der gemeente Sneek s E T i. Officieel orgaan t Uit onze Raadzaal. SNEEKER COURANT (73e Jaargang) Eerste Blad No 36 Woensi1n% Dpcember 1999 annex Dit No. bestaat uit 2 bladen. K 46e Jaargang Nisu witijdingen. n n ■k De SNEEKER COURANT ft een Officiéél jrpd'jplte. op 3 >5 s De V o o r z. is verwonderd dat de Ned. Arb. Sportbond deze vraag nog stelde. Men kon weten dat bij de huidige samenstel ling van B. en W. deze verzoeken niet worden ingewilligd, omdat men dergeiijke dingen niet op Zondag wenscht. Eenige jaren geleden heeft de raad met meerdeiheid van stemmen die houding gesanctionneerd. Dat men nu volhoudt die vragen te aoen, is volkomen overbodig en voor een dergelijke vraag een spoedeischende vergadering te beleggen doet spr. niet. De ver. weet voldoende dat de samenstelling van B. en W. zoo is dat men niet op zoo’n verzoek ingaat en dan kan men dus zoo’n vraag net zoo goed nalaten. De heer Boeijenga wenscht deze motie te bestrijden. B. en W. hebben terecht op dit verzoek in eerste instantie afwij zend beschikt; de gemeentelijke overheid heeft hier inderdaad een taak, nl. te zorgen dat de heiliging en wijding van den Punt 111. Aanbeveling van Burgemeester en Wethouders voor de benoeming van een armvoogd. (Bijlage 129; dos siers. VI 07.58(1)). De aanbeveling vindt men in ons vorig nummer. De heer H. B. M. Louwmans wordt met alg. t’4> st. be noemd. Ulifj.s: KIEZEBMNK 4' C«. Zondagsrust verzekerd worde. Onder het oud-liberale regime was er van Zondagsrust geen sprake, menig gezinsleven werd toen door Zondagsarbeid ontwricht. Op Zondagsheiliging J. G. A. Weyers, lift, class, docts. te Brummen. 2. J .D. L. de Vries, lift, class, docts. Deventer. Van den heer De Vries te Deventer is bericht ingekomen. Brummen; blanco waren 2 st. Punt XIII. Aanbeveling van Burgemeester en Wethouders voor de benoeming van een ambtenaar van den burger- dat hij zich terugtrekt. Benoemd wordt met 12 st. de heer J. G, A. Weyers, te en lichamelijk welzijn bedreigd. tiek'terrein'dusname' ook wordt de Zondag al genoeg ontheiligd met optochten enz.; VERGADERING van den RAAD der gemeente SNEEK MAANDAG 23 DECEMBER 1929, ’s avonds 7% uur. Voorzitter de heer P. J. de Hoop, burgemeester. Secretaris de heer P. Sikkes. Aanwezig 14 leden. Afwezig de heer Dokkum. Aan de orde is: Punt I. Notulen van de vergadering van 18 November HINDERWET. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van SNEEK maken bekend: dat ter secretarie ter inzage ligt een ver zoek met bijlagen van de Firma K1EZEBRINK en Co., uitgevers-drukkers te Sneek om vergunning tot plaatsing van acht elec- tromotoren met een gezamenlijk vermogen Van ll'/2 P.K. voor het in werking brengen van diverse werktuigen, ter vervanging van de ruwoliemotor van 15 P.K. in haar druk kerij aan het Kleinzand, No. 7 kadastraal bekend gemeente Sneek, Sectie B, No. 3725; dat op Woensdag, den 8 Januari 1930, des middags te 12 uur, ten gemeentehuize aldaar gelegenheid zal worden gegeven om tegen het verzoek bezwaren in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lich ten en dat zoowel de verzoeker, als zij die bezwaren hebben in te brengen, gedurende drie dagen voor evengemeld tijdstip ter se cretarie, in de gewone bureau-uren, van de ter zake ingekomen bescheiden kennis kun nen nemen. De aandacht wordt er inzonderheid op gevestigd, dat volgens de heerschende op vatting, slechts tot hooger beroep gerech tigd zijn zij, die voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, ten einde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. SNEEK, den 25 December 1929. lijken stand. (Bijlage 144; dossierno. 208). De aanbevolene, de heer H. T. Schreuder, wordt met alg. (14) st. benoemd. Punt XIV. Aanbeveling van Burgemeester en Wethou ders voor de benoeming van een voorzitter, een lid-werk- gever, een plaatsvervangend lid-werkgever en een lid- werkman der commissie, welke Burgemeester en Wethou ders van advies dient bij de uitvoering van het „Werk loosheidsbesluit 1917” en aan welke is opgedragen het bestuur der gemeente-arbeidsbeurs. (Bijlage 145; dossier- de Zondagsrust; menschen als de communist Proudhon in z’n „la Celebration du dimanche” en de soc.-dem. Bebel hebben de Zondagsrust warm verdedigd. Er is nu een bevredigende toe stand verkregen wat de Zondagsrust betreft. Maar de overheid heeft nog een taak, nl. om op publiek, en semi-publiek terrein de heiliging van dezen dag, die voor de menschen bestemd is óm aan hooger leven te wijden, te beschermen. Wij willen niemands vrijheid aantasten en ieder in z’n con sciëntie vrij laten, maar de overheid moet toonen dat zij op een ook ten opzichtewelzijn rechte viering van den Zondag prijs stelt en moet alles weg- der arbeiders De arbeider wordt door de nemen wat dit in den weg staat. Waarom vraagt deze vereeni- rationalisatie en de eenzijdige lichaamsbe- ging nu dit van de gemeente? Zij had de toestellen toch weging en eentonige arbeid in het geestelijk elders kunnen vragen; zij kan op eigen terrein overigens doen lichamelijk welzijn bedreigd. wat Z’J w'*> de overheid belet haar niets, maar helpt haar uiter- Onze strijd moet op economisch en poli- aardjini®t den Zondag aan dit doeMe besteden. In onze dagen öm niedezëggingschap ên bedrijfsorganisa-I men gebruikt de vrije Zaterdagmiddag daar niet voor, maar Sneeker Bestuurdersbond. In de Harmonie hield bovengenoemde bond Zondagavond een gezellige bijeen komst voor zijn leden, waar allereerst de jonge afdeeling Sneek van de Arbeiders- sportbond haar prestaties op het gebied van de gymnastiek kon toonen. Deze af deeling blijkt over een flink getal leden, jongere en oudere, xvrouwelijke en manne lijke te beschikken en wat we zagen gaf ons de overtuiging dat ook hier de gymnastiek onder leiding van den heer Kan beoefend wordt op eert wijze, die een maximum van ontspanning waarborgt. Vlot werden alle nummers afgewerkt. De voorzitter van de Ned. Arbeiderssport- bond, de heer Muller, hield een korte rede van propagandistische strekking. De arbeidersklasse is in opmarsch naar een betere maatschappij, het blijkt uit het intellectueele peil der arbeiders en de machtsverhoudingen van het heden verge leken met die van enkele tientallen jaren geleden. Eerst onderworpelingen van een winzuchtig kapitalisme, hebben de arbeiders door machtsvorming en strijd tegen het ka pitalisme nu van dat kapitalisme tal van concessies, afgedwongen. Vakvereeniging en politieke partij hebben bereikt wat we eeni ge tientallen jaren geleden niet durfden droomen. Ongevallen- en woningwet, ver zekeringswetten, 8 urenwet zijn het resul taat van die strijd. Maar wat is bereikt is sléchts een klein gedeelte van wat de arbei dersklasse bereiken k a n. De macht van het kapitalisme is echter relatief genomen nog sterker in macht toegenomen dan de arbei dersklasse, voor de individueele fabriek staat nu in de plaats de onpersoonlijke N. V. Niemand weet bv. wie de eigenaars zijn van de huidige Nederlandsche kunstzijde- industrie sedert Loewenstein’s dood err zoo - is het met tal van belangrijke industrieën. Zondag mets m denkweg worde gelegd, zoowel als dat de De gedaante van het kapitalisme is veran- derd door trust en kartelvorming, de strijd wordt voor de arbeidersklasse moeilijker, - - --- - ----- --- haar krachtsinspanning zal dus moeten toe- stelde men ook geen prijs. Mee door de sociale beweging kwam nemen. Als gevolg van deze machtsconcen tratie is ook de positie van de arbeiders in het productieproces veranderd, nu de ratio nalisatie kan toegepast, buit de rollende band de arbeider geraffineerder uit dan ooit te voren. Met de 8-urendag produceert de arbeider nu meer dan vroeger met 10. 12 urendag. Daarom is het ook noodig dat wij aan het kapitalisme andere eischen stellen. der arbeiders. De'arbeider wórd de nemen wat dit in den weg staat. Waarom vraagt deze vereeni- Punt IV. Aanbeveling van Burgemeester en Wethouders voor de benoeming van een schoolarts. (Bijlage 130; dos sierno. 208). Aanbevolen worden: 1. H. J. Ament, die thans schoolarts is en 2. Dr. H. Klein. Benoemd wordt met 13 st. de heer H. J. Ament; de heer Dr. H. Klein had 1 st. Punt V. Aanbeveling van Burgemeester en Wethouders voor de benoeming van twee geneeskundigen voor de armenverzorging. (Bijlage 131; dossierno. 208). Herbenoemd worden de aanbevolenen met alg. (14) st., nl. de heeren dr. D. H. Posthumus en dr. H. Klein. Punt VI. Aanbeveling van Burgemeester en Wethouders voor de benoeming van een heelkundige voor de armen verzorging. (Bijlage 132; dossierno. 208). De aanbeveling vindt men in ons vorig nummer. Benoemd wordt met alg. (14) st. Dr. J. K. W. Kehrer. Punt VII. Aanbeveling van Burgemeester en Wethouders voor de benoeming van drie leden der commissie van toe zicht op het lager onderwijs. (Bijlage 133; dossierno. 1.851. 2.02.7-2(1)). De aanbeveling vindt men in ons vorig nummer. In de eerste vacature wordt herbenoemd de heer F. W. C. de Haas met 8 st, de heer J. S. Koopmans had 6 st. In de tweede vacature wordt benoemd de heer E. Smit met 12 st.; de heer L. Bakker Dzn. had 2 st. In de 3e vacature wordt benoemd de heer J. S. Koopmans met 8 st.; mr. A. W. Haan, die niet op de aanbeveling stond, had 6 st. Punt VIII. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om over te gaan tot de benoeming van drie leden in de commissie voor georganiseerd overleg. (Bijlage 135; dos sierno. X 08.172(2)). Herbenoemd worden de h.h. S. Siemensma met 12 st., S. Breeuwsma met 12 st, D. Zuiderbaan met 11 st. De heer R. Nieveen had 1 st.; 2 st. waren blanco. Punt IX. Aanbeveling van Burgemeester en Wethouders voor de benoeming van drie leden der commissie voor de lichamelijke opvoeding. (Bijlage 137; dossierno. 1.855.3 (6)). at jgè De aanbeveling vindt men in ons vorig nummer. Voor de vacature-Frank krijgt de heer R. Frank 13 st., mr. A. W. Haan 1 st. De heer Frank is dus benoemd. In de vacature-H. Hofstra wordt deze heer met 14 st. her benoemd. In de vacature-S. de Wolf wordt deze herbenoemd met 13 st.; de heer P. 1. Zaman had 1 st. Punt X. Aanbeveling van curatoren van het gymnasium voor de benoeming van een lid van dat college. (Bijlage 138; dossierno. 1.851.33.02.7-2(1)). De aanbeveling vindt men in ons vorig nummemr. De aftredende de heer Mr. T. K. Dorama wordt met 13 st benoemd; de mede aanbevolene, de heer A. J. v._ d. Sluis had 1 st. Punt XI. Aanbeveling van Burgemeester en Wethouders voor de benoeming van een lid der commissie vair toezicht op het middelbaar onderwijs. (Bijlage 139; dossierno 1. 851.3.02.7-2(1)). De aanbeveling vindt men in ons zvorig nummer. De heer J. H. H. Piccardt (aftr.) wordt met 12 st. herbe noemd* de heer P. B. van Ham had 2 st. Punt Xll. Aanbeveling van Curatoren van het Gymna sium voor de benoeming van een leeraar in de oude talen aan het gymnasium. (Bijlage 140; dossierno. 208). De aanbeveling luidt: juist den Zondag. De roeping der overheid is naar a.-r. beginsel dat zij de Zondagsheiliging bevordert en het ligt voor de hand dat een rechtsch gemeentebestuur zoo’n aanvraag moet wei geren. Spr. verheugt zich er over dat B. en W. aan de onthei liging van den Zondag paal en perk stellen en spr. zal dan ook tegen de motie stemmen. De heer Zuiderbaan wenscht, nu de heer Boeijenga ful mineert tegen het gebruik van den Zondag voor zoo’n doel als gevraagd werd, ook zijn standpunt mede te deelen. Tal van bijeenkomsten op Zondag ontheiligen deze allerminst. Een paar jaar geleden heeft spr. dat ook betoogd; in Chr. kringen denkt men absoluut niet gelijk over deze dingen; in het Zuiden van ons land wordt de Zondag door de Katholieken voor zoo iets veel gebruikt en vaak met behulp van de overheid. Trouwens zoover van huis te gaan behoeft men niet. Wat Sneek destijds weigerde stond Bolsward toe met hulp van de katholieken. Wat de katholieken hier vroeger weigerden kunnen zij dus nu wel toestaan, daarom is een uitspraak van den raad nu wel ge- wenscht en is het niet vreemd dat deze ver. opnieuw een be slissing vroeg. De heer EJe Groot blijft het dwingelandij noemen dat men toestellen uit andere plaatsen moet halen. Onder een ander gemeentebestuur werd de a.-r. en andere Chr. partijen niets in den weg gelegd, maar zoodra de chr. menschen aan het be wind zijn, worden de andere partijen geplaagd. Gisteravond is die bijeenkomst, waarvoor de toestellen gevraagd werden, ver- loopen op een wijze waaraan iedere chr. vereeniging een voor beeld nemen kan; is dat ontheiliging van den Zondag? Spr. gunt de andera partijen het hunne, doch ergert zich over de wijze waarop het chr. gemeentebestuur de andere partijen ter roriseert. De heer Breeuwsma wijst den Voorz. er op dat de zaak die nu aan de orde is een andere is dan die van 2 jaar geleden. Dit is bovendien een zeer jonge ver., die aan deze zaak niet gedacht heeft en ook misschien een verschil heeft gezien; toen vroeg men lokaal en toestellen, nu alleen de toestellen, die Zaterdags gehaald en Maandags teruggebracht konden worden. Spr. had het aardiger gevonden, temeer waar B. en W. wisten, dat deze zaak niet meer in den raad behandeld kon worden, wanneer zij dit verzoek nu toegestaan hadden, onder mede- deeling, dammen in het vervolg bezwaar had tegen het toestaan van zoo iets op Zondag. Dan had men de ver. op een prettige wijze het standpunt van B. en W. duidelijk gemaakt. Het is ook niet zoo gemakkelijk te berekenen wanneer hier een raads vergadering gehouden wordt. Spr. hoopt dat de katholieken, die destijds meewerkten aan een beslissing, die door minstens 75 hunner partijgenooten elders niet gedeeld wordt, nu er toe zullen meewerken dat dit anders wordt. Het is schier onmogelijk voor de menschen om aan toestellen te komen als de gemeente geen ruimer standpunt inneemt. De Voorz. meent dat wel degelijk vroeger ook wel alleen over het gebruik der toestellen is beslist, maar bovendien kon men de houding van B. en W. voldoende kennen. Om de drie weken wordt in den regel een raadsvergadering gehouden, maar als er weinig is duurt het wel eens vier weken. De heer Siemensma zegt dat de motie te ver gaat als ze spreekt van „in den weg leggen”. Zou ze vragen een soepeler toepassing dan zou spr. er voor stemmen; nu durft hij de con- sekwenties der motie niet aan. De heer Hoekstra leest over de Zondagsrust een vers voor, dat hem hier zeer toepasselijk lijkt. Spr. citeert dit vers, waarin ten slotte op verdraagzaamheid wordt aangedrongen. De heer Blok had niet gedacht dat men weer het debat over Zondagsrust en -heiliging zou krijgen, dat we al een paar jaar geleden gehad hebben. Men tracht nu een wig te drijven in de rechtsche partijen Stemmen: Die is er al lang. De heer Blok: Op dit punt niet. Spr. citeert ook een ge dichtje: dat van den vogelaar wiens lokkend geffuit de vogels bedriegt. Men maakt van een eenvoudige weigering hier een heibeltje van belang, men spreekt van terroriseeren. Men wil vrij zijn, zoo luidt het in het gedicht van den heer Hoekstra, op den dag des Heeren, maar als men den Zondag als de dag des Heeren beschouwt, moet men ook rekenen met de ordenin gen des Heeren voor dien dag en inplaats van dat men er een rust- en heiligingsdag van maakt, maakt men er een dag van sport en vermaak van. Alle groepen rechts zijn er tegen van den Zondag een zondedag te maken. De beoefening van de sport loopt zoo de spuigaten uit, dat men vermoeid wordt en onbekwaam den volgenden dag behoorlijk het werk te verrich ten. Men moet er ook eens rekening mee houden, dat men op andere dagen al gelegenheid genoeg heeft die sport te beoefenen. Als men dat terrorisme noemt, heeft de heer De Groot geen besef er van wat terrorisme is. Wij ter rechterzijde zijn wel in andere dingen belemmerd, die wij in staat en maat schappij noodig achtten, en dan spraken wij nog niet van terro riseeren. Waar wij, B. en W., verantwoordelijk zijn voor wat er op overheidsterrein hier gebeurt, willen wij waken voor de Zondagsheiliging en niet schuldig staan aan ontheiliging van den dag. De heer Zuiderbaan: In mijn buurt woont iemand, die zich niet minder Christelijk noemt dan de wethouders, het is een sabatist, die zich op Zondag bezig houdt met timmeren! Wat is er dan tegen dat wij in ordelijken stijl onze sport beoefenen? De heer Blok: Die wordt niet verboden. De motie-D e Groot wordt alsnu aangenomen met 86 st Voor de leden: Siemensma <(die verklaart voor te stemmen in de onderstelling dat de toestellen Zaterdags gehaald en Maan dags teruggebracht zullen worden), Zuiderbaan, Hoekstra, Nie veen, Breeuwsma, Sijtema, De Groot en Smeding; tegen de leden: Blok, Potma, Boonstra, Oppenhuizen, Van der Meulen en Boeijenga. no. 1.848.44(6)). De aanbeveling vindt men in ons vorig nummer. De heer F. Blok wordt met 12 st. herbenoemd; blanco 2 st. De heer G. Velsink wordt met 13 st. herbenoemd; de heer C. Nijdam had 1 st. De heer K. v. d. Wal wordt met 13 st. herbenoemd; de heer A. Douma had 1 st. De heer H. v. d. Werf wordt met 9 st. benoemd; de heer A .Brandsma had 5 st. Punt XV. Voordracht van Burgemeester en Wethouders voor de benoeming van een onderwijzer aan de school voor u. I. o. (Bijlage 146; dossierno. 208). De voordracht vindt men in ons vorig nummer. No. 1 de heer J. Pijpker te Siddeburen, wordt met 12 st. benoemd; 2 st. waren blanco. Punt XVI. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot onderhandsche verpachting van het vischrecht in de stadsgrachten. (Bijlage 134; dossierno. X 07.351.33(2) Het voorstel van B. en W. vindt men in ons vorig nummer. De heer Nieveen vindt publieke verpachting in het vervolg ge wenscht. Di NIEUWE SNEEKER COURANT is een abonnementsorgaan, verschijnt Dinsdags en Vrijdags. Abonnementsprijs in de stad f 2.50, naar buiten fr. per post I 3.60. Advertentieblad en wordt gratis bezorgd bij allen die te Sneek geen abonné zijn op de Nieuwe Sneeker Courant en bovendien huis-aan-huis verspreid Dinsdags te Woudsend, Heeg, Nijezijl, Folsgare, Nijland, Oppenhuizen, Uitwelllngerga, Oudega (W.), II Vrijdags te Hommerts, Jutrijp, Tirns, Goënga, Gauw, Sijbrandaburen, Offingawler, Terzool, Abbega, IJsbi -Crttum, Wolsum, Harich, Hemelutn, Bakhuizen, Nijemlrdum, Sondel, Sloten, Tjerkgaast, Spannenburg. Oosthem, Deersum, Scharnegoutum, Roodhuis, Gaastmeer, Balk, Stavoren, Rijs, Oudemirdum, Wyckel. Con'röle op de oplaag toegestaan. Alle advertentign worden in beide bladen opgenomen. Regelprijs 9 cent, abonnementen belangrijke korting 1929. Deze notulen hebben ter visie gelegen en worden onveranderd vastgesteld. Punt 11. Ingekomen stukken: a. Adres van F. Smit, houdende verzoek om eervol ont slag als secretaris-boekhouder van het Old Burger Wees huis, met ingang van 1 Mei 1930. (208). Eervol verleend onder dankbetuiging voor de gedurende bijna 20 jaar bewezen diensten. b. Adres van J. Wind, houdende verzoek om eervol ontslag als ambtenaar van den burgerlijken stand, met ingang van 1 Februari 1930. (208). Conform besloten. c. Proces-verbaal van kasopneming bij den gemeente ontvanger op 5 December 1929. (X 07.352.651(2)). Voor kennisgeving aangenomen. d. Adres van de afdeeling „Sneek” van een drietal ver- eenigingen van handels- en kantoorbedienden, houdende verzoek om wijziging van de Verordening op de winkel sluiting, in verband met het van kracht worden van het werktijdenbesluit voor winkels op 1 Januari 1930. Adhaesiebetuiging aan vorenbedoeld adres van den Sneeker Bestuurdersbond. Idem van den Chr. Besturenbond te Sneek. (1.838.1(1)). In handen van B. en W. gesteld om advies. e. Adres van het Bestuur der Vereeniging voor Chr. schoolonderwijs, houdende verzoek om beschikbaarstelling van gelden uit de gemeentekas, voor den bouw van een school voor gewoon lager onderwijs aan het einde der Johan Willem Frisostraat. 1.851.2.06.B11 Alsvoren. Adres van het bestuur van de Afd. Sneek van den Nederlandschen Arbeiders Sportbond, houdende verzoek om op Zondag 22 December 1929 gebruik te mogen maken van turntoestellen der gemeente. (1.855.3(11)). B. en W., stellen voor te berichten dat aan het verzoek niet kan worden voldaan. De datum is bovendien nu verstreken. De heer De Groot: B. en W. hebben zich blijkbaar niet opgewerkt tot eenige soepelheid inzake het verdragen van een andermans rechten en ook wordt het besluit, dat hier zal vallen, weer mosterd na den maaltijd, terwijl met eenige goede wil de raadsvergadering wel een week vroeger had kunnen beleg 1 worden, dan had misschien deze bond kunnen profiteeren van ons besluit. Het is al gebeurd dat andere menschen geen ge meentelokaal op Zondag hier mochten gebruiken en nu wen- schen B. en W. ook die doode dingen, enkele toestellen, niet meer beschikbaar te stellen, die zelfs Zaterdags konden worden gehaald en Maandags teruggebracht. Een vorige keer moest men uit Langweer de toestellen halen. Wat is dat toch schriel tegenover het geheele linksche deel van de burgerij, dat men zoo iets niet toestaat, omdat de godsdienstige gezindheid der wethouders zich schijnt te verzetten tegen hulp aan dit soort vereenigingen, om de cultuurtaak te vervullen, die zij zich hebben opgelegd. Spr. dient de volgende motie in: De Raad spreekt als zijn meening uit, dat de gymnastiek verenigingen, voorzoover ze als regel gebruik maken van de gemeentelijke gymnastieklokalen, bij hun uitvoeringen, even tueel ook op Zondag geen moeilijkheden inzake het gebruiken van toestellen e. d. in den weg behoort te worden gelegd. NIEUWE SNEEKER COURANT 1.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1929 | | pagina 1