iii No bestaal uil 4 bladen NIEUWSTIJDINGEN. Officieel Orgaan der fieiraie tel Verschijnt 4 - annex SNEEKER COURANT en WYMBRITSERAOEEL 46o Jaargang Eerste blad No. 44 KitZEMiNK a Ge. Zater<BMu& 1 Nlttttrt 1930 J :i— 1 per jaar f 2 50 fr. p Telefoon Na ISO SN EEK voor deze woorden, zoo l! café be- goed tegen hen opgewassen Moeten we enkele koorgedeelten noemen, De sopraan-soliste mej. Ter Horst was voortgezette stu- voor het Sneeker Onderlinge Brandwaarborgvereeniging. Woensdag hield bovengenoemde ver. een 4 K -2 DINSDAGS ex VRIJDAGSAVONDS waarvan slechts weinig behoeft gebruikt (20 gr. op 10' L. ben zine). Geen wonder dat reeds tal van autobezitters hoogelijk ingenomen zijn met dit middel ter be- T NIEUWE SÏÏElm COURANT de Linden onder presidium van den heer J. pitaalvorming, waarbij de H. Doodkorte, die dit voor de laatste maal j deed, wegens a.s. vertrek, en de nestor der deelnemers, de heer A. Veen, een extra woordje van welkom toesprak. De directeur, de heer A. F. Hingst, las alsnu het jaarverslag. Hoewel 1929 minder gunstig was dan vele zijner voorgangers, valt het resultaat nog mede. Menige brand had in 1929 plaats, doch de Sneeker Onder linge was alleen betrokken bij die in de lak en vernisfabriek der fa. Borneman en ook niet direct doch door de groote schade door de naastleger de fa. D. v. d. Werff geleden, en ook al weer niet direct bii de brand in de Pauhis. Mendelssohn, het Zondagskind, kon toch van geluk spreken, dat de groote „struggle for life” voor hem van zoo weinig beteeke- nis is geweest. Omringd door weelde, geëerd door zijn lijdgenooten, wat behoeft een componist meer om zijn leven tot een onbewogen zee te maken. Men betitelt de geestesproducten van Mendelssohn wel als aristocratische muziek en dit zeer terecht, want zoowel de schoon heid van het melodisch element als de vol maaktheid van vorm stempelen zijn werken met een voornaam cachet. Van den componist in wiens zieleleven zich nooit scherpe conflicten afspeelden kan men echter geen gepassioneerde scheppin gen verwachten. Het gevolg was dan ook dat dezen van een schoonheid waren, die spoe dig moest verbleeken. Bij al het goede dat wij in het oratorium „Paulus” weten te waardeeren, verlaat ons echter niet het bewustzijn, dat deze muziek vreemd staat tegenover onzen tegenwoordi- i gen tijd. De soms bijna sentimenteele ro den, met name dat van den bakker Dijkstra, aanzienlijke schade had. De totale schade der Sneeker Onderlinge bedroeg f 11.849.35, waarvan door herverzekering gedekt f9159.94, zoodat voor rekening der Onder linge kwam 12689.41. De exploitatie liet toen nog een batig saldo, zoodat de deel nemers ook dit jaar weer lü korting op hunne premies krijgen. Namens de commissie voor het nazien der rekening, bestaande uit de h.h. Mr. Haan, E. bmit en E. Abeln, bracht laatstgenoemde rapport uit. Zooais hierboven reeos gemeld bedroeg de brandschade voor rekening der Onderlinge f2689.41; het batig saldo der exploitatie-rekening bedraagt f 1699.16, rente reservetonds f4614.05, totaal f6313.21. De onkosten enz. bedroegen f2912.85, winst f3400.36, welke gevoegd wordt bij het reservetonds. Tot bestuurslid werd herkozen de heer R. Nieveen met 22 st., de heer W. Reinouts van Haga had 4 st. De heer R. Nieveen nam zijn heroenóeming aan. In de vacature, ontstaande door het ver trek van den heer J. H Doodkorte, werden door het bestuur voorgedragen de h.h. P. F. Obbema, A. Eg. Stockmann, H. Tromp Jzn., Th. P. de Vries en L. Witteveen. De h.h. Obbema en De Vries hadden zich terugge trokken. De heer Stockmann werd met 24 st. gekozen. De benoemde wordt ter vergade ring uitgenoodigd en neemt de benoeming aan. De V o o r z. wenscht hem geluk; de naam Stockmann heeft alreeds een eervolle klank in het bestuur der ver., immers de vader van den benoemde was een der oprichters en vroeger bestuurslid. Tot leden der commissie voor het nazien der rekening werden beenoemd de h.h. E. Smit, Aoeln en B. Hofstee, tot hun plaats vervangers de h.h. j. Keuning, L. Witteveen en A. Douma. De heer J. H. Doodkorte spreekt als nu een woord van afscheid. Hij dankt allen voor de ondervonden medewerking; moge de hier steeds betoonde eendracht blijven gehandhaafd, wat de bloei der ver. zal ver zekeren. Noode ook neemt spr. afscheid van zijn mede bestuurders, met wie hij zoo prettig samenwerkte. Moge het nog eens zoo ver komen dat elke Sneeker is aangesloten bij de Onderlinge, die moge groeien en bloeien tot in lengte van dagen. De directeur, de heer Hingst, richt een woord van afscheid tot den voorz., die sedert 1912 bestuurslid, sedert 1925 voor zitter is. Door zijn tactvol optreden heeft spr. grooten steun van hem genoten bij de moeilijke regeling der vyofigekomen brand schaden, steeds had hij het belang der deel nemers en der Onderlinge op het oog. De heer Doodkorte heeft zijn maatschappelijk werk hier niet beperkt tot de Onderlinge, op velerlei gebied bewoog hij zich en dat dit ook buiten Sneek waardeering vond, bleek uit de koninklijke onderscheiding, welke hem het vorig jaar ten deel viel. Spr. hoopt dat de heer Doodkorte in zijn nieuwe woonplaats nog vele jaren een aangename herinnering aan Sneek en de Onderlinge zal mogen behouden. De heer Doodkorte wentelt de lof hier tot hem gesproken af op den directeur, die alles gedaan heeft om zijn taak licht te maken. Ook tot den trouwen bode, den heer Stapert, een man vol plichtsbetrachting, richt spr. een woord van hartelijken dank. De heer R. Nieveen huldigt de aftre dende voorzitter als de tactvolle leider der algemeene vergaderingen van de Onder linge. Door zijn flux de bouche en prettige leiding werd de belangstelling der leden voor deze vergaderingen levendig gehouden. Ook deze spr. wenscht den heer Doodkorte prettige herinneringen aan Sneek. Ver. voor Kraamverzorging. Gisteravond had in de bovenzaal van „Onder de Linden” een ledenvergadering plaats van de Ver. voor Kraamverzorging. Wegens af wezigheid van de voorz., Dr. R. Ubbens, neemt Mevr. Beekhuis de leiding op zich. In haar openingswoord wijst zij er op dat de geringe opkomst stellig geen reëele afspiegeling mag worden genoemd van de belangstelling, welke de Ver. verdient. Ook in het afgeloopen jaar heeft zij weer een flink stuk werk verricht, laten we hopen tot zegen van vele gezinnen. Hierna leest de Secretaresse, mevr. W. Ovaa Keuning, de notulen. Daar er geen mededeelingen zijn is vervol gens aan de orde punt 3, het jaarverslag der secretaresse, mevr. W. OvaaKeuning, waar aan wij het volgende ontleenen: Het verslag staat eerst stil bij de gehouden moeder- en bakercursus, die een succes was, er waren 62 cursisten. Warme maaltijden werden in 1929 108 maal verstrekt. Het aantal leden is gedaald van 858 tot 818. mantische sfeer, die het werk beheerscht, maakt het moeilijk om met onverholen be langstelling het geheele opus aan te hooren. De zangvereeniging „Excelsior” had dit werk ingestudeerd en gaf in het Geb. v. Chr. Bel. een uitvoering hiervan. Onze belangstelling voor deze avond was groot, minder door het gekozen werk, dan wel doordat men voor het eerst onder leiding van den nieuwen directeur J. Heslinga zich liet hooren. We willen meteen maar zeggen dat „Ex celsior” met deze keuze wel gelukkig is ge weest. Zijn leiding is rustig, maar zeker, waardoor hij zijn alleszins kunstzinnige op vattingen den uitvoerenden opdringt. Had de „Paulus” niet onze grootste sympathie, de uitvoering daarvan zooveel te meer. We willen ons aan een opzettelijke onbe- leefdheid schuldig maken door eerst de hee- Het gemeentebestuur verleende f800 subsi-1 ren een complimentje te maken. Met verba- ms t .-sou voor ka-i zing bemerkten wc uai zij, iiucwvi bij de zelf f 100 voegde, j dames ver in de minderheid, in de koorge- i zeer goed tegen hen opgewassen maanden 57 uitsluitend borstvoeding, 26 ge- name stem zich rijker kunnen ontwikkelen, mengde, doch overwegend b.v.: 14 gemengde, In o. a. de aria „Laszt uns Singen” toonde doch overwegend kunstmatige voeding, 28 uit- zij ons haar goede muzikale opvattingen, sluitend kunstmatige voeding, terwijl van 13 de! voeding onbekend was. De wijkkraamverpleegster verrichtte 56 ver- plegingen, met 10 keer hulp bij verlossing. Totaal werden 1764 bezoeken afgelegd, waar van voor de laagste tarieven, 1317 met een to taal verpleeggeld van f 244, en 447 voor de hoogste tarieven met een totaal verpleeggeld van f287. Het jaarverslag der Penningm.resse, mevr. A. SchijfsmaGlastra van Loon, luidt aldus: Uit de rekening blijkt dat de totaal ontvang sten met inbegrip saldo 1928 ad f295.04 heb ben bedragen f3442.02, de uitgaven f2922.20, saldo f519.82. De rekening van het gratis consultatiebureau bedraagt in ontvang en uitgaaf f267.88. In het verslag van de kascommissie werd door mevr. Mulder zeer erkentelijk gesproken over het uitstekende beheer der Penningm.resse. Tot leden dier Commissie voor het volgend jaar werden gekozen mevr. Mulder, mevr. Bouma en mevr. Cock. Daarna volgt de benoeming van 3 Bestuurs leden (2 wegens periodieke aftreding, 1 wegens bedanken van mevr. LigthartLodema). Alvorens hierover stemming wordt gehouden maakt de heer Boeijenga nog even een opmer king. Hij zou n.l. gaarne zien dat hier alle groe pen van verschillende gezindheid werden ver tegenwoordigd. Volgens zijn opinie kwam het orthodox-christelijk element evenzeer in aan merking voor de bezetting van een bestuurs functie, terwijl het hier nu heelemaal niet ver tegenwoordigd was. En aldus zou men tevens sympathie in breeder kring vei werven voor deze loffelijke arbeid. De Voorz. repliceert hierop dat de weinige belangstelling van genoemde zijde daarvan de oorzaak is en dat het een misvatting is wan neer wordt gemeend dat inzake deze aangele genheid de beginsel-kwestie een richtende in vloed zou hebben. Zij kan wel de toezegging doen dat bezoek van menschen van dergelijke gezindheid ten zeerste zal worden gewaardeerd en dat men ook gaarne iemand van deze rich ting in het bestuur zou zien, wanneer deze hier toe bereid was. Van bestuurszijde wordt voorts Zr. Molenaar aangewezen als ’n zeer gewenschte kracht, daar haar kennis volkomen past bij den aard der functie en veel ten goede kan uitrichten. Het resultaat der stemming is dat de beide pe riodiek aftrectenden, mevr. Ovaa en mevr. Beek huis worden herbenoemd, terwijl als derde Zr. Molenaar wordt gekozen. Mevr. Lighart ontvangt hartelijken dank voor de door haar verrichte werkzaamheden. Vervolgens wijdt de heer Boeijenga een har telijk woord van dank aan de Voorz. en Secre- tar.sse en uit zijn ingenomenheid met de voor treffelijke leiding en de ambitieuse toewijding van het dames-bestuur bij hun mooie arbeid. Hierna sluiting. huishoudelijke vergadering werd nieuwe voorzitter aangewezen de H. Piccardt, tot vice-voorzitter de P. v. d. Horst, secretaris de heer J. A. Maseland, penningmeester blijft de heer Hofstee. alg. vergadering van deelnemers in Onder die, het O. B. W. f500 benevens f300 voor ka-'zing bemerkten we dat zij, hoewel bij de Het consultatiebureau voor zuigelingen, onderdeelten bekwame leiding van dr. Oeberius Kapteijn, I waren. mocht zich in toenemende bloei verheugen. Ge- j Zooals steeds mag de vereeniging zich middeld komen per zitting 25 moeders met zui- ook nu nog in een uitstekend dameskoor gelingen. Dank wordt gebracht aan gemeente- verheugen, dat weer een goed figuur heeft bestuur en Regenten, terwijl de particulieren op- gemaakt. gewekt worden de ver. zooveel mogelijk te Moeten we enkele koorgedeelten noemen, steunen. dan zouden we „Wie lieblich sind die Boten” omstandigheden voor Econoom-gebruik nog niet Uit de staten bij het verslag gevoegd vermei- en „Steinigt ihn” benevens het beginkoor alseens de gunstigste waren. Het is dus -een doel- wiens besluit tot vertrek wij echter moeten eer-1 gende wel bij de Onderlinge verzekerde pan- biedigen, temeer waar het ambt dat hem te1n,,i,efr, Kampen wacht, de vervulling van een gekoes- terd ideaal beteekent, een gewaardeerd burger. De opening van dit gebouwtje is echter de kroon op het werk van dr. Kehrer in onze ver., zijn naam blijft voor immer verbonden aan deze stichting. Het ga onzen aftredenden voor zitter en z’n gezin wel in Kampen, wij verliezen in hem een man met een gouden hart, die als vreemdeling in Sneek kwam, maar als iemand, aan wie allen veel verplicht zijn onze stad ver laat. r-- Dr. Kehrer dankte v__. J Ver .tot bestr. der Tuberculose alhier, gele- waj jyj ^eed verrichtte hij met genoegen, maar gen aan de Havenstraat. had hij niet kunnen doen als hij niet in De voorzitter Dr. Kehrer ver- rujme mate steun van zijn medebestuurders had Abonnement post I 160 Ad verten tién 9 ct. p. regel lng<_ zonden mededeelingen hooger, Abonnement belangrijke korting Advertenlito worden tevens gratis ge oUatst in de SNEEKER COURANT De alt-partij werd vervuld door mevr, van HamHesselink, Onze stadgenoote liet zich van haar beste zijde kennen en vond in bv. de aria „Doch der Herr vergiszt der Seinen nicht” een dankbaar gedeelte om haar volle, ronde altstem te laten hooren. Marcus Plooyer, wien de tenor-partij was toevertrouwd, heeft deze op uitnemende wijze vertolkt. Ten bewijze mogen we de Cavatine „Sei getreu” wel noemen. Joh. Nelissen als bas lag dit werk goed. Zijn vertolking, waarin het persoonlijk in zicht wel een rol speelt, kon onze goedkeu ring wel wegdragen. De begeleiding geschiedde door een klein strijkorkest uit Leeuwarden dat, waar we den laatsten tijd meest uitvoeringen met groot orkest hebben, soms wel wat mager aandeed, maar tevens zijn voordeeligen kant had. Hun beschaafd spel verfraaide het ge heel zeer. Jac. N. D. Hoogslag had weer de piano voor zijn rekening en moest bij deze kleine bezetting heel wat invallen, maar toonde zich zooals immer een uitstekende accom- pagnateur. De uitvoerenden hadden van de flink be zette zaal ’n dankbaar applaus in ontvangst te nemen; de dames-solisten bovendien een mooie bloemenhulde. F. O. V. Willem Andriessen. Het tijdstip voor dit concert viel niet onder een gelukkig gesternte. Den vorigen avond had het geheele muziekminnend pu bliek zich in het geb. voor Chr. Bel. ver- eenigd om de zangvereen. „Excelsior” te beluisteren, zoodat thans onze gasten een zeer matig bezoek ten deel viel. Gezien echter het zeer interessante pro gramma en het feit dat Willem Andriessen zijn medewerking aan het concert verleende had men een talrijker gehoor mogen ver wachten. I Is het niet zeer te oetreuren dat Andries sen, die steeds voor dichtbezette zalen speelt voor een enthousiast publiek nu zijn prach tig talent te genieten gaf voor de enkelin gen die zijn kunst kwamen waardeeren! De pianist moet wel een verbazend hoogen dunk krijgen van de muzikaliteit der Snee kers, dat waar wij hier toch heusch niet overladen worden met concerten, men onge acht bovengenoemde omstandigheden, hem geen bezoek waardig keurde. z.ijn spel was, zooals immer, weer uitersi goed verzorgd. Nu bovendien het concert een eigen schepping was, is het vanzeli- sprekend dat de solist een interpretatie gal die ons de schoonheid daarvan ten vólle ontplooide. Nimmer is het Andriessen be gonnen om uiterlijk vertoon, maar steeds tracht h'j liet innerlijke op den voorgrond te brengen, waardoor zijn spel dan ook een ongewone bekoring verkrijgt. De begeleiding door de F. O. V. geschied de op lofwaardige wijze. De technische eischen waren niet gering, maar men wist een goed resultaat te bereiken. We hoorden het orkest verder nog in een suite van Theo van der Bijl, uit de tooneel- muziek van „Lumen Christi”. Gebouwd op, in hoofd/ tak, Gregoriaansche motieven is het een zeer dankbaar orkestwerk, waarin hobo en fluit een belangrijk solistisch aan deel hebben. Deze beide heeren mogen we een waardeerend woord zeker niet onthou den. In allen eenvoud zetten zij het verheven motief in dat later door het orkest werd overgenomen. De stylistisch zuivere opvat tingen van den componist en de geniale be werking der Gregoriaansche melodiën ma ken van het geheel een belangrijk oeuvre. Goldmark’s „LSndliche Hochzeit” kon ons geen groote voldoening schenken. De componist is een te weinig krachtige figuur om een persoonlijke stijl naar voren te bren gen en „van vreemde smetten vrij” te blijven. De Meistersinger-ouverture maakt wel een heel andere indruk. Alleen reeds de beide Meistersinger-motieven geven het bewijs dat een groot kunstenaar met eenvoudige mid delen kan volstaan. Alles tezamen genomen heeft de F. O. V. die we hier zelden zelfstandig hooren, onder leiding van Willem Zonderland een welge slaagd concert gegeven. We willen niet verhelen dat enkele malen storende klankonzuiverheden optraden, maar de totaal indruk mag men gerust gun stig noemen. Benoemd tot onderwijzeres aan de Juliana- school alhier de dames J. Dijkstra, onderwijzeres te Stroe onder Barneveld en G. Rutgers te Sondel. Besparing op benzineverbruik. Met de hoofdvertegenwoordiger voor het hen- zinebesparingsmiddel „Econoom”, de heer S. de Vries alhier hebben eenige persvertegenwoordi gers Woensdag een tochtje gemaakt met een Citroën-auto van en bestuurd door den heer B. J. Woltring, auto-handelaar alhier, om het besparend vermogen van Econoom te contro- leeren. Gereden werd eerst met gewone benzine, 3 Liter, daarna met 3 L. benzine gemengd met Econoom. Het bleek toen dat met deze laatste 3 L. bijna 35 meer K.M. kon warden afge legd dan met de eerste 3 L., zoodat Econoom een besparing gaf van bijna 35 hoewel de dan zouden we „Wie lieblich sind die Boten” omstandigheden voor Econoom-gebruik nog 1 t. M l.1 1 U 1. 1 -X- 4... I I X j.. den wij nog dat in het consultatiebureau in 42 goedgeslaagd kunnen aanhalen. treffend bezuinigingsmiddel, zittingen 1031 consulten verstrekt werden. Voor< F de eerste maal werden in 1929 ingeschreven 139 nog niet voor dit werk berekend. Zij ver- kinderen uit deze, 36 kinderen uit andere ge- raadt een goede scholing, maar is nog niet meenten. Van de ingeschreven kinderen, die in laatste zonnestraal der tuberculosebestrij- oe burgemeester van Sneek, de heer P. J. d e ding alhier over zijn schedel valt.^Tot nog Hoop, dankt namens het D. B. voor de uit- voldeed. Van ganscher harte heeft het gemeentebestuur dit vergeten hoekje van het oude armhuis afgestaan voor uw mooie doel. De T. B. C. is een groote kwaal in ons maatschappelijk leven, jarenlang heeft ze voortgewoekerd zonder behoorlijke be strijding, later hebben de medici zich op de be strijding geworpen en als het gemeentebestuur op bescheiden wijze in die strijd kan helpen dan is dat niet meer dan zijn plicht, welke hier ook niet zwaar drukt. Uw voorzitter ziet nog --- - t vlak voor zijn vertrek zijn werk bekroond, maar gelukkig was zuster Molenaar aan zich te nOg cell uwer bestuursleden, de heer Doodkorte, kunnen verbinden, Zoodat krachtiger kon gaaj vertrekken. Ook hij heeft hier jarenlang opgetreden tegen de tuberculose als onder-, nuttjg werk verricht en steeds bijgedragen tot -1 - -II _1 X TA Wi VCAU «umor.v.ruvo L. (je UclllgCilCllilC bracht nieuwe ideeën mede, zij zeide: geapprecieerd kon de secretaris ook al niet meer stil zitten en de penningmeester dacht wel dat de fond sen er zouden zijn, het Onderling Zieken fonds Sneek verleende hulp. We hebben toen liet oog geslagen op het gebouw op de bestaande Veemarkt, de Varkenswaag, dat straks vrij komt, doch die plannen werden verijdeld en we waren zoo gelukkig dit oude huisje, eigendom van de gemeente, te ont dekken, dat met wat kosten in goeden staat zou zijn te brengen. Het stadsbestuur heeft ons toen groote welwillendheid betoond, het voelde hoe noodig ook vooral bij kinderen de tuberculosebestrijding is, onze actieve stadsarchitect met zijn metgezellen droeg zorg voor de plannen en als de bloembol van ons Hollandsch landschap waren wij nu ook in staat onze groei naar buiten te too- nen, en iedereen te laten zien wat we deden ten opzichte der tuberculosebestrijding. De artsen weten nu waarheen ze hun patiënten kunnen zenden, vooral ook de kinderen om hun gezondheid te verbeteren door de actie ve stralen van onze hoogfezon. De gemeente bedrijven zorgden snel voor aanleg van gas; electriciteit en.water, zoodat nu dit kleine kliniekje gereed is. Niet dankbaar genoeg kunnen wij stadsbe stuur, architect, gemeentebedrijven, Onderling Ziekenfonds Sneek zijn voor de ondervonden welwillendheid, waardoor we nu in deze kamer met hoogfezon en gasverwarming, de wacht kamer hiernaast, en de bergplaats hierboven, een volledig gebouwtje voor tuberculosebestrijding hebben. Nu wij in het openbaar kunnen optre den, maakt dit eenige reclame voor ons werk, zoodat men gemakkelijker tot ons komt; zelfs voor dit gebouwtje gereed was had zuster Mo lenaar al 10 patiënten voor hoogtezon-behande- ling. Onze secretaris voelde dat de arbeid der zuster nog productiever kon worden gemaakt als een tweede hoogfezon wordt aan geschaft, die reeds noodig blijkt. Gelukkig kan onze ver. altijd rekenen op de sympathie der inwoners, wat blijkt uit de opbrengst der contributies, de verkoop van de Emmabloem, niet het minst ook uit de afdracht telken jare der Ver. Sport en Liefdadigheid aan ons, welke altijd het eerst aan ons, het laatst aan zich zelf denkt; daar naast staat dan Hulp in Nood, dat met ons arm bestuur ons steeds steunt bij de vergoeding der kosten voor patiënten die naar sanatoria moe ten worden uitgezonden. De bedoeling van deze stichting is deze dat zij tuberculeuse en prae-tuberculeuse patiënten naar het lichaam zal trachten te versterken om hun beter de ziekte te doen weerstaan; de art sen zullen ons deze patiënten toezenden en dr. Veltman, als expert, zal kiezen welke patiënten voor hoogtezonbehandeling hier, welke voor sanatoria-verpleging elders in aanmerking ko men; een werkwijze dus naar de meest moderne opvattingen omtrent de bestrijdingswijze der ziekte. Ook zal gelet worden op de financiëele toestand der patiënten, de meeste hunner be- hooren tot de minder vermogenden, onze tarie ven voor hen zullen dus minimaal zijn en ge baseerd op onze eigen kosten, wat betreft elec- triciteitsverbruik enz. Spr. bindt alle aanwezigen op het hart thans naar buiten propaganda voor deze inrichting te maken, opdat liefst zoovelen mogelijk, zoo tij dig mogelijk geholpen worden, immers als de ziekte in de kiem kan worden aangetast, belooft dat het beste resultaat. De heer J. H. Doodkorte, vice-voorzitter, richt nu een woord tot dr. Kehrer, wiens vertrek voor de deur staat. Toen dr. Bouma aftrad, werd de voorzitterskeuze ernstig overwogen en niet weinig waren wij verheugd, toen U zich spontaan beschikbaar stelde voor deze vaca ture. Spr. had toen de hoop uitgesproken dat de nieuwe voorzitter het voetspoor zou drukken van dr. Bouma, wiens heengaan als voorzitter een groot verlies voor de Vereeniging beteekende. Dr. Kehrer heeft het vertrouwen in hem ge steld, niet beschaamd, doch krachtig gewerkt in de richting van het doel der Ver., zijn werk ge tuigt inderdaad van groote menschenliefde. Het vertrek van dezen voorzitter, die de voorko mendheid zelve was, is een groot verlies ook voor onze T. B. C. ver. Hij was een man die ant aan z’n werk en allen voor zich Eigen gebouw T. B. C.-Vereeniging. In tegenwoordigheid van het volledige da- gelijksch bestuur dezer gemeente, gemeente- architect en directeur der gemeente-bedrij- ven, een aantal doktoren en andere uitge- noodigden had gistermorgen de officieeie opening plaats van het eigen gebouwtje der Kehrer ver heugde zich dat nog voor zijn vertrek een gehad. laatste zonnestraal der tuberculosebestrij- [je burgemeester van Sneek, de heer P. J. d e toe werkte de Ver. tot bestr. der Tubercu- noodiging, waaraan het gaarne lose min of meer op de wijze der samen zweerders, in het duister, ze was als de bloembol die nog in de grond krachten ver zamelt voor zijn a.s. bloei. Versterkende krachten heeft de Ver. gekregen door de assimilatie van zuster Molenaar; wel zorg den te voren de zusters Molenaar en v. d. Meulen van de Wijkverpleging er ook voor dat de tuberculoselijders hun rechtmatige steun kregen, maar de bestrijding dezer ziekte kon actiever worden toen de Ver. zoo verbinden, zoodat krachtiger kon 1 gaat drukker van de volkswelvaart. De vrouw in aangename samenwerking hier, die vaak niet huis bracht nieuwe ideeën mede, zij zeide; geapprecieerd wordt voor men die samenwer- ,,we moeten een hoogtezon hebben” en ,t£en king mist. Maar spr. hoopt dat die samenwer king in dit bestuur steeds zal blijven bestaan wat de bestrijding van de T. B. C. hier zal ten goede komen. Spr. wenscht het bestuur toe, dat deze kleine proef mag gelukken, opdat men straks de han den zal ineenslaan om het gebouwtje te ver- grooten, niet omdat er een toename der ziekte zou zijn te constateeren, maar omdat zooveel mogelijk allen, die de ziekte zouden kunnen ver spreiden, hier een behandeling vinden die dat verhindert. De heer P i c c, a r d t, secretaris der Ver., richt namens de overblijvende bestuursleden een woord van dank en afscheid tot de h.h. Dood korte en dr. Kehrer. De heer Doodkorte is se dert 1922, dus 8 jaar bestuurslid, als opvolger van den eminenten R. S. H. Visser. De heer Doodkorte heeft veel tot de aangename samen werking in het bestuur bijgedragen en zag niet op de dubbeltjes als aanvragen om hulp inkwa men, de Ver. en de patiënten zijn veel aan hem verplicht. Hij was steeds de adviseur van den penningmeester en als er eens diep in de zal. getast moest worden, liet hij zich persoonb ook niet onbetuigd. Dr. Kehrer heeft als voorzitter een roerig jaar meegemaakt, hij zorgde rustig voortwerkend, steeds dat er werk aan den winkel was, de ver binding van een t.b.c. enquêtrice aan onze ver. was in hoofdzaak zijn werk. Spr. is gelukkig te kunnen meedeelen dat de arbeid van zuster Molenaar reeds groote waardeering geniet. Dit gebouwtje is enkel en alleen aan Dr. Kehrer te danken, die niet rustte voor het er was. Met moed gaat de ver. nu de toekomst tegemoet, hartelijk heeten we welkom de nieuwe bestuurs leden de h.h. Maseland, Beekhuis en Kamstra, die allen ons doel een goed hart toedragen, daarom vreezen wij de toekomst niet. De heer Doodkorte gaat nu in welverdiende rust te Nijmegen genieten, hem biedt spr. na mens zijn medebestuurders een palm aan, even als aan dr. Kehrer. Mogen deze planten U te Nijmegen en Kampen nog vaak herinneren aan onze ver. De heer Zoethout sprak voor het Onder ling Ziekenfonds Sneek, dat verleden jaar be sloot een hoogtezon aan te schaffen; dat ging, maar een plaats er voor was moeilijk te vinden, in het gebouw der wijkverpleging was er geen plaats voor en te weinig hulp. Maar toen zuster Molenaar kwam en ons op dit gebouwtje wees hebben wij met het bestuur der T. B. C.-ver- eeniging overlegd en de vrucht is geweest sa menwerking in de bestrijding der T. B. C. Zoo kwam de hoogtezon van het Onderling Zieken fonds hier. Wij hopen op goede vrucht vooi onze patiënten van de bestrijding hier in dit gebouwtje. D iK e h r e r wekte nog eens allen op tot medewerking in de strijd tegen de t.b.c., welke bestrijding groote maatschappelijke voordeelen afwerpt, doordat ze de genezenen hun econo mische waarde hergeeft en zij opnieuw zoowel lichamelijk als geestelijk zich weer thuis voelen in de gewone maatschappij. Hierna werd het practische gebouwtje zichtigd. In een daarna tot heer J. H. beer Galigastraat, waarbij echter tegenoverlig- 1929 één jaar werden, hadden in de eerste 3 die zal haar kleine, maar niettemin aange- sparing op de -benzinerekening. wist te winnen. De stad Sneek verliest in hem.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1930 | | pagina 1