N.V NEDERLANDSCHE HYPOTHEEKBANK Dit No. bestaat uit 4 bladen annex SNEEKER COURANT en WYMBRITSERADEEL NIEUWSTIJDINGEN. OOiciee! Orgaan lier OenieeiHe W. «o. 34 Eers e Blad Ullgave. XnteniuK '4S •Imiviittri <930 46e J«Arra»g GELDEN BESCHIKBAAR 1. 47a PANDBRIEVEN a 98 7o Ki ££&Dl\lbi JK Cu NIEUWE SHEEKER COURANT per par f 2.50 (r. p SNEEK (waarmede gefusioneerd de N.V. EERSTE alhier. 4 Het dansen. gymnasium wordt geprezen. Na nog een uitvoerig voorbeeld van het be waarde geven. Q-- —'ll r I 11'11miHIT»lII Uil InMUMIl naaw—» personeel, ja zelfs de insolvente debiteuren is nauwkeurig boek gehouden, een rijke, nog lang niet voldoende benutte bron voor onze kennis De heer R. Mulder, thans notaris al hier, gedacht gisteren den dag, waarop hij 25 jaar geleden tot notaris^ te Heeg werd benoemd. De heer Mulder, die 14 October 1863 te Zuidhorn geboren is, verwierf, na aanvankelijk deurwaarder te Medemblik ge weest te zijn, in 1891 het praedicaat candi- daat notaris, waarna hij werkzaam was ten kantore van notaris H. W. J. Sannes te Hoorn. Op 23 Januari 1905 werd de heer Mulder tot notaris te Heeg benoemd, waar hij twintig jaar werkzaam was en niet alleen als notaris doch in allerlei andere functies op maatschappelijk en kerkelijk terrein zich het vertrouwen en de achting van de be woners verwierf en al spoedig een vooraan staand man in deze omgeving werd. In 1925 zag men te Heeg den geachten dorpsgenoot dan ook met groot leedwezen naar Sneek mogen afwijken; zoodat ijking geen zin heeft. Te meer niet omdat de afnemer alleen belang heeft bij de warmtewaarde, die uit de meter toch niet blijkt. Waar de gasfabriek een mono polie heeft, is ook om oneerlijke concurrentie te voorkomen geen ijking noodig; het komt er alleen op aan dat alle afnemers gelijk behan deld worden. Goede controle aan de fabriek moet de afnemers een goed gas waarborgen. Bij plaatjes vertelde spr. nog hoe de retorten gevuld worden met een landinrichting, welke de geproduceerde cokes er tegelijk uitstoot aan de andere zijde. Tegen de retortwanden be staande uit vuurvaste steen, chamotte of silica zet zich grafiet af dat wordt afgebrand en de grondstof voor de koolborstels in de electrici- teitsindustrie levert. Spr. stond nog stil bij het proces der rest- looze vergassing en van de productie van giet- cokes voor de hoogovens ih de geweldige re- torten-complexen bij de mijnen, waarna hij de gaskachel behandelde, die tegenwoordig zoo goed gemaakt wordt, dat ze absoluut geen stank in de kamer laat. De voorz. de heer dr. Posthumus bracht den spr. dank voor zijn bijzonder interessante voor dracht. Hypotheken Pandbrieven van de belangstelling van hen, die met het feit dezer herdenking bekend waren. Do- een Het voor le hypotheek op bill(jke voor waarden 3 van aan Verschijnt DINSDAGS eo VRIJDAGSAVONDS OPGERICHT TE VEENDAM IN 1890 v. A. O. Lezing van den beer H. Tjepketna Harlingen. „Een uitstapje in de Wereldruimte” Gepl. Maalsch. Kap en Reserves f 8 800.000.— f 77 000.000 - f 73 500.000.— jasmijnolie, oranjebloesemolie énz. danken we zoo aan de teer. De bij het zuiveringsproces gebruikte ijzer aarde wordt onwerkzaam, doch als ze naar bui ten gebracht wordt, weer geregenereerd. Zoo wordt ze eenige keeren gebruikt, tot ze te veel vrije zwavel bevat, zoodat ze dan op zwavel en zwavelzuur wordt verwerkt. Is er echter veel Berlijnsch blauw in dan wordt ze daarop ver werkt en levert een kleurstof. Den laatsten tijd kan men ook de zwavelkool stof aan het gas onttrekken door het bij 400 C. over nikkel te laten gaan, waarbij de water stof zich met zwavel verbindt tot zwavelwater stof en de koolstof als élement té verwijderen is. het vormen van een bond, waarvan de uit voerige constitutie veroorlooft een parallel (p trekken met den huidigen volkenbond. In een twist der archaeologen betreffende een gevonden tempel te Aegina, besliste de epigra- phiek, dank zij de vondst van een wij-inscriptie, die uitmaakte, dat de tempel was van Aphaia, een niet-Grieksche godheid. Hier leerde de epi- graphist den archaeoloog, terwijl de eerste op zijn beurt bij de linguist in de leer gaat. Klein Azië biedt een onmetelijk, nog slechts voor een klein gedeelte ontgonnen terrein voor de Grieksche epigraphiek. Een rijke oogst lever den de opgegraven steden Priene, Magnesia, Ephese, Milete en Pergamum, o. a. brieven van Darius, Alexander de Groote, en de koningen der Klein Aziatische rijken, maar ook de inscriptie j van den schooljongen, die op den muur van zijn klas met trots schreef: ,,10 voor rekenen”. De moderne gymnasiarch herdenkt met gepaste Tiberius en een Nero, vermeldde trots zijn antieke collega, die om de orde in zijn vertrekken, waar hij een vacant notariaat aanvaardde, terwijl de heer Mulder officieel waarnemer van het kantoor te Heeg bleef. Ook hier te Sneek, waar de heer Mulder reeds lang geen onbekende was, verwierf de jubilaris zich spoedig de achting en het vertrouwen der burgerij. Het jubileum werd op verlangen van den heer Mulder slechts in den familiekring her dacht. Eenige collega’s en autoriteiten kwa men echter persoonlijk gelukwenschen en Aankondigingen. Zondag 26 Jan. 8 uur. Harmonie. Arb. Muziekver. „Steun in den Strijd”. Mu ziekuitvoering. Medewerking van de heer Hoyer (ciarinet) en het Fryske ioanielpear hatend en Martsje. Maandag 27 Jan. Harmonie. Gezel schap Nap de la Mar „Het Verraad” (uit Merijntje Qijzens Jeugd Woensdag 29 Jan, Amicitia 8 uur. Rev. anti mil. prop, comité Friesland. De heer A. L Constandse over De verschrik kingen van den oorlog (met lichtbeelden) Donderdag 30 Jan. Uitvoering Ad- vendo. Donderdag 30 Jan. I DEN HAAG, 24 Jan. Wij vernemen dal binnenkort de instelling van een com missie is te verwachten tot voorlichting van de regeering in hoeverre overheidsmaatre- Sneeker Muziekcorps. Dit corps gaf gisteren haar avond voor donateurs enz. in Amicitia. Het was de eerste keer dat het corps onder haar nieuwen directeur den heet B. H. Vastennout een zaaluitvoering gaf, en we hebben van zijn leiding een uitstekende indruk meegenomen. Er werd met élan en knap gespeeld, nummers als P que Dame van Suppé, een fantasie op la Travlata van Verdi, L’Estu- dianta van Waldteufei enz deden het uit stekend. De potpourri, Fryske Grienmank” sloeg, als immer ook nu bij het publiek in. Na de muziek een opvoering van de eenacter „De Oom uit Amerika”. Er was een talrijk publiek, waarvan een groot deel van het gezellige bal profiteerde. Na de pauze sprak spreker over de gaskwa liteit en de distributie. Door de invoering van de gloeikousjes behoeft men bij de gasproductie minder rekening te houden met de lichtsterkte van het gasmengsel, omdat ook bij die kousjes slechts de warmte waarde van het gas een rol speelt. Men ge bruikt daarom op sommige fabrieken naast steenkoolgas ook wel watergas dat ontstaat door stoom over gloeiende cokes te leiden. Aan dit blauwgas wordt dan wel oliegas toegevoegd om op de warmtewaarde van 4800 cal .te komen. Voor de controle der warmtewaarde wordt aan de fabriek de caloriemeter gebruikt. Deze kwa liteit schommelt hier niet meer dan 1 a 2 en kan dus geen reden zijn over slecht gas te kla gen. Deze klachten komen door te geringen druk. Onze fabriek heeft nl. maar één regulateur voor de geheele stad. Aan de fabriek wordt dus de definitieve druk in de huizen geregeld en door de lange buizenafstand wordt bij hooge druk de weerstand groot, zoodat aan de einden der stad, Parallelweg en Leeuwarderweg bv., de druk veel lager wordt. Als op de uren van groot ste afname de druk aan de regulateur 55 m.M. is, kan die aan de Parallelweg 35 zijn. Op uren van minder afname is overal de druk vrijwel gelijk. In verband met dit drukverlies gelooft spr. dat een regulateur voor iedere woning de kosten waard zou zijn, het gas kan dan onder hooger druk dan voor de huizen noodig is de fabriek verlaten en deze druk door de regu lateur aan iedere woning verlaagd tot de ge- wenschte. Nog stond spr. stil bij het ijken der nieters, die z. i. overbodig is, omdat nieters 3 a 4 En den anderen dag ging het jongetje weg en was genezen.” i.i_ _i,i-1:1- —1:1-1 Natuurkundig Genootschap. Woensdagavond sprak voor het Natuurkundig Genootschap in de Harmonie de heer ir. Bel- linga, dir. der gemeentebedrijven alhier over: Gasfabricage en distributie. De gasproductie heeft plaats uit een steen koolsoort, die veel vluchtige bestanddeelen be zit en minder koolstofrijk is. Deze kool bevat 25 a 30 van die vluchtige bestanddeelen, in groote meerderheid brandbare gassen, die uit gedreven worden door verwarming van de kool in cylindrische kokers, welke in ovens inge bouwd zijn; deze kokers, retorten, zijn lang 3.50 M. a 4 M. Om de retorten spelen vlammen en in de retorten vindt dus geen geheele verbran ding plaats, doch door verhitting tot 800 a 900 komen, de gassen vrij en zij stijgen door een aansluitpijp naar boven, en worden geleid naar de diverse zuiveringsapparaten. Hier in Sneek wordt jaarlijks 8000 ton steen kool verbruikt; in den winter moet 2000 ton opgeslagen zijn. Voor een goede gasproductie mengt men diverse kolensoorten; soms vormt deze kool reeds gassen in de opslagloods door oxydatie aan de lucht. De ovens, waarin de retorten gebouwd zijn, worden met cokes gestookt; in de generator verbrandt de cokes eerst tot koolmonoxyde, dat om de retorten tot kooldioxyde verbrandt; er vindt dus volledige verbranding van deze cokes plaats. Het gas wordt door een exhauster uit de re torten gezogen en door de reinigingstoestellen naar de gashouder geperst. In een bak pret water boven de oven, de main, wordt eerst teer en ammoniak het laatste door oplossing onttrokken. Het gas bevat nl. waterdamp, dat hier gedeeltelijk neerslaat met de ammoniak. De teer zakt onderin, het ammoniakwater bevindt zich boven in de bak. Het gas gaat nu naar een cylindrische koeler in de buitenlucht, waar door koeling weer ammoniak en teer afgescheiden wordt en nu gaat het naar de Condensors, waar eveneens weer teer en ammoniak afscheiden. Nu bereikt het gas de exhauster en wordt naar een laatste afscheider geperst, die de teer verwij- derd. De laatste ammoniak wordt uitgewas- wschen in een ijzeren cylinder, waarin een as met plankjes draait, die in den met water half ge vulde hak nat worden gehouden, zoodat het doorstroomende gas hier voortdurend met een groote oppervlakte vocht in aanraking komt, dat de ammoniak opneemt. Nu gaat het gas naar de naftaline wasscher, de stof, die de lei ding zoo vaak verstopt en die met anthraceen- olie wel uitgewasschen wordt. Aan grootere fabrieken ontrekt men nog de cyaan met de cyaanwasscher. Hier in Sneek. gaat het gas van de naftalinewasscher naar een reeks zuiveringskiSten, waarin het door 16 lagen ijzeraarde wordt gezogen om de zwavelwater stof en ook het cyaan er uit te halen, waarna het gas naar de gashouder, de klok, die gedeel telijk onder water is gebracht, wordt gevoerd. Wat de afvalproducten betreft, het volgende: Het ammoniakwater gaat naar de Centrale Ammoniakfabriek in Weesp, waar het verwerkt wordt op zwavelzure ammoniak voor kunstmest. Enorm veel producten levert de teer bij dis tillatie, o. a. benzol voor verbrandingsmotoren, carbolzuur, naftaline en teerolie. De benzol vormt weer een grondstof voor kleur- en ge neeskundige stoffen en reukwerken; de saccha rine. de amandelolie (reukmiddel in poetspo- made), aniline, asperine, maar ook picrinezuur, "P het gebied der accentleer, interpunctie en Fran^aise „une dividende epigraphique” uit het vormenleer, die haar speciaal voor jonge Neder-in Griekschen bodem belegd kapitaal. In Delos landsche philologen een belangrijke vormende werden ruim 3000 inscripties gevonden, waar- waarde geven. i onder de magistrale boekhouding van de be- Voor de kennis der dialecten is het belang heerders van den tempel; van ’t verpachte land, der Grieksche inscripties groot; als levende ge- de verhuurde huizen, de uitgeleende kapitalen, Gevonden Voorwerpen. Aanwezig en te bevragen bij de navol gende ingezetenen, onderstaanae voorwer pen, als gevonden aangegeven op 23 en 24 Januari 1930: kinderhandtaschje, D. Deden, le Woudstraat 8; jongensjas, Tj. Hoekstra, N. Veemarkt 1; beursje met inhoud, H. v. d. Meulen, Monnikstraat 3; vulpen, J. van Gor- kum, le Steenklipstraat 10; paar blauwe sokken, J. Hoogland, Bolswarderweg 3; paar kinderhandschoenen, H. Bijlsma, Verl. Westersingel 27; twee boeken, M. Bosnia, Tichelwerk; rijwielbelastingmerk in étui, S. Postfna, le Zomerrakbuurt 18; damestasch niet inhoud, K. Schurer, Marktstraat. Bioscoopnieuws. De bioscoop bij de Waag heeft een superfilm met Watt e« ya Watt .Kracht en Schoonheid”. Was de laatste hier vertoonde film van dit tweetal een succes, deze moet de vorige nog overtref fen, het is de eenige film uit de serie, welke Tuschinsky het Amsterdamsche pu bliek aanbood, wat veel zegt omtrent het gehalte. De beide komieken zijn dan ook op hun best. De heer Joh. Miedema geeft de explicatie Zaterdagmiddag matinée. De Amicitia bioscoop heeft lores Costello en Conrad Nagel in sensaiioneele schlager„Onderwereld”, drama speelt in New Yorks achterbuurten en nachtleven. De danseres Rose Shannon hoopt dat Chuck White haar zal trouwen, doch deze speelt slechts met haar. Chuck behoort tot een misdadigersbende, die bij een overval op een bank de buit in de steek moet laten. Chuck meent te weten dat Rosa weet waar de buit is, maar bij zijn pogingen haar het geheim te ontlokken, wordt bij écht verliefd op haar en nu ver denken zijn kameraden hem van verraad en hij wordt gekneveld. Men tracht dan Rosa door harde maatregelen het geheim te ont futselen, maar het is Chuck, die haar be vrijdt en met haar een betere toekomst tegemoet gaat. Het spel van de hoofdper sonen, zoowel als de regie van Curtiz, is schitterend. Een sensatie-drama van groote spanning. Deze film draait 7 dagen en met haar gaat „De Doodenzwaai”, een brandweer- film met stoutmoedige toeren. Grieksche epigraphiek. Zaterdagmiddag ving dr. J. J. E. Hondius, rector alhier, zijn taak als privaat-docent in de Grieksche epigraphiek (ontcijfering van inscrip ties op monumenten enz.) aan de Groningsche Universiteit aan met een openbare les, welke tot titel had: Saxa loquuntur (de steenen spre ken), inleiding tot de Grieksche epigraphiek. Spr. schetste het werk van den onderzoeker, die daar in het Zuiden de moeizame taak tracht te volbrengen een inscriptie op een gevonden antieke steen te ontcijferen. Nauwkeurig moeten naam, aard en ligging van de vindplaats genoteerd worden, daarna een schets van de steen met beschrijving van ver-1 hier onverbrekelijk samen; siering gemaakt worden en mogelijk nauwkeurig van schreven, voor alles een afdruk in papier gemaakt. opgravingen te Delphi: 6000 gevonden inscrip ties illustreerèn thans de geschiedenis van 10 eeuwen religieus en politiek leven daar. De mu ren der schathuizen waren bedekt met inscrip ties. Tot de belangrijkste der uiteraard weinige litteraire documenten, die ons de inscripties heb ben geschonken, behooren een aantal Delphische paeans, de plechtige feestzangen, Waarmee de jaarlijksche processie uit Athene opging tot den tempel. De muzikale instrumentatie dezer paeans levert een der belangrijkste gegevens voor onze kennis der Grieksche muziek in de oudheid. Naast de schathuizen vormen de ex- votos een rijke bron voor studie; geen belang rijk feit in Griekenlands historie of in Delphi vond het weerklank; de herbouw van den tem pel in de 4e eeuw, na een geweldige brand, is tot in de kleinste finesse uit de inscripties be kend: bestek, aanbesteding, bouwkosten en ook de rekening en verantwoording der ingekomen gelden uit geheel Griekenland. Een belangrijke paragraaf in het hoofdstuk der Grieksche handelsgeschiedenis, waarboven zee roof staat geschreven, leverde de laatste jaren weer Delphi door de vondst, op het voetstuk van een monument, van een Grieksche kopie van een groote Romeinsche wet tegen de zeeroovers. Speciaal die staten, die voor hun korenvoorzie- ning op het buitenland zijn aangewezen, hebben bij een veilige zee belang, zoo ook dus Rome, waar echter de senatoren grootgrondbezitters de piraterij niet gaarne verdwijnen zagen; beteuge ling van dit kwaad is dus een eisch van Rome’s democraten, en daar de wet een aantal bepalin gen bevat, die een dateering in den tijd van Gnaeus Pompeius, den „Weldoener, den Redder” in den weg staan gaan we door deze inscriptie een uit de geschiedenis onbekend democratisch offensief na het jaar 100 vermoeden, een laatste stuiptrekking van den machteloos geworden Marius. Nadat spr. uit Grieksche inscripties de eigen stem van Rome’s keizers had laten beluisteren, van bv. een Verkoop bouwterrein. i Burgemeester en Wethouders van Sneek verkochten de volgende bouwterreinen: i aan den heer D. Zuiderbaan, koopman alhier, 24O'/2 M.s aan den Leeuwarderweg .voor den bouw van een heerenhuis; I aan den heer H. Kwant, industriëel alhier, 24O'/2 M.2 aan den Leeuwarderweg voor den bouw van een heerenhuis; j aan den heer H. de Vries, veehouder, zathe - - - „Langstek” onder Roordahuizum 200 M2 schriftelijke gelukwenschen deden blijken I aa„ de Regenb0()gstraat v00r den ’boilw van een heerenhuis. tuigen staan hier de oude steenen, waaraan wij de rijke wij gaven aan Apollo, de uitgaven voor onze kennis van Arcadisch, Cyprisch, Locrisch, Phocisch, Thessalisch enz. danken. Doch ook voor de studie der uit litteraire teksten bekende dialecten leggen de inscripties den eenig moge- van Griekenlands economische historie is hierin lijken grondslag, omdat zij monumenten uit de bijeen vergaard. In 1892 begonnen de Fransche Deze man was in zijn vroegere plaats wapenhandelaar en heeft een collectie wapens en munitie daarvan overgehouden welke hier niet bij de politie waren aange geven. Daarom werd de voorraad bij hem in beslag genomen en naar het politiebureau gebrachtde collectie omvat naast zeer ver ouderde en vrijwel onbruikbare, ook zeer góede wapens. Vast staat wel dat de bezitter er geen kwade bedoelingen mee had, doch de mo gelijkheid bestond dat personen bij hem een wapen zouden koopen met minder goede plannen zoodat het ongetwijfeld ge lukkig is dat de voorraad thans in handen der politie is. Geslaagd voor het diploma Duitsche NED. HYP. BRIEFdANK TE ’s GRAVENHAGE) Handelscorrespondentie de heer A. Visser Birectie: Mr. M. J. Bos, Mr. J Wilkens en J Roosenburg. De waterdamp in het gas is lastig, vooral in den winter. Men legt daarom de buizen in een helling eh kan het water wegpompen uit de condenspotten. Maar er gaat ook naftaline met de waterdamp mee in de leiding en dat wordt van gasvormig niet vloeibaar doch direct vast, het sublimeert en kan dan niet uit de buizen verwijderd worden. Door droging van het gas aan de fabriek tracht men te voorkomen, dat naftaline meegaat. Het vocht oxydeert bovendien de binnenwan den van de buizen, waardoor roest ontstaat, dat tot verstopping kan leiden, zoodat droging van groot belang is. Eerst komen, als men een droog systeem invoert, dan veel klachten, Omdat nu de verzamelde roest niet meer vochtig wordt gehouden, doch als stof op hoopjes valt, die dan de buizen verstoppen, doch door reiniging wordt dat euvel verholpen. De droging geschiedt door glycerine of chloorcalcium, stoffen die hygroscopisch zijn, dus water aantrekken. Als bij 15 C. 10 a 12 gr. water per M.3 gas meegevoerd wordt, neemt, als men het gas door chloorcalcium laat loopen, dit dat water op. Het zal dan geen water meer afzetten in de buizen. Nu zit ook de naftaline droog in de buizen en zal in de huizen met het gas vei branden, of te voren naar stofvangers worden afgevoerd. De droge gassen komen in de gashouder en zijn daar afgesloten van het water door een olielaag. De gevonden wapenvoorraad. De persoon, bij wie de wapenvoorraad gevonden is, waarvan elders in dit no. ge wag wordt gemaakt, is een 68 jarig man, die aanvankelijk in de Friesche gemeente Haskeriand woonde en vandaar naar Ijlst trok, kort geleden vestigde hij zich alhier. I Deze man was in zijn vroegere woon- oudheid zelve zijn, die ons een inzicht geven in de levende, groeiende taal van die dagen met een eindelooze vaneteit en schakeering van uit drukkingsmiddelen. Spr. stond daarna stil bij de recensie en inter pretatie van gemutileerde teksten, waarvan de oplossing niet uitsluitend vrucht van divinatie of spel van vernuft is, doch aan bepaalde noi- men gebonden. -Voor een officieel stuk bv. is noodig kennis der kanselarijtaal, en, ook bij pri- vaat-oorkonden, kennis van zooveel mogelijk soortgelijke teksten, voorts een uitgebreide ken nis van de Grieksche taal en alle uitingen van het Grieksche leven. Philologie en historie gaan een Grieksche in de tekst zooveel scriptie moet èn als taal- èn als historisch monu- het origineel afge- ment kunnen worden geïnterpreteerd en ge- de vorm der letters nageteekend en waardeerd door hem die epigraphicus wil wor- -tj-.i. {den. Niet alleen hij die tot daadwerkelijk onder- Thuis kan dan het werk van recensie en in- zoek op Griekschen bodem wordt geroepen kan teipretatie volgen. De transcriptie in majuskel'zich op de epigraphie toeleggen; een geweldig levert bij een goed en duidelijk overgeleverden steeds aangroeiend inscriptie-materiaal ligt ter tekst geen bijzondere moeilijkheden op; slechts bestudeering en interpreteering reeds gereed, wanneer de tekst is geschreven in een der oude j dat ook van den Nederlandschen philoloog de Grieksche alfabetten is daartoe speciale kennis aandacht vraagt. vereischt. De bestudeering dezer lokale alfabet- Spr. wijst in de eerste plaats op de in Olym- ten vormt een der aantrekkelijkste onderdeden 1 pia gevonden inscripties, waar in 1875 het jonge der Grieksch epigraphiek, en tevens een onmis- Duitsche keizerrijk het tijdperk van systemati- baar onderdeel. Immers vaak zal een inscriptie sche opgravingen van den Griekschen bodem op slechts op grond van het schriftkarakter geda^ gelukkige wijze inleidde; in het dal van de:i teerd kunnen worden. Apheios waren een 1000-tal inscripties de buit De transcriptie in minuskel stelt hooger eischen der epigraphie. In Delphi en Delos trok de Ecole op 1 hij een brief van Claudius aan de Delphiërs, waarin over de uit de Handelingen der Aposte- I Klein Azië levert ons ook de oud-christelijke len welbekende stadhouder Gallio gesproken 1 teksten. Aan de wegen die eens Paulus ging, wordt en welke daarmede de theologen een der hebben Engelschen en Amerikanen een schat belangrijkste gegevens voor de dateering der i van gegevens over het oudste Christendom ge- reizen van Paulus verstrekt. j vonden. De belangrijkste bron zijn hier de graf- Dan voert spr. zijn hoorders naar het heilig- inscripties, die eerst nog een krachtig getuige- dom van Asklepios bij Epidauros, waar kreupe- nis van stervend heidendom leveren, gaandeweg len en blinden, in den oorlog gewonden, kaal- echter plaats maken voor het Christelijk element, hoofdigen en lijders aan migraine het wonder tot in de 4e eeuw overal kruis, visch en wijn der genezing bij den god zelve zoeken. Ziehier stok de symbolen zijn. Een interessante taak een voorbeeld eener inscriptie daarop betrekking voor den theoloog deze verbreiding van het hebbende: kruis uit de epigraphische monumenten te be- „Euphanes, een jongetje uit Epidauros. Had studeeren. last van niersteen. Legde zich in het heiligdom te slapen. En droomde, dat de god bij hem lang der epigraphiek voor philoloog, jurist, gods- kwam te staan, en zei: wat geef je me, als ik dienst-historicus en historicus uit Cyrene te heb- je beter zal maken? 10 bikkels, zei hij. En de ben aangehaald, wees spr. er op dat de epigra- god begon te lachen en zeide: dat is goed, hoor, phiek aan enge grenzen is gebonden. De in scripties, hoe belangrijk vaak ook, ontleenen nimmer hun belang aan zichzelve, doch zijn be- Dan vermeldt een inscriptie ’n hoogst belang- langrijk omdat zij de geschiedenis betreffen rijk besluit van een aantal Grieksche staten tot een volk ,dat eenmaal de geestelijke vrijheid de menschheid schonk, en monumenten zijn van een taal die wij liefhebben, omdat Homerus en Plato in haar beeldden en dachten, documents humains ten slotte, die ons slechts daarom be roeren, omdat de grooten van dit volk tot ons hart hebben gesproken. De bron van levende vreugde welke de epi graphiek kan bieden, te mogen deelen met an deren hebben de Groninger professoren der Lit- terairische faculteit spr. thans mogelijk gemaakt, waarvoor hij hun dankt, terwijl spr. de studenten een gids wil zijn op het pad der epigraphiek, dat hun een kennis op breeder basis kan bou wen; want slechts de philoloog die met gedegen ep breede kennis en liefde onze gymnasia be treedt, kan de klassieke opvoeding in Nederland helpen behouden. Met een pleitwoord voor de oprichting van een Hollandsch instituut te Athene eindigde spr. zijn rede. Abonnement post I 3.60 Advertentiën 9 cl. p. regel ing zonden mededeelingen hooger, Abonnement belangrijke korltng Advertentlèn worden tevens gratis ge olMtof in de SNEEKER COURANT Telefoon Na 150 1 den. Niet alleen hij die tot daadwerkelijk onder-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1930 | | pagina 1