der ?emeente bneek Officieel orgaan Irma de Duivelin R NV NEDERLANDSCHE HYPOTHEEKBANK Abdijsiroop BONBONS-1 I 51o PANDBBiEIEN a 100‘k uk Dit No. bestaat uit 3 bladen annex SNEEKER COURANT (73e Jaargang) NIEUWSTIJDINGEN. FEUILLETON. ir I 46e Jaargang Eerste Blad u/i|a»«kiezebrink a c». Na 30 Zaterdag II Januari 1930 Iets Nieuws! I 1 VERTROKKEN: 1 door mij I l' GELDEN BESCHIKBAAR voor le hypotheek op billijke voorwaarden j-1 L I1;' - _i-l-1:1-1:1-1 47i PANDBRIEVEN a 98 7» NIEUWE SNEEKER COURANT De SNEEKER COURANT Is een INGEKOMEN: Buiten: AKKER’s ning. Zij spraken niet, maar wierpen nu en „SAPPE R” Geautoriseerde vertaling uit het Engelsch door Jhr. R. H. G. NAHUYS „Ik Een Wordt vervolgd- *J LIJST VAN INGEKOMEN EN VERTROKKEN PERSONEN OVER DECEMBER 1929."“ Tegen: Hoest Bronchitis Verkoudheid Influenza Heeschheid Keelpijn Asthma van hij. zeker niet van verdenken dat ik mij zoo zou verlagen de hand in toorn tegen mijn naaste op te heffen?” En toen gebeurde het ongelooflijkste. Ik hield geen oog van het vreemdsoortige too- neel af, in ernstigen tweestrijd of ik niet tusschenbeide zou treden al had ik er geen flauw begrip van hoe ik het zou aan- Woensdag jl. is alhier ter stede opge richt een afdeeling Sneek van den Bond van Christelijke Belastingambtenaren. Tot bestuursleden werden resp. gekozen de heeren H. de Jong te Sneek, J. van der Veen te Bolsward, W. van Brug te Wor- kum en Toren te Sneek. Namens het hoofd bestuur van de organisatie was aanwezig de heer Wiersma van Leeuwarden. Benoemd tot chirurg-directeur-genees- heer van het gemeentelijk ziekenhuis te Kam pen dr. J. K. W. Kehrer, chirurg alhier. Verplaatst de hypotheekbewaarder H. Bakker van het kantoor Sneek naar het kantoor Leeuwarden. i en 1 huwelijk door echtscheiding ontbonden. Le venloos aangegeven 6. Earste ütfiering fen „It Nij-Frysk Toaniel”. „It Nij-Frysk Toaniel” scil op syn earste toanieljoun, Snjeon 15 Febrewaris, yn ’e „Harmonie” to Ljouwert opfiere: „Wiggle Noardman”, toanielstik yn 4 bidriuwen fen üs Fryske eilannen, fen J. P. Wiersma. De skriuwer is teffens regisseur. De bevolking van Leeuwarden. Deze bevolking is in 1929 van 47701 zie len tot 47966 gestegen. Thuis: x Akker’s Abdijsiroop Alom verkrijgbaar. 60 cent per doos. Braaksma, 15 HEMELUMER OLDEPHAERT c. a. De bevolking dezer gemeente bestond op 1 Jan. 1929 uit 2595 m. en 2678 vr., totaal 5273 ”7 OPGERICHT TE VEENDAM IN 1090 Het is gelukt de van ouds bekende Abdij siroop te „stollen" tot een gemakkelijk in den zak mee te nemen „bonbon", met be houd van al de gene zende bestanddeelen. WYMBR1TSERADEEL, 8 Jan. Op 1 Jan. 1929 bestond de bevolking uit 6050 m. en 5875 vr.( totaal 11.925 inwoners. Zij vermeerderde door geboorte met 144 m. en 126 vr., door vestiging met 302 m. en 334 vr., totaal 446 m. en 460 vr. Zij verminderde door overlijden met 74 m. en 53 vr., door vertrek met 421 m. en 402 v., totaal 495 m. en 455 v. De bevolking verminderde in 1929 dus met 49 m. en vermeerderde met 5 vr., zoodat het aantal inwoners op 1 Januari 1930 bestond uit 6001 m. en 5880 vr., totaal 11881 inwo ners. Aantal huwelijken 103. Echtscheidingen 2. Levenloos aangegeven: 1 mannelijke en 8 vrouwelijke, totaal 9. inwoners. Zij vermeerderde door geboorte met 78 m. en 63 vr., door vestiging met 162 m. en 156 vr.; zij verminderde door over lijden met 26 m. en 27 vr., door vertrek met 224 m. en 199 vr., zoodat de bevolking dezer gemeente is verminderd met 10 m. en 7 vr., en op 1 Jan. 1930 bestond uit 2585 m. en 2671 vr., totaal 5256 inw. Naar wij vernemen is het woonhuis Anjelierstraat no. 7, thans in eigendom toe- behoorende en bewoond door den heer R. Frank, door onderhandsche verkoop in eigendom overgegaan aan den heer E. Brou wer alhier. van Lemmer naar Bloemstraat 8; ’Petrus Jan de Wit, winkelchef, van Amsterdam naar J. W. Frisostraat 24; Wobbe Rozenberg, los werkman, van Oudehorne naar aan boord; Grietje Veld huis, z. b;, van Tirns naar Willem Lodewijk- straat 24; Margareta Spannraft, z. b., van Wie ner-Neustadt (Oostenrijk) naar Waterpoorts gracht 20; Aaltje Heins, wed. Kornelis de Boer, z. b., van Amsterdam naar Geeuwkade 2; Fokje Ploegstra, dienstbode, van Scharnegoutum naar Hoogend 12; Minke Eelkje van der Hoek, z. b., van Hommerts naar Oppenhuizerweg 54; Jan Batstra, reiziger, van Amsterdam naar Willem de Zwijgerstraat 85; Jan Stokker, los werkman, van Amsterdam naar Singel 69; Martentje Groeneveld, z. b., van Den Haag naar Juliana- park 6; Durkje Sijsling, huishoudster, van Uit- wellingerga naar Tulpstraat 7. aanraking gebracht wordt met den schedel van een ander. En de eenige persoon die volmaakt onbewogen bleef, was Drummond zelf. „Ge moogt elkaar niet op openbare plaat sen zoenen, jongentjes,” zei hij bedroefd. „Jelui zouden de barjuffrouw jaloersch maken. En dat aardige neusje begint waar lijk te bloeden! Als je het hem vriendelijk vraagt, wil de chauffeur je misschien een schroefsleutel leenen om in je hals te leg gen.” De twee mannen stonden hem aan te sta ren, en hun blikken waren niet vriendelijk. Toen nam de man, die het woord gevoerd had, zijn vriend met den kapotten neus ter zijde, en sprak op gedempten toon met hem. Hij scheen iets voorgesteld te hebben, waar op de ander niet wilde ingaan. „Mijn Hemel, mijnheer,” mompelde Jen kins tegen mij, „die kerel met den bloedneus heeft zijn mes getrokken.” „Kijk uit, kapitein Drummond,” riep ik. „Die man heeft een mes.” „Ik heb het al gezien, beste kerel,” ant woordde hij. „Hij wil zeeroovertje spelen. Maar nog niet, niet waar? We hebben nog ..Li eens ons praatje gehouden.” Maar zonder een blik achterwaarts te werpen, liepen de mannen het hek uit en j van het station in. Vervolgens drentelde Drum mond op zijn gemak naar den auto en stap te in. „Na welk verkwikkend, opwindend tus- schenbedrijf, de krachtige wagen weer voor waarts stoof, en de eene mijl na de andere verslond,” mompelde hij. Janke Noordhoff, verpleegster, van Kruize- broederstraat 1 naar Leeuwarden, Lijsterstraat 60; Tieze Oebele Klazinga, chauffeur van Wijde Noorderhorne 2 naar Oosterlittens 59; Durkje Jaarsma, hulp in de huishouding, van Parallel weg 7 naar Weidum, p.a. J. Mantel; Leendert de Vries, buitengew. opzichter Rijks Waterstaat, van Koopmansgracht 15 n. Vlissingen, Kasteel straat 44; Johannes van Buren, slagersknecht, van Kleinzand 88 naar Bolsward, Harlingerstraat 51; Sijke Abelskamp, dienstbode, van Ie Steen- klipstraat 72 naar Amsterdam, Spaarndammer- straat 149; Ferdinand Pot, kellner, van Wijde Noorderhorne 2 naar Leeuwarden, le Klanderij- dw.straat 17; Grietje Velsink, echtgen. van Jan van Dijk, z. b., van Prins Hendrikkade 32 naar Huizum, van Ostadestraat; Jan Miedema, z. b., van 2e Steenklipstraat 21 naar Oosterend (Henn. deel) 84; Arend Snilde, industrieel, van Badhuisgracht 14 naar Zwolle, Mauritsstraat 32; Jille Terpstra, z. b., van Koopmansgracht 24 naar Huizum, no. 158; ’Egidius M. Kuhlmann, winkelchef, van Kruizebroederstraat 48 naar Leeuwarden, Nieuwestad 138; ’Willem de Vries, schipper, van aan boord naar Hilversum, 3e Oosterstraat 48; Jacob Bouma, timmerman, van Jan van Nassaustraat 19 naar Wijnjeterp, Klein Groningen 55; Saakje Tekelenburg, echt gen. van Hubertus v. d. Bosch, z. b., van KI. Kerkstraat 6 naar Epe, Weerdspark B 52; Sijtse Cnossen, fabrieksarbeider, van le Steenklipstr. 91 naar Eindhoven, Hugo de Grootstraat 20; Dirkje de Boer, naaister, van Priorstraat 19 naar Westergeest; Jacoba Jonetta Pranger, verpleeg ster, van Stationsstraat 28 naar Schiedam, Oostsingel 38a; Sjoukje Bierma, ass. O. L. en en ik nam mijn hoed af. „Wie was dat?” vroeg hij, zich tot wendende. „Ik ken haar niet”, antwoordde ik. meende dat zij door u gegroet werd”. „Maar gij naamt uw hoed voor haar af”. „Omdat gij haar met de hand toewuif- ’Tjeerd v. d. Zwaag, koopman, van Dragten naar Aan boord; Peeke Bosma, betonwerker, van Assen naar Swartsbuurt 26; Hermanus Jo sephus Lebbink, slagersknecht, van Brunssum naar Kleinzand 13; Fronica Margaretha de Vries, z. b., van Hilversum naar Harinxmakade 6; Jan de Rapper, monteur, van Epe naar Kloos- terdwarsstraat 66; Margje de Jong, z. b., van Leeuwarden naar Willem de Zwijgerstraat 95; Louisa Gerharda aan den Dijk, z. b., van De venter naar Kleinzand 38; Harmannus Cannin- De NIEUWE SNEEKER COURANT is een abonnementsorgaan, verschijnt Dinsdags en Vrijdags. Abonnementsprijs In de stad f’2.50, naar bulten fr. per post f 3.60. Advertentieblad en wordt gratis bezorgd bij allen die te Sneek geen abonné zijn op de Nieuwe Sneeker Courant en bovendien huis-aan-buis verspreid/ Dinsdags te Woudsend, Heeg, Nijezijl, Folsgare, Nijland, Oppenhuizen, Uitwellingerga, Oudega (W.), ljsb:-.cntum, Wolsum, Harich, Hemelum, Bakhuizen, Nijemirdum, Sondel, Sloten, Tjerkgaast, Spannenburg. Contröle op de oplaag toegestaan. (waarmede gefusioneerd de N.V. EERSTE NED hYP. BRlEFdANK TE GRAVENHAGE) Directie: Mr. M. J. Bos, Mr. J. V>likens en J. Roosenburg. B., van Verl. Westersingel 2 naar Leeuwarden, Heerenwaltje 5; Tietje van der Zee, wed. Jan v. d. Woude, z. b., van Overweg 2 naar Mak- kinga, p.a. S. Wassenaar; Klaas Schaafsma, winkelbediende, van Zwarteweg 3 naar Emmen, j Wilhelminastraat 14; Foppe Hemminga, op den heenweg naar binnen ging om zijn glas bier te drinken. Neen maar kijk eens even”. Ik keek, en moet bekennen, dat ik de eerste oogenblikken betwijfelde of Drum mond goed bij zijn verstand was. Hij was blijkbaar door een andere deur naar buiten gekomen, en stond nu achter den stam van den boom, waaronder de twee mannen za- ga, kapper, van Groningen naar Peperstraat 5; ♦Wopke Sijtzema, los arbeider, van Delfstra- huizen naar Aan boord; Egbert Veen, aanne mer, van Paterson naar Tulpstraat 8; Jitske Roersma, dienstbode, van Balk naar Willem de Zwijgerstraat 96; Sijtze van der Zijl, boeren knecht, van Callantsoog naar Prins Hendrik kade 47; Tettje van der Ploeg, dienstbode, van Poppingawier naar Kleinzand 13; Jan Willem Hendriks, agent van politie, van Enschede naar Eenheid 9; Karel Emile Paleari, bedrijfsleider, van Rotterdam naar Westersingel 1Anne Tjaar- da, fouragehandelaar, van Echten naar Koop mansgracht 54; ’Jetze Tigcheiaar, monteur, van Bolsward naar Singel 37; *Bareld Nijboer, fabrieksarbeider, van Dragten naar v. d. Heij- buurt 29; Martha Götz, z. b., van Reinach (Zwit serland) naar Parkbuurt 30; Jozef C. C. H. Kneepkens, z. b„ van Heerlen naar Stations weg 14; Jozef Mous, ambtenaar b. d. Rijkstele graaf, van Mirns en Bakhuizen naar 2e Selfhelp- straat 6; Aaltje Bosma, fabrieksarbeidster, van Swalmen naar Priorstraat 32; Klaske de Boer, dienstbode, van Zijpe (N.-H.) naar Ubbo Em- miusstraat 26; Jaring Zwaagman, monteur- chauffeur, van Utrecht naar Potbuurt 5; Pieter Karsten, schilder, van Arum naar Singel 20; Trijntje Hoekstra, dienstbode, van Franeker n. Badhuisgracht 1Petronella Maria Zijlstra, win keljuffrouw, van Amsterdam naar Bothnia- kade 55; ’Melis Haagsma, directeur van de Kon. Ned. Mij. van Kaas- en Roomboterfabrie ken, van Kuinre naar Hoogend 12; Paula Blinka, dienstbode, van Linz (Oostenrijk) n. Stations straat 16; ’’■‘Marten Kootje, machinist, van Joure naar v. d. Heijbuurt 37; Tjaike Faber, horloge maker, van Doetinchem naar Kloosterstraat 6; Herman Joseph Luycx, boekbinder, van Frank rijk naar KI. Palen 27; Anna Heemstra, z. b., van Heerenveen naar Kleinzand 100; Ale Hofstra, z. b. van Groningen naar Franekervaart 14e; Maaike Bethlehem, echtgen. van Christ. Corbier, z. b., van Scharnegoutum naar Kruizebroeder straat 7; Hessel Tamminga, stalknecht, v. Win schoten naar Leeuwardertrekweg 2; Willem Meijer, bakker, van Wolvega naar Willem de Zwijgerstraat 87; Antje Alida en Janke Trijntje en femme Melis Haagsma, allen z. b., van Hee- det". Hij verzonk in diep gepeins. „Ik kan uw redeneering volgen”, zei hij I eindelijk. „De valsche premisse, als ik het zoo mag uitdrukken, is uw gevolgtrekking dat een minzaam gebaar met de rechter hand een vroegere kennismaking insluit. Het spijt me te moeten bekennen dat ik de I dame niet ken; waarschijnlijk zal ik nooit kennis met haar maken. Maar toch, onge twijfeld hebben wij hoop in haar maagde- I lijken boezem geplant”. hem tersluiks beschouwde. Gevonden Voorwerpen. Aanwezig aan het bureau van politie, Nieuwe Veemarkt, en aldaar te bevragen op alle werkdagen tusschen 11 x/2 en 12/2 uur, de navolgende voorwerpen als gevonden ge- Er werden 39 huweiijken voltrokken deponeerd op 9 Januari 1930:,twee hand- wangens, ijzeren vat, jongenspet, mand met flesschen, handkar, damesschoen. Aanwezig en te bevragen bij de navol gende ingezetenen, onderstaande voorwer pen, als gevonden aangegeven op 9 Januari 1930: jongensmuts, P. Seinen, le Steenklip straat 21; kinder handschoentje, W. Kar sten, 3e Woudstraat 33; dameshandschoen, R. Kooiman, Zuidend 15; tandenborstel, R. Kooiman, Zuidend 15; beurs met inhoud, J. Dikhof, Nauwe Burgstraat 2. - iviac leggen. Alles geschiedde zoo ongelooflijknjef snel, en wat mij aangaat, zag ik Drummond geen enkele beweging maken. uc lliail)lcll ..Cl u, De twee mannen schenen op hem in te sloegen met vluggen tred de richting dringen met het plotselinge denkbeeld hem - - - -- uit den tuin te werpen. Maar hij werd niet uit den tuin geworpen. Integendeel. Ik hoor de een geluid alsof twee zware voorwerpen tegen elkaar bonsden, en het heerschap dat nog niet gesproken had, deed een schrede achterwaarts, de hand aan zijn neus, en vloekende. Ik voelde medelijden met hi*m; het is ont zettend pijnlijk als iemands ^ieus in harde Vrijdags te Hommerts, Jutrijp, Tirns, Ooênga, Gauw, Sijbrandaburen, Offingawier, Terzool, Abbega, Oosthem, Deersum, Scharnegoutum, Roodhuis, Gaastmeer, Balk, Stavoren, Rijs, Oudemlrdum, Wyckel. Alle advertentiën worden in beide bladen opgenomen. Regelprijs 9 cent, abonnementen belangrijke korting 1 renveen naar Hoogend 12; Cornelius H. Bege- mann, smid, van Gerkesklooster naar Klooster straat 32; Dirk van der Veen, z. b., van Rinsu- mageest naar Kruizebroederstraat 36; Wilhel mina Jacoba Harbers, echtgen. van P. Veltman, z. b., van Brunssum naar Boschstraat 26; Ger- Wilhelminastraat 14; Foppe Hemminga, ma rlt Klaas Dijkstra, z. b., van Wageningen naar chine-bankwerker, van Bourbonstraat 23 naar Kloosterstraat 34; Anna Rabl, dienstbode,, van Leeuwarden, Zuidvliet 394; Pieter van der Bank, Almelo naar Schoolstraat 38; Eeltje Wielinga, slagersknecht, van Nauwe Noorderhorne 15 naar timmerman, van Velsen naar Lemmerweg 50; I Heeg; ’Pieter Braaksma, timmerman, van Angenietje Visser, echtgen. van Ph. Boot, z. b., Rjenck Bockemakade 15 naar Ijlst, B 132; Trijntje de Boer, echtgen. van Jurre van Assen, z. b., van Kapelstraat 10 naa& Harendermolen; Jitze Koopman, kapper, van lajnbaansbuurt 16 naar Leeuwarden, Nieuweburen 18; Gisela Ne mec, dienstbode, van Oosterdijk 3 naar Weenen; Akke Elizabeth Eringa, z. b., van Oosterdijk 19 naar Wijhe, Stationsweg 34; Rinske Piersma, z. b., van Salverdastraat 4 naar Workum, Wijk D, no. 101; Hitje van Foeken, echtgen. van Her man Radelaar, z. b., van Koopmansgracht 21 naar Huizum, van Ostadestraat 6; Thijs Hof man, z. b„ van Oppenhuizerweg 29 naar Woudsend 151; Lambertje Heins, dienstbode, van Willem de Zwijgerstraat 23 naar Idzega, p.a. Jan Heins; Hendrik Toonstra, machine bankwerker, van Balthusstreekje 12 naar Am sterdam, Hoogte Kadijk 132; Sietze Meinsma, magazijnbediende, van Leliestraat 4 naar Har lingen, Werfpad 3. dan steelsche blikken naar de deur, door welke Drummond naar binnen gegaan was. En toen keerde een van hen zich plotseling om en keek scherp naar mij. „Wie zijn die twee mannen, Jenkins?” vroeg ik, mij overbuigende. „Ik zie ze vandaag voor het eerst mijn leven, mijnheer”, antwoordde „Maar zij waren al hier, toen de kapitein 2. Hij wuifde met de hand vriendelijk naar is waarlijk niet te drinken”, een zeer mooi meisje dat wij voorbijreden, met de Tracey’s vereenigen kon. Nu hij naast mij zat leek hij mij langer dan in het eerst blijkbaar een man van groote lichaamskracht. En voorts, in zijn gezicht meende ik iets te ontdekken wat men ook bij den worstelaar ziet. Hij mocht voorze ker geen knap man heeten, en toch bezat de uitdrukking van zijn gelaat iets zeer aantrekkelijks. „De Kat en de Melkkan”, klonk het eens klaps uit zijn mond, en Jenkins tikte aan zijn pet. „Het is bijna een uur geleden”, keerde hij zich tot mij, „sedert ik bier door mijn keelgat liet glijden. En ik ken Bill Tracey niet goed genoeg om op de kwaliteit van het zijne aanmerking te maken. Dat bocht De auto hield voor een herberg stil, en mijn metgezel stapte uit. Ik sloeg zijn uit- noodiging met hem mee te gaan af bier is nooit mijn lievelingsdrank geweest en bleef in den auto zitten. De middag was warm, de lucht zwaar bezwangerd met de geuren van bloemen in een aangrenzenden tuin. En in de verte ving men een glimp op van de rustig stroomende Theems. Rust het ware woord; in dat bekoorlijke hoekje van ^Engeland ademde alles rust. En met een gevoel van vadsig zelfbehagen, leunde ik gemakkelijk achterover en sloot de oogen half. Ik zou niet kunnen zeggen wat mij het eerst opmerkzaam op hen maakte op de twee mannen, die aan een van de tafeltjes onder een boom gezeten waren, Misschien kwam het omdat zij zoo slecht bij hun om- geving schenen te passen. Vreemdelingen, _J’\ver,v’®' w,eer stilzw>jgen, terwijl ik maakte ik bij mezelf uit, en toch maakte ik L.cLiL» LEen vreemde die gevolgtrekking eerder uit den snit van sinjeur, dacht ik; een karakter, dat ik slecht j hun kleeding dan uit hun geheele verschij- Zijn gezinnen. Gepl. Maatsch. Kap en Reserves f 8.800.000.— Hypothekenf 77.000.000.— Pandbrievenf 73.500.000.— en Drummond nam een étui uit zijn zak en koos zich op zijn gemak een sigaret. „Uw onwetendheid,” merkte hij minzaam op, „is stellig niet zoo groot als gij het laat voorkomen. Koest! Koest!” hij hief een hand, zoo groot als een schapebout, in de hoogte, toen de aangesprokene woedend een pas voorwaarts deed. „Als het noodig is, zal ik uw aangezicht gaarne later bewerken, maar voor het oogenblik maak ik liever een praatje. En aangezien uw beider uiterlijk voldoende is om iedereen te zeggen wie gij zijt, zullen wij aan onnoodige vragen geen tijd verspillen.” „Hoor eens,” beet de ander Drummond nijdig toe, „zoekt gij ruzie met ons, mijn heer?” „Ruzie?” zei Drummond zoetsappig. „Wat j verstaat gij onder ruzie? Ge zult mij er ten. Het was duidelijk dat zij zich zijn aan wezigheid niet bewust waren, en als het niet ongelooflijk klonk, zou ik gezegd heb ben dat Drummond hun gesprek afluisterde. In ieder geval, het was niet te ontkennen dat hij gedurende een halve minuut geen1 enkele beweging maakt, terwijl ik het tafe reel in de grootste verbazing gadesloeg. Toen wierp een van de mannnen toevallig een blik in mijn richting, en ik veronderstel dat mijn aangezicht hem iets verraden moet hebben. Hij stiet zijn metgezel aan, en bei den stonden op, in hetzelfde oogenblik waarin Drummond van achter den boom te voorschijn kwam. „Goeden middag, lieve jongens,” mompel de hij vriendelijk. „Blijven wij lang van het heerlijke klimaat van Pangbourne genieten of doen wij dat niet?” „Wie voor den drommel zijt gij, mijnheer?” vroeg een van de mannen in onberispelijk Engelsch, met slechts een flauw keelaccent.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1930 | | pagina 1