Officieel orgaan der gemeente boeek H i NV NEDERIANDSCHE HYPOTHEEKBANK DE „DEUtiMET” (73e Jaargang) Jit No. bestaal uil 4 bladen. KLELN FEUILLETON Eerste Wad No. 46 46 e Jaargang Nieuwstijdingaa. 1 1 Itog»»: G». De NIEUWE SNEEKER COURANT is een abonnementsorgaan, verschijnt Dinsdags en Vrijdags. Abonnementsprijs in de stad i 2.50, naar buiten fr. per post f 3.60 De SNEEKER COURANT .8 een Regelprijs 9 cent, abonnementen belangrijke korting Toen trok de nevel van twijfel en verkeerd Het geluk was teruggekeerd. V A g Hypotheken Pandbrieven Terzool, Wyckel, tot hij laat in den avond thuiskwam, en hij veen er komt moet deze, zoowel als de Klein- zandsterbrug, toch verbreed. De heer De Wolf sloot hierna met een krachtige opwekking schouder aan schouder te staan in den strijd voor de Middenstands- belangen. (waarmede gefusioneerd de N V. EERSTE NED. HYP. BRIEFBANK TE ’s ORAVENHAGE) Directie: Mr. M. J. Bos, Mr. J. Wilkens en J. Roosenbnrg, Woensdag diende voor het Haagsche ge rechtshof de zaak van den marktkoopman M. B., die op den avond van den 30sten Mei 1.1. zijn vrouw in de echtelijke woning in d< Faber van Riemsdijkstraat te Den Haag, met een revolverschot doodde en deswege ver oordeeld werd tot een gevangenisstraf van zes maanden. De eisch luidde, evenals van de rechtbank twaalf jaar gevangenisstraf, met bevel tot onmiddellijke gevangenneming. Nadat het hof een kwartier in raadkamer was geweest, deelde de president mede, dat het hof in dezen stand van het geding geen termen aanwezig achtte om de gevangen neming van verdachte te gelasten. De uitspraak werd bepaald op 19 Maart a.s. r 1 4 47s Van vele zijden bereiken de politie nog in lichtingen, welke haar een leidraad zouden kunnen zijn bij het verzamelen van de zich steeds meer opstapelende bewijzen tegen den verdachte. Zoo heeft, naar aan de Tel. gemeld wordt, een jongmensch uit Arnhem, die tot voor enkele maanden buurman was van Hoek, verklaard, dat hij in dien tijd Hoek heeft gezien met een dolkmes in de hand, dat hij zou hebben willen koopen. Het is echter niet komen vast te staan, of Hoek dit dolkmes inderdaad heeft gekocht. De winkelier, bij wien, volgens de verklaringen van den jongen, Hoek het wapen zou heb ben opgepakt, herkent den man niet. De politie te Oosterbeek heeft ook nog een spoor onderzocht, dat werd aangegeven door een jongen van de teekenschool, die een verhaal had opgedischt, waaruit zou blijken, dat Hoek reeds langen tijd in het bezit van een dolk was. Toen de jongen echter door de politie werd verhoord, bleek zijn relaas een verzinsel te zijn. „Marion!” L_ Het was als de kreet van een gewond dier. GELDEN BESCHIKBAAR voor le hypotheek op billijke voorwaarden Nader meldt de Tel.: Zooals gemeld heeft zich bij de Edesche politie een strooper gemeld, die op den mid dag van den moord de twee meisjes met den verdachte in het bosch had gezien. Bij con frontatie met Hoek heeft hij dezen als den metgezel der beide meisjes herkend. Voorts is verdachte Dinsdagavond laai geconfronteerd met een juffrouw, die hem beslist herkende als den man, dien zij tegen het tijdstip, waarop de moord plaats greep, het rijwielpad door het bosch zag inslaan. Woensdagnacht is Hoek nog eens aan een zeer langdurig verhoor onderworpen. Hij was nu eens rustig en cynisch, dan weer zenuwachtig en barstte enkele malen in hui len uit. Hij bleef alle schuld ontkennen. Bij het verhoor van Woensdagnacht moeten echter verscheiden tegenstrijdigheden in zijn verklaringen zijn opgemerkt. De politie-des- kundige, dr. Hesselink, heeft Dinsdagmid dag een nieuw onderzoek in de woning van den verdachte ingesteld, en daar nog eenige voorwerpen in beslag genomen. Zijn vrouw en schoonzuster zijn door de politie her haalde malen verhoord, doch dit heeft niets opgeleverd. Dinsdagmiddag werd nog een tiental getuigen uit Renkum gehoord in ver band met het alibi, dat Hoek heeft opgege ven. Op het cardinale punt, nl„ dat hij on geveer op het tijdstip, waarop de moord werd gepleegd, nog bij winkeliers in Heel sum zaken zou hebben gedaan, kloppen zijn verklaringen niet met die van de winkeliers. Nog verneemt het blad, dat het niet ge heel juist is, dat Hoek is aangehouden op aanwijzing van een chauffeur uit Wagenin- gen, zooals is gemeld. Dergelijke inlichtin gen had de Edesche politie reeds van tien tallen personen gekregen, ook van de justitie zelve. Zij had den man reeds eerder in het oog en toen een bepaald spoor, dat eerst werd gevolgd, was doodgeloopen, is zij on middellijk daarop zich bezig gaan houden met een onderzoek naar de gedragingen van Hoek. Dinsdags te Woudsend, Heeg, Nijezijl, Folsgare, Nijland, Oppenhuizen, Uitwellingerga, Oudega (W.), IJsbi .ctitum, Wolsum, Harich, Fiemelum, Bakhuizen, Nijemirdum, Sondel, Sloten, Tjerkgaast, Spannenburg Popplngawier, Warns, Rauwerd Contröle op de oplaag toegestaan. boekje was het. Een spaarbankboekje. Au tomatisch nam ze het op. Er stond duizend dollar op, en het boekje was op naam van Marion Glenn. Ze bladerde het door. Tel kens met bedragen van tien en vijftien dollar was de duizend bereikt. De stilte was tastbaar, onduldbaar. Ein delijk sprak Georgie, die deugniet! Kijk. Marion, ik vond het prachtig, dat jij je dui zend dollar gaf, om den auto te koopen. voor mijen toen dacht ik, dat ik er feitelijk best wat mee kon verdienen, zonder dat je het wist. Ik wilde met den wagen jouw duizend dollar terugverdienen, voor dat spaarbankboekje, waar je zoo erg op ge steld was. Nou, toen maakte ik een overeen komst met een garage-houder, dat ik ’s avonds mij met den auto voor particuliere verhuur beschikbaar stelde, om menschen naar den schouwburg te rijden, en zoo. Zoo iets als taxi-chauffeur, hè. En het ging prachtig. Vanavond was het juist de laatste avond, dat ik het deed. Ik vond het nu wel letjes. Jouw duizend dollar waren er. En dan had ik nog dit Marion snikte hartstochtelijk. Door hel waas van haar tranen heen, zag ze, dai Georgie, die deugniet, iets fonkelends voor haar op tafel legde, een gladde ring, met een groote, fonkelende diamant „O, Georgie”, snikte Marion en sloeg haar armen om den hals van den deugniet. |„kun Je nle vergeven, dat ik zooiets slechts De kreet ging haar door merg en been, van je heb gedacht?” Het was als'de kreet van een gewond dier. Toen trok de nevel van twijfel en verkeerd Ondanks haar zelf schrikte ze op, staarde begrijpen op. Sijbrandaburen, Oftingawier, Gaastmeer, Balk, Stavoren, PANDBRIEVEN a 98V, 7o Georgie werd bleek. „O,” stamelde hij be duusd, „dat spijt me, ik had gedacht, ik wilde „Hou je excuses maar voor je, beste joa- Gepl. Maatsch. Kap, en Reserves f 8 800.000.— f 77.000.000.— f 73.500.000.— Dinsdagavond arriveerde te Ede een in specteur van de Kriminal Polizei te Dus- seldorp, om na te gaan, in hoever de moord te Bennekom door denzelfden dader bedre ven kan zijn, als de misdrijven te Dussel dorp. Ook daar werden de slachtoffers met dolksteken gedood. De Duitsche inspecteur heeft Hoek aan een verhoor onderworpen. In verband met het bovenstaande meldt de Tel.-correspondent te Bochum: De chef van de Dusseldorpsche crimineele politie, commissaris Momberg, deelde ons mede, dat de hypothese, volgens welke er verband zou bestaan tusschen de moorden te Dusseldorp en dien te Bennekom, niet geheel verworpen kan worden. De mogelijk heid van een dergelijk verband bestaat, al kan van waarschijnlijkheid op het oogenblik nog niet worden gesproken. De moord te Bennekom is voor de politie te Dusseldorp een van de vele sporen, welke zij zal hebben na te gaan, om licht te. brengen in de ge heimzinnige misdaden te Dusseldorp. Daar om heeft zij zich in verbinding gesteld met de Nederlandsche politie-autoriteiten en een rapport gevraagd. Ook het sectie-rapport ziet de Dusseldorpsche politie met belang stelling tegemoet. Het is haar in het bizon- der opgevallen, dat de moordenaar van Bennekom een mes heeft gebruikt, dat over eenstemt met het wapen, waarmede de Dus seldorpsche steker pleegde te werken. zoodat ze dolblij was, dat Betty de film vervelend vond en voorstelde, midden in de voorstelling weg te gaan. Eindelijk was ze weer alleen in hun huis. Ze was heel bleek, toen hij laat thuis kwam, als gewoonlijk, en haar weer zoo uitbundig lief begroette. Op zijn herhaalde Vereeniging Middenstand. Onder voorzitterschap van den heer F. de Wolf, hield bovengenoemde ver. Dinsdag avond een aigemeene ledenvergadering in „Onder de Linden”. De V o o r z. sprak een welkomstwoord en constateerde dat de economische toe stand nog weinig is opgehelderd, mede door de beurscrisis in New York. De Middenstand zal onder de nood van de druk meer en meer zich te weer stellen en zich van zijn kracht bewust worden, zich meer en meer ook aaneensluiten om zijn klachten te doen hooren daar waar er aan tegemoet gekomen kan worden. Dan zal er ook meer en meer rekening gehouden wor den met zijn billijke verlangens, 'l al van wetten brengen ons op een glibberig pad en spr. begrijpt de kappers niet, die de wetgever verzochten om zich de boeien te mogen aanleggen. Dit is het hellende pad, omdat als iets in de wet is opgenomen, men het er bij gewijzigde omstandigheden niet gemakkelijk meer uit krijgt. Zelt dienen we te bepalen wat de middenstand moet doen en laten. De tijd breekt aan, dat de middenstand de richting van de gemeentepolitiek moet aangeven; door protesten tegen de wijze waarop de raad tegenwoordig het geld be steedt en het brengen van onze wcnschen bij het gemeentebestuur zullen wij dit doel bereiken als de middenstand van alle ge zindte eendrachtig sainenwerkt. Bepaalde wenschen onzer leden zal het bestuur na onderzoek gaarne steunen en door een adresbeweging bij de burgerij in gang trachten te doen vinden ook bij het gemeentebestuur. Met elkaar dienen we voor onze belangen te strijden tegen dege nen, die deze belangen belagen. De secretaris, de heer Coens, las hierna de notulen, welke onveranderd werden vast gesteld. Het jaarverslag van denzelfden heer ver meldde o. a. dat het ledental onveranderd bleef. Geklaagd werd over de tegenwerking van het gemeentebestuur inzake de rebus wedstrijd ter gelegenheid van St. Nicolaas, die mede daardoor geen financieel succes voor de ver. was. De heer E. Koopmans bracht mede na mens den heer Vrolijk verslag uit betreffen de het onderzoek van de rekening van den penningmeester. De ontvangsten hadden be dragen f 482.65, de uitgaven f 482.65, met inbegrip van een batig saldo van f 6. Alles was keurig in orde bevonden, zoodat de pen ningmeester, de heer A. de Graaf gedéchar- geerd werd. waarvoor ze graag haar duizend dollar ge- geven had. Ze had natuurlijk wel erg graag I duizend dollar op haar spaarbankboekje gehad. Daar had z ij nu altijd van gedroomd, omdat het zoo’n heerlijk veilig gevoel gaf, en omdat de eerste duizend zoo verschrik kelijk moeilijk bij elkaar te krijgen zijn. En nu ja, ze had ook wel graag zoo’n Daarna was de bestuursverkiezing aan de orde. De heer A. Postma moest zich wegens drukke werkzaamheden terugtrekken uit het bestuur. De v o o r z. bracht den heer Postma, die 13 jaren zitting had, dank voor het veie dat hij voor de ver. deed. Herkozen werd tot bestuurslid de heer Tjallema, gekozen de heer J. H. Bakker (met het lot tegen den heer W. v. d. Meulen). De heer Tjallema nam zijne herbenoeming, de heer J. H. Bakker zijne benoeming aan. I Tot leden der commissie voor het nazien der rekening werden benoemd de h.h. Vro lijk en H. Spoelstra. De begrooting werd in ontvang en uit gaaf vastgesteld op f 306; de handelscursus krijgt f 50 subsidie, leeszaal f 10, comm. v. beroepskeuze f 25. Daarna kwamen de feestplannen bij de opening der Nieuwe Veemarkt ter sprake. De v o o r z. deelde mede dat de Midden stand vergeten was onder de uitgenoodigden door B. en W. voor het comité ter voorbe reiding van die feesten, maar de gecombi neerde middenstandsver. hier hebben daar omtrent eigen plannen, die verwezenlijkt kunnen worden naast die van het andere comité. Men denkt aan een winkelweek met étalagewedstrijd, foto-vermommings-wed- strijden en reclame-optocht. De heer Tjallema lichtte dit nog nader toe: de beoordeeling bij de étalagewedstrijd zal geschieden naar verschillende groepen, o. a. verkoopkracht en stijl; alle deelnemers krijgen zoo wat hun toekomt. De jury zal een van buiten de stad zijn. Wijkcomité’s zullen worden gevormd om de geheele stad aan het feest te doen deelnemen. De S. Z. C. wordt uitgenoodigd voor een gondelvaart; aan de gemeente zal verzocht worden voor een vuurwerk te zorgen. Uit de vergadering werd gepleit voor een lichtweek, door het goedkoope licht zal dan de étalagewedstrijd eerst goed tot zijn recht komen; voorts voor het houden van een ten toonstelling van groenten en fruit, die zeker zal slagen, gezien het feit dat men zich in den Z.W.-hoek zoo toelegt op deze teelt. Ook een openluchtspel werd genoemd. Al deze wenken zullen worden overwogen in de vergadering der gecombineerde mid denstandsver. met V. V. V., waar ook ter sprake komt verlaging der electriciteits- tarieven, het langer open stellen van de te lefoon enz. De heer W. v. d. Meulen pleitte alsnu nog eens voor verplaatsing van de terreinen van de gemeentereiniging. Deze houdt, waar ze nu is, de uitbreiding van de stad in die rich ting tegen, en toch is het gewenscht, dat de stad zich in alle richtingen uitbreidt. Als er bij het gemeentebestuur de aandacht op de urgentie van dit vraagstuk gevestigd wordt, hebben de plannen tot verplaatsing mis schien voorrang op andere plannen, die nog in bewerking zijn. Gewezen werd op de stank die de reini gen. Ik begrijp het zonder dat ook wel. ik snap best, dat het je spijt, dat ik je zag, d a t begrijp ik best. In onze autoin m ij n auto „Maar vrouwtje, ik dacht nietik meendedat je het niet zoo erg zou vin- ner- ging over dit stadsdeel brengt; de voorz. wees er op, dat er plannen zijn tot verplaat sing naar de Woudvaart bij het Duivelsrak; er zal over deze zaak geadresseerd worden. Bij de rondvraag kwamen vele kwesties ter sprake. In de eerste plaats was men al gemeen van oordeel dat om der kinderen wil het uit moet zijn dat met St. Nicolaas wel drie of vier St. Nicolazen tegelijk op straat verschijnen; getracht zal worden met alle belanghebbenden overeen te komen, dat men een „officieele St. Nicolaas” zal benoemen, met desnoods 10 of 12 knechten, die dan alle pakjes kunnen bezorgen. Voorts werd aangedrongen op ’t beschik baar stellen van gemeentewege van goed koope terreinen voor de industrie, al kan dat dan hier niet zoo goedkoop als in plaat sen die over goedkoope grond beschikken. Er werd gewaarschuwd dat van de vrijko mende veemarkt geen terrein moet afgestaan voor bouwterrein waarover geruchten loopen het is als parkeerterrein meer dan noodig. Inlichtingen hieromtrent zullen wor den gevraagd. Gevraagd werd of het carillon niet in de toren kan, omdat deze dan zou bezwijken; de voorzitter gaf echter hieromtrent een ge ruststellende verklaring; wel zakt alles nog, maar dragen kan de toren het wel. Van andere zijde werd gewezen op de ur gentie van verbreeding van de Oppenhuizer- brug, als de primaire weg ZurichHeeren- vragen, wat haar scheelde, gaf ze ternau wernood antwoord. Eindelijk zei ze sarcas tisch, met trillende lippen: „Ik heb je ge zien, vanavond, Georgie. Je bent een ge- meene deugniet. Je had een passagier bij je...” Vrij naar een Amerikaansch gegeven, bewerkt door SI ROLF. (Nadruk verboden.) Duizend dollar is geen kleinigheid, en toen de jonge Marion Glenn een erfenis van dui zend dollar kreeg, was zij, evenals haar jonge echtgenoot, in de wolken. Als je drie I dan, en twintig bent en haar man, Georgie, mooie gladde ring met één enkele klare, was pas vijf en twintig dan lijkt dit een fonkelende diamant gehad. Maar neen, het reusachtige som. Vooral als je zulk een be- Was goed zoo. Georgie was gelukkig, en dat drag nog nooit bij elkaar gezien hebt. Geor- was het voornaamste. En grootmoedig zei gie verdiende een zeventig dollar in de week, ze, dat de auto net zoo goed van Georgie en zoolang ze getrouwd waren, was er, na- was als van haar. Ze genoten kostelijk dat dat de huishuur, de leveranciers en de ver- voorjaar. En ze zei er niets van, toen Geor- zekering betaald waren, nog niet veel over- gie langzamerhand begon met dé auto te ge- gebleven. Het spaarbankboekje was nog bruiken om er eiken dag mee naar kantoor volslagen blanco. te gaan. Als dat hem plezier deed, had zij Natuurlijk sloegen ze aan het plannen er vrede mee. maken, alsof de duizend dollar er honderd- Pas toen hij ’s avonds alleen begon uit te duizend waren. Georgie luisterde toe, hoe gaan, voelde zij zich een beetje veronacht- Marion sprak van een spaarbankboekje met zaamd. En terwijl de maanden voorbijgin- duizend dollar er op, van een eigen huisje, gen, meende ze langzaam maar zeker een ergens buiten, met een hypotheek er op na- verandering in Georgie op te merken. Hij tuurlijk, van spaarobligaties en zoo. Ja ze- scheen allerlei uitvluchten te bedenken, om ker, het leek wel of die duizend dollar er ’s avonds alleen met den auto uit te gaan, honderdduizend waren. Maar ten slotte Lange avonden zat Marion alleen. En ze deden ze toch iets erg mals en overmoedigs, voelde, hoe langzamerhand het ongeluk haar hoewel het heel begrijpelijk is, als je samen bekroop. De eenzame avonden werden tot nog geen vijftig bent: ze kochten een snoes folteringen. Hun aardige huisje werd een wagentje, omdat hun verlangen naar de nigende, angstige, ellendige gedachten. Ter- andere vrouw. Georgie was een deugniet... vrije natuur, naar picnics op heerlijke zon-wijl Georgie. Ze probeerde dan te lezen,! In de bioscoop werd het haar te benauwd, nige dagen, naar geluk te groot was. En zoo - bleef er van de duizend dollar niets over, haar op overdreven wijze begroette, z02> Ja, eigenlijk was dit Georgies wensch ge- haar oogen, overdreven lief deed alsof hi, weest. Hij had altijd zoo vreeselijk naar een blijkbaar iets aan haar goed wilde maken, auto verlangd. Marion wist het. Het was de alsof hij iets gedaan had, wat niet in den vervulling van een droom van haar Georgie,haak was. Neenee, Georgie was een deug- niet i Zoo werd de auto, die ze gekocht had, om hun geluk te verhoogen, alleen voor Georgie, de oorzaak, dat ze hoe langer hoe meer uiteen dreven, dat de klove steeds grooter werd, waarin hun geluk verzonken was Toen kwam er een avond, dat hij weer zoogenaamd voor zaken met de auto weg moest, en de eenzaamheid van hun kleine woning haar te machtig werd. Ze verliet haastig het huis, sprong op een tram naar de stad, om naar de bioscoop te gaan Onderweg had ze een vriendin ontmoet, die met haar meeging. En terwijl ze op het ach- terbalcon stond, en naar buiten keek, naar het voorbijspoedende verkeer, smoorde ze opeens een snik in haar keel, zoodat haar vriendin verschrikt opkeek en zei: „Lieve Hemel, Marion, wat scheelt er aan, je ziet zoo bleek als een doek? Wat heb je gezien?” Het was alweer voorbij. Ze glimlachte dapper, Marion, en zei met een vreemde, koude stem: „O. niets, Betty, heusch, het was niets.” den, dat jebegon hij aarzelend, veus. „Niet erg vinden?” riep ze wit van woede uit, „niet erg vinden? Haha, die is goed! Ha- ha, nee, ik vind het heelemaal niet erg, als mijn man mij bedriegt met een andere vrouw, in m ij n auto, nee, dat is modern, iucio daar moet ik zeker nog om lachen, nietwaar, Maar daar buiten, voorbij de tram, suisde Georgie, deugniet? een snoezige, donkerblauwe auto, Georgies auto. En naast Georgie zat een jonge vrouw.j In hun auto... in haar auto. Die ze ge- i& kocht had van haar geld, om hun geluk te autotje een keurig donkerblauw hel dan. Waar ze alleen was, met haar pij- verhoogen. Georgie in haar auto, met een m iaam riatirmiAt lezen, j In de bioscoop werd het haar te benauwd, Advertentieblad en wordt gratis bezorgd bij allen die te Sneek geen abonné zijn op de Nieuwe Sneeker Courant en bovendien huis-aan-huis verspreid Vrijdags te Hommerts, Jutrijp, Tirns, üoënga, Gauw, Abbega Oosthem, Deersum, Scharnegoutum, Roodhuis, Langweer, Bozum Alle advertentiën worden in beide bladen opgenomen. in het nu star-bleeke, ontdane gezicht van Georgie, die langzaam zijn hand uit zijn zak haalde en iets voor haar neerlegde. Een De moord te Bennekom. s: V-’-' ,in Doodslag op zijn vrouw. OPGERICHT TE VEENDAM IN 1Ö9O NIEUWE SNEEKERCOURANT annex SNEEKER COURANT 1 CUIMV4 V v I WU v» w-w.- o-- -

Sneeker Nieuwsblad nl | 1930 | | pagina 1