Officieel orgaan der gemeente bneek I Dit No. bestaat ui! 2 bladen. I_l I n NIEUWSTIJDINGEN. No 31 46e Jaargang Wueiiftjn* IS «Jnnliteri a&3O Eerste Blad uit|a»eKitztawiHK a G». De SNEEKER COURANT <s fi> „ge- zijn van Kerknieuws. Ned. Herv. kerk. Derhalve meer in- dan afge schreven Aangenomen naar Sloten door O. Hul stra, cand. te Scharnegoutum. Rijkspostspaarbank. Opgave betreffende 't postkantoor Sneek over de maand December 1929. Aan bovengenoemd kantoor werd in den loop der maand op spaarbankboekjes ingelegd f 24.264.99 en terugbetaald -21.178.89 vooPonzeAfd. KLEEDING NAAR MAAT I van de drie inzittenden van de vrachtauto, Ce NIEUWE SNEEKER COURANT is een abonnementsorgaan, verschijnt Dinsdags en Vrijdags. Abonnementsprijs in de stad f’2.50, naar buiten fr. per post f 3.60. Advertentieblad en wordt gratis bezorgd bij allen die te Sneek geen abonné zijn op de Nieuwe Sneeker Courant en bovendien huis-aan-huis verspreid Dinsdags te Woudsend, Heeg, Nijezijl, Folsgare, Nijland, Oppenhuizen, Uitwellingerga, Oudega (W.), II Vrijdags te Hommerts, Jutrijp, Tirns, Goênga, Gauw, Sijbrandaburen, Offingawier, Terzool, Abbega, Ijsbi ;chtum, Wolsum, Harlch, Hemelum, Bakhuizen, Nijemirdum, Sondel, Sloten, Tjerkgaast, Spannenburg. Oosthem, Deersum, Scharnegoutum, Roodhuis, Gaastmeer, Balk, Stavoren, Rijs, Oudemirdum, Wyckel. Cootröle op de oplaag toegestaan. Alle advertentiën worden in beide^bladen opgenomen. Regelprijs 9 cent, abonnementen belangrijke korting jl. in de Ringvaart te Sloten (N.H.) reed, is Zondag in het ziekenhuis aan de gevol gen van het ongeval overleden. Gevonden Voorwerpen. Aanwezig aan het bureau van politie, Nieuwe Veemarkt, en aldaar te bevragen op Het moet vrijwel vaststaan, dat de daders die gered werd toen de auto Donderdag z*ch bij een lantaarnpaal verdekt hebben op- De heer v. d. D. ging iederen Vrijdag naar Leidschendam, om daar zijn klanten op te zoeken. Op den terugweg is hij nu doodge schoten; een kogel is hem in de borst ge drongen. De jongeman B. V., die met zijn meisje op den Vlietweg aan het wandelen was, toen er geschoten werd, heeft naar hij aan een verslaggever van de Haagsche Ct. heeft me degedeeld, nog de laatste woorden van den stervenden heer v. d. D. opgevangen. De heer v. d. D. was hulpkoster in de R.-K. Onze Lieve Vrouwe-Hemelsvaartskerk te Voorburg; hij stqnd algemeen bekend als een oppassend man; alle werkdagen tusschen 111/2 en 12/2 uur, de navolgende voorwerpen als gevonden gedeponeerd op 13 en 14 Jan. 1930: donker hondje. Aanwezig en te bevragen bij de navol gende ingezetenen, onderstaanae voorwer pen, als gevonden aangegeven op 13 en 14 Jan. 1930: paar zwarte wollen kousen, P. Brandsma, Oud Kerkhof 45; glacé hand schoen, D. v. d. Heij, Leeuwarderweg 4; zak mesje, Th. Hager, IJsbrechtum a. d. Hem- dijk; donkerbruine lederen beurs met inh., S. de Groes,-3e Woudstraat 3; meisjesbont, R. Pieters, 2e Boschdwarsstraat 8. Berouw. Onlangs werden ten nadeele van mej. Van Dijk te Gist (O.) een groot geldsbe drag en eenige effecten gestolen. Zater dagmorgen vond de bestolene de porte feuille met het gestolen geld en de effecten in haar brievenbus terug. Geheimzinnige verdwijning. Sedert enkele dagen zijn de bewoners van Schrieversheide nabij Heerlerheide in groote opwinding over de geheimzinnige verdwijning van den vrachtrijder N. Smeets, wonende aan den Heereweg aldaar. Men heeft hem het laatst gezien in den vroegen ochtend van den 11 den December nabij zijn woning, aldus de „Courant”. Hij droeg toen zijn gewone werkkieeding, benevens een paar vilten pantoffels, zoo dat niets er op wees, dat hij voornemens was de plaats zijner inwoning te verlaten. Sedertdien heeft men Smeets echter niet teruggezien. Spoedig begonnen dan ook over deze geheimzinnige verdwijning de vreeselijkste geruchten de ronde te doen. Men beweerde met stelligheid, dat de man vermoord was en sommige personen wisten zelfs te ver klaren, dat men hem levend in zijn kelder had begraven. Daarbij ontstond groote achter docht tegen zijn vrouw en haar broeder, die hetzelfde huis bewoont en eigenaar van het perceel is. In hun fantasie werden de dorpelingen aangemoedigd door de herinne ring aan den vreeselijken broedermoord, welke eenige jaren geleden Alhier heeft plaats gevonden. De bewoners van het dorp bleken inderdaad op de hoogte te zijn met eenige bijzonderheden van het gezin en aan de politie werden mededeelingen verstrekt, welke voornamelijk behelsden, dat de zwa ger van den vermiste aanstalten maakte den kelder dicht te metselen. De Heerlensche politie onder leiding van den inspecteur van den Dolder, heeft daar op een onderzoek ingestetd. De eigenaar van het huis verklaarde, «lat bij slechts de scheuren, welke in den kelder ontstaan wa ren ten gevolge van mijnverzakking, heeft willen dichimetselen. Een onderzoek in den kelder bracht geen nadere bijzonderheden aan het licht. Men hoopt echter binnenkort meer licht in deze duistere zaak te bren gen. De houding van den echtgenoote van den vrachtrijder wekte in den aanvang wel eenige bevreemding. Reeds een half uur na de verdwijning van haar man liep zij al jammerend rond. De vrouw heeft, naar wij vernemen, een premie van f 100 uitgeloofd voor ieder, die inlichtingen kan verschaffen. Ongeluk met geladen revolver. Zondagmorgen wilde de heer C. Balvert, te Uithoorn, zijn revolver schoonmaken. In de onderstelling, dat deze ongeladen was, verzocht hij zijn 14-jarig dochtertje hem het wapen te willen aanreiken. De revol ver ging plotseling af en het schot trof den heer Balvert in de hand, terwijl zijn doch tertje door den kogel in de bulk werd ge troffen. In zorgwekkenden toestand werd het meisje naar Amsterdam overgebracht, waar het in het Maria Paviljoen is opge nomen. Ongelukken. De heer L. F. van Meurs, een 28-jarige assistent aan de Philips fabrieken is te Eind hoven met zijn motorfiets in vliegende vaart tegen een auto gebotst. Hij werd van zijn rijtuig geslingerd en enkele uren na zijn overbrenging naar ’t ziekenhuis overleed hij. De inzittenden van de auto kregen geen letsel. Gebouw voor Sneek. Uit alle kringen zoowel uit Sneek als in de geheele Zuidwesthoek is reeds mede werking toegezegd om deze Friesche zaak te doen slagen. öedupende dezen UITVERKOOP öeven wq op alle nadP maat temaken doe- depen een Kon tmd van De Spoorweg Rotterda m-O o u d a verzakt. De spoorweg Rotterdam—Gouda is ge legen in een gedeelte van ons land, waar de bodem uit veenachtigen grond bestaat, afgedekt door een laag teelgrond. Sedert den aanleg van die lijn eischt hei onder houd van dien spoorweg veel zorg en veel toezicht. Geregeld klinkt de ondergrond, zoodat de sporen ook geregeld moeten worden opgehaald, om op hetzelfde niveau te blijven liggen. Daartoe worden elk jaar tientallen treinen zand en ballast aangevoerd en verwerkt. Het personeel met het beheer en toezicht belast, is geheel vertrouwd met de verschillende omstandigheden, weet de juiste maatregelen te nemen, terwijl de superieuren steeds op de hoogte worden gehouden. Zaterdag 4 Januari j 1. deed zich een bijzonder geval voor. Over een lengte van ongeveer 50 M. werd waargenomen, dat, terwijl het spoor van Rotterdam naar Gouda goed was blijven liggen, net andere spoor eenige centimeters was gezakt. Onmiddellijk werd dit spoor z.g. licht” en werd dit baanvak aan een nauw keurig onderzoek onderworpen, waarbij niets bijzonders werd waargenomen. Ge noemd spoor bleef echter de volgende da gen zakken, zoodat 8 Januari opnieuw een ernstig onderzoek werd ingesteld, waarbij bleek, dat ook een der langs de baan staande telegraafpalen ernstig overhelde. Oit wees op een verzakking van grootere beteekenis. Het spoor was toen sedert Zaterdag 4 dezer ongeveer 30 centimeter gezakt. Aangezien toen gebrek aan ballast ont stond, noodig om het spoor op hoogte te houden, werden maatregelen genomen om daarin te voorzien. Nadat in den nacht van 10 op 11 dezer het spoor wcer zeer belangrijk was gezakt, werd besloten, ter plaatse met geen grootere snelheid dan 15 K.M- per uur te rijden, maar daar het spoor bleef zakken, moest het tater op den dag buiten dienst worden gesteld. Het andere spoor bleef gelukkig onwrik baar op zijn plaats en vertoonde niet de minste beweging bij het berijden. In den nacht van 11 op 12 dezer bleef het eerst genoemde spoor steeds zakken. Zondag werd een trein met zand ter plaatse gelost, maar tijdens dit lossen bleef het baangedeelte zeer geleidelijk, maar ernstig zakken, en ten slotte werd het zand en de ballast van het andere spoor medegesleept, zoodatZondagmiddag het verkeer over dat baanvak niet meer ver trouwd was, waardoor het geheele verkeer tusschen Rotterdam en Gouda moest worden stop gezet. Zondagmiddag te 17 uur was het eene spoor ongeveer 2.50 M. gezakt, terwijl het andere gedeelte van de spoorbaan op de oude hoogte was blijven liggen. Zondagavond om 20 uur werd een tweede trein zand gelost. Met aanvoer van zand zal worden voortgegaan tot weer rust in het baan ichaam is gekomen... Daarna zal de baan met ruim één M zand worden over belast. Blijft ook dan het baanlichaam in rust, dan zal die meter overhoogte worden afgegraven, het spoor weer worden berijd baar gemaakt en de dienst weer worden Derhalve meer ingelegd dan terugbetaald f3.086.10 Hét aantal nieuw uitgegeven spaarbank boekjes bedroeg 34. Door tusschenkomst dezer kantoren werd ter Directie op staatsschuldboekjes inge schreven nominaal f 100. Moderne winkel- en etalageverlichting. Vrijdagavond heeft een vertegenwoordiger der Philips fabrieken op uitnoodiging der drie Middenstandsvereenigingen alhier een uiterst belangwekkende demonstratie en lezing over bovengenoemd onderwerp ge houden in het St. Josephgebouw. Spr. begon zijn betoog met er op te wijzen dat het verbruik van electriciteit gemeten wordt met kilowatts. Een kilowatt is 1000 watt, en een lamp van 100 watt verbruikt in 10 uur dus een kilowatt. Als een lamp 1000 uur heeft gebrand is het beter deze te vervangen omdat zoo’n lamp na het normaal aantal branduren tot de helft der lichtsterkte teruggaat, hoewel zij hetzelfde verbruikt; dat komt door de verstuiving van de gloei- l draad. Een ander ding waarop men dient te letten is het stofvrij houden der lampen; stof houdt veel licht tegen. De winkelverlichting stelt andere eischen dan de etalage-verlichting; in de winkel moeten de lichtbronnen recht boven de toon bank aangebracht, omdat dan het meeste licht op het te verkoopen artikel valt. Ook de zijwanden moeten goed verlicht zijn, om het halen van artikelen uit de zijvakken ge makkelijk te maken. Alle artikelen moeten duidelijk zichtbaar zijn, ook daarom is zij- wandverlichting noodig. De winkel moet voorts gezellig en gelijkmatig verlicht zijn. Wanneer men stroomprijsverlaging be pleit, dan houde men étalage- en winkel- verli’chting uit elkaar. Tot 8 uur worden aan de Centrale zware eischen gesteld; tot dat tijdstip moet dus de geldende prijs voor de electrische stroom betaald, maar na acht uur is er een teveel aan stroom en als de winkelier zorgt voor een etalageverlichting na dat uur dan mag hij met recht voor zijn Concertvereeniging „Sneek". Door bovengenoemde vereeniging reeds in het vorige jaar besprekingen ge voerd met de Friesche Orkestvereeniging. Thans is definitief besloten dat op Woens dag 26 Febr. a.s. een concert zal worden gegeven door de F. O. V. met Willem An- driessen als solist. Op 30 April wordt de 9e Symphonic Beethoven uitgevoerd met solisten van eer sten rang en groot koor. Beide uitvoeringen vinden plaats in heU geopend. Dat kan dan nog wel eenige Christelijke Belangen te dagen duren. Maandagmorgen was er nog geen stilstand te bespeuren, de baan zakte nog voortdurend verder. Nader meldt men dat Maandag de toe stand reeds weer zoover is verbeterd, dat waarschijnlijk reeds hedtn weer in de beide richtingen zal kunnen worden gereden, al zal dat in de richting GoudaRotterdam aanvankelijk nog met matige snelheid dienen te geschieden. De spoorbaan R o 11 e r d a m—G o u d a Nadat gisteren het treinverkeer was her steld is de baan In de late middag weer 75 c.M. gezakt. Men vermoedt dat de riet matten, als fundeering gebruikt, geheel ver gaan zijn. Ook overleden. De 64-jarige P. v. d. Voort, de eenige In den nacht van Zondag op Maan dag is bij de fa. Geertsema in de Groote Kerkstraat, door het indrukken van een etalage-raam, uit de etalage ontvreemd een zwaar kaliber revolvei. Reeds eerder werd hiertoe een poging gedaan door insnijding van het glas. De politie stelt een onder zoek in. Een laaghartige moord. Vrijdagavond werden de bewoners van de Kerkstraat en omgeving te Voorburg opge schrikt door de mare, dat op den Westvliet- weg tusschen de Kerkbrug en de Wijkerbrug een moordaanslag was gepleegd. Omstreeks kwart vóór negen is op-tweehonderd meter afstand van eerstgenoemde brug de 42-ja- rige C. J. v. d. D., manufacturier, wonende Voorhofstraat te Voorburg, laaghartig neer geschoten door twee onbekend gebleven in dividuen. Even vóórdat de moordaanslag plaats had, wandelden op den Westvlietweg een jongeman met zijn meisje, beiden uit Voor burg, toen zij plotseling het geluid van snel achtereen vallende revolverschoten verna men. Tegelijk zagen zij in het schemerachtige licht van een lantaarn een man van een fiets vallen en twee individuen elk met een rijwiel blootshoofds wegrijden in de richting Leid schendam. Het meisje rende onmiddellijk terug naar het brugwachtershuisje bij de Kerkbrug, waar zij den brugwachter H. Kooistra op de hoogte stelde met wat zij gezien en gehoord had. K. Is onmiddellijk naar de plaats des onheils gerend en vond het slachtoffer D. voorover liggen met een schotwond in den rug onder ’t rechter schou derblad. De levensgeesten waren reeds ge weken. Inmiddels was uit de richting Den Haag een auto van een autohandelaar ter plaatse aangekomen, met welke auto de jonge man onmiddellijk een achtervolging begon. Bij informatie bleek zijn veronderstelling juist, dat de beide vluchtelingen over de Wijker brug Voorburg waren ingereden. Van ach tervolging kon echter geen sprake meer zijn, waarom de jongeman -doorreed naar het politiebureau Voorburg, en daar den dienst doenden agent op de hoogte stelde. Deze agent was reeds gealarmeerd doordat hij op zijn bureau eenige schoten had gehoord, die, naar hij vermoedde, van achter het bui tengoed Vreugd en Rust kwamen. Hij waarschuwde onmiddellijk zijn chef, inspecteur Alberda, die zich onmiddellijk naar de plaats des onheils spoedde, waar inmiddels al andere autoriteiten aanwezig waren. De heer Keizer, burgemeester van de gemeente Stompwijk, op wiens grondgebied de moord heeft plaats gehad, vond, toen hij met dr. Huizer van Leidschendam ter plaatse verscheen, reeds dr. Stam uit Stompwijk, die juist langsgekomenn was, met zijn auto aanwezig. Kort daarop verscheen het parket uit Den Haag, en onder leiding van den officier van justitie mr. Blok en den rechter-com- missaris mr. Haga werd een onderzoek in gesteld. De politie-scheikundige dr. Hulst uit Leiden stelde vast, dat de dood vrijwel onmiddellijk ingetreden was. Het slachtoffer zou zijp overleden door een der kogels, die de rechterlong geraakt zou hebben. Op het slachtoffer werd een niet aanzien lijk bedrag aan geld gevonden. De hoofd deksels van de beide spoorloos verdwenen individuen werden niet terug gevonden, zoo dat zij deze, hoewel blootshoofds weg fiet sende, zullen hebben meegenomen. Zooals reeds gezegd, verdwenen zij zonder spoor, terwijl zij vermoedelijk hun slachtoffer, dat per fiets uit de richting Leidschendam naar de Kerkbrug reed, ter plaatse, waar de moord werd gepleegd, hebben opgewacht. Hun slachtoffer laat 'een vrouw en acht kinderen achter, waarvan het jongste nog maar ruim een jaar oud is. D. was manu facturier en stond als zeer oppassend be kend. Het was een man, die geen vijanden had, zoodat men omtrent een motief in het duister tast. Eigenaardig is wel, dat, naar men wist mede te deelen, D. zelden of nooit van den afgelegen Westvlietweg gebruik maakte. De moord heeft plaats gehad op een duis ter gedeelte van aen weg op tweehonderd meter van de brug en ruim driehonderd meter afstand van eenige villa’s. Tusschen deze beide punten staan slechts twee lan taarns. Het lijk van den verslagene is naar het Stompwijksche raadhuis gebracht, waar het door den burgemeester, als hulp-officier van justitie, is verzegeld. Het is Zaterdagoch tend overgebracht naar Leiden, waar de sectie werd verricht. Het parket heeft als resultaat van het af zoeken der omgeving, wat bij het licht van enkele lantaarns moest gebeuren, slechts een patroonhuls gevonden. Zestal te Winsum Boers te Abbekerk, Dijkema te Engelum, Boonstra te Gieten, Hornstra te Koog aan de Zaan, Kabel te Bozum en Sevenster te Purmerend. etalage een lagere lichtprijs vragen om ze na sluitingsuur te laten doorbranden. Een schitterend mooie etalage krijgt bij kunstlicht veel grooter effect dan bij zon licht, omdat ons oog op contrasten afgaat en bij avond de straat donker is en de eta lage verlicht, terwijl overdag de straat lich ter is dan de etalage. De lichtbron in de etalage mag niet gezien worden, immers het oog zou direct op die lichtbron vallen en de artikelen zouden de aandacht niet trek ken. Dus nooit een zichtbare lichtbron in de etalage. De verlichting aan de bovenvoorzijde der etalagekast is het best Om nu het volle ren dement te krijgen plaatst men de lampen in verspiegelde etalage-reflectoren, waardoor het effect verdubbeld wordt. Men heeft ge richt licht (bv. direct zonlicht) of verstrooid of diffuus licht, dit laatste bv. bij een met wolken bedekte lucht. Het hangt nu ’varï het artikel dat men etaleert af welk kunstlicht uien zal gebruiken, gericht of diffuus. Eta leert men spiegelende voorwerpen als zilver, goud, brocaatzij enz. dan moet men heldere lampen hebben, die het gerichte licht geven. Voor diffuus licht moet men argenta lampen gebruiken; dit komt te pas bij het etaleeren van papierwaren, wollen dekens enz. enz. De kruisstelling is voor manufacturenza ken van belang. Etaleert men daar stoffen in verticale richting, dan kan men voorko men dat. in de plooien schaduwen vallen, door de verlichting loodrecht op de lijn van de geëtaleerde stoffen, dus in dit geval ho rizontaal te plaatsen. Na deze inleiding gaf spreker een schit terende demonstratie van goede en verkeer de verlichting van twee opgestelde etalages. Welk enorm verschil het maakte wanneer men een goede verlichting toepast bleek daarbij overtuigend. Men kreeg nu eerst het besef van hoe groote beteekenis deskundige voorlichting van den winkelier bij de keuze der verlichting is en hoe men de attractie der te verkoopen artikelen eerst door een goede verlichting tot haar recht kan bren gen. Ten slotte deelde spreker mede dat de Phiiipsfabrieken gaarne bereid zijn ieder belanghebbende volkomen vrijblijvend over zijn verlichting in te lichten. Een serie licht beelden betreffende verlichting als reclame enz. verhoogde nog het nut van dezen avond. I 1.1 f 100.— NIEUWE SNEEKER COURANT annex SNEEKER COURANT (73e Jaargang) 11 c

Sneeker Nieuwsblad nl | 1930 | | pagina 1