der gemeente Sneek Officieel orgaan N.V NEDERLANDSCHE HYPOTHEEKBANK HetSneeker klokkenspel. Invloed van emotie op iichame- Hjne fmaüusdeo. JU No. beslaat uit 4 bladen. Enkhuizen werd opgedragen de klokken in Mil mw. - samenwerking met Borchhard te intonee- 46 e Jaargang Eerste blad No. 50 F i Xnlerïllt®. V* Mhuirt 8*30 I R 47> GELDEN BESCHIKBAAR voor le hypotheek op billyke voorwaarden °/o PANDBRIEVEN a 99 Uli|a«<KtEZtSftiAA Ga De SNEEKER COURANT is een Wyckel, Regelprijs 9 cent, abonnementen belangrijke korting. en J. Kooseuüurg. t.m. 4 zijn gemerkt Fudit I. 1 is Borchhard I. ■=-r I .1 e te spuiten naar de plaatsen waar het noodig is. het bloed, aanzetting van het hart, optreden van !S Hypotheken EandOricven behoefte aan schrikreacties, het moet voortdu rend tegenover vijanden en prooi in activiteits- staat zijn. Maar wat heeft de mensch er aan onder de huidige omstandigheden over derge lijke activiteitsrëacties te beschikken, die hem in staat stellen plotseling op alle reserve aan kracht ’n beroep te doen? Het mechanisme voor die reactie is ook bij den huldigen mensch nog in Lr. OPGERICHT TE VEENDAM IN 1890 NIEUWE SNEEKER COURANT annex SNEEKER COURANT (73e Jaargang) Op regel 8 van mijn eerste stuk staat 17e eeuw, dit moet zijn 7e eeuw. 1771, terwijl op den rand van den koperen speeltrommel staat: D: Coops Burgemeester en C: Gorp Schepen: Gecommitteert tot: ’t maken van een nieuw Klokken Spel en Trom 1 BORCHHARD ME FUDIT ENCHUSAE Ao 1770 en (blijkbaar met andere hand inge krast) H. E. (Harmanus Eekhoff). Een commissie bestaande uit genoemde Heeren Coops en Gorp benevens als des kundigen Sijbe de Vries, organist van de Jacobijner Kerk en klokkenist van.de Nieu we Toren en Mr. F. Poppenheuser, muziek meester te Leeuwarden, begaf zich naar Enkhuizen, waar ter plaatse de klokken werden gekeurd, waarvan acte te Sneek 27 Sept. 1771. De Heeren gecommitteerden namen het er goed van en ook andere geïnteresseerden bij Enchusae. 1770. 9't.m. 26 zijn gemerkt: 1. Borchhard fudit Enchusae. 1770. De groote klokken dragen kroontjes, waaraan ze opgehangen worden, terwijl bij de kleinere de bekken van de ruggelings tegen elkander geplaatste adelaars uit het teleurstellend. Voor onderzoek van vernieuwde of nieuw 'geplaatste beiaarden van verschillende om- vang en verschillend fabrikaat, werden stu diereizen gemaakt naar Vlissingen en Ap- pingedam op 21 Mei en 1 Juni 1918, terwijl bovendien, waar mogelijk andere spelen werden beluisterd en met beiaardiers ge confereerd, o.m. te Lochem, Nijkerk, Almelo, Utrecht, Groningen, Amersfoort, Amster dam etc. In verband met de geldmiddelen, grootte van den toren en andere factoren, in het bijzonder de hooge bronsprijzen, werd aan l om over te Sijbrandaburen, Offingawier, Ter zool, Gaastmeer, Balk, Stavoren, De nos. Borchhard. No. 6 draagt geenerlei inscriptie en geen oorspronkelijke klok. 5, 7 en 8 zijn gemerkt: 1. f”, 5.5; 2. e”, 6.1; 3. es”, 5.5; 4. d”, 6; 5. cis”, 8.4; 6. c”, 5.8; 7. b’, 6; 8. bes’, 8.75; 9. a’, 13; 10. as’, 17; 11. g’, 17.8; 12. fis’, 21; 13. f’, 26.75; 14. e’, 22.5; 15. es’, 27.1; 16. d’, 28.4; 17. cis’, 33.5; 18. c’, 37.6; 19. b, 46; 20. bes, 72; 21. a, 55; 22. g, 52; 23. f, 131.5; 24. e, 166; 25. d 205; 26. c, 248. de stad Sneek royale declaratiën in te die nen. Dit gevoegd bij de onvermijdelijke ca- deaux, fooien, vereeringen, enz. deden de van 16 Mei 1923 een artikeltje geschreven, totaalkosten van dit carillon tot circa 17000 c.g. stijgen, voor dien Tijd gewis een duur paardje. Dit 3e S. K. bestond uit 26 klokken, totaal gewicht circa 1270 K.G. diapason bijna '/2 toon boven de tegenwoordige. Het be vatte de volgende klokken, waarachter hun gewicht in K.G. geplaatst is, dat soms eenigszins afwijkt van de opgaven in Nap jus Kroniek oogende te geraken tot een restauratie van het carillon in den toren, zoodanig, dat dit speelwerk meer dan tot dusver zal bijdra gen fou het geven van kunstgenot aan de oewoners en bezoekers onzer gemeente”. Zoo luidt de aanhef van de uitapodiging om zitting te willen nemen in deze com missie. Deze commissie, tot op heden niet van naar taak ontheven, was samengesteld uit de heeren: E. Nieuwenhuis, M. J. Houwink, Hijlke Halbertsma, J. Lindeman en schrijver dezes. De eerste twee heeren zijn sedert overleden, de derde is uit Sneek vertrokken.- Hare werkzaamheden strekte zij uit, behalve tot net beramen van financiëele maatregelen, allereerst tot het onderzoek van gerestau reerde of vernieuwde carillons. Het onder zoek van het gerestaureerde carillon te Leeuwarden was voor ons in alle opzichten Gepl. Maatsch. Kap, en Reserves f 8.800.000-.— f 77.ÜUÜ.OOO.— f 73.50O.ÜUÜ.— werk van athjeten bij wedstrijden als de Olym pische. Een Amerikaansch onderzoeker vindt juist dergelijke wedstrijden van zoo groot be lang, omdat ze dit mechanisme bij den mensch in actie houden. Met foto’s van athleten bij de Olympische wedstrijden toonde spr. aan dat reeds uit de gezichtsuitdrukking van den win naar valt op te merken, dat niet wilskracht al leen daarbij de doorslag geeft, maar ook woede, de emotie, welke door het teweegbrengen der interne secretie de laatste reserves aan kracht in hem wakker maakte; bij den verliezer, die op ’t punt stond ineen te zakken, toonde het gelaat een zwaar verdriet, ook een emotie welke die reserves vrij maakte en dezen man allicht nog in staat stelde de eindstreep te halen. We hebben dus hier met een prachtig mecha nisme te doen, dat wel de moeite waard is in stand te worden gehouden. Al deze processen van het onwillekeurige zenuwstelsel werken echter niets uit als de on- beheerschte emotionaliteit niet tot ’n beheersch- te wordt, er moet een demper zijn, een be- heerschej en die gaat uit van de groote hersen schors; af gezien van de psychische processen is de hoogste functie van ons bewustzijn dus dat t de onwillekeurige reflexen remt. Ieder kent het gevoel wel alsof hij van de trap valt, dat soms bij het in slaap raken voorkomt en veroorzaakt wordt doordat het hart een klop overslaat, deze reflex is zoo sterk, omdat het bewustzijn dan al voor een groot deel is uitgeschakeld. Met een interessant lichtbeeld van pols-re- flexen bij de melancholicus, wiens bewustzijn geheel op zich zelf is gericht en waarbij de re flexen dus sterk geremd worden en den idioot, wiens bewustzijn gering is en bij wie de reflexen dus niet beheerscht, dus groot zijn, verduide lijkte spr. verder dit betoog. Zijn geheele rede resumeerde spf. alsvolgt: De mensch beschikt over een mechanisme, waar door hij in staat is tot plotselinge veranderingen in het lichaam, die plotseling nuttig zijn. Deze veranderingen worden bij den normalen mensch beheerscht door hoogere psychische functies, was dat niet het geval dan zou hij het slacht offer van die reflexen zijn. Emotionaliteit is dus waarin ik een vermoeden uitsprak over de samensteiïing van dit carillon, vermoeden, dat ik ontleende aan een oud liedje uit het begin der 18e eeuw, getiteld: „Het Sneeker Klokspel” en dat bij het a.s. beiaardconcert wederom ten gehoore zal worden gebracht. Tengevolge van het gebrekkige ninctio- neeren van dit carillon werd bij besluit van den raad der stad van 6 Sept. 1770 besloten tot algeheeie vernieuwing en uitbreiding van dit klokkenspel. Dit derde 8. K., dat wij allen nog gekend hebben, is in 1770 gegoten door 1. Borch hard te Enkhuizen. Voor de plaatsing moest het torentje op de kerk belangrijk worden vergroot, wat in 1771 geschieude door Mr. Eibert Dirks, timmerman en molenmaker te Makkum, die daarvoor 1114 car. guld. ont ving. Jan Bruinier, organist en klokkenist te door JAC. N. D. HOOGSLAG. II. Thans kom ik tot een korte geschiedenis van de klokkenspelen van Sneek, ten deele ontleend aan een art. van N. J. Wannga (Leeuw. Ct. 11 Juli 1918) en aan 2 onge- teekende artikeltjes uit de N. Sn. Crt. van 8 en 12 Mei 1923. Het eerste bekende S. K., dat wij gevoe gelijk met meer dan een voorslag kunnen noemen (een toonformule of toonpatroon van enkele noten dat zich vóór het heeie en halve uur doet hooren), bevindt zich in 1681 in een klein torentje op de Martinikerk. Het weegt in totaal slechts 31 pond en bestaat vermoedelijk uit hoogsten 9’ zeer kleine klokjes, met veel grooter dan een flinke huisbel. het tweede S. K. komt in 1711 gereed en bestaat uit 14 klokjes, gegoten door Klaas Noorden en Albert de Grave te Amsterdam, installatie en torenbouw schroomden niet bij Het kostte na aitrek van de ingenomen 9 oude klokjes ongeveer 557 caroh guldens. Over dit tweede S. K. heb ik in dit blad twee kikvorschen deze feiten nader. De bloeds- banen van deze kikvorschen waren onderling verbonden; werd nu de hartwerking bij de eene kikvorsch sterk geprikkeld, dan zag men bij de andere kikvorsch de werking der spijsverterings organen sterk dalen, waardoor de haemorrhale overbrenging dus wel bewezen is. Spr. vertelde nu nog iets van het angstzweet; bij schrik worden de zweetklieren wat geprik keld door het sympathisch zenuwstelsel en er is dan een electrisch stroompje van de huid af te leiden, wat onder normale omstandigheden niet het geval is. Deze reactie is zoo gevoelig, dat ze wel gebruikt wordt om simulanten te ont maskeren; iemand die zich doof houdt bv., kan schrikken als men plotseling z’n naam roept, de galvanometer waarmede z’n huid verbonden is, slaat door de dan ontstaande electrische stroom door, hij heeft dus wel degelijk z’n naam ge hoord. Samenvattend, zei spr., dat men bij emoties dus een zekere hoeveelheid verschijnselen, van de circulatie (bleek worden enz.) en van het spijsverteringskanaal krijgt, welke teweeg ge bracht worden door twee zenuwstelsels, welke eikaars antagonisten zijn en waarvan het eene het andere in een hoek drukt; een toestand welke nuttig is, omdat hij het lichaam in staat stelt zich plotseling in de toestand van afweer te brengen; deze verschijnselen hebben dus een zeer doelmatige achtergrond. Na de pauze staat spr. stil bij de beteekenis van dit mechanisme voor den huidigen mensch. vlucht te stellen. Het bloed wordt van het spijs verteringskanaal weggetrokken, de speeksel afscheiding en de maagsapafscheiding houden op, het zenuwstelsel van den dag wint het van dat van den nacht, het organisme van het para- sympathische zenuwstelsel is stil gelegd. Hoe komen nu al die verschijnselen tot stand bij het prikkelend en remmend zenuwstelsel der onwillekeurige functies? Een kat, welke aangeblaft wordt door een hond, komt in een emotioneele toestand; neemt men nu wat van het bloed van die kat en spuit het in bij een tweede kat, die niet geschrokken is, dan openbaren zich bij dat dier toch dezelf de schrikverschijnselen. Dus de emotie is met het bloed overgedragen. Er moet dus een be paalde stof zijn, die in het bloed bij emotie wordt afgescheiden. Die stof is ook gevonden: het is de adrenaline. Op de nier ligt nl. de bij nier, een klier die geen uitvoerbuis heeft en waarvan de geproduceerde stof dus direct in het bloed wordt afgescheiden (interne secretie). En nu blees oat bij alle emoties de bijnier adre naline afscheidt en in een halve seconde door het geheele lichaam voert, die dan vernauwing van de bloedvaten in huid en buikingewanden ver oorzaakt en dus het bloed drijft naar spieren en hersenen. De adrenaline wordt tegenwoordig in chemische fabrieken vervaardigd. Als we nu adrenaline inspuiten neemt ook het suikergehalte van het bloed sterk toe; nor maal bloed bevat reeds glucose, welke de brand stof voor de spieren is, maar de adrenaline ver- Een wild dier heeft voortdurend een intensieve (waarmede gefusioneerd de N.V. EERSTE NED. HYP. BklEt-öANK TE ’s UKA V LNil AC E) Directie: Mr. M. J. Bos, Mr. J. Wrlkens het stadsbestuur geadviseerd gaan tot verkoop van het oude carillon en aanschaffing t.z.t. van een nieuw in den geest en omvang als dat te Appingedam met behoud van één klok, no. 20 als half- uursslagklok, als zijnde de beste. Naar aanleiding hiervan besluit de Raad eenstemmig in dezen zin. Het oude klokkenspel wordt te koop aan geboden, de voorwaarden hiertoe gepubli ceerd en de inschrijvingsbiljetten ingewacht. Op den morgen der inlevering verbiedt echter de regeering te den Haag, ingelicht door een ingezetene onzer gemeente, den verkoop, waarmede de Sneeker klokstrijd begint. Deze inmenging van de regeering wat blijft er van de stedelijke autonomie over zou ernstige gevolgen hebben. Van de talrijke ingezonden stukken, die over deze zaak in die dagen in de pers verschijnen, kan men met eenig recht zeggen: De schrijvers hebben „de klok hooren luiden maar weten niet waar de klepel hangt”. Wie zelf wil oordeelen kan ze bij mij le zen. Spoedig daarna hebben wij in het cour van de groote kerk, waar de klokken waren opgesteld, een onderhoud met de Heeren J. Kalf en J. W. Enschedé, gecommitteerden der regeering. De Heer Kalf had tegen ver koop geen bezwaar daar naar zijn meening dè oudheidkundige waarde der klokken ge ring was. De Heer Enschedé, sedert over leden, achtte verkoop-ongewenscht. Als ge machtigden van den klokken- en orgelraad, doen de Heer van der Hegge Zijnen en een natuurkundige, wiens naam mij is ontscho ten, een nieuw onderzoek. (Let wel, van geen musicus of klokkenist werd het oor deel gevraagd). Dit leidt tot een uitvoerig De NIEUWE SNEEKER COURANT is een abonnementsorgaan, verschijnt Dinsdags en Vrijdags. Abonnementsprijs in de stad f 2.50, naar buiten fr. per post f 3.60. Advertentieblad en wordt gratis bezorgd bij allen die te Sneek geen abonné zijn op de Nieuwe Sneeker Courant en bovendien huis-aan-huis verspreid Dinsdags te Woudsend, Heeg, Nijezijl, Folsgare, Nijland, Oppenhuizen, Uitwellingerga, Oudega (W.), 1 Jsbi -ctitum, Wolsum, Harich, Hemeiutn, Bakhuizen, Nijemirdum, Sondel, Sloten, Tjerkgaast, Spannenburg, Z opplngawier, Warns, Rauwerd Cootröle op de oplaag toegestaan. Vrijdags te ‘Hommerts, Jutrijp, Tirns, Goênga, Gauw, AbbegaOosthem, Deersum, Scharnegoutum, Roodhuis, Langweer, Bozum Alle advertentiën worden in beide bladen opgenomen. Over bovengenoemd onderwerp sprak Woens dagavond in de Harmonie voor het Natuurkundig Genootschap de heer dr. R. 'Brinkman, conser vator aan het physiologisch laboratorium te Gro ningen. L-moties, zeide spreker, kunnen een sterke in vloed op het lichaam hebben, men kan die emo ties zelts wel aan die invloed herkennen. Het altijd bleek of rood worden bij toorn bv. moet dus iets beteekenen. Wat dat beteekent, wil spr. nu ^anavond nagaan. In de eerste plaats wenscht spr. daartoe de emotioneele verschijn selen in twee groepen te splitsen, nl.: Ie. de verschijnselen, weixe men min of meer kan beheerschen als lachen, huilen, deze ver schijnselen interesseeren meer de psychologen en minder de physioiogen. De psychologie heelt zich er lang mee bezig gehouden, en er is zelfs een tijd geweest dat een groep psychologen van oordeel was dat bv. men niet lachte omdat men blij was, maar blij was omdat men lachte; het lachen werd dus beschouwd als oorzaak van het blij zijn. Hoewel een nu verlaten standpunt, blijkt hieruit toch wel hoe belangrijk deze ver schijnselen zijn. Maar spr. wil vanavond spre ken over groep 2e. ae met te beheerschen verschjjnselen als bleek of rood worden, angstzweet enz., dus on willekeurige verschijnselen. Bij deze verschijnselen speelt een rol het ze nuwstelsel, waarop onze wil geen invloed heeft, ’t zgn. autonomisch systeem, dat uit twee stel sels bestaat, die elkaar antagonistisch beïnvloe den. Het hart bv. klopt uit zichzelf, maar daarop werkt ook het autonomisch systeem, waarvan het eene stelsel* het kan aanzetten, het andere het kan remmen, de normale werking is de re sultante van juist zoo krijgt men de fijne instelling der be- is een middel om het bloed weg te zuigen van weging op alle toeotanden. De organen hebben twee functies, nl. die vanHet snelle kloppen van het hart heeft dezelfde meer glucose in het bloed en verdwijnen van het onderhouden, doen groeien, reproduceeren beteekenis, en zoo is er een mechanisme in het spiervermoeienis. De remmende: stilzetten van van het lichaam en die van de verhouding tegen- i lichaam, dat dient om bij schrik het individu zoo speeksel- en maagsap-secretie en darmbewe- over de buitenwereld, en hierbij nu treden de [spoedig mogelijk in staat van tegenweer of tot ging. Spr. demonstreerde met een lichtbeeld van De voorz., de heer dr. D. H. Posthumus, twee zenuwstelsels, welke het autonomisch sys teem vormen, op: het eene stelsel is dat van de rust, dat vooral ’s nachts werkt om de herstel- functies te doen verrichten, het is dat van de para-sympathicus, het andere is dat van de acti viteit, de vagus sympathicus, dat bv. de dage- lijksche invloed heeft op hart, darm enz. en bv. ook werkt als een dier vlucht enz. De aanwezigheid van het onwillekeurige ze nuwstelsel met zijn twee invloeden: remming en activiteit bewees spr. met een proef met een nog kloppend kikkerhart; het willekeurige ze nuwstelsel was geheel weg, immers dit hart was volkomen van het lichaam gescheiden, door een electrische prikkeling toonde spr. echter dat de remmende invloed van het onwillekeurige zenuwstelsel het kloppen tijdelijk kan doen op- houden; houdt deze prikkeling op, dan treedt het actieve stelsel weer in werking en vangt het kloppen weer aan; onder gunstige omstandig heden kan zoo’n kikkerhart nog wel drie weken ouiten het lichaam blijven kloppen. Na deze inleiding behandelt spr. de verschijn selen bij emotie. Nemen we de schrik. Men wordt meestal bleek, krijgt hartkloppingen, ademt snel in, sluit dan de stemspleet en perst wat, geeft dus geluid, een kat blaast dan bv. Hier treden dus speciaal verschijnselen van bloedsomloop en ademhaling op. Er gebeurt echter nog meer, de tong kleeft tegen het ge hemelte, de eetlust verdwijnt, er is dus ook door de schrik een beïnvloeding der spijsvertering. Bleek worden is het verdwijnen van het bloed uit de huid; maar bij onderzoek blijkt dat ook oorzaakt sterke opvoering van dat suikergehalte, in alle buikingewanden zich de bloedvaten sa- een dier dat schrikt krijgt dus in z’n bloed meer mentrekken, het bloed verplaatst zich dus van voedsel voor de spieren, die daardoor intenser huid en buikingewanden en het gaat naar spie- kunnen werken. Bij een schrik- of angsttoestand, ren, hersenen, hart, de organèn waarvan we bij emotioneele toestanden in het algemeen is de hoogste werking noodig hebben tot afweer het dan ook niets ongewoons dat een persoon, van dat, wat ons de schrik veroorzaakte. De die normaal geen suiker in de urine heeft, dat ademhaling helpt belangrijk mee: door het diep wel heeft. Men kan dit constateeren bij deel- inademen wordt alle bloed naar de borstkas nemers aan belangrijke sportwedstrijden zoowel toegezogen, door het persen wordt het weer als bij de toeschouwers van die wedstrijden, die even goede staat ais bij de dieren, het moet ^lus deze prikkeling en remming, en weggeperst naar de spieren enz., dus ook dit beide geëmotioneerd zijn. nog beteekenis hebben, immers het verdwijnt i Resumeerende zegt spr. dat de actieve ver- niet. Bij de oude oorlogsmethoden in het ge- de reservoirs waar het gemist kan woiden en schijnselen bij een dier dus zijn verplaatsing van vecht van man tegen man heeft dat mechanisme voor den mensch zeker beteekenis gehad, maar gewenscht terwille van de inwendige secretie, bij de huidige methoden is het ook daarvoor maar het moet een beheerschte emotionaliteit niet meer noodig. De interne secretie heeft nu zijn. vooral beteekenis bij het verrichten van zware arbeid, gepaard gaande met emotie, dus bv. het bracht den spr. dank voor zijn prachtige rede. ren waarvoor hij de aanzienlijke som van 500 c. g. ontving. De speeltrommel en kla- vierboom werden vervaardigd door Harma- nus Eekhoff, blijkens inscriptie op den kla- vierboom, die aldus luidt: Harmanus Eekhoff me fecit Enkhuysen Sneeker wapen als aanhechtingspunt moe ten dienen. Dit is mij na moeitevolle verwijdering van een centimeter dikke verflaag gebleken. De meesten zijn echter verminkt. Dit klokkenspel heeft voor de eerste keei gespeeld op 13 Maart 1772 én voor de laat ste keer is het bespeeld door den klokkenist J. Lindeman op 14 Mei 1918 te 1 uur 's mid dags, waarbij als laatste nummer Chopin’s Marcia funèbre werd uitgevoerd. Het mechanische werk heeft de laatste keer gespeeld Dinsdag 28 Mei 1918, ’s mor gens te 7'/z uur. Als beiaardiers zijn bekend, mogelijk is de njst onvolledig: 1761 Eeltje Muzelaar. 1766 Gerrit Muzelaar, beiden met een mu- zikalen naam dus. Muzelaar, moezelaar van moezel, musette of doedelzak. 1/oy uosung Minnema. 1796 Fedde Hoppers. 1800 Gosling Minnema. 1826 H. Velds. Daarna S. W. Velds, geb. 1798, gest. 1862, opgevolgd door; Jac. Velds tot 1890 en J. Lindeman tot 1918, hoewel diens effec tief ontslag pas veel later volgde. Reeds in de 19e eeuw begon men op te merken dat er aan het derde S. K. iets ha perde. Onzuiverheid en groot verschil van klank tusschen de klokken, geen mooi klank- timbre, daarbij een gebrekkig functioneeren van het speelwerk maakten het toreninstru ment tot een rariteit. Herkenning van wat er gespeeld werd was pas na langen tijo mogelijk, zoodat men er vaak glimlachend mee spotte. Zoodra de belangstelling voor torenmu ziek algemeen werd, ingeluid door de be spelingen van den pionier Jef Denijn in ons land, begon men ook te Sneek de tekort komingen van onzen beiaard te gevoelen. Dit kwam tot uitdrukking door de instelling van een Carillon-commissie. (Besluit van B. en W. van 30 Oct. 1915). „Naar aanleiding van een tweetal adres sen ingekomen bij den Gemeenteraad be-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1930 | | pagina 1