Officieel orgaan der gemeente Sneek N.V NEDERLANDSCHE HYPOTHEEKBANK KLEIN FEUILLETON Meneer Honby s verraad. Dil Ho. bestaat uit 4 bladen? No. 60 Eerste blad WEUWSTU01NSIN. Kater ‘4’IJ zf pril 1930 46 e Jaargang Uit|av«: KlEZEBRINK Gt. 4'A PANDBRIEVEN a 99 r- ;e f 1759.65 - 2297.07 - 2012.83 - 314.41 :n k. GELDEN BESCHIKBAAR voor Ie hypotheek op billijke voorwaarden De NIEUWE SNEEKER COURANT is een abonnementsorgaan, verschijnt Dinsdags en Vrijdags. Abonnementsprijs in de stad f 2.50, naar buiten fr. per post f 3.60 De SNEEKER COURANT >s een Gauw, Deersum, Regelprijs 9 cent, abonnementen belangrijke korting Zwemmen voor schoolkinderen. f 6.383.96 - 6.383.96 Dinsdags te Woudsend, Heeg, Nijezijl, Folsgare, Nijland, Oppenhuizen, Uitwellingerga, Oudega (W.), IJsbr-chtutn, Wolsum, Harich, Hetnelum, Bakhuizen, Nijetnlrdutn, Sondel, Sloten, Tjerkgaast, Spannenburg, Poppiiigawier, Warns, Pauwerd Contröle op de oplaag toegestaan. Hypotheken Pandbrieven Terzool, Wyckei, Sportpark Sneek. De Woensdagavond gehouden jaarlijk- sche algemeene vergadering van aandeel houders der N.V. tot Oprichting en Instand houding van het sportpark „Sneek” in Hotel Hanenburg was niet druk bezocht. De voor zitter, de heer S. Breeuwsma, weet dit mede aan de misschien niet-belangrijke agenda. We zijn aldus de voorzitter in dit eerste volle exploitatie-jaar heel wat erva ringen rijker geworden. Want meneer Hornby bevond zich in een weinig minder dan verdachte omgeving. Hij zat in een donkere auto, die met een duize lingwekkende vaart voortsuisde over een nachtstillen weg, door een onbekende streek. Het gezicht van den man achter het stuur rad kon hij niet onderscheiden. Maar hij wist, dat die man slechts één oog had, en een hazenlip. Schuin tegenover hem zat een BALK. Benoemd tot klerk ter secretarie te Wageningen de heer J. van der Weg, thans alhier werkzaam. Een avontuurlijk verhaal door SIROLF. OPGERICHT TE VEENDAM IN 1890 3 i ot leden van de commissie voor het na zien der boeken over het boekjaar 1930 wer den aangewezen de heeren W. Schaap, S. Groenhout en H. Schurink, die zich allen bereid verklaarden zich daarmee te belasten. Bij de rondvraag kwamen nog tal van onderwerpen aan de orde, die betrekking hadden op de organisatie van de vennoot schap en voor publicatie minder geschikt zijd, waarna de voorzitter de aanwezigen voor hun belangstelling dank zei en de ver gadering sloot. (Nadruk verboden, alle rechten voorbehouden.) Neen, dat zou niemand achter dien stillen, eenvoudigen meneer Hornby gezocht heb ben. Meneer Hornby, die als een nederig viooltje bloeide in de schaduw van de mach tige eik, die Departement van Fabrieken en Waterstaat heet. Hij was nu assistent-schrij- ver-derde-klas, met 27 dienstjaren. Hoog stens zou men’ hebben kunnen zeggen, dat hij den laatsten tijd wat onrustig was, doch dan had men waarschijnlijk gedacht: dat is ’t voorjaar zijn nu reeds verricht en blijkt het dat een flinke verbetering is verkregen, dan zal ook het hoofdterrein op dezelfde wijze onder handen genomen moeten worden. De tennis baan is door de Utrechtsche Asphaltfabriek hersteld. Geldmiddelen. In het eerste halfjaar zijn nog voor f 1500 aandeelen geplaatst. Er zijn nu nog aandeelen in portefeuille tot een bedrag van f 3900. Het zou ten zeerste te wenschen zijn, deze alsnog te plaatsen, voor al bij hen, die voor het voortbestaan van het Sportpark gevoelen, wat eigenlijk bij alle Sneekers het geval moest zijn. Nog werd door den heer j. H. Doodkorte een 2è hypo theek op onze N. V. genomen, groot f 5000, rentende 5 waarvoor het verslag hem een woord van dank brengt. Op allerlei wijzen is getracht de inkom sten te vergrooten, bv. door de terreinen te verhuren aan daarvoor in aanmerking ko mende sport- en andere vereenigingen. Op den kermis-Dinsdag organiseerden commis sarissen paardenrennen en een keuring van tuigpaarden. Hoewel het publiek van Sneek en omstreken niet in zulk een grooten ge tale was opgekomen als de commissarissen gehoopt hadden, zal toch in 1930 iets der gelijks weer georganiseerd worden. Verder is de ruim 100 M. lange reclameschutting, onderverdeeld in 10'vakken van 10 M.2 ge heel verhuurd. Het verslag besluit met de verzekering van den R. van Commissarissen, dat deze onderneming zonder twijfel moet slagen, als en daarop mag wel de nadruk worden gelegd ieder rechtgeaard Sneeker mede werkt door overal waar het pas geeft, de belangen van ons Sportpark te behartigen. De voorzitter betuigt, onder instemming van de vergadering den secretaris dank voor het zeer juiste resumé. De commissie voor het nazien der boeken van den penningmeester, bestaande uit de heeren mr. Mulder, Schukking en Vis had bericht gezonden verhinderd te zijn de ver gadering bij te wonen. Daarom h'ad de com missie haar rapport bij den Raad v. Comm. ingezonden, waarvan de voorzitter lecture gaf en waaruit bleek, dat de commissie de verschillende posten met de daarop betrek king hebbende bescheiden had vergeleken en alles in orde bevonden. Het voorstel, de re kening goed te keuren en den penningmees ter onder dankzegging voor zijn verrichte werkzaamheden te déchargeeren, werd aan genomen. De balans en verlies- en winstrekening per 31 December 1929 had gedurende eenige dagen bij den penningmeester ter inzage gelegen. Van de gelegenheid zich op de hoogte te stellen van den stand der finan ciën was geen druk gebruik gemaakt. Daar om gaf de penningmeester op verzoek van eenige aandeelhouders een overzicht, waar uit we, als het belangrijkste alleen vermel den Inkomsten: Huur en subsidie Uitgaven: Afschrijvingen Loon en onkosten Interest Winst Naar wij vernemen zal dit jaar in de Snee ker Zweminrichting een proef genomen wor den met het geven van zwemlessen aan schoolkinderen. Dit seizoen zullen 150 kin deren uit de zesde klassen der openbare lagere scholen aan deze zwemo.efeningen deelnemen. Sijbrandaburen, Offiugawier, Gaastmeer, Balk, Stavoren, NIEUWE SNEEKER COURANT annex SNEEKER COURANT (73e Jaargang) HEEG, 24 April. De tweede Paaschdag gaf de Zangvereeniging „Looft den Heere” alhier des avonds een uitvoering in het Nieuwe Gebouw. Na een kort en bondig openingswoord van den leider ds. J. F. v. d. Linde werd het programma afgewerkt. Het hoogtepunt was wel het zingen van de Op- standingscantate van S. Neukomm. De soli en het koor werden begeleid door piano en orgel. In 't geheel werden daarnaast nog een tiental stukken gezongen. De stukken werden afgewisseld door voordrachten, een samenspraak en 2 tableaux. Vanwege de groote opkomst bleek de lokaliteit te klein te zijn. Te ruim half een werd gesloten met dankgebed. gen. Onder hun voeten kraakte grind, als op een kerkhof. Het was er benauwd. Er hing een be dompte lucht van zwavel of salpeter, precies kon Hornby dat niet uitmaken. De man met het eene oog en den hazenlip had een zwarte nu nog in portefeuille zijn, te nemen.-Daar door zullen ook alle gewenschte verbete ringen spoedig kunnen worden aangebracht. Spant elk zich in voor ons park, dan zullen ongetwijfeld de resultaten van de exploita tie zoodanig zijn, dat alle kosten en hóóg zijn ze uit de gewone inkomsten kunnen worden bestreden. Deze openingsrede bewees wel, dat Pij commissarissen de ernstige wil voorzat de belangen van het sportpark te dienen, wat door de aandeelhouders zeer op prijs wordt gesteld. De notulen van de vorige algemeene ver gadering werden door den secretaris, den heer H. J. Haytink, voorgelezen, en onver anderd goedgekeurd, met een woord van dank van den voorzitter voor het zeer nauw keurige verslag. Het volgende punt van de agenda is „Ver kiezing van een commissaris wegens perio dieke aftreding van den heer S. Breeuwsma”, die ats vertegenwoordiger van de gemeente in den raad van comm. zitting had. Krach tens de statuten hebben B. en W. het recht een bindende voordracht bij den R. v. C. in te dienen. De heer Breeuwsma is door B. en W. wederom aangewezen voor den tijd van 3 jaren de gemeente te vertegenwoordigen. De heer Breeuwsma had oorspronkelijk het voornemen zich niet wederom beschik baar te stellen. Vele andere bezigheden vor derden een groot deel van zijn vrijen tijd; doch de voortdurende aandrang, die op hem werd uitgeoefend, heeft hem ten slotte doen besluiten de functie te aanvaarden, temeer daar zijn uittreden ze: r waarschijnlijk nog verdere gevolgen zou hebben, die niet in 't belang van het Sportpark zouden zijn. Het jaarverslag van den secretaris, den heer H. J. Haytink. Hieraan ontleenen we het volgende: In den Raad van Comm. hebben nog al wat mutaties plaats gehad. De heeren J. H. Doodkorte (O.B.W.), P. Sikkes, E. Priester en S. Terpstra werden vervangen door de heeren H. J. Haytink, j. Johs. Tromp, J. F. Repko en Tj. Ferwerda. Als voorzitter, se cretaris en penningmeester werden aange wezen de heeren S. Breeuwsma, H. J. Hay tink en Tj. Ferwerda. Een woord van dank voor het vele werk door hen in ’t belang van ’t Sportpark gedaan, wordt aan de afgetre den commissarissen gebracht. Den len September 1929 werd de terrein- knecht Tichelaar opgevolgd door M. v.' d. Meulen. De terreinen verkeerden in het voorjaar in een zeer slechten toestand; de hevige re genval in ’t najaar ’28 en de geweldige vorstperiode in de daaropvolgende winter maanden waren daarvan de oorzaak. Met moeite en kosten is het comm. gelukt ze in orde te krijgen, zoodat de competitie-voet- balwedstrijden konden worden afgewerkt. Daarna werden in ’t groote veld de stroken, waar vroeger de slooten waren en die nog al wat waren verzakt, opgehaald. Het bij- terrein verkeerde door het veelvuldig bespe len in een zoodanigen toestand, dat ernstig plannen werden beraamd tot grondige ver betering. Evenwel ontbraken de benoodigde gelden. De aandeelhoudersvergadering, in December gehouden, machtigde het Bestuur een bedrag van f 1800.aan dat bijter- rein ten koste te leggen. De werkzaamheden zak bij zich, waarin een aantal ronde, zware voorwerpen geborgen waren. In een hoek van het gewelf schudde hij den zak achte loos leeg, zoodat de ronde harde voorwer pen met een bons op den grond vielen. De man met de harde knoken sprong ontzet op en siste: „Voorzichtig toch wat, idioot, mei die bommen!” De man met den hazenlip bromde wat tuSschen zijn tanden, die wit blonken in het duister. Dan stak hij een lucifer aan, om een cigaret op te steken, en wierp den branden den lucifer achteloos weg „Nu,” sprak de man met de drie revolvers, (waarmede gefusioneerd de N.V. EERSTE NED. HYP.‘ BRIEF8ANK TE ’s GRAVENHAGE) Directie: Mr. M. J. Bos, Mr. J. Wilkens en J. Roosenburg. Gepl. Maatsch. Kap, en Reserves f 8.800.000.— f 77.000.000.— f 73.500.000.— gewelflieten Hornby alleen, worstelend met zijn wilde angst en de brandende lont, die welhaast scheen te leven onder zijn fel- knijpende vingers, zóó perste hij met alle kracht die in hem was zijn duim en wijsvin ger om den lonthet vuur kwam al nader en naderschroeide bijkans zijn vingers... de heeté gloed voélde hij aleensklaps trof hem een ontzettende slag op het hoofd, zoodat de sterretjes hem voor de oogen dansten met een schok zat hij rechtop. In bed en keek met verwilderde blik naar zijn vrouw, die eveneens rechtop in bed zat, met blauwpaars gelaat. Ze had hem zoo juist een klinkende pats om het hoofd ge geven en gilde woedend, terwijl ze haar niet onaanzienlijke neus met een van pijn ver trokken gezicht wreef: „Vrouwenbeul, die jé*bent.durf je wel,hè, iemand ’s nachts terwijl ie slaapt zoo valsch in zijn neus te knijpen, hè, tot ik er bijkans van stikte, ak'é- ’m beet, die lont, houdt ’m vast, knijp er in, lig konijn! Dat moet je eens probeeren als Advertentieblad en wordt gratis bezorgd bij allen die te Sneek geen abonné zijn op de Nieuwe Sneeker Courant en bovendien huis-aan-huis verspreid Vrijdags te Hommerts, Jutrijp, Tirns, Goênga, AbbegaOosthem, Deersum, Scharnegoutum, Roodhuis, Langweer, Bozum Alle advertentiën worden in beide bladen opgenomen. Totaal De vergadering keurde de rekeningen goed. Bemoedigende, maar ook teleurstellende. De grootste teleurstelling was wel, toen we tot de overtuiging kwamen, dat de uitvoer der, de firma Hers, de ontwatering van de terreinen geheel onvoldoende had behar tigd, door geen voldoende rekening te heb ben gehouden met de zware knip- en klei gronden, op deze terreinen. Tot overmaat van ramp tailleerde de firma Hers kort na de oplevering, en hadden we, jammer ge noeg, geen ander verhaal dan de laatste termijn, groot f 2600.,die voor de terrein- verbetering besteed kon worden. Architec tonisch was ’t opgeleverde werk een prach tig geheel; technisch vertoonde het vele ge breken vooral door de onvoldoende bodem- bewerking. Nu een aantal verbeteringen zijn aange- bracht, vertrouwen we, dat het grootste leed geleden is. Het oefenterrein is in het midden uitgegraven, een laag sintels is aangebracht en daarop een flinke laag teel- I aarde. Een woord van groote waardeering aan het Dagelijksch Bestuur onzer gemeente, dat geheel belangeloos een groot aantal zo den beschikbaar stelde, is zeker hier op zijn plaats. Blijkt nu, dat de wijze, waarop het kleine terrein is behandeld, werkelijk een verbete ring geeft, dan zal ook ’t groote terrein een zelfde bewerking ondergaan. De verbete ringen, het vorige jaar aangebracht, kon den grootendeels uit de laatste termijn Hers betaald worden. Wat thans aan het oefen terrein gebeurd is, zullen we hopelijk uit de exploitatie inkomsten kunnen bestrijden, waardoor een verzwaring van de kapitaals- lasten voorkomen wordt. Tegenover deze teleurstellende ervaringen staan toch ook wel bemoedigende. De be langstelling voor ons terrein is in sport- en andere vereenigingen goed. Dank zij onze propaganda hebben we bereikt, dat het groote concours van den Christelijken Bond van Harmonie- en Fanfare corpsen dezen zomer in ons sportpark zal worden gehou den; dat het Gymnastiekverbond hier zijn wedstrijden organiseert. Op Hemelvaarts dag volgen de jaarlijksche voetbalwedstrij den, uitgeschreven door Sport en Liefdadig heid. Ook bij de feesten ter gelegenheid van de opening .onzer nieuwe veemarkt, biedt ons sportpark een schitterende gelegenheid voor het houden van een groot deel dier feesten. Op één zaak moet de voorzitter vooral den nadruk leggen, en wel deze: De gebrui kers van de terreinen met de tribunes, kleed kamers met waschgelegenheden, directie kamer enz., zullen zich flinke financieele offers moeten getroosten, nu zoo’n goed ge outilleerde inrichting te hunner beschikking staat. Een ander punt. Voor den raad van com missarissen, die reeds met werkzaamheden zijn overladen, is het haast onmogelijk zich ook nog met het orgSniseeren van festivi teiten en sportdagen te bemoeien. De wensch wordt uitgesproken, dat ver eenigingen of particulieren, ook wel niet- aandeelhouders, daartoe het initiatief ne men. Commissarissen zullen hen in alle op zichten ter wille zijn. Ten slotte wil de voorzitter nog gaarne een beroep doen op een groot deel van onze burgerij, dat nog zeker wel bij machte is, een of meer aandeeltjes van f 100.die Hornby wist niet goed, hoe hij tot het ontzettende verraad gekomen was, om de inventarislijst van de lessenaars der schrij- vers-derde-en-vierde-klasse aan de leiders der revolutionnaire beweging in handen te spelen. Alles had hij verraden, het aantal linialen, doosjes pennen, vloeibladen en stukken gomelastiekEn hij kon niet te rug. Hij kon ook bijna niet meer geregeld denken. Hij wilde schreeuwen, maar hij zag het nuttelooze ervan in. De man met de re volvers zat tegenover hem, en de auto raas de voort in den nacht over den stikdonkeren weg, eenzaam en verlaten... En de man I met den hazenlip zat aan het stuur. Plotse-jen haalde zijn drie dubbelloops pistolen uit ling reden ze een donkere poort binnen. zijn zak en legde ze op een tafel, „nu moet „Ha,” zei de man met de drie revolvers,het gebeuren. De kameraden komen dade- die somber had zitten kijken, „hier is het lijk. Zoodra het Ministerie in de lucht is ge- Ministerie. Voorzichtig met de bommen.vlogen, moeten we bij Jupiter, wat ge- Halt hierheen, volg mij maar,” I beurt er nu kijk eens, die bom daar, de De auto hield eensklaps stil. Het was stik- lont brandtvlug, Hornby, pak hem, pak laat niet los, want dan zijn we verloren ik wakker ben laat het smeulende eind tot bij je vingers Langzaam drong de werkelijkheid tot me- afbranden laat niet los, houd vast, laat neer Hornby door. Hij had gedroonxd. En je vingers schroeien, dat hindert niet, knijp met groote tegenwoordigheid van geest de goed, dan kan hij-niet verder smeulen als situatie overziend, draaide hij zich om zon je loslaat vlieg je dadelijk in de lucht...” der een woord te zeggen, trok de dekens Hornby had de bom met de brandende over zich heen en verzonk aanstonds in een lont gepakt, kneep met alle macht in den luid gesnork. lont, opdat het vuur niet verder zou smeu len De drie mannen verlieten haastig het man met een onheispellende zwarte ring baard. De man keek somber voor zich heen, en sprak geen woord. Maar meneer Hornby zag ^an de uitpuilende bulten in ’s mans kleeding, dat hij in elk zijner broekzakken en één van zijn zijzakken een groote dubbel loops revolver verborgen had. Naast hem zat een man met harde knoken, wiens knieën door het schokken van den wagen af en toe op pijnlijke wijze tegen meneer Hornby’s botten smakten. Deze man sprak op een toon, die meneer Hornby bijkans het koude zweet op het voorhoofd joeg. „Harder! har der, chauffeur, voor den drommel! We moe ten het vannacht halen, nu ofnooit. Dit is onze eenige kans, Hornby, nu we van jou die lijst hebben gekregen, waarop de inventaris van alle lessenaars van derde-en- vierde-klasse-assistent-schrijvers van het de partement van Fabrieken en Waterstaat vermeld is, is het oogenblik gekomen, om de Hornby, weet je zeker, dat alle pen- I Hornby tusschen zich in, zoodat hij -- - J - kele inktpot op vergeten, spreek op, Horn- j ken”, commandeerde de man met de harde by!” schreeuwde de man onheilspellend. „Nee... alles Staat er op!” stamelde Hornby lijkbleek van emotie. „Dan is het goed, maar wee je gebeente”, zei de man met de harde knoken dreigend en keek wantrouwend nar Hornby, die ze nuwachtig heen en weer schoof. regeering omver te werpen. Maar halt eens donker buiten. Alle mannen stapten uit, en even. Hornby, weet je zeker, dat alle pen- i namen Hornby tusschen zich in, zoodat hij houders goed geteld zijn? En is er geen en-bijna niet kon zien waar hij heenging. „Buk- I KU11 UUllllllclllUtvi uv viv niciii uivi uv knoken, toen ze een laag gewelf binnengin- n n e e i- t, a

Sneeker Nieuwsblad nl | 1930 | | pagina 1