wildt (G.H.C.), Harkema (G.H.C.), Hissink (D.B.S.). Invallers: Terhenne (L.H.C.), Mr. Mul der (S.H.C.), van Calcar (G.H.C.), van Drooge (D.B.S.), Koopmans (S.H.C.) en Westerhuis (L.H.C.). Deze twee ploegen zullen op nader vast te stellen datum elkaar bestrijden, waarna het definitieve Noordelijk elftal zal worden gekozen. Ziedaar; en zal nu iemand gelooven, het geen ik thans ga neerschrijven? Ik zie alles npg; de tinmijn, voor het uiterlijk als tin mijn bewerkt; in waarheid slechts een mom voor den aanmaak van het vergif. Zooals hij zeide, moest dit geschieden op een een zame plek bij de zee, opdat het schip voor raad aan boord zou kunnen nemen. Hij verzweeg mij niets; hij weet, dat ik volkomen in zijn macht ben. Hij schijnt het een genot te vinden mij te kwellen; om mij te onthalen op hetgeen hij met zijn misda dig brein bedenkt. Doch hij is vernuftig; duivelsch vernuftig. Twee dagen geleden liet men mij uit mijn hut. Het luchtschip vloog, en ik zag dat wij boven de zee waren. Ik werd naar de eet- hut gebracht en daar trof ik Wilmot aan met een vrouw. Zij rookte een sigaret, en ik zag dat zij zeer mooi was. Zij beschouw de mij met een soort van kwijnende belang stelling; toen maakte zij een opmerking tot Wilmot, om welke deze moest lachen. „Onze vriend Helias heeft een sterken rechterarm”, merkte hij op. „Wel, Gaunt, je nieuwsgierigheid zal zeer spoedig bevredigd worden. Wij zijn niet langer handelsvaar- tuig; wij zijn uitgerukt om aan je oorlog een einde te maken. Maar wij blijven een instelling. Heb je ooit van mijnheer Cosmo Miller gehoord?” „Neen”, antwoordde ik. 3e klasse B: In Gorredijk krijgt de club van aanvoerder Drent de Meppeler withemden op visite. We gelooven niet dat M.S.C. II met winst zal terugkeeren. In Joure heeft de zeer belangrijke ont moeting plaats tusschen De Kooi 1 en Lemmer I. Weet de geelzwarte thuisclub deze zeer lastige wedstrijd te winnen, dan is ze zoo goed als zeker kampioen van hare afdeeling. Wij voor ons geven de Kooikers de beste kans om het tot een goed einde te brengen. veel er vap voor mij verloren. Thans even wel, zie ik alles in. Ik werd er niets wijzer door, toen ik ver nam dat het Britsche publiek geweldige belangstelling voor het luchtschip betoonde, dat twee malen per week vluchten tegen volksprijzen ondernomen werden; dat er sprake van was in de City een naamlooze vennootschap op te richten. „Niet dat deze waarschijnlijk ooit ko ninklijk bekrachtigd zal worden, man”, merkte hij op, „ofschoon ik in het tegen overgestelde geval er geen been in zou zien, het geld van de aandeelhouders in mijn zak te steken. Doch zooiets boezemt het publiek vertrouwen in; en men gaat het als een in stelling beschouwen. En een instelling kan geen kwaad doen. Men zou evengoed de Cornwallis-Riviera-Express er van kunnen verdenken de Bank van Engeland te be- rooven”. En daarin ligt het duivelsche vernuft van dit alles. Hoorde ik niet, terwijl ik gekne veld en met den mond gesnoerd door twee mannen bewaakt in de hut lag, hoe hij met twee leden van het Vorstelijk Huis een rondgang door het luchtschip maakte? L'at was geweest, toen wij aan den mast ge meerd lagen, alvorens te vertrekken. Deden wij niet een vlucht van vier uren met dertig passagiers aan boord, onder wie een paar van de hoogsten van den En vermoedelijke uitslag tusschen haakjes te vermelden. W.V.V. II—Noordpool (W.V.V. II). S.V.A.—Hellas fgelijk). Achilles 11—Appingedam (Achilles 11). Zuidbroek—H.S.C. II (gelijk). Reserve ie klasse. In Meppel spelen de degradatieclub Alcides II en de kampioensclub Velocitas II van deze afdeeling. De Groningers staan als no. 1 met 38 doelpunten voor en 5 tegen, terwijl het doelsaldo van de Meppe- laren resp. is 9 voor en 31 tegen, zoodat het in de lijn der verwachtingen ligt, dat de groenwitten hun laatste wedstrijd in dit seizoen ook wel tot een goed einde zullen weten te brengen. Verder spelen voor deze afd. in Leeuwarden het 2e elftal van de rood-witte Sonneborghers en Be-Quick II. Hier houden we het op de Friezen. Friesche Voetbalbond. Door de Friesche Voetbalbond zijn voor Zondag a. s. de navolgende wedstrijden vastgesteld mogelijk dat de twee uitmuntende en be trouwbare mannen, die de plaats van twee leden van de bemanning van de „Hermione” te Southampton innamen, de draadlooze in stallatie reeds onbruikbaar gemaakt heb- 665. Opeens zei Pol: ’t Is toch wel jam mer van onze knollen en peentjes en radijs jes, die daar nu maar zoo in de schuur van den burgemeester liggen. We gaan ze er uit halen, zei er één! Ze keken elkaar aan. Zouden ze durven? Dat was foch wel een heel waagstuk! Ze besloten terug te gaan. Bij het huis van den burgemeester slopen ze voorzichtig om den tuinmuur. het niet de moeite waard acht, het bericht dat hij ons gezien heeft, uit te zenden. Evenwel, wij zullen het spoedig weten. Lief ste!” - hij keerde zich tot het meisje „wij naderen snel. Wellicht stel je daar be lang in”. Zij stond op en kwam naast hem staan, terwijl ik als versteend toekeek. Ik hoorde Wilmot door een spreekbuis bevelen dat er lager gevlogen moest worden. En door een ontzettende verbijstering aangegrepen, zag ik toe hetgeen geschiedde. Het jacht stoomde een halve mijl voor ons uit. De passagiers stonden langs de ver schansing naar ons te kijken, en na een paar seconden waren wij zoo dichtbij ge komen, dat ik hen met hun zakdoeken kon zien wuiven. „Ga met mij mee, Gaunt”, beval Wilmot mij kortaf. „Nu begint het. Liefste, blijf jij hier”. Hij doorliep met mij de hoofdgang tot wij aan een van de middelste ballasttanks gekomen waren. De motoren stonden nage noeg stop, en wij moesten, naar ik dacht, vlak boven het jacht zijn en gelijken tred daarmede houden. Bij de tank stonden twee mannen, in gummi gekleed; twee anderen hielden zich op bij de tank aan de tegen overgestelde zijde van de gang. Wilmot keek door een instrument, dat vlak bij de eerste tank neergezet was, en een dergelijk toestel stond bij de tweede. Ik bekeek het nader, en zag dat het een spiegel-systeem was, ongeveer in den trant van een peris coop; keek men er doorheen, dan zag men alles vlak onder het luchtschip. Wordt vervolgd. en bedraagt 80 van het normale dagloon. De uitkeering loopt over het eerste jaar niet langer dan over 6 maanden. Bij voort during der ziekte heeft hij in het tweede jaar recht op uitkeering over ten hoogste 90 da gen (dus 3 maanden) en evenzoo over elk volgend jaar ten hoogste 90 dagen. Begrijpelijk is het, dat voor die zieken- gelduitkeering geld noodig is. Dit wordt be komen door premies, te betalen door de werkgevers, die bevoegd zijn de helft daar van op het loon van hun arbeiders te ver halen. Op bovenbedoelde werkgevers rust een eerste plicht. Zij moeten hun arbeiders verzekeren. De Ziektewet geeft aan de werkgevers de keuze om zich aan te sluiten bij een Bedrijfsvereeniging of bij den Raad van Arbeid, op dezelfde wijze als zij voor dergelijke keuze staan voor de toepassing van de Bedrijfsongevallenwet en de Land en Tuinbouwongevallenwet. Voor een zoo goed mogelijke uitvoering ook van de Ziektewet rust de eerste plicht op den Raad van Arbeid, wiens administra tie het daarheen moet leiden, dat alle be trokken werkgevers hun wettelijke plicht nakomen. In dit verband is het noodzakelijk dat de Raad van Arbeid te weten komt of de werkgevers bij een bedrijfsvereeniging zijn aangesloten daar zij, indien dit niet het geval is, hun personeel bij den Raad van Arbeid hebben te verzekeren. Vóór 1 Maart moet er heel wat verricht worden, opdat van dien dag af alles vlot kan verloopen. Reeds op 4 Maart 1930 moet aan zieke arbeiders dus de uitkeering aan vang nemen. Vast moet dan staan welk lichaam moet uitkeeren, Bedrijfsvereeniging of Raad van Arbeid. Met het oog hierop schrijft artikel 11 Ziektewet voor dat de wergever verplicht is de opgaven te doen die ter verzekering van een behoorlijke uitvoering van deze wet bij Algemeene Maatregel van bestuur zijn be paald. Op nalatigheid staat straf. Die Al gemeene Maatregel van bestuur is nu vast gelegd. In dit verband is aan alle bij den Raad van Arbeid bekende werkgevers (in het gebied Sneek rond 8200) een formulier met toelichting ter invulling gezonden als mede couvert voor terugzending vóór 15 December. Als allen hun plicht nakomert, verloopt alles vlot en zonder onnoodige extra kosten. Een ieder lette hierop wel. Dit is algemeen belang. Gelijk gezegd, op 1 Maart moet voor elk werkgever vaststaan of hij is aangesloten bij den Raad van Arbeid of bij een Bedrijfs vereeniging. Mocht een werkgever in gebre ke blijven, dan moet hij hierop rekenen dat hij bij ziekte van iemand in zijn dienst, ver plicht wordt bij wijze van straf, het volle ziekengeld, waarop die arbeider recht heeft, uit eigen beurs te betalen Die risico zal geen enkele werkgever aandurven. Men zij er al- zoo goed op bedacht te zorgen op tijd zijn personeel verzekerd te hebben óf bij Raad van Arbeid óf bij een Bedrijfsvereeniging. Mocht een of andere werkgever (er zijn inderdaad nog altijd kleinere neringdoenden die 1 persoon in dienst hebben en kleinere grondgebruikers die 1 of meer personen zij het ook gedurende korteren tijd in dienst hebben) binnen 1 week na dagteeke- ning van dit mijn schrijven van den Raad van Arbeid te Sneek nog geen formulier hebben ontvangen, dan raad ik de zoodani- gen in hun eigen belang ernstig aan, dit ten spoedigste aan mij mede te deelen, waarna onmiddellijk toezending volgt. Tenslotte vestig ik nog uitdrukkelijk de aandacht op het volgende: De werkgevers die het voornemen hebben zich aan te slui ten bij een Bedrijfsvereeniging zijn natuur lijk in staat dit nu reeds te verklaren. Zij, die zich wenschen te beraden behouden daarvoor den tijd tot einde Februari, mits zij maar zorgen voor aangifte vóór 1 Maart voor aansluiting óf bij een Bedrijfsvereeni ging hunner keuze óf bij de Ziekenkas van den Raad van Arbeid. Zij die dus willen blij ven beraden, beantwoorden punt 4 in het formulier met: „wensch mij te beraden”, „nog in beraad” of „nog geen besluit ge nomen”. De overige vragen in het formulier moe ten alle worden beantwoord. 2e klas B. Voor deze afd. staan drie wedstrijden op 't programma. In Winschoten ontvangt Bato de club Stadskanaal, terwijl Upright aldaar de studentenclub Forward op visite krijgt. We willen het ditmaal eens op de beide Winschoter clubs houden. In Gro ningen zal het spannen, waar G. V. V. de club Noordster van Oude Pekela moet ontvangen. Hoewel de Noordsterren o.i. tot een der sterkste ploegen behooren van deze afd., wil het ons voorkomen, dat de „Weerhaantjes” zich niet zoo gemakkelijk zullen laten slachten. We willen hier eens een verdeeling der punten voorspellen. 3e klas A. Voor deze afdeeling staan de beide Sneeker ver. Sneek II en L.S.C. 11 als ontvangende clubs genoteerd. Sneek 11 krijgt Leeuwarden lil op bezoek, terwijl L.S.C. II als gastvrouwe van het Bolswarder C.A.B. moet fungeeren. Dit berust blijkbaar op een misverstand, want we zouden niet weten hoe deze wedstrijden alsdan gespeeld moeten worden. Men zou dan wel om 9 uur moeten aanvangen, daar Sneek II en Sneek I resp. om 11 en 2 uur moeten spelen. Indien deze wedstrijden echter wel worden gespeeld, houden we het op onze stadge- nooten. Een onvrijwillig bad. De overstroomingen van de Theems hebben vele landerijen blank gezet. De wegen werden herschapen kleine riviertjes en slechts met groote moeite kon men zich een weg banen. Degenen, die het per fiets waagden, konden hun spiegelbeeld in het watervlak aanschouwen. tot zinken te brengen”. „Het wat?” riep ik ontzet uit. „Het tot zinken te brengen, mijn waarde Gaunt. Wij zullen het gebruiken om ons op te oefenen voor anderen en grooteren buit”. Ik staarde hem sprakeloos aan; hij kon onmogelijk anders dan schertsen. „Zeer kiesch van mijnheer Miller om juist dit tijdstip voor zijn pleiziervaart uit te kie zen, niet waar? Anders zouden wij onze ongeoefende hand misschien op een minder rijke prooi moeten laten neerkomen. In ieder geval heeft het jacht genoeg kostbaarheden aan boord om onze bedrijfskosten goed te maken, zoo niet méér”. „Maar goede Hemel!” riep ik uit, „dat kunt kunt gij onmogelijk meenen. Wat ge beurt er dan met de opvarenden?” „Zij gaan met de schuit naar den kelder”, antwoordde hij bedaard, en opstaande, tuurde hij door den kijker. Een man trad de kajuit binnen en Wil mot keerde zich om. „Nog geen boodschap afgezonden, Chef”. Wilmot knikte dat hij gaan kon. „Een pracht van een uitvinding die draadlooze, niet waar? Doch ik erken dat zij de moderne zeerooverij een weinig moei lijk maakt. In dit geval is de zaak niet van het overwegendst belang, maar zoodra wij tot het grootere wild overgaan, moet daar- „Hij is een Amerikaansch multi-million- mede zorgvuldig rekening gehouden wor- nair, en op dit oogenblik met zijn jacht on- den. Bij deze gelegenheid is het zeer wel geveer veertig mijlen voor ons uit. Indien ge dien kijker opneemt, kunt ge het zien”. Ik keek, en zag aan den horizon de fraaie omtrekken van een stoomjacht. „Een mooi scheepje die „Hermione”, VOETBAL. Doordat Zondag a.s. de K. N. V. B. jubileert het zal dan 40 jaar geleden zijn, dat de bond werd opgericht zal in het stadion te Amsterdam de jubileum- wedstrijd Holland—België worden gespeeld. De clubs, welke deze dag van vastgestelde competitiewedstrijden wenschten te worden vrijgesteld, hebben daarvoor de toestem ming gekregen. In verband hiermede zijn de vastgestelde wedstrijden voor afd. V, het Noordelijk district, eenigszins gewijzigd. De wedstrijden FrieslandAchilles en Be- Quick—W. V. V. zijn uitgesteld. Daarvoor zijn in de plaats gekomen AlcidesVeen- dam en AchillesW. V. V. Hier geven we de thuisclubs de beste kans om het tot een overwinning te bren gen. De belangrijkste wedstrijd Is die te Groningen moet worden gespeeld tusschen Velocitas aldaar en Leeuwarden 1, resp. no. 1 en 2 op de ranglijst van de le klasse. Hoewel Velocitas het zonder twee van hare beste spelers zal moeten stellen, gelooven we toch niet dat de Leeuwarder roodwltten het tot een overwinning zullen brengen. 2e klas A. Voor deze afd. is het programma zeer klein. Indien ’t Sportpark bespeelbaar zal zijn, krijgt Sneek 1 de Heerenveensters op bezoek. De uitwedstrijd hebben de Sneekers onlangs met 3—1 doelpunten verloren. Voor hen geldt dus het woord „revanche". Indien de wedstrijd een normaal verloop heeft, zullen de withemden hiertoe in staat geacht moeten worden. We zullen eens zien of we ons ook ditmaal in onze stad- genooten hebben vergist. In Huizum moet F. V. C. de club S. S. C. uit Steenwijk ontvangen. Indien deze wedstrijd wordt gespeeld, houden we het voor een overwinning op de groen gele thuisclub. De wedstrijd M. S. C.Drachten is uitgesteld. 60. „Ge zult u herinneren dat ik u vroeger op merkzaam maakte, dat uw plan een zwakke zijde vertoonde,” sprak hij. „Er was geen geld mee te verdienen. In den loop van de eerstvolgende paar dagen zult gij zien dat aan dit gebrek tegemoet gekomen is, ver trouw ik.” „Natuurlijk,” vervolgde hij na eenigen tijd, „is dit nog slechts een gering zaakje. Het is eigenlijk een proefvlucht; alleen om een ieder te gewennen wat hij te doen heeft, wanneer een groot oogenblik aangebroken is. En daarom heb ik u meegenomen. Gij hebt, hoor ik, een klein lesje gehad, wat er gebeurt wanneer gij niet doet wat u gezegd wordt, en zult mij stellig geen verderen last veroorzaken. Doch men is nooit vooruit ze ker of zich geen kleine storing kan voor doen, en gebeurt zoo iets in uw departe- ment, dan zult gij daarin moeten voorzien.” j gelscher. adel? Dien avond noemde hij mij Doch het ontbreekt mij aan den tijd om hun namen, terwijl een gemeene, boosaar- de gesprekken met dien duivel ten volle dige grijns om zijn mond speelde, weer te geven. Ik zie hem thans nog, zoet- „Doch waarom?” schreeuwde ik hem’toe. sappig en kalm, onder het rooken van een „Waarom?” :ienue met „m Volslagen juist 666. Heel stil en behoedzaam kropen ze over den muur. Zoo kwamen ze in den tuin. Achter de struiken kropen ze naar de schuur. Eindelijk waren ze binnen! Niemand heeft ons gezien, zei Pol. Opeens hoorde Pim echter voetstappen. Wat was dat? Ssst, zei hij en ze luisterden allemaal scherp. Een beetje bang waren ze nu toch wel. Pim besloot te gaan kijken. Voorzichtig liep hij naar de deur en stond plotseling vlak voor den burgemeester. d WiB'"‘Ki in -lrt_--—A -I.-.- I I da 1 vn we ge; ka; var ste len in. cor dar vlo cou teg hoe ont het zaa te 1 mei hed elaa Sne F en I trei of i tem pen Blij Sch koe vert in d den N lane als zen. Stc ke be sle lec mc zu: j ■I

Sneeker Nieuwsblad nl | 1929 | | pagina 4