Officieel orgaan der gemeente Sneek e I KLEEDHK Nieuwstijdingen. (73e Jaargang) Dit No. bestaat uit 3 bladen. 71 Eerste blad 46e Jaargang oeusdüfta 4 Juni MW3O No. Reclamekolom. >1 O 1 I I I UI!|«V«KlEZEIRiNK A' G». De SNEEKER COURANT is een de stad f 2.50, naar buiten fr. per post f 3.60, Wyckel, Deersum, Regelprijs 9 cent, abonnementen belangrijke korting. f o »r Wij verwijzen daarheen. d. Dinsdags te Woudsend, Heeg, Nijezijl, Folsgare, Nijland, Oppenhuizen, Ultwellingerga, Oudega (W.), IJsbr .chtutn, Wolsum, Harich, Hemeium, Bakhuizen, Nijetnlrdutn, Sondel, Sloten, Tjerkgaast, Spannenburg, roppingawier, Warns, Rauwerd - Contrdle op de oplaag toegestaan. v. ders van Sneek, de wethouders en gemeente secretaris Brinkman, Sneeker Zweminrichting. De temperatuur van het water in de Sneeker Zweminrichting was heden 16 graden. vaartsdag door den Wieringer smid P. C. Luyt, wel bekend uit den tijd van ex-kroon- prins Wilhelm. Op een afstand van twee K.M. uit de kust van het vroegere eiland moest men terugkeeren, meldt het HbL, om dat de grond daar te zacht werd, zoodat de wielen van de auto dreigden weg te zakken. Dit historische ritje trok veel belangstelling onder de Wieringers. Joh. Heynen. f Zaterdag is te ’s Gravenhage, 67 jaar oud, plotseling overleden de heer Joh. Hey nen, oud-voorzitter en eere-lid van het Kon. Ned. Gymnastiek Verbond, oud-referendaris bij het centraal bureau voor de Statistiek. De overledene heeft van 1906 tot 1924 de voorzitterszetel van het K. N. G. V. ingeno men. 3 .1 ar ad ad :ht de lat ad It, de ne •O Sijbrandaburen, Offingawier, Terzoob Gaastmeer, Balk, Stavoren, Een jeugdige meester in de rechten. De heer B. E. van Tijn, die Zaterdag is geslaagd voor het doctoraal examen in de rechten, heeft, meldt de Courant, nog slechts den negentienjarigen leeftijd bereikt. Hij heeft zijn studie dus wel in zeer korten tijd voltooid. wordt. De heer J. H. Dood kor te, oud-voor zitter van regenten, dankt voor de gelegen heid hem gegeven deze excursie mee te maken, en huldigt de commissie voor het proefveld die zooveel succes had. Wat Wymbritseradeel en Sneek betreft zou spr. het een radicale oplossing vinden als Sneek Wymbritseradeel maar annexeerde! De heer Rutgers dankte ten slotte al len. Verhooging Postspaarbankrente? Bij het departement van Waterstaat is in voorbereiding een wetsontwerp tot wij ziging van de postspaarbankwet. Het zal in hoofdzaak strekken tot verhooging van het rentegevend maximum der inlagen, wijziging van de bepalingen aangaande het verkrijgen van een inschrijving op een staatsschuldboekje, opening van de moge lijkheid om de rentevergoeding voor inlagen te gelegener tijd op 3 pet. te brengen. De eerste autorit in de Wieringermeer. De eerste autorit in de reeds gedeeltelijk toe mogen leiden dat ze een opleving in ons'drooggevallen Wieringermeer (de N.W.- - - - (Zuiderzeepolder) is gemaakt op Hemel- Door het hemelvuur gedood. Zaterdagavond, terwijl een kort doch he vig onweer boven Almelo en omgeving woedde, werd de 17-jarige zoon van den steenbakker Van Biel te Albergen door den bliksem getroffen en op slag gedood. belang van zware stikstofbemesting, en van een nieuw beweidingssysteem, dat door de meerdere grasgroei noodzakelijk is. Bij de meeste boerderijen immers treft men de groote fennen aan, hier bij den heer Hoek stra 6.9 H.A. groot. Wanneer men nu der gelijke fennen in een aantal afgerasterde perceeltjes verdeelt, en ’t vee achtereenvol gens deze laat beweiden, voorkomt men dat ook in perioden van sterke groei het gras te lang wordt en gedeeltelijk wordt vertrapt. Hier werden daarvoor de 6.9 H.A. door 5 afrasteringen in 6 even groote perceelen van I. 15 H.A. verdeeld, het melkvee werd eerst op perceel 2, het jongvee eers(t op perceel 1 gebracht en na een dag of "vijf schoven beide groepen 1 perceel op, kwam het melk vee dus in 3, het jongvee in 2; het melkvee gaat dus voorop, het jongvee weidt daar achter aan als minder eischen stellende aan de voeding dan het eerste. De perceelen 1,5 en 6 kregen de gewone bemesting, nl. in 1929 in het voorjaar 150 K.G. zw. ammoniak, daarna niets meer, de zwaar bemeste perceelen 2, 3 en 4 op het zelfde tijdstip 300 K.G. zw. ammoniak en bovendien na de 2e maal afweiden nog 78 K.G. Ureum B.A.S.F. en na de 3e maal 52 K.G. Ureum. De heer Rutgers wees er nog op dat de mensch wel op enkele factoren van den groei invloed kan oefenen, maar dat er factoren zijn welke we gelukkig niet in de hand heb ben. God laat het groeien, en zoo kan niet alles mathematisch uitgerekend, maar toch is reeds het groote nut der zware stikstof bemesting en van de betere beweiding door perceels-indeeling gebleken; deze indeeling vindt hier zelfs reeds zooveel navolging, dat hier in den omtrek reeds een 2000 M. der afrastering voor elk perceel, welke op bo vengenoemde boerderij wordt toegepast, werd geplaatst. Na deze inleiding begaf men zich per auto naar de proefvelden, waar de h.h. Rutgers, IJ. Veldhuis, H. de Boer en H. Frankena, die de proefveldcommissie vormden, met den heer T. P. Hoekstra en diens zoon den heer J. Hoekstra, benevens de h.h. Brinkman en Spaan de gewenschte inlichtingen verstrek ten. Ook nu bleek de grasgroei, hoewel over het algemeen zeer goed, in de zwaar bemes te perceelen die der andere te overtreffen en ook nu bleek het vetgehalte der melk, wan neer het melkvee weidde in de zwaar be meste perceelen hooger dan wanneer het kwam in de minder zwaar bemeste. Ook de practische boeren onder het ge zelschap bleken zeer ingenomen met het nieuwe beweidingssysteem. Alleen scheen er eenig verschil van meening of de melkdieren eerst en dan het jongvee moest komen, dan wel andersom, daar toch ook vaak de mee ning wordt geuit dat juist het groeiend dier, het productiedier van morgen, het beste voedsel moet hebben. Daartegen werd vast gesteld dat het rijke voedsel zich bij de melkgevende dieren direct tiitspreekt in grootere productie; als de jonge dieren in het door het melkvee verlaten perceel komen is dit nog ruim voorzien van voedsel voor het groeiend dier; het dikwijls verweiden der dieren, wat deze wat onrustig zou maken, werd geen groot bezwaar geacht en ’n groot voordeel dat door de verdeeling uit de fen nen nu alles werd gehaald wat maar mo gelijk was. Naar het administratiegebouw terug ge keerd en nadat thee was aangeboden, gaf de heer Rutgers achtereenvolgens verschil lende heeren het woord. In de eerste plaats de heer Spaan, die constateerde dat terwijl de productie der akkerbouwgewassen in de laatste eeuw hier per H.A. een scherpe stijging vertoont, de curve der grasproductie veel flauwer ver liep. De I. G. Farbenindustrie heeft door proeven toen trachten aan te toonen dat door Betere melk. Het aantal veehouders, dat thans op bij zondere voorwaarden betrekking hebbend op de kwaliteit en winning der melk - land huurt van O. B. W. en Gemeente, bedraagt hier thans 20. Deze melken ongeveer 400 koeien, die pint. 4500 liter „beter gewonnen melk” produceeren, waarvan globaal ge schat 3000 L. in consumptie wordt gebracht. Aannemende dat de Sneeker bevolking to taal 5000 liter melk per dag gebruikt, wordt dus voor minstens 60 met deze „beter gewonnen melk” in de behoefte voor zien. Gaandeweg blijkt het publiek meer en meer tot het inzicht te komen, dat deze betere melk de voorkeur verdient, wat ook blijkt uit het feit, dat eenige veehouders, die de voorwaarden nog niet opvolgen, ver zocht hebben het kenmerk dezer betere melk te mogen voeren, omdat het publiek dit pro duct prefereert. Om het publiek nog meer te doordringen van de wenschelijkheid deze melk te ge bruiken, en ook de andere veehouders te bewegen over te gaan tot een melkwinning, welke de volksgezondheid zoo zeer ten goe de komt, hebben O. B. W. en gemeente een publiciteitscampagne voor deze melk aan- toe medewerken langs dezen weg te trachten anc^ere' een uitweg te vinden in den moeilijken tijd voor het landbouwbedrijf. De heer C n o s s e n, wethouder van Wymbritseradeel de burgemeester was wegens zijn gezondheidstoestand verhinderd De heer Rutgers wijst op de spreuk op het administratiegebouw „Urbi et orbi”: voor stad en land, ongetwijfeld door onze vaderen gekozen om te wijzen op de nood zakelijkheid eener harmonische samenwer king tusschen stad en land. De heer dr. Oosterhuis wijst er op dat hier en daar reeds proeven met besproei ing van landerijen zijn genomen; misschien zou het O. B. W. ook in dezen nog eens een voorbeeld kunnen geven. De heer Rutgers zegt dat als ten dezen proeven eenige vrucht beloven, deze zaak misschien hier in studie kan worden geno men. De- burgemeester van Sneek wenscht regenten te danken voor hetgeen B. en W. van Sneek hedenmiddag te aanschou wen is gegeven. Wat de opmerking van den heer Cnossen betreft aangaande de watervoorziening van Wymbritseradeel: spr. had gaarne gewild dat deze spr. dit te berde had gebracht toen het provinciaal bestuur nog aanwezig was (dat inmiddels was vertrokken, verslagg.). Immers in de loop van de 21 jaar dat de Sneeker waterleiding door Hommerts loopt, zijn er slechts 2 aanvragen van bakkers ge weest, die ook zijn aangesloten. Maar Ijlst vraagd en Ged. Staten wilden dat slechts toestaan onder voorwaarde, dat Sneek niet alleen concessie vroeg voor het nieuwe be drijf naar Ijlst maar ook voor het oude be drijf hier in Sneek, een concessie welke na een kleine 40 jaar zou afloopen, waarna het bedrijf door de provincie zou kunnen worden genaast. Daarvoor nu voelt Sneek niets; het wenscht baas in eigen huis te blij ven. Misschien zou Hommerts door ons voorzien kunnen worden en zouden Ged. dit niet als uitbreiding onzer waterleiding be schouwen, maar overigens zal Wymbritse radeel zich moeten wenden tot de water leiding te Leeuwarden. De heer Cnossen is al verheugd dat de waterleiding te Hommerts zou kunnen komen en misschien ook wel te IJsbrechtum. De A.V.R.O. Zondagavond heeft de heer Vogt voor de microfoon medegedeeld, dat in de afgeloo- pen 14 dagen aan vrijwillige bijdragen bij de A.V.R.O. is binnengekomen een bedrag van niet minder dan f 50.000. kunnen demonstreeren, dank zij regenten en bedrijf waarop de gemeente Wymbritsera- de h.h. Hoekstra. Dit ter algemeene inlei-l deel dr’jjft, uit de misère te helpen. Spr. heeft ding; een der deskundigen, welke de geheele echter op het proefveld gezien dat er gebrek „„i j ...x aan een behoorlijke watervoorziening, welke deze bemesting volledig zou kunnen uitbuiten. Spr. doet een beroep op de ge-( meente Sneek om Wymbritseradeel aan een goede watervoorziening te helpen. Spr. hoopt dat de proeven van het O. B. W. er Het B.C.G.-vaccin. Onze regeering heeft besloten, dat in af wachting van den uitslag van het onderzoek naar de oorzaak van de sterfgevallen te Lübeck, en van nadere proeven, het Rijks- Kuiucii cu iiuooviiivii uuic wvi iv ijouiwmuiii, serologisch Instituut te Utrecht, dat tot dus- waar de boterfabriek al door Sneek voorzien ver het B.C.G.-vaccin verstrekte voor proe ven bij kinderen uit tuberculeuze omgeving, de verstrekking zal staken. Intusschen blijkt, dat de geneeskundigen te Amsterdam op grond van hun ervaringen in het gebeurde te Lübeck géén reden zien, de voorzichtige behandeling met het B.C.G.- vaccin, zooals die hier te lande geschiedt, stop te zetten. proeven te zien. The proof of the pudding is in the eating, zeggen immers de Engel- schen. We hebben nu gezien wat met inten- siveering in de praktijk te bereiken is en dit aanpakken zal heel wat meer helpen de ma laise te bestrijden dan klagend bij de pak ken neerzitten. Door nieuwe wegen in te slaan zullen we ongetwijfeld veroer komen, te meer waar de meerdere productie van een klein land van weinig invloed op de wereld- prijs is en deze er niet verder door behoeft te dalen. Het geldt dus hier zeer belangrijke proeven, waarvoor spr. regenten van het O. B. W. gaarne hulde brengt. Ons College, zegt spr., heeft nu tevens de verklaring ge vonden voor de bepaling in de huurcontrac ten der boerderijen van het O. B. W. dat alleen kunstmest mag worden gebruikt in overleg met de deskundige van het O. B. W., een bepaling waartegen wij vreemd opzagen, maar die we nu begrijpen, nu het O. B. W. blijkt nieuwe wegen te willen openen. Moge Uw voorbeeld dan alom in onze provincie navolging vinden. Spr. wenscht het Wees huis geluk met dit succes. De heer Rutgers dankt en zegt over de bepaling in de huurcontracten nog dat waar we met deze proeven de practijk voor uit zijn, regenten meenden op deze wijze daarvan het meeste nut te kunnen trekken, heeft aansluiting bij onze waterleiding ge- Het pogen van het O. B. W. in deze richting is nu ook voor het nageslacht vastgelegd. De heer H. Franken a, door den voor zitter aangekondigd als de man die de proe ven eigenlijk leidde, gaf nu nog een kort overzicht van de proeven. In 1929 bleek dat het gemiddeld vetgehalte op de gewoon be meste perceelen was 3.37, op de zwaar be meste 3.52, de opbrengst per koe per dag op de gewoon bemeste 15.78, zwaar bemeste 15.95 K.G. per H.A., bovendien had het jong vee er 31.1 weidedagen meer en het droog- vee 6.4. Totaal is de meer-opbrengst per H.A. door de extra stikstofbemesting f 117.39 geweest, de extra stikstof heeft f53.16 gekost, een voordeelig verschil dus van f 64.23 per H.A. De algemeene conclusie kan zijn, dat niettegenstaande de slechte grasgroei van 1929, de zuiver geldelijke uitkomst op de zwaar bemeste perceelen l1/3 maal zoo hoog was als die der gewoon be meste perceelen. Dit jaar krijgen de zwaar- bemeste perceelen een le zomerbemesting van 175 K.G. kalkammon salpeter en een 2e van 125 K.G. Het probleem of door de zware stikstof bemesting de bodem ook te zeer zou lijden kan opgelost doordat men ook U/3 maal zooveel stalmest krijgt en over de perceelen brengt. De vraag of men, als men zware bemes ting wil toepassen, dit het eerst moet doen op hooi- of weiland, zou spr. willen beant woorden met: weiland, wanneer men zorgt voor indeeling in kleine perceelen. De heer Veldhuis beziet het vraagstuk van de kant van de practische boer. Hij brengt hulde aan de 1. G. Farbenindustrie, die er steeds op wijst dat naast stikstof bemesting, die met fosforzuur en kali niet mag worden vergeten. Wanneer men dat doet behoeft men niet te vreezen dat hei evenwicht in den bodem verstoord wordt, waarmede sommige boeren al slechte er varing hebben opgedaan. Wat de weide- techniek betreft is de indeeling in kleine perceelen, waardoor de oude fennen, welke misschien voor geen 50 benut werden, nu voor 100 kunnen worden uitgebuit, een groote stap*"Vooruit. Veel zal in dezen van de bedrijfsleiders afhangen, van wie een scherp inzicht wordt vereischt. De crisis zij ons een prikkel ook in den landbouw tot rationeele methoden over te gaan. De landbouw moet per eenheid meer opbrengen, daarin en niet in verlaging der loonen ligt de weg naar verbetering van den toestand. Mogen Provincie en O. B. W. er steeds Comité Avro-belangen. Men schrijft ons: Gisteravond werd hier opgericht een Comité voor Avro-belangen voor Sneek en omstreken. Voor adhaesiebetuigingen van ingeschreven Avro-luistervinken uit Sneek en omgeving en a.s. luistervinken is het a-dres: Julianastraat 5, Sneek. ven verleent en heel wat andere belangstel lenden, naast de meeste der regenten. In het administratiegebouw heeft de voor zitter van het college de heer Rutgers allen welkom geheeten, er op wijzend dat het O. B. W. zich, naast zijn hoofdtaak: de geestelijke en stoffelijke verzorging der wee- zen, ook een taak op sociaal-economisch terrein stelt. Vooral in deze tijd waarin veel over crisis wordt gesproken, is dat van be- teekenis. Deze proeven, thans op de boer derij van den heer Hoekstra genomen met, de medewerking van de h.h. Brinkman en gin zegt regenten dank dat belangstellen- Spaan, hebben ten doel aan te toonen het den in staat zijn gesteld in de praktijk de bedrijf veroorzaken. Een ontwerp voor een nieuwe wet op de Dierenbescherming. In de laatst gehouden vergadering van het werkcomité der Vereen, tot wettelijke dierenbescherming, is een schema vastge steld voor de grondslagen eener nieuwe wet op de dierenbescherming volgens de moder ne begrippen. Deze grondslagen zijn o. a. dat alle dieren in Nederland beschermd moeten worden door de wet, behalve de schadelijke en tijdelijk schadelijke, waarom trent een Permanente Commissie van Advies de Regeering zal moeten voorlichten. Van deze schadelijke dieren wordt bij K. B. een lijst gepubliceerd, welke elastisch zal zijn al naar gelang de omstandigheden. Echter zijn ook schadelijke dieren gevrijwaard tegen wreedheid en mishandeling door den mensch. Instelling van een afdeeling Natuur- en Dierenbescherming aan een of ander. De partement, ter regeling van de bescherming van de natuur en dieren en voor het nemen van beschermende maatregelen van zeld zame of interessante dieren of planten. Verplichte goede verzorging en behande ling van dieren en anders ontneming van de bevoegdheid om dieren te houden. Verbod van vivisectie, behalve in enkele hoogst enkele gevallen, waarvoor verlof moet worden aangevraagd en waarborgen moeten worden gegeven, dat het dier bewus teloos zal zijn. Verbod van het houden van vossenfokke- rijen, ter wille van hun bont, De NIEUWE SNEEKER COURANT is een abonnementsorgaan, verschijnt Dinsdags en Vrijdags. Abonnementsprijs In Advertentieblad en wordt gratis bezorgd bij allen die te Sneek geen abonné zijn op de Nieuwe Sneeker Courant en bovendien huis-aan-huis verspreid V r ij d a g s te Hommerts, Jutrijp, Tirns, Goênga, Gauw, AbbegaOosthem, Deersum, Scharnegoutum, Roodhuis, Langweer, Bozum Alle advertentiën worden in beide bladen opgenomen. Eenigen tijd geleden hebben we reeds het een en ander medegedeeld over de weide proeven welke regenten van het Old Burger Weeshuis alhier doen nemen op land van de boerenplaats van den heer T. P. Hoekstra te Loënga, welke proeven met zware stik stofbemesting het vorig jaar bij ongun stige omstandigheden duidelijk de voor- deelen er van deden uitkomen. Dit jaar zijn die proeven voortgezet en ditmaal zijn de resultaten zeer gunstig. Regenten hebben Zaterdag een aantal uit- genoodigden in staat gesteld bij een excursie naar het terrein zich daarvan te overtuigen. Tegenwoordig waren o. a. de Commissaris., -- der Koningin en de Gedeputeerden Dijkstra gebruik van kunstmest (stikstof) men meer en De Jong, burgemeester en beide wethou- gras per H.A. kon produceeren, dus meer d- 1me"< winnen; met hooilanden was dat reeds 'van "Wymbritseïadèeir de'heer bewezen, maar sedert een jaar of zes zijn de landbouwconsulent, de heer proeven met weiland met succes aan den Spaan landbouwkundige van het Land- engang, vooral nu de stikstofprijzen sterk ge- Tuinbóuwbureau der I. G. Farbenindustrie, daald zijn, zijn de voordeelen in het oog val- welk bureau zijn medewerking bij deze proe- lend. De sterk verhoogde grasgroei heeft om WCgCIls ^jh gciununciuaiucaianu vcinmuciu haar omzetting in melk en vleesch mogelijk I is verheugd over wat hij dezen middag j te maken een nieuw beweidingssysteem noo-;heeft kunnen zien. Nieuwe perspectieven zijn dig gemaakt, dat men nu tevens hier heeft geOpend; mogen die er toe medewerken het kunnen demonstreeren, dank zij regenten en bedrijf waarop de gemeente Wymbritsera- de h.h. Hoekstra. Dit ter algemeene inlei-1 deel dr’jjft, uit de misère te helpen. Spr. heeft (Tinrv onn dor doclzttndicron xirallza do rrohooln cijiT. proef volgde, zal deze straks nader uiteen zetten. Spr. eindigt met de wensch dat deze poging tot intensiveering van het bedrijf de bestrijding van de crisis zal ten goede ko men. De heer CommissarisderKonin- Weideproeven van het O. B. W. k MM 7 y t Vz 11 VI y 111 V- 11 iv x. 4 v w lil v v.4 x- w x, i iw 11 11V I 1IEUWE SNEEKER COURANT annex SNEEKER COURANT

Sneeker Nieuwsblad nl | 1930 | | pagina 1