Officieel orgaan der gemeente Sneek Uit onze Raadzaal. (73e Jaargang) Dit No. bestaat uit 2 bladen. Nieuwstijdingen. Ne 77 Eer«te Blad 463 Jaargang M ornNiiHqg Juni Uitgave K1EZEHK1NJK. eu 60. I De NIEUWE SNEEKER COURANT is een abonnementsorgaan, verschijnt Dinsdags en Vrijdags. Abonnementsprijs In De SNEEKER COURANT is een Regelprijs 9 cent, abonnementen belangrijke korting SNEEK, 17 Juni 1930. Aan den Gemeenteraad. Artikel 40a. Artikel 40c. Artikel 40d. bepaalde bij dat lid van toepassing is, zulks behoudens 2 d. t Terzool Wyckel, achter artikel 40 vijf nieuwe artikelen worden in gevoegd, luidende als* volgt: Artikel 40b. 1. De afvoerleidingen van hemel-, huishoud- of bedrijfs- water, faecaliën en urine moeten op zoodanige diepte worden gelegd, dat de bovenkant, ter plaatse waar de leiding de straat bereikt, minstens 0.50 M. onder den bo venkant van de straat of het trottoir ligt. 2. Vanwege de gemeente wordt op kosten van den aan vrager de aansluiting gemaakt. De aansluiting op het gemeenteriool geschiedt door een T- of bochtstuk van gresbuis in de kruin van het riool. De aansluiting aan openbaar water geschiedt ter hoogte van Friesch Zomer- peil. 1. e. 1. Dinsdags te Woudsend, Heeg, Nijezijl, Folsgare, Nijland, Oppenhulzen, Uitwelllngerga, Oudega (W.), IJsbi .chtum, Wolsutn, Harich, Hemelutn, Bakhuizen, Nijemirdutn, Sondel, Sloten, Tjerkgaast, Spannenburg, ropplngawier, Warns, Rauwerd - Contröle op de oplaag toegestaan. Gedeputeerde Staten hebben hun beslissing op het hun ter goedkeuring toegezonden raadsbesluit d.d. 18 Februari jl. no. 9 tot wijziging van de bouwverordening verdaagd en het besluit aan ons teruggezonden met uitnoodiging het, met het oog op enkele bedenkingen daartegen bij hen ge rezen, aan U ter nadere overweging aan te bieden. Aan deze uitnoodiging gevolg gevende, meenen wij er aanstonds op te moeten wijzen, dat niet de hoofdzaken, in het besluit geregeld, als zoodanig bezwaar hebben ontmoet, doch slechts enkele detailpunten, voornamelijk de waterloozing en den faecaliënafvoer betreffende. Blijkens door den Directeur der Gemeentewerken uit gebracht rapport, dat, met het desbetreffend schrijven van Gedeputeerde Staten, hierbij is gevoegd, en waarmede wij ons, wat den zakelijken inhoud betreft, kunnen vereenigen, kan aan de bedenkingen van Gedeputeerde Staten zonder bezwaar worden tegemoet gekomen. Aan de hand van dit rapport hebben wij een nieuw besluit ontworpen, dat wij U, zooals het hieronder is geformuleerd, ter vaststelling aan bieden. De Raad der gemeente Sneek; Gelezen het voorstel van Burgemeester en Wethouders d.d. 17 Juni 1930, no. 1.778.51(1), om in verband met enkele daartegen bij Gedeputeerde Staten gerezen beden kingen, zijn besluit van 18 Februari jl. no. 9 tot wijziging der Bouwverordening in te trekken en te nemen een nieuw besluit, waarin aan die bezwaren wordt tegemoet gekomen; Gelet op het advies der Gezondheidscommissie met den zetel Sneek, d.d. 22 November 1929; Artikel 23. Het is verboden gebouwen te bouwen van hout of met houten voor-, achter- of zijgevels. Burgemeester Wethouders kunnen in bijzondere gevallen vrijstelling 5. De eigenaren van, de rechthebbenden op, of de be heerders van bestaande gebouwen moeten toestaan, dat, ter voorziening in de ventilatie der gemeenteriolen, meta len, luchtdicht bewerkte kokers of buizen, tot tenminste 1 M. boven de dakgoot of het dakvlak opgetrokken, aan hunne gebouwen worden en blijven bevestigd. ontheffing van Burgemeester en Wethouders overeenkom stig artikel 21, 2e lid. Artikel 23 wordt gelezen als volgt: en J ver- leenen van dit verbod. In dit geval gelden de door hen te stellen nadere eischen. 2. Van deze bepaling kan door Burgemeester en Wethou ders vrijstelling worden verleend: a. in bijzondere gevallen; b. bij huizen met een verdieping; c. bij huizen met een kel der, waarvan de vloer beneden peil ligt. B. en W. nebben den raad o. a de volgende voorstellen aangeboden: No. 1.778.51(1). Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot intrekking van het raadsbesluit d.d. 18 Februari 1930, no. 9 en tot het nemen van een nieuw besluit tot wijziging der Bouw verordening. Sijbrandaburen, Offingawier, Gaastmeer, Balk, Stavoren, 1. Burgemeester en Wethouders kunnen van het be paalde in het 3e lid van artikel 40 vrijstelling verleenen. 3. De onderlinge verbinding van socketbuizen voor val- pijpen moet geschieden door vulling van de sockets veer ongeveer de helft met schiemansgaren en voorts met lood, asphalt, of ander gelijkwaardig dichtingsmateriaal. 4. De valpijpen van de privaten, waarop boven elkaar meer dan één privaat zijn aangesloten, moeten tot 1 M. boven de dakgoot of het dakvlak of zooveel hooger als het in bijzondere gevallen in het belang van de gezondheid door Burgemeester en Wethouders noodig wordt geacht, worden verlengd met buizen van lood of van geasphalteerd gegoten ijzer, waarvan de doorsnede niet minder mag bedragen dan die van de valpijp, tenzij vergunning wordt verleend een andere wijze van afvoer van rloolgassen toe te passen. en dergelijke in de bedoelde leidingen 2. In dat geval heeft de verwijdering der faecaliën plaats volgens het in deze gemeente bestaande tonnen stelsel, overeenkomstig artikel 40e. 2. Burgemeester en Wethouders kunnen van het be paalde in het le lid ontheffing verleenen, onder nader door hen te stellen eischen ter verzekering van een goede drinkwatervoorziening. c. aan de afdeeling V van hoofdstuk I een nieuw artikel wordt toegevoegd, luidende als volgt: Artikel 216. Ten opzichte van iedere woning, als bedoeld in artikel 21a zal alsnog aan het bepaalde in het le lid van artikel 21 moeten worden voldaan binnen twee maanden nadat van gemeentewege een hoofdbuis der waterleiding zooda nig is gelegd, dat ten opzichte der betrokken woning het 15. De onderdeden van grpndleidingen, welke buiten de gebouwen liggen, moeten van gresbuizen worden ge maakt en aan elkander worden verbonden door aanvulling van de sockets door cementmoftel of door asphalt. 1. Valpijpen van privaten, urinoirs, badkuipen, goot steenen en andere .inrichtingen tot afvoer van huishoud en bedrijfswater moeten bestaan uit gegoten of getrokken ijzeren socketbuizen, in- en uitwendig deugdelijk geasphal teerd, of uit looden buizen. Zij moeten binnen het gebouw worden aangebracht. b. artikel 21 wordt gelezen als volgt: 1. Elke woning, liggende aan een straat, waarin zich een hoofdbuis der waterleiding bevindt, moet van een aan sluiting aan de drinkwaterleiding met tenminste één aftap- kraan binnenshuis worden voorzien, terwijl voor de levering van water, zoolang de woning bewoond is, doorloopend gecontracteerd moet zijn overeenkomstig de „Tarieven en voorwaarden, waarnaar water kan worden betrokken uit de gemeentelijke waterleiding te Sneek”. BESLUIT: I. in te trekken zijn besluit d.d. 18 Februari 1930, no. 9 tot wijziging der bouwverordening; 2. De inwendige middellijn van valpijpen van privaten mag niet mnder bedragen dan 0.10 Meter. Afscheidingen tusschen de verschillende vertrekken, I stoppingsstukken worden geëischt. 12. Binnen een gebouw moet de grondleiding bestaan uit in- en uitwendig geasphalteerde gegoten ijzeren socket buizen. II. voorbehoudens goedkeuring van de Gedeputeerde Staten de bouwverordening dier gemeente te wijzigen in dien zin, dat: 16. Voorzoover de grondleiding buiten de gebouwen in het grondwater ligt, kan de in het vorig lid omschreven verbinding met lijvige klei geschieden, indien daartegen bij Burgemeester en Wethouders geen bezwaar bestaat. 17. De grondleiding moet, behoudens vrijstelling, zoo danig zijn ingericht, dat zij met een buisleiding, niet wijder dan 0.15 M., op het gemeenteriool of openbaar vaarwater kan worden aangesloten. 13. Het dichten van de sockets moet geschieden voor ongeveer de helft van de diepte van de sockets met schie mansgaren’en vervolgens met lood of met asphalt. Onze vroegere stadgenoot de heer K. Dijkstra oud leerling der M. T. S., thans te Wageningen, slaagde voor het examen Techn sch ambtenaar Bouw- en Woningtoezicht. Zaterdagochtend ontstond er een begin van brand In een woning aan de v. d. Horstbuurt. De bewoonster had een pan met vet op het vuur gezet en was toen een boodschap gaan doen F enige buren wisten met emmers water den brand te blussthen. De brandweer, die gealarmeerd werd, behoefde niet op te treden. De schade is niet belangrijk. Vreemdelingenverkeer heeft besloten voor de bloemversieringen in de stad ge durende dezen zomer de volgende prijzen beschikbaar te stellenVoor de mooiste bloemversiering door middel van een buurt- ve/eeniglrg een eersten prijs van f 25 en een tweeden prijs van f 15 en voor bloem versiering aan particuliere woningen als eerste prijs een vergulde medaille, tweede prijs een bronzen medaille. Bovendien stelde zij een medaille beschik baar voor de op a.s. Zaterdag te Sneek te houden zwemwedstrijden. De commissie voor het beoordeelen der bloemversieringen zal bestaan uit de heeren P. Henstra, voorzitterA. Goodijk, F. W. Schaap en den heer Middendorp, stadstui nier. Het ongeluk in het Geuldal. Naar wij vernemen, worden 2 gewonden bij de instorting van de mergelrotsen bij Oeulhem, toen een aantal leerlingen van de Kweekschool te Haarlem daar een be zoek brachten, bij welke gelegenheid de leerling Visser uit Zandvoort op slag werd gedood, nog steeds verpleegd in het zie kenhuis te Maastricht, waarheen ze na het ongeluk waren gebracht. Men is er dadelijk na het ongeval toe overgegaan om van één der zwaar gewonden, een jongeman uit Haarlem, een deel van het verbrijzelde been te amputeeren, maar de geneesheeren heb ben tot nu toe niet kunnen besluiten met het oog op den gezondheidstoestand van den gewonde om het andere deel te ver wijderen. De tweede gewonde herstelt ge leidelijk, ofschoon langzaam. Een andere leerlinge, die bij het ongeluk tegenwoordig was, maar geen letsel kreeg, is nog niet in staat, haar lessen te hervatten, tenge volge van een zenuwstoring. In een hachelijke positie. Vrijdagmorgen omstreeks half 9 waren, naar het „Centrum” meldt, eenige spoor wegarbeiders aan het herstellen tusschen de rails in de directe nibijheid van den overweg aan den Vleutenschenweg te Utrecht. Plotseling geraakte een der wegwerkers met de hak van zijn schoen tusschen de rails bekneld, tegelijkertijd, dat de wissel verzet werd. Heftige pogingen werden door den man en zijn collega’s aangewend om zijn voet los te rukken, want eensklaps kwam een D-treln van de lijn Dén Haag Rotterdam aanstormen. Gelukkig waren eenige hon derdtallen meters daarvoor de seinpalen pas even van te voren op veilig gezet, zoodat de trein iets in vaart verminderd was. Met een groote tegenwoordigheid van geest rende de overwegwachter den trein tegemoet, luide stooten op zijn hoorn ge vend. De machinist, opmerkzaam gemaakt door het hoorngeblaas en de bewegingen van den man, die hartstochtelijk met de armen zwaaide, remde uit volle macht Precies één meter voor den vastgeknelden man stond de D-trein stil. Een woord van hulde aan den overweg wachter, die een groote tegenwoordigheid van geest toonde, en aan den scherp op- lettenden machinist der expresse, is wel op zijn plaats. 2. gangen, portalen en dergelijke ruimten, inbegrepen die van slaapkamers, mogen niet van schot- of latwerk of eenig ander brandbaar materiaal worden samengesteld. Solied en dicht houten schotwerk is alleen toegestaan voor kleine afscheidingen, bij voorbeeld onder trappen, voor kasten, voor een klein zolderkamertje een dergelijke, een en ander ter beoordeeling van Burgemeester en Wethouders. 3. In gebouwen met afzonderlijke bovenwoningen mogen de wanden langs de trappen, voerende naar die woningen, alleen gemaakt worden van gebakken steen, tenzij Burgemeester en Wethouders het gebruik van een ander brandvrij materiaal vergunnen. 4. In gebouwen met afzonderlijke bovenwoningen moet tegen de onderzijde der bintlagen, die de scheiding uit maken tusschen de bovenwoning en de daaronder gelegen ruimten, alsmede tegen de onderzijden der trappen, voe rende naar die woningen, zoo deze niet uit brandvrij materiaal bestaan, plafonds van pleisterwerk of een ander onbrandbaar materiaal worden aangebracht. artikel 20 wordt gelezen als volgt: In iedere woning of op den daarbij behoorenden grond, moet tenminste één door middel van een venster of een luchtkanaal, groot tenminste 0.04 M.2, rechtstreeks met de buitenlucht gemeenschap hebbend, privaat worden aan- gebrdcht, dat behoorlijk betimmerd, en van binnen afsluit baar moet zijn. 2. Het is verboden een privaat te hebben in een woon- of slaapvertrek of op een plaats, die daarmede gemeen schap heeft, tenzij het privaat door een portaal van die kamer is gescheiden. 3. Voorzoover in andere gebouwen dan woningen of op den daarbij behoorenden grond privaten voorkomen, moeten deze, tenzij daaromtrent andere wettelijke regelen gelden, voldoen aan de eischen, in het eerste lid om schreven. 4. Het hebben van privaten aan de openbare straat is verboden. 14. Bij richtingsveranderingen en bij opneming in de grondleiding van vertakkingen en valpijpen, moeten bochtstukken worden ingebouwd van vormen en afmetin gen, waartegen bij Burgemeester en Wethouders geen be zwaren bestaan. De inwendige afmeting van de grondlei ding mag niet minder zijn dan 0.125 M. 8. In bijzondere gevallen kunnen door hen afwijkingen worden toegestaan van het in het zesde lid van dit artikel voor beerputten voorgeschreven model en van de eischen, waaraan die inrichtingen overigens volgens de letters a. tot en met j. van dat lid moeten voldoen. 9. Het is verboden de lediging der beerputten anders te doen plaats hebben dan door den Gemeentelijken Reini gingsdienst. 10. De in dit artikel bedoelde leidingen moeten zooveel mogelijk vorstvrij en behoorlijk bereikbaar worden aan gebracht. 11. Waar zulks door Burgemeester en Wethouders noo dig geacht wordt, kunnen kolken, stankafsluitingen, ont- Artikel 40e. 1. Voor woningen en andere gebouwen, niet vallende onder het bepaalde bij artikel 40, heeft de vrwijdering van faecaliën plaats volgens het in deze gemeente bestaande tonnenstelsel. 1. De eigenaar van, de rechthebbende op, of de be heerder van een gebouw is verplicht, terstond na de vol tooiing van dat gebouw, bij den gemeente-architect aan te vragen, de rioleering aan te sluiten op het gemeente riool of op het openbaar vaarwater. 7. Burgemeester en Wethouders zijn bevoegd ten aan zien van beerputten, voor wat betreft de onder a. tot en met j. van het vorige lid genoemde voorwaarden, nadere eischen te stellen. 1 de stad f 2.50, naar buiten fr. per post f 3.60 Advertentieblad en wordt gratis bezorgd bij allen die te Sneek geen abonné zijn op de Nieuwe Snaeker Courant en bovendien huis-aan-huls verspreid V r ij d a g s te Hommerts, Jutrijp, Tirns, Goênga, Gauw, AbbegaOosthem, Deersum, Scharnegoutum, Roodhuis, Langweer, Bozum Alle advertentiën worden in beide bladen opgenomen artikel 40 wordt gelezen als volgt: Elk gebouw moet voorzien worden van een behoor lijke, volkomen water- en luchtdichte en goed loozende leiding voor den afvoer van hemel- en huishoudwater en, eventueel, van bad- en (of) bedrijfswater naar het naastbij gelegen gemeenteriool of naar een openbaar vaarwater. 2. Voor gebouwen’met een beerput geschiedt de afvoer van het huishoud- en badwater wel, die van het regen- en van het bedrijfswater niet over dien put. 3. De afvoer van faecaliën geschiedt voor woningen en andere gebouwen, liggende aan straten, waarin zich een gemeenteriool van voldoende capaciteit en een hoofdbuis der waterleiding bevindt of liggende aan een openbaar vaarwater, waarlangs een hoofdbuis der waterleiding gelegen is, door middel van waterspoeling op closets en van beerputten en leidingen naar het gemeenteriool, respectievelijk naar het openbaar vaarwater. 4. De waterspoeling op het closet moet zoodanig zijn ingericht, dat zich tusschen closet en waterleiding een zelfsluitend tusschenreservoir, of een andere naar het oordeel van Burgemeester en Wethouders voldoende zelf- sluitende installatie, bevindt. 5. De closets moeten voorzien zijn van een stankaf sluiter tusschen privaat en beerput, terwijl de spoeling moet geschieden door middel van de gemeente-waterlei- ding. 6. De beerputten, welke'moeten zijn samengesteld vol gens het door de Hoofdcommissie voor de Normalisatie in Nederland ontworpen cylindrische of rechthoekige mo del, zullen: a. volkomen afgesloten en waterdicht moeten worden gemaakt van beton; b. voorzien moeten zijn van in- en uitvloei-openingen met bochtstukken, reikend tot 0.50 M. beneden den onder kant van de in- en uitvloei-opening. In de bochtstukken zal een ontstoppingsstuk moeten worden aangebracht; c. voor één woning of één ander gebouw ten minste 2.5 M.3, voor twee tenminste 3.5 M.3, voor drie tenminste 4.5 M.3, voor vier tenminste 5.5 M.3 inhoud moeten hebben. Meer dan vier woningen of andere gebouwen mogen niet op denzelfden beerput worden aangesloten, met dien ver stande, dat Burgemeester en Wethouders voor den bouw van groote woningcomplexen, eventueel onder nader door hen te stellen voorwaarden, van dit verbod ontheffing kunnen verleenen. d. een mangat moeten hebben van 0.40 M. in mid dellijn; e. gesloten moeten zijn met een betonnen, ijzeren of steenen deksel van ten hoogste 50 c.M. in middellijn, zoo danig dat daaruit geen dampen kunnen opstijgen; met aarde tot een hoogte van tenminste 0.25 M. overdekt moeten zijn en telkens na het ledigen weder overdekt moeten worden; g. niet onder een gebouw mogen liggen; h. geen muren mogen hebben welke dienen als funda menten van andere muren; i. alleen mogen worden gebouwd op een door Burge meester en Wethouders aan te wijzen plaats, in geen geval minder dan 5 M. van eenig deel van een regenbak ver wijderd; j. voorzien moeten zijn van een of meer afvoerbuizen voor de rioolgassen, van tenminste 5 c.M. middellijn, welke tenminste 1 Meter boven de hoogste dakgoot van het per ceel moeten uitsteken. I. 1. Cl. t 1IEÜWE SNEEKER COURANT annex SNEEKER COURANT A

Sneeker Nieuwsblad nl | 1930 | | pagina 1