RHEUMATIEK I WA VERKADE ZAANDAM Irma de Duivelin I Tromp, Sneek beveelt met den meesten aandrang aan de nieuwe succes-merken kleine sigaartjes, geroemd om de schitterende kwaliteit (in doosjes van 10 stuks) I I I I I FEUILLETON TROMP, Sneek Horlogerie HENRI VAN ESCH Autoverhuur-Tarief I Woensdn^ Jammrl ««MBO Si! No. bestaal uit 2 bladen. Nieuwstijdingen Eerste klas fabrieken, hoogstaand fabrikaat Etke week een of twee maal vcrsche aaovoer. OPiasI Orgaan der taaie tet Verschijnt Maarten H. Tromp 25 ct. Nero 30 ct. annex SHEERER OOURAHT en WYMBRITSERADEEL F. OZINGA SHEER 32 Eerse Blad Uitfat»KihZEBKIHK 4 Ga. 46e Jaargang Telefoon No. ISO Uiiiciêel gedeelte. Wederverkopers fabrieksprijs. 4 g DINSDAGS es VRIJDAGSAVONDS at-KOUd weef Neemt proef! Spsoiaal SNEEK INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. 7 INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. binnen- 4 -0.171/, uur „SAPPE R” 7. i staat waar iemands eigen vrouvf één of tweepast. Geautoriseerde vertaling uit het Engelsch door Jhr R. H. G. NAHUYS Door deq heer R. Kruis is Zaterdag een kappers- en barbierszaak geopend aan de Hooiblokstraat tegenover de R.K. Jon gensschool. Het interieur is met smaak in gericht en op moderne wijze geïnstalleerd. Plaatjesalbum Broodfabriek Stad Sneek. De firma Jan Bakker Szn., Broodfabriek Stad Sneek alhier stelt zooals uit een an nonce in dit nummer blijkt bij haar produc ten in het vervolg plaatjes beschikbaar van de schoonste plekjes van ons land, welke in een bij die firma verkrijgbaar album bijeen kunnen worden vergaard. Wij hebben een collectie dezer plaatjes en het album ge zien en geconstateerd dat de plaatjes zeer goed zijn uitgevoerd en de meest uiteenlig gende deelen van ons land in beeld brengen, ook Sneek is gelukkig vertegenwoordigd. In het album onder de ruimten voor de plaatjes zijn beschrijvingen van het afgebeelde stukje stads- of natuurschoon aangebracht, zoodat de kinderen, die zich op het verzamelen toe leggen, een even nuttige als aangename ver- a -0.15 A -0.15 INGEZONDEN. (Buiten verantwoordelijkheid, der Redactie.) - brengt- STEEDS 'T BESTE door Auto zonder chauffeur Idem met chauffeur Groote Auto 6-7 pers. (zonder chauffeur) Idem idem met chauffeur Steun in den Strijd. Onder leiding van den heer G. van Harde- veld, gaf Steun in de Strijd Zondagavond in de Harmonie haar jaarlijksche uitvoe ring en ook nu mochten de gegeven muziek nummers welke over het geheel goed werden gespeeld een dankbaar applaus mooie Nederland wacht. Ouders vragen dus bij de producten der firma deze plaatjes en zorgen ook direct voor een album, daar anders gemakkelijk eenige plaatjes zoek raken en men de serie niet volledig in z’n bezit krijgt. Waarde Melkgebruiker! Ik heb succes gehatg, al is het gering. Laat U onderzoeken, vóór het te laat is. Sneek, 27 Januari 1930. X. INSCHRIJVING VOOR DEN DIENSTPLICHT. De BURGEMEESTER van SNEEK herinnert jongelingen geboren in het jaar 1911 aan hun verplichting om zien in de maand Januari 1930 voor den dienstplicht aan te geven. Hij die niet voldoet aan een op hem rus tende verplichting tot aangifte voor den dienstplicht wordt gestraft met gevangenis straf van ten hoogste 2 maanden of geld boete van ten hoogste f 600. SNEEK, 28 Januari 1930. HERHALINGSOEFENINGEN 1930. De BURGEMEESTER van SNEEK vestigt de aandacht van belanghebbenren op de aan het waaggebouw aangeplakte openbare kennisgeving betreffende de rege ling van opkomst van dienstplichtigen voor herhalingsoefeningen in 1930. SNEEK, 28 Januari 1930. Een uitstekende spijs vertering verkrijgt gij met behulp van Foster's Maagpillen, die zeer A zacht werken. f 0.65 per flacon. Een uitstapje in de wereldruimte. De gewone mensch bemoeit zich in den regel heel weinig met wat er in het heelal gebeurt. Hij is door z’n beslommeringen zoo zeer aan de aarde gebonden, dat hij zich in de wonderen der wereldruimte niet verdiept. Toch is een uitstapje daarin zoo spannend, dat men er de meest sensa- tioneele film voor geeft, zoo leerrijk betref fende ’s menschen kleinheid als geen ander onderwerp, en wekt niets ons beter op tot eerbied voor de schepping. Als onder betrouwbare leiding zoo’n uit stapje gemaakt wordt, is er wel geen mensch die niet onder den indruk er van komt. Zoo’n betrouwbare leider is de heer H. Tjepkema, leeraar aan de Zeevaart school te Harlingen, die Donderdag in het Gerechtsgebouw voor het I. v. A. O. bij licht beelden komt 'spreken over: Een uitstapje in de wereldruimte. De nieuwe telefoontarieven. De Utrechtsche Kamer van Koophandel heeft besloten gegevens te verzamelen om trent de nieuwe telefoontarieven waarmee zij een landelijke campagne tegen het tegen woordige systeem kan steunen. Hoewel de tijd om .zich reeds thans over den toestand sinds Januari uit te spreken nog erg kort is, had mr. J. Milius. secretaris der Kamer van Koophandel, al heel wat klachten ontvangen. Op grond hiervan meende hij voorloopig te kunnen conclu- deeren, dat de afneming van het aantal lo cale gesprekken op 30 pet. moet worden gesteld. „Ik ben er van overtuigd,” zeidc hij tot een verslaggever van het Hbd., „dat de kleine verbruikers van het stelsel voordeel hebben, maar de groote bedrijven zullen on danks de goedkooper geworden abonnemen ten en de reductie die hen wordt toegestaan, paar Wybert- tabletten! Zij bescher men tegen verkoud heid en infectie. De Sigaretten van prima kwali teit met de mooiste Perzische Tapijtjes bij ons voorradig. Bloemenwinkel Azalea. De firma Holkema en Zoon heeft thans haar bloemistenbedrijf volledig ge maakt door naast haar kweekerij en de ver zorging van tuinaanleg en onderhoud ook te openen een bloemenwinkel aan de Galiga- straat. Een keurig bloemenmagazijn is daar nu door deze firma onder den naam „Aza lea” geopend, en de eerste étalage deed die naam eer aan, want een keurcollectie van deze prachtige bloemen in donkerrood, zalm en rose gaf daar de hoofdtoon aan, te midden van hyacinthen, primula’s, cyclamen, seringen en velerlei andere het oog stree- lende bloemen en planten. Het meeste van ’t geëxposeerde kwam uit eigen kweekerij, waarop wel even de aandacht mag geves tigd. Opnieuw een prachtige aanwinst voor de Galigastraat, deze bloemenwinkel, die ook geheel is ingericht voor het leveren van bloemstukken enz. Faillissement H. Brons te Gorredijk. Blijkens de lijst van baten en schulden in het faillissement van den heer H. Brons, vroeger penningmeester van de Nutsspaar- bank te Gorredijk, bedraagt het totaal der baten ongeveer f 77.700 en dat der schulden ongeveer f 164.000, zoodat het tekort pi. m. f 86.300 zal bedragen. Volgens deze cijfers zou op de vorderin gen ongeveer 47 pet. betaald kunnen worden minus de kosten van het faillissement. Onder de schulden bevindt zich de vor dering van de Nutsspaarbank te Gorredijk, die ongeveer f150.000 bedraagt. Onder de baten bevindt zich een post ge schat op f 47.325 aan onroerende goederen, f 6357 aan effecten, f 3584 aan contanten en voorts ongeveer f 13.300 aan vorderingen van den gefailleerde. L. Ct. HINDERWET. BURGEMEESTER en WETHOUDERS .an SNEEK maken bekend: dat ter secretarie ter inzage ligt een ver zoek niet bijlagen van L. BAKKER Wzn., koopman aldaar, om vergunning tot uitbreiding van de in richting, bestemd voor het bewaren en af tappen van spiritus en terpentijn, waarin geplaatst zijn twee electromotoren van ‘/2 P.K. en 1 P.K. op het perceel aan de Wil lem Lodewijkstraat mo. 13, kadastraal be kend gemeente Sneek, Sectie C, no. 2777, door inrichting van de lokaliteit in den westhoek van de fabriek tot azijnmakerij, ten behoeve waarvan in de brandspiritus- tapperij zal worden geplaatst een electro motor van 1 P.K. voor het overpompen van azijnsprit; dat op Woensdag, den 12 Februari 1930, des middags te 12 uur, ten gemeentehuize aldaar gelegenheid zal worden gegeven om tegen het verzoek bezwaren in te brengen en deze mondeling en schnttelijk toe te lich ten en dat zoowel de verzoeker, als zij die bezwaren hebben in te brengen, gedurende drie dagen voor evengemeld tijdstip ter se cretarie, in de gewone bureau-uren, van de ter zake ingekomen bescheiden kennis kun nen nemen. De aandacht wordt er inzonderheid op gevestigd, dat volgens de heerschende op vatting, slechts tot hooger beroep gerech tigd zijn zij, die voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, ten einde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. SNEEK, den 29 Januari 1930. ik insgelijks. Die verwenschte kerel scheen op alles met zijn antwoord gereed te zijn. En toen zagen we oe verlaten auto recht voor ons. Een politieagent had er bij post gevat, uren geleden het slachtoffer geweest is van een schandelijk complot, en geen hand te kunnen uitsteken. „Zou het mogelijk zijn dien auto te ach tervolgen?” stelde Darrell voor. We legden te voet een aanzienlijken af stand langs den weg af en het bleek weldra dat dit denkbeeld niet voor uitvoering vat baar was. Het verkeer over den weg was veel te druk geweest, en daar het niet ge- veel meer moeten betalen.” Hij noemde de namen van eenige bekende industrieelen, die nu al aanzienlijk boven hun ouden taxe uit gaan; ook de winkeliers klagen over achter uitgang van het aantal per telefoon opge geven bestellingen. Tot welke maatregelen sommige zaken- menschen al zijn overgegaan, blijkt o. a. uit een circulaire, die een drogist uit Driebergen aan zijn clientèle heeft gezonden en waarin deze schrijft: „Bij contante betaling worden de gesprek ken van de nota afgetrokken wanneer voor minstens 50 ct. wordt besteld.” Brutaal. Twee gewapende en gemaskerde dieven zijn een voornaam huis te San Francisco binnengedrongen tijdens een avondpartijtje en hebben de gastvrouw en haar elf gasten, allen heel bekende figuren uit de uitgaande wereld, beroofd van hun geld en kostbaar heden tot een totale waarde van verschei dene duizenden dollars. Eerst hadden-zij hun slachtoffers vastgebonden en proppen in den mond gestopt. 1 had rheumatiek in mijn handen. Het iwm zoo erg, dat ik niets kon vasthouden of oprapen. Bedenkende, d t mijn vader (van zijn 50ste jaar af) jarenlang bedlegerig was geweest, besloot ik Kruschen Salts te gebruiken Al spoedig consta teerde ik een verbetering en na eenigen tijd kreeg ik het gebruik van mijn handen terug. Sedert 2 jaar neem ik nu geregeld lederen dag de kleine dosis en de rheumatiek is nooit teruggekomen. Ik ben 56 jaar. Ik beveel Kruschen aan al mijn kennissen aan." Mevrouw E. 8. (Orlglneele brief ter Inzage). Wanneer rheumatiek niet tijdig genezen wordt I Kan *11* leiden tot een ernstige mlsvörming der poozing bil deze lessen in de kennis van ons handen en een algeheel verlies van hun gebruik ----- - - - Kruschen Salts lost snel de vlijmscherpe urlne- zuurkrlstallen. die zich m de gewrichten bevin den, op. En vervolgens voorkomt Kruschen Salts het, dat zij zich opnieuw vormen. Kruschen Salts is verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten f 0.90 en 1.60 per flacon. „Bij het gedeelte van de auto-kap dus, waar deze opengerukt was,” merkte ik op, en hij knikte. „Wijs ons eens precies waar je hem vondt, kleuter,” zei de sergeant, en wij keerden allen naar den Bentley terug. „Hier, mijnheer,” zei de dreumes. „Achter den steen die daar ligt.” Hij wees naar een plek op gelijke hoogte met de motorkap, en voor het ontdekken van de tweede aanwijzing werd geen scherpte van gezicht vereischt, zooals voor het zien van de olieplek noodig geweest was. Van den steen waarachter de schroefsleutel ge vonden was, tot een punt daar tegenover, waar de tweede auto gestaan moest heb ben, liep een spoor, gevormd door niets goeds belovende bloedvlekken. Sommige waren groot, sommige klein, maar de lijn zette zich onafgebroken voort. Alweer bloed en alweer dezelfde onuitgesproken vraag. „En nu, mijnheer,” merkte de sergeant op, „er valt niet te twijfelen dat hier boos opzet in het spel is. Het beste wat ik doen kan, geloof ik, is dat ik naar het bureau terugga en Scotland Yard telefoneer. We zullen door het geheele land laten uitzien naar een auto, waarin een gewonde dame vervoerd wordt.” Drummond stiet een kort lachje uit. „Wees daarvan niet zoo zeker, sergeant,” zei hij. „Het was alleen aan mijn vrouw be kend, waar die schroefsleutel bewaard werd. Als ik- je was, zou ik eerder geneigd zijn te laten uitzien naar een auto met een ge wonden man. Hoewel ik er eerlijk voor moet uitkomen dat als de zaak in elkaar zit zoo als ik vermoed of liever, zooals ik zeker weet dat het geval is je je tijd vermorsen zou.” En dat was alles wat hij wilde loslaten. terwijl een vier- of vijftal kinderen nieuws gierig toekeken. De auto stond drie of vier voet ter linkerzijde van den weg, zoodat er juist genoeg ruimte was dat andere wagens voorbij konden rijden. En de weg zelf liep op dit punt door een boschje nauwelijks meer dan een groep boomen. „Je hebt nergens aangezeten, agent?” vroeg de sergeant. „Alles is precies zooals ik het aantrof, sergeant”. Wij drongen ons rond den auto en keken naar binnen. Het was een gewone open tou- ring-car, en wij ontdekten terstond teekenen die op een worsteling wezen. De deken, bij voorbeeld, hing, in plaats van opgevouwen te zijn, half over de voorplaats, en half in het binnengedeelte van den auto. Een ver frommelde idameszakdoek lag vlak onder de stuurstang, en een stuk van de zeildoe ken kap, dié door middel van drukknoopen aan de caros^grie bevestigd was, was ge deeltelijk losgêtalkt. Het was het gedeelte kap bowen een Vttu de zijportieren, en daar beneden was een zak voor couranten en kaarten aarfgebracht. „Herkent gij den auto als den uwe, mijn heer?” vroeg de sergeant, als om dit offi cieel vast te stellen. „Het is de mijne,” antwoordde Drum mond en allen bewaarden het stilzwijgen. Die aan zichzelf overgelaten auto had iets onheilspellends. Men voelde een onzin nig verlangen bij zich opkomen, dat die reisdeken kon spreken; dat een lijster, die in een van de boomen zat te zingen, ons vertellen kon wat er gebeurd was. De voor zijde was natuurlijk van Pangbourne afge keerd, en eensklaps slaakte Drummond een uitroep. Hij keek naar een plek op den weg, ongeveer vijftien ellen van t' verwijderd. NIEUWE smm courant f 0.10 p. K M. „Een wanhopig geval,” zuchtte Drum mond. „Volkomen wanhopig. Kijk! Een van die dreuifiessen heeft iets gevonden.” De kinderen liepen op een draf naar ons toe, voorafgegaan door een knaap, die met een voorwerp, dat hij in de hand hield, zwaaide. „Dit vond ik, baas, in het gras naast den weg,” zei hij met een piepstem. „Wat!” riep Drummond, en zijn oogen rolden bijna uit hun kassen. Want „dit” bestond uit ’n zwaren schroef sleutel, en aan het eene einde kleefde bloed. En voorts, dit bloed was nog nat, en bleef op zijn vinger achter. Ja, het was bloed. En de vraag die bij ons allen oprees, maar die niemand durfde uiten was bloed, van wie? Zooals ik zei, durfde niemand van ons haar te uiten; maar ik geloof dat ons aller stilzwijgend ant woord hetzelfde was. „Herkent ge den schroefsleutel misschien, mijnheer?” vroeg de sergeant. „Behoort hij bij uw auto of niet?” „Ik herken hem,” antwoordde Drum mond. „Het is de gewone sleutel, dien ik in de pochette voor de kranten en kaarten be- awaar, en niet in de gereedschapskist, om- de motorkap zijn vel te springen als men op de plek dat hij op de moer van de benzinetank o n 4- r n ei a n m zT r» nl/YAM UVmn» AAfl nOcf Klein kinder-gymnastiek. In de Harmonie had Zaterdagmiddag de sluitingsles van de eerste cursus klein kin der-gymnastiek, door den heer C. Kan ge geven, plaats, in tegenwoordigheid van heel wat ouders. Met bijzonder veèl genoegen hebben we de kleintjes gevolgd in hun oefe ningen, dansjes en spelletjes eigenlijk is alles spelend leeren welke de aandacht, behendigheid, handigheid enz. prikkelden en de spierfunctie ten goede kwamen. De leer meester heeft er slag van met de kleintjes om te gaan, het was werkelijk een aardige middag. De aangifte voor de nieuwe kort beginnende cursus is nog openge steld. 1 In het begin zag ik niets, en toeh is mijn gezichtsvermogen evengoed als dat van de .meesten. En niet dan toen ik tot vlak bij de plek geloopen was, zag ik wat zijn aandacht getrokken had. Met stof .overdekt, lag daar een plek zwarte smeerolie zóó dicht overdekt, dat alleen het scherpste oog haar ontdekken kon. „Dat verklaart mij tenminste iets,” merk te Drummond kalm op. „Wat dan, mijnheer?” vroeg de sergeant, regend had, was de kans, een bepaald ban met diep ontzag in zijn stem. Ik was blijk- denmerk te kunnen herkennen, ook verkeken, baar niet de eenige dit met eerbied voor de gezichtsscherpte van Drummond vervuld was. „Ik ken de manier waarop mijn vrouw chauffeert beter dan wie ook,” antwoordde hij, „en, als zij onder gewone omstandig heden had moeten stoppen, zou zij zulks werktuigelijk aan den wegkant gedaan heb ben. De eerste vraag die ik mij dus stelde was, waarom zij den auto had laten stil staan, waar hij nu staat. Zij reed óf achter een anderen auto, die vóór haar stilhield, óf reed voorbij de bocht, en vond dien auto reeds midden op den weg stilstaan, zoodat er voor haar geen ruimte was om voorbij te rijden. En de inzittenden van dien auto, die haar geen ruimte tot voorbijrijden lieten, wenschten zoo ^jogelijk te verbergen dat zij daar geweest waren. Toen zij dus bemerk ten, dat er olie uit hun auto gelekt was, be proefden zij die olieplek onzichtbaar te ma ken. Kon die Bentley maar spreken.” Het was onmiddellijk voorbij dat plot selinge, natuurlijke oogenblik van gevoels uiting, en hij was weer dezelfde koele, on verstoorbare man. En ik voelde mijn bewon dering voor hem stijgen. Misdadigersbenden of geen misdadigersbenden, het is om uit van het in enorme getale opgekomen pu bliek oogsten. Een werkelijk zeer mooie clarinet-solo gaf het lid der ver. de heer R. Hoyer, de begeleiding aan de piano geschiedde op voortreffelijke wijze door den heer Con- furius. De heer Hoyer is een buitengewoon te waardeeren aanwinst voor het corps. Als bijzondere attractie traden Barend en Martsje op, nu met uitsluitend humor, nl.: „De Omkesizzer” en „De kanarie”. Gave Friesche volkskunst was dit; vooral de Omkesizzer munt daarin uit; natuurlijk spel dat af was. Weer een avond van Steun in den Strijd, welke de donatuers buitengewoon veel ge noegen heeft verschaft. „Ooit op de rattenvangst geweest?” vroeg hij, toen ik uitgesproken had. Weer keek ik deze zonderlinge persoon lijkheid met verbaasde blikken aan. Wat had dat er nu weer mee te maken? „Nu wat is je antwoord daarop?” vroeg hij, toen ik bleef zwijgen. „in mijn jonge jaren, een enkelen keer, geloof ik”, antwoordde ik toen. „Maar wat een jongenstijdverdrijf met de onderhavige zaak te maken heeft is mij volkomen duis ter” „Dat is verkeerd”, merkte hij kortaf op. „Zij is je alleen duister omdat je hersens niet goed werken. Als een troepje jongens uitgaat om ratten te vangen, blokkeeren zij ieder zichtbaar gaatje waarlangs de ratten ontsnappen kunnen, vóór zij beginnen ze op te jagen”. Hij verviel weer tot stilzwijgen, en sta? Abonnement per jaar I 2.50 fr. p post I 160 Advertentièn 0 cl. p. regel Ing tonden mededeellngen hOoger, Abonnement belangrijke korting Adverttollèn worden tevens grot It ge oUatst in de SNEEKER COURANT V I - 1 11n Autobussen voor gezelschappen A - 0.20 Stadsritjes4-1,00 rit! Wachtgelda -0.50 Trouwrijden zeer’billljke conditiën Voor groote ritten nog speciale tarieven Alle verhuurwagens zijn nieuw en voor alles verzekerd Beleefd aanbevelend, OFF. FORD-DEALER TELEFOON 292 A ti,

Sneeker Nieuwsblad nl | 1930 | | pagina 1