üfcieel Orgaan te tairtii tal Verschijnt 10. S. MHIST8A S ZOflH I I O TJERKSTRfl II Autoverhuur-Tar ief •w ZOMERSTOFFEN WoeiisfM> 91 Mei Hiouwatijdmgu Horlogerie HENRI VAN E8CH - «nnaa SMEEKER COURANT an WYMBRITSERAOEEL BERGERAC - MARSALA I PORT i PORT IPruimater Tweede blad 46e Jaargang No. 67 1930 I 1.10 1.95 1.90 25 60 éèz2 Reelamekolom. F. OZINGA - SNEEK OFF FORD-DEALEP TELEFOON 292 Ir v-v Niemeijer TROMP, SNEEK SIGAREN, SIGARETTEN, TABAK Uhgit KïÊZt««lNK «t Gs. 9 I I I I ■W 4 weer Prijs "i JO Liter; v, wrmeasjt prijs en monster KRUIZE8R.STR. - SNEEK In elke huishouding is dit nieuwe snelwerkende reinigingsmiddel met enthousiasme ontvangen. Onontbeerlijk voor het afwasschen van vaatwerk, lepels, vorken, messen enz. Het is merkwaardig, hoe vet, saus- en etensresten in een ommezien verdwijnen. Alles blinkt weer als nieuw! Ook onmisbaar voor alle voorwerpen van glas, kristal, porcelein, metaal, steen, tegel, marmer, hout, enz. Het werkt bovendien desinfecteerend en is absoluut reukloos, hetgeen een groot voordeel be- teekent boven ’t gebruik van zeep, zeeppoeder, enz. Een eetlepel (ffil pp 10 Liter (een lemmer) water. De schatgravers van Zaandam. Zonder tegenspraak is van in pakjes voor 10 cent Neerlands beste Pruimtabak Ook in halve ponden verkrijgbaar Katoenmousseline Waschzijde Een eetlenellfj^lop 10 liter IanssensA J-- toe Auto zonder chauffeur Idem met chauffeur Groote Auto 6-7 per». (zonder chauffeur) Idem idem met chauffeur De heer H. Luik, besteller bij de posterijen te Lemmer is als zoodanig be noemd te Sneek, terwijl de heer P. Wagen makers alhier in zijn plaats is benoemd. Een product van de Persil-fabrieken. Eenig Importeur E. Ostermann Co’s Handel Mij., N.V. - Amsterdam. Men geve kinderen bij f/ spijsverteringsstoornis- sen de zeer zacht wer kende Foster’s Maagpil- len. Zij helpen uitstekend. fO.65 per flacon. rit uur DINSDAGS en VRIJDAGSAVONDS Tui-,r brengt .-t-- STR'FDS 'T RESTS DE WIJNEN voor UWE BRUILOFT SNEEK TEL. 103 SNEEK TcIctoon Na. 150 1 n L en viel plotseling voor dtn wagen languit over den weg. De chauffeur remde nog, doch de auto gleed over het los grint over den jongen heen in de sloot. De chauffeur stond spoedig weer op het droge, doch de knaap was onmiddellijk dood De 23-jarige motorrijder A. Pruim te Groningen, is te Reederweg zoo ernstig van zijn motor gevallen, dat hij kort daarna overleed. De chemische en bacterio logische oorlogsmiddelen. Verschenen is de memorie van antwoord betreffende het wetsontwerp tot goedkeu ring van het protocol nopens de chemische en bacteriologische oorlogswapenen van 17 Juni 1925. Hierin wordt o.a. dit gezegd Zoolang de organisatie van de Staten maatschappij nog niet in een verder stadium is gekomen dan thans het geval is, zal het onmisbaar kunnen blijken een gewelddadige bedreiging van ’s Lands belangen te keeren door ter verdediging gebruik te maken van dezelfde middelen als waartoe de aanvaller is overgegaan. Voorzoover de bescherming der burgerbevolking betreft, heeft de re- geering zich op het standpunt gesteld dat de organisatie daarvan naar aanwijzingen van het Ministerie van Defensie het best plaatselijk kan geschieden. In aansluiting daarmede kan voorlichting geschieden door het Ned. Roode Kruis. De omvang der productie van chemische strijdmiddelen in ons land beperkt zich tot de aanmaak van de noodlge moderne defen sieve middelen (gasmaskers e.a.) voor de weermacht en voor hetgeen noodig is om de doelmatigheid van die middelen te toetsen. Onschuldig drie jaren straf ondergaan. Het is gebleken dat een herbergier te Neidhartshausen, die in het jaar 1911 we gens brandstichting, tot drie jaren tuchthuis straf werd veroordeeld, onschuldig deze straf heeft ondergaan, aangezien dezer da gen iemand op zijn sterfbed heeft verklaard, indertijd de betreffende misdaad te hebben gepleegd. De sterfgevallen te Lübeck. Te Lübeck zijn nog twee kinderen ge storven als gevolg van hun behandeling met het vaccin van Calmette. Het aantal dooden is thans tot 12 gestegen. Oudheden uit den Wieringermeerpolder. Allerlei voorwerpen komen af en naar boven bij de droogmaliug van den Wieringermeerpolder, vooral nabij Me^ern blik en de Oude Zeug. Zo.j werd, meldt htt „Hdbl.”, deze week g vonden een ge wei van een hert (geheel versteend), als mede een kruikje, naar de herkomst waar van een nader onderzoek wordt ingesteld. Donderdag werd door een baggermolen een steen omhoog gewerkt, vermoedelijk een grafsteen, pl. m. 400 K.O. zwaar, waarop o.a. een kruis met twee speren en eenig lofwerk. Een eetlepel(ü£j))op 10 liter emmer heet water - een uitgave van nog geen cent - is voldoende. 15 Cent per pakje A gestelde richting kwam’eenlfietser aanrijden. De auto reed rechts op de weg, terwijl de wielrijder midden op den weg fietste. De autobestuurder gaf signalen, doch de fietser bemerkte dit blijkbaar niet en bleef den middenweg houden. Toen de auto was ge naderd, week de fietser p'otseling in de richting van den auto. Hij kwam met zijn hoofd tegen de voorruit van den auto terecht. In deerniswekkenden toestand werd hij op genomen en is kort daarna overleden. Hij had een schedelbreuk gekregen en een diepe wonde in de linkerborst. Zijn lijk is naar het lijkenhuis overgebracht. Zijn Identiteit is nog niet vastgesteld. In zijn zak waren papieren gevonden, welkegeadresseerd waren aan W. Rooyakkers in den Haag. NIEUWE SNEEKER COURANT gemeente niet tevens in het Oosten wordt I schadeloos gesteld door toevoeging van ge- bieden, die geen financieele offers zullen vergen. Deze grenswijziging is voor Utrecht vooral daarom van zooveel gewicht, omdat men van de a.s. nivelleering in de belastingen tengevolge der nieuwe verhouding;tusschen rijk en gemeenten, een groote trek van dorp naar stad verwacht. De woningnood blijkt reeds ten duidelijkste uit de prijzen, die thans voor woningen van beter ge situeerden worden gevraagd. Ged. Staten zullen nu ook met spoed besprekingen openen met de gemeente- besluren der naburige gemeenten. Daarna zal het pas mogelijk zijn een vast-omlijnd project naar den Haag te zenden. Vernietiging van groenten. Het Tweede Kamerlid Duys heeft den minister van binnenlandsche zaken en land bouw gevraagd 1. Is het den minister bekend, dat, ter wijl duizenden in ons land nog groote be hoefte hebben aan behoorlijk voedsel, doch, door economische omstandigheden, waarin zij verkeeren, niet in staat zijn, dit voor zich en hun kinderen aan te schaffen, op verschillende plaatsen in ons land groote hoeveelheden waardevolle groente, als spinazie, sla, enz., als veevoeder worden gebruikt, ja zelfs in slooten, op vuilnisbelten en dergelijke niet daarvoor bestemde plaatsen worden geworpen 2. Is de minister niet van oordeel, dat deze, met alle redelijkheid in strijd zijnde handelingen, de gevolgen zijn van een pro ductie-stelsel, dat gebaseerd is, niet op de belangen der gemeenschap en de behoeften der menschen, maar uitsluitend op het be lang van de winst van enkelen 3. Is de minister bereid terstond in te grijpen, teneinde te voorkomen, dat nog langer deze vernietiging op groote schaal van voor de menschheid kostbare produc ten voortgang vinde, en is hij bereid mede te deelen, welke maatregelen hij voorstelt te nemen, ten einde te voorkomen, dat ook in de toekomst dergelijke vernietiging op groote schaal van waardevol voedsel zich niet zal herhalen Een tweede socialistische school. Naar het „Hbld.” verneemt zal te Hoens- broek de tweede socialistische lagere school in de Limburgsche mijnstreek worden op gericht. De stukken zijn reeds bij B. en W. binnengekomen. Het bouwterrein is ook reeds aangekocht. Zooals men weet, werd de eerste socia listische school te Heerlen gebouwd. Slachtoffer van vergiftig uitlaatgas. De heer A. Rademaker, arts te Rijswijk, die op Tweeden Paaschdag door uitlaatgassen van zijn auto bedwelmd werd en wiens toestand plotseling verergerde, is Donderdag aan de gevolgen der opgeloopen koolmo- noxyde-vergihiging overleden. De onderzoekingen met behulp van het boorapparaat hebben evenmin tot eenig resultaat geleid. Men is tot een diepte van elf meter gekomen, doch geen enkel spoor van de gezochte miliioenen is gevonden De heer Langwirt heeft nu op een andere plek, namelijk op het voormalige terrein van den stalhouder Ros, het onderzoek voort gezet. Dit zal geschieden op aanwijzing van den heer Ros, die thans op zijn beurt be weert, de juiste plaats te kennen, waar de schatten verborgen liggen. Misdaad? Op de hoeve Pietershof te Eierland op het eiland Texel heeft zich een duister ge val van vergiftiging voorgedaan. De 18-jarige landarbeider C. P. Schaatsenberg, die zijn jas in de schuur van de hoeve had neer gelegd en daarin een flesch met thee had geborgen, is na het drinken daarvan plotse ling hevig ongesteld geworden. De genees kundige wiens hulp was ingeroepen, con stateerde vergiftiging door kopervitriool. Men brengt dit geval in verband met drie andere dingen, die den patient den laatsten tijd óverkwamen. Eerst werd door een on bekende zijn horloge stukggedraaid, daarna werden er schroeven van zijn fiets losge draaid, en voorts is hij onlangs in de duis ternis door een auto aangereden, waarvan hij den dader niet heeft kunnen ontdekken. De politie doet ijverig nasporingen in deze zaak. Bij het onderzoek is al gebleken, dat in de schuur op een plank een paar half ledige zakjes met kopervitriool lagen, die daar waren achtergelaten door den vorigen bewoner van de hohtede. N. R. Crt. Fietser door een auto aangereden en gedood. Zaterdagavond reed op den Geldropschen weg onder de gemeente Eindhoven een personenauto, toebehoorend aan en bestuurd door baron H. van Hövell tot Westerflier, wonende In de Willemstraat te Eindhoven in de richting Oeldrop. Van de tegenover- Utrecht en de randgemeenten. Het ontbreken van expansiemogelijkheid voor Utrecht heeft de stadsbestuurders al heel wat hoofdbrekens gekost, schrijft het „Hdbl.”. De moeilijkheid is niet alleen ge legen in de omknelling der spoorwegen, maar wordt bovendien vergroot door een bouwverbod in de verboden kringen. Dit heeft tot gevolg, dat elk beschikbaar stukje grond wordt volgebouwd, zoodat men reeds jaren de noodzakelijkheid van grenswijziging voelt. De plannen hiertoe, die reeds zeven jaar geleden werden ontworpen, zijn den laatsten tijd een stap nader tot hun ver wezenlijking gekomen. Ged Staten hebben n.l. dezer dagen op nieuw met het Utrechtsche gemeentebestuur onderhandeld. Hierbij heeft Utrecht zijn oude standpunt gehandhaafd, dat het geen annexatie van Zuilen wenscht, wanneer de Rajazzo Kunstzijde .75 Tobralco65 Lichtecht - kleurecht - waschecht o Uit noodweer gehandeld. In Werkendam was op 24 Nov. 1929 een feest, waarbij h-t niet ordelijk toeging. Een aantal jonge schippers, onder wie zekere Rijkers, die als nog al lastig en gevaarlijk bekendstond, miakte het de politie lastig en nam een dreigende houding aan. Aan de bevelen werd niet voldaan en ten slotte, om zich den tierenden Rijkers van h.t lijf te houden, schoot de rijksveldwachter in het wilde weg, waarbij de schipper A. Ar noudse getroffen werd Als verdacht van dood door schuld stond thans voor de Bos sche rechtbank de rijksveldwachter H. S., te Haaksbergen terecht. Het O. M. nam noodweer aan en eischte vrijspraak. Uitspraak 27 Mei. 4 -0.171/,, k Autobussen voor gezelschappen 4 - 0.20 Stadsritjes- 1.00 Wachtgeld4 - 0.50 Trouwrljden zeer billijke conditiCn Voor groote ritten nog speciale tarieven Uitsluitend nieuwe wagens. Beleefd aanbevelend, 4 f 0.10 p. KM. a -0.15 4 -0.15 ./I Abonnement per jaar 1 2.50 fr. p. post I 160 Advertentièn 9 ct. p. regel Ing zonden mededeelingen hOoger, Abonnement belangrijke korting Advertetrtiên worden tevens gratis ge ohatel in de SNEEKER COURANT r is onze Wol Mousseline pracht kwaliteit en dessins 1 30 Crepe Cald nieuwe effen kleuren 90 cM. breed Rlbzijde modekleuren 90 cM. breed 2.50 Rib Travers 9 >7C Prima zware kwal. 130 cM. breed A 09 Engros i - aee— Auto- en motorongelukken. De chauffeur G. V., in dienst bij den melkhandel Z. te Monnikendam, reed met een auto met melkbussen langs den Lage Dijk, De 9-jarige C. B. kwam van den tegenovergestelden kant op de fiets, staande op de pedalen en een been tusschen het ft-ame. Op den smallen weg begon de knaap, beangst voor de auto, te weifelen,

Sneeker Nieuwsblad nl | 1930 | | pagina 1