Officieel orpaan der gemeente bneek II December annex Dit No. bestaat uit 2 bladen. SNEEKER COURANT (73e Jaargang) No 21 Eerste Blad NIEUWSTIJDINGEN. 46 e Jaargang üiifava: KtëZEBftlNK a; Go. I IEUWE SNEEKER COURANT is een abonnementsorgaan, verschijnt Dinsdags Vrijdags. Abonnementsprijs in de stad f 2.50, naar buiten fr. per*post f 3.60 f 800.— Vliegongelukken. schade, maar konden toch behouden blijven, ambtsvoorganger van den minister heeft die De onderwijsbegrooting. Schrijfwijze van onze taal. het voorloopig verslag der Tweede Wijzigingen in het bed vatr d. n Atlantische n Oceaan. Berichten van de booten belast met het herstellen van de kabels die beschadigd zijn door de zeebeving van 18 November wij zen er op, dat het bed van den Noorde lijken Atlantischen Oceaan wijzigingen heeft ondergaan door dit natuurverschijnsel. De kabels zijn beschadigd in een gebied van 400 zeemijlen ten Z.O. tot 300 zeemijlen ten N.O. van Halifax. In eenige gevallen is dezelfde kabel over een afstand van 100 zeemijlen gebroken. In de gisteravond gehouden ledenver gadering van de Vereeniging voor Christe lijk Nationaal Schoolonderwijs is gekozen als bestuurslid de heer P. Eppinga alhier. Derhalve meer in- dan afge schreven beslissing in de memorie van antwoord be treffende de ontwerp-begrooting voor 1929 als volgt medegedeeld: „Ten aanzien van het spellingvraagstuk is de ministerraad na ampele bespreking on langs tot het besluit gekomen, „dat bij on derwijs en examens afwijkingen van de spel ling volgens De Vries en Te Winkel op dit oogenblik niet behooren te worden toege laten.” Echter heeft de minister nog daarna den gecommitteerden bij de eindexamens der kweekscholen de gedragslijn aanbevolen, die ook in de vorige gevolgd was: t. w. dat zij met bijzondere tact rekening zullen hou den met de aan elke kweekschool geldende gebruiken en met het algemeene peil van het daar gegeven onderwijs in de Neder- landsche taal, opdat de candidaten niet het slachtoffer worden van de wijze, waarop zij het onderwijs in de Nederlandsche taal heb ben genoten, indien zij overigens een vol doend examen in het vak afleggen. De mi nister zal aan dit belangrijke vraagstuk zijn aandacht schenken. Een secretaris-penningmeester geschorst. De heer H. C. de Z., oud-gemeenteraads- lid van Haarlem, thans bezoldigd bestuurder (secr.-penningmeester) van den Alg. Ned. Stucadoorsbond, is door het hoofdbestuur van dezen bond tijdelijk geschorst wegens geconstateerde onregelmatigheden in zijn administratie. De zaak wordt nog door het hoofdbestuur onderzocht, doch er schijnen nog geen termen gevonden te zijn om een aanklacht bij de politie in te dienen. (O. H. Crt.) Ten overstaan van notaris j. A. Mase- land had gisterenavond in „Onder de Lin den” de finale verkooping plaats van: Vier burgerwoningen aan de Looxma- straat, nos. 2, 4, 6 en 8, in huur bij P. Lust- hoff, J. Hofstra, H. Rienstra en J. Hart kamp, te zamen voor f647.40 per jaar. Ie perceel kooper de huurder P. Lusthoff voor f2060; 2e perceel de huurder J. Hofstra voor f2325; 3e perceel J. R. de Vries, café houder alhier voor f 2306; 4e perceel Jelte Brandsma, timmerman alhier voor f2323. Een blok van tien woningen, waarvan 5 in de 2e Badhuisbuurt nos. 8, 9, 10, 11 en!2, in huur bij J. Bouma e. a., gez. huursom f650 per jaar; en 5 woningen aan de Fra- nekervaart nos. 13, 14, 15, 16 en 17, in huur bij de familie Silvius e. a., te zamen voor f 650 per jaar. Bij samenvoeging werden kooper de heer H. Bakker, bakker, en diens zuster, mej. Sj. R. Bakker, voor de som van f 11.569. De fraude bij de spaarbank te Gorredijk. De zitting van de Nutsspaarbank te Gor redijk is Zaterdagavond rustig verloopen. Wel was uit den aard der zaak, de toeloop iets grooter dan gewoon, doch van een run was geen sprake. Slechts dertig inleggers haalden een bescheiden bedrag terug. De vlotte uitbetaling der opgevraagde gelden had tot gevolg, dat de ongerustheid ver dween. Uit het verloop van een en ander mag werden aangenomen, dat het vertrouwen in de spaarbank spoedig ten volle is terugge keerd. L. Ct. Vermoedelijk zal nu eerst na langen tijd t meer dan 5 pet. kunnen worden uit- De straatfotografen. In de groote steden werd het optreden der straatfotografen, doordat er iederen dag meer kwamen, langzamerhand een groot last. Vandaar dat in Den Haag en ook in Amsterdam maatregelen op komst zijn om aan dit euvel paal en perk te stellen. In Den Haag zullen deze maand niet min der dan 32 standplaatsen voor straatfoto grafen verpacht worden, welke verpachting geschied voor den tijd van één jaar. Naar het H.b.l. meedeelt zal te Amster dam bij de a.s. periodieke herziening van ie Politieverordening, waarmede thans de Commissie voor strafverordeningen bezig is, deze zaak ook geregeld worden. Er komt n.l. een verbod om op straat zonder speciale ve; gunning van B. en W. het be roep van fotograaf uit te oefenen. Een consul-generaal gearresteerd. De consul-generaal van een der Zuid- Amerikaansche Staten is Vrijdagavond te Amsterdam door de centrale recherche ge arresteerd, verdacht van onzedelijke hande lingen. Reeds langen tijd werd hij van deze misdrijven verdacht, doch hij heeft zich toen weten te onttrekken aan de justitie door naar het buitenland te gaan. Toen hij echter in zijn woning in het Museumkwartier weerkeerde, heeft de politie de hand op hem gelegd. Hij is ter beschikking van de justitie gesteld. Diefstal. Naar Wolff uit Berlijn meldt, zijn van een Nederlandsch diamanthandelaar daar briljanten ter waarde van 66.000 gulden ontstolen. De gestolene droeg de kostbare steenen in een lapje wasdoek, dat hij In de binnenzak van zijn jas had, mee. Blijk baar is het hem in de ondergrondsche spoor, waar hij herhaaldelijk in gedrang kwam, ontroofd. {uikensweg het dubbele woonhuis van de familie V. en P. door den bliksem ge troffen. Het dak werd daarbij ernstig be schadigd. Gevonden Voorwerpen. Aanwezig en te bevragen bij de navol gende ingezetenen, onderstaande voorwer pen, als gevonden aangegeven op 9 en 10 Dec. 1929: beurs met inhoud, S. D. Huis mans, Grootzand 71; vulpen, H. de Jong, 2e Steenklipstraat 47; heerenhoed, P. v. d. Veen, Oppenhuizerweg 56; stuk zeildoek, M. A. v. Rhijn, Grootzand 70; rijwielbelasting- merk in étui, H. Niemendal, Badhuisgracht 5; kerkboekje, M. Hoekstra, Albertine Ag- nesstraat 21; parapluie, R. Meijer, Willem de Zwijgerstraat 87; beurs met inhoud, H. v. d. Sloot, Boschstraat 11. .Een extra-uitkeering aan 't spoorwegpersoneel. Op de gistermorgen gehouden conferentie tusschen de Directie der Nederl. Spoorwe gen en den Personeelsraad is langdurig van gedachten gewisseld over het verzoek van laatstgenoemde organisatie tot een extra- uitkeering aan het personeel van 3 weken loon met een minimum van f 90 (zulks in verband met de gunstige exploitatie-uitkom- sten van het bedrijf). Het resultaat der be sprekingen is geweest, dat 10 dagen loon zal worden betaald, met een minimum van f 50. De uitkeering zal geschieden tusschen 21 en 24 Dec. a.s. Voor het losse personeel en het personeel op arbeidscontract zal nog een nadere regeling getroffen worden. Mr. C. F. Julius, te Zutphen, die bij een rulo-ongeluk in den nacht van Vrijdag op Saterdag in de Dierensche allee hoogst ernstig werd gewond en in zorgwekkenden oestand naar het ziekenhuis te Velp werd vervoerd, is daar Zaterdagmiddag, zonder tot bewustzijn te zijn gekomen, overleden. Zondag is in de Waldeckstraat te En schede de 49 jarige ongehuwde vrouw H. S. uit een raam van een eerste verdieping gevallen en aan de gevolgen overleden. deze plek zoo goed als bezworen, ook doof I rekeer(j. deze débacle hebben te Oudewater velen aanzienlijke verliezen geleden. Het totaal der activa bedraagt ongeveer I 21,000, dat der passiva f 133,000, zoodat Middelburg door brand geteisterd. De Courant, Het Nieuws van den Dag, schrijft: Een geweldige brand, zooals 't niemand te Middelburg heugt, en die zelfs eenige uren catastrophale vormen aannam, heeft van Zaterdagavond tot Zondagnacht in de Lange Delft, één der drukste straten van Zeelands vermaarde hoofdstad gewoed. Acht kapitale huizen zijn door het alles ver woestende vuur, dat om ongeveer halfvijf Zaterdagmiddag vermoedelijk door kort sluiting in de Grand Bazar Francais is ontstaan, in asch gelegd. Slechts de muren, en dan nog alleen van enkele gebouwen, staan overeind en bieden een troosteloos beeld van wat-eens is geweest. De navolgende panden zijn een prooi der vlammen geworden en wel ter rechterzijde in de straat, gerekend vanaf de Markt, ten eerste de groote rijwielenfabriek „Transva- lia” van Gebr. Kaan, welke een frontbreedte beslaat van 7 meter en een diepte van circa 35 meter. Veel voorraden, winkel en her- stelplaatsen zijn vernield. Niets staat hier meer overeind. Hiernaast is gevestigd de dames-modezaak van de firma Wiener en Co.; ook dit pand ligt reeds geheel tegen den grond. In het derde huis werd het lunchroombe- drijf „Oosterhuis”, uitgeoefend; niets dan wat kale stukken muur, die te waggelen staan in den stormwind, zijn hier overge bleven. Het volgende pand, het tweede groote, dat hiernaast stond, is dat van den Grand Bazar Francais. De geheele voorraad van dit uit twee verdiepingen bestaande circa 33 meter diepe gebouw is veranderd in een chaos. Slechts wat emaille artikelen, die het hevige vuur hebben getrotseerd, liggen daar bij hoopen op elkaar. Vermeldenswaard is hier dat de vrij smalle ingang van den bazar aan weerszijden geflankeerd met planken, geheel intact is gebleven. Overigens kan hier slechts van een volkomen ruïne sprake zijn. Het laatste gebouw aan deze zijde dat door het allesverzengende vuur werd ver woest is het befaamde Grand Hotel „Verse- put” dat met zijn prachtigen, circa drie eeuwen ouden gevel een waar sieraad was onder Middelburgs gebouwen. Slechts het er achter gelegen nieuw aangebouwde ge deelte is met veel waterschade behouden ge bleven. Puin, niets dan puin, een smeulende massa die nu en dan nog opvlamt, ligt op de plek waar luttele uren geleden dit ver maarde huis stond. Aan de overzijde een miserabele hoop deels nog brandende houtdeelen met er tus schen wankelende muren, die nog geregeld worden nat gehouden door de zwermen brandweerlieden, van heinde en verre toe gesneld. Het eerste gebouw aan dezen kant, het zesde in successie dus, is dat van de firma De Jager, ijzerhandel etc., een pand, 1 dat wel 40 meter diepte heeft en 'grenst aan de daarachter gelegen R.-K. school. Hier is evenmin iets gespaard als bij de vijf voor gaande, of het zouden de vaten teer moeten zijn, die gelukkig voor de school dus in de betonnen kelders aan de achterzijde van het huis gelegen, zijn behouden. Verder gaande staren ons de naakte balken, muren en stangen aan van wat eens het confectie magazijn was van de firma Wiener en Co., een filiaal van de aan de overzijde geves tigde dameszaak. Dit is dus het zevende ge bouw hetwelk een prooi der vlammen is ge worden. Onzen weg vervolgend staan wij voor de comestibleszaak van den heer Mein- sma, welk huis, ofschoon van kleiner afme tingen dan de beide voorgaande, ongetwij feld een sierlijk uiterlijk heeft, wat ook deerlijk geschonden is, ofschoon het nog Verduistering. De Utrechtsche Courant meldt De heer L. F. H. A., voorheen bankier Oudewater, die door de Utrechtsche echtbank failliet werd verklaard, is als ver lacht van verduistering op last van den burgemeester, door de gem. politie naar de justitie te Utrecht overgebracht. De pogingen, die werden aangewend om e komen tot een minnelijke schikking met evenals het er naast gelegen pand van de firma Simon de Wit, dat veel waterschade en gebroken ruiten k-reég. Om onze opsomming volledig te doen zijn moeten wij even teruggaan. Vlak naast het pand van Gebrs. Kaan bevindt zich het pand van de Isaac Boasson bank. Niemand der autoriteiten had gedacht dat juist dit pand gespaard zou zijn gebleven. De geheele in ventaris was reeds geborgen in de kelders, waarin de kluizen onder water waren gezet, toen plotseling de wind omsloeg en de vlam men overjoeg naar de naast het pand van den heer De Jager aan de overzijde van de straat gelegen woning van den heer P. Mulders, die een café exploiteert. Door nat houden is dit café gespaard gebleven, maar heeft zooveel waterschade bekomen, dat het 'totaal onbruikbaar is. Te 4’/2 uur brak de brand uit, die, aan- gewakkerd door den feilen Zuidwester, de hoofdstad tot een vlammenzee maakte, zoo groot, zoo enorm, dat alles wat meende te kunnen helpen naar Middelburg vlood. De brandweren uit Goes, Vlissingen en Koude- kerke waren spoedig ter plaatse en ook de Jantjes uit Vlissingen onder leiding van den luitenant ter zee tweede klasse Baron Till en ’n drietal bootslieden kwamen op vracht auto’s met spuiten voorzien naar het terrein van de ramp en boden hulp. Zij waren reeds om 6‘4-Uur aanwezig. Toen gebeurde echter t onverwachte. De wind draaide en joeg de vlammen van den inmiddels in lichtelaaie staanden Fransche Bazar en hotel „Verse- putte” naar de meer in de richting van de Markt gelegen panden van de heeren Oos terhuis, Wiener en Kaan. In minder dan geen tijd waren ook deze huizen één vlam menzee. Burgemeester Dumon Tack, die na tuurlijk aanwezig was, durfde toen het ver loop van den brand niet af te wachten, maar vroeg assistentie van de Haagsche, Rotter- damsche, Bredasche en Bergen op Zoom- sche brandweren. Intusschen voltrok zich ’t ongedachte. De voorgevel van de fabriek „Transvalia” kwam voorover te vallen. De vonkenregen hierdoor ontstaan werd over de ongeveer 10 meter breede straat en op het pand van de firma De Jager geworpen, dat onmiddellijk vlam vatte. Men deed wat men kon, maar veel resultaat werd voorloo pig niet bereikt. Doch spoedig kwam er opluchting. De spiksplinternieuwe» motorspuit van de ge meente Bergen op Zoom, die nog niet ge bruikt was, was reeds om kwart over achten van haar standplaats vertrokken en arri veerde om tien uur op de plek des onheils. Zij betrok de standplaats bij de Houtkade. Precies om tien uur richtte deze kranige brandweer, onder leiding van commandant Asselbergs en onder-commandanten Hor sten en Peeters, de stralen der krachtig werkende motorspuit op ’t geweldige vuur- gevaarte van het Grand Hotel. Dit hebben de mannen volgehouden tot Zondagmiddag twaalf uur. Begrijpelijkerwijze sloeg een geweldige menschenmassa, die al vroeg op de been was gekomen, het schouwspel gade. Politie, rijksveldwacht en marechaussee, geholpen door padvinders, hadden voor een behoor lijke afzetting gezorgd, hetgeen, waar de oppervlakte, welke door den brand was aan getast ongeveer 5000 vierkante meter be droeg, nog geen gemakkelijke taak was. Naar ons de commissaris van politie, de heer Brons, mededeelde, kwam er op een gegeven oogenblik een leelijke kink in den kabel, toen voor een kwartiertje door kort sluiting de geheele stad in het donker werd gezet. Om halfdrie arriveerde de brandweer uit Rotterdam, een volledig bemande motor spuit van 6'/2 ton onder leiding van hoofd man Keeman, geassisteerd door de hoofd lieden A. Kruis, Van Glinsteren en J. Pel- denkoft, alsmede ir Kohier. Nauwelijks aangekomen sloegen deze brandweerlieden'^6 crediteuren, die betrokken zijn bij het aan de Houtkade 800 meter slang aan en i bankroet van het bankiershuis L. A. en Co. legden deze uit naar het meest bedreigde i te Oudewater, hebben, naar men weet, punt, nl. de achterzijde van de R.-K. school, schipbreuk geleden, waaraan het pand van de firma De Jager i grenst. Korten tijd later was het gevaar op I njef (-11_1_1 „„1- 1 t verdienstelijk werk van de Koudekerksche i brandweer. Een tweede slang brachten de Rotterdammers aan de achterzijde van den j Franschen Bazar, waar vaar geweken was. Rijkspostspaarbank. Opgave betreffende ’t postkantoor Sneek over de maand November 1929. Aan bovengenoemd kantoor werd in den loop der maand op spaarbankboekjes en terugbetaald - 19.495.26 Derhalve meer ingelegd dan terugbetaald f 11.027.34 Het aantal nieuw uitgegeven spaarbank boekjes bedroeg 34. Door tusschenkomst dezer kantoren werd ter Directie op staatsschuldboekjes inge schreven nominaal f800. OUDESCHOOT, 9 Dec. Omtrent de in braak in de coöperatieve zuivelfabriek al hier, in den nacht van Vrijdag op Zaterdag, waarbij de brandkast uit het kantoor naar het laboratorium gedragen werd en des morgens aldaar op haar kop staande gevon den werd, kunnen wij nog het volgende me- dedeelen. Zeer waarschijnlijk zijn de dieven door een raam, dat opgeschoven kon worden, bin nen gekomen. Sporen aan dat raam zijn echter niet duidelijk te zien. Van de brand kasten, het raam en deurposten zijn in ver band met vingerafdrukken direct door de politie foto’s genomen. Volgens het oordeel der politie wijst alles er op dat hier be- roepsinbrekers aan het werk zijn geweest en "dat zij bij hun pogingen om de brandkast open te breken, gestoord zijn en de vlucht hebben genomen. Met het oog op de vroe gere inbraken in zuivelfabrieken in Fries land, die altijd plaats vonden in den nacht van Vrijdag op Zaterdag (in verband met de betaling van melkgeld des Zaterdags is dan een groot bedrag aan contanten aan wezig) kreeg de politie order in dien nacht speciaal deze fabrieken in het oog te hou den. Ook Vrijdagnacht hebben twee politie agenten de fabriek te Oudeschoot nog be zocht. Ook zij ontdekten, evenmin als de directeur, eenig onraad. Tot nog toe is geen spoor van de daders gevonden. Ongelukken. Mevr. Nijdam, die Vrijdagavond in de Verlengde Schrans bij Leeuwarden bij haar woning uit een auto stapte, is bij het over steken van den weg door een passeerende auto overreden. Zij is later overleden. Radio op scholen. De in commissie vereenigde leden van het rijksschooltoezicht, aan wie de ambtsvoor ganger van den minister advies heeft ge vraagd over de toepassing van de radio bij het onderwijs, hebben nog niet hun rapport uitgebracht. In afwachting van het advies der inspec- tie-commissie moet de minister zich het uit spreken van een oordeel over dat vraagstuk nog voorbehouden. Te Miami (Arizona) is gisteren een Ame- rikaansch legervliegtuig gevallen en in brand gevlogen. Het toestel is geheel vernield. De twee inzittende luitenants zijn dood. Men heeft gezien, dat een Mexicaan de wrak stukken in brand heeft gestoken zoodat de beide officieren waarschijnlijk verbrand zijn zoo zij niet reeds door den schok waren gedood. Boven het vliegveld te Tampa in Florida zijn twee bestuurders van een vliegtuig gedood dat opsteeg om een ander vliegtuig, dat een langdurige vlucht maakte, in de lucht opnieuw van benzine te voorzien. Het andere vliegtuig moest nu door gebrek aan brandstof een noodlanding maken, waarbij de beide inzittenden licht gewond werden. Zondagavond is te Heemskerk aan den In wel te restaureeren zal zijn. De tweede ver- Kamer is er aan herinnerd, dat het vorige dieping van dit huis is geheel uitgebrand, jaar de regeering een beslissing genomen Gelukkig bleef het hierbij, want de eerste heeft ten aanzien van haar houding met be- verdieping en winkel kregen wel veel water- I trekking tot de schrijfwijze onzer taal. De Lz I.IEUWE SNEEKER COURANT is een abonnementsorgaan, verschijnt Dinsdags en -r.- -- -- - - - Advei fentieblad en wordt gratis bezorgd bij allen die te Sneek geen abonné zijn op de Nieuwe Sneeker Courant en bovendien huis-aan-hui's verspreid Dinsdags te Woudsend, Heeg, Nijezijl, Folsgare, Nijland, Oppenhuizen, Uitwellingerga, Oudega (W.), II ^rijdags te Hommerts, Jutrijp, Tirns, Ooënga, Oauw, Sijbrandaburen, Offingawier, Terzool, Abbega, IJsb; -clitum, Wolsum, Haricb, Hemelum, Bakhuizen, Nijemirdum, Sondel, Sloten, Tjerkgaast, Spannenburg. ;Oosthem, Deersum, Scharnegoutum, Roodhuis, Oaastmeer, Balk, Stavoren, Rijs, Oudemirdum, Wyckel. Confröle op de oplaag toegestp.an Alle advertentiën worden in beide bladen opgenomen. Regelprijs 9 ceift, abonnementen belangrijke korting. ook spoedig het ge-1 r een tekort is van f 112,000. ie mr-Twrr irmnjnirmrnrwim—rmnmir-1 iTmrwnrwriTT •- in het gelaat verdwijnen spoedig door deze des avonds met wat PUROt. in te wrijven en door zich I des morgens te wasschen met warm 5 water en gewone zeep of beter nog met I Purolzeep. 't Voldoet iedereen. ingelegd v f 30.522.60 «IEUWE SNEEKER COURANT De SNEEKER COURA'NT ïs een Onweer. zeer

Sneeker Nieuwsblad nl | 1929 | | pagina 1