Officieel orpan der ?emeente Sneek Ba d-Ar tikele n Irma de Duivelin Mag. „DE DUIF" Nieuwstijdingen. FEUILLETON. annex SNEEKER COURANT (73e Jaargang) Dit No. bestaat uit 2 bladen. 46e jaargang No 75 Een te Blad Woeiistm* 18 «Buvd Reclame kolom. Officieel Gedeelte. Enorme keuze tegen lage prijzen Uitga»# KJEZEbKlNK «SU tio. De SNEEKER COURANT is een Regelprijs 9 cent, abonnementen belangrijke korting. I. Jhr. R. H. G. NAHUYS 47. r (Wordt vervolgd). zei ik, „deze r r 1 1 t t 1 e Dinsdags te Woudsend, Heeg, Nijezijl, Folsgare, Nijland, Oppenhuizen, Uitwellingerga, Oudega (W.), IJsbr jchtum, Wolsum, Harich, Hetnelum, Bakhuizen, Nijemirdum, Sondel, Sloten, Tjerkgaast, Spannenburg, ropplngawier, Warns, Rauwerd - Cootröle op de oplaag toegestaan. tot het kenbaar maken van wenschen om bij een bepaald korps te worden ingedeeld. SNEEK 17 Juni 1930. 1 door „S A P P E R” Geautoriseerde vertaling uit het Engelsch door Opening Nieuwe Veemarkt Sneek. De voorbereiding voor de feestelijkheden ter gelegenheid van de opening van de Nieuwe Veemarkt alhier op 16 en 17 Sept, a.s. is thans in vollen gang. Het vraag-pro- gramma voor de tentoonstelling van gere gistreerd en ongeregistreerd vee, voor welke exposities meer dan f4000 aan prijzen zijn beschikbaar gesteld en die tot de grootste behooren in Friesland ooit gehouden, is ver schenen en verkrijgbaar bij den secretaris van ’t comité, den heer H. de Boer, Looxma- gracht. De voorbereiding van het concours hippique, bij de h.h. Baerdt van Sminia en Plet in zoo goede handen, vordert goed; voor deze afdeeling zijn f 1600 aan prijzen beschikbaar gesteld; naast de gewone con coursnummers, waaraan de bekendste die ren zullen deelnemen, krijgen we de verrich tingen van een Rijvereeniging te zien, welke ongetwijfeld een zeer groote attractie voor de te verwachten talrijke bezoekers zullen vormen. Over de vele andere feestelijkheden op die dagen te houden volgen nadere be richten. Een eere-comité zal worden gevormd. HINDERWET. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van SNEEK maken bekend: dat ter secretarie ter inzage ligt een door hen tot de Gedeputeerde Staten van Fries land gericht verzoek om vergunning tot het oprichten van een openbaar slachthuis op het perceel kadastraal bekend gemeente Sneek, Sectie C, no. 2798 (gedeeltelijk) ge legen aan den Oppenhuizerweg, aldaar. dat op Woensdag, den 2 Juli 1930, des middags te 12 uur, ten gemeentehuize aldaar gelegenheid zal worden gegeven om tegen het verzoek bezwaren in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lich ten en dat zoowel de verzoeker, als zij die bezwaren hebben in te brengen, gedurende drie dagen voor evengemeld tijdstip ter se cretarie, in de gewone bureau-uren, van de ter zake ingekomen bescheiden kennis kun nen nemen. De aandacht wordt er inzonderheid op gevestigd, dat volgens de heerschende op vatting, slechts tot hooger beroep gerech tigd zijn zij, die voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, ten einde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. SNEEK, 18 Juni 1930. dient te worden genomen de aangelegen heid van het verschaffen van financieele steun of garantie bij het verkenen van hypothecair- en bedrijfscrediet. Bij een reddingspoging verdronken. Zondagmorgen is de 16 jarige Dijkstra, uit Overdinkel, in de Dinkel verdronken. Hij was met zijn broer en een zekere A. de Leeuw aan het baden. De beide broers konden niet zwemmen. Plotseling begaf één hunner zich te ver van den kant en kwam in levensgevaar te verkeeren. De Leeuw, etn goed zwemmer, wist hem te redden. De andere echter, die zijn broer eveneens te hulp was geschoten, is ver dronken. Een dokter, die spoedig ter plaatse was, slaagde er niet in de levensgeesten op te wekken. Roeiboot op den Dommel om geslagen. Scholier uit Eindhoven verdronken. De gebroeders Corn, en Jan Jolie, resp. 21 en 13 jaar, Jan v. Amelsvoort, 15 jaar en Hub. Bongenaars, 18 jaar, waren met een (jzeren roeiboot de Dommel te Eind hoven opgevaren, toen in de kolk voor den Gennepschen watermolen de boot water schepte en omsloeg. De etaleur C. Jolie wist zwemmende den oever te bereiken en redde bovendien zijn broertje Jan. Ook v. Amelsvoort wist zich te redden, doch Bon genaars, woonachtig Jan Luykenstraat 29, verdween in de diepte en kon eerst later door de zwemmers op den kant gebracht worden. Toepissing van kunstmatige adem haling en medische hulp met een zuurstof apparaat hadden geen resultaat. De jongen bleek reeds te zijn overleden zijn lijk werd naar het politiebureau vervoerd. Bennekomsche moordzaak voor de rechtbank. In de Bennekomsche moordzaak, die he den voor de rechtbank te Arnhem zal wor den behandeld, zuilen van de zijde van het O. M. zestien getuigen worden gehoord. De verdediging heeft een 20-tal getuigen a décharge gedagvaard. De behandeling der zaak ving om tien uur ’s morgens aan en zou, naar verondersteld werd, ten minste den geheelen dag in beslag nemen. De behandeling geschiedt met gesloten deuren. Gelukkig in het spel. Mej. Jenny Dolly, een van de bekende Hij rukte wild zijn sigarettenkoker uit zijn zak en begon op en neer te loopen. En voor de eerste maal sedert ik de kamer binnen gekomen was, nam ik haar nauwkeuriger op. En hoe langer ik keek, des te meer nam mijn verbijstering toe. Het geheel was in overeenstemming met het gedeelte dat ik van uit de gang had kunnen zien. Steenen en steeds maar steenen, blijkbaar wille keurig neergeworpen. En toch, was dit zoo? Bestond er niet een bepaalde rangschikking? Ik merkte één ding op waarvan ik gruwde. Naast den ruw gehouwen zetel waarin ik zat, stonden andere vijf andere, dus te zamen zes. En ieder was toegerust met de zelfde stalen knippen als die, welke mijn polsen omsloten. Zes zetels en wij waren ook met ons zessen. Welke fantastische voornemens waren aan het gekrenkte brein van deze vrouw ontsproten? Alleen de tijd, en de tijd alléén, bedacht ik huiverend, zou het leeren. Het geluid van een deur die geopend werd, was oorzaak dat ik mijn hoofd om wendde: Irma was teruggekeerd. Maar nu werd zij vergezeld door een andere vrouw die geblinddoekt was. En terwijl mijn polsen plotseling koortsachtig hamerden, wist ik dat dit Phyllis Drummond in leven den lijve was. Zij was blijkbaar uit haar slaap gewekt. Haar bloote voeten staken in muiltjes, en zij had een peignoir over haar pyama’s ge slagen. Haar gedicht onder den zakdoek die haar voor de oogen gebonden was, was bleek, maar ontegenzeggelijk vastberaden; de hand op den arm van haar geleidster ge legd, liep zij met vasten tred en zonder aar zeling, tot de andere vrouw haar tegenover mijn zetel liet stilstaan. 46. Dolly Sisters, die als danseressen zoo groote vermaardheid hebben verworven, heett dezer dagen in het casino van Le Touquet ge speeld aan de baccarat-tafel. Volgens een gerucht zou zij 5.200,000 frcs. hebben ge wonnen. Brand in een school. Gedurende een filmvertooning op de derde étage van een school te Kief, waarbij 500 kinderen aanwezig waren, is een film in brand gevlogen. De paniek, die onder de kinderen ontstond, werd nog grooter doordat een trap instortte. Bij de ramp zijn 28 kinderen om het leven gekomen en vele liepen brandwonden en kwetsuren op. De bandieten te Chicago. De moord op den journalist Lingle, die als verslaggever van de „Chicago Tribune” voor de misdaden, langzamerhand te veel wist van de methoden der onderwereld en Dinsdag door bandieten is doodgeschoten, is het sein geweest voor een algemeen verzet tegen het optreden der misdadigers in Chicago. De voornaamste bladen in die s‘ad hebben een overeenkomst gesloten met de „Chicago Tribune” ten einde den ban dieten den oorlog te verklaren. De onduldbare schendingen in het af- geloopen jaar van het burgerlijk fatsoen en de openbare veiligheid in Chicago zijn, zoo zeggen de bladen in een resolutie, geculmineerd in den laffen moord op den journalist. „Gezien de oorzaken van het ongeloofelijke aantal van honderd moorden in niet meer dan een jaar, stellen wij on ze geheele organisatie en al onze middelen ter beschikking voor een algemeene zuive ring van de benden, van de politie en van de overheid, waar corruptie en misdadig heid zich ook maar mochten bevinden”. De steden in den omtrek van Chicago nemen speciale maatregelen tegen het groote aantal bandieten, dranksmokkelaars, bor deelhouders en andere misdadigers, die per trein, per auto en per vliegtuig uit Chi cago wegvluchten. Er hebben reeds arres taties plaats gehad in staten op grooten afstand van Chicago, zooals Kentucky, Kansas en Texas. Te New York houdt een speciale afdeeling rechercheurs toezicht bij alle spoorwegstations en vliegvelden en in het bijzonder is scherpe controle uitgeoe fend bij den bokswedstrijd SharkeySchme- ling, waar, naar men vermoedde, vele ver dachte individuen uit Chicago zich zouden laten zien. DIENSTPLICHT. Wenschen omtrent toewijzing aan bepaalde korpsen. De BURGEMEESTER van SNEEK vestigt de aandacht van belanghebbenden op de aan het Stadhuis aangeplakte open bare kennisgeving betreffende de gelegen heid voor dienstplichtigen, der lichting 1931 het meubilair uit”. „Hoor eens, mijnheer”, N. Burgstraat SNEEK - Tel. 457 Hij zag mij_ gemelijk aan, en ik begreep er hoe langer hoe minder van. Hoe ik mijn best ook deed, ik kon onmogelijk nagaan wat er in zijn hoofd omging. Als hij, zooals ik nu weet, Toby Sinclair, en mij ook, als spionnen gesignaleerd had, zou men hebben mogen verwachten dat hij teekenen van blijdschap gegeven zou hebben, omdat hij een van ons op zulk een gemakkelijke wijze gevat had. In plaats daarvan scheen hij be slist het land over mijn aanwezigheid te hebben. Weliswaar had ik hem in het mid den van zijn liefdesbetuigingen overvallen, maar ik voelde dat dit er niet de reden van was. „Jij moet één van hen zijn”, sprak hij half tot zichzelf. „En die vlinderjager evenzoo. Vervloekt! Jullie kruipen overal, als konij nen”. Ik zei niets, er begon licht over den toe stand te dagen. Onze vrieind met de dunne lippen wilde de dame hebben, en wel zeer spoedig. Maar alvorens hij haar kreeg, lag er in den waren zin des woords, nog een berg werk voor hem. En dat werk had tot heden bestaan in het uit den weg ruimen van ons alle zes. Hij geloofde dat er reeds drie naar de andere wereld geholpen waren; de afrekening met de anderen was nog slechts een kwestie van tijd. En nu stond hi voor het feit dat nieuwe leden tot het clubje toegetreden waren, waardoor het bereiken van zijn doel vertraagd dreigde te worden. „Hoe voor den duivel ben je hier geko men?” vroeg hij nijdig. „Aan hetgeen ik reeds meegedeeld heb, heb ik niets toe te voegen”, herhaalde ik met een. glimlachje. „Wees vervloekt!” smaalde hij. „Het zal niet lang duren of je zult dat glimlachen af- „Als je niet zoo’n ezel geweest waart zou geleerd zijn. Misschien kun je erom lachen je niet in dien toestand verkeeren. En nu dat je deze kamer nooit levend verlaten daar zit, maak je als het ware een deel van waarom kwam je hier?” i „Dat”, merkte ik op met een vertrouwen - -’--1,J :,t ver was van te voelen, „staat nog te bezien”. Urgentieprogram van het Landbouwcomité. Het koninklijk Nederlandsch landbouw- comité heeft in verband met den toestand, waarin de Nederlandsche landbouw op het oogeublik verkeert, een urgentie programma samengesteld, waarin het heeft aangegeven onderscheidene directe en indirecte midde len welke naar de overtuiging van het Comité zullen bijdragen tot een verbetering van den toestand. In dit program worden als directe mid delen aangegeven 1. Maatregelen tegen dumping. 2. Het openen van de mogelijkheid van een autonoom tarief van invoerrechten met behoud van de onvoorwaarlijke meestbe- gunstiging. scherts gaat alle perken te buiten. Ik erken niet het recht gehad te hebben mij in uw garage op te houden, maar dat is nog geen reden waarom ge mij op deze wijze behan delen zoudt”. Hij sloeg er geen acht op; hij sprak zachtjes met de vrouw. En eensklaps knikte zij met het hoofd en trad op mij toe. Zij stond eenigen tijd voor mij en staarde mij recht in de oogen; toen sprak zij: „Kent gij Hugh Drummond?” Nu had ik, in mijn onderbewustzijn, ge loof ik, deze vraag verwacht, en ik kon niet nalaten mijzelf te bewonderen over de hou ding die ik aannam. „Hugh Drummond?” Ik keek haar wezen loos aan. „Ik heb nooit in mijn leven van den man gehoord”. Zij bleef mij aanzien, maar mijn aange zicht verried haar niets. Eindelijk keerde zi, zich om en sprak tot den man. „Och”, hoorde ik hem zeggen, „we kun nen het probeeren”. Zij liep naar een deur, die in den beklee- den wand verborgen was, en liet mij met den man alleen. „Wat is er verder gebeurd met dien „slimmen” rakker, die zich voor een verza melaar van vlinders uitgaf?” vroeg hij op eens. „Daarvan heb ik geen flauw denkbeeld”, antwoordde ik. „Hij verliet het hotel vóór het diner”. „Zeg geen kwaad van hem”, beet, hij mij toe. „Het zou je in jouw geval niet baten”. „Dat was ook mijn voornemen niet”, merkte ik op. „Ik zie er niet de minste reden Zomerfeest S. B. B. en S. D. A. P. 14 Sept, demonstratie te Amsterdam. Men verzoekt ons even te verwijzen naar de adv. betreffende bovengenoemd Zomer feest en de demonstratie op 14 Sept., in dit blad voorkomende. Sijbrandaburen, Offingawier, Terzool, Gaastmeer, Balk, Stavoren, Wyckel, 3. Het verleenen van regeeringssteun aan de suikerbietenteelt. 4. Het verleenen van tijdelijken steun aan de coöperatieve aardappelmeelindustrie, hetzij in den vorm van een renteloos voor schot, hetzij op andere wijze. 5. Uitvaardiging van een z.g. maalge- bod, waarbij wordt voorgeschreven, dat van bet bakmeel, dat hier te lande wordt gebruikt, bij de broodbereiding een zeker percentage afkomstig moet zijn van in- landsche tarwe. 6. Afschaffing van den vleeschaccijns. 7. Verlaging van de vrachttarieven der spoor- en tramwegen voor land- en tuin bouwproducten. 8. Tijdelijke ontheffing van het land bouwbedrijf van de lasten der sociale ver zekering. 9. Afschaffing van de crisis-opcenten op de grondbelasting. 10. Schatting van de waarde van vaste goederen voor de successie- en vermogens belasting naar de gebruikswaarde, inplaats van naar de verkoopswaarde. 11. Bevordering van het gebruik van Nederlandsche land- en tuinbouwproducten bij overheidsbedrijven en Instellingen. 12. Verlaging van de kosten, verbonden aan den ullvoer van vee als daar zijnde keurloonen, kosten der voorbehoedende inentingen, etc. Als indirecte middelen, waarvan de toe passing niet onmiddellijk tot verbetering van den toestand van den landbouw voert wor den genoemd 1. Instelling van een afzonderlijk mi nisterie van Landbouw. 2. Wederaanstelling van een directeur- generaal van den landbouw. 3. Uitbouw van den binnenlandschen en buitenlandschen landbouwvoorllchtings- dienst. Uitbreiding van het landbouwon derwijs, inzonderheid van het lager land bouwonderwijs, alsmede betere outillage van de directie van den landbouw. 4. Krachtige uitvoering van de land- bouw-uitvoerwet. 5. Krachtige steun van de regeering ten aanzien van den aanleg van telefoon, wa terleiding, verbetering der verkeersmiddelen, verbetering der tertiaire wegen en derge lijke, waardoor de bewoonbaarheid van het platteland wordt bevorderd en de trek naar de steden wordt tegengegaan. Tenslotte is het Landbouw Comité van oordeel, dat door de regeering in studie „Ik ben niet gewoonbegon ik uit de hoogte. „Zwijg!” riep de vrouw gebiedend. „Moet ik begrijpen dat je dezen man kent, Paul?” „Ik ontmoette hem gisterenmiddag bij Stonehenge,” zei hij. „Een Bankbediende met onbepaalde vacantie. Heeft verleden jaar Zuid-Amerika bezocht; is voornemens het volgend jaar Australië te bezoeken. Ik wil óók bediende bij die Bank worden. Zijn oogen boorden zich diep in de mijne, en ik verwenschte mezelf om mijn domheid. Ik, die overtuigd was mijn rol zoo uitmun tend gespeeld te hebben dat ik de eenige was die niet verdacht werd. Ik probeerde het met verdere brutaliteit. „Ge zijt zeer schrander, mijnheer,” zei ik koeltjes. „Maar niet schrander genoeg. Mijn vader heeft een van de weinige particuliere Banken die nog over zijn, en ik ben bij hem zeg. Hier één, en daar één”, op kantoor. Evenwel, zooals ge begrijpen! E. zult, niet als gewoon bediende. En ten einde1 andere keus over te blijven. Toen hoorde ik ken, of welken invloed hij op mijn oogen- 4-« .„■.—.RLnM ln« KL" t->n on l r\1z\+o£»linrr rrolzlilz otn (-xiroo diinno c hl i Izlzpl i i LrPn kzlTl IlitOPfpTlPn”. zich over mijn polsen. Ik „Als je niet zoo’n ezel geweest waart „Doe geen moeite”, zei hij. „Zooals je de waarheid, mijn vriend. Wie ben je, en zult”. - j „Dat”, merkte ik op met een vertrouwen „Aan hetgeen ik reeds meegedeeld heb, dat ik ver was van te voelen, „staat nog te heb ik niets toe te voegen”, zei ik. (bezien”. De NIEUWE SNEEKER COURANT is een abonnementsorgaan, verschijnt Dinsdags en Vrijdags. Abonnementsprijs in de stad f 2,50, naar buiten fr. per post f 3.60, Advertentieblad en wordt gratis bezorgd bij allen die te Sneek geen abonné zijn op de Nieuwe Sneeker Courant en bovendien huis-aan-buis verspreid Vrijdags te Hommerts, Jutrijp, Tirns, Goënga, Gauw, AbbegaOosthem, Deersum, Scharnegoutum, Roodhuis, Langweer, Bozum Alle advertentiën worden In beide bladen opgenomen. op kantoor. Evenwel, zooals ge begrijpen mijn geest te verrijken, laat hij mij nu en dan een buitenlandsche reis maken.” „Zeer belangwekkend,” antwoorde hij. „En buitengewoon aardig van uw vader. In ieder geval, deze leugen is beter dan de voorgaande. Ge gaat vooruit.” „Houd op met al dien onzin”, zei de vrouw bits. „Hoe komt het, dat ik van dezen man niets afweet?” „Liefste”, zei hij onderworpen, „wat was het nut daarvan?” „Volgens je eigen woorden”, beet zij hem toe, „kwam hij je verdacht voor. Waarom werd het mij niet bericht?” Haar stem trilde van toorn. Zij keerde zich tot mij. „Wie ben je, klein ondier?” „Ik heet Seymour”, antwoordde ik be dremmeld. Haar stemming veranderde plotseling, en zij stak een sigaret aan. „Plaats hem op een van de zetels”, beval zij met kalme stem. „Hierheen, mijnheer Seymour,” noodigde de man uit. „En als ik weiger?” viel ik uit. Een oogenblik staarde hij mij aan zijn dunne lippen opeengeklemd en onbeweeglijk. „Dan”, zei hij bedaard, „schiet ik je op de plaats waar je staat door je hersens”. „Een krasse maatregel”. Ik probeerde dapper te spreken. „Maar, mag ik vra gen Hij trok zijn revolver en richtte haar op mij. „Hier!” schreeuwde hij. „Hier! En gauw. Kom hier!” Hij liep naar een van de steenen, en ik volgde hem. Hoe meer ik dien man zag, des te minder hield ik van hem. Ik zag dat de steen waarnaar hij wees ruw in den vorm van een zetel gebeiteld was. „Ga zitten, en plaats je armen waar ik je Ik gehoorzaamde; er scheen mij geen voor, een toevallige hotelkennis te bespre- een plotseling geklik, en twee dunne stalen biikkelijken toestand kan uitoefenen”, knippen sloten wrong mijn polsen en hij lachte. IIEUWE SNEEKER COURANT j 14. z4 /-» TT 4-nn ainrlo

Sneeker Nieuwsblad nl | 1930 | | pagina 1