der gemeente bneek Officieel orgaan DE ZONDERLING Di man met de ijzeren zenuwen. I KLEIN FEUILLETON ■Ill Ho. keilul lil 4 Maden.' i f Jit Ho. bestaal alt 4 bladen.!“nI Ztaterona 1ft JtlMHrl 1930 Eerste blad 46 e Jaargang No. 48 NIEUWSTIJDINGEN, i Geïllustreerd Zondagsblad Uitgave: KltZtiKlRA Ge, De SNEEKER COURANT kt een Regelprijs 9 cent, abonnementen belangrijke korting. er „O, als voor zal maken l De man werd vertrouwelijker en noemde naam: Terzool, Wyckel, Een avontuurlijke geschiedenis, vrij naar het Amerikaansch, bewerkt door SIROLF. (Nadruk verboden). J. De NIEUWE SNEEKER COURANT Is een abonnementsorgaan, verschijnt Dinsdags en Vrijdags. Abonnementsprijs in de stad f 2.50, naar buiten fr, per post f 3.60 Advertentieblad en wordt gratis bezorgd bij allen die te Sneek geen abonné zijn op de Nieuwe Sneeker Courant en bovendien huis-aan-huis verspreid Dinsdags te Woudsend, Heeg, Nijezijl, Foisgare, Nijland, Oppenhuizen, Uitwellingerga, Oudega (W.), IJsbi vchtum, Wolsum, Harich, Hetnelum, Bakhuizen, Nijemirdum, Sondel, Sloten, Tjerkgaast, Spannenburg, Poppingawier, Warns, Rauwerd Contröle op de oplaag toegestaan Bill Knox, de chef van den detective- dienst van de American Railway Express Company wreef eens over zijn kin en zei, flauwtjes glimlachend: Ze zeggen wel eens, dat wij meer wetenschappelijk en moderne methoden moeten toepassen, om de schur ken op te sporen, die onze maatschappij trachten te bestelen. We moeten vingeraf drukken vinden en zoo, en enveloppen met hun namen en adressen er op, omdat, zooals het in de detective-verhaaltjes heet, misda digers altijd een spoor achterlaten. Maar het lamme is, dat de geraffineerde schur ken, die het op het geld van onze spoorweg maatschappij gemunt hebben, zich den tijd niet gunnen, een behoorlijke vingerafdruk voor ons achter te laten, vergezeld van hun visitekaartje. Bill Knox knipoogde eens en vertelde dan: Ik herinner me een geval, waarin de man, die voor ons het zaakje moest opknappen, niet eerder slaagde in het verzamelen van zijn bewijsmateriaal, dan toen hij ophield met naar de dieven te zoeken en ervoor zorgde, dat de dieven naar hem zochten. Hij had alleen maar vermoedens en ijzeren zenuwen. Hoor maar eens. Op een donkeren Decemberayond in 1921 reden drie van onze employé’s een handkar met 1 kerels met revolvers op, die „hands up”' snauwden. De drie bedienden konden niet anders doen dan gehoorzamen. De kerels slingerden de twee brandkastjes in een auto, die aan kwam stuiven van om den hoek en spurtten weg. Het heele geval had nog geen twee minuten geduurd. En geen spoor was er achter gebleven. De detective, die dit zaakje moest opknappen, had dus geen en kel houvast. Dan alleen dit, dat de maat schappij haar 40.000 terug wilde hebben, vooral om de schurken niet nog brutaler te doen worden, als ze merkten, dat ze onvind baar waren. Alle mogelijke aanwijzingen en verkeerde sporen werden gevolgd. Zonder eenig resul taat. Tot onze verbouwereerdheid begonnen hier en daar, in de meest afgelegen deelen van Amerika, de reischèques op te duiken, die in de brandkastjes gezeten hadden. Zoo als je weet, zijn die reischèques bijna zoo goed als gewoon bankpapier, vrijwel ieder een neemt ze in betaling aan, totdat ze ein delijk bij de bank worden ingewisseld. Zoo’n chèque kan dus al in tien verschillende han den geweest zijn, voordat de bank het ding krijgt. Zoek daar de oorspronkelijke uitgever dus maar eens van! Tot vlak onder onze neus, in New York, dook een chèque op! Dat spoor volgden we, ofschoon zonder hoop. En het bleek al gauw, dat de bank het ding gekregen had van een respectabel huis jesmelker in Gramercy Park, die het ding weer in betaling voor huishuur had ontvan gen van één zijner huurders. Ook die werd opgespoord, en ofschoon we op het eerste gezicht wisten, dat het een gemeen individu was, konden we geen enkel bewijs bijbren gen. Hij had een absoluut onaanvechtbaar Houdt II van lezen? Dan moet U niet nalaten liet nieuwe vervolgverhaal met bovenstaanden titel te lezen in het Het zal U van het begin tot het einde boeien. Ziet liever veel foto’s? Ook dan moet zich abonneeren op onze Illustratie, want elke afleve ring bevat een schat van interessante foto’s van overal. Onze Illustratie vormt per jaar een forsch boekdeel van 832 pagina’s met duizenden foto’s, vele lange verhalen en kortere novellen. De abonnementsprijs bedraagt slechts: 57>A et p. 3 mnd. 85 ct. fr. p p. GRATIS PREMIES Wij zenden aan alle nieuwe abonné’s, die een kwartaal vooruit betalen, de Maart-nummers gratis en daarenboven een boekwerk: De Kleine Gouvernante. Zendt aan de uitgevers dezer courant postwis sel of onderstaand bestelbiljet. Sijbrandaburen, Offingawler, Gaastmeer, Balk, Stavoren, PERSONEN INGEKOMEN: I Hiltje Dokkum, dienstbode, van Rotterdam naar Oosterdijk 3; Durkje Jaarsma, z. b., van Weidum naar Parallelweg 7; Foeke de Vries, winkelbediende, van Leeuwarden naar le Zo merrakbuurt 29; Alida Petronella de Vries, dienstbode, van Hilversum naar Harinxmakade 6; Margarete Hutsteiner, dienstbode, van Hoek van Holland naar Westersingel 1; *Baukje van der Veen (echtgen. van Jan Wiersma), z. b., van Duren (Duitschland) naar Lijnbaansbuurt 22 (inw.); Douwe Wierstra, fabrieksarbeider, van Eindhoven naar 3e Zomerrakbuurt 9; *Dou- we Hoitsma, monteur, van Bolsward naar Prior- straat 3; Johan de Boer, schilder, van Oosthem (Wymbr.) naar Oosterdijk 74; Pieter van der Werf, filiaalhouder, van Joure naar Ubbo Em- miusstraat 36; Herman van Wijk, banketbakker, van Meppel naar Willem Lodewijkstraat 30; Theodoras de Zwart, winkelbediende, van Hel lendoorn naar Lemmerweg 4; Maria Jungholz, (echtgen. van Florian Brellinger), dienstbode, van Linz (Oostenrijk) naar Leeuwarderweg 3; Adele Margarete Dildham, dienstbode, van Linz (Oostenrijk) naar Schoolstraat 38; Ebel Theo- door van Osch, bierhandelaar, van Haarlem naar Singel 25; *Frederik Bok, agent eener levensver zekering, van Stavoren naar Woudvaartskade 34 (inw.); Margaretha Rijpma, (echtgen. van H. G. Potma), z. b., van Workum naar Schar- nestraat 13; Akke Feenstra, dienstbode, van Oosterbierum naar Parkstraat 21; Jeltiene Jea nette Drijber, ondeiwijzeres b. h. Montessori- onderwijs, van Amsterdam naar Prins Hendrik kade 38; Sierd Melle Westra, monteur, van Gro ningen naar Swartsbuurt 5; Dorothea L. M. Ret tig, z. b., van Hamburg naar Parallelweg 23; Trijntje Sybrandi, huishoudster, van Wyckel naar Leeuwarderdwarsstraat 24; Sijtske Ligthart, z. b., van Hilversum n. 2e Oosterkade 45; Grietje de Haan, z. b., van Haskerdijken naar Singel 33; Koop Hoekstra, melkcontroleur, van Harich naar 3e Woudstraat 56; Johannes H. C. de Jager, bakker, van Vleuten naar Leeuwenburg 11; *Reindert Sorgedrager, bankdirecteur, van Arn hem naar Groote Kerkstraat 2; Rinze Plantinga, kapper, van Heerenveen naar Kleine Kerkstraat 3; Harm Scholten, pakhuisknecht, van Akkrum naar scheepsboord; Doede van der Zwaag, sui kerwerker, van Joure naar 2e Zomerrakbuurt 3; Johanna Geertruida Beckers, kinderjuffrouw, van Groningen naar Stationsweg 4; *Trijntje Rollema, (wed. van Sijmen Hiemstra), z. b., van Nijland naar Kruizebroederstraat 3; Hendrik Netters, kleermaker, van Lemmer naar Munt straat 4; Lolle Vlasman, schipper, van Schettens naar scheepsboord; Pieter Eyzenga, kantoorbe- twee kleine alibi. Nu, en je kunt iemand nu eenmaal niet wegwerken? Laat zien je papieren, en ik zal wende^vragen van zijn onbekenden metge- bra'ndkastjes er op over de Tweede Straat arresteeren, alleen omdat zijn gezicht je niet je precies een noteering opgeven, wat ik - r 4 T”1 j -- - J. X. nl/z.eA I Bazar ten bate van het Chr. Muziekkorps. HOMMERTS, 14 Maart. De alhier gehou den bazar ten bate van ’t Chr. Muziekcorps „Eere zij God” mag in alle opzichten schit terend geslaagd heeten. Niet alleen dat het comité ’n flink bedrag aan ’t korps kan over dragen, maar ook op het verloop van de 2- daagsche bazar kan met voldoening terug worden gezien, alles verliep in volkomen orde en regel en de beste stemming heersch- te onder de bezoekers. Het is dus «een vol komen succes geworden. het gerucht, dat deze jongeman „Jimmy de kraker” was, een van de infaamste schur ken en meest geraffineerde brandkastfor- ceerders, ergens uit het Westen vandaan. Den laatsten tijd, aldus luidde het gerucht in de „onderwereld”, had hij zich speciaal met buitengemeen succes toegelegd op het te gelde maken van gestolen waardepapie ren, chèques en zoo voort, volgens een nieuw systeem van zijn speciale vinding. Op zekeren dag kreeg Jimmy een telefo nisch verzoek van een onbekende, om dien dag op zijn hotelkamer te blijven. Dat deed hij. Maar er gebeurde niets. Hij bleef op zijn kamer tot laat in den middag van den vol genden dag, en toen kwam weer dezelfde stem aan de telefoon, die hem vroeg naar een bepaalden hoek van een straat ergens in het zuiden van de stad te komen en daar te wachten, tot iemand hem kwam afhalen. Een minuut nadat hij daar, in een afgelegen wijk, kwam, suisde er een auto met neerge trokken gordijntjes aan. Iemand trok hem naar binnen, en met een snelle vaart joeg de auto door een warwinkel van straten en wegen, zoodat Jimmy geen idee had, waar hij was, toen de auto eindelijk stopte en drie kerels van zijn eigen slag hem met zaklan taarns nauwkeurig belichtten. Ze stelden hem een massa vragen en eindelijk namen ze hem mee in een huis, waar ze hem alleen lieten met één vent, die hem vroeg, of hij werkelijk zoo’n goede methode had om waardepapieren te gelde te maken, die „op eenigszins onregelmatige wijze” van eige- het ding je bevalt, mag je het wel hebben, dan doe ik het je cadeau”, zei Jimmy glim lachend, in volmaakte kalmte. „Dank je”, zei Bryce en stak het pistool in zijn zak. De vrouw begon nu te gapen, en zei: „Kom, i boys, ik verveel me en ik krijg slaap van jelui. Laten we een ritje door het park gaan z.ci, ucii hij ricuuiu juices was, een vim uc i iiiascri detectives der maatschappij. uit Buffalo. Hij „Goed”, zeiden de mannen. Jimmy zag, wilde wat geld hebben voor speciaie on-dat zij een blik wisselden. Hij wist ook, dat kosten Hij liet zijn papieren z:e.’., en .Tics hij alleen was. En dat, indien hij het minste blijk van wantrouwen of vrees gaf, er met een twee revolvers op hem leeggevuurd zou den worden. Hij stond dus doodkalm op en zei lachend: „Dan groet ik jelui, en jou ook, mylady. Ik moet morgen vroeg op, om dien agent van me uit Buffalo te ontmoeten, die „Jimmy de me het geld van die 21.000 van jou, Bryce, kraker” uitgewerkt en het gerucht van zijn komt brengen. Saluutjes!” schurkendaden in de onderwereld verspreid Met deze woorden keerde hij zich om, en -- b van Brummen naar je Oosterkade 52; Aaltje LIJST VAN INGEKOMEN EN VERTROKKEN zijbtra, winkeljuffrouw, van Grootegast naar OVER DE MAAND FEBRUARI. Galigastraat 16; *Adrianus Pieter van der Baan, chauffeur, van Workum naar Stationsweg 6; Hermine Los, dienstbode, van Diemen naar Stationsweg 12; Siebe Veenstra, los arbeider, van Kortehemmen naar le Oosterkade 29; Pier Veltman, bankwerker, van Brunssum naar Boschstraat 26; *Douwe Antonius van der Werf, reiziger, van Leerdam naar Leeuwenburg 6a; Martha de Vries, z. b., van Apeldoorn naar Kleine Kerkstraat 23; Simon Visserman, z. b., van Workum naar 2e Selfhelpstraat 8; Baukje de Vries, dienstbode, van Joure naar Willem Lo dewijkstraat 6; Cecilie Schriller, dienstbode, van Linz (Oostenrijk) naar Stationsweg 12; Titia S. A. Piccardt, leerares a. d. huishoudschool, van Winterswijk naar Prinsengracht 13. VERTROKKEN: Akke van Tuinen, hulp i. d. huish., van 2e Selfhelpstraat 25 naar Haarlem, Frans Halsplein 9; Jantje Pieterdina Hazeborg, dienstbode, van Kruizebroederstraat 73 naar Koudum B 3d; Teetske Dijkstra (wed. S. U. v. d. Wal), z. b., van Wijde Noorderhorne 23 naar Eindhoven, Groenlostraat 26; *Rintje de Jong, winkelchef, van Leeuwenburg 5 naar Den Haag, De Sille- straat 14; *Alle de Haas, rijksambtenaar, van 2e Oosterkade 27 (inw.) naar Radiostation, Ban doeng (Ned. Indië); *Klaas Fokkens, schipper, van aan boord naar Amsterdam, Koestraat 9II; Herman Joseph Luyck, boekbinder, van Kleine Palen 27 naar Breukelen (gem. Boxtel) B. 456; *Oege Meines, handelsreiziger, van Priorstraat 3 naar Leeuwarden, Spoorstraat 144; Paula Blinkeva, dienstbode, van Stationsweg 12 naar Leeuwarden, Restauratie Spoorstation; Meye Oppenhuizen, slager, van Zomerrak 6 naar Huizum, Zijdestraat 19; Corneiis Hogenbirk, z. b., van Kleinzand 3 naar Assen, KI. Marktstraat; Peeke Bosma, betonwerker, van Swartsbuurt 26 naar S walmen, Kasteel „Hillenraadt”; Anna Rabl, dienstbode, van Marktstraat 28 naar Hoek van Holland, Harmoniestraat 1Ids Frans Fa ber, vrijwilliger b. d. Zeemacht, van Boschstraat 33 naar Vlissingen, aan boord H. M. Wachtschip; Rijkel Lubach, kapper, van Oude Koemarkt 40 naar Huizum, Nieuwe Hollanderdijk 57; Pieter van der Feer, slager, van Oppenhuizerweg 56 n. Harvard (Ill.) U. S. A.; Jelle Rollema, melk controleur, van Geeuwkade 30 naar Los An gelos (Californië)Willemke Rollema, ass.-dro- giste, van Geeuwkade 30 naar Los Angelos (Ca lifornië); Fronica Margaretha de Vries, winkel juffrouw, van Harinxmakade 6 naar Heerenveen, Dracht 249; Siebren Groenveld, banketbakker, van Jan van Nassaustraat 9 naar Bolsward, Kade 15; Pier Tjerkstra, boerenarbeider, van IJl- sterkade 52 n. Duitschland; Fokje Johanna ten Hoeve, winkeljuffrouw, van Galigastraat 16 naar Stobbegat B 472; Geertruida Catharina Yntema, dienstbode, van Stationsweg 4 naar Workum G 108; *Jan ten Wolde, los werkman, van 3e Woudstraat 43 naar Eindhoven, Lochemstraat 51; Rinke Jongsma, los werkman, van 2e Zomer rakbuurt 31 naar Amsterdam, Koestraat 911; Johannes Visser, fotograaf, van Willem de Zwij- gerstraat 26 naar Winschoten, Langestraat 64; Hendrik Sijtze Henstra, candidaat-notaris, van Stationsstraat 40 tiaar Nieuwe Pekela, Hotel „Te Bos”; Aart Gijsbert van Schuppen, typograaf, van Looxmagracht 1 naar Kollum, Westerdieps- wal B 178; *Cornelis Antonie Tjeenk Willink, bank-directeur, van Groote Kerkstraat 2 naar Winterswijk, P.H.-straat 13; Roelof Leerling, monteur, van Willem de Zwijgerstraat 6 naar Groningen, Paterswoldsche weg 44; Ernst Ru dolf Dorré, boekbinder, van Kleine Palen 27 n. Den Haag, Naaldwijkschestraat 72; Sieuwke Walstra, z. b., van aan boord naar Heerenveen, aan boord bij Folkert Wijnand; Frans Adrianus Kalee, boekbinder, van Kleine Palen 27 naar Den Haag, Schimmelweg 403; Gerrit Schilstra, slager, van Kleine Kerkstraat 19 naar Balk, no. 97; Schwibertus Terpstra, slager, van Singel 79 naar Alkmaar, Huig Brouwerstraat 12; Dirk Schaap, banketbakker, van Bourbonstraat 30 naar Huizum, Zuiderstraat 2; *Douwe Klopstra, koopman, van le Frittemahovenstraat 5 naar Haarlem, Gen. Joubertstraat 42; *Klaas Hoek stra, machinist, van 3e Zomerrakbuurt 33 naar Groningen, Nieuwstraat L32a; Teatsche de Jong, dienstbode, van Singel 56 naar Heeg no. 50; *Beiteke Hanzes de Jong, (wed. van Hendrik de Jong), z. b., van Ged. Neltjeshaven 12 naar Oosterblokker, Noorder Dracht; Fokeltje Feike- ma, hulp i. d. huish., van Franekervaart 13 n. Amsterdam, Willem Spaakweg 94huis; Trijntje Castelein, leerares huishoudschool, van Both- niakade 55 naar Halen. Rijksstraatweg 174c; Mathilde Schweighofer, dienstbode, van Wes tersingel 1 naar Amsterdam, Joh. M. Coenen- straat 14; David Kooistra, schilder, van Willem Lodewijkstraat 25 naar Nes (Westdongeradeel) no. 6. Zijn gezinnen. broer. Wat inot er gebeuren? Een paar ton verteld, vroeg Éryce, na een paar wantrou- a -J - zei: „Zeg, Jimmy, draag jij geen revolver bij je”. „Natuurlijk, wat dacht je”, zei Jimmy en Vrijdags te Hotnmerts, Jutrijp, Tirns, Goênga, Gauw, AbbegaOosthem, Deersum, Scharnegoutum, Roodhuis, Langwee»-, Bozum Alle advertentiën worden in beide bladen opgenomen. Hij gaf den directeur de 21.000 waarde- liep naar de deur, vijf.... tien.... twin- papier, die Bryce, één van de koelbloedig- tig stappen Dan sloeg de deur achter ste misdadigers van de Ver. Staten, hem had hem dicht. Er stoof een taxi langs. Nog gegeven om te gelde te maken. De directeur nooit van zijn leven had hij zóó naar de be gaf Harold James in overweging, dit ge vaarlijke spelletje nu maar te staken. We hadden nu ruim de helft van het gestolene terug, en als Bryce hem zou ontdekken, zou hij onherroepelijk met revolvergaatjes door zeefd worden. Maar Harold James wilde niet toegeven. Eén dag wilde hij het spel nog voortzetten. En zoo trok hij weer in de ver momming van Jimmy naar de stad. In een obscuur café’tje had hij een ont moeting met Bryce en nog een kerel. Er was ook een vrouw bij. Terwijl ze rond de naar veranderd waren. Jimmy lachte eigen- tafel zaten, en Jimmy een paar krasse dunkelijk en zei: Kom maar “over de brug, staaltjes van zijn misdadigersloopbaan had scherming van den taxi verlangd. Maar het mocht niet. Hij bleef kalm staan, om een paar woorden met den chauffeur te wisse len en stak dan langzaam een cigarette op. Hij voelde, dat hij vanuit het kroegje be spied werd. De schurken voelden, dat er iets niet in orde was.... maar toch.... Den volgenden dag, bij het krieken van den ochtend, streek een zwerm rechercheurs in het gebouw neer, waar Bryce woonde. Den geheelen nacht was het gebouw be waakt geworden, en de politie wist, dat iedereen binnen was, die ze hebben wilden Bryce kwam zelf aan de deur, toen we bel den. Hij was nota bene op sokken en onge wapend. Zonder tegenstand ging hij mee. En ook zijn gevaarlijke kameraad en „my lady”, die een deur verder woonden. Zoo werd Amerika bevrijd van twee van de gevaarlijkste individuen, en dat door een man, die niet naar de dieven zocht, maar ze kalmpjes naar zich toe liet komen! hotels en al gauw ging in de „onderwereld” en waardepapier. Jimmy zegde toe, 70 van de waarde te maken. Dat k.onk goed En Bryce stemde toe. al kon hij zijn wan trouwen niet heelemaal wegwericen. Den. volgenden mc.igen kwam er een man in het kantoor van den directeur van de American Railway Express Company. Hij zei, dat hij Harold James was, één van de maken”. Ondergeteekende wenscht een abonnement oo het GEÏLLUSTREERD zondagsblad. tegen den in Uw advertentie genoemden orUs. Wil gratis renden de Maartnummers en het nremleboek in New York. Er zat een bedrag van onge- aanstaat. veer $40.000 in. Ze moesten ze naar een De zaak was dus nog geen snars gevor- - - - trein brengen, die naar Buffalo vertrok. De derd, toen er wat nieuws gebeurde. In het zelfs zijn naam: Bjyce, en hij woonde in haalde zijn wapen uit zijn achterzak en stak straat leek absoluut veilig, maar voordat ze voorjaar van 1922 nam een jongeman zijn Gramercy Parks. Hij wilde het met Jimmy.het Bryce toe. den overkant ber-eikt hadden, doken er vier intrek in een van de betere New Yorkscheprobeeren en gaf hem $21.000 aan chèques ,,'n Mooi pistooltje zei Bryce. - J dat zij een blik wisselden. Hij wist ook, dat was in orde. En toen kreeg de directeur eên van de grootste &c.hAken van zijn icven: Harold James was ..Jimmy de krakci”. Hij zei, dat hij net naj :.wn m. le schurken zat was, en daarom besloten had, de schur ken naar hem toe le laten komen. En daar om had hij dat plannetje van schurkendaden in de onderwereld verspreid. BESTELBILJET. 1 NAAM ADRES: 4 1IEUWE SNEEKER COURANT annex SNEEKER COURANT (73e Jaargang)

Sneeker Nieuwsblad nl | 1930 | | pagina 1