Officieel or?aan der gemeente bneek I i I I (73e Jaargang) Dit Me. bestut uit 3 bladen IIEUHSTUD1NGEN. i No. 55 Eerste blad April K»3<» 46 e Jaargang Woénaaii* De SNEEKER COURANT .s een de stad f 2.50, naar buiten fr. per post f 3.60 Regelprijs 9 cent, abonnementen belangrijke korting. 4e I maan- werd ver- tusschen het uitgaande Duitsche stoomschip j twee steken in den linkerschouder. lijksche hand- en spandiensten, die zij an- De gewonde had veel bloed verloren en'ders moeten verrichten. Sijbrandaburen, Offingawier, Gaastmeer, Balk, Stavoren, Terzool, Wyckel, De autobus-dienst RinsumageestSneek. Beschikkende op het beroep ingesteld door de directie van de Nederlandsche Spoorwe gen tegen de beschikking van Ged. Staten van Friesland 16 October 1929, waarbij aan J. Pijper te Rinsumageest tot 1 Januari 1933 behoudens tusschentijdsche intrekking ver gunning is verleend tot het inwerking bren gen van een autobusdienst tusschen Rinsu- mageest en Sneek (alleen Dinsdags) is b Koninklijk besluit, uit overweging dat Ged. Staten ten onrechte de gevraagde vergun ning hebben verleend, het besluit van Ged. Staten vernietigd en de door J. Pijper ge vraagde vergunning geweigerd. Kerknieuws. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Groenlo ds. M. v. d. Voet te Lemmer. men, en het tanklichterschip Kura, dat werd gesleept door de sleepboot Sirius. De Kura (schipper Nortier), afkomstig uit Rieme, bij Gent, en op weg naar Antwerpen met een lading olie, is gezonken. De vrouw van schipper Nortier is ver dronken. De schipper en twee knechts kon den zich ternauwernood redden. De Kura is vermoedelijk in twee stukken gebroken. De Aller is na de aanvaring omhoog geva ren. Sleepbooten hebben Maandagochtend tevergeefs getracht het schip vlot te sleepen. Maandagavond kwart over zeven hebben twaalf Belgische sleepbooten het schip vlot getrokken, dat daarop naar zee is vertrok ken. Het is te Rotterdam aangekomen. Het vaartuig is geladen met circa 1200 ton stookolie, waarvan een gedeelte, als een gevolg van de aanvaring is weggevloeid. pen de bepaling dat de opleidingsklasse deel moet uitmaken van de gewone 1. s., werd aangenomen. Met 1 st. tegen werden daarna de aldus gewijzigde voorstellen van de meerderheid van het afdelingsbestuur aangenomen. De heer dr. Oosterhuis herinnerde 't afdeelingsbestuur aan de belofte een ver gadering te zullen uitschrijven, waar de op leiding voor het M. O. afzonderlijk zal worden besproken. Dat is zeer gewenscht, omdat als men de huidige wijze van voor opleiding hier blijft volgen het gevaar dreigt van oprichting eener neutrale bijz. school. Het bestuur zegde toe dit te zullen over wegen en op verzoek van den Voorz. stelde de heer Oosterhuis zich beschikbaar z’n standpunt op deze vergadering te zullen uiteenzetten. Het winkelhuis aan de Oosterdijk, in eigen gebruik bij den heer R. de Jong (Ta baksfabriek De Haas) is onderhands aan gekocht door den heer W. Martens alhier. Elk huis een brievenbus. De directeur van het postkantoor te Rot terdam heeft er de aandacht van B. en W. op gevestigd, dat aldaar de buitendeur van een groot aantal panden niet van een brie venbus is voorzien, hetgeen voor de poste rijen verschillende bezwaren oplevert en de bestellingen aanmerkelijk vertraagt. In ver band hiermede verzoekt de directeur een aanvulling van de bouw- en woonverorde- ning, waardoor het mogelijk worden zal tegen het onderhavige euvel maatregelen te nemen. De commissie voor de strafverordeningen heeft zich nu, evenals B. en W., met een voorstel der commissie voor de volkshuis vesting vereenigd en geeft den gemeente raad in overweging, tot een aanvulling van de verordening over te gaan. Goënga, Gauw, Scharnegoutum, Roodhuis, is in levensgevaarlijken toestand naar het ziekenhuis overgebracht. De politie begaf zich naar de woning van den vermoedelijke» dader, waar men weigerde toegang te ver schaffen. Eerst na een dreigement om de deur met geweld te zullen openen, kon de politie binnen komen. Terwijl het onderzoek in de woning in vollen gang was, kwam de vader met een familielid van den verdachte in een auto thuis. Zij hadden klaarblijkelijk den ver dachte naar Duitschland en dus buiten het bereik van de politie gebracht. Een onder zoek wordt hiernaar nog ingesteld. Het misdrijf te Bennekom. Aan de doctoren Schnitzler en van Erp Taalman Kip, beiden te Arnhem, is een onderzoek opgedragen naar de geestver mogens van den verdachte in de Bennekom- sche moordzaak. In verband hiermee is de voorloopfge hechtenis met 30 dagen ver lengd. doen en dus zeggen: de 1. s. heeft 7 jaar noodig en alle andere inrichtingen moeten daarop dan maar aansluiten. Van bestuurszijde werd opgemerkt dat de conclusies der commissie duidelijk een com promis aantoonen, omdat er rekening is geP houden met de praktijk. Er werd echter op gewezen dat men dan liever inplaats van de 7- de 6-jarige grond- school moest aanvaarden, met daarboven een 7e leerjaar voor hen die hier eindonder wijs krijgen en een opleidingsklas voor hen die verder willen. Het onderwijs aan een 7- jarige grondschool heeft nl. een heel ander karakter dan noo.dig is voor onderwijs dat opleidt voor H.B.S. Reeds vroeg moet men daarmede rekening houden wil men tijdig een goed fundament van kennis bij de kin deren leggen. Een volkomen voorstander van de 7-jari- ge grondschool betoogde dat de 1. s. niet gebruikt mag worden als een dresseerschool voor iets anders, ze moet in de eerste plaats opvoedingsinstituut zijn en dus er geen re kening mee houden wat de H.B.S. vraagt. Men moet niet vergeten dat de L. O. wet een nieuwe organisatie van het 1. o. heeft teweeg gebracht, de fout ligt hierin dat de M. O. wet niet herzien is en deze inrichtin gen nu geen rekening houden met het nieuwe karakter der L. S. Dat is echter niet de schuld der laatste, welke zich zelf moet blij ven en de leerlingen na 7 jaar aflevert; eer der een splitsing te maken naar de richting welke de kinderen straks zullen volgen is onjuist, men zou dan weer de standenschool krijgen, het Fransch op de 1. school enz.; alleen de geschiktheid mag een rol spelen bij het toelaten der kinderen tot de H.B.S. De directeur der H.B.S. wenschte nog even vast te stellen dat voor toelating tot de H.B.S. geen Fransch geëischt wordt, maar algemeen brengt men tevoren de kinderen die kennis bij, waarvan de paar kinderen die geen Fransche les hebben gehad de dupe worden omdat de leeraar nu sneller tempo in het onderwijs brengt dan voor die paar kinderen gewenscht is. Van andere zijde werd nog betoogd dat de 7-jarige grondschool zich richt op de middelmaat, het gevolg is dat men niet tijdig op de H.B.S. komt, en daardoor weer niet tijdig op de universiteit. Het geheele tempo wordt te veel vertraagd bij de 7-jarige grondschool. Nu werd namens de meerderheid van het afdeelingsbestuur door den heer Mr. An- dreae een reeks voorstellen gedaan om, waar de vergadering noch het bestuur blijkbaar accoord gingen met de voorstellen van het hoofdbestuur, deze te vervangen. De voor stellen luidden: 1. het gewoon lager onderwijs zal omvat ten zeven aaneensluitende leerjaren; dit on derwijs is bedoeld als eindonderwijs en als voorbereiding voor het nijverheidsonderwijs; 2a. na het 6e leerjaar zal toelating tot de u.l.o.-school mogelijk zijn; 2b. na het 6e jaar zal aan de lagere school een afzonderlijke klas geformeerd worden, die opleidt voor m. o. en gymnasium; 3. plaatselijke regelingen gelden zoowel voor bijzonder als voor openbaar onderwijs. Er werd nu van verschillende zijden op gewezen dat zouden deze voorstellen eens van toepassing bij het L. S. worden, de zeer begaafde leerlingen gedwongen zouden zijn 7 jaren op de L. S. te blijven voor zij op het M. O. konden komen, men meende dat voor deze begaafden de gelegenheid moest open staan in sneller tempo dat M. O. te bereiken. De heer Schurink belichaamde dit denkbeeld in een amendement, dat beoogde begaaf- d e leerlingen in staat te stellen ook na kor ter tijd dan 7 jaar I. s. naar de H.B.S. over te gaan. De tegenstanders van dit amendement vonden het niet zoo verschrikkelijk dat een dergelijk begaafd kind wat langer dan noo dig was op de L. S. bleef, het genoot daar door van een langere jeugd, bovendien kon den de onderwijzers door, met deze begaafd heid rekening te houden en het kind wat moeilijker werk te geven, het behoeden voor versuffing. Door met deze kinderen zoo te handelen handhaafde men het mooie begin sel van een 7-jarige duur van het L. S. voor alle kinderen, maakte men voor een enkel kind een uitzondering dan was het hek van den dam en zouden de ouders trachten ook minder begaafden vroeger klaar te krijgen. Er werd ook nog op gewezen dat het niet bepaald een voordeel is dat de extra begaaf de heel jong de universiteit bereikt, waar hij dan allicht buiten de omgang met de an dere, rijpere studenten geraakt en niet het profijt trekt van het universitaire milieu, dat dit wel kan bieden. Het amendement-Schurink worpen. Een amendement-De Wit om te schrap- De ijsbestrijding. Dr. Moesveld, die voor het Comité voor Ijsbestrijding een reis naar Canada maakt ter bestudeering van het werk van prof. Bar nes, uit Montreal, heeft zijn voorloopige in drukken medegedeeld. Zij komen, volgens een bericht aan het Hbl., hierop neer. Ten eerste dat de Cana- deesche methode voor ijsopruiming in de ri vieren voor ons land zeer geschikt is en ten tweede - en dit is het voornaamste dat de methode om ijsvorming in kanalen te voorkomen ook hier zeer goed zal kunnen worden toegepast, al zullen nog verschil lende laboratoriumproeven moeten worden genomen teneinde een preparaat te vinden, dat de vischstand niet benadeelt en geen schade aanricht aan de oevers. Dr. Moesveld keert in den loop van deze maand naar ons land terug en zal hier dan zijn proeven aan het Van 't Hoff laborato rium te Utrecht voortzetten. Voorts deelde hij mede, dat prof. Barnes in Mei of Juni naar ons land komt om een kijkje te nemen naar het kanalenstelsel. De Spinazie. De spinazieteelt in het Westland is wel een bijzonder slechte inzet van het seizoen. Het product is momenteel bijna niets waard. Voor goede kwaliteit wordt bv. 6 cent voor een kist van 5 K.G. besteed. Aan verschillende veilingen bleek de vo rige week meermalen het poduct onverkoop baar en moest veel spinazie op de mesthoop worden geworpen. Aan de Naaldwijksche veiling zijn de vo rige week reeds 700 kisten met spinazie op een hoop geworpen, daar geen koopers er voor waren. Dinsdags te Woudsend, Heeg, Nijezijl, Poisgare, Nijland, Oppenbuizen, Ultwellingerga, Oudega(W.), IJsbr-ctitum, Wolsum. Harich, Hemelum, Bakhuizen, Nijemirdum, Sondel, Sloten, Tjerkgaast, Spanqgnburg, ropplngawier, Warns, Rauwerd - Contröle op de oplaag toegestaan De crisis in de kunstzijde-industrie. Naar aanleiding van de verschillende be richten omtrent ontslag, beperking van den arbeidstijd, opeenhooping van voorraden enz., is een medewerker van het ,,Hdbl.” in Ede, waar de grootste fabriek der A. K. U. in Nederland staat, welker productie thans nog ca. 10.000 K.G. per werkdag bedraagt, op onderzoek geweest. Op het oogenblik is het nog maar de ver slagenheid (zoo mag men het wel noemen) alom over ontslag, salarisvermindering en loopbeperking door de verkorting van den arbeidstijd, want ook in Ede zal deze met 8'/2 uur per week, dus een vollen werk dag worden bekort. Maandelijks werd door de fabriek ca. drie ton aan loonen en salarissen betaald, welk bedrag voor een groot deel in Ede wordt verteerd. Een ver mindering hiervan met ca. 20 pet. maakt een verschil van ca. f60.000 per maand, het welk dus minder wordt besteed. Voor de gemeente dreigt een belangrijke vermindering van inkomsten. Men verwacht geen dividend. Want het zou stellig kwaad bloed zetten bij de beambten en werklieden, die zich belangrijke salarisverlaging hebben moeten getroosten, wanneer men nu divi dend uit ging keeren. Dat kost Ede dus ca. f 50.000 dividend- en tantième-belasting, een belangrijk bedrag van de zakelijke be lasting op het bedrijf (f 12 per arbeider) en natuurlijk ook inkomstenbelasting. Daarbij komt nog, dat de A. K. U wei gert, om haar evenredig deel te dragen in het tekort der ten behoeve der A. K. U. op gerichte Woningbouwvereeniging. Toenter tijd heeft de A. K. U. toegezegd de helft te betalen van datgene van het verwachte te kort op de huren, dat voor rekening der ge meente komt. Dit bedrag was becijferd op f 4000 voor rekening der A. K. U. Door te groote uitgaven en leegstaan der woningen is thans een bedrag van ca. vier ton tekort, hetwelk door de gemeente gedragen moet worden. De A. K. U. wil echter slechts de helft van het bij de oprichting verwachte jaarlijksche tekort, dus f4000, betalen. Zoo- dat, kan de A. K. U. haar opvatting doen zegevieren, de gemeente met een grooten strop zit. Bovendien heeft men het vooruit zicht van vrij groote werkloosheidszorg. Het zijn sombere dagen voor Ede en de fabriek. De stemming is gedrukt, ook omdat groote onzekerheid bestaat omtrent de lei ding. Onder den vroegeren directeur, dr. Hartogs, was die er, zij het ook een leiding met een zeer royale hand. Thans bestaat óen toestand van onzekerheid, die er weinig toe bijdraagt de stemming wat op te beu len. Het is te hopen, dat men spoedig er in ..al slagen iemand te vinden voor een zoo groote en uitgebreide onderneming, en dat deze er in zal slagen om de fabrieken ge heel aan de gewijzigde omstandigheden aan te passen en opnieuw tot bloei te brengen. Afd. Sneek Volksonderwijs. In een ledenvergadering onder voorzitter schap van den heer J. Lust behandelde bo vengenoemde afd. Vrijdagavond in Onder de Linden het rapport over den duur der grondschool, uitgebracht door de Commissie benoemd door het hoofdbestuur. De voorstellen door de Commissie bij meerderheid ingediend luidden als volgt: 1. Vooropgezet, dat de 7-jarige leerplicht niet in zich sluit een 7-jarige grondschool, verklaart de Kommissie zich uit onderwijs- en opvoedkundige overwegingen voor een legelmatig voortschrijdend lager onderwijs van zeven aaneensluitende leerjaren, door te brengen op de lagere school, dit onder wijs bedoeld zoowel als eindonderwijs, als ter voorbereiding voor het U.L.O., het Nij verheidsonderwijs en het M. O. en Gymna siaal onderwijs. 2. De toegang tot het U.L.O., het N.O., het M.O. en het V.H.O., blijft voor daarvoor geschikte leerlingen een en ander te re- geleri in overleg tussen het Lager en het Voortgezet onderwijs ook vóór het 7de leerjaar mogelik. 3. Het is wenselik, dat het leerplan van het 7de leerjaar van de Lagere School vak ken vermeldt, genoemd in art. 2 der Wet als de fakultatieve vakken. 4. De L.O.-wet worde zo gewijzigd, dat plaatselike regelingen gelden zoowel voor het biezonder als voor het openbaar onder wijs. Het bestuur der afd. Sneek was evenmin eenstemmig in zijn oordeel over deze voor stellen. De discussie op de vergadering van Vrij dagavond was uitvoerig en liep zoowel over de kwestie van de duur der grondschool zelf als over de aansluiting van de L. S. aan H. B. S. of Gymnasium (in het vervolg spre ken we hieronder alleen van H. B. S.). Het eerst werd deze aansluiting ter sprake gebracht. De opleiding geschiedt hier thans, na 6 jaar I. s., in de le klasse U.L.O., waar het programma zoo is ingericht dat het de toekomstige leerlingen van ’t M. O. in staat stelt zich als ze bij dat onderwijs komen, wat gemakkelijker te bewegen, terwijl het reeds mogelijk maakt in deze klasse een schifting onder de candidaten te doen plaats hebben in hen die wel en hen die waarschijnlijk het M.O. niet met vrucht kunnen volgen. Hoewel algemeen werd erkend dat de op leiding hier op deze wijze uitstekend is, werd ze toch van verschillende zijden niet ideaal geacht. In de eerste plaats is de U. L. O. doordat ze de opleiding heeft, gedwon gen waterin de wijn te doen, wat haar eigen programma voor de leerlingen die het U.L.O. doorloopen, betreft, de U.L.O. verlaat dus eenigszins het terrein waarop zij juist moet specialiseeren. Een ander bezwaar was, al treedt dat op onze U.L.O.-school niet aan het licht, doch wel op de kleinere U.L.O.- scholen in den omtrek, dat de onderwijzers de kinderen na 1 jaar niet gaarne afstaan aan het M. O., en ze terwille van het rijks- subsidie willen vasthouden tot ze de geheele school doorloopen hebben. Men vertelt dan de ouders dat dergelijke kinderen dan klaar zijn voor de 4e klas H.B.S., doch dat is vol komen onjuist, ze kunnen het onderwijs in die klas niet volgen. In verband o. a. daar mede achtte men het daarom gewenscht, dat de opleiding aan de lagere school zelf plaats heeft, in een klas na de zesde klas, daar door blijven de kinderen ook zoo lang moge lijk in de sfeer dier school, genieten ze zoo lang mogelijk van hun jeugd, het voortdu rend veranderen van school (I. s. oplei- dingsklas-U.L.O. H. B. S.) achtte men niet gewenscht. Deze verandering werd van andere zijde echter weer het juiste middel gevonden de kinderen frisch te houden. Maar men achtte 1 jaar opleiding niet ide aal, deze opleiding zou alleen voldoende zijn als men ze over een 6e en 7e leerjaar zou kunnen verdeelen, dan krijgen de can didaten voor de H.B.S. een voldoende fonds van kennis, terwijl daarnaast voor de massa der kinderen het ideaal de 8-jarige 1. s. zou zijn. Daarnaast werd opgemerkt dat de con clusies der commissie niet consekwent zijn. Men kan verschillen over de meening of de grondschool 6 of 7 jaar moet tellen, maar als men de 7-jarige kiest moet men daarop geen uitzondering toelaten door begaafden gelegenheid te geven in 6 jaar klaar te ko men. Dan moet men geen water in de wijn hoogleeraar hoopt ook ’t Binnenscheep- vaartcongres te bezoeken, waar dr. Moes veld zal spreken over ijsbestrijding en dat in Juni te Deventer of Zutphen wordt ge houden. Gevonden Voorwerpen. Aanwezig aan het bureau van politie. Nieuwe veemarkt, en aldaar te bevragen op alle werkdagen tusschen 11 !/2 en 12*/2 uur, de navolgende voorwerpen als gevonden gedeponeerd op 8 April 1930: brood- mand, heerenrijwiel, damesrijwiel. Aanwezig en te bevragen bij de navolgende ingezetenen, onderstaande voorwerpen, als ge vonden aangegeven op 68 April 1930: Mecanosleutel, A. Ooms, Koopmansgracht 5; huissleutel, S. Jorna, 2e Steenklipstraat 34; zakkam in etui, P. Jansen Zuidend 29; corset, M. Hoekstra, IJlsterkade 67; klein beenen mesje, J. Groninger, Scharnestraat 11; zakmesje, J. Hernaamt, 4e Frittema- hovenstraat 2. Het winkelhuis aan de Oosterdijk, in eigen gebruik bij deh heer Joh. Ruiter, is onderhands aangekocht door den heer U. de Wit alhier. Vechtpartijen te Heerlen. De Heerlensche politie heeft zich de laat ste dagen bezig gehouden met een vecht partij die Zondag 30 Maart te Heerlerheide heeft plaats gehad. Door de zwijgzaamheid van den gewonde, den 40-jarigen T. Hane- graaf, kon men geen juiste inlichtingen krijgen. Toen H. evenwel Zaterdag in het zieken huis tengevolge van de opgeloopen verwon dingen is overleden, hoorde men meer. De politie vond in een en ander aanleiding om 'j lichaam over te gaan tot de arrestatie van 35-jarigen mijnwerker H. H. te Heerlen.schen en zijn onderkleeren draagt hij Deze is opgesloten. Zondag is andermaal in het café van den f I - ---- politie ging erheen en vond in het café den Bij vliegongelukken in de Vereenigde Sta ten zijn Zondag in totaal 6 personen om het leven gekomen. In Tilden (Nebraska) stortte een vliegtuig naar beneden, waarbij 3 personen om het leven kwamen. In Hays City (Kansas) werden bij een vliegongeluk eveneens 3 personen gedood. Vuile dorpen in Bulgarije. De Bulgaarsche regeering doet een po ging om de bewoners der uiterst vuile dorpen de meeste elementaire begrippen bij te brengen van de gezondheidsleer. De toe stand is tot nu toe zoo, dat menschen in hetzelfde vertrek wonen met geiten, kippen, ganzen, varkens enz. Hierin moet dus in de eerste plaats verbetering gebracht worden. De muren der huizen zijn gewoonlijk ver vaardigd van vlechtwerk, dat met leem be streken is. Al deze wanden moeten aan den buitenkant gekalkt worden, en het huis zelf moet worden „uitgemest” en al het vuil moet naar de gemeentelijke vuilnisbelt ge bracht worden. Ook zullen de menschen voor hun eigen om üGiaam de reinheid moeten betrachten: denslechts zelden zou een Bulgaar zich was den aan een stuk. Ook het vee moet gereinigd en van onge- heer Paffen op Heerlerheide gevochten. De dierte gezuiverd worden, politie ging erheen en vond in het café den* P~ D"'c u 20-jarlgen A. Elands liggen. Hij had een digen heeft de regeering verklaard, Ernstige vliegongevallen. Het Duitsche vrachtvliegtuig D 1649, dat gistermorgen vroeg uit Croydon (Engeland) naar Berlijn vertrok, is boven Limpsfield Common in het graafschap Surrey in brand geraakt en neergestort. De piloot en de me- cano, die met hun tweeën aan boord waren, werden gedood. Onmiddellijk werd Croydon van het ongeval op de hoogte gesteld. De naam van den piloot is Wessell, terwijl de naam van de mecano nog niet bekend is. Er wordt een onderzoek ingesteld naar de oor zaak van het ongeval. Nader deelt de Deutsche Lufthansa mede, dat het tweede slachtoffer de boord-marco- nist Gustav Connert is. Het vliegtuig D 1649 deed uitsluitend dienst als post- en vracht toestel. De 2 JEU WE SNEEKER COURANT is een abonnementsorgaan, verschijnt Dinsdags en Vrijdags. Abonnementsprijs in Advertentieblad en wordt gratis bezorgd bij allen die te Sneek geen abonné zijn op de Nieuwe Sneeker Courant en bovendien huis-aan-huis verspreid Vrijdags te Hommerts, Jutrijp, Tirns, Abbega Oosthem, Deersum, Langweer, Bozuin Alle advertentiën worden in beide bladen opgenomen. n pumic King cuiccii cu vunu w.. Om de Bulgaarsche boeren aan te moe- Aanvanng p ae acne e. 20-jarlgen A. Elands liggen. Hij had een digen heeft de regeering verklaard, dat Nabij Walsoorden heeft Zondagmorgen lange snede over het voorhoofd, twee overdiegenen, die aan deze zuiveringsbeweging ongeveer 7 uur een aanvaring plaats gehadihet achterhoofd, een in den rechterslaap en j deelnemen, vrijgesteld worden van de jaar- Aller, van den Norddeutschen Lloyd te Bre- 1 MArddoiifcnhon 1 Int/d tn RrpJ Dp ffPwnndP had VPPl hloPH VPf I I I I I I I NIEUWE SNEEKER COURANT annex SNEEKER COURANT

Sneeker Nieuwsblad nl | 1930 | | pagina 1