SlüM Hnp te teeffi tel WoeiiBtiu^ $6 Huatrl a&so Jil No. bestaat uit 3 bladen. ft Nieuwstijdingeii HetSneeker klokkenspel. 46e Jaargang No. 51 Eerste Blad bSS»"'® Uitgave. KlEZfLBRlNK en Co. I I Dtaatal ia d« SNEEKER COURANT SN EEK - Telefoon No IM den Oosterdijk no. 29 Eenige klokken van ons nieuwe klokkenspel. heeft eerst hand mogen dank toe voor wat zij, in het bijzonder de eerste van het ledental, wat propaganda om nieuwe Verschijnt DINSDAGS VRIJDAGSAVONDS 13. c’, 58; 14. b, 65; 15. bes, 73; 16. a, 87; 17. as, 100; 18. g, 115; 19. fis, 119; 20. f, 141.5; 21. e, 169; 22. es, 202; 23. d, 220; 24. des, 237; 25. c, 309; samen 2197.5 K.G. De nos. 1 t/m 24 zijn gemerkt: GILLETT JOHNSTON, Croydon England 1929. De grootste, no. 25, draagt het volgende opschrift: Dit carillon is vervaardigd in het jaar 1929 door Gillett en Johnston te Croydon. In opdracht van het gemeentebestuur van Sneek. Met steun van de rijksregeering en van de Vereeniging voor Vreemdelingen verkeer. ren hoepels bevestigd, de kleinsten aan een veer. draagkracht van het geluid bevorderen. „Qui n’entend qu’une cloche n’entend was. De secretaris, de heer Jac. N. D. Hoogslag, 1 wer-j De heer Sikkes wees op de achteruitgang nu die 5 jaar verstreken zijn, gemeend het fonds aan het bestuur te moeten overdragen, met welke meening dat bestuur accoord ging. De i voor- De klokken zijn per spoor aangekomen Zaterdag 15 Maart j.l. 17 Maart werd met de werkzaamheden begonnen, 1'9 Maart zijn ze in bijzijn van den stadsopzichter gewo gen. En thans nog iets over de werking van een klokkenspel ten deele ontleend aan D. J. v. d. Ven „De torens zingen”, welk boekje ik ieder belangstellende ter lezing kan aanbevelen. Bij een carillon kent men: le. De mechanische bespeling die op vastgestelde tijden hetzelfde deuntje doet hooren. De klokken worden hierbij geslagen door hamers op den buitenkant. Het nieuwe S. K. heeft 40 hamers; op 10 klokken elk een, op de 15 meest gebruike lijke klokken elk twee hamers om een snelle herhaling van den toon bij 'deze klokken mogelijk te maken. Deze hamers zijn door draden verbonden aan een metalen klavier, waarvan de toetsen op gezette tijden worden opgelicht door me talen pennen, *die op een speelton of trom- de groote moeilijkheden van de klokgieters- kunst. Door een klok op verschillende punten aan te slaan kan men er de aanwezige bijtonen duidelijk uit hooren. Zoo is bv. in de door mij beproefde klokken de kleine terts zeer duidelijk te hooren, wat aan de klank een voornaam cachet geeft. Deze is uit de klok ken van Borchhard bijna niet te hooren. Wie goed oplet kan uit de heeluursslagklok van Butendiic duidelijk de groote terts hoo ren. Van belang voor een goede mengeling der klokkenklanken is voorts de toonlengte, de galm, populair doch onjuist uitgedrukt. Hierin schoot het vorige spel ernstig te kort. Ook de toonkracht is voor de draagwijdte! van den toon van beteekenis. De klokken zijn onlangs te Asten bespeeld mei gestoken zijn. Deze z.g. noten, welke bij verandering van melodie verstoken worden, geven de wijze aan en als het uurwerk draait heffen ze de toetsen op, welke be weging overgebracht op de hamers het deuntje van trommel naar carillon transmet- teert. Het versteken geschiedt gewoonlijk eenigc malen 's jaars. 2e. Het beiaardspel door den klokkenist, beiaardier of carillonneur (al naar dat men van houterige, zwierige of vreemde woor den houdt). Hierbij komen de klepels tegen den bin nenrand der klok in Werking. Deze zijn eveneens met draden verbonden, doch nu aan een meestal houten stokken- kiavier voor handen en voeten, dat door I genoemden functionaris bespeeld wordt. Voor den beiaardier is grondige muzikale door Toon van Balkom, stadsbeiaardier te kennis vereischt. Hij moet improviseerend 's Hertogenbosch en klonken „heerlijk talent bezitten, handig zijn, onvermoeid schoon” zoo meldt een bericht in Ons Noor- en in staat de zware gang naar boven den. Voor zoover de beoordeeling door het eenige malen 's weeks te doen. Voor het aanslaan van enkele thans reeds hangende diploma van beiaardier worden tegenwoor- klokken mogelijk is kan ik dit oordeel onder- dig dan ook vrij zware eischen gesteld, schrijven. i Wat door sommige beiaardiers op groote beiaarden gepresteerd wordt is soms onge looflijk. De periodieke beiaardconcerten bewijzen dit. Hierin l?gt voor de toekomst nog veel belovends, ook voor onze stad. Straks hoopt de Heer Joh. W. Meijll van Nijkerk den kleinen Sneeker beiaard in te wijden. „Klokketoren die herboren vreugdeklank alomme strooit”. En dan moge het woord van Schiller aller- bewaarheid worden: „Freude dieser Stadt bedeute Friede sei ihr erst Gelaute”. EINDE. Verbeteringen: In mijn eerste artikel ontbreekt bij het op schrift van de klok van Butendiic het woord „festa” voor decorum en een C-teeken in het romeinsche jaartal. Voorts klinken alle genoemde klokken steeds een octaaf hooger dan zij zijn geno teerd (ook in II en III). I verslag uit, waarin het twintigjarig bestaan van de leeszaal in herinnering werd gebracht en de hoop uitgesproken, dat in deze inrichting in die jaren velen iets gevonden hebben voor hoofd en hart. Aan het jaarverslag is ontleend daf van het personeel aan mej. G. Vonk wegens familie-om- standigheden tot 1 Mei 1930 verlof is verleend, de heer Th. de Vries verving haar en ontving een tijdelijke benoeming toen mej. Sj. Bierma tegen 16 Dec. jl. ontslag vroeg, dat haar werd verleend. Tot 1 Mei is tot tijdelijk 2e assistente benoemd mej. M. W. Wiersma te Assen. Nu de Provinciale Staten weer subsidie gaven aan de V. O. L. F. werden nieuwe correspon dentschappen opgericht te Hindeloopen, Balk en Terzool (omvattende de -- -t v. d. Meulen legden hun taak wegens vertrekdentschappen werden u groot I neei, hun beiden en in t bijzonder ook eersi- 30.719 banden verstrekt, door JAC. N. D. HOOGSLAG. lil. Het hoofdbezwaar van den Heer Ensche dé tegen de verdwijning van het 3e S. K. gold de stemming. De klokken- en orgel raad nl. had uitgemaakt dat het carillon in getemperde stemming zou staan. Wie ech ter bij mij de twee oude klokken die ik van de stad kocht g’ en bes’ samen hoort klin ken zal onmiddelijk de z.g. reine stemming opmerken van deze terts. Geen musicus die zich daarin zal vergissen. De getemperde stemming klinkt veel scherper. Deze laatste, ik kan deze zaak hier slechts even aanstippen, berust op de verdeeling van het octaaf in twaalf volkomen gelijke deelen, halve tonen genaamd. Dientenge volge zijn alle gelijknamige intervallen even groot en alle toonsoorten even bruikbaar. Een zuiver getemperd gestemde piano is dan ook feitelijk overal gelijkelijk onzuiver, hoe paradox dit ook moge klinken. Toch heeft, om genoemde practische re den en nog veel meer andere, deze stem ming de voorkeur boven de zgn. reine stem ming. Deze reine stemming is ontleend aan de natuurtonen, die in elke toon aanwezig zijn, doch dientengevolge slechts in één toonsoort absoluut zuiver, terwijl bij het ge bruik van andere toonsoorten meer of min der hinderlijke storingen optreden. In vroe ger tijd was deze stemming voldoende, van daar dat de carillons geregeld in deze stem ming stonden. Daarom zou een carillon van 1770 in getemperde stemming zoo'n unicum zijn, reden waarom Sneek dit unicum met al zijn overige gebreken zou moeten houden. Wij hebben echter gezien dat bij den heer Enschedé ernstige twijfel rees omtrent de zekerheid dat wij hier met getemperde stem ming te doen hadden en dus zijn oorspron kelijke meening meende te moeten herroepen. Wegens de nu ingetreden bezuinigings- periode blijft de zaak geruimen tijd rusten. Pas veel later wordt ook het verkoopverbod opgeheven, maar dan zijn de bronsprijzen reeds sterk gedaald, zoodat Sneek door de inmenging der regeering een belangrijke schade lijdt. En hoewel het niet altijd wen- schelijk is „alles aan de groote klok te han gen”, meen ik toch dat het thans de tijd en hier de plaats is mede te deelen dat een onzer actieve ingezetenen den minister op bovenstaande feiten nadrukkelijk heeft ge wezen, met het gelukkige resultaat, dat ein delijk de regeering een steunpost op de be groeting bracht, nadien goedgekeurd, die de uitvoering der nieuwe plannen mogelijk maakte. Inmiddels waren ook van andere zijde fondsen bijeengebracht. Zoo kon de Ver. voor Vreemdelingenverkeer een niet onbe langrijk bedrag aan de gemeente aanbieden, zijnde de opbrengst van een premieleening, waarvoor schrik niet zelfs nu nog, zoo nu en dan 7'/2 ets. rente wordt betaald. Za ken zijn zaken, moet men maar denken. De gemeente sterkte het potje wat, ook de fa. Brandenburgh stelde de opbrengst van mijn pianostukje „It Snitser Klokspil”, dat ik daarvoor afstond, ter beschikking. Het een met het andere maakten de aan schaffing van een nieuwen beiaard moge lijk: „Het vierde Sneeker Klokkenspel”. De levering hiervan werd ook al weer niet zonder strubbeling, opgedragen aan de fir ma Eisbouts te Asten (N.-B.). De klokken zijn gegoten door: Gillett en Johnston te Croydon in Engeland Dit spel bestaat uit 25 klokken, met het daarachter gevoegde gewicht in K.G., aldus: 1. c”, 8; 2. b’, 10; 3. bes’, 11; 4. a’, 13.5; 5. as’, 15; 6. g’, 19; 7. fis’, 27; 8. f’, 28; 9. e’, 29.5; 10. es’, 42; 11. d’ 51; 12. des’ 48; NIEUWE SHEEKER COURANT - annex SHEERER OOURAHT an WYMBRITRERADEEL leden te werven noodig maakt. De V o o r z. antwoordde dat deze kwestie reeds in het bestuur is besproken, men zal de propaganda-commissie trachten nieuw leven in te blazen en uit te breiden, opdat de geheele stad systematisch kan worden bewerkt. Uit de rekening van den penningmeester, den heer johs. Schijfsma, bleek, dat de inkomsten bedroegen f 12.894.57, uitgaven f 12.816.70, voordeelig saldo f77.87. Tot de inkomsten be- hooren de contributies met f2.892.75, bijdragen vereenigingen f1130, gemeentesubsidie f2110, rijk f2116, provincie f500, correspondentschap pen f398.85, nog te ontvangen C. J. B. f 1069.38. Tot de uitgaven behooren ambtenaren f3775, boeken f600, tijdschr. f716, C. J. B. f 1069.38, boekenreserve f300, katalogus-reserve f800. De heer Assehnan bracht namens de commis sie voor het nazien der rekening (mede namens mej. Nieuwenhuis en den heer Halie) verslag uit. Alles was keurig in orde bevonden, zoodat voor gesteld werd den penningmeester onder dank betuiging voor zijn beheer te déchargeeren, het geen geschiedde. De commissie merkte nog op dat het gewenscht was van een Sneeker binder gebruik te maken, er zijn nog al wat boeken in Leeuwarden gebonden. De bibliothecaris ant woordde, dat het binden thans weer te Sneek geschiedt. De begrooting werd vastgesteld in ontvang en uitgaaf met f 11.717 (o. a. ambtenaren f4150, bodken f800). De V o o r z. deelde nog mede dat het lees- zaalfonds thans ruim f 7500 bedraagt, van de rente komt nu de gewone middelen ten goede, na 5 jaar de helft. 'Thans werd tot verkiezing van bestuursleden overgegaan. Herkozen werden de h.h. J. N. D. Hoogslag en dr. H. Klein. Gekozen in de vac. Tromp de heer H. M. Martens, vac. mej. Grefe mevr. v. Drooge, vac. Hofstee ds. Honders,, vac. Jr. v. d. Meulen de heer A. Terpstra. In de commissie voor het nazien der rekening werden gekozen mej. Nieuwenhuis en de h.h. Asselman en Halie, plaatsvervangers de h.h. Sikkes, Nijhuis en Kiezebrink. Op voorstel van het bestuur werd de bepa ling betreffende de contributie zoo gewijzigd, dat iemand die na 1 Sept, lid wordt ook de con tributie'over het geheele volgend jaar moet vol doen. Bij de rondvraag deelde de v o o r z. nog mede dat de bibliothecaris tot adviseerend bestuurslid is benoemd, zoodat hij nu alle bestuursvergade ringen bijwoont. Hierna sluiting. Propaganda-feestavond Ned. Ver. tot afsch. Alc. Dranken. De afd. Sneek dezer ver. gaf Zondagavond een geslaagde propaganda-feestavond in de Harmonie. De heer v. d. Meulen, h. d. s. te IJsbrechtum sprak de propaganda-rede uit. De heer v. d. Meulen zou niets nieuws over het drankvraagstuk kunnen zeggen. Reeds meer dan 75 jaar strijdt de Ned. Ver. tot afsch. v. Alc. Dranken voor de onthouding, eerst door velen bespot en verguisd jnaar later, tot dui zendtallen aangegroeid, algemeene waardeering vindend. We hebben nu het vaste vertrouwen, 'dat onze zaak zal overwinnen, onze betoogingen, onze meetings wekken alle die indruk, dat wij onder het publiek steeds meer veld winnen? Onze strijd eischt geen bloed of tranen, hij ver hoogt de levensvreugde, droogt de tranen, maakt het leven zonniger. Die strijd wordt niet in de eerste plaats ge streden, omdat wij weten dat de geleerden het met ons eens zijn, dat de alcohol in hoe kleine hoeveelheid ook genoten een gevaar is voor het eigen leven, maar omdat we beseffen dat ge heelonthouding is een sociaal nuttige beweging van den eersten rang, alcohol is de steenkool voor de sneltrein naar krankzinnigengesticht, ziekenhuis en gevangenis. In zijn geboortedorp, in de buurt van Leeuwarden, kon spr. consta- teeren dan in 12 families het alcoholisme groote ellende had gebracht en 55 personen daaronder direct had doen lijden. En zoo is het over de heele wereld. Het slagveld van het alcoholisme eischt meer slachtoffers dan de wereldoorlog deed en zijn strijdfront is over de geheele be schaafde wereld uitgebreid. En niet alleen oogenblikkelijke ellende is er het gevolg van, maar Prof. v. Rees heeft aangetoond hoe zwaar de zonde van het alcoholisme ook het nage slacht beinvloedt; vooral nu dit z.g. genotmid del onder alle bevolkingslagen is doorgedron gen. In ons land wordt jaarlijks 121 millioen gulden aan alcoholhoudende dranken uitgege- Lege Geaen). Ook: ven, dat is f13.800 per uur, f230 per minuut, voorziet onze leeszaal de plattelandsleeszalen te f 3.80 per seconde. Wat een kapitaal gaat hier Workum en Oldeboorn. wel verloren, waarbij de schade aan de ge- De boekerij werd door aankoop en schenking zondheid komt. Herinnerend aan Multatulis ge- uitgebreid met 321 banden. De leesportefeuille schiedenis van Saidjah en Adinda betoogde spr. marcheert uitstekend. tenslotte dat de geschiedenis van het alcoho- Het ledental bedroeg 1 Januari 1929 1125; 119 lisme even eentonig en tragisch is, dat alcoho- nieuwe leden werden ingeschreven, door ver- lisme ontneemt ons alles, onze kinderen, onze trek, overlijden en bedanken daalde het met welvaart, enz. Daarom willen wij onze mede- 144, zoodat het ledental thans 1100 bedraagt, menschen opwekken met ons te strijden tegen Het totaal aantal bezoekers bedroeg 23.370, 31 het alcoholisme. personen fusschen 16 en 18 jaar hebben toe- Daarna werd opgevoerd „Syn Aldste”, too- gangskaarten voor de O. L. B. neelspel in 3 bedrijven van P. W. H. Sijtstra. Uit de bibliotheek werden in 1929 uitgeleend Het stuk van propagandistische strekking, 35.045 banden, uit de blindenbibliotheek 127, uit deed het goed, maar het werd dan ook Hitste de C. J. B. aan de scholen 2175, muziekbiblio- kend ten tooneele gebracht, door een troepje theek-Jac. N. D. Hoogslag 19, diversen 724, to- goede speelsters en spelers. Jammer dat geen grooter publiek deze opvoering heeft bijge woond. De heer Lyklama had de grimeering zeer goed verzorgd; het Sneeker Jazz trio zorgde voor opgewekte muziek. De heer H. Ferwerda alhier zal 14 4pril a.s. het feit gedenken, dat hij voor 40 jaar als pistonnist werd rangesteld bij het muziekcorps van de destijds nog dienst doende schutterij. Bij de opheffing van ge- oemde schutterij ging de heer H. over bij ’t Sted. Muziekcorps en hij is thans nog trombonist en bestuurslid van het Sneeker Muziekcorps, daaruit voortgekomen. Abonnement per jaar f 2.50 fr p post f 160. AdverteotiSn 9 cl. p. regel Ing. zonden mededeellngen hooger, Abonnement belangrijke korting Advertenllên worden levens gratis ge Ver. Openbare Leeszaal en Bibliotheek. Gisteravond werd in de Leeszaal de algemeene ledenvergadering van bovengenoemde ver. ge houden. De voorzitter, de heer F. W. C. de Haas, herinnerde er aan dat op 17 Maart 1910 de eei- ste vergadering der ver. plaats had, waar de sta tuten werden vastgesteld, 15 Juni d.a.v. werd de Leeszaal geopend, 12 Nov. d.a.v. de uitleen- bibliotheek. Het is dus 20 jaar geleden dat de oprichting onzer ver. plaats had; de ver. moge sedertdien jaren van groote en minder groote bloei hebben gekend, het staat wel vast dat zij steeds nuttig werk heeft verzicht, zoodat de op richters ongetwijfeld in het belang der gemeente Sneek zijn werkzaam geweest. Gelukkig is de finanqieele toestand minder onrustbarend geworden, daar de Prov. Staten De stemming is getemperd en de diapason weder eeh subsidie van f500 gaven, zoodat normaal (a 870 trillingen). meer boeken en tijdschriften kunnen worden Zij dragen behalve een eenvoudige rand- aangeschaft. Die toestand zal nog beter worden versiering, het monogram der firma G. en J., als de schuld geheel is afgelost. Tot deze ver liet fabrieksnummer, loopende van 2993 tot betering van den toestand werkte in niet ge en met 3017 en naar hun volgorde in het.ringe mate het Leeszaalfonds mede, dat 5 jaar spel de nos. 1 t/m 25, dan de aanduiding geleden op initiatief van regenten van het O. B. der toonshoogte c, cis, enz. De klokken heb- W. werd opgericht. De commissie hiervoor heeft ben geen kronen, de koppen zijn afgeplat en worden op eenvoudige manier aan ijze- '-‘j nivnoj IVII UUl! een WWIIW IllWZZUIg UCll UCÖIUIU C4UUUUIU ^111 Deze wijze van bevestiging moet de leden der commissie, in het bijzonder den zitter, den heer P. Sikkes, komt een woord van taai 38.090 banden. Aan de correspondentschap- dank toe voor wat zij, in het bijzonder de eerste pen zijn uitgeleend 4326 banden, waarvan 3396 qu tin son Wie slechts een klok hoort hoort Jaren presteerden. of 78 ontspanningslectuur en 930 of 22 De bestuursleden mej. Grefe en de heer Jr. studiewerken. Aan de leden buiten de correspon- d. Meulen Jegden hun^ taak wegens vertrekdentschappen werden uit de eigen bibliotheek 1---i.., waarvan 21.569 of 67 i% ontspanningslectuur en 9150 of 33 studie- werken. In de strenge winter begin 1929 Sleek de cen trale verwarming het geheele gebouw afdoende te kunnen verwarmen. e Het verslag werd onder dankzegging aan den secretaris vastgesteld. slechts een toon. In figuurlijken zin moge' dit juist zijn in letterlijken zin is het dit stellig niet. De klokketoon bevat een L aantal harmonische en onharmonische bij- genoemde dank voor hetgeen zij voor de lees tonen, geheel anders dan bij de andere mu- zaal deden. Twee bestuursleden, de h.h. Ft. M. ziekinstrumenten, waar de deeltonen wis- Tromp en B. Hofstee wenschen geen herbenoe- kunstig zuiver aanwezig zijn, zoodat het ming; ook zij hebben aanspraak op onzen dank, vaak moeilijk is de hoofdtoon te onderschei-' in het bijzonder de heer Tromp, die sedert 191! den. De zuiverheid en duidelijkheid van den bestuurslid hoofdtoon en de mooie klank hangen dan! T ook af van de juiste verhouding tusschen las hierna de notulen, wefke onveranderd hoofd- en bijtonen. Dit is dan ook een van den vastgesteld. Dezelfde heer bracht het jaar- Ten overstaan van notaris Maseland had gisteravond in „Onder de Linden” de finale veiling plaats van de boerenhuizinge met erf en veestallingen aan de Franeker vaart, No. 13 In eigen gebruik bij den heer F. Feikema. Koopster werd de gemeente Sneek voor de som van f 8146. ’t Winkelhuis aan in eigen gebruik bij den heer R. de Jong, werd ingehouden. Notaris Maseland verkocht heden middag publiek finaal in ’t „Rood Hert”, perceel 1: Een Koemeikershuis c.a. onder IJsbrechlum, In eigen gebruik bij Th. D. Hsger. Kooper de heer J. S. Leenstra, veehouder onder IJsbrechlum voor f2740. Dit perceel werd 42 maal verhoogd. Peiceel 2: Huizinge c.a. (e Tirns, In eigen gebruik bij Sj. Piekema. Kooper de heer 8. Leeuwen, caféhouder te Sneek, voor f 576. Kerk en Vrede. Men verzoekt ons even te verwijzen naar de adv. van bovengenoemde Ver., waarin zij aankondigt het optreden van den hr. Fedde Schurer in het Geb. v. Chr. Belangen op Vrijdagavond a.s. Naar wij vernemen Is voor de Kon. stallen op het Loo aangekocht een stam- boekstier van den heer B. W. Bosma, vee fokker op Wigledam alhier. De heer N. J. Krook is benoemd tot adspirantlid van de Nederl. Broeder schap van makelaars, gevestigd te Utrecht. Bioscoopnieuws. De Amicitla bioscoop heeft In „De Spionne”, waarin Greta Garbo de hoofdrol heeft, een film van de eerste rang, welke boeit van begin tot einde, zoowel door den inhoud als door het schitterend spel van deze filmactrice. Morgen, Woensdagmiddag, geeft deze bioscoop een kinder- en familievoorstelling met een uitstekend programma. De hoofdnummers, welke wij de vorige keer aankondigden „De Woestijnkoerier” en „In China bij de Chineezen” komen dan op het doek en voorts een vermakelijke sprekende en musiceerende film, ni.Carl fmmy en zijn Vriendjes. Aan vang 2 30 uur. De directie der bioscoop b'ij d e Wa a g heeft het uitgaand publiek nog al verwend met haar geluidsfilms, waaronder „Atlantic” een hoogte bereikte, welke niet spoedig wordt overschreden. Maar „Dich uab ich geliebt” de geluidsfilm welke hans gaat, is een uitnemend product der As fa Tobis, het geluid komt uitstekend door, en dat is gelukkig, want de melo dieuze operette muziek is van het Eerliner 'ymphonie-orkest en Mady Christians, die de hoofdrol heeft, Is een operettester, wier rang buitengewoon bekoorlijk en wier spel onnavolgbaar is. Een film die het elders deed en het hier doet Zakennieuws. Er zijn oude banden tusschen de F a. C. A A. Brenninkmeijer en Sneek. Ongeveer 90 jaren geleden immers begon de firma h'er aan de Oosterdijk een zaak en thans kent ieder in Nederland en in tal van landen om ons deze groote firma, die haar bedujf tot een wereldzaak heeft weten op te voeren. Geleidelijk heeft zich ook de zaak alhier aan de eischen van den tijd aangepast en thans is er een volledige restauratie, gereed gekomen, zoodat een prachtwinkêl, een sieraad voor onze stad en de Oosterdijk tot stand gekomen. Dit is vooral te danken aan de moderne etalage inrjchtlng, welke nu bestaat uit een „eiland kasi” geflankeerd door diep naar binnen loopende zij-etalages. Licht, de voorname factor bij de huidige etalagekunst, is hier met kwidige aangebracht, lampen met een totaal ver- van 6900 Watt zorgen dat de toeschouwers een goede blik krijgen op alles wat in deze etalages wordt tentoon gesteld. Ook het interieur is veranderd en alle afdeelingen hebben daarvan de gunstige invloed ondergaan. Zoo is op de eerste verdieping waarheen zware 4eakhouten trappen ons voeren de geheele diepte van het hoofdgebouvv bestemd voor de afdeellng costumes, mantels en japonnen. De kantoren zijn verplaatst en waar ze eenmaal waren is nu een kinderafdeeling, welke tip-top in orde is. Beneden hebben de heerenafdeeling en de afdeeling heeren- mode-artikelen plaatsen gekregen, deze belangrijke branche der firma waardig. De verandering is teweeggebracht onder leid'ng van den architect K. Sickler te Amsterdam en uitgevoerd door den heer O. de Vries alhier. De fa. Lusthof zorgde voor het verfwerk, de heer G. Spijkerman voor de electrische aanleg, de etalage- bewerking is van Vroom en Dreesmann. De asphalt-bevloering in de portiek werd uitgevoerd door de Utrechtsche asphalt- fabrieken. Deze allen Lebben dus meegewerkt, om de door de fa. C. en A. met royale hand ondernomen restauratie zoo te doen slagen dat er daar aan da Oosterdijk een waarlijk ^1^

Sneeker Nieuwsblad nl | 1930 | | pagina 1