der remeente Sneek ONS KINDERVERHAAL Purol bij Doorzitten - Zonnebrand - Stukloops Doos 30 cl (73® Jaargang) Officieel orgaan Dit Ho.ibesiaal uit 2 bladen. annex SNEEKER COURANT Eerste blad No. 73 Woensdag Bi Juni NIEUWSTIJDINGEN BUITENLAND 46e Jaargang UitgaveKlEZESKlNK d Ga. és> o de stad f 2.50, naar buiten fr. per post t 3.60 Regelprijs 9 cent, abonnementen belangrijke korting. DE TOOVERHUID Nadruk verboden alle rechten voorbehouden. 3. een |l I t r van en En IV kreeg de verkiaing voor de hi lariteit van de vrienden niet te hooren. Sneeker Zweminrichting. De temperatuur van het water in de Sneeker Zweminrichting was heden 18 Aan de Vrije Universiteit is geslaagd voor liet prop, examen Theologie de heer L. Praamsma van hier. Nieuws uit de Friesche Zwemkring. Door de Propaganda-commissie van de Friesche Kring uit de Nederlandsche Zwem- bond werd Vrijdagavond een propaganda- avond te Bolsward gehouden. Namens de commissie werd eerst gesproken door den heer R. van Manen uit Sneek, daarna een technische voorlichting door den heer Hof- enk uit Leeuwarden. Hierna nam Dr. Beek huis uit Bolsward het woord en wekte zijn stadgenooten op een zwemclub te vormen. Aldus geschiedde en er werd opgericht de B. Z. en P. C. „De Waterratten”, met ’n aantal leden van 22. Direct werd een bestuur ge kozen en de nieuw opgerichte club sloot zich aan bij de Nederl Zwembond. „Nee, jongetje”, zei 111. „Dat grapje was niet erg netjes; dat kan je onder heeren van leeftijd nog net plaatsen. Maar jij bent Terzool, Wyckel, Weer een Franeker autobus te water. OLDEBOORN, 10 Juni. Hedenmorgen tusschen 2 en 3 uur is de autobus van den ondernemer v. d. Pal te Franeker, die een muziekkorps van 25 man uit Witmarsum van het concours te Drachten naar huis terug bracht, in een bocht in de Wetering gereden. De bus kantelde op zij, en wonder boven wonder wisten alle inzittenden, nadat men de ruiten had stukgeslagen, te ontkomen. Er waren 5 lichtgewonden, voor wie genees kundige hulp werd ingeroepen. De muziek instrumenten zijn zeer beschadigd. Met een andere autobus is het gezelschap naar huis gebracht. De oorzaak is waarschijnlijk dat de chauf feur door de dichte dauw de vaart niet zag. Dinsdags te Woudsend, Heeg, Nijezijl, Folsgare, Nijland, Oppenhuizen, Uitwellingerga, Oudega (W.), IJsbi xhtum, Wolsum, Harich, Hetnelutn, Bakhuizen, Nijetnirdutn, Sondel, Sloten, Tjerkgaast, Spannenburg, roppingawier, Warns, Rauwerd Contröle op de oplaag toegestaan. LEMMER, 9 Juni. Gisterenmorgen om streeks 10 uur kwam alhier binnen de sleep- kast „Laboratha”, schipper J. van Hoek van Maassluis, die rapporteerde, dat hij dien morgen omstreeks 6 uur, in zee op omstreeks 1 '/-i K.M. buiten de Ketelmond, een wit ge schilderd jacht ondersteboven drijvende met de zeilen plat op het water had aangetrof fen, en dat van de opvarenden geen spoor was te ontdekken. Men vreest hier dat dit jacht Zaterdag avond met het stormweer is overvallen, en dat de opvarenden zijn verdronken. Gisterenmorgen is alhier binnenge bracht door de motorboot „Klasina”, kapt. Steenstra van Zwartsluis, de tusschen Schokland en Lemmer tengevolge stormweer in nood verkeerd hebbende sleepkast „Adrienne”, schipper D. Driessen van Heu- men. De vrouw en de 2 kinderen van deze schipper waren ’s nachts reeds door onze motorreddingsboot „Jhr. Rutgers van Rozen burg” van boord gehaald en hier binnen ge bracht. Vrij bewerkt naar een sprookje van Andersen, door LOUISE VERTOREN. Bioscoopnieuws. In de A m i c i t i a-b i o s c o o p draait als hoofdnummer „De Luchtvloot”, een mooie vliegfilm, vervaardigd met medewerking van het Amerikaansche Marine Vliegenierskorps. Tusschen het boeiende spel van Ramon Na varro en de overigen krijgt men soms prach tige opnamen van de Amerikaansche avia tiek. Een zestal cadetten beloven elkaar na afloop van hun studietijd ook trouw tijdens hun verderen loopbaan. Doch door tegen werkende omstandigheden blijven er slechts drie van hen over die geschikt worden be vonden voor de luchtvloot. Tommy (Ramon Novarro) en zijn vriend Steve blijven echter bij elkaar. Beiden zijn verliefd op hetzelfde meisje, Anita, een lieve blondine, die zij el kaar door listen en lagen trachten 4e ont kapen. Toch gaat haar grootste genegenheid onmiskenbaar uit naar den zwarten Tommy. Dan komt het moment dat Tommy wordt uitgekozen voor de vlucht naar Honoloeloe, een zeldzame eer. Doch voor het vertrek heeft nog een laatste vlucht van hun eska der plaats. Uit het spiegelgevecht tusschen Steve en zijn vriend weet Tommy als over winnaar te voorschijn te treden, doch hij be gaat de fout na de landing van Steve eenige keeren rakelings over zijn kameraad heen te scheren. Door deze onsportieve handelwijze haalt hij zich het ongenoegen van Anita en den Admiraal op den hals, en krijgt hij order met het moederschip Langley de reis te ondernemen, terwijl Steve voor den vlieg tocht wordt gekozen. Steve en zijn metgezel len verongelukken in den orkaan en zonder nog intijdsch hun positie te hebben kunnen opgeven, storten ze in zee, doch blijven drij vende op de vleugels van hun toestel. In groote ontbering, waarin een van hen zich wanhopig in de golven laat glijden, zwalken ze dagenlang rond. Na enkele vergeefsche opsporingstochten worden ze eindelijk door Tommy gevonden, doch zijn vliegtuig raakt defect en met een parachute laat hij zich in zee vallen, dicht bij zijn vrienden, die hij zwemmende bereikt. Dan komt al gauw red ding opdagen en de historie eindigt met een gelukkige omhelzing tusschen Tommy en Anita. Een zeer mooi filmwerk, waarvan de waarde nog wordt verhoogd door interes sante muzikale illustratie en suggestief mo- tor-geronk. Het 25-jarig huwelijk van den ex-kroonprins. De feesten ter gelegenheid van het 25-ja- rig huwelijk van ex-kroonprins Wilhelm en ex-kroonprins Cecilie, brachten, ofschoon in alle stilte gevierd, toch nog heel wat ■drukte in het anders zoo rustige Doorn. Dergelijke feestdagen geven het dorp een internationaal cachet. Het begon Zondagavond met de aankomst van het kroonprinselijk echtpaar, dat om ongeveer kwart voor tien met zes groote wagens aankwam, uit de richting Amers foort. De hertog van Bronswijk was inmid dels reeds gearriveerd; hij had zooveel bagage meegebracht, dat één flinke hand kar nog niet voldoende was voor het ver voer. Maandag heerschte in Doorn de groot ste drukte en men zou kunnen meenen op een internationale autoshow te zijn. Van de oudste vehikels tot de meest moderne wa gens waren aanwezig, en al die auto’s trachtten zich door de nauwe doorgangen bij de hotels Pabst en Hagemeyer te dringen. Vele journalisten, ook buitenlandsche, pro beerden iets te weten te komen, doch hun moeite was vergeefsch. Prins Eitel Frie- drieft, prins Adelbert met gemalin en kin deren, de hertog van Brandenburg en ge malin en prins August Wilhelm waren te genwoordig. Ook was het oudste dochtertje van prinses Hermine aanwezig. Zij bracht, vergezeld van eenige andere kinderen, een Nachtvorst. HEERENVEEN, 9 Juni. Het heeft in den afgeloopen nacht in deze omgeving erg ge vroren. De te veld staande gewassen, vooral de boonen en de laat bloeiende aardbeien, hebben vrij wat geleden. Sijbrandaburen, Offingawier, Oaastmeer, Balk, Stavoren, Gevonden Voorwerpen. Aanwpz'g aan het bureau van politie, Nieuwe veemarkt, en aldaar te bevragen op alle werkdagen tusschen lll/2 en 12'/2 uur, de navolgende voorwerpen als gevonden gedeponeerd op 6, 7, 8 en 9 Juni 1930: huis sleutel, heerenrijwiel, zakdoekje. Aanwezig en te bevragen bij de navolgende ingezetenen, onderstaande voorwerpen, als ge vonden aangegeven op 6, 7, 8 en 9 Juni 1930: rijwielbelastingmerk, M. de Jong, Hen drik Casimirstraat 4; huissleutel, J. Siemon- sma, Parkstraat 2; gedeelte rozenkrans, J. Buwalda, Vesperstraat 3; rijwielbelasting merk in etui, S. Terpstra, Singel 79; bruine schooltasch, H. de Boer, 2e Frittemahoven- straat 4; speld met steen, R. Huisman, Grootzand 71; heerenrijwiel, S. v. d. Woude, Grootzand; bagagedrager, J. Dijkstra, Op- penhuizerweg 80; vliegende Hollander, Weenings, Bolswarderweg 6; huissleutel, H. de Jong, Parkbuurt 30; grijze damesmantel, S. Rusticus, Nijland; heerenrijwiel, Bakker, Ged. Pol; zijden zakdoekje, P. Jansen, Zuidend 29; alpenmuts, J. Hernaamt, 4e Frittemahovenstraat 2; huissleutel, Harms, Peperstraat 11. De revue-show Rio Rita gaat tot en met Donderdag nog in de Bioscoop b ij de bezoek aan het rosarium van den ex-kei- Waag. Wij hebben in een vorig nummer, zer, waar zij eenige foto’s maakte. Het feest al even bij de verdiensten van deze mooie op l.„ „_.d VV1. film stilgestaan, welke met haar vele popu- trio, maar verliep overigens in een opmer- laire melodieën, haar soms komische soms romantische en sensationeele scènes, haar prachtige balletten, het schitterende spel van de hoofdrol Bébé Daniels en niet te ver geten haar kleurenpracht een nummer is dat ver uitsteekt boven het gewone. „Fn je kuur? Roemenië. De gewezen kroonprins Karei van Roeme nië, die in 1925 zijn land moest verlaten we gens een beruchte vrouwengeschiedenis, welke ook een scheiding van zijn echtgenoote prinses Helena van Griekenland veroorzaak te, is plotseling in zijn land teruggekeerd. Toen Karei gedwongen werd afstand van de troon te doen is zijn achtjarige zoon Mihai onder regentschap van een raad Iro ning geworden. De tegenwoordige regeering welke uit de boerenpartij bestaat en geleid wordt door Maniu, heeft Karei veroorloofd terug te keeren, daarbij gesteund door het officierencorps.' Maniu heeft door dit optre den zich steun willen verwerven tegen de liberalen, die sterk tegen de terugkeer van Karei zijn. Een later bericht meldt, dat Karei reeds tot koning is uitgeroepen. Een nieuw minis terie is gevormd. Naar verder medegedeeld wordt zal de echtscheiding herroepen worden. „Hij zegt nu,” antwoordde Kleine Klaas, „dat hij ook nog drie flesschen wijn voor ons in deit oven verborgen heeft.” Er hielp geen lieve moeder of vader aan, de boerin moest de drie flesschen wijn ook uit den oven halen en Kleine Klaas en de verheugde boer lieten zich het eene glas na het andere wel smaken. „Kan die kabouter van jou ook menschen te voorschijn tooveren?” vroeg de boer na een poosje. „O ja,” antwoordde Kleine Klaas, „mijn Kabouter kan alles, is het niet zoo?” Met een trapte hij weer op den paardenhuid, die luid piepte. „Hij zegt van ja,” ging hij voort, „en dat hij even een doodgraver voör je zal toove ren 1” „O, gort met krentjes!” riep de boer uit, „dat is wat moois! Ik heb een hekel aan doodgravers, ik kan ze gewoonweg niet luchten of zien! Waar is hij?” „Ik zal het aanxnijn kabouter vragen,” zei Kleine Klaas, en liet den huid weer piepen. Daarna zette hij een geleerd gezicht en sprak: „Hij zegt, dat hij een doodgraver ge- tooverd heeft in gindsche kist, die daar in den hoek staat, en dat je maar eens het dek sel op moet lichten, dan kun je hem zien zitten.” „Kom mee, dan kun je me helpen, het deksel vast te houden, want ik wil niet, dat die kerel uit die kist vandaan komt,” zei de boer tot Kleine Klaas. Beiden gingen naar de kist in den hoek van de kamer, waarin de broer van de boerin zat te bibberen van angst. De boer lichtte het deksel een klein beetje op en gluurde naar binnen. „Ja, ja, ik heb hem gezien, hij zit er in, wat een lee- lijke vent!" riep hij uit. Daarna deden ze de kist stevig op slot. En dronken nog eens een glas zoeten wijn. „Verkoop mij die kabouter in die zak,” zei de boer eindelijk, „je mag er voor vragen wat je wilt. Al was het een zak vol met goudstukken!” „Aangenomen, een zak vol goudstukken, en jij mag de zak met den kabouter heb ben,” antwoordde Kleine Klaas. „Goed,*’ zei de boer, „maar dan moet je die kist meenemen, want ik wil die leelijke doodgraver niet in mijn huis houden, hoor!” Zoo gaf de Kleine Klaas zijn zak met den gedroogden paardenhuid aan den boer, en kreeg er een groote zak met goudstukken voor in de plaats. Hij kreeg ook nog een groote kruiwagen, om daarop den kist met V r ij d ag s AbbegaOosthem, Langweer, Bozum Alle advertentiën worden in beide bladen opgenonien den van Sandenburg had als felicitatie een bloemstuk gezonden. Courant, N. v. voor de transatlantische vlucht. Er waait een sterke tegenwind over het grootste deel van den Oceaan, die bijwijlen de kracht van een storm heeft. Daar er geen vooruitzicht op (jaaf-yjor nog wat te jong.” spoedige verbetering bestaat willen Kings- j ford Smith en zijn metgezellen ook heden niet starten. De vier Hollandsche heeren. Men kan naar een Duitsche badplaats gaai otn er de kuur te doen; maar ook om er met een gezond lichaam en jeugdig enthousiasme te wandelen men kan er ge nezing of men kan er vacantie zoeken. En een kennis die tot de vacantie-categorie behoort, aldus de N. R. Crt., was onlangs in Bad Wgetuige van een niet on aardig voorval, dat zich afspeelde tusschen vier Hollandsche heeren die „kuurden”. De gezonde zat nog even in de hal van het hotel wat kranten af te doen en wat post bij te werken; endrie van de vier zieken zaten in opgewekte stemming te klagen over den misselijken smaak van het water, het ondraaglijk vervelende van de middagen, en het straffe karakter van de kuur, die thans revanche nam voor het onredelijk groot aantal potjes bier, waar aan deze vier heeren zich nog tot voor kort plachten te buiten te gaan. Maar opgewekt waren zij, want de extra sterke koffie (die zij volstrekt niet hebben mochten) bad hen heerlijk opgewekt en een heel anderen kijk op het leven gegeven. Juist had de kellner alle sporen van deze zonde spoorloos doen verdwijnen toen de vierde gast de trap afkwam. De anderen stonden op: „Het is tijd voor jouw drie glazen, kereltje”, zelde de best-bespraakte van de drie, die ook de dikste was. „Ga jullie maar vo nult”, klonk het over moedig uit den mond van IV, die verre weg de jongste was. „Ik sterf als ik nou geen kop koffie neetn „Koffie?” zeide de Dikke, jij mag toch net zoo mln koffie hebben als wij „Nou ja een keertje dat kan toch niet zoo erg zijn. Bovendien moet Ik nou koffie. Anders leg ik het af „Moet jij koffie?” ze! streng de Dikke. „Hoor eens baasje. Jij neemt geen koffie. En als je het wel doet ben je een mispunt. Bah, flauwe kerel. Ben jij een man? Je kuur kost handen met geld. Thuis moet je vrouw het iets minder hebben, omdat jij vroeger te veel gedronken hebt. Je vraagt een dokter om een leefregel en je betaalt je dokter zwaar voor zijn leefregel. En nou ga je morgen naar hem toe, en je jokt hem voor, dat je doet wat hij zegt. Ik vind hetnou ja „Maar”, zei IV „Wat maar Je bent toch maar een min baasje. Koffie? Drink ik koffie Drinkt hij koffie? Of hij? Denk je dat wij geen bakje zouden lusten „Maar” zei IV. „Hoor eens vriend, dit wil Ik jou maar zeggen. Als jij zoo’n lammeling wilt zijn met je koffie, ga jij dan gerust je gang Maar dit moet je dan maar weten. Met een mispunt speel ik vanavond geen bridge” „En ik niet”, zei 11. „En ik niet” beaamde 111. „Nou javooruit dan maar” mom pelde IV. Onze zegsman volgde de vier heeren naar de bron. IV dronk zijn voorgeschreven drie glazen. Maar de Dikke, II en III leg den uit dat zij niet hoefden, want dat zij al geweest waren toen IV nog boven op zijn kamer was, en dat zij enkel uit colle gialiteit nog even in het hotel terug wa ren gekomen om hem te halen voor een wa d-llng. Fn toen IV met grooten tegen zin zijn derde glas naar binnen werkte, begon het drietal plotseling zóó te lachen, dat de omstanders te hoop liepen en dach ten dat de Dikke er in zou blijven „Wat? Wat?” vroeg IV. „O”, kermde de Dikke, wien de droppels op het voor- Zondagmorgen vroeg heeft men in laan te Brighton, het lijk gevonden van een door messteken om het le en gebrachte vrouw. Dit is in de laatste weken reeds het derde geheimzinnige geval van dien aard. Thans betreft het mrs. Beatrice Prender gast, een 56-jarlge vrouw, die naar het schijnt, met een pennemes, drie doodelijke steken in de borstkas heeft ontvangen. Bij de andere mysteries zijn betrokken nrs. Barie Whitehouse, een vrouw, die men te Cheadle (Cheshire) met bloote voeten aan den kant van den weg dood heeft aange troffen, waaabij gebleken is dat men haar cocaïne had toegediend en miss Agnes Kessan, een 21-jarig meisje welks lijk Don derdag te Epsom in een sloot was gevon den. De „Southern Cross”. hoofd parelden en die naar zijn adem hijgde. De gunstige weersverwachtingen hebben (en wees °P vertelde daar een - - - mop, en die was, nee ma»r „Hoe was die dan vroeg IV. „Vertel hem mij ook.” het slot werd opgeluisterd door een zich niet verwezenlijkt en de „Southern -- -- cross”, het vliegtuig dat de Oceaan-vlucht kelijke stilte. Mr. dr. F. A. C. graaf van Lyn- zal doen, is dientengevolge niet gestart Bij het baden in zee verdronken. Maandagmorgen is op liet Wassenaarsche strand nabij het bekende Wassenaarsche Slag de 23-jarige A. S. wonende te Wasse naar bij het baden in zee verdronken. Per sonen op het strand hoorden hulpgeroep, toen de heer S. zich in zee' bevond. Hoewel onmiddellijk hulp opdaagde, kon men niets meer van hem bespeuren. Geruimen tijd werd nog met een roeiboot gezocht, even wel zonder resultaat. Twaalfjarig kind bij het zwemmen verdronken. Het ongeveer 12-jarig zoontje van den heer M. Beugelink te Steenwijk is Zaterdag in het Nieuwe Kanaal aldaar bij het zwem men Verdronken. Toen een zijner kameraad jes, die goed zwemmen kon zag, dat zijn vriendje in de diepte verdween, sprong hij te water; doch zijn pogingen tot redding faalden. Juist naderde een boot met werk- loozen. Vier hunner, Hagenaars begaven zich te water; het mocht echter geen hun ner gelukken het inmiddels gezonken kind te redden. Den geheelen middag werd ge dregd. Eerst in den avond is het gelukt, het lijkje met een vischzegen op te halen. Ongelukken. Zaterdagavond circa elf uur is de werk man O. Voorpostel te Oldenzaa! op den straatweg naar Enschede terwijl hij met een ander stond te praten, door een Oldenzaal komende auto aangereden bijna onmiddellijk gedood. De chauffeur reed aanvankelijk door, doch keerde na eenigen tijd terug. Hij beloofde een dokter van Oldenzaal te zullen halen, daar de aangeredene nog teeken van leven gaf. Hij keerde echter niet terug. Door de politie werden derhalve den geheelen nacht nasporingen gedaan. Daar het nummer ge noteerd was, gelukte het heden een zekere B. uit Enschede aan te houden. Na het afnemen van een verhoor is hij in voorloopige hechtenis gesteld. N.v d.D. Vijf jaar wegens poging tot doodslag. Het Gerechtshof te Den Bosch veroor deelde, overeenkomstig den eisch van den advocaat-generaai, P. J. D. Metselaar te Amstenrade tot vijf jaren gevangenisstraf wegens het veroorzaken van dood door schuld. Verd. had een met hagel geladen geweer afgeschoten op J. S., ten gevolge waarvan deze op slag werd gedood. De rechtbank te Maastricht had verd. veroor deeld tot negen maanden gevangenisstraf wegens poging tot doodslag. N. v. d. D. De „Oraf Zeppelin” weer thuis. De Zeppelin is Zaterdagavond 9.20 te Friedrichshaven vlot geland. In de straten van Friedrichshaven was het buitengewoon druk en duizenden* menschen stroomden in de richting van de luchtschepenwerf. Politie en militairen handhaafden de orde. De stad was geheel met vlaggen versierd. Ook in Engeland een vrouwenmoordenaar? De NIEUWE SNEEKER COURANT is een abonnementsorgaan, verschijnt Dinsdags en Vrijdags. Abonnementsprijs fn Adveitentieblad en wordt gratis bezorgd bij allen die te Sneek geen abonné zijn op de Nieuwe Sneeker Courant en bovendien huls-aan-huis verspreid: te Hommerts, Jutrijp, Tirns, Ooênga, Gauw, Deersum, Scharnegoutum, Roodhuis, DURANT De SNEEKER COURANT ig een cl. D. I r H l i i SNEEKER 1IEUW te?

Sneeker Nieuwsblad nl | 1930 | | pagina 1