Ö1M Srgaao ter Gemssnie Snesi. annex SHEERER COURANT en WYMBRITSERADEEL Dit No. bestaat uit 4 bladen NIEUWSTIJDINGEN. No. 51 Eerste Blad ^ntertin* April 46- Jaargang I K1£Z£J5K1MK on Co. SNEEK Hticiê«l Gedeelte. tr oegint zelf een nieuw leven. :n k. dit 13 k' JP 23. en J. WESTERMAN, pr. Gewetensgeld. Bij den inspecteur der directe belastingen ste IS ch Ten overstaan van notaris Poelstra te Leeuwarden, is alhier voor den heer U. Stremler te Jutrijp, verkocht 4.6.30 H.A. hooiland onder Jutrijp. Kooper de heer J. H. Nauta te Jutrijp voor 11 maal f616. omgeving of den afdeelingsconsul van Fries land, den heer Titus Hoogslag te Leeuwar den. hieromtrent in te lichten. Verduistering. Het O. M. bij de rechtbank te Leeuwarden heeft tegen den 42-jarigen P. T., gewezen kassier-boekhouder bij het gemeentelijk elec- triciteitsbedrijf van Achtkarspelen, terzake van verduistering van ruim f 11.000 en ver- valsching van zijn administratie, 1 jaar en 6 maanden gevangenisstraf geëischt. Besmettelijke veeziekten. in de maand Maart j.l. zijn in deze pro vincie de volgende besmettelijke veeziekten geconstateerd: Mond- en klauwzeer bij 1 veestapel in de gemeente Weststellingwerf; kwade droes bij 1 beest van een veehouder in Ooststellingwerf; Een kunstgebit doorgesiikt. Te Kerkrade (L.) heeft de 37-jarige mijn werker Jacobi zijn kunstgebit doorgeslikt. De ongelukkige is aan de gevolgen daarvan overleden. Mijnheer de Redacteur. Mag ik eveneens een Zaterdag-nummer voor een kort antwoord aan den Heer Boenders. Ook wij blijven erkentelijk voor den waardi- gen toon, waarop een vrijmetselaar met een ka- ,d, 3. INGEZONDEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Verschijnt K, ts- 8. 10. Een zeldzaam jubileum. BALK, 1 April. Gisteren was het juist 70 jaar geleden, dat onze plaatsgenoot de heer Meindert Bosma, als koperslagersknecht in dienst kwam bij de firma G. J. Hettinga en Zonen alhier. Bosma, die 10 jaar oud was toen hij dit beroep begon, is 20 October 1929 80 jaar geworden, maar verricht nog steeds met lust en opgewektheid zijn werk. Het is hem ook heelemaal niet aan te zien, dat hij zoo’n langen diensttijd achter den rug heeft. Zoo- als reeds gemeld, is den jubilaris toegekend de aan de Orde van Oranje-Nassau verbon den eeremedaille in zilver. Voorts ontving Bosma een mooie schemerlamp van zijn baas en eenige prachtige bloemstukken. schurft bij 2 stuks vee van een veehouder in Weststellingwerf; rotkreupel bij 18 schapen van 3 veehou ders in Bolswank Hem. Oldephaert en Oost stellingwerf; miltvuur bij 6 stuks vee van 3 veehouders in Het Bildt, Doniawerstal en Wrrkum. Beider Belang. De Haagsche rechtbank heeft de door mr. Joan Muller ingediende aanvraag tot fail lietverklaring van de N. V. Mij. tot Expl. van Onroerende goederen Beider Belang, welke aanvraag was geschied namens den heer Koomans en in opdracht van een 20 gedu peerde obligatiehouders, behandeld. Mr. Mount, namens Beider Belang optre dend, erkende de vorderingen en deelde mee, dat er geen geld in kas was om deze vorderingen te voldoen. Daarop heeft de rechtbank het faillisse ment uitgesproken. VRIJSTELLING DIENSTPLICHT. De BURGEMEESTER van SNEEK brengt ter algemeene kennis dat van heden af ter Secretarie, 2e Afd. ter inzage ligt de beschik king van den Minister van Defensie van 1 April 1930, waarbij aan: EEUWE DIJKSTRA, dienstplichtige der lichting 1929 uit deze gemeen te, met ingang van 1 Juli 1 §30 v oo r g o e d vrij stelling van den dienstplicht is verleend, wegens opleiding tot een geestelijk ambt. Tegen deze uitspraak kan uiterlijk den tienden dag na de dagteekening dezer bekendmaking beroep worden ingesteld. SNEEK, 4 April 1930. Frederik van Eeden. De burgemeester van Bussurn heeft den 70- jarige medegedeeld, dat de regeering hem voor 1930 een subsidie heeft toegewezen. Aan een avondmaaltijd, die in Hotel Nieuw Bussum werd gehouden, zaten een twintigtal personen aan, ook de eerste vrouw van Frederik van Eeden, mevrouw van Slooten. Een menigte telegrammen was binnengeko men. Een telegram van het echtpaar Prinsen— Hintze uit Montreux was geadresseerd aan: Frederik de Groote, Neerlands roem. De tele graaf had den weg naar Bussum weten te vin den. Ook is een telegram nog binnengekomen van den vicaris capitularis van het aartsbisdom: Zegene Uw verdere levensjaren. Aalscholvers. Men meldt aan de N. Rt. Ct., dat de aal- scholverskolonie op de Toontjesplaat iit den Biesbosch bij Dussen thans is aangegroeid tot ongeveer 4000 vogels. Riviervisschers hebben aan den minister van binnenlandsche zaken en landbouw verzocht, deze kolonie te laten uitroeien. Groote heidebrand. Gisteravond heeft nabij Garderen een he vige heidebrand gewoed, die, door den hevigen wind aangewakkerd, een bijzonder groot gevaar voor de naburige bosschen opleverde. Boven verwachting is de afdee- ling Garderen van den boschbrandweer- kring, bijgestaan door militairen uit het remonte-depot te Millingen, er nog in ge slaagd de vlammen te blusschen voor zij de bosschen hadden bereikt. Naar schatting is een oppervlakte van 8 49 H.A. heide in de asch gelegd. Commissaris Blok af. Bij Kon. besluit van 1 April is aan J. Blok, op zijn verzoek, met ingang van 1 Mei 1930’ eervol ontslag verleend uit zijn betrekking van commissaris van politie te Culemborg. De surnumerair der registratie en do meinen C. H. Hagen is per 1 April jl. bij resolutie van den Minister van Financiën aangewezen voor de tijdelijke waarneming van het ontvangkantoor der registratie en domeinen alhier. Kerk en vrede. De landdag van den bijzonderen vrijwil- ligen landstorm, die dezen zomer te Nieuw- Hëlvoet gehouden zal worden, is de naaste aanleiding geworden tof de oprichting eener afdeeling van Kerk en Vrede aldaar, die nu reeds 122 leden en 15 begunstigers telt. Op 16 April zal ds. N. Padt van Zandvoort ko men spreken over het onderwerp: „Waarom Kerk en Vrede?” N. Rt. Ct. Ter dood gebracht. Een oud-stadgenoot, thans te Versailles, schrijft werking verleenen door den consul in hun ons d.d. 2 April: «f nfFrtoo-1 „Bij het krieken van den dag is heden morgen alhier ter dood gebracht de 19-jarige slagers knecht Maurice, wegens beestachtige moord en berooving van een oude en gebrekkige vrouw te Vaucresson S. e. O., door de cour d’assises te Versailles in December van het vorige jaar ter dood veroordeeld. Er was weinig publieke belangstelling. Tot op verren afstand van het schavot waren alle straten door een sterke militaire en politie macht afgezet. Juist 5 minuten voor 5 uur is het vonnis vol trokken. Een’lichte kreet van den veroordeelde en terstond daarna het vallen van het mes waren duidelijk hoorbaar. Enkele oogenblikken later werd het lijk in een wagen, waarop behalve de bestuurder een geestelijke was gezeten, bege leid door bereden politie in draf naar de begraaf plaats gereden. Ondertusschen werd het schavot gedemonteerd en bij terugkomst in denzelfden wagen geladen. Maurice, die tijdens de terechtzitting een groote onverschilligheid aan den dag legde en tot slechts enkele oogenblikken voor zijn ‘dood uiterst kalm was, moest bij het zien van de guillotine toch nog op het schavot worden gedragen.” De opslag van Kallzouten te Rotterdam. B. en W. van Rotterdam hadden met de Fransche Maatschappij Soclété Commerciale des Potasses d’Alsace een ontwerp over eenkomst gesloten, waarbij deze maatschap pij zich verplichtte groote opslagplaatsen voor kali, door de gemeente Rotterdam te bouwen, te huren en er kali op te slaan Tot nog toe had Antwerpen alleen deze opslag en de Belgische regeering en de stadsregeerlng van Antwerpen hadden zich tot de Fransche regeering gewend met het verzoek de overeenkomst met Rotterdam niet te sluiten de Fransche regeering heeft n.l. invloed In deze kalimaatschappij. De Fransche regeering schijnt dat gedaan te hebben, en in België beweert men dal Rotterdam de opslagplaatsen niet krijgt Maar de Rotterdamsche raad heeft gisteren de overeenkomst met de kalimij. met 30—10 st. aangenomen. De voorz. deelde mede dat deze maatschappij reeds contractueel verbonden was en zij de overeenkomst als de raad deze goedkeurde moest aanvaarden. Gevangenen, die van alles inslikken. In het Nederl. Tijdschrift voor Genees kunde beschrijft de arts H. B. Goettsch te Groningen het geval van twee gevangenen, die, om uit hun cel in het ziekenhuis te ko men, allerlei vreemde voorwerpen inslikten. Aan zijn mededeelingen is het volgende ont leend: De eerste patiënt, man, 22 jaar, wordt uit de strafgevangenis binnengebracht op de afdeeling van prof. Benjamins, omdat hij een spijker in den slokdarm heeft. Deze kan verwijderd worden, waarna de patiënt over gebracht wordt naar de chirurgische kliniek, omdat hij nog veel meer ingeslikt heeft. Op de radio-foto waren in het onderste deel van den darm nog te zien 3 spijkers, stukken draad en eenige steenen. Nadat deze voor den dag zijn gekomen, wordt hij ontslagen, d. w. z. naar de gevangenis teruggebracht. Echter slechts voor kort, want de patiënt vindt het in het ziekenhuis veel aangenamer, terwijl hij niet voor een kleintje vervaard is. Dit blijkt uit een foto, op 18 April 1929 ge nomen. In de maag liggen op zijn minst 10 groote en vele kleine spijkers, stukjes ijzer draad en een groot aantal steenen. Op 21 April zijn een deel van de steenen en een stukje draad den pylorus (uitgang van de maag gepasseerd; op 26 April is de maag leeg, steenen zijn nergens meer te zien. In den darm liggen nog ongeveer 20 stuks pun tige voorwerpen, waaronder een stuk van een gesp met twee scherpe tanden. Patiënt, die op 4 Mei uit het ziekenhuis ontslagen was, komt 8 Mei alweer terug. Behalve een stopnaald, het oor van een me talen drinkkroes en spijkers, heeft hij kans gezien, een zgn. waterdicht armatuur met bijbehoorende electrische lamp in stukken en brokken naar binnen te werken. De darm kwijt zich uitstekend van zijn plicht; zonder noemenswaardige bloeding worden op één keer 30 stukken glas geloosd. Op 12 Mei is het meeste glas verdwenen, 3 groote stukken metaal liggen nog in de maag, de rest is over den verderen darm verspreid. Op 18 Mei liggen er nog eenige stukken in het colon, de maag is leeg. Om zijn verblijf te rekken, weet de patiënt in ’t ziekenhuis een stuk bandkoper te be machtigen, dat hij in stukken gebroken in slikt. Op 30 Mei zijn deze voorwerpen voor Geen cariUon-bespeling op 1^ Mei te Deventer, den dag gekomen en wordt hij ontslagen met o u„uu__ j mededeeling, dat hij voor zoo iets niet meer opgenomen zal worden. Toen was voor hem de grap er af en heeft hij zijn straftijd rustig uitgezeten. Als tegenhanger van dit geval nog het volgende: De patiënt, over wien het hier gaat, heeft ai een lange geschiedenis achter den rug. Toen hij in Augustus 1928 in voorloopige hechtenis zat, slikte hij een pot stijfsel en een paar fleschjes inkt in. In September 1928 heeft hij een stuk van een mes, een lepel, den steel van een vork, stukken glas en metaal ingeslikt. Daags voor hij naar de VanTTlJ^^ ",ocsl 8aan' h“ft paklc van z.. ic ijssvisiein oij nei verricnren van in„pqiil.t /in ,lpn vniVsmnnd enz., He afd. alhier is van een onbekende wegens „gewetensgeld” ontvangen de som van f299.86, ter voldoening aan te weinig betaalde belasting naar inkomen en vermo gen. Plaatsnaamborden. Nadat de A. N. W. B. Toeristenbond voor Nederland in samenwerking met de Koninklijke Nederlandsche Automobiel Club begonnen was met het plaatsen van naarm- borden op den berm van den weg even vóór de bebouwde kom van alle daarvoor in aan merking komende plaatsen in Nederland, is men in 1928 en 1929 daarmede voortgegaan. In verband met de door het rijk en de pro vinciën verstrekte en dit jaar afloopende subsidies, moet thans het werk dit jaar vol eindigd worden. Teneinde een afgewerkt geheel te kunnen verkrijgen, heeft de wegendienst van den A. N. W. B. aan de consuls gevraagd of er zich in hun kring nog punten bevinden, waar be doelde naamborden behooren te worden ge plaatst en zoo ja, welke deze punten zijn en deering, zonder jvelke hij echter ook gaarne j'en> tengevolge van vernieiing'of beschadi- 1 Jy eïn electrisché"loopla^^gébrui’kt^door ging, voor vernieuwing in aanmerking ko- den electrischen stroom getroffen en gedood, men. I De leden van den A. N. W. B. en andere, belangstellenden kunnen thans hun mede-j tholiek priester wil discussieeren. We zijn uit de dagen van Bronsveld, Canne- gieter, P. Tideman, Ter Spill, Drion, Krop, Quast, Eerdnians, Muller enz. enz. wel wat anders ge wend. Het zal dus ieder goed vaderlander dub bel verheugen, wanneer religieuze meenings- verschillen zakelijk en wetenschappelijk worden besproken. De heer B. handhaaft zijn opinie over de heerschzucht en onverdraagzaamheid der Room- sche Kerk. Toch is die meening onjuist. Verdraagzaamheid ten opzichte van de dwa ling is verraad jegens de waarheid. De waarheid is altijd onverdraagzaam, wat we de onver draagzaamheid van princiepen noemen. Dit geldt voor ieder die overtuigd is van de objec tiviteit der waarheid. Zoo zegt ook prof. C. Friedberg te Leipzig (Deutsche Zeitschrift für Kirchenrecht, Bd. 28, S. •38): „Enkel voor zich zelven en zijne leer ver langde Luther vrijheid, niet voor de leer die hem als dwaalleer voorkwam”. En van uit Luthers t he o r e t i s c h standpunt geoordeeld-, is dat juist. Maar enkel verdraagzaam-zijn jegens anders denkenden is voor een katholiek zelfs te weinig. Want volgens Christus’ leer blijft de eerste plicht van den mensch tegenover den even- mensch: geen verdraagzaamheid maar naas tenliefde. In dezen geest leert dan ook de Duitsche Ka tholieke catechismus, in gebruik op alle katho lieke lagere en hoogere scholen, ook op de gym nasia, bij het 9e geloofsart.: „Over de Kerk” (bladz. 36, no. 217). Op de vraag: „Wat moet men van hen denken, die niet tot de Katholieke Kerk behooren”, wordt geantwoord: „De Kerk ontkent voor niemand, zelfs niet voor de heidenen, de mogelijkheid om tot de eeuwige zaligheid te kunnen komen.” En wat die gewraakte heerschzucht aangaat, heerschzucht verbiedt het Christendom uitdruk kelijk aan zijn volgelingen. Men raadplege slechts den Bijbel. Zijn en waren er dan geen heerschzuchtige en onverdraagzame christenen? Helaas ja. Maar in hun onchristelijke heerschzucht en onver draagzaamheid handelen en handelden zij tegen hun Kerkleer en tegen hun Geloof in. Onze Kerk, ons Geloof is de eerste die de zulken in dat opzicht veroordeelt, omdat zij in dat geval onchristelijk, onkatholiek, onkerkelijk zich gedragen. Dankbaar zijn we den Heer B. voor het uit spreken van zijn wetenschappelijk oordeel over de Inquisitie. Jan en Alleman meent, te mogen vonnissen en vervloeken, dit Middeleeuwsch In stituut, dat alleen juist beoordeeld wordt, en dat eischt een diepgaande studie, in het licht van zijn tijdsmilieu. Dank zij mede aan de schitterende studies van niet-katholieke Professoren als: Huizinga en van Heynsbergen, begint ook aangaande de veel gesmade Inquisitie een beter inzicht te zege vieren. De Kerk gaat hierin vrij uit en zonder smetj al keuren ook wij niet alles goed, wat toen door kerkelijke en wereldlijke personen feilbare menschen is gedaan. (Zie: Prof. dr. Karl Adam: Das Wesen des Katholizismus. Dussel dorf, 1926. S. 236/237). De Inquisitie heeft met het wezen der Kerk natuurlijk niets te maken. „Maar is er nog geen vervolging, maatschap pelijke vervolging, in streken waar de Roomsche kerk overweegt,” vraagt de Heer B. En dan antwoord ik volmondig: Neen. Een dergelijk kerkelijk goedgekeurd of heime lijk getolereerd systeem, bestaat nergens. En waar katholieke personen die maatschappelijke vervolging zouden plegen, staan ze lijnrecht tegenover de Katholieke Kerk en tegenover hun Katholiek Geloof. Dat is boven m. i. duidelijk aangetoond. Toch mogen o. i. vrijmetselaars allerminst de eerste steenen gooien naar eventueel in dit op- zicht zondigende katholieken. Gezien vrijmetse- laarsgroepen in Portugal, in Frankrijk en Mexico om ons tot de contemporaine geschiedenis te beperken die heel wat katholieken wel heb ben vervolgd. En dan spreken we nog maar niet van N. O. Indië. Het beroep van den heer B. op het orgaan van de Evangelische Maatschappij, „waar week aan week voorbeelden van heerschzucht en onver draagzaamheid worden verteld” (ook bewe zen?), lijkt ons excuseer dat ik het moet zeg gen evenmin gelukkig. Zoo ergens nog een afgeleefd, uit den tijdsch en onverdraagzaam antipapisme als anti-natio- naai onkruid voortwoekert, dan is het in uitin gen van dien bond. En elk antipapisme is anti- evangelisch en anti-maatschappelijk. Dat de R.-K. Staatspartij met haar coalitie- genooten, practisch ons volk verdeeld houdt in geloovigen en ongeloovigen, zooals de Heer B. verder beweert, lijkt ons ook onjuist. Maar ge steld dat dat waar zou zijn, was die scheiding dan de schuld van de Kath. Kerk en een bewijs voor Haar onverdraagzaamheid? Wel allerminst. Of van de R.-K. Staatspartij en haar coalitie- genooten? Welneen evenmin. Wat de Heer B. met zijn laatste vage vraag bedoelt, op wie de insinuatie slaat van „onver draagzaamheid in ambten en instellingen”, is niet duidelijk. Maar onze H. Kerk, ons H. Geloof veroordeelt alle misbruiken, waar en door wie ze ook worden bedreven. Tot slot dank ik den Heer B. en U, mijnh. de Red., voor de gastvrije gelegenheid ons gegeven, om eenige onjuiste opvattingen over ons dier bare dingen naar waarheid te belichten. Met ware hoogachting Bioscoopnieuws. De bioscoop bij de Waag, heeft In de eerste plaats George O’ Brien en Lois Moran In „Angstige Dagen”, waarin O’Brien, de rol van een Fngelsch officier speelt, die een gevaarlijke spionnage-op- dracht krijgt. Daar door heen geweven is de liefdesgeschiedenis, welke Lois Moran op haar best toont. Sensatie brengt de an dere groote film welke in hetzelfde pro gramma gaat n.l. „Muiterij aan boord”. Het is een avonturenfilm van groote spanning De Amicitia-Bioscoop heeft de eerste dagen 2 hoofdnummers. Het eerste Is „Het grensstation” waarin Fred. Thom son en Siiverking de hoofdrol hebben. Fred Drake vat liefde op voor Vsabel Castro. Hij wordt belast met de bewaking van de streek waarin Castro’s ranch ligt tegen een bende bandieten. Aan avonturen ontbreekt het niet, hij redt Ysabel en haar vader zelfs uit de macht der bende en twee harten vinden elkaar aan het slot.’ Sllver- k ng heeft tot die oplossing in niet geringe mate meegewerkt. „De dansen s van Alaska” het andere hoofdnummer brengt ons naar het goud- and aan de Yukon. Daar In het café Mi das heeft de ontmoeting plaats tusschen tiet danseresje (Seena Owen) en George Folly (Arnold Gray) de nieuweling ontstaat liefde tusschen dit tweetalhet danseresje helpt George aan een slee om naar een nieuw goudgebied te trekken begint zelf een nieuw leven. Hoe verras send deze liefdesgeschiedenis in h?t hooge noorden eindigt, ga men zelf zien. Aankondigingen. Dinsdag 8 April 8l/4 uur. Har tnouie. Uitvoering bneeker Koorklassen ten bate van het zwakke kind. Zondag 13 April. Uitvoering Snee- ker Gymnastiekver. Gevonden Voorwerpen. Aanwezig en te bevragen bij de navolgende ingezetenen, onderstaande voorwerpen, als ge vonden aangegeven op 3 April 1930: lage hee- renschoen, M. Faber, Ged. Neltjeshaven 22; weegwerktuig, Joh. Coens, Oosterdijk 33; rij- wielbelastingmerk, A. Slob, Boeierstraat 20; beurs met inhoud, J. v. d. Zee, Leliestraat; zak mesje, L. Boom, Nieuwbuurt 8. Afd. Sneek bond v. Staatspensionneering. Deze afdeeling gaf gister voor een dicht- bezette Harmoniezaal een propaganda- avond. De heer Tjallenia sprak het welkomst woord, in het bijzonder ook tot ds. Vis van Irnsum, de bondspenningmeester, die zoo veel voor den bond heeft gedaan en ook voor de afd. Sneek, welke hij destijds nieuw leven heeft ingeblazen. Hoe bloeiend dat x leven thans weer is, blijkt uit de belangstel ling hedenavond hier en uit het feit, dat de commissie f 164.03 voor de filmvervaardi- ging kon collecteeren, voor welke inzame ling spr. de commissie hartelijk dankt. For Yens Neiste danki spr. voor de bereidwillig heid weder hier op te treden. Opgevoerd werd door de tooneelver. For Yens Neiste het tooneelspel „Avond” van onze stadgenoot den heer F. A. Geensen. Het behandelt de geschiedenis van het huis gezin Meerdink, de man is meesterknecht op een fabriek, en behalve vrouw (Suze) en kind zijn in dit huisgezin opgenomen de vader en de blinde zuster van Suze. Door een staking, welke hij leidt, wordt Meerdink broodeloos, de diepste ellende heerscht in dit gezin, het kind sterft, en Meerdink staat aan de rand van de misdaad als de direc teur der fabriek onder de invloed van zijn dochter tot betere gedachten komt en Meer dink weer aanstelt. Door het hoofdgegeven is aardig geweven de geschiedenis van de buren van de Meerdinks, een oud echtpaar, dat geen ouderdomsrente geniet en naar het armhuis moet. Stof voor propaganda voor Staatspensioen en een rechtvaardige behan deling van den werker biedt het stuk te over, en die wordt dan ook uitgebuit, in krachtige pleidooien vooral van de vader van Suze, welke bij het publiek dan ook sterk weerklank vonden en het over bezwa ren van het stuk heenzetten. Die zijn dunkt ons bijv, dat de eenvoudige menschen in dit stuk optredend een te gezwollen taal spreken en de onbevredigende oplossing van het gegeven in het derde bedrijf, waar de plotselinge ommekeer in de gemoedsge steldheid van den fabrieksdirecteur zoo wel als van den antiquair-huisjesmelker, te weinig door de handeling is voorbereid; een en ander beïnvloedde ook het spel eenigs- zins, al was daarin zeer veel goeds. Zooals wij echter reeds schreven is stuk, waarin toch wel een aantal ontroeren de tooneeltjes voorkomen (die met de blinde Gonda bijv.) door het publiek, dat de ten- denz zeer waardeerde, goed ontvangen. In de pauze voerde ds. Vis het woord, die allen opwekte zich bij de bond aan te slui ten, in het bijzonder ook de jongeren, wier plicht jegens de ouderen is mee te werken hun een rustige oude dag te verschaffen. Na het spel nam de heer Jaasma het woord om mede namens de andere optreden den de hr. G. Vonk te huldigen, die voor For Yens Neiste ais secretaris en werkend lid zooveel heeft gedaan, hij bood hem namens de leden van For Yens Neiste en het hoofd bestuur van Staatspensioen een horloge met inscriptie aan, moge dat hem nog dikwijls waarschuwen dat het uur voor een repetitie van For Yens Neiste is aangebroken. De heer G. Vonk dankte hartelijk voor de woorden van, hulde, en^het blijk van waar- we]](e van (je reeds aanwezige naambor- zijn taak voor de Vereeniging zou hebben blijven vervullen. De beste wenschen sprak hij uit voor een der beste krachten van For Yens Neiste „Aide Syke”, die thans onge steld is. Tenslotte dankte spr. de afd. van de bond v. Staatspens. alhier, die het For Yens Neiste hier steeds zoo aangenaam weet te maken, te meer valt dit op waar van een andere ver. juist vroeger tegenoverge stelde behandeling werd ondervonden. Het Sneeker Jazz trio zorgde voor gezel lige muziek. Abonnement per jaar f 2.50 fr p post f 160 Advertentièn 9 cl. p. regel Ing. zonóen mededeelingen hOoger, Aboonetnenf belangrijke korting Advertentlén worden tevens gratis ge oUatel in de SNEEKER COURANT B. en W. van Deventer hebben afwijzend beschikt op een verzoek der S.D.A.P. en van den Nieuwen Deventer Bestuurdersbond, om op den 1 Mei-dag het carillon van den Groote-Kerkstoren te doen bespelen. Ongelukken. Woensdag ging te Weert het zesjarige zoontje van den heer Kirkels op het spat bord van een stilstaanden vrachtauto zitten. De chauffeur reed weg zonder het kind op te merken. Dit is toen gevallen en kreeg een wiel over het lichaam. Gisterochtend is het aan de gevolgen daarvan overleden. Woensdagavond is de 19-jarige schilder blauwsel ingeslikt (in den volksmond zwaar vergil) en zette hij de gaskraan open. Dit 1 had tot gevolg, dat hij 3 kwartier bewuste loos was. Hij kon echter weer bijgebracht worden, en hij moest zich, hoewel zich ziek voelende, aan de gevangenis melden. Den volgenden dag, 7 Maart 1929, slikte hij een lepel in, den steel van een vork, stuk jes blik en 2 ijzeren klaviertjes. Den vol genden dag voegde hij daar nog aan toe de tanden van een vork, een naald en een in drie stukken gebroken schaartje. Op 12 Maart kwamen te voorschijn een oog van de schaar, een klaviertje en een stuk blik, twee dagen later kwam de rest, behalve de naald. Herhaaldelijk werd de stand daarvan Rönt- genologisch gecontroleerd, deze bleef echter gelijk en daar de patiënt er niet den minsten last van ondervond, werd hij na eenige we ken ontslagen. Uitgave. I Telefoon No 15Ö en lit :n E- 88, :r. iet :er 811. or- DINSDAGS en VRIJDAGSAVONDS !D, L. Ct. NIEUWE OEEKER COURANT I

Sneeker Nieuwsblad nl | 1930 | | pagina 1