Het Kerstprogramma bij uitnemendheid! flF Dioscoop US. D|J OE WAAG Een film met een Ziel I DE AANGEWEZEN PLAATS VOOR UW AMUSEMENT Een film, die spreekt tot het hert van iederen toeschouwer Amicitia. A Wij brengen U de Wereldsuccesfilm: V E S u Gef Zilv de ophet- Ondergeteekende W. Boonstra, Lid van den Raad, dient op De cal Aankondigingen. den .Boek- en Vulpenhandel G. v. d. Pijpekamp, Kleinzand 2, Sneek. Adv. Zaterdag 28 Dec. 8 uur. Tus’chenbal leerlingen van Herin. Leviet Amicitia. Voorts stellen de verschillende belangen ook onderscheiden eischen. De Voorz meent, dat het moeilijk is voor D. B.'%n raad nu weer direct over de draagwijdte van een nieuw amendement te oordeelen. Krst feest Ned. Protestanten bond. Men verzocht ons even te verwijzen naar de annonce, waarin de viering van dit Kerstfeest wordt aangekondlgd. Malversaties aan de Nutsspaarbank te Gorredijk. De gefailleerde boekhouder, de heer H. B., die in een ziekenhuis te Groningen ver pleegd werd, is thans in een ziekenhuis te Leeuwarden opgenomen, waardoor het on derzoek naar zijn feilen gemakkelijker ge maakt wordt. 25 en 26 Dec. Café Poelman. 6e Na- ionale Postduiven tentoonstelling. Mej. T. Wielinga, klerk der directe be lastingen aan de inspectie der le Afdeeling alhier is, ingaande 1 Januari a.s„ benoemd tot tijdelijk rijksklerk der directe belastin gen, invoerrechten en accijnzen. Hedenmiddag had op de Oosterdijk een aanrijding plaats tusschen een autobus en een wielrijder. De berijder kwam er goed af, de fiets werd vernield. Woensdag 25 Dec. Harmonie. 8 uur. Voor drachtavond en bal. Ter Klanderi belzinnif welk ee in de F Versc woord f de vooi secretari heer Ro talrijke i Tal t stelling dankte t gepast t 16.4 seci Prach dat snel Poepjes, Weddi ders. 1 e prijs L. Wagena. Reuderir te Midw Weddi rijders. 2e prijs Holtjer t huis te Hier vermiste Jan j April 1 Bootsmi Trijnt dam 31 DE RllTSCHBAAN DES Beide Kerstdagen vanaf S uur doorloopende voorstellingen. Om teleurstelling te voorkomen raden wij f De H deld eei wegens in hoog warden vangenii De V( tn wild hij aai vervolge zoon ze schikken proppen lllie aan en in e< gelaten, van dui; van het het berc Vereeniging „Middenstand" Sneek. Donderdag 26 Dec. 8 uur. Dancing. Een brandje in het hooi van den vee houder Feikema aan de Franekervaart alhier veroorzaakte hedenmorgen heel wat con sternatie in de stad. Het had echter niets te beteekenen, met politiehulp werd het ge- bluscht. het volgende amendement in: De Raad besluit: I. De Qemeente-Bewaarschool met ingang van 1 Januari 1931 op te heffen. II. Burgemeester en Wethouders op te dragen stappen te doen om de onder sub 1 genoemde huidige schoolexploitatie aan een vereeniging over te dragen, welke vereeniging dan gesubsidieerd zal worden overeenkomstig het besluit van heden no. 1.851. 11B(1). III. De sub II dezer genoemde overdracht te vergemakkelijken door aan daar veronderstelde vereeniging boven het gewone subsidie over 1931, 1932, 1933 en 1934 een extra bijdrage te verleenen van respectievelijk f2000.f1500.f 1000.en f 500.—. IV. De sub III bedoelde extra bijdrage blijft buiten beschou wing bij de toepassing van de subsidie-regeling van het bij zonder bewaarschoolonderwijs. de eischen der verordening hooger. De heer v. d. Me uien: De kosten per leerling zijn gemid deld f 40 tot f 45, dus dan is f 25.niet te hoog. Het voorstel-Boonstra f20.te geven wordt gesteund door den heer Boeijenga. Het wordt verworpen met 95 st. Voor de leden: Boeijenga, Blok, Potma, Boonstra, Oppen huizen. Tegen de leden: v. d. Meulen, Hoekstra, Nieveen, de Groot, Siemensma, Zuiderbaan, Breeuwsma, Smeding en Sijtema. Z. h. s. wordt na artikelsgewijze behandeling de verordening tot subsidieering van het bijz. voorber. lager onderwijs met f 25.per leerling alsnu aangenomen. Hierna sluiting. De v heeft aa schillem in de v gunning het den den is, ken of De fa. Tjerkstra, in manufacturen alhier, stelt voor haar klanten, die voor minstens f2.50 koopen, een 4 tal aardige 1 Jan. treedt de nieuwe wet in werking, kinderboeken beschikbaar. Het zijn 2 tee Rivier en Het Dorp, sptciaal gefeekend door Jo Spier, vooral de Rivier buitengewoon geslaagd. Studies port. Studiesport heeft ditmaal eer ingelegd met haar avond. De keuze van het stuk, dat immer de hoofdschotel is, was ditmaal een uitstekende nl. ,,’n Zomerzotheid”, naar de roman van Cissy van Marxveldt, juist iets voor de jongelui, juist iets ook voor deze spelers en speelsters, waaronder enkele zeer goede zijn, als Pit bv. De heer Slim, die lei ding aan het tooneeltroepje had gegeven, mag tevreden zijn over de prestaties daar van. Een muzikaal programma was voorafge gaan, de heer v. d. Veen van Bolsward gaf viool-, de heer Te Strake pianomuziek. Zeer mooi spel, dat het publiek al evenzeer wist te waardeeren als het tooneelstuk. De rector van het gymnasium heeft mede namens den directeur der H. B S. woorden van warme waardeering tot leider en spelers en speel sters gericht. Het drukke bal, waarbij een orkestje on der leiding van den heer Beitschat, dat ook de pauzen met muziek had gevuld, weer zijn diensten bewees, was een waardig slot van deze mooie avond in Harmonie. tie te veroveren, opdat de arbeider mee te zeggen krijge over werkmethoden en fa- brieksinrichting. Van de wet eischen wij voorts dat ze zorge voor behoorlijke ontspanning. Spr. zelf meent voorts, dat de werkweek nog belang rijk moet verkort. Maar zoolang wij niet in staat zijn het kapitalisme te nopen te doen wat wij eischen, moeten de arbeiders zelf wat doen. Dat is gedaan door oprichting van de Arbeiderssportbond, waarin de arbeider een vereffening kan vinden voor schade die hij in het bedrijf oploopt. Geen record-ja- gerij beoogt onze sport, doch ze wil zijn een sport die uitsluitend ontspanning be oogt. Er zijn nieuwe verschijnselen die ons dwingen nieuwe eischen te stellen. Wij eischen staatspensionneering, vacantie. De regelmatige arbeid moet afgebroken door behoorlijke vacantie, wat het lichamelijke en geestelijk welzijn zal ten goede komen Wij moeten een wet hebben, die den arbeider een vacantie garandeert met behoud van loon en vacantiebijslag. Wij mogen geen enkel onderdeel van de mogelijkheid tot machtsorganisatie uit het oog verliezen. Inzonderheid de eisch tot medezeggenschap en bedrijfsorganisatie zal op groot verzet van het kapitalisme stuiten. Wij moeten dus sterk zijn en boven alles ook zorgen voor een goede eigen pers, welke ons bij deze strijd zoo enorm kan steunen. Na de pauze hebben de aanwezigen ge noten van de liedjes en voordrachten van den heer Poestkoke, die vooral in het humo ristische genre voortreffelijk bleek en dan ook veel bijval verwierf. Krystnümer „It Heltelftn”. Wij ontvingen weer een ex. van het Kryst- nömer van It HeitelSn, uitgave Branden- burgh Co., alhier, dat evenals alle jaren een keur van artikelen, verhalen, platen enz. bevat, alles van bekende Friesche schrijvers en kunstenaars. Onder de platen is een bij zonder mooie die van P. v. d. Hem, „Bij de Klaagmuur”. Met ingang van 1 Januari a.s. is de héér A. Bos, tijdelijk rijksklerk der registra tie en domeinen ten hypotheek-kantore al hier als zoodanig verplaatst naar Rotter dam. Schaatsenrijden. Hieronder uitslagen van enkele reeds ge houden wedstrijden: De uitslag van de wedstrijd te Wolvega was: le prijs A. Koning, Munnekeburen, 2e prijs R. J. Slof, Jou re, 3e prijs R. de Leeuw, Heerenveen, 4e prijs H. Frans, Giethoorn. Het vlugst werd de baan afgelegd (baan- - I lengte 160 Meter) door A. Koning 15.8, H. Voorts een spelboek en een raadselboek,1 Frans 15.8, R. de Leeuw 16.2 en R. J. Slof, Aan de Technische Hoogeschool te Delft is geslaagd voor het prop. ex. voor scheik ingenieur de heer D. Oosterhof, ge boren te Sneek. Naar aanleiding van de uitslag der Brandsma aan door toegevendheid zich lijdelijk overlevert de Nieuwe Veemarkt zij even ve>meld dat aan den gemeenteraad. Men moet zelf met in de begrootingssom, f 25500, het beton- argumenten kracht geven aan zijn bedoeling werk wel was opgenomen, niet echter in en deze zoo trachten te leiden naar d-Jde inschrijvingssommen der aannemers die gewenschte uitkomst. Het is het plan ten dus zonder betonwerk hadden ingeschreven Bioscoopnieuws. De Amicitia bioscoop heefteen film voor Iedereen in „De Amateur Kam pioen”. Buster Keaton laat alles weer lachen In zijn rol ais de brave jongen, die op school zoo goed oppast en niet aan sport doet. Hij houdt, als de beste leerling, zelfs een rede over „De studie boven de sport”. Aan de universiteit heeft hij een meisje van wie hij veel houdt, doch dat boos op hem is om die rede. Zij eischt van hem, dat h>l aan athletiek zaF gaan doen. Maar hij is een mislukking en een onderwerp van spot voor zijn mede- m nnaars. De rector neemt het voor hem op en maakt hem stuurman in de raceboot. Ondanks allerlei moeilijkheden wordt de race dank zij Buster gewonnen, die nu ook het mei je op zijn medeminnaars ver overt De papjongen is de meest populaire sportman geworden. Een film die Buster Keaton gelegenheid geeft tot z’n beste spel. De bioscoop b ij de Waag heeft een zeer mooie film In „De Rutschbaan des levens”, een film, welke ook de tragedie van een clownsleven zou kunnen heeten en meesterlijk gespeeld wordt. Een Engelsche film van groote charme. Gevonden Voorwerpen. Aanwezig en te bevragen bij de navol gende ingezetenen, onderstaande voorwer pen, als gevonden aangegeven op 23 Dec. 1929: grijze kinderhandschoen, W. Gorter, Galigastraat 11; kinderbeursje met inhoud, Jacobus Visser, Bothniakade 48; zwarte' beurs, H. Dam, Peperstraat 13; vulpotlood, R. Jaasma, Looxmastraat 58; knijptang, J. Krot, le Oppenhuizerdwarsstradt 11; rood fantasiedoekje, T. v. d. Meulen, Will. Lo- dewijkstraat 10; tabakspijp, L. Broersma, Parallelweg 5; paar wanten, M. de Rapper, Kloosterdwarsstraat 66. die ook niet van de eerste de beste zijn, h.I. van Daan Hoeksema. ten mooie eclame. Punt XIX. Rapport van de commissie voor rekeningen en begrootingen inzake onderzoek der begrooting van het Old Burger Weeshuis voor 1930. (Bijlage 142; dossierno. 1.842.73(14)). De commissie adviseert: De commissie voor rekeningen en begrootingen ontving ter adviseering de begrooting van inkomsten en uitgaven van het Old Bunger Weeshuis voor het dienstjaar 1930. De ontvang- en uitgaafposten beloopen in totaal een bedrag van f88.160. De commissie heeft op deze begrooting geen op- of aanmerkingen en adviseert derhalve tot goedkeuring. De heer Boeijenga heeft geen opmerking op de begroo- ung, hij verheugt zich over het bezit van zoo’n kostelijke in stelling in onze gemeente. Spr. ziet met genoegen, dat deze instelling ook veel aan maatschappelijk werk doet, als bv. de stichting op ’t Op en de modelboerderij „Wigledam”. Spr. zou er echter wel belang in stellen deze inrichting eens te zien, ook andere colleges komen daar. Veel plichtplegingen behoe ven aan zoo’n bezoek niet verbonden, doch waar het een ge meentelijke instelling is, bevreemdt het spr. dat de raad zoo weinig te zien krijgt van het werk. Misschien willen B. en W. regenten hier over eens spreken. De V o o r z. zegt toe, dat regenten met dit verlangen in kennis zullen worden gesteld. De Voorz.: De vorige keer is dit geprobeerd, maar we kregen zoo weinig, dat we moesten inhouden en onderhands kregen we toen meer. De heer Van der Meulen meent dat er meer liefhebbers zijn. De Voorz. weet van niets. De heer Blok heeft iemand bij zich gehad en deze aange- raden een briefje bij B. en W. in te zenden, doch dat is niet ontvangen. Z. h. s. wordt het voorstel van B. en W. aangenomen. Punt XVII. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging van art. 20 van het Werkliedenreglement. (Bijlage 136; dossierno. X 08.17(1)). Z. h. s. aangenomen als voorgesteld. Punt XV111. Advies van Burgemeester en Wethouders op het adres van Jedema, seeretaris-boekhouder van het Burgerlijk Armbestuur, houdende verzoek zijn diensttiji als zoodanig te verlengen tot 1 Januari 1931. (Bijlage 141; dossierno. 208). Het voorstel van B. en W. vindt men in ons vorig nummer. Z. h. s. conform beslaten. opgeroepen, is deze bijeenkomst wat laat geworden. De heer O. v. d. Pijpekamp: Is het ook mogelijk van bestuurszijde te vernemen wat het resultaat is geweest van de onder linge bespreking der middenstandsvereeni- ging De heer Bakker antwoordt dat de opzet eigenlijk is uitgegaan van een aantal manufacturiers. 70 °/0 bleek voor een sluiting op Maandagmorgen en tusschemijds, alsmede voor een opening tot ’s avonds half acht, mits het verplichting werd en er een wet telijke regeling van kwam. De commissie heeft een schHjven gezonden aan de ver schillende vereeniglngen, opdat deze hier omtrent hunne opinie zouden kenbaar maken. De meening was dat men niets bij de wet moest vastleggen. Het gaat er om h men voor verplichte sluiting of niet Op verzoek van de fa. C. tn A. hebben een aantal firma’s hier Ier stede zich verbonden en hun gevoelen door onder- teekening bekrachtigd. „Hanza”- men aan van eenigingen voor kennisgeving aan te nemen. De heer v. d. Meulen deelt mede, dat er van de zijde der barbiers en die der kieeding-magazijnen een verzoek is binnen gekomen om Maandagmorgen te sluiten. De heer T j a 11 e m a vindt dat men door een toestemmend antwoord daarop zich te gemakkelijk zou gewonnen geven aan het adres van de Handels- en Kantoorbedienden. Voor tal van zaken en bedrijven zou dit trouwens een onoverkomelijk bezwaar op leveren, denk maar eens aan de kruldenlers- en bakkerswinkels. Laten we het advies op de Rijkswet eerst maar eens afwachten. De heer Volkers merkt op dat vrijheid beteekent blijheid. Volgens hem zou een onderlinge regeling met het personeel wellicht de meest bevredigende resultaten geven. De heer Henstra Jr. is wel geen lid, doch bier gekomen in het belang van de Ver. voor Vreemdelingenverkeer en maakt er op attent dat bij een eventueel gunstige beschikking de stad op zoo’n morgen een min of meer doodsch aanzien zal krijgen. De heer Henstra Sr. acht een ver bintenis en een verplichting om te sluiten Donderdag 26 Dec. Ned Herv. Kerk half zes. Kerstfeest afd. Sneek Nederl. Protestantenbond. Gisteravond had in de bovenzaal van café „Onder de Linden” een ledenverga dering plaats van de afdeeling Sneek der vereeniging Middenstand. Na opening door den voorzitter, den heer F. de Wolf, leest de secretaris, de heer A. Coens de notulen welke zonder aanmerking worden gepasseerd. Dan is punt 3 aan de orde: Bespreking van het winkel-werktijden besluit. De Voorz. deelt mede dat de hoofd inhoud hiervan eigenlijk omvat een 53 urige arbeidsweek, benevens een vrije morgen of vrije middag. Door de drie groepen van Handels Kantoor- en Winkelbedienden werd over het geheele land aan alle ge meentebesturen verzocht een vaste middag (Woensdag) wettelijk tot sluiting te ver plichten. Het stuk is reeds ingezonden bij dm gemeenteraad doch nog niet in be handeling gekomen Doordat eerst een ge combineerde middenstandsvergadering is Punt XX. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging van het raadsbesluit van 13 Mei 1929, no. 15, tot aankoop van de N. V Heineken’s bierbrouwerij maat schappij, gevestigd te Amsterdam, van het zgn. Friesche Veem aan den Verlengden Westersingel, kadastraal be kend gemeente Sneek, Sectie A> no. 1946, tot den aanleg van een straat aldaar en tot den verkoop onder beding van grondrente van het overige gedeelte van den aangekochten grond aan M. Siderius en E. L. de Vries. (Bijlage 143; dossierno. X 07.351.11(47)). Het voorstel van B. en W. vindt men in ons vorig nr. Z. h. s. aangenomen. Voorbereidend lager onderwijs. Punt XXI. Advies van Burgemeester en Wethouders be-; treffende subsidieeering van het bijzonder voorbereidend onderwijs. De amendementen en voorstellen van den heeren Boeijen ga en Boonstra zijn bij de stukken gevoegd. ingekomen is nog een schrijven van Volksonderwijs over dezej kwestie. De Voorz. deelt mee, dat B. en W. hun voorstel hand haven, ook na kennisneming der amendementen van de h.h. Boeijenga en Boonstra. De heer Boonstra biedt een meer uitgewerkt amende ment voor het ingediende aan. Het luidt als volgt: Woensdag 25 Dec. Amicitia. Krite Snits. „As men it witte wol Voor elk lid van Uw personeel hebt U een kPnbOe|(en, n.l. de i Arbeidslijst noodig en voor allen samen een tusschen 12 en half .wee ongewenscht. Arbejdsregjster Deze levert uit voorraad \/r»r»rfc cfollon no uorcrhillonHo holnnrron S? request in te sturen, met het verzoek dn adres der winkelbedienden voor kennisgeving te willen aannemen. Over het wettelijke recht dat de gemeente heeft in de onder- werpelijke aangelegenheid zou kunnen worden gedelibereerd. Want tenslotte is het toch een rijkswet. Hij hoopt dat de leden aan dit voorstel hun sanctie willen verleenen. De Secretaris doet mededeeling dat van de Chr Boaz”-bond nog een aanvullend schrijven is ontvangen, waarin wordt ge meld dat een uniforme regeling niet is te treffen, zonder besliste schade aan winkelstand te doen De Voorz. acht het ’t best de in voor bereiding zijnde Rijkswet af te wachten. De heer Henstra Sr. merkt op dat hem twee groote firma’s hadden bezocht die volkomen onkundig bleken van hetgeen hier het onderwerp van bespreking uitmaakt en niets van het wmkelwerktijdenbesluit hadden vernomen. Zou het bestuur deze menschen misschien niet van advies kunnen dienen De Voorz. deelt mede dat er uittrek sels zijn besteld, waarin een vrij goede omschrijving wordt gegeven. Nrar de Voorz. mededeelt, kan men zich tevens in het dagblad „De Telegraaf” d.d. 22 December hieromtrent zeer goed oriënteeren. Algemeen wordt besloten een verzoek aan de gemeenteraad te zenden om het adres der winkelbedienden niet in te willigen. Nu Is aan de orde punt 4 Rondvraag, waarvan door de aanwezigen gretig gebruik wordt gemaakt en dat aanleiding geeft tot een interessante discussie over eenige nieuw opgeworpen ideëen. Daarna volgt sluiting. Winkel- en werktijdenbesluit. De heer v. d. Meulen zou willen, dat de h.h. Boeijenga en Boonstra hun voorstellen introkken, om nu over het voorstel van B. en W. te beslissen, later kan men dan eens over de kwestie van het openbaar voorbereidend onderwijs spreken. De heer Boeijenga gelooft, dat men zich op dit oogen- blik min of meer in een impasse bevindt: het komt met de op heffing ook niet op een jaar aan, en waar Volksonderwijs ook een,adres inzond en de zaken daarin genoemd, dienen onder zocht, bijv, hoe het komt dat van de 130 leerlingen 100 geen schoolgeld betalen, zou spr. in overleg met den heer Boon stra bereid zijn de amendementen nu in te trekken. Het volgend jaar kan deze zaak na onderzoek weer behandeld worden, hei is niet de bedoeling dat onderwijs te doen verdwijnen, maar door een particuliere vereeniging te doen voortzetten, welke de overname gemakkelijk gemaakt is. Wel stelt spr. voor, inplaats van f 25.subsidie per leerling van het bijzonder voorbereidend onderwijs f 20.subsidie t geven. De heer Boonstra trekt zijn voorstel inzake fipg van de openbare school nu in, doch wenscht het be drag het subsidie der bijz. scholen te amendeeren. De Voorz.: B. en W. blijven na onderzoek van meehing, dat f25.— per leerling noodig is. De heer Boonstra had voorgesteld f20.te geven. Het subsidie van f25.zou de kostprijs zijn van het Openbaar j voorbereidend L. O. Maar door meer deelname van leerlingen dalen die kosten en dat zal bij de subsidieregeling voor alle inrichtingen, die dan ook beter ingericht kunnen worden, het het voorstel van B. en W. d.d. 25 Sept. 1929, no. 1.851.11B(1) geval zijn. Spr. lijkt het ook voorzichtig toe f20.per leerling te geven en acht dat bedrag voldoende, er blijft dan ook iets te doen voor het particulier initiatief. De heer Siemensma vindt, dat men er niet op afdingen moet; er is lang gewacht op een subsidie, dus dan mag men nu wel f25.geven. Ook worden de exploitatiekosten door Met de Kath. en Chr. „Boaz”-bond kwam overeen gezamentlijk een verzoek de gemeenteraad te rkhten het schrijven de Kantoor- en Winkelbedienden-ver- i De heer Bakker deelt ter voorkoming van misverstand mede, dat ook hijzelf voor een vrije beschikking is, en dat hij dus genoemd adres van manufacturiers,persoon lijk nog niet heeft onderschreven De Voorzitter vindt ook dat men aanbesteding van het caté ’Ï7-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1929 | | pagina 2