I I. in N DE MOORDENDE STRAAL door FEUILLETON. WoensdttK SS lleceaiiber HIEUW STU DINGEN. a 3ü Ho. bestaal ait 2 bladen. Oöicieel Orgaan der Geniesnle tal Verschijnt 46e Jaanrwng 23 Eerste Blad Uitgave. K1EZEBR1NK en Co. SN EEK Teletoon No. IM den De bescherming van het Roode Klif. 63. HOOFDSTUK XII. S. Wordt vervolgd. n in Waarin de afrekening met Carl Peterson plaats vindt. De afsluiting der Zuiderzee. De minister van Waterstaat deelt in zijn DINSDAGS en VRIJDAGSAVONDS „S A P P E R”. Geautoriseerde vertaling uit het Engelsch door Punt 20. Van den hoofdingenieur van den provincialen waterstaat ontvingen Ged. Sta ten een dwarsprofiel, met begrooting van kosten, voor een kapglooiing, ter vervanging De afschaffing van den hond als trekdier. In andere landen, in Engeland b.v. is de trekhond al lang afgeschaft. In ons land durfde men daartoe tot nog toe echter niet overgaan, omdat men vreesde voor de ge volgen, die een afschaffing van den hond als trekdier voor sommige trekhondenhou ders met zich mee zouden kunnen brengen. Immers lang niet iedere trekhondenhouder is in staat om, als zijn hond thuis in de mand moet blijven liggen, zich ’n ezel, een paardje of een motor aan te schaffen. Thans echter is dit bezwaar opgeheven, schrijft het Hbl. Er is nl. een stichting in het leven geroepen, welke den naam draagt: „Steun aan Mensch en Dier”. En art. 2 der Statuten laat aan duidelijkheid omtrent haar doel niets te wenschen. Het artikel luidt: „Het doel der Stichting is, zoo spoedig een wet, waarbij het gebruik van den hond als trekdier in Nederland verboden wordt, in werking is getreden, bona-fide trekhon denhouders, die niet of niet ten volle in slaat zijn hun hondentractie door een andere voor hen passende te vervangen, daartoe in de gelegenheid te stellen door hun daarvoor den noodzakelijken steun te verleenen.” Daarvoor is natuurlijk geld noodig. En zoo ooit, dan zal het hier zeker gelden „goed voorbeeld doet goed volgen.” Daarom stellen de Ned. Ver .tot bescher ming van Dieren te ’s Gravenhage en de Anti-Trekhondenbond te Amsterdam elk f 12.500 ter beschikking van de Stichting. Het overige kapitaal der Stichting zal ge vonden worden uit ter beschikkingstellingen, schenkingen, legaten en erfenissen enz., welke in deze ontbreken de toezeggingen geenszins zonder twijfel zullen volgen mits de regeering den beslissenden stap doetEn dit binnen vijf jaren. Want indien de bedoelde afschaffingswet binnen vijf jaar niet is ingevoerd, is de Stichting van rechtswege ontbonden. Wat de steunverleening betreft, leest men o.m. in de statuten, dat „bij aan gegadig den te verleenen steun zooveel mogelijk de medewerking van de plaatselijke autoriteiten (burgemeesters) zal worden verzocht. „Voor den steun zullen alleen in aanmer king komen trekhondenhouders, die op 1 Febr. 1928 als zoodanig in de plaatselijke registers stonden ingeschreven en wier hon den bij de laatst gehouden keuring van trek honden, aan de inwerkingtreding der af schaffingswet voorafgegaan, waren goed gekeurd. Na 1 Febr. 1931 zal geen steun meer worden verleend aan trekhondenhou ders, wier honden de voorgeschreven maat van 16 c.M. borstbreedte niet hebben be reikt. in 1929 ongeveer 8/2 pet. lager zijn geweest dan deze op grond van de in 1928 geldende prijzen geweest zouden zijn (in 1928 werden de kosten der afsluiting op 128 millioen ge raamd), mag worden verwacht, dat de kos ten van den afsluitdijk, wanneer de nader verkregen ervaring en beschikbare kennis in rekening worden gebracht en de prijzen van 1929 ook verder gelden, op 120 millioen of 8 millioen lager zullen kunnen worden ge steld. Deze verlaging is een gevolg van de la gere prijzen, tegen welke de werken, dank zij de groeiende ervaring van directie en aan nemers, thans kunnen worden berekend. De eertijds uitgesproken verwachting, dat deze factoren een gunstigen invloed zouden heb ben, komt dus reeds tot uitdrukking, en voor de vrees, dat de raming der totale kosten zich nog verder in een stijgende lijn zou be wegen, bestpat dus voorshands geen aan leiding. Aanbeveling voor kantonrechter te Leeuwarden. De alphabetische aanbevelingslijst voor kan tonrechter te Leeuwarden luidt: mr. F. G. G. Boerrigter, griffier in het kantongerecht te Arn hem; mr. A. M. J. de Jager, kantonrechter te Emmen en mr. W. T. van der Leij, advocaat en procureur en kantonrechter-plaatsvervanger te Heerenveen. In de wachtkamer van den dokter gestorven. De 60-jarige vrouw A. van T. te Putte (N.-B.) bracht een bezoek aan den haar behandelenden geneesheer aldaar. Nauwe lijks had ze in de wachtkamer plaats ge nomen, of ze werd door een beroerte ge troffen en stierf op slag. veroorloven, doch ditmaal zouden wij ons nooit kunnen verantwoorden. De gevolgen van een mislukking mogen wij nooit op ons nemen. Laat ons de schildwachten binnen in moesten hier en daar naar voren treden. Aldus redeneerden wij, zonder tot een vast besluit te kunnen komen. Het scheen zoo bovenmatig fantastisch; zoo volkomen on gelooflijk. En indien deze uitdrukkingen mochten gelden voor wat de „Hermione” betreft, welke waren dan toepasselijk op dat gedeelte, waarin de „Megalithic” besproken werd? Aangenomen zelfs dat de beschrijving van den ondergang van de „Hermione” juist was, mochten wij in ernst aannemen, dat een groote Oceaanstoomer door een dergelijk lot kon getroffen worden? Doch reeds van het eerste oogenblik af was Drummond tot zijn gevolgtrekking ge komen, en hij veranderde haar nooit. Ik er ken, dat ik zeer sceptisch gestemd was, tot wij het laatste onbetwistbare bewijs ver kregen, doch hij wankelde nooit. „Het is de waarheid,” verklaarde hij be- Y - verzoek om opsporing en aanhouding en dat zij nu wilde vertellen hetgeen er pre cies te Amsterdam gebeurd is. Hsar man ontvluchtte in 1928 de Duitsche gevangenis te Paderborn en trok daarna naar ons land om werk te zoeken. Her haaldelijk kreeg hij werk, maar telkens moest hij dat weer verlaten, zoodra men hem naar zijn papieren vroeg. Want die bezat hij niet. Zoo vestigde hij zich ook te Amsterdam in het tuindorp Nieuwendam, zonder zich evenwel bij den burgerlijken tand aan te melden. Den 2en of 3en November zou nu de kleine Sigmund bij zijn ouders thuis van de trap gevallen en dood opgenomen zijn. Teneinde te voorkomen, dat bij aangifte van dit overlijden zou uitkomen dat Mathias door de Duitsche justitie gezocht werd en dat hij zich zonder papieren hier gevestigd had, besloten de ouders na rijp en vaak heftig beraad zich van het kinderlijkje te ontdoen door het In de Zuiderzee te wer pen. De grootmoeder zou hiervan eveneens op de hoogte zijn geweest. Aan hun voornemen hebben de ouders op 4 November gevolg gegeven en het lijkje in den (thans, naar men weet te Amster dam in beslag genomen) grijsgroenen kin derwagen gezamenlijk naar den Zulderzee- ‘dijk vervoerd en het daar op een verlaten plek in het water geworpen. De verhalen, die vermelden dat men een man en vrouw op den bewusten dag met een kinderwagen nabij den zeedijk gezien heeft, kloppen dus volkomen met het relaas van vrouw Mathias. Kort na hun daad zijn de ouders en de grootmoeder uit Tuindorp Nieuwendam verdwenen. De grootmoeder ging naar de Van Ostade- straatden dag nadat de kranten het vinden van het kinderlijkje vermeld hadden, ver kocht zij daar den kinderwagen aan een voddenkoopman. De ouders vertrokken naar Duitschland, waar zij tot nu toe hebben rondgezworven. Hun jongste kind van negen maanden, dat te Amsterdam was geboren, werd door de grootmoeder uitbesteed. De laatste dagen hebben man en vrouw afzonderlijk in Westfalen rondgezworven. Maandag a.s. zou de man, Ferdinand Mathias, zich te Dortmund weer bij zijn vrouw voegen. De moeder ontkende ten stelligste, dat er bij den dood van haar zoontje misdrijf in het spel was. Wel gaf zij toe, dat er in de familie herhaaldelijk ruzie voorkwam, maar Sigmund’s sterven zou daar buiten staan en uitsluitend het gevolg zijn geweest van den val van een trap. Zaterdagavond omstreeks negen uur is de hoofdinspecteur van de Amsterdamsche centrale recherche, de heer J. F. van Slobbe te Dortmund aangekomen. Met den com- mhsarls voor crimineele zaken te zamen heeft hij de moeder opnieuw verhoord, zij bleef volkomen bij haar hierboven in ’t kort vermelde verklaringen. De vrouw is ia arrest gebleven en de opsporing van den vader wordt voortgezet. Naar 't Hbl. verneemt, is de grootmoeder, die sedert eenige dagen op het politiebu reau Adelaarsweg voorloopig in arrest werd gehouden, Zaterdagmiddag op last van de Justitie op vrije voeten gesteld. een ongelooflijken duivelschen opzet, dat onze vriend, kapitein Hook, zich in zijn kist zou omkeeren, indien hij er van hoorde. En veronderstel nog eens iets anders ook. Neem eens aan dat hij slaagt, en dat de marconist aan boord van de „Megalithic” een bericht onderschept alvorens hun toestel niet meer werkt. Peterson vangt dit bericht met zijn eigen installatie op. Wat doet hij dan? Hij mag op dat oogenblik goed en wel een in stelling zijn, doch wanneer de waarheid eenmaal bekend is, behoeft hij er niet op te rekenen dat de burgemeester hem bij zijn terugkeer met de muziek inhaalt. Hij laat In een jl. Donderdag gehouden verga dering van het kiescollege der Ned. Herv. Gemeente werd met bijna algemeene stem men herbenoemd als ouderling de heer J. Doevendans. Verder werden nog herbenoemd of be noemd, enkel met de stemmen der vrijzinnige leden, als ouderling de heeren U. Sijtema en H. J. Haytink; als diaken de heeren S. Feen- stra en S. Hovinga. De heer Haytink neemt de plaats in van den heer F. W. C. de Haas, die had bedankt, terwijl de heer Hovinga den heer K. Dijkstra vervangt, die wegens drukke werkzaamhe den een herbenoeming niet kon aanvaarden. De heer T. K. Lingsma, thans tijdelijk- onderwijzer aan de u. 1. o. school alhier is benoemd tot onderwijzer aan de openbare lagere school te Medemblik. Geslaagd voor het examen apothekers assistent mej. A. J. E. J. Wouda alhier. Het burgerwoonhuis in de 3e Woud- .straat eigen aan en bewoond door den heer E. Koops is voor f 2800 aangekocht door den heer P. Seinen alhier. Kerknieuws. Baptisten Gemeenten. Beroepen te De venter ds. G. Bouritius te Pekela en Win schoten. PROV. STATEN VAN FRIESLAND. Afsnijding van een bocht in de Leeuwarder- Sneekertrek vaart bij de Dille. Punt 17. Van den hoofdingenieur van den provincialen waterstaat ontvingen Ged. Staten een voorstel tot het doen afsnijden van een hinderlijke bocht in de Leeuwarder- Sneeker-trekvaart bij de Dille. Het is bekend, schrijft de hoofdingenieur, dat deze bocht bij de draaibrug zeer hin derlijk is voor de scheepvaart en het wil mij voorkomen, dat verbetering in dezen toe stand moet worden aangebracht door af snijding van de bocht. Die verbetering is in het belang van de scheepvaart noodzakelijk te achten. Het trekpad met de bermsloot zal moeten worden omgelegd, terwijl langs de afsnijding een oeververdediging dient te worden gemaakt, bestaande uit rijswerk met rietbeplanting. Voor een klein gedeelte zal een verdediging met stapelzoden moeten worden gemaakt of een beschoeiing van af komend materiaal ter verkrijging van een goede aansluiting bij het hooger gelegen ter rein. Het trekpad met het grootste gedeelte van het terrein rondom de brugwachterswoning behoort aan de gemeente Sneek. Een perceel is van de provincie .terwijl een perceel, waarvan pl. m. 400 M.2 moet worden aan gekocht, particulier eigendom is. De bedoe ling is den van de gemeente Sneek benoo- digden grond door ruiling te verkrijgen. Blijkens de begrooting bedragen de kos ten f2450. Ged. Staten stellen het doen uitvoeren, in het jaar 1930, van de bedoelde vaartverbete- ring voor, overeenkomstig het plan van den hoofdingenieur. Het in de Zuiderzee gevonden kinderlijkje. De moeder van het knaapje, Sigmund Mathias, wiens lijkje in de Zuiderzee ge vonden werd, heeft zich In Dorlmund bij de politie aangemeld. Uit de foto’s die haar werden voorgelegd heeft zij haar kindje herkend. De commissaris voor de crimineele zaken aldaar heeft daarop de vrouw een uitvoerig verhoor afgenomen Zij vertelde daarbij, dat zij zich had aange meld omdat zij opgeschrikt was geworden door het tegen haar en haar man gericht de hut leggen, en dan een stukje gaan ont bijten. Vervolgens naar Londen getuft en naar McIver. Wat men gelooft of wat men niet gelooft, er is één ding, dat Peter son moeilijk zal kunnen ophelderen. Waar om zijn de ballast-tanks vol van het vergif van Gaunt?” Dus droegen wij de mannen, die nog steeds gekneveld buiten lagen, in de hut. En na de deur op slot gedraadi te hebben,'lieten wij hen daar liggen, met de lucht des doods nog zwaar in het vertrek hangende en in gezelschap van hun vier griezelige kamera den. „Het breekt mij het hart,” merkte Drum mond mistroostig op, „te denken dat wij Scotland Yard er nu bij gaan halen. Doch niettemin, wij hebben het onze er van ge had „Dat hebben wij,” zeide ik strak. „Doch terloops gezegd, wat zullen wij met Gaunt aanvangen?” „Ach, aangezien de arme kerel zijn ver stand geheel kwijt is, zullen wij hem in een gesticht of zooiets onder dak moeten bren gen. Doch dat is van later zorg; het eerste wat ons te doen staat is hem een ei, en mo gelijk een haring voor te zetten. Wanneer de menschen verwonderd zijn hem te zien, kun nen wij zeggen dat hij excentriek is.” Dus keerden wij in het hotel terug, dat ik zeker niet verwacht had ooit te zullen weer zien. Nu alles voorbij was, begon de reactie zich te laten gevoelen, en ik vroeg mij zelfs af of wij inderdaad’ geen afschuwelijken droom gehad hadden. Doch daar zat Robin, als een levend bewijs van de werkelijkheid, en in mijn zak kon ik de blaadjes van zijn Lijk van een jonge vrouw opgehaald. Omstreeks acht uur gistermorgen zag de arbeider L. van der Meulen, wonende aan het Zuidvliet te Leeuwarden, toen hij ter hoogte van de Electrische Centrale passeer de, het achterwiel van een rijwiel uit ’t water van het Kanaal vlak tegen den wal omhoog steken. Hij trok de fiets op het droge en bracht die naar het politiebureau. De politie, ging daarop direct op onder zoek uit, omdat de mogelijkheid bestond, dat hier een ongeluk of iets dergelijks had plaats gehad. Na enkele keeren dreggen werd in de onmiddellijke nabijheid van de plaats waar het rijwiel gevonden was, ongeveer 2 meter van den kant, het lijk van een jonge vrouw, naar schatting 23 jaar oud, opge haald. Per roeiboot heeft men het lijk ver volgens naar het lijkenhuisje van de be graafplaats aan de Spanjaardslaan ge bracht, waar dr. Uffelie constateerde dat de die kort daarna zal springen. En aldus zal het luchtschip van Wilmot naar rechtvaar digheid voor zulk een duivelsch misdrijf ge straft worden, terwijl Wilmot zelf kalm te Monte Carlo de vruchten daarvan plukt. Het is hetgeen hij altijd gezegd heeft: „wil men zijn eigen spoor bijster maken, dan kan men niet beter doen dan sterven. Geen politie in de geheele wereld zal uitkijken naar een boef, wanneer hij een prachtig lijk is in zijn eigen verbrandluchtschip. Het is aan den eenen kant jammer,” besloot hij spijtig, „ontzettend jammer. Ik had zoo gaarne per soonlijk met hem afgerekend.” „Nu, en waarom niet?” zeide Jerningham. „Dat is mij te kras, Ted,” antwoordde Drummond. „Ik heb er nooit om gegeven, mij tegenover McIver sommige vrijheden te;dagboek voelen. Hoeveel er van waar was? Een zeker ge deelte hadden wij met eigen oogen bevestigd daard. Het geheim van de „Hermione” is gezien. Wij hadden de slang gezien, die ontsluierd. En met betrekking tot de „Me- men over de klip liet zakken; wij hadden het galithic” is het eveneens de waarheid.” geheimzinnige signaal opgemerkt uit zee. Ik veronderstel dat hij mij erg ongeloovig En bovenal, wij hadden het bestuurbare zag kijken, want hij richtte zich uitsluitend luchtschip van Wilmot het vergif zien in- tot mij. nemen. Dit dus wisten wij. Doch 't overige? „Stockton, vanaf dat oogenblik in Ash- En dat verbijsterend verhaal omtrent de worth Gardens, toen ik door die vrouw her- „Hermione”? Hadden wij het geheim van kend werd, heb ik geweten dat wij te doen de vermissing van het jacht opgehelderd, of hadden met Peterson. Ik heb het gevoeld hadden wij onzen tijd verspild met het lezen in iedere zenuw van mijn lichaam. Thans van de hersenschimmen van een krankzin- blijft er geen schaduw van twijfel meer over, nige? Had Gaunt na het vermissen van Wat er in het dagboek van Gaunt onwaar de „Hermione” in de dagbladen gelezen te moge zijn, dat feit is onaantastbaar. Wilmot hebben zich den gang van zaken aldus is Peterson; hoe anders zou hij aan Gaunt voor den geest getooverd? gevraagd hebben of deze mij kende.” Tegen deze theorie verzette zich het feit Hij stak een sigaret aan, en ik werd door zooals reeds door mij vermeld dat den ernst op zijn gelaat getroffefn. noch het geschrevene, noch de woorden- „Gij hebt mij een paar malen omtrent Pe- keuze, op eenige krenking van geestvermo- terson ondervraagd,” ging hij weldra voort, gens wezen. En zoo het geheele verhaal een „Doch hoewel wij je een en ander mede- waanvoorsteiling was, kon het niet anders gedeeld hebben, is hij voor jou slechts een of gebrek aan samenhang en wilde fantasie naam.Voor ons, en voor mij in het bizon- der, is hij méér. En daarom ben ik tot in mijn eigen ziel overtuigd, dat die gekrab belde woorden omtrent de „Megalithic” waarheid bevatten. En de voornaamste re den van deze opvatting van mij is gelegen in de laatste paar woorden. Dat is Peterson op en top.” Ik keek het stukje papier in. „Waterstofgas, niet helium niet veran derd offerschip op brand”. Mijn Hemel! Jongens!” in zijn opwin ding schreeuwde Drummond het bijna uit „het is overweldigend. Zien jelui niet dien scheur in het papier ,tusschen „offer” en „schip”? Schip alleen heeft geen betrekking zich mis van zi;n luchtschip afzetten, óf m op de „Megalithic”; het woord „lucht” is zijn geheimzinnige schip, óf ergens aa:i uitgescheurd. Hij wil het luchtschip opoffe- land. Wij weten dat hij dat doen kan. Wat ren. Het is gevuld met waterstofgas; Peter- hij met de bemanning doet, komt er niet op son wilde zich de kosten het met helium te'aan. Waarschijnlijk zal hij hen een paar ver vullen, niet getroosten.” standige en vruchtdragende aanwijzingen Hij liep heen en weer, zijn handen in zijn achterlaten, alsmede een getempeerde bom, zakken. „Dat is het; ik wil er een eed op doen. Het is het evangelie van Peterson. Het is het gaatje voor ontsnapping, dat hij altijd voor zichzelven openhoudt. Hij heeft beslo ten de „Megalithic” aan te vallen; waarom weten wij niet. Misschien een scheepslading Amerikaansche millionnairs aan boord. Hij telt onder de bemanning dertig koppen van zijn eigen bende, en heeft dat vreemdsoor tige vaartuig van hem bij de hand. Laat ons eens aannemen dat zijn aanslag gelukt. De Oceaanstoomer verdwijnt; zinkt met man en muis. Goed; dat is dan afgeloopen. Maar nu gelukt de aanslag eens niet. Zelfs met het brutaalste geluk op zijn hand en de vernuf tigste schikkingen is het een heele kluif zelfs voor Peterson. Wat geschiedt er dan? Binnen weinige seconden wordt over de ge heele wereld draadloos geseind, dat het luchtschip van Wilmot daden van zeeroo- verij bedrijft op de hooge zeeën, met zulk Ihr. R H G NAHUYS -.",K Abonnementper jaar f 2.50 fr p. posl 1 3.60. Advertentie» 9 ct. p. regel Ing. tonden mededeellngen hooger. Abonnement belangrijke korting Advertenllèn worden tevens gratis ge plutei in de SNEEKER COURANT Ongelukken. Zaterdagavond halfzeven is de heer M. Nor den uit Zandeweer met zijn auto, waarin mede zaten de landbouwer M. W. M„ diens vrouw en zoontje, eveneens uit Zandeweer afkomstig, even buiten Uithuizen bij het aanzetten van den mo tor in het Boterdiep gereden. De inzittenden konden zich redden op mej. M. na. Toen zij, nadat de kap was stuk geslagen, uit de auto was gehaald, bleken de levensgeesten reeds te zijn geweken. Tennissen en Klunder. Naar Het Volk verneemt, heeft de heer Tennissen, een der beide onschuldig ver oordeelden uit de moordzaak van Giessen- Nieuwkerk, zich onder doktersbehandeling moeten stellen.. De heer Teunis’sen, die sedert geruimen tijd reeds weer had getracht zijn werkzaam heden te hervatten en te Eindhoven in zijn oude vak, het aannemersbedrijf, gedurende eenige weken is werkzaam geweest, zal op dokters advies een langdurige rust moeten nemen. Hij klaagde reeds aanstonds na zijn invrijheidstelling over pijn in de beenen, een kwaal, welke ongetwijfeld het gevolg‘is van het lange verblijt in de cel. Slechts een lang durige en zorgvuldige rust zal hem, aldus luidde het doktersadvies, van een blijvende invaliditeit kunnen vrijwaren. De heer J. C. Klunder schreef onlangs aan het blad, dat hij zeer veel last had van zijn oogen. Voor 6 jaar was hij reeds slecht van gezicht, doch zijn gezichtsvermogen heeft door het verblijf in de gevangenis zoo zeer geleden, dat hij thans bij periodes aan een van beide oogen nagenoeg blind is. Ook hij heeft zich onder doktersbehande ling gesteld en zal voorloopig nog zijn werkzaamheden niet kunnen opnemen. 'dood door verdrinking was veroorzaakt. Vrij keert, aldus de hoofdingenieur, in een slech- reeds Zondagavond is ingetreden. van het paalwerk langs het Roode Klif. dood door verdrinking was veroorzaakt. Vrij Dit paalwerk met de binnenvoeting ver- ze]<er kan worden aangenomen dat de dood t„4J1--.„u - - - l. N. ten staat en de vernieuwing hiervan of ver vanging door een kapglooiing kan niet langer uitblijven. Ik zou de voorkeur ge- ven aan het maken van een kapglooiingmemorie van antwoord op het voorloopig van niet te groote afmetingen. Deze.versiag der Eerste Kamer mede, dat, naar kapglooiing zal belangrijk goedkooper het zich )aat aanzien, de afsluiting van de zijn dan een nieuw paalwerk met voe- - - - - - tingen, zal minder aan onderhoud vor deren, terwijl de levensduur veel langer zal stand gebracht zaf kunnen worden. Daar'ïs Z.J... .„JO.x,.. .v... „w.v.»... bv-.v.v....v. «f. pl. m. f 47.60 per M., die van ’n nieuw paal- Zuiderzee reeds in 1932, dus nog een jaar eerder dan laatstelijk werd verwacht, tot zijn. De kosten hiervan worden geraamd op gebleken, dat de kosten van de dijkwerken pl. m. f47.60 per M., die van ’n nieuw paal- - werk met steenen voetingen op pl. m. f 65 per M. Tegen het maken van een kapglooiing heeft als bezwaar gegolden, dat meer last van het overslaan van zeegras wordt onder vonden, dan bij een paalwerk. Ik deel dit bezwaar niet. De laatste vier jaar werd zoo wel buiten als binnen het paalwerk zeer weinig zeegras aangetroffen; de oprui- mingskosten zijn dan ook gering geweest. Bij de laatste verpachting van ’t grasgewas langs het Roode Klif is de opruiming van het zeegras voor rekening van den pachter gebracht, hetgeen in het vervolg zoo kan blijven. Verder lijkt het mij waarschijnlijk, dat na de afsluiting van de Zuiderzee, het aanspoelen van zeegras nog zal verminde ren. De totale lengte van het paalwerk langs het Roode Klif bedraagt 568 M. Het kan worden verdeeld in twee vakken, waarvan het oostelijk, lang 316 M., nog iets beter is dan het westelijke, lang 252 M„ en hoewel het hout over de geheele lengte slecht is, komt het laatstgenoemde vak het eerst voor vernieuwing in aanmerking, omdat zich in de steenen voetingen verzakkingen voordoen, hetgeen bij het overige gedeelte niet het geval is. Dit gedeelte paalwerk dient ook spoedig te worden vervangen door een kapglooiing. Per meter zullen de kosten hiervan iets minder bedragen, om dat de afkomende materialen van de stee nen voetingen beter zijn en voor het groot ste deel weer kunnen worden gebruikt. De kosten van het westelijk vak worden ge raamd op f 12.000, die van het oostelijke vak op f 12.640, terwijl bij gelijktijdige uit voering van de beide vakken de totale kos ten pl. m. f23.800 zullen bedragen. Op grond van het schrijven van hoofdingenieur zijn Ged, Staten van oor deel, dat tot de vervanging van het paal werk langs het Roode Klif door een kap- werk moet worden overgegaan en zij mee nen, dat er geen bezwaar tegen bestaat dit werk in één jaar uit te voeren, weshalve zij daartoe een voorstel doen. I I W—1 ag> mm ibii i ■Him— <i m him iwiiw.ii w u NIEUWE SNEEKER COURANT annex SNEEKER COURANT en WYMBRITSERABEE1.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1929 | | pagina 1