Officieel orgaan der gemeente Sneek r Htsnus M313MO»»- 1. NV NEDERLANDSCHE HYPOTHEEKBANK 51» PANDBKiEVEN a 100'k 1. 1 DOSTER9 S' annex 3ii No. bestaat ui! 3 bladen. Bi SLEEKER COURANT (73e Jaargang) Na 22 Eerste Blad Xaterdaa 14 December itJ>W> 46e Jaargang K. Lendenpijn JL Rugpijn Nieren Pillen Ulig&«e: KitZEBfflNK Go. 47, PANDBRIEVEN a 98 7o en ai GELDEN BESCHIKBAAR voor le hypotheek op billijke voorwaardeu INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. Raadsvergadering Ijlst. reeds 1 daar niets Natuurkundig Genootschap. en en W. betref- stuk 'even- Qeplaatst Kapitaal waarop gestort Hypotheken Pandbrieven f f f 75.000.000.— f 72.000.000.— 5.750.000.— 1 102 600.— OPGERICHT TE VEENDAM IN 1890 een der negatieve electronen, het alpha-deeltje wordt dan een eenWaardig ion en gebeurt dit nog eens dan wordt het een gewoon helium- atoom en de nevelstreep eindigt. Nog zeldzamer wordt door een alpha-deeltje de positieve kern van een atoom getroffen; gebeurt dit, dan krijgt men die knik in het beeld, de baan van ’t alpha- deeltje wordt gewijzigd en het atoom krijgt een stoot in tegengestelde richting. De atomen der elementen heeft men thans dan leeren zien als kernen, waaromheen evenwel negatieve electronen als de kern positieve lading bevat. Zoo is het positief waterstof-ion een kern met eenwaardige positieve lading, waaromheen zich één negatief geladen electron beweegt. Het aantal kernladingen is nu juist gelijk aan het rangnummer van het atoom van het desbetref fend element in het periodiek systeem, waaruit weer te besluiten is, dat de scheikundige eigen schappen van een element periodiek afhankelijk zijn van het aantal kernladingen. Treedt kern- verandering in, dan wordt het element dus ook een ander. Nog dient gezegd, dat de kernen niet alleen een conglomeraat van positieve ladingen zijn, doch in die kernen Ook electronen moeten zijn, die dit conglomeraat bijeenhouden. We hebben dus zoowel in de kern electronen als daar buiten omheen. Nu we dan schijnen te weten hoe het atoom opgebouwd is, lijkt het eenvoudig het eene ele ment in het andere om te zetten. Nemen we bv. kwik, dat 80 positieve kernladingen heeft, dan moet dat dus gemakkelijk in het goud, met 79 van die ladingen, zijn om te zetten; als we 1 lading, dus een waterstof-atoom zouden kunnen losmaken uit het kwik, hadden we immers de droom der alchimisten verwezenlijkt. Rutherfoid heeft in 1919 die weg gewezen, doch het bleek uiterst moeilijk de kern kapot te schieten, en in dit allerfijnste raderwerk van de stof in te grijpen. Bij de bovengenoemde foto’s van alpha-stralen ontdekte hij enkele bij zonder lange stralen, die geen alpha-stralen kon den zijn; hij bevond dat ze afkomstig moesten zijn van waterstof en dat hun aantal afhankelijk In de Harmonie sprak Woensdagavond voor ’t Natuurkundig Genootschap mej. ir. S. J. Abel, leerares aan het gymnasium alhier over „Radio activiteit en moderne alchimie”. De pogingen der alchimisten vooral in de duistere middeleeuwen ondernomen waren tot mislukking gedoemd, waar destijds nog slechts een zeer vaag idee omtrent de elementen be stond). Is er thans, nu die kennis enorm veel grooter is, meer kans? Spr.’s antwoord is, dat men ook nu nog ten dezen niet te veel ver wachtingen moet koesteren. De reusachtige vooruitgang der chemie in de laatste 100 jaar is te danken aan Dalton’s hypo these betreffende de atomen (1800), die ondeel bare deeltjes, waaruit ieder der thans bekende 90 elementen is opgebouwd, welke hypothese zijn einde vond in de opstelling door Mendele- jeff van het periodiek systeem der elementen, waarin de elementen met overeenkomstige eigenschappen van verschillende groepen telkens in rijen kunnen worden vereenigd. Het is nl. gebleken dat de meeste physische en chemische eigenschappen der elementen periodieke functies zijn van het atoomgewicht. Aan dit systeem is door de moderne atoom-theorie feitelijk niets veranderd, wel echter in de elementenleer. Wij weten nu dat het atoom niet ondeelbaar is, •doch een ingewikkeld systeem in zich zelf, wat de ontdekking der radio-actieve eigenschappen van sommige stoffen door Becquerel ons heeft bewezen. Becquerel ontdekte dat van bv. uraan-zouten stralen uitgaan; het echtpaar Curie bouwde op deze ontdekking voort, zoodat thans bekend is dat alle radio-actieve stoffen stralen uitzenden,, nl. alpha-, beta- en gamma-stralen; de alpha-stralen zijn positief, de beta-stralen ne gatief geladen, de gamma-stralen hebben geen lading. Het doordringingsvermogen van de eer ste is gering, van de tweede groot, van de derde zeer groot. De gamma-stralen zijn analoog aan de X-stralen en worden voor geneeskundige doeleinden gebruikt, zij hebben de lichtsnelheid (300.000 K.M. per sec.), de aether is de drager. De beta-stralen, de negatief geladen stralen, hebben per gram een lading 1850 maal zoo groot als het waterstof-atoom, en als het wa- was van de middenstof, waarin het proces zich afspeelde. Deze waterstofkernen bleken afkom stig van de stikstof-atomen, die door ’t bombar dement van alpha-deeltjes waren uit elkaar ge schoten, waarbij waterstofkernen vrij kwamen. De snelheid dezer kernen bleek veel grooter dan van van het alpha-projectiel, waaruit Ruther ford afleidde, dat het atoom door de botsing zijn stabiliteit verliest en, als de radio-actieve stoffen explodeert, en de kracht daarvan de snel heid aan de losgeschoten kernen geeft. Hier door werd dus een kunstmatige nabootsing van de natuurlijke radio-actieve explosie verkregen. Het stikstof-atoom met kernlading 7 wordt kapot geschoten en staat een waterstofkern af; het zou dus een kernlading 6 krijgen, doch het pro jectiel, het alpha-deeltje, blijft blijkbaar aan de restkern hangen, er komen daarbij dus 2 ele mentair quanta en men krijgt kernlading 8 voor het nieuwe atoom, dus zuurstof; het stikstof atoom is dus door het bombardement een zuur- stof-atoom geworden. Practische beteekenis hebben deze proeven echter niet, ook niet voor de alchimie, omdat al deze processen zoo enorme energie-verspilling eischen, dat ze in de praktijk niet uitvoerbaar zijn. De stabiliteit der' atomen zal waarschijnlijk hier practische resultaten in den weg staan. Om hoeveel arbeidsvermogen het bij deze processen gaat, blijkt intusschen uit het feit, dat bij de verandering van 1 gram Radium in het niet meer radio-actieve lood warmte vrij komt gelijk aan die van 4 mud steenkool, maar er is 1600 jaar voor noodig voor de helft van dit ra dium is omgezet! Het destrueeren van atomen door een bombardement van alpha-deeltjes is waarschijnlijk voor de practische alchimie van weinig beteekenis. Bij lichtbeelden vertelde spr. daarna nog een en ander van de apparatuur bij deze proeven, j welke alleen te Cambridge en Weenen worden genomen, gebruikt. De voorzitter dr. D. H. Posthumus bracht de spr. dank voor haar zeer interessante lezing. beslist een bijzondere leerkracht te verordenen bezwaarlijk toejuichen. De uitlating, dat dit de onaangenaamheid zou bevorderen, was hier on getwijfeld misplaatst. Het is haast een eisch des tijds om het Friesch op het leerplan te krijgen, allerwege treden daarvoor strijders op. En zooals het adres meedeelt heeft ook het hoofd der school te Oppenhuizen gunstig ge rapporteerd op het adres. De Voorzitter baseert hiertegen zijn hou ding op het oordeel van den Inspecteur en van het schoolhoofd te Ijlst. Omtrent het punt der onaangenaamheid kan spr. evenmin zijn mee- ning wijzigen. Met argumenten is aangetoond, dat het niet gaat tegen de Friesche taal of de persoon-in-quaestie, maar men tracht juist het Friesch door verscherping der eischen des te beter tot zijn recht te doen komen. De heer W o u d s t r a zegt, zich verheugd te gevoelen dat het adres in het Friesch was ge- I I terstof-atoom een elementair quantum electrici- teit draagt, volgt dat de massa van de beta- stralen, die een quantum draagt, 1/1850 van het waterstof-atoom is, men denkt hier te doen te hebben met de electrische stof zelf, het elec tron. De snelheid der beta-stralen nadert de lichtsnelheid, hun doordringingsvermogen is groot. De alpha-stralen nemen 90 der stra- lings-energie in, het doordringingsvermogen is geringer, de snelheid is 20.000 K.M. per sec. De lading is 2 elementair quanta en hierdoor kwam men tot de conclusie, dat de alpha-stralen dubbel-positief geladen helium-atomen zijn. NIEUWE SNEEKER COURANT (waarmede gefusioneerd de N V. EERSTE NED. HYP. BRIEF.3ANK TE 's GRAVÊNHAGE) Directie: Mr. M. J. Bos, Mr. J. Wilkens en J. Roosenburg, De SNEEKER COURANT ts een theorieën omtrent de samenstelling der elemen ten, die alle uit positieve waterstof-atomen negatieve electronen zouden bestaan. Rutherford heeft proefondervindelijk een ander vastgesteld omtrent die bouw van het atoom, via de weg der zichtbaarmaking van de processen, die zich bij radio-actieve stoffen af spelen. Spr. staat wat deze zichtbaarmaking be treft, vooral stil bij de proeven van Wilson, die uitging van het bekende feit dat als men in een ruimtë^net lucht en verzadigde waterdamp ge vuld, de temperatuur iets verlaagt, nevelvorming ontstaat als er stofdeeltjes in die lucht zijn; die stofdeeltjes worden dan nevelkernen. Wilson bracht nu radium in een wolkenkamer; de uit gezonden alpha-deeltjes van dit radium ioni seerden de lucht; er kwamen gas-ionen, die door plotselinge afkoeling nevelkernen vormden welke gefotografeerd werden. Men ziet dan een mooie regelmatige foto van alpha-stralen die een bepaalde weg afleggen en plotseling eindi gen. Ook van beta-stralen konden foto’s gemaakt; deze gaven niet zoo’n regelmatig beeld; de kleine massa en groote snelheid veroorzaken dat niet zooveel luchtdeeltjes ge-ioniseerd worden; ten slotte verliest ook het beta-deeltje zijn snel heid en wordt een electron in ruste. Op de foto der alpha-stralen vond men bij enkele een knik. Rutherford verklaarde dit nu aldus, dat de alpha-deeltjes als regel door de lucht-atomen waarin volgens zijn nieuwe theorie omtrent het atoom-model meer ruimte dan stof is, heenschieten, een enkele keer bot sen zij echter tegen het atoom aan en dan ont staat de afwijking van de baan, de knik. De kracht waarmee dit geschiedt, moet enorm zijn en van electrische natuur en de lading van het atoom, waarmee het botst, moet positief zijn, immers ook het alpha-deeltje is positief. Toch moet het atoom ook een negatieve lading be zitten, omdat het geheel neutraal is. Zoo komt Rutherford dan tot de meening, dat het atoom heeft een positieve kern van klein volume, waar omheen als bij een zonnestelsel, negatieve elec tronen in banen zich bewegen. Makrokosmos en Mikrokosmos zouden dus een soortgelijk beeld vertoonen. Door de leege ruimte in het atoom gaat het alpha-deeltje meestal, soms nadert het Het groote bezwaar van lendenpijn urinestoornissen, duizeligheid, water zuchtige zwellingen en hoofdpijn is vaak, dat deze kwalen zich zoo lang zaam ontwikkelen en men er dikwijls niet op verdacht is, dat de nieren kunnen beginnen te verzwakken. Daarom is het van zooveel belang om behandeling niet uit te stellen. Noodelooze pijn en last kunnen voor komen worden, als men bijtijds in grijpt. Foster’s Rugpijn Nieren Pillen hebben gedurende de vele jaren, waar in zij werden aangeboden, naam ge maakt en worden over de geheele wereld door tal van menschen aan bevolen. Hun samenstelling is zoodanig dat zij alleen op de nieren en blaas werken. Begin nog heden met het gebruik. Verkrijgbaar bij alle drogisten enz. in glazen verpakking a f 1.75 p. flacon. I a f.lEUWE SNEEKER COURANT is een abonnementsorgaan, verschijnt Dinsdags en Vrijdags. Abonnementsprijs in de stad f 2.50, naar buiten fr. per post f 3.60 Aiv-i!entieblad en wordt gratis bezorgd bij allen die te Sneek geen abonné zijn op de Nieuwe Sneeker Courant en bovendien huis-aan-buis verspreid Dinsdags te Woudsend, Heeg, Nijezijl, Folsgare, Nijland, Oppenhuizen, Uitwellingerga, Oudega (W.), II Vrijdags te Hommerts, Jutrijp, Tirns, Ooënga, Gauw, Sijbrandaburen, Offingawler, Terzool, Abbega, IJsb: .chtum, Wolsum, Harich, Hetnelum, Bakhuizen, Nijemirdum, Sondel, Sloten, Tjerkgaast, Spannenburg. Oosthem, Deersum, Scharnegoutum, Roodhuis, Oaastmeer, Balk, Stavoren, Rijs, Oudemirdum, Wyckel CoiPrdle op de oplaag toegestaan. Alle advertentiën worden in beide bladen opgenomen. Regelprijs 9 cent, abonnementen belangrijke korting zijn verklaring waren er ettelijke menschen, die hem in zijn poging desgewenscht door een handteekening zouden willen bijstaan. De h.h. Nauta en de Vries blijken er steld. Men kon hieruit ervaren dat men ook in de Friesche taal zijn bedoelen en gevoelen ka rakteristiek kon weergevep. Maar nu het be wuste artikel 2 dat de eischen van bekwaam heid omschrijft. Is de ontwerper B. en W. of de Schoolinspectie? Volgens de Voorzitter is dit concept van B. en W. De heer W o u d s t r a antwoordt daarop, dat deze toch zeer goed konden weten dat de on derwijzeres, welke hier wórdt bedoeld, niet aan de gestelde voorwaarde kon voldoen. Wanneer dit artikel zoodanig wordt gewijzigd dat de onderwijzeres de acte A. F. I. K. bezit, dan zullen ongetwijfeld de Inspecteur en het School hoofd daarmee hun instemming betuigen. Ook omtrent de wanorde, die bij deze cursussen zou heerschen, is spr. het oneens, want een voorval, waarover werd geiept, gebeurde buiten de hooi. Dat meeleving met het streven der in zenders en sympathie aan het adres een on aangename verstandhouding zou teweegbren gen in den Raad, acht spr. uitgesloten. Hij zou willen voorstellen met de lesgeefster in zee te gaan. De Voorzitter vindt dat, wanneer B. en W. dc zaken zoo overwogen hebben en daar van nog zooveel werk krijgen, dit de onaan genaamheid bevordert. En men kan het oordeel van Inspecteur en Schoolhoofd toch niet zoo maar negeeren. Bovendien hebben we met een verordening te doen. Na repliek van de h.h. Woudstra en F ij 1 s t r a neemt de heer Nauta het woord. Het spijt spr. dat de discussie nu in een sta dium is gekomen en op een toon wordt gevoerd, die verderfelijk is voor rustige beschouwing en niet tot een aanvaardbare oplossing kan leiden. Gmtient de onder wijs^vërordenïng kan hij moeilijk gelooven, dat het schoollokaal slechts mag worden gebruikt voor vakken van lager onderwijs. De Voorzitter verklaart, dat het alleen kan worden afgestaan voor openbaar onderwijs onder goedkeuring van 3. en W. De heer Nauta merkt op dat het achterste gedeelte in het lokaal toch ook wel is afgestaan voor gymnastiek- en zanguitvoeringen e.d. Mocht dat dan wel? De Voorzitter deelt mede, dat er toen nog niet een besluit genomen was en deze on- derwijs-verordening nog niet was vastgesteld. Buiten de lesuren mag het lokaal ook alleen maar gebruikt worden voor het Openbaar on derwijs. De heer Nauta is van meening, dat het ad vies dus eigenlijk naar het Schoolhoofd had moeten worden gezonden. De lager-onderwijs- wet stelt echter deze condities ook niet en geeft Toen bleek dat de radio-actieve stoffen ook nog gasvormige emanaties uitzonden en alle voorwerpen in de omgeving tijdelijk radio-actief maken door een radio-actieve neerslag, stelden Soddy en Rutherford de afbrokkelingstheorie op (1920): de radio-activiteit is een atomistische eigenschap, de atomen dezer elementen vallen trapsgewijs uiteen, het atoom is dus instabiel, onder groot energieverlies spat het uiteen, schiet apha- of beta- en gamma-stralen af en wordt via een reeks andere elementen ten slotte een element met stabiel atoom. Nemen we bv. Ura nium met het atoomgewicht 238, dan verandert dit door afschieting van alpha-stralen in het Ur Xt, dat een atoomgewicht heeft van 234 (het heeft immers een helium-atoom met gewicht 4 verloren); dit element zendt beta- en gamma- stralen uit en wordt Ur X2 met hetzelfde atoom gewicht van 234 (de massa van het beta-deeltje is gering); weer zendt dit element beta- en gamma-stralen uit en wordt Ur II, met hetzelfde atoomgewicht. In deze reeks volgt ook het Ra dium met een atoomgewicht van 218 en aan het einde staat het stabiele Ra c (lood met iets kleiner atoomgewicht dan het natuurlijke lood). De halveeringstijd (de tijd die noodig is om de helft van het eene radio-actieve element in het andere te doen overgaan) is zeer verschil lend; zoo is die bij de overgang Ur naar Ur Xt 450 millioen jaar, voor andene maar weer 3 minuten! Tegenover dit afbrokkelingsproces staan wij volkomen machteloos. Deze ontdekkingen hebben geleid tot nieuwe Woensdagavond vergaderde de Raad der Gem. Ijlst voltallig. De voorzitter, de heer Fled- derus, opent de zitting op gebruikelijke wijze, waarna door den secretaris, den heer Reitsma, tot lezing van notulen, mededeelingen en in gekomen stukken wordt overgegaan. Medegedeeld wordt o.m. dat 100 last compost is verkocht. Besloten wordt de mededeelingen voor kennisgeving aan te nemen. Voorts is er een schrijven ingekomen van de commissie der Krite, welke vrijheid verzoekt voor het gebrui ken van een schoollokaal, benevens het aanstel len van een leerkracht, die wel niet in bezit is van een lagere onderwijsacte, doch blijkens referenties en informatie voldoende bevoegd is tot het geven van een cursus in de Friesche taal. Op het antwoord van B. en fende deze quaestie wordt in het eens gezinspeeld. De V o o r z. meent echter dat aanstootelijks voor de Krite in staat vermeld. Een korte toelichting zal evenwel niet over bodig zijn. De inzenders hebben gevraagd of men bereid was de eisch van het verplicht heb ben der onderwijzers-acte in te trekken. Daarop is dit adres ingekomen. Het adres is voorgelegd aan de Inspecteur en het Schoolhoofd. Steu nende op het oordeel van deze autoriteiten meent men ondervinding, talenkennis, routine enz. als een eerste vereischte te moeten stellen bij een zoodanigen leerkracht, wat nog meer klemt nu de leerlingen van verschillende leeftijd zijn. Het gemotiveerde gevoelen van B. en W. staat dus niet op losse schroeven. Als de Raad desondanks het adres zou aannemen, zouden B. en W. jweer het loodje moeten leggen en men een dwaas figuur slaan, terwijl dit de on aangenaamheid allicht zou bevorderen. Boven dien mogen de schoolvertrekken zonder ver gunning niet voor andere doeleinden dan het geven van openbaar onderwijs worden gebe zigd. De heer v. d. Goot kan met het besluit niet sympathiseeren. Daar een jonge vereeniging doorgaans niet over bijster groote financieele draagkracht beschikt, zooals ook wellicht met de onderwerpelijke het geval zal zijn, tracht zij het klaar te spelen met een minder goede kracht, daar men zich geen groote uitgaven kan ver oorloven. Wanneer deze inderdaad de capaci teiten bezit en men iets voor het streven voelt dat deze menschen willen realiseeren, kan men het voornemen van hoogerhand om daarvoor b.v. wel recht om nuttige handwerken in die gebouwen te verrichten. Omdat het hiei’ een vak geldt dat ons Friesch volksbewustzijn toe spreekt, Spijt het spr. dat deze voorwaarde zoo gesteld is. De Voorzitter geeft toe, dat deze on- derwijs-verordening het besluit beïnvloedt. De heer Fijlstra: Dan had dit ook niet aan den Raad behoeven te worden voorgesteld. De Voorzitter antwoordt dat men er la ter eerst kennis van kreeg. De heer Woudstra: Wanneer kan hier wel iemand worden aangesteld? De Voorzitter zegt, dat in aanmerking komen zij, die in bezit zijn van de acte lager onderwijs. Men heeft dan toch waarborgen voor het handhaven van de orde, omdat ze eerder werkzaam zijn geweest. De heer Woudstra: Wanneer het tegen woordige hoofd der school zich garant stelt? Volgens de Voorzitter geeft dat niets. De heer Nauta: Wanneer nu meester Ha geman eens les gaf in het Friesch,e zou dat kunnen? De V o o r z i 11 e r is geneigd hierop instem mend te antwoorden, wanneer men denkt dat die zulks serieus kan. De heer de Vries spijt het dat het voorstel nogmaals bij den Raad in behandeling is ge komen. Hij is voor tijdelijke opschorting van artikel 2, dan kan men zien waarin deze kracht tekort schiet. De Voorzitter meent, dat B. en W. daar door een slecht figuur zullen slaan. De heer d e Vries repliceert hierop. De heer Nauta acht het gewenscht dit eindeloos discussieeren te staken en komt met een voorstel van den volgenden inhoud: De Raad gehoord de mededeelingen omtrent het lesgeven in de Friesche taal geeft B. en W. in overweging van de discussie nota te nemen en gaat over tot de orde van den dag. Algemeen daartoe besloten. Nu zijn de ingekomen stukken aan de orde. Na een opmerking van den heer Nauta in zake het voorstel van B. en W., om deze stuk ken voor kennisgeving aan te nemen, wordt al gemeen daartoe besloten. Ingekomen is een schrijven van een commis sie, omtrent de onderwijsbelangen, met het ver zoek daaraan adhaesie te willen betuigen. Voorts nog een adres omtrent de wettelijke regeling van Winkelsluiting van de heer jouke Kuperus, die zich tegen het initiatief van een groep winkeliers verzet terwille van zijn brood. Voor een sigaren-kiosk als hij bezit zijn juist de avonden het profijtelijkst en een vervroegde sluiting zou in financieel opzicht ongetwijfeld een gevoelige knauw voor hem zijn. Volgens -I

Sneeker Nieuwsblad nl | 1929 | | pagina 1