Officieel orgaan der gemeente Sneek Irma de Duivelin Dit No. bestut ilt 3 bladen. NIEUWSTIJDINGEN. FEUILLETON. Eerste blad No. 63 9 tl ei 46 e Jaargang tf£3O dii|ür«: KiËZEsKiNR Ge. De SNEEKER COURANT <s een Regelprijs 9 cent, abonnementen belangrijke korting. De passiespelen van Oberammergau. bezoekers 1910. 35. (Wordt vervolgd). Ik heb hooren vertellen dat je in Chicago voerders van de bende, en een oogenblik omtrent kan niet de minste twijfel bestaan, de geheele zaak op neerkwam was, als hier Sijbrandaburen, Offingawier, Gaastmeer, Balk, Stavoren, Terzool, Wyckel, sprake. Waarom, voor den duivel, zouden zij het dan doen.” schiedde, de Christenheld staat op, en Zijn herrijzenis opent een nieuw geloof waaraan verbonden een nieuwe cultuur in welks spe len de menschheid haar diepste credo uit. Van dat oogenblik af schrijdt de Kerk van Christus over de aarde, in haar misoffer steeds vernieuwend 't geheim van ’t offer van Golgotha. Onder de lichtval van het Chris tendom verrijzen in West-Europa nu de kloosters en kerken, welker schoonheid ge tuigde van wat er brandde in de harten der bouwers en van wat die Kerk steeds bij zich droeg: het misoffer. Meer aanschouwelijk wilde men het geloot maken, het Kerstgebeuren werd in de kerken in levende beelden uitgebeeld, eveneens de komst der drie koningen, en uit de liturgie van het misoffer rijst het passiespel op. Dat offer toch heeft naast het sacramenteele het sterk dramatische element, onmiddellijk aan- Den 12 Mei a.s. zal de heer H. Ligthart het feit gedenken dat hij voor 40 jaren in dienst trad bij den heer Joost van der Feer alhier. dacht ik dat hij het was.” „Bestaat er een reden waarom hij het niet geweest zou zijn?” „De beste reden. Hij stierf in allen vorm een jaar of drie, vier geleden. Hugh doodde hem.” Hij begon opeens te glimlachen. „Dit alles is natuurlijk Grieksch voor je, ik zal je er door „SAPPE R” Geautoriseerde vertaling uit het Engelsch door Jhr. R. H. G. NAHUYS voor en 2 het onzichtbare leidde. Misbruiken, en ook de hervorming hebben aan veel van die spe len een einde gemaakt, maar in Oberammer gau zijn ze zuiver bewaard gebleven. Toen in de 30-jarige oorlog, in 1630, de pest ook dit Beiersch dorpje bedreigde, gaf de bevol king de gelofte dat als zij voor die ziekte gespaard bleef, zij elke 10 jaar het spel van Christus lijden zou opvoeren, en zie dit dorp is gespaard; hetzelfde jaar werd het spel opgevoerd en 300 jaren lang heeft men dit, dat men voelde als een Christelijke daad, volgehouden en van heinde en ver stroomen de menschen er heen om ze te zien; dit jaar rekent men op 400.000 toeschouwers! Bij de keuze der hoofdrollen wordt niet alleen gelet op artistieke aanleg maar voor al ook op zin voor het zedelijke en katho lieke-zoowel als niet-katholieke schrijvers roemen het wijdingsvolle van dit spel, dat in volle overgave wordt weergegeven. In het dagelijksch leven zijn de meeste dezer spelers ambachtslieden, vooral op het beeldhouwen en houtsnijden legt men er zich toe, en het ambacht heeft hier een sterk kunstzinnige zijde; mede door den invloed van de Benedictijnen, die in het Ettal een groot klooster hebben, is dit dorp van een beschaving, welke het ver uittilt boven zijn omgeving. Het spel zelve heeft zich gewijzigd naar de stijl der tijden, van het naieve der Middel- Dinsdags te Woudsend, Heeg, Nijezijl, Folsgare, Nijland, Oppenhuizen, Uitwellingerga, Oudega (W.), IJsbr .chtum, Wolsum, Harlch, Hemelutn, Bakhuizen, Nijemirdum, Sondel, Sloten, Tjerkgaast, Spannenburg, ropplngawier, Warns, Rauwerd Contröle op de oplaag toegestaan. rijke seizoenstijging niet vertoond. Voorts is er nog eenige kentering waar te nemen van posten als kleeding, schoeisel en huisraad, doch de daarbij waargenomen verlaging is van geringe beteekenis tot nog toe. Merkwaardig is, dat tegenover deze ver lagingen en in beide steden de post huishuur voor de arbeidersgezinnen wederom een stijging vertoont, zij het ook, dat de grootte daarvan verre overtroffen wordt door de verlagingen op tal van andere posten. Al met al blijkt de crisis, afgeteekend in de groothandelsprijzen, zich door te zetten in den kleinhandel en dus in de kosten van het levensonderhoud. De voedingsprijs daal de sinds December 1929 te Amsterdam voor de arbeidersgezinnen met 6 pet. en in Den Haag met 4.7 pet.; de totale' kosten het levensonderhoud daalden met 2.7 pet. „Ben je er zeker van,” zei ik, „dat die La- kington gedood werd?” „Volkomen zeker,” antwoordde hij. „Daar- leiding gevend tot uitbeelding in een spel: J^end 2884 banden en bedroeg het aantal het lijden van den Christus. Langzamerhand ,n,n worden deze spelen dan zoo uitgebreid dat ze niet meer in de kerken kunnen worden gegeven, dat de priesters er niet alleen in kunnen optreden, 'men trekt naar buiten, naar het kerkplein en de leek speelt ook zijn rol. Ook wij hier in Nederland hebben onze oude kerkelijke spelen (Marieke van Nijme gen, Sevenste Bliscap), want overal heeft de werkelijk een aanwijzing te verkrijgen was, of wij er de hand op zouden kunnen leggen. In andere woorden, dat wij hen redden van ’t gevaar vermoord te worden, maar tevens om te beletten dat wij niet van andere aan wijzingen verstoken bleven. Aangenomen dat onze vermommingen de proef doorstonden, wat was er voor te zeggen dat wij ons van zoodanige aanwijzingen itfeester maakten? Om langs een korteren weg ons doel te be reiken, zooals Drummond gehoopt had, vooropgesteld dat wij de begeerde aanwij zing verkregen. En zoover als ik in dat oogenblik zien kon, bestond de eenige ver bindende schakel uit den man met de ver bonden hand. Aan den ander, die, volgens Toby Sinclair zoo sprekend op dien dopden Lakington ge leek, hechtte ik niet de minste beteekenis. Toevallige gelijkenissen komen veelvuldig voor, en het feit dat iemand het levend even beeld van een gestorven misdadiger was, wilde nog niet zeggen dat hij zelf tot het gilde behoorde. Neen, de man met de ver bonden hand was onze eenige schakel, en ik begon mij af te vragen of het van ons niet dwaas geweest was hem uit het gezicht te laten gaan. Ik keek in het rond; Toby Sinclair had zich bij een ander groepje gevoegd. En plot seling werd ik getroffen door het denkbeeld dat het geen schade deed als ik Friar’s Heel eens van dichterbij bekeek. Dit was iets héél gewoons en gebruikelijks, en zou niet den minsten argwaan opwekken, al hadden onze belagers spionnen onder de menigte. De kleine mogelijkheid dat ik iets ontdekken zou bestond altijd. Ik slenterde er dus heen, en kwam te staan naast een lange man in grove zeemansklee- ding die het gedenkteeken aandachtig be- Nadat zij opnieuw het terrein en de naaste omgeving met de wisselroede had onderzocht, stelde zij de plek vast waar de millioenen verscholen zouden zitten. Op die plek is men Maandagmorgen ijverig begonnen te graven, onder persoon lijke leiding van de clairvoyante, die met belangstelling het werk volgde. Het eerste wat ontdekt werd was de eikenboom, waar van een gedeelte van den stam en de wor tels nog vrij gaaf waren. Nu moest ook het vat wel gevonden worden, en inder daad ook op ditz punt zijn de voorspel lingen uitgekomen. Maandagmiddag stieten de gravers plotseling op iets stevigs en dit bleken de duigen van het vat te zijn. Het vat was langs den binnenwand met een 3 c.M. dikke stroolaag bekleed. Daar het inmiddels half-zes was gewor den, werden de werkzaamheden gestaakt; zij worden Dinsdagmorgen om 8 uur voort gezet. Een politiepost is bij de kuil ge plaatst. De plek waar nu gegraven is ligt in derdaad 150 M. beoosten de Nederd. Herv. kerk te Oostzijde. De belangstelling te Zaandam groeit met het uur en vele ongeloovigen beginnen in hun overtuiging, dat het alles maar „lari” is, te wankelen. Behalve op deze plaats is Maandag ook uog op een andere plek, dichter bij de kerk, gegraven. Volgens de helderziende dame ligt daar een nog grootere schat ver borgen. De tijd zal het leeren. De gravin was opgetogen toen het vat te voorschijn kwam. De droog ma king van de Wieringermeer. Bij het droogmaken van de Wieringer meer is nabij de nieuw gebouwde sluis te Medenblik een mijn te voorschijn gekomen, welke waarschijnlijk in de oorlogsjaren naar deze stillen hoek is afgedreven, tr is een waarschuwingsbord geplaatst tot dat men de mijn zal hebben gedemonteerd. De kosten van het levensonderhoud. Nadat jaren achtereen de wijzigingen in den stand der kosten van het levensonder houd in ons land slechts van zeer beperkten omvang geweest waren en deze schomme lingen bijna uitsluitend te ^beschouwen wa ren als .een gevolg van gewone, met de sei- zoen-wisseling samenhangende prijsveran- deringen, draagt thans voor het eerst de door de Amsterdamsche en Haagsche Sta tistische Bureaux- geconstateerde daling voor een deel een ander karakter, schrijft „Het Volk”. Wel speelt de seizoen-wisseling ook weer een rol, waardoor melk en eieren, zooals ieder voorjaar, in prijs daalden, maar daar naast heeft de scherpe prijsverlaging- van !andbouwproducten*in het bijzonder en ook van andere artikelen invloed doen gelden. De publicaties van beide Statistische bu reaux doen zien, dat na December van het vorig jaar tot en met Maart van dit jaar, verschillende posten uit de budgets der ar beidersgezinnen een prijsvermindering heb ben ondergaan. We noemen daarvan, aldus ’i blad: brood, beschuit en koek (tengevolge van daling van tarwe- en meelprijzen en ook van melk prijzen), grutterswaren (boonen, erwten, gort, aardappelmeel), melk, eieren, boter en eerst met Carl Peterson thans overleden en de dame die je in Het Meer gezien hebt, in aanraking kwamen, geschiedde dil naar’ aanleiding van mevrouw Drummond die toen nog geen mevrouw Drummond was. Het zou veel te veel tijd vergen de ge schiedenis in haar geheel te vertellen, maar, om kort te zijn, waren zij in een hoogst mis dadig komplot betrokken. Zij werden daarbij geholpen door een van de geraffineerdste schurken die het mijn ongeluk geweest is ooit tegen het lijf te loopen, een man, Henry Lakington genaamd. Hij was een mengeling van een chemist, dokter, dief, moordenaar en doortrapte schavuit. Maar slim duivelsch geslepen. Hij was niet zulk een groot man als Peterson, omdat hij van verbeeldings kracht ontbloot was maar hij was een oneindig grooter ploert. Peterson, dat moet Vlak buiten de deur was hij tegen een man aangeloopen den man, die door ons beiden herkend was. „Ik hoop, dat ik u niet tegen uw gekwet ste hand gestooten heb,” ging hij met een ernstig gezicht voort. „Hoe lomp van mij.” De man mompelde iets en maakte dat hij i weg kwam. Ik volgde Sinclair op de straat. „Dat heerschap hield zich verdacht dicht bij de deur op, Dixon,” merkte hij kalm op. „Maar toch geloof ik niet dat hij argwaan jegens ons koestert,” zei ik. „Niet jegens onzen persoon, misschien. Maar ik wed dat iedereen aan die bende ver dacht voorkomt. Als je de puntjes op de i zet, spelen zij een verduiveld gevaarlijk spel. Als de politie hen te pakken kreeg, zouden ontvoering en poging tot moord een zware beschuldiging vormen.” „Dat is precies hetgeen ook bij mij een paar malen opgekomen is,” zei ik. „Men kan j blieft naar Stonehenge, chauffeur.” zich begrijpen dat de dame het er op waagt: zij wordt gedreven door de beste beweeg reden: wraak. Maar ik mag hangen als ik Maar als er iets waar is van de theorie dat zekere typen van mentaliteit een zeker type van gezicht hebben, zou die man voor geen misdaad terugdeinzen. Komaan, hier zijn we er!” Ik was sedert jaren niet te Stonehenge ge weest, en de indrukwekkendheid van dc ruïne werd zeker niet verhoogd door de rrti- dus méér van vertellen. Toen wij voor ’i litaire gebouwen, die in de nabijheid verre- voor één dollar een moordenaar kunt huren. En ik koester niet den minsten twijfel dat zulks in Engeland evengoed kan, als je maar weet waar je zoeken moet. We hoorden dien kerel in Het Meer spreken van twee honderd pond. En er loopen schavuiten genoeg rond, die voor zoo’n som hun moeder zou den vermoorden. Goede Hemel!” Zijn stem veranderde eensklaps in die van den professor. „En dus, mijn waarde Sey mour, als we beslag op dezen auto kunnen leggen zal ik je eens een paar schoonheden der natuur laten zien, van welker bestaan je tot dusver nog niets vermoed hebt.” Een man liep ons voorbij, die ons beiden met een doordringenden blik opnam. „Wat heb je?” vroeg ik, zoodra de ander ons niet meer hooren kon. „Ik dacht één oogenblik dat de dooden uit hun graf opgestaan waren,” zei Sinclair. „Zag je dien man, die ons zooeven voorbij ging?” „Die vent met zijn dunne lippen, die ons zoo strak aankeek? Ja, ik zag hem. Behoort hij ook tot dat zoodje?” „Ik zou het niet kunnen zeggen,” ant woordde hij. „Zeg, ik zal een regeltje schrij ven aan Hugh, en de rest zal ik je in den auto vertellen. Hier zijn we bij de garage.” De Ford bleek beschikbaar te zijn, en ik stapte in en wachtte op Sinclair, die binnen een briefje schreef. „We zullen het in een brievenbus posten, zei hij, toen hij zich bij mij voegde. „Dat lijk me beter dan aan het postkantoor. Asje- hliAff naar QfnnphpnfTA rh a nffpi i r In Amicitia had op initiatief van de Com missie voor Ontwikkeling uit de St. Jozeph- vereeniging Vrijdagavond een openbare bij eenkomst plaats, waar de heer Jan Beerends van Amsterdam bij film en lichtbeelden een causerie hield over de passiespelen van Oberammergau. De heer Casparie sprak tot de talrijke aanwezigen een inleidend woord. Met een film van een reisje door het ge noeglijk vroolijke Rijnland, waar schouder aan schouder de bergen staan tot Beieren, waar het landschap een meer ernstige allure heeft en de architectuur der gebergten ba rok (overdadig) wordt, leidde spr. de kennis making met het Beiersch dorpje Oberam mergau in, waar sedert 3 eeuwen het passie spel gespeeld wordt. Het spel is een diepe drang der mensch heid van alle tijden. Vreugde en leed wil zij uitzeggen, uitbeelden ook en zoo kwam zij tot het spel. Dat spel is ook geboren uit ’s menschen drang naar het tijdelooze; het leven drijft door en langs ons, en wij trach ten zoo gaarne dat heenvlietende in onze herinnering vast te houden of de toekomst er van ons te droomen. In het spel viert de mensch zijn triomf over de tijd, immers het spel is tijdeloos, men kan het immer her spelen, en zoo beleeft een volk de daden van zijn helden in het hem door de dichter geschonken spel. Zoo leven Hamlet, koning Lear, koning Richard, Othello door de eeuwen heen in de werken van Shakespeare. Ook het geloof houdt verband met onze spelen, de Indiërs, de Grieken ook gaven in hun spelen de legenden van hun góden. Hier voelen wij het aanknoopingspunt met ons passiespel. De Griek geloofde aan het nood lot, aan de schuld der menschheid, en het was de held die met zijn daden het volk zou vrijkoopen van de schuld door den stamva der op de geslachten gelegd: zoo staan dan ook nu nog voor ons de helden uit het ge slacht van Laos, die tevergeefs hun daden verrichtten en te gronde gingen bij de po ging een onuitdelgbare schuld te delgen. En slechts de schoonheid van hun ondergang is de troost welke bleef. Maar dan komt die door de profetieën voorspelde Held, de Christus, ook Hij neemt de schuld op zich, ook Hij gaat ten onder en sterft aan het kruis; maar nu gebeurt wat nog nooit ge- ik hem tot zijn eer nageven, had somtijds dachten vertoefden bij het heden, en niet in - de plaats van i op- om den een of den ander, en het is voor den 1 nieuw getuige zou zijn van een moord, even -1 :.'1, nlo <o n F o h 11iro 1 j j 1z o 1c in rlo rlnorpn vnn uzpIppi' Wat hij gezegd had was ontegenzeggelijk in één opzicht juist: als Darrell, of één van hen, hier ter dood gebracht werd, zou het voor de buitenwereld een misdaad zonder éénige drijfveer zijn. En als zij drieën uit den weg geruimd waren, zou het uur voor me- vrouw Dummond geslagen hebben. Het was een daad van uitmuntend leider- schouwde, schap geweest, dat hij hen in Londen had laten achterblijven. Maar de kwestie waar i Duitsch invoerrecht op eieren. In een te Apeldoorn onder leiding van den heer W. N. Giesen aldaar gehouden verga dering van exporteurs in eieren werd met algemeene stemmen besloten tot verzending van het volgende telegram aan den voorzit ter van den ministerraad: De vereen, van Nederlandsche eierenexporteurs in vergade ring bijeen, kennis genomen hebbende van de aanneming der agrarische wetten in Duitschland en de hieruit voortvloeiende ab normale verhooging van de invoerrechten op eieren, waardoor zoowel de Nederlandsche pluimveehouders als de exporteurs in eieren zeer ernstig in hun belangen bedreigd wor den, verzoekt Uwe Exc. eerbiedig doch drin gend, de hier bedreigde Nederlandsche han delsbelangen te willen beschermen en bij de Duitsche regeering, zoonoodig onder be dreiging van repressaile-maatregelen, op herziening van haar genomen besluiten in zake verhooging van de invoerrechten op eieren aan te dringen. De schatgravers te Zaandam. Men schrijft uit Zaandam in de N.R. Crt. De harten van de schatgravers zijn sedert Maandagmiddag bij het vinden van het geteerde vat, waarin de schat of althans een deel daarvan volgens het protocol moet zijn verborgen, met hoop vervuld. Zondagmorgen was gravin Sylvia, de Helderziende dame uit Berlijn, „in trance” I eeuwen kwam men via de renaissance tot vetten, suiker (mede door accijnsverlaging),'gegaan en had zij alles weer gezien, zoo- een barokke uitbeelding, waarvan de uit- kruidenierswaren (waaronder o. a. koffie en als het een paar honderd jaar geleden was bondigheid echter in de 19e eeuw mede on- thee); ook visch. 1 --- der invloed der Benedictijnen, weer terug- Ongetwijfeld een vrij belangrijke reeks gebracht werd tot de meer strakke, eenvou-artikelen, die alle tot de voeding behooren. dige stijl van het heden. Het spel duurt van Bovendien hebben de prijzen van aard- 8 uur ’s morgens tot 6 uur ’s avonds, met appelen en groenten de gebruikelijke belang- een pauze van 2 uur. Het voldoet aan de -x-4 eischen van een tooneelspel, sterk contras- teerende momenten en beknopte handeling, welke de spanning handhaaft. Na nog eenige momenten uit het spel na der toegelicht te hebben, liet de causeur nog een natuurfilm van Beieren vertoonen. Het slotwoord sprak notaris Maseland, die de spr. dank bracht voor zijn schitterende causerie. Openbare Leeszaal en Bibliotheek, Sneek. In de afgeloopen maand werden uitge- De NIEUWE SNEEKER COURANT is een abonnementsorgaan, verschijnt Dinsdags en Vrijdags. Abonnementsprijs In de stad f 2.50, naar buiten fr. per post t 3.60 Advertentieblad en wordt gratis bezorgd bij allen die te Sneek geen abonné zijn op de Nieuwe Sneeker Courant en bovendien huis-aan-huis verspreid Vrijdags te Hommerts, Jutrijp, Tirns, Goënga, Gauw, AbbegaOosthem, Deersum, Scharnegoutum, Roodhuis, Langweer, Bozum Alle advertentiën worden in beide bladen opgenomen. Voor de benoeming tot rector aan het Erasmiaansch Gymnasium te Rotterdam be- kerk beleden dat zij door het zichtbare naar velen B. en W. aan: 1. dr. M. J. Pattist te - ’s Gravenhage, 2. dr. J. J. E. Hondius, alhier. zen waren. Tegelijkertijd was de moeilijkheid om hier gemeene en misdadige streken uit te halen, hetzij bij dag of bij nacht, aanzien lijk vermeerderd. Toen wij aankwamen stonden verschei dene Jan-Pleiziers ledig langs den weg, en drommen dagjesmenschen zwierven tus- schen de reusachtige steenbrokken, door gidsen vergezeld. Na den bescheiden toe gangsprijs betaald te hebben, voegden wij ons bij een groepje. „Daar, dames en heeren, ziet ge den of fersteen, waarop het slachtoffer geofferd werd, wanneer de eerste stralen van de zon, die over Friar’s Heel opging, zijn lichaam beroerden. Daar binnen ziet gij den altaar steen Aldus dreunde dc gids zijn lesje op, maar ik schonk hem weinig aandacht. Mijn ge- 1., .I-. wnKl. .nFrlzirt lint hnnan on niaf 1 in werkelijk zin voor humor; deze man vol- het verleden. Had Drummond gelijk in zijn strekt niet. En tijdens onze schermutseling vermoeden dat deze plek werd hij door Drummond gedood. Het ging!zooveel gruwelen in het grijs verleden ander zeer gevaarlijk, ais Hugh de een is.afschuwelijk als in de dagen van weleer/ Nu is die man die ons voorbijging het levend evenbeeld van Henry Lakington; hij zou zijn „Wat heb je hem geschreven?” vroeg ik, tweelingbroer kunnen zijn. En dit toeval trof toen we weggereden waren. mij zóó diep, dat ik me verplicht achtte er „.«on. .„«co „c„6v„ „Ik vertelde hem van dien kerel in hef Hugh mee in kennis te stellen. Maar, mis begrijp waarom die anderen hun hals er in hotel,” antwoordde hij. „En ook omtrent datjschien, heeft het in ’t geheel niets te betee- wagen. Bij hen is van wraaknemen geen tweede individu. Misschien steekt er niets kenen.” achter, maar zijn gelijkenis met een man met A*ien we vroeger eens te doen hadden bui- Hij haalde de schouders op. „Voor geld, tengewoon treffend. Hij was een ran óe aan- NIEUWE SNEEKER COURANT annex SNEEKER COURANT (73e Jaargang) ttl. i ir«i i gaaaa—u .ais uci ecu pacu uuiiuciu jaar gcicucii was gebeurd. Zelfs had zij gezien, hoe de kaper kapitein de schat had begraven. De schat zou zich bevinden in een vat bij een eiken boom op 150 M. oostwaarts van de Oost- zijder kerk, een plaatsaanwijzing, die ook in het protocol was genoemd, doch waarop men niet veel acht meer had geslagen. <!p crphpplp zaak nn npprkwam was als hier* pp„ rvf onder on lint io xmror rïpn nlpliw CXpfllltZP zou ziin van PPn moori

Sneeker Nieuwsblad nl | 1930 | | pagina 1