Officieel orgaan der gemeente Sneek Irma de Duivelin ABDIJSIROOP I Jit No. bestaat uit 3 bladen. Nieuwstijdiugen. FEUILLETON 2 5 n annex SNEEKER COURANT (73e Jaargang) WoeiiMtu»» S Mauri 1980 46e Jaargang ABDUSIROOP BONBONS J i Eerst alleen' VERKOUDEN No. 45 Eerste Blad Uitgave. KJJfiZifiDKLMK on Go. Otficiöel gedeelte. Deersutn, Regelprijs 9 cent, abonnementen belangrijke korting. ANDREAE 17. ge- p 1 Ontrouwe ambtenaar. Een ambtenaar bij de gemeentelijke beidsbeurs te Amsterdam heeft zich Sijbrandaburen, Offingawier, Oaastmeer, Balk, Stavoren, Terzool, Wyckel, HEEG, 1 Maart. Door het Carnegie-hel- denfonds is aan den chauffeur Wessel Veen- stra te Heeg een diploma toegekend met f 25 voor het met levensgevaar redden van een kind uit de Leeuwardertrekvaart bij Schar- negoutum eenige weken geleden. 1 door „SAPPE R” Geautoriseerde vertaling uit het Engelsch door Jhr. R. H. G. NAHUYS L. Ct. Schippersknecht verdronken. In den nacht van Donderdag op Vrijdag is een 71 jarige schippsrsknecht van een schuit van de N. V. Expeditie-Onderneming D. Hennlpman te Hilversum naar de „maar uw gesnurk is niet bepaald wellui dend voor een fijngevoelig, oor.” ar- aan verduistering van gelden schuldig gemaakt Gedurende geruimen tijd heeft hij kleint bedragen, bestemd voor de werkverschaf fing in Overijssel, weten af te zonderen en ten eigen bate aan te wenden. Bij elkaar heeft hij op deze wijze zich f 6500 toege ëigend. Toen er vermoeden tegen hem rees, nam hij de wijk naar Parijs Daar is hij aange houden. Zijn uitlevering zal worden gevraagd. „En wat de man betreft,” ging hij voort, „ik houd vol dat geen mensch ’t recht heeft zoo’n gezicht te zetten. Het is voldoende om iedereen wantrouwen in te boezemen”. Een woedend geschreeuw achter ons kon digde aan dat de strijd met den kapstok ge streden was. „Laat het voorkomen alsof ik niet goed Ui Vrijdagavond vond in Amicitia de jaar- lijksche vergadering plaats van bovenge noemde vereeniging. Na een welkomstwoord van den voorzitter, den heer S. van der Meulen Szn., las de secretaris, de heer H. J. Ament, de notulen, welke onveranderd werden vastgesteld. Het jaarverslag over 1929 maakte aller eerst melding van het feit, dat de Vereeni ging, die in 1899 voor bijna 30 jaar was aangegaan, in het afgeloopen jaar wederom de koninklijke goedkeuring op de statuten had verkregen. Zuster Molenaar was uit den dienst der vereeniging getreden. Het bestuur wenscht haar alle goeds toe, wat op een afscheidssamenkomst is tot uiting gekomen. Uit 60 sollicitanten werd ter vervulling van de vacature benoemd zuster S. S. Boomgaard, verpleegster in het Wilhelminagasthuis te Amsterdam. Op 1 April trad deze in dienst. De regeling voor de zusters is, dat zuster KI. v. d. Meulen het Zuiden en zuster Boomgaard het Noor den als arbeidsterrein heeft -gekregen. Door het ongeval, dat zuster Boomgaard op 15 Sept, overkwam, werd zuster J. v. d. Werf, uit Leeuwarden, tot waarneming dezer func tie tijdelijk benoemd. De concierge D. de Jong zorgde wederom voor de inname en uitgifte der verplegingsartikelen. Hem wordt dank gebracht voor zijn nauwgezet en zorg vuldig beheer der goederen. Als vervangen de zuster voor vacanties enz. deed dienst zuster H. v. d. Meulen. In 1929 is het verband met de vereeniging tot bestrijding der tuberculose, op verzoek van laatstgenoemde ontbonden. Op 1 April trad zuster Molenaar geheel in dienst bij die vereeniging. De vereeniging is dit jaar meermalen be dacht met schenkingen en legaten, tot een totaal van f 1600, waaronder een bedrag van f500 van den heer A. Beckering Lank- horst te Bloemendaal en een van f 1000 van X. Hiervoor wordt hartelijk dank gebracht. Het aantal hulpverleeningen bedroeg in 1929 1116, het aantal bezoeken 13.979. De maandelijksche staten vertoonen nogal eeni ge schommeling. De vereen, verricht haar werk onder alle gezindten en heeft daardoor vele diensten bewezen. Van de T. B. C.-vereen. werd f300 ont vangen over het le kwartaal 1929; door de aanstelling van een eigen huisbezoekster der T. B. C.-vereen., derft de ver. voor Zieken verpleging een inkomst van f 1200, terwijl de uitgaven niet verminderen. Het verslag spreekt de wensch uit, dat de vereen, met goede bijdragen of door contributieverhoo- ging versterkt zal worden. Naar aanleiding van dit verslag wordt ge ïnformeerd naar den toestand van zuster Boomgaard. Uit het antwoord blijkt, dat deze vooruitgaande is, hoewel de zuster nog niet geheel in orde is. De rekening en verantwoording’ van den penningmeester, den heer G. Veen, geeft aan ontvangsten: contributie f3432.50, verple ging f 405.44, subsidie Burg. Armbestuur „Neem mij niet kwalijk,” zei ik stijfjes, terwijl ik opstond. „Zittende in slaap vallen is altijd gevaarlijk.” Hij zag mij minzaam aan een klein, witharig mannetje, met een aangenaam ge zicht. „Spreek er niet van,” zei hij. „Ik behandel anderen zooals ik wensch dat mij geschiedt. En ik was bang dat ge een menschenmenigte bijeen zoudt schreeuwen, die aan deze stoor nis een verkeerde uitlegging geven zou, vooral met het oog op de nabijheid van ,,Hengelaars-Rust”. Hij zette zich in den stoel, die kort ge leden door Drummond bezet geweest was. „Blijft ge lang hier?” vroeg hij opeens. „Dat hangt er grootendeels van af,” ant woordde ik. „Een lief dorpje,” merkte hij op. „Een brokje oud-Engeland, zooals ze, helaas! maar al te schaarsch worden. Men zegt mij dat het de vijfde plaats of de zesde behaalde in den wedstrijd wat het fraaiste dorp was. Hij fronste de wenkbrauwen. „Hoe ver velend. Was het de vijfde of de zesde?” „Och,” mompelde ik, „doet dat veel ter zake?” Hij keek mij eenige oogenblikken onder zoekend aan. „Misschien,” antwoordde hij, „zou het een groot verschil kunnen uitmaken.” Daarna keek hij een anderen kant uit, en 11. P. A en J. A. FLACH, om vergunning tot electrificatie van hun boek- en steen drukkerij in het gebouw aan den Leeuwar- derweg, kadastraal bekend gemeente Sneek, Sectie D, nos. 874 en 875; lil. de N. V. KUNSTMESTHANDEL: T1JMSTRA, BLOEMHOF en STR1KWER- DA te BolswardSneek, om vergunning tot oprichting van een opslagplaats voor kunst meststoffen, waarin geplaatst zal worden een kunstmestbreker, in werking te brengen door een electromotor van 5 P.K. èn tot het in gebruik nemen van 2 verplaatsbare hijsch- lieren, ieder met een electromotor van 3 P.K. in het gebouw aan den Oppenhuizer- weg no. 2, kadastraal bekend gemeente Sneek, Sectie C, no. 2357 en op het perceel Sectie’C, no. 1743; dat op Woensdag, den 19 Maart 1930, des middags te 12 uur, ten gemeentehuize aldaar gelegenheid zal worden gegeven om tegen deze verzoeken bezwaren in te brengen en deze mondeling en schrittelijk toe te lich ten en dat zoowel de verzoeker, als zij dit bezwaren hebben in te brengen, gedurende drie dagen voor evengemeld tijdstip ter se cretarie, in de gewone bureau-uren, van de ter zake ingekomen bescheiden kennis kun nen nemen. De aandacht wordt er inzonderheid op gevestigd, dat volgens de heerschende op vatting, slechts tot hooger beroep gerech tigd zijn zij, die voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, ten einde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. SNEEK, den 5 Maart 1930. de eerste Parlementszitting aanhangig ma ken”, zei Drummond. „Hebt ge ooit uzelf met een schroefsleutel een zwaren slag op het hoofd gegeven? Flink hard en een paar malen achtereen? Probeer 't eens. Het geeft zoo’n prettig gevoel als men ermee ophoudt. De audiëntie is afgeloopen”. Hij draaide zich om en stapte als een vorst verder, terwijl ik met een vinger veei- beteekenend tegen mijn voorhoofd tikte. „Genadige hemel”, zei de ander. „Is hij krankzinnig?” „Gekrenkt in de hersens”, mompelde ik. „Gevolg van een granaatsplinter. Over een paar uren, als hij het voorval vergeten heeft, zal hij weer geheel normaal zijn”. „Maar die vervloekte kerel behoorde op gesloten te worden”, riep de man woedend uit. „Zijn familie gaat daartoe liever niet over als het vermeden kan worden”, zei ik. „Ik betreur het gebeurde zeer, mijnheer, maar „Breng mij een omelet met champignons, zonder Drummond was onverwacht teruggekeerd en sloeg zijn slachtoffer van zooeven scherp gade. „Zonder”, stamelde de ander, „zonder wat?” „Zonder champignons, ezel. Vervloekt de vent is gek. Hoe kan een omelet met champignons anders dan zonder champig- f 500, T. B. C.-ver. f 300, Ziekenfonds Voor zorg f 164.17, uitkeering verzekeringsmij. f 149.14, nadeelig saldo f63.30; de uitgaven bedroegen: salarissen f4237, verzekering f88.43, belasting f65.19, drukwerk f93.52, verbandmiddelen f289.17, licht en verwar ming f42.31, diversen f 198.93. Namens de commissie tot nazien der re kening rapporteert de heer A. ten Cate, dat alles in de beste orde is bevonden, waarom hij voorstelt den penningmeester en het be stuur te déchargeeren. Op een vraag van den heer Ten Cate deelt de voorzitter mede, dat de zusters op 55-ja- rigen leeftijd recht hebben op een pensioen van f 300. Kan de vereeniging meer geven, dan zal dat geschieden. Tot leden van de kascommissie worden benoemd de heeren K. Meima en F. W. C. de Haas; tot hun plaatsvervangers de hee ren IJ. Veldhuis en Mr. H. N. Wouda. Het aftredend bestuurslid, de heer H. Groeneveld, wordt herkozen. Bij de rondvraag worden eenige vragen gesteld, die tot genoegen der aanwezigen, voorzoover mogelijk worden beantwoord. Hierna sluiting. Afd. Sneek Alg. Ned. Bond Handels- en Kantoorbedienden. Men schrijft ons: Vrijdagavond herdacht in de kleine zaal van de Harmonie de afd. Sneek van „De Algemeene Nederlandsche Bond van Han dels- en Kantoorbedienden” het 20-jarig be staan. Medewerking verleenden de heeren Herman de Jong met declamatie en Piet Everaarts, viool. De feestrede werd gehou den door het H.B.-lid B. Ram van Amster dam. Hij herdacht de oprichting der afd. als een steunpunt tusscherAde Friesche meren. Verder wekte hij vooral de jongeren op om jongere en oudere collega's te bewegen zich aan te sluiten bij „De Algemeene”. Vrijdigmiddag klom een 8-jarig jongetje op een vrachtauto Vermoedelijk omdat hij zijn klomp verloor, sprong hij wederom van de auto af, viel en kreeg een autowiel over zich heen. Met waarschijnlijk ernstige inwendige kneuzingen werd hij door hulpvaardige menschen binnengedragen. Op een dokters-advies is hij door de politie per brandcard naar zijn woning ver voerd. De toestand van hel knaapje is thans nog bedenkelijk. Hij zal ter observatie natr het Ziekenhuis worden overgebracht. De chauffeur treft geen schuld. Voorde Borst Mésailliance. Er zijn gelukkige, er zijn ongelukkige hu welijken, en zoo zou men zonder bezwaar e 1 k een mésailliance kunnen noemen ook de „Mésailliances”. Wij, democratisch voelenden, stooten ons aan de gedachte die met het woord „Mésal liance” in zijn gangbaarheid wordt uitge sproken. Immers om de „mésailliance” die zekere „men” van 't huwelijk tusschen hem of haar die van „voorname stand” is met haar of hem die van „lagere stand” is, m aa kt En het bedroevende is dat juist zij, wien het levensgeluk van dat echtpaar het meest ter harte gaat, ten minste behoort te gaan, vaak de allereersten zijn die daarin een „mésail liance” zien en het dus vooral zijn die het huwelijksgeluk met wreede en ruwe hand pogen te verstoren. Hoeveel z.g.n. „mésail liances” zijn daardoor niet inderdaad onge lukkige huwelijken geworden! Toch speurt men vaak juist hier een in nigheid van huwelijksband, sterker dan bij „gewone” huwelijken. En dan kén het hu welijksgeluk ongerept blijven. Van die mogelijkheid biedt dit tooneelspel een gelukkige vertolking. Men zie de groote advertentie over de opvoering daarvan door de Vrijz.-Dem. Toon, en Muz. Club alhier op Donderdag 13 Maart e.k. Een l a d i ng m e es t er door een trein overreden. Gistermiddag om 6 uur is bij den over weg Ruyschstraat te Amsterdam een lading meester van de Nederlandsche Spoorwegen door een rangeerenden trein overreden De ongelukkige is spoedig in het gasthuis, waarheen hij was overgebracht, overleden. Dwars door een pand gevallen. Vrijdagmiddag speelden enkele jongens op het dak van een pand aan de Hoogstraat te Rotterdam. De 14-jarige A. v. H. is daar bij door een glazen lantaarn gevallen. Hij kwam een verdieping lager terecht op een horizontaal raam. Ook daar viel hij door heen. Weer een verdieping lager lag weer een horizontaal raam. Dit brak, maar de jongen bleef cp de sponningen liggen. De lawine van glasscher ven kwam terecht in een uitstalling van schoenen, waarin eenige verwoesting werd aangericht. De jongen heeft geen letsel ge kregen. De burgerongehoorzaamheid in Engelsch-Indië. In gezaghebbende Britsch-lndische krin gen verklaart men dat de veldtocht voor ongehoorzaamheid van de burgers aan de wet over veertien dagen zal beginnen. In een rede te Ahmedabad heeft Vallab hari Patel, de rechterhand van Gandhi, ver klaard, „dat over enkele dagen een oorlog zonder wedergade in de wereldgeschiedenis zal beginnen, met Gujerat als uitgangs punt.” Zij die den dood vreesden, moesten eer! pelgrimstocht gaan ondernemen en de rijken zich naar het buitenland begeven. nons klaargemaakt worden? Kom, vriend, ik wou graag wat slapen”. Hij greep mij bij den arm, verwijderde zich in de richting van „Hengelaars-Rust”, en liet den ander sprakeloos midden op den weg staan. „Heb ik mijn rol goed gespeeld?” vroeg hij, toen wij buiten gehoor waren. „Min of meer”, antwoordde ik. „Hij zei dat ze je moesten opsluiten”. „Het is hem niet kwalijk te nemen”, ging hij voort. „En 't was een héél mooi meisje”, merkte hij geheel buiten de zaak om op. „Zeer mooi”. Darrell en Jerningham zaten beiden op het grasveld; de anderen waren blijkbaar nog niet teruggekeerd. „Iets ontdekt?” vroegen zij, toen wij een paar stoelen bijschoven. „Niets dan pech”, zei Drummond som ber. „Ik begroef een kerel onder een kap- we zijn geen steek wijzer geworden. Wat ik hand op inijn 'schouder gelegd werd en ik De schaduwen waren langer geworden, en in ’t eerst zag ik niemand. De zoon van ...a_den waard vischte niet langer; de stoelen, „Met het oog op je laatste avontuur”, die door de anderen ingenomen waren, ston- —,i- i:i. -.„„„u. den daar onbezet. „Ik hoop niet dat ge 't mij kwalijk neemt,” VRIJSTELLING DIENSTPLICHT. De BURGEMEESTER van SNEEK brengt ter algemeene kennis dat van heden af ter secretarie 2e afd. ter inzage ligt de beschikking van den Minister van Defensie van 27 Februari 1930, waarbij aan: S1BBELE ZE1LSTRA, dienstplichtige der lichting 1928 uit deze ge meente, met ingang van 24 Juni 1930 voor goed vrijstelling van den dienstplicht is ver leend wegens opleiding tot een geestelijk ambt. SNEEK, 4 Maart 1930. HINDERWET. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van SNEEK maken bekend: dat ter secretarie ter inzage liggen ver zoeken met bijlagen van 1. de N. V. AMERICAN PETROLEUM COMPANY, gevestigd te 's Gravenhage om vergunning tot uitbreiding van de onder- grondsche benzine-bewaarplaats op het em placement der Nederlandsche Spoorwegen, kadastraal bekend gemeente Sneek, Sectie A, no. 3329, door het bijplaatsen van een zuig-perspomp, in werking te brengen door een electromotor van hoogstens 3 P.K.; merkte ik op, „ben ik er voor om te wach ten. In ieder geval voor een tijdje”. „Misschien heb je gelijk”, gaf hij berus- klonk een prettige stem over mijn schouder, tend toe. „Ik hoop alleen dat het niet lang zal behoeven te zijn”. en sloot de De I.IEUWE SNEEKER COURANT is een abonnementsorgaan, verschijnt Dinsdags en Vrijdags. Abonnementsprijs in de stad f 2,50, naar buiten fr. per post f 3.60 Advertentieblad en wordt gratis bezorgd bij allen die te Sneek geen abonné zijn op de Nieuwe Sneeker Courant en bovendien huis-aan-huis verspreid Dinsdags te Woudsend, Heeg, Nijezijl, Folsgare, Nijland, Oppenhuizen, Uitwellingerga, Oudega (W.), IJsbr-chtum, Wolsum, Harich, Hemelum, Bakhuizen, Nijemirdum, Sondel, Sloten, Tjerkgaast, Spannenburg, Poppingawier, Warns, Kauwerd Contröle op de oplaag toegestaan. bij het hoofd ben”, zei Drummond. „Heidaar, mijnheer!” werd er schreeuwd, en wij bleven stilstaan. „Hebt ge het tegen mij, mijnheer?” vroeg Drummond uit de hoogte, toen de ander ge naderd was. „Ellendeling”, bulderde de man. „Hoe durft ge mijn huis met geweld binnen te dringen?” „Mijn Eerste Minister zal de zaak tijdens „Maar je stelt het je toch niet zoo voor, beste kerel”, zei Jerningham, „dat Phyllis hier in de onmiddellijke nabijheid is? Want, weet je, ik niet”. „Hoezoo?” vroeg Drummond verbaasd. „Wel, dit is pas het begin van de jacht. En ik geloof niet dat Mademoiselle Irma het op zich genomen zou hebben haar te brengen naar een plaats waarheen wij allen ons stellig zouden begeven, aangezien we de eerste puzzle oplosten. Het eenige wat we hier vernemen zullen is de tweede aan wijzing”. V Vrijdags te Hommerts, Jutrijp, Thus, Goênga, Gauw, AbüegaOosthem, Deersutn, Scharnegoutum, Roodhuis, Langwee-, Bozum Alle advertentiën worden in beide bladen opgenomen. „Gooi- en Eemlander” verneemt over boord geslagen en verdronken. Voor op net vaartuig stond een schippersknecht uit Amsterdam, de 71 jarige knecht stond aan het roer en de scheepsjager leidde het paard dat de schuit trok. Te 's-Graveland moet de oude man op tot dusverre niet op gehelderde wijze in de ’s GravHandsche- vaart zijn gevallen, althans de beide mannen misten hem plotseling. Zij hebben echter den tocht vervolgd zonder iemand te waar schuwen. Het lijk is later door de politie opgehaald. De jager en de schippersknecht zijn door de politie in hechtenis genomen. „Als we maar niet te lang hier moeten blijven plakken,” zei Darrell. Hij strekte zijn beenen uit oogen, en kort daarna volgde ik dit voor beeld. De middag maakte slaperig, en als we hier moesten blijven plakken, scheen sla pen mij een even goed tijdverdrijf als iets MV.. ,,.n w.. w..Uv. w.. «.«H- anders." En het leek mij alsof er slechts een stok en kreeg een mooi meisje te zien, maar oogenblik voorbijgegaan was, toen er een we zijn geen steek wijzer geworden. Wat ik hand op mijn 'schouder gelegd werd en ik me afvraag, jongens, is of we geen zweem mij^verschrikt oprichtte. van een verdere aanwijzing krijgen zullen, en of we moeten wachten, dan wel in een kringetje rondloopen en zoeken”. De SNEEKER COURANT is een Vereeniging voor Ziekenverpleging. t Flacons: f 1.50, f2.75,f4.50 D te Iets Nieuw,! Voor onderweg Het is gelukt Abdijsiroop te „stollen'' met behoud van alle genezende bestanddeelen tot 60 cem p. doos dan een dikke keel, daarna een schorre hoest. Neem toch dadelijk Akker s Abdijsiroop, welke de vastzittende slijm doet loskomen, de ziektekiemen ver wijdert en Uw hoest in den aanvang kan verdrijven voordat Gij het slacht offer wordt van een AKKER* telkens terugkeerende chronische bronchitis. INGEZONDE N. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) NIEUWE SNEEKER COURANT

Sneeker Nieuwsblad nl | 1930 | | pagina 1