der gemeente Sneek Officieel orgaan FERZEN FEDDE SCHERER BRANDENBURG» Go. Uit onze Raadzaal annex SNEEKER COURANT (73e Jaargang) Nieuwstijdingen. Jit No. bestaat uit 3 bladen. 46 e Jaargang Eerste blad W «freiistftti* April 1*30 No. 53 KEAPJE DE BONDEL Priis f 125 Ynboun f 1.75 Rounom to krijen en ek by de Utjowers: Lytnan I Postgira 6039 UitgaveKtElkMiNA a Ga Regelprijs 9 cent, abonnementen belangrijke korting. NIEUWE SNEEKER COURANT De SNEEKER COURANT >s een ft - - - -- i Dinsdags te Woudsend, Heeg, Nijezijl, Folsgare, Nijland, Oppenhuizen, Uitwelllngerga, Oudega (W.), IJsb: .chtutn, Wolsum, Harlch, Fiemelum, Bakhuizen, Nijemlrdum, Sondel, Sloten, Tjerkgaast, Spannenburg, roppingawier, Warns, Rauwerd Contröle op de oplaag toegestaan. Terzool, Wyckel, Sijbrandaburen, Offingawier, Gaastmeer, Balk, Stavoren, i— FEN stelling van de S. O. V. voorstellen nu na ’s raads uitspraak dat de gemeentelijke toestellen ook Zondags moesten beschik baar gesteld als ze Zaterdags gehaald en Maandags terugge bracht werden, haar die toestellen nu toch weer door B. en W. zijn geweigerd. Spr. zal tegen het voorstel van B. en W. stem men. De heer Zuiderbaan: Hier is in December een motie-De Groot aangenomen, dat in het vervolg anders zou dienen ge handeld te worden en spr. begrijpt nu deze toch weer afwij zende beschikking niet. De V o o r z. wenscht de discussie ook niet te heropenen. Het is het beste dat de heer Breeuwsma een positief voorstel doet. De heer Breeuwsma stelt dan voor het verzoek der S. G. V. in te willigen. Over dit verzoek wordt gestemd. Voor de leden Hoekstra, Sijtema, Nieveen, Breeuwsma, Sme ding, Zuiderbaan, De Groot, Van der Meulen en Siemensma; tegen de leden Dokkum, Boonstra, Blok, Potma, Boeijenga en Oppenhuizen. Dit voorstel is dus aangenomen met 96 st.; de toestellen worden dus wel beschikbaar gesteld. Punt lil. Aanbeveling van Burgemeester en Wethouders voor de benoeming van een lid der Commissie van toe zicht op het middelbaar onderwijs. (Bijlage 25; dossierno. I. 851.3.02.7-2(1)). De aanbeveling vindt men in ons vorig nr. De heer P. B. van Ham wordt met 12 st. benoemd; de heer J. S. Koopmans had 3 st. Punt IV. Voordracht van Burgemeester en Wethouders voor de benoeming van een hoofd der openbare schippers school. (Bijlage 31; dossierno. 208). De voordracht vindt men in ons vorig nr. De heer S. Koopmans te Echten wordt met 8 st. benoemd; de heer P. de Jong had 7 st. Punt V. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot: 1. verandering van den titel „gemeente-architect" in dien van „directeur der gemeente-werken”. 2. instelling van de betrekking van hoofdopzichter bij de gemeentewerken. (Bijlage 22; dossierno. X 08.17(2)). Een nadere mededeeling van Burgemeester en Wethou ders is bij de stukken gevoegd. (Bijlage 30). Het voorstel van B. en W. vindt men in ons vorig nr. De heer Sijtema zegt dat de vorige vergadering besloten is deze kwestie door de commissie voor georganiseerd overleg te laten behandelen. Het ligt aan den betrokken wethouder, voorzitter dezer commissie, op welke wijze hij die zaak wil doen behandelen, maar ze moet toch behandeld overeenkomstig de hier geldende verordening. En nu betwijfelt spr. nog of uit geschied is, waar volgens die verordening een advies der com missie aan den raad moet worden overgelegd en dat is hier niet, weshalve deze zaak blijkbaar niet is behandeld als de raad wenschte en de verordening voorschrijft. Spr. verzoekt jius eerst advies der commissie; tot zoolang kan de raad de zaak niet behandelen. De heer Blok meent dat hij als voorzitter der commissie het de organisaties gemakkelijk gemaakt heeft. Hij achtte deze zaak niet van genoegzaam belang om de vertegenwoordigers der organisaties, die van overal uit het land moeten komen, de kosten voor een vergadering te laten maken, doch heeft ze alle doen aanschrijven om hun mqening kenbaar te maken. Een organisatie is tegen het voorstel, een ander wenschte ze be handeld in de commissie, maar de anderen hebben niets van zich laten merken en we meenden, dat de zaak nu afdoende was voorbereid. De heer Sijtema: Het gaat niet om wat de heer Blok wenscht, maar om wat de verordening wil; de wethouder zal toch ook wel verordening-houder willen zijn en dan moeten inzien, dat de verordening dient nageleefd, anders betreden wij een verkeerden weg. De heer Blok geeft toe, dat de heer Sijtema formeel gelijk heeft, maar de bedoeling van den raad is verwezenlijkt, daar de organisaties gehoord zijn; zakelijk heeft spr. gelijk. De heer Sijtema: De zaak gaat nog iets verder; men wil immers ook de salarissen eens toetsen aan die in andere dienst takken. De heer Blok: Die komen straks daar wel aan de orde. Het was voor deze kleine kwestie toch niet noodig de vertegen woordigers uit alle deelen van het land^bijeen te roepen? De heer Breeuwsma: De heer Blok geeft toe dat formeel de heer Sijtema gelijk heeft. Nu de heer Blok dat erkent, wil spr. wel zeggen, dat ook de leden van het georganiseerd over leg, die dit schrijven kregen en zich niet uitlieten, minstens even schuldig zijn. De wethouder kon van meening zijn, dat dit slechts een formeele kwestie is en dus hun meening slechts schriftelijk behoefde gevraagd, maar spr. kan niet begrijpen, dat de leden der commissie, voorzoover die ook raadsleden zijn, niet hebben ingezien wat er moest geschieden, nl. een vergadering bijeen ge roepen, waar zij ’s raads beslissing kenden en de architect reeds zelf wees op de opzichterssalarissen, die eens moesten worden bezien. Spr. hoopt, dat als er weer eens iets voor het georganiseerd overleg is, dat ook werkelijk een vergadering bijeengeroepen zal worden, en de leden zich niet uit gemakzucht daarvan zullen laten weerhouden. De heer Zuiderbaan is een der leden der commissie, die niet hebben geantwoord, omdat z. i. het hier een formeele kwestie was, terwijl de salariszaak toch later in het georgani seerd overleg aan de orde kwam. Het was dus geen gemak zucht, doch hij wilde met de minste omslag deze zaak afdoen. Z. h. s. wordt het voorstel van B. en W. alsnu aangenomen. Punt VI. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot onderhandsche aanbesteding van „het dagelijksch onder houd en het verrichten van herstellingen en vernieuwingen aan de bestratingen in de gemeente Sneek” aan S. de Wolf aldaar. (Bijlage 24; dossierno. 1.712(2)). Het voorstel van B. en W. vindt men in ons vorig nr. Z. h. s. wordt het aangenomen. Punt VII. Rapport van de Commissie voor rekeningen en begrootingen inzake onderzoek van de voorgestelde wijziging der begroeting van het Old Burger Weeshuis Kerk en Vrede. In het Gebouw voor Chr. Belangen hield Vrij dagavond de afd. Sneek van bovengenoemde vereeniging een openbare vergadering, waarin als spreker optrad de heer F. Schurer, van Lem mer, met het onderwerp: „De Christenen en de Vredesbeweging”. De zaal was flink gevuld. Na een kort openingswoord van Dr. De Vos, verkreeg de heer Schurer het woord, die zijn rede in het Friesch hield. Spr. ving aan met de opmerking dat het noodig is dat de christenen hun houding ten opzichte van de geschiedenis bepalen. Die houding kan niet altijd gelijk zijn; in den loop der tijden wordt het inzicht klaarder en blijkt dat het niet stabiel kan zijn, en institu ten, welke stabiel waren, moesten door die ver andering van inzicht vallen. Dit gebeurde echter niet vanzelf; er is strijd voor geweest en dat is verklaarbaar. De ouderen immers willen wat hun vaak dierbaar is vasthouden; de jongeren daarentegen willen vooruit. Daardoor ontstaan schokken; zoo’n schok is het geweest, die het machtige Romeinsche rijk het onderspit heeft doen delven voor het jonge Christendom; de 16e eeuw zag de reformatie rukken aan wat eeuwen had bestaan; de 18e eeuw aanschouwde het Schouwspel van den strijd om de vrijmaking der slaven. En thans schrikt men weer op, nu de rust, de goede rust verstoord wordt door den strijd van den arbeid tegen het kapitalisme, door de beweging om de Indische volkeren vrij te maken van de overheersching der Wester- sche mogendheden. Wij staan nu voor het probleem van de oor log. Een probleem, zegt spr., is een slim ding. Slechts enkelen komen er mee klaar, de anderen blijven er voor staan. Een probleem wekt tot nadenken gelijk men in het schaakspel ziet. Zoo is het ook met het leven. „In raadselen wandelt de mensch op aard”, en zij, die de problemen niet kunnen oplossen, halen vaak de schouders op en gaan er aan voorbij. De philosoof bemoeit er zich in zooverre niet mee, omdat hij er zich wetenschappelijk boven verheven acht, terwijl de kunstenaar alleen zoekt naar klare kunst. Zoo mag de houding van den christen niet zijn; hij mag niet nieuwsgierig bij de problemen blijven staan. Als spr. evenwel de christenen noemt, wil hij eerst vaststellen, wie dat zijn. Christenen zijn de onwennigen in de wereld, zij die het eigendom van Jezu^ Christus zijn. Hun burgerschap is in de hemelen en zij weten het als een waarheid: „Ontbonden en met Christus te zijn is verreweg het beste”. De tegenstelling tusschen het aardsche en het hemelsche leven is zoo groot, dat het verlangen naar het hemel sche leven en de gemeenschap met Christus alleszins te begrijpen valt. Al kan spr. zich deze geestesgesteldheid wel indenken, toch moet hij zoo’n houding afwijzen. Een christen mag niet a-moreel zijn, d. w. z. buiten goed en kwaad staande. Hij staat er midden in en hij weet, dat de dingen zich bewegen naar één doel, naar Christus. Nu is het gemakkelijk de schuld aan anderen te geven, maar daarmee komen wij niet klaar: wij zijn allen schuldig. De christen moet dus die schuld van de wereld aanvaarden en getuigen van Hem, die verlossing wil geven. Daartoe stierf Hij aan het kruis, zijn hemelsche heerlijkheid prijs gevend om de wereld te red den. Wij zouden de wereld aan haar lot willen overlaten. Maar daarmee komen wij er niet. Wij moeten werken als het zuurdeeg in het meel, als een stad boven op een berg; wij moeten spanning in de wereld houden tusschen ideaal en werkelijkheid. Doen wij dat niet, dan zijn wij smakeloos zout geworden. Wij menschen van de vredesbeweging staan bloot aan een groot gevaar, dit nl. dat wij ons beter denken dan anderen. Dit begrip moet met alle macht worden bestreden, evenals de vrees van vredesmenschen als zij het woord generaal VERGADERING van den RAAD der gemeente SNEEK, op MAANDAG 31 MAART 1930, ’s avonds 7% uur. Voorzitter de heer P. J. de Hoop, burgemeester. Secretaris de heer P. Sikkes. Aanwezig alle (15) leden. Vóór met de punten wordt begonnen vraagt en verkrijgt de heer Van der Meulen verlof om na behandeling der agenda een vraag tot B. en W. te mogen richten in verband met de openbare veiligheid en de heer Boeijenga voor een vraag ten opzichte der nieuwe veemarkt. Punt 1. Notulen van de vergadering van 18 Februari 1930. De notulen hebben ter visie gelegen en worden onveranderd vastgesteld. Punt 11. Ingekomen stukken: a. Schrijven van H. Bakker, houdende mededeeling, dat hij wegens vertrek bedankt als lid der Commissie van toe zicht op het middelbaar onderwijs. (1.851.3.02.7-2(1)). Dit schrijven wordt voor kennisgeving aangenomen. b. Adressen van D. Tjeerde te Workum e. a. en van de Vereeniging „De Amsterdamsche Huiden- en Lederbeurs”, houdende verzoek om het schrijven van het bestuur der Friesche Maatschappij van Landbouw, betreffende het bedingen van een hoogeren prijs voor aan de Nederland- sche Thermo-Chemische fabrieken te Bergum geleverde huiden van gestorven vee, voor kennisgeving aan te nemen. (1.773.12(5)). Deze adressen worden gesteld in handen van Burgemeester en Wethouders om advies. c. Schrijven van dè directie van het Friesch Museum te Leeuwarden, houdende verzoek- een goed specimen der oude klokken van het Sneeker carillon ten geschenke te mogen ontvangen. (X 07.351(11)). Het verzoek wordt ingewilligd. d. Schrijven van Gedeputeerde Staten, houdende goed keuring der gemeente-begrooting voor 1930. (X 07.352.11 (16)). Dit schrijven voor kennisgeving aangenomen. e. Adres van G. v. d. Pijpekamp, fa. J. F. van Druten en W. v. d. Meulen, houdende verzoek te bevorderen, dat de leveranties aan de bijzondere lagere scholen voortaan bij toerbeurt aan de boekhandelaren der gemeente worden toegewezen. (1.712.2(3)). B. en W. stellen voor aan de adressanten te berichten, dat tegen inwilliging van het verzoek bezwaar bestaat en om aan de besturen der bijzondere scholen te verzoeken bij de opdracht van leverantiën zooveel mogelijk met de belangen der ingezete nen rekening te houden. De heer S ij t e m a gelooft dat dit advies formeel volkomen juist is. B. en W. kunnen niet decreteeren waar deze school besturen hun materiaal moeten koopen. Wel gelooft spr. dat de billijkheid zoo mogelijk betracht dient, de scholen van beide richtingen worden uit de openbare kas betaald en als alleen de confessioneele boekhandelaren leveren aan de bijzondere scholen en deze zelfde boekhandelaren doen tevens mede aan de levering aan de openbare scholen, wordt daarmede een onbillijkheid geschapen. Spr. zou wenschen, dat tusschen B. en W. en de besturen der bijzondere scholen overlegd wordt, opdat de leve ranties voor alle scholen gelijkelijk worden verdeeld. De Voorz.: Wij hebben geen invloed in de besturen der bijz. scholen, maar daarom zal aan de besturen het verzoek worden gedaan, dat wij voorstellen en waarmee wij bedoelen, dat zooveel mogelijk alle boekhandelaren voor de leverantie in aanmerking komen. Bij de openbare scholen heeft de levering om toerbeurt door alle boekhandelaren plaats. f. Verslag van den toestand van het lager onderwijs over 1929. (1.851.2.02.98(1)). Dit verslag wordt opgenomen in het gemeenteverslag. g. Verslag van de commissie van toezicht op het mid delbaar onderwijs over 1929. (1.851.3.02.98(1)). Alsvoren (gedeeltelijk). h. Verslag over den toestand van het gymnasium over 1929. (1.851.33.02-98(1)). Alsvoren. i. Verslag van den schoolarts over 1929. (1.851.09.1 (1)). Alsvoren. j. Verslag van den keuringsdienst voor vee en vleesch over 1929. (1.779(1)). Alsvoren. k. Verslag van de Gezondheidscommissie met den zetel Sneek over 1929. (1.771.07.83-2(1)). Alsvoren (gedeeltelijk). l. Verslag van den handelscursus der Vereeniging „Middenstand” over 1929. (1.851.35.02.98(1)). Dit verslag wordt voor kennisgeving aangenomen. m. Verslag van de Huishoudschool over 1929. (1.851. 365(2)). Alsvoren. n. Verslag van de Vereeniging tot bestrijding der tuber culose over 1929. (1.842.1(5)). Alsvoren. o. Verslag van den toestand en de werkzaamheden der Vereeniging voor kraamVerzorging over 1929. (1.842.15 (1P Alsvoren. p. Verslagen van de in 1929 aan de o. 1. scholen gehou den schoolvergaderingen. (1.851.2.02.91 A (1)). Alsvoren. q. Adres van het bestuur der Sneeker Gymnastiek Ver eeniging, houdende beroep tegen het besluit van Burge meester en Wethouders waarbij afwijzend is beschikt op het verzoek van dat bestuur, om op Zondag 13 April 1930 gebruik te mogen maken van gemeentelijke turntoestellen. (No. 1.855.3(11)). De heer Breeuwsma acht het niet noodzakelijk de dis cussie over deze zaak te heropenen na het breedvoerige debat daarover in de Decembervergadering. Spr. kan zich de teleur- voor 1929. (Bijlage 26; dossierno. 1.842.73(14)). Z. h. s. aangenomen. Punt VHI. Rapport van de commissie voor rekeningen en begrootingen betreffende de verlies- en winstrekening over 1929 en de balans per 31 December 1929 van het Old Burger Weeshuis. (Bijlage 26; dossierno. 1.842.73(13)). Z.'h. s. aangenomen. Punt IX. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om het opspuiten van het fabrieksterrein c.a. van de firma Borneman, gelegen aan den Oppenhuizerweg en de Houke- sloot en de straten van de in het Sperkhem als bouwterrein in te richten gronden, onderhands aan te besteden aan A. en S. van Balen te Irnsum. (Bijlage 27; dossierno. 1.777.811(3)). Het voorstel van B. en W. vindt men in ons vorig nr. Z. h. s. aangenomen. (De heer De Groot verlaat de vergadering.) Punt X. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het geven van namen aan straten. (Bijlage 28; dossierno. X 07.155.2(1)). Het voorstel van B. en W. vindt men in ons vorig nr. Ingekomen is een schrijven van de fiscaal Eiema van de buurtschap Marktstraat, waarin namens die buurtschap verzocht wordt de bedoelde straten een anderen naam dan Lange en Korte Marktstraat te geven om verwarring te voorkomen met de sinds eeuwen bestaande Marktstraat. De heer Van der Meulen maakt de opmerking, dat de veemarkt, die men Martiniplein wil noemen, eigenlijk St. Mar tiniplein moet heeten. De Voorz.; Dat wordt in den volksmond toch Martiniplein. De heer Van der Meulen: De andere namen zijn inder daad verwarrend; men kan ook moeilijk dichtersnamen of zooiets aan die straten geven, desnoods zou men een Potterstraat kun nen hebben, maar men denke eens over Kalverstraat enz., daar om zou spr. wenschen dat men deze straatnamen nog eens in beraad nam. De heer Zuiderbaan vindt juist die namen Korte en Lange Marktstraat wel gelukkig gekozen; men had kunnen zeggen Korte en Lange Veemarktstraat, dat misschien duidelijker zou zijn. Nu we toch aan het veranderen zijn, zouden we echter de oude Marktstraat kunnen doopen „Raadhuisstraat”. Stemmen: „Neen, neen!” De heer Zuiderbaan stelt dit alleen voor, om ver warring te voorkomen, want men zal logisch de Marktstraat en de Lange en Korte Marktstraat bij elkaar zoeken, wat nu niet het geval is. Waarom die historische naam Marktstraat nu niet te veranderen in Raadhuisstraat, die meer logisch voor den tegenwoordigen toestand is. De heer Hoekstra: Laat men Lange Veemarktstraat en Korte Veemarktstraat nemen, dan is er geen verwarring mo gelijk. De Voorz.: We hebben geen bezwaar tegen Korte en Lange Veemarktstraat. De heer Van der Meulen is niet bevredigd, maar het is in ieder geval een oplossing. De heer Boeijenga kan den heer Van der Meulen in over weging geven „Nuchteren kalverstraat” en „Wrakveestraat”. De Voorz.: De laatste naam is geen reclame. Z. h. s. besloten de bedoelde straten Korte en Lange Vee marktstraat te noemen. Punt XI. Advies van Burgemeester en Wethouders op het adres van den Algemeenen Nederlandschen Bond van arbeiders, werkzaam bij straten- en wegenbouw betreffen de de arbeidsvoorwaarden in het straatmakersbedrijf(Bij lage 29; dossierno. 1.712(2)). Het voorste! van B. en W. vindt men in ons vorig nr. Z. h. s. aangenomen. Punt XII. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot ruiling van grond tusschen de Stationsstraat en de Emma- straat met de Vereeniging Het Friesche Tehuis „Pro Senectute” te Leeuwarden. (Bijlage 32; dossierno. X 07 351.11(36)). Het voorstel van B. en W. vindt men in ons vorig nr. De heer Breeuwsma zal zich, na rijpe overweging, wel moeten vereenigen met dit advies, maar dat heeft hem heel wat zelfoverwinning gekost. Toen voor drie jaar terug de terreinen- Hesselink werden aangekocht, ging spr. slechts schoorvoetend mee, omdat hij meende, dat de gemeente een taak had ten opzichte der stadsverbetering hier. Maar als hij had kunnen vermoeden, dat bij de bedragen toen gecalculeerd, nog de thans genoemde kwamen, zou hij daartoe allicht niet hebben mee gewerkt. Het was spr. toen reeds bekend dat met de f 15.000 aankoopsom de zaak niet uit was demping Ziekenhuissloot enz. enz. zouden heel wat kosten maar B. en W. zeggen nu dat minstens f30.000 nadeel voor de gemeente zal ontstaan, zeer waarschijnlijk zelfs f35.000. Dat inzicht had spr. in 1927 niet, maar de gang van zaken is dan ook anders geweest dan men zich toen voorstelde. Het geheele nadeelig saldo van het in exploitatie brengen met de demping sloot enz. werd toen geschat op f 19.200, nu noemt men al f30.000. De vraag komt even op of het niet mogelijk is een gunstiger transactie met Pro Senectute tot stand te brengen. Spr. twijfelt niet dat men getracht heeft de meest gunstige voorwaarden te bedingen, maar de M.2 van Pro Senectute was toen geschat op f 2, en is nu f7.35. Spr. vindt dit een onthutsende transactie en het bevreemdt spr., dat B. en W. de grondslagen dezer trans actie dan nog aannemelijk achten. Spr. had verwacht dat B en W. gezegd hadden: het is ons geweldig tegen gevallen, want een uitgaaf van f 30.000 a f 35.000 voor de verbetering van dit stadsgedeelte levert geen voordeelen, welke maar eenlgszins daartegen opwegen. Het bedrag is voor spr. schrikwekkend. Spr. verwacht dan ook dat alle aanliggende eigenaren, die ook bij de bedoelde sloot belang hebben, straks een billijk deel der kosten zullen moeten dragen, want anders krijgt men de ge dachte: „Wat zijn we begonnen!” Spr. vraagt een inlichting over het onderhoud der terrein- afscheiding. Spr. vreest ten slotte dat de f7125, welke de transactie met Pro Senectute kost, nog zullen tegenvallen en dat we hier in een moeilijke toestand zijn geraakt. De Voorz. geeft den heer Breeuwsma eerst de gevraagde inlichting over de terreinafscheiding en zegt dan dat dit geen De NIEUWE SNEEKER COURANT is een abonnementsorgaan, verschijnt Dinsdags en Vrijdags. Abonnementsprijs in de stad f 2.50, naar buiten fr. per post f 3.60 Advertentieblad en wordt gratis bezorgd bij allen die te Sneek geen abonné zijn op de Nieuwe Sneeker Courant en bovendien huis-aan-huis verspreid Vrijdags te Hommerts, Jutrijp, Tirns, Uoênga, Gauw, Abbega Oostbem, Deersum, Scharnegoutum, Roodhuis, Langweer, Bozum Alle advertentiën worden in beide bladen opgenomen.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1930 | | pagina 1