der gemeente Sneek Officieel orgaan 5 OR '’lp. 31 O II1 ai Bi te IBI SB 1 11 1 Uit onze Raadzaal. 9 Eerst kijken annex Dit Ho. bestaat uit 3 bladen. Nieuwstijdingen. SNEEKER COULANT (73e Jaargang) |F11 rio 46Jaargang Md No. 69 Eerste Blad ougav»; kiezejbrink «n «o. Woenfldiig II V 'lüji Terzool, Wyckel, LEEUWARDEN O I B W all I q L. A f. r De SNEEKER COURANT is een Vrijdags. Abonnementsprijs in de stad f 2.50, naar buiten fr. per post t 3.60. Regelprijs 9 cent, abonnementen belangrijke korting. I Burgemeester en Wet- 1 ‘ns Alléén Oude Gracht 151 t 1 1 NIEUWE SNEEKER COURANT Pi P Over de Kelders 16-18 DEN HAAG UTRECHT AUééa Modehui» Hofweg 6 AMSTERDAM Nieawendjjk 225 NIJMEGEN K. Moleutraai 7-9 ROTTERDAM Hoogatrut 347 i 1 Sijbrandaburen, Offingawier, Qaastmeer, Balk, Stavoren, Sneeker Zweminrichting. De temperatuur van het water in de Sneeker Zweminrichting was heden 14 graden. Kerknieuws. Ned. Herv. Kerk. Beroepen: te Goëngarijp en Broek, N. van ’t Hoofd te Koog—Waal (Terschelling). ^ftk'ik op de kld" Een nieuwe mantel, een nieuwe japon of een nieuwe hoed is een aankoop, die best zijn tijd van overweging waard is, vindt U ook niet? Daarom koopt U bij ons zoo prettig. Onze Verkoopsters rusten niet voor dat U geheel naar Uw zin is geslaagd. Zij hebben immers evenveel interesse bij Uw aankoop als U zelf, want ook zij jennen het belang van een Vaste clientele. Bij ons behdeft U niet bang te zijn Voor een vervelend ge zicht of voor een vraag: „Wilt U dit ook nog eens passen?” Gerust Mevrouw, bezoekt Uonze magazijnen en overtuigt U van de prettige bediening en de groote hulpvaardigheid van ons personeel. De NIEUWE SNEEKER COURANT Is een abonnementsorgaan, verschijnt Dinsdags en - Advertentieblad en wordt gratis bezorgd bij allen die te Sneek geen abonné zijn op de Nieuwe Sneeker Courant en bovendien huis-aan-huis verspreid.: Dinsdags te Woudsend, Heeg, Nijezijl, Folsgare, Nijland, Oppenhuizen, Uitwellingerga, Oudega(W.), IJsbicchtum, Wolsutn, Harich, Hemelum, Bakhuizen, Nijemirdum, Sonde), Sloten, Tjerkgaast, Spannenburg, ropplngawier, Warns, Rauwerd - Contröle op de oplaag toegestaan. Nieuws uit Vreemdelingenverkeer. In de Vrijdagavond gehouden Bestuurs vergadering van bovengenoemde vereeni- ging werd besloten het aantal kleine aanleg steigers bij het Paviljoen aan de Sneeker- meer met 4 stuks te vermeerderen. In diezelfde vergadering werd de dienst van de nieuwe Paviljoenboot vastgesteld, welke elders in dit blad geadverteerd wordt. A.s. Woensdagmiddag zal een officieele opening van het Paviljoen plaats vinden, waartoe Vreemdelingenverkeer een aantal uitnoodigingen heeft rondgezonden. De boot vertrekt half drie ’s middags van de Jouster- kade en is alleen voor genoodigden. Hemel vaartsdag treedt de nieuwe dienst in wer king. Wij vertrouwen dat weer vele vreem delingen en stadgenooten van deze zoo bij uitstek geschikte en goedkoope gelegenheid gebruik zullen maken om de Meer te be zoeken. (Bijlage 45; dossierno. 208). I Het 'eervol ontslag wordt verleend onder dankbetuiging voor Verslag van hetgeen met betrekking tot verbetering de diensten door den heer Verhoeff gedurende zoovele jaren de Vrijdag-bespeling niet weer invoerden, waarom dat niet gt- Punt VI. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vaststelling van het vermenigvuldigingscijfer der gemeen telijke inkomstenbelasting voor het belastingjaar 1930/ 1931. (Bijlage 46; dossierno. 1.714.521.02.64(1)). Het voorstel van B. en W. vindt men in ons vorig nr. Z. h. s. wordt het aangenomen. Punt Vil. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om, met intrekking van het bepaalde onder II van het raadsbesluit van 18 November 1929, no. 5, hen te mach tigen tot onderhandsche verhuring van vijf jachthuizen aan de Koopmansgracht. (Bijlage 47; dossierno. X 07.351. 11(50)). Het voorstel van B. en W. vindt men in ons vorig nr. Z. h. s. wordt het aangenomen. Punt VIII. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot onderhandsche verhuring van: a. de woning annex veestalling en erf, Franekervaai no. 13, aan J. Wesselius; b. het afzonderlijk stalgebouw met erf, Franekervaart no. 14, aan R. Spoelstra. (Bijlage 48; dossierno. X 07.351. H(52)). Het voorstel van B. en W. vindt men in ons vorig nr. Z. h. s. wordt het aangenomen. Punt IX. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot ruiling van grond gelegen aan den Oroenedijk en de Oud- vaart, met het waterschap „De Sneeker Oudvaart”. (Bijlage 50; dossierno. X 07.351.13(10)). Het voorstel van B. en W. vindt men in ons vorig nr. Z. h. s. wordt het aangenomen. DE CARILLON-BESPELING. Punt X. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vaststelling van een instructie voor den stadsbeiaardier. (Bijlage 51; dossierno. X 08.3(5)). Het voorstel van B. en W. vindt men in ons vorig nr. De heer De Groot ziet dat het verzoek om het carillon op 1 Mei een half uur te doen spelen afgewezen wordt, omdat 1 Mei geen algemeene feestdag is. Dat bestrijden wij niet. Maar zijn dan de verjaardagen bv. van Prins Hendrik, de Koningin-Moeder en Prinses Juliana wèl algemeene feestdagen? Misschien nog wel voor een groot deel der burgerij, doch niet voor allen, en zoo is het ook met de 1 Mei-dag. Spr. vindt het kleineerend dat in de toelichting gezegd wordt dat als men dit op de 1 Mei dag toestond, men ook andere groepen, als ze dat vroegen, hun dag zou moeten geven. Overigens, ook al weigert men dit, de beweging zal er om blijven groeien. Spr. merkt nog op, dat ook in de instructie is bepaald, dat B. en W. het carillon op bepaalde dagen kunnen doen bespelen. Zullen zij dat ook doen als de soc.-dem. er om verzoeken? Spr. dient een amendement in om te bepalen dat het carillon op de 1 Meidag van 1212'/2 zal worden bespeeld. De Voorz. antwoordt dat B. en W. geen partij willen klei- neeren, doch als men alle mogelijke politieke partijen, er blijken bij de verkiezingen steeds meer bij te komen,gelegenheid geeft om op een bepaalde dag het carillon te doen bespelen, gaat dat te ver. Daarom hebben we ons bepaald tot de verjaardagen van het Koninklijk Huis, terwijl het bespelen bij andere gelegenheden over is gelaten aan B. en W. Dit zal kunnen geschieden bv. bij een feestdag als de opening der nieuwe veemarkt zal worden. De heer S ij t e m a vraagt waarom men zoo gemakkelijk voldaan heeft aan de vraag van een der raadsleden om het carillon ook te doen spelen op de verjaardagen van andere leden van het Kon. Huis dan die van de Koningin, acht men dat dan ook algemeene feestdagen? Is de Koninginnedag nog wel een algemeene feestdag? Dat karakter is toch verloren gegaan, nu het een feestdag is geworden voor bepaalde politieke groepen. Daarom is elke grootsche gedachte aan die dag vreemd ge worden; er zit geen ethische gedachte aan vast. Anders is het met de 1 Meidag, dat is niet alleen een feestdag, maar ook is er een grootsche ethische gedachte aan verbonden, er korrft zoo geleidelijk een godsdienstige gedachte bij en die dag heeft niet meer alleen beteekenis voor een bepaalde groep, maar voor de geheele bevolking van ons land. Daarom doet het spr. pijn dat men een groot deel der bevolking, dat die feestdag met hart en ziel beleeft, weigert het carillon voor een korten tijd ter beschikking te stellen. Zooals de instructie er nu ligt, is ze zeer eenzijdig; de dagen die B. en W. zullen aanwijzen zullen wel van hetzelfde soort zijn als de Koninginnedag en spr. twij felt of B. en W. de vraag van den heer De Groot bevestigend zullen beantwoorden en op verzoeken van de soc.-dem., om het carillon te doen bespelen, gunstig zullen beschikken. Spr. moet zijn zienswijze handhaven, reeds een vorige keer geuit, en zal, als de instructie niet gewijzigd wordt, er tegen stemmen. De heer D o k k u m had vermoed, dat de discussie een her haling zou worden van die een vorige keer gevoerd, maar nu de beide sprekers zoo breedvoerig op dit punt zijn ingegaan en blijkbaar behoefte hebben gevoeld hun anti-dynastieke, spr. zou haast zeggen ook anti-nationale gevoelens te uiten, wenscht spr. er toch even bij stil te staan. Spr. kan zich voorstellen dat een groeiende partij wat arrogant optreedt en dat ze zich daar om d e partij acht en het kleineerend acht met andere politieke partijen vergeleken te worden, die, volgens hen altijd, niet hetzelfde peil zouden hebben bereikt en door hen partijen van minder allooi worden geacht. Spr. ontkent ten eenen male dat aan de Koninginneverjaardag elke ethische gedachte vreemd is; dat is hij niet voor hen die zich stellen op het standpunt van Romeinen 13, dat alle macht van God is, daardoor juist krijgt die dag zijn groote beteekenis; maar als men dat stand punt verlaat kan spr. zich denken, dat men de 1 Meiedag gaat beschouwen als een dag waaraan een wijding verbonden is, welke dan een ieder zou moeten erkennen! Spr. wou dit protest doen hooren,vooral omdat de vorige sprekers de verhoudingen wat uit het oog verloren. De heer Smeding voelt er voor dat het carillon op Dins dagen in den middag bespeeld wordt; maar waarom ook Vrij dag? Is dat omdat te Leeuwarden markt is? De Voorz.: Dat is traditie geworden. En de bevolking heeft zoolang een carillon öntbwrd, dat h»t ons K>U vragta, als w» schiedde. verricht. (1.778.5(1)). Alsvoren. h. Verslag van de gemeentelijke Arbeidsbeurs over 1929. (1.839.6(2)). Dit verslag wordt opgenomen in het gemeenteverslag. i. Verslag van de gemeentebedrijven over 1929. (II). Alsvoren. j. Schrijven van J. van Drooge, onderwijzer aan de o. 1. school no.3 en aan den cursus voor Vervolgonderwijs, hou dende verzoek om eervol ontslag alszoodanig, met ingang van 1 Augustus 1930. (208). Het gevraagde ontslag wordt eervol verleend met ingang van ten door Burgemeester en Wethouders te bepalen datum. k. Schrijven van J. van Drooge, houdende mededeeling, dat hij, met ingang van 1 Augustus 1930, bedankt als lid van het Burgerlijk Armbestuur (VI 07.58(1)). Deze mededeeling wordt voor kennisgeving aangenomen. l. Adres van C. A. Brenninkmeijer en anderen, hou dende verzoek bij verordening de verplichting in het leven te roepen tot sluiting des Maandagsmorgens van alle winkels in het kleedingbedrijf en in huishoudelijke artike len. (1.838.1(1).. Dit adres wordt aangehouden tot na de totstandkoming van de winkelsluitingswet. m. Adres van fotografie „De Jong” en F. Obbema, hou dende verzoek om eventueele fotografische opdrachten ten dienste van de reclame voor de nieuwe veemarkt te doen uitvoeren door de plaatselijke foto-ateliers. (1.824.511.2 (20a)). Dit adres wordt gesteld in handen van houders ter afdoening. n. Besluit van Gedeputeerde Staten, houdende vaststel ling van de rekening van inkomsten en uitgaven der ge meente over 1928. (X 07.352.18(5)). (Een Nota van Burgemeester en Wethouders (bijlage no. 49) is bij de stukken gevoegd.) Dit besluit wordt voor kennisgeving aangenomen. DE WEEGWERKTUIGEN OP DE VEEMARKT. o. Adres van het bestuur der Sneeker Slagersvereenl- ging, houdende verzoek op de veemarkt andere weegschalen te plaatsen, dan die, welke thans in gebruik zijn. (1.824. 511.2(9)). B. en W. stellen voor dit adres te stellen in hunne handen ter afdoening. De heer B o e ij e n g a stelt er prijs op bij deze geruchtmaken de zaak eens van B. en W. te hooren, hoe zij zich de afdoening voorstellen. De Voorz.: Wij zullen voorzien in de kwestie van de weging op een wijze dat er geen aanleiding tot klachten meer is. Er wordt een proef genomen met een weegschaal, die welwillend ter beschikking is gesteld door de gemeente Schoterland. Mor gen zal die proef genomen worden en we hebben in over weging voor de vlugge aflevering op de nieuwe veemarkt andere bascules te nemen dan de thans bestaande. De heer Boeijenga: Een firma uit Groningen heeft de bascules hersteld; zijn er na dien ook klachten ingekomen? De Voorz.: Er is na de klachten een grondig onderzoek in gesteld. Er is in de 23 jaar, dat spr. hier is, nooit anders dan van deze bascules gebruik gemaakt. Op 15 April jl. echter zijn er verschillen in gewicht opgemerkt ook bij herweging en naar aanleiding daarvan heeft een Groninger firma deze bascules grondig nagezien. Nu zouden ze in orde zijn; officieel hebben we na dien geen klachten gehad, doch we hoorden dat verleden Dinsdag een varken door een slager alhier gekocht bij de slach ting zeer tegenviel. Toen is bij onderzoek gebleken dat de bas cule van die slager niet deugde. Maar onze bascules worden nu gewantrouwd en dat wantrouwen is er niet direct weer uit, daarom nemen we een proef met een weegschaal, wat eigenlijk een stap terug beteekent. Maar we zullen nu morgen de proef nemen of onze bascules zooveel te wenschen overlaten. Waar schijnlijk zullen we op de nieuwe veemarkt andere bascules hebben; men zegt nl. dat over het thans gebruikte systeem algemeen klachten zijn. De heer Hoekstra: Gebruiken ze die ook in Leeuwarden? De Voorz.: Bij persoonlijk onderzoek te Leeuwarden is mij gebleken dat men daar feitelijk dezelfde bascules heeft als hier, met uitzondering van één, welke in reserve is, en welke volgens een nieuw systeem gebouwd is, dat preferabel zou zijn. Het adres wordt nu ter afdoening in handen van B. en W. gesteld. p. Adres van J. Langeraap en andere huurders van landerijen der gemeente, houdende verzoek den huurprijs met 25 te verlagen en om wijziging der verhuringsvoor- waarden. (X 07.351.32(13)). Dit adres wordt gesteld in handen van B. en W. om advies. q. Adres van A. Fennema en andere bewoners der Parkbuurt, houdende verzoek verbetering te brengen in den toestand der bestrating aldaar. (1.811.111.2(3)). Dit adres wordt gesteld in handen van B. en W. ter afdoening. Punt III. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot voorloopige vaststelling van de rekening van het woning bedrijf over 1929. (Bijlage 43; dossierno. IV 07.352.17(1)). Het voorstel van B. en W. vindt men in ons vorig nr. Z. h. s. wordt het aangenomen. Punt IV. Rapport van de Commissie voor rekeningen en begrootingen betreffende een plan tot af- en overschrijving op de begrooting van het Burgerlijk Armbestuur voor 1929. (Bijlage 44; dossierno. VI 07.352.1(1)). Het rapport vindt men in ons vorig nr. Z. h. s. wordt het aangenomen. Punt V. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het verleenen van eervol ontslag aan den heer C. Verhoeff j VERGADERING van den RAAD der gemeente SNEEK, op MAANDAG 26 MEI 1930, ’s avonds 7% uur. Voorzitter de heer P. J. de Hoop, burgemeester. Secretaris de heer P. Sikkes. Aanwezig alle (15) leden. Punt 1. Notulen van de vergadering van 14 April 1930. Hebben ter visie gelegen en worden onveranderd vastgesteld. Punt II. Ingekomen stukken: a. Aanbieding van het gemeenteverslag over 1929. (352(2)). Dit verslag wordt voor kennisgeving aangenomen. b. Verslag van de Commissie voor de lichamelijke op voeding over 1929. (1.855.3(7)). Alsvoren. c. Verslag van de Provinciale’ Friesche Vereeniging „Het Groene Kruis” over 1929. (1.842.1(2)). Alsvoren. d. Verslag Vereeniging Friesch Volkssanatorium te Leeuwarden over 1929, (1.842.13(1)). Alsvoren. e. Beredeneerd verslag van de werkzaamheden der woningstichting „Patrimonium”, met winst- en verliesreke ning over het annuïteitsjaar 1929/1930 en balans per 23 Februari 1930. (1.778.532.1(12)). Alsvoren. woningbouwvereeniging Beredeneerd verslag van de werkzaamheden der als onderwijzer aan school no. 3, in verband met de op- „W.e.e.g.t.h.” over 1929, met 1 heffing van de schippersklasse, verbonden aan school no. 3 winst- en verliesrekening over 1929 en balans per 31 De-1 en van de door den heer Verhoeff daarbij bekleede functie. cember 1929. (1.778.532.1(12)). - Alsvoren. der volkshuisvesting in de gemeente Sneek over 1929 is het gemeentelijk onderwijs bewezen. Vrijdags te Hommerts, Jutrijp» Tirns, Goênga, üauw, AbbegaOosthem, Deersum, Scharnegoutum, Roodhuis, Langweer, Bozum Alle advertentiën worden in beide bladen opgenotnen. VA'’ -

Sneeker Nieuwsblad nl | 1930 | | pagina 1