Officieel orgaan der gemeente Sneek e I ft FimlOHs. TROMP, Sneek Het adres voor Sigaren, Senoritas, Stokjes, Sigaretten en Tabak Uit onze Raadzaal (73e Jaargang) Dit No. bestaat uit 4 bladen. Iets uit de Sneeker Weeshuis- geschiedenis. HEEREN ROOKERS No 78 Een te Blad Xaler«ife£ «8 Juni 4ü8 Jaargang 1 Ungavw. K1EZEBR1NK en 60. de stad f 2.50, naar buiten fr. per post f 3.60, De SNEEKER COURANT is een ar Wyckel, Regelprijs 9 cent, abonnementen belangrijke korting I D. in artikel 4 wordt ingevoegd een nieuwe letter i, lui- betaling te dwingen; SNEEK, 27 Mei 1930. Aan den Gemeenteraad. Dinsdags te Woudsend, Heeg, Nijezijl, Folsgare, Nijland, Oppenhuizen, Uitwellingerga, Oudega (W.), IJsbiechtum, Wolsum, Harich, Hemelum, Bakhuizen, Nijemirdum, Sondel, Sloten, Tjerkgaast, Spannenburg, roppingawier, Warns, Rauwerd - Controle op de oplaag toegestaan. DE OPKOMST VAN HET SNEEKER BURGERWEESHUIS. No. 1.754.21(11). Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot inrichting van een parkeerterrein voor autobussen, vrachtauto’s en -wagens en par ticuliere auto’s. B. en W. nebben den raad o. a de volgende voorstellen aangeboden: 1. 2. sche 1 E. dende: I worden verzocht aandacht te schenken aan onze etalage, waarin men zal vinden tusschen een groote collectie gevraagde merken SIGARETTEN, onder andere óók die, met het allerlaatste snufje, namelijk z ij d e n doekjes, waarop REPRODUCTIES ZEGT HET VOORT! Dag en nacht verwarmd Magazijn SNEEK, 18 Juni 1930. Aan den Gemeenteraad Onder overlegging van een schrijven van de commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs bevelen wij bij U aan voor de benoeming tot lid dier commissie ter voor ziening in de vacature, welke is ontstaan door het vertrek van het lid, den heer H. Bakker en welke voortduurt door het niet aannemen van de benoeming door den heer P. B. van Ham: Sijbrandaburen, Offingawler, Terzool Gaastmeer, Balk, Stavoren, No. 208. Aanbeveling van Curatoren van het gym nasium voor de benoeming van leeraren aan het gymnasium voor den cursus 1930/1931. SNEEK, 18 Juni 1930. Aan den Gemeenteraad. Het College van Curatoren bij het gymnasium te Sneek heeft de eer, naar aanleiding van het schrijven van Burge meester en Wethouders d.d. 30 Mei jl. no. 208, betreffende benoeming van leeraren aan het gymnasium, U te advi- seeren tot herbenoeming voor den cursus 1930/1931 van de tijdelijke leeraren Mr. G. J. Kloos voor staathuishoud kunde, H. Jongkind voor lichamelijke oefening en J. G. A. Weijers voor oude talen, wier tijdelijke benoemingen op 1 September a.s. expireeren. De desbetreffende adviezen van den Rector en den inspecteur gelieve Uw College hierbij aan te treffen. Het is ongetwijfeld een merkwaardig feit, dat de meeste Friesche steden elk voor zich zelf voor haar eigen weezen wilden en konden zorgen door de stichting van eigen burger weeshuizen, waarin de ouderlooze minderjarigen na het overlijden van hun natuurlijke verzorgers liefderijk werden opgenomen en verpleegd, de stich tingen van dit soort te Leeuwarden, Sneek, Bolsward en Franeker ten bewijze. Het is een nog merkwaardiger feit, dat drie er van in de 17de eeuw naast de bestaande bur ger weeshuizen er nog een tweede Di aco- nie- of Stadsweeshuis deden ver rijzen en wel te Leeuwarden, Sneek en Fra neker. Eerst in de 19de eeuw werden die stichtingen ten behoeve van het verweesde Protestantsche kind aahgevuld met Roomsch-Katholieke instellingen van dien aard. Dit zijn de groote lijnen van de geschiedenis der weezenverpleging in Friesland. Nu de details, wat Sneek betreft. Voor Franeker hebben we die uitvoerig behan deld volgens de gegevens, in het rijke ar chief van het Klaarkampster Weeshuis al daar berustende1). Ook de weeshuizen en andere philanthropische gestichten in de overige Friesche steden verdienen historisch te worden beschreven en gekend, want haar geschiedenis is niet alleen een belangrijk onderdeel van de locale stadsgeschiedenis, doch tevens een inposante bijdrage tot de cultuurhistorie van land en volk. De wees huisgeschiedenis van Bolsward bijv, gaat al tot 1553 terug, toen Olderman, Burgemees ters, Schepenen en Raden dier stad consen teerden (hun goedkeuring gaven) in de do natie der helft van een honderd veertien ponden, drie schellingen en drie penningen jaarlijksche renten uit zekere Bildtlanden, door de weduwe van Nanne Reinsz gedaan tot stichting van een Weeshuis te Bolsward voor ouderlooze kinderen. En toen met de Hervorming te Sneek de kloostergoederen werden geconfisqueerd ten bate van Stad en Lande, het Kruisbroederklooster een bestem ming moest hebben, kreeg ook deze stad haar burgerweeshuis. Opvallend is het dan, te kunnen consta- teeren hoe verscheiden de geschiedenis dier weeshuizen verloopt. Had bijv, het Franeker Burgerweeshuis geen of weinig aanraking met de plaatselijke .Overheid en de Gerefor meerde (Hervormde) kerk, dat te Sneek des te meer. Terecht wijst Mr. L. J. van Apel doorn in zijn dissertatie2) op de eigenaar dige parallel in het beheer van de Sneeker Herv. Kerk en dat van Burgerweeshuis met St. Anthonygasthuis aldaar. „Het verdient vermelding dat het beheer van ’t Burger weeshuis en van ’t St. Anthonygasthuis te Sneek geheel op dezelfde leest geschoeid was als dat van de kerkfabriek. Ook de bei de eerstgenoemde stichtingen werden be heerd door een commissaris uit den Ma- gistraa* een boekhouder of ontvanger en twee voogden uit de Vroedschap, terwijl ’t opperbeheer bij de stedelijke regeering was. De nieuwe veemarkt op het terrein bij de Almastraat nadert haar voltooiing, en zal in den loop van September a.s. in gebruik kunnen worden genomen. Dan komen derhalve vrij het'terrein van de tegenwoordige veemarkt (Martiniplein) en dat van het Oud Kerkhof, waaraan dan een andere bestemming kan worden gegeven. Het heeft, onmiddellijk reeds toen de plannen tot verplaatsing van de veemarkt een vasteren vorm gingen aannemen, in de be doeling gelegen het Martiniplein en het Oud Kerkhof te bestemmen als parkeerterrein voor autobussen, vracht auto's en -wagens en particuliere auto’s, welke gedurende een zeker deel van den dag thans op de openbare straat her en der verspreid stationeeren. Wij verwijzen U in dezen naar ons voorstel van 26 Juni 1928 (bijlage no. 66). De Commissaris van politie heeft bij een schrijven, dat wij hierbij aan U overleggen, een plan ingediend tot cen tralisatie van het parkeeren van autobussen, vrachtauto’s en -wagens en particuliere auto’s, in dien zin, dat deze alleen een plaats zouden vinden op het vrijkomende Mar- liniplein en Oud Kerkhof. Op een tweetal kaarten is dit plan nader uitgewerkt. Volgens dit plan zouden de auto bussen een plaats vinden op het Oud Kerkhof, rond de Martinikerk en bij de tegenwoordige varkenswegerij, terwijl de vrachtauto’s en -wagens en de particuliere auto’s op het Martiniplein zouden kunnen stationneeren. Op dit plein is dan, zooals uit een der teekeningen blijkt, voldoende ruimte gereserveerd voor den bouw van een muziektent, die daar ingevolge raadsbesluit van 13 Augustus 1928 no. 6 zal worden geplaatst. Bij de bespreking van deze voorstellen in onze vergade ring kon geen algeheele eenstemmigheid worden verkregen. Terwijl in het algemeen de door den Commissaris van politie beoogde centralisatie werd toegejuicht, meende een minderheid, dat deze te ver zou worden doorgevoerd indien ook voor die autobussen, die in den regel niet verder rijden dan tot den ingang van de stad, het Oud Kerkhof als parkeerterrein zou worden aangewezen, als gevolg waar van deze bussen onnoodig door de stad zouden moeten rijden, waardoor het verkeer in de vrij nauwe straten nog meer zou worden bemoeilijkt, dan thans reeds het geval is. De meerderheid, hoewel niet ontkennende, dat in de opvat ting der minderheid een kern van juistheid schuilt, meende dat veel van de voordeelen der centralisatie, welke in het schrijven van den Commissaris van politie zijn uiteengezet, verloren zou gaan, indien niet alle bussen op één centraal punt zouden worden gestationeerd. Er zijn van de zijde van enkele belanghebbenden tegen het voornemen tot centralisatie bezwaren ingediend. De van hen ingekomen schrifturen treft U bij dit voorstel aan. Wij hebben er geen aanleiding in gevonden terug te komen op ons voor nemen om U in overweging te geven mede te werken aan de verwezenlijking van de door den commissaris van politie geuite denkbeelden. Wij verwachten niet, dat de café houders en neringdoenden nadeel van de uitvoering der voorgenomen plannen zullen ondervinden. Zoo goed nu de autobussen die van het spoorwegstation komen, op bepaalde plaatsen in de gemeente stoppen voor het’ in laten van passagiers, zoo goed zullen zij dat dan kunnen blijven doen. Maar al zou inderdaad eenig nadeel worden geleden en dus het bijzonder belang van enkele ingezetenen worden geschaad, dan zou dit, naar onze meening, toch nog geen reden kunnen zijn om af te zien van het nemen van een maatregel, waardoor het algemeen belang wordt gebaat, Het adres van een aantal autobushouders, waarin wordt verzocht den bestaanden toestand te handhaven, heeft niet een zeer sterken indruk op ons gemaakt. In de eerste plaats wordt daarin geen enkel argument aange troffen, hetgeen toch wel noodig mag worden geacht, nu het Bestuur van de vereeniging van autobushouders, in een onderhoud met den Commissaris van politie, inge nomenheid met het plan tot centralisatie heeft betuigden c'e tweede plaats schijnt invloed van direct belanghebbende neringdoenden aan inzending van het adres niet vreemd. Worden de autobussen op het Oud Kerkhof gestatio neerd, dan zal het nu vóór de Rehoboth- en de Jan van Nassauschool aanwezige trottoir belangrijk moeten wor-- den verbreed, opdat voor de schoolgaande kinderen althans eenigermate voldoende speelruimte overblijft. De kosten welke met het aanbrengen van de noodige veranderingen aan bestrating en beplanting gemoeid zul len zijn, worden door den Directeur der Gemeentewerken geraamd op ongeveer f9000.Het komt ons, waar een vrij groot bedrag moet worden besteed om tot de inrichting van een parkeerterrein te geraken, billijk voor temeer als wordt gelet op de voor vaartuigen die van de kaden en grachten gebruik maken, verschuldigde vergoeding dat door de houders van autobussen, vrachtauto’s en -wa gens en partiuliere auto’s een kleine retributie wordt be taald. Bij de bepaling van deze retributie hebben wij aan sluiting gezocht bij wat in Leeuwarden verschuldigd is. dn de eerlang bij U ter tafel komende nieuwe verkeers- verordening zullen wij U voorstellen een bepaling op te nemen, waarbij het in het algemeen verboden is, te par keeren op andere dan de daarvoor bepaaldelijk aangewe- No. 1.851.2.02.2(4). Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vaststelling van de staten van oninbare posten van schoolgeld over het belastingjaar 1928/1929, voor het openbaar gewoon lager onderwijs, het bijzonder gewoon lager onder wijs en het bijzonder uitgebreid lager onder wijs. No. 1.851.3.02.7-2(1). Aanbeveling van Burgemeester en Wethou ders voor de benoeming van een lid der com missie van toezicht op het middelbaar onder wijs. K. Edel, dierenarts; M. Haagsma, Directeur der Koninklijke Nederland- Maatschappij van Kaas- en Roomboterfabrieken. bereidend onderwijs; 2. om een subsidie in den zin van art. 2 der „Regelen betreffende de subsidieering van het bijzonder voorberei dend onderwijs” en het kosteloos gebruik van een lokaal der gemeente. (1.851.11/2.03). m. Schrijven van mej. W. Adema, onderwijzeres aan ae openbare school no. 2, houdende verzoek om eervol ontslag als zoodanig, met ingang van 1 September 1930. (208). Punt 111. Aanbeveling van Burgemeester en Wethouders zen terreinen. Wij stellen U voor het volgende besluit te nemen: De Raad der gemeente Sneek; Gelezen het voorstel van Burgemeester en Wethouders van 27 Mei 1930, no. 1.754.21(11); BESLUIT: 1. Burgemeester van Wethouders te machtigen het Martiniplein en het Oud Kerkhof in te richten als parkeer terrein voor autobussen, vrachtauto’s en -wagens en par ticuliere auto’s, volgens de plannen die zijn overgelegd bij het voorstel dat tot het nemen van dit besluit hééft geleid. II. de verordening op de heffing van rechten voor het gebruik van de openbare straat in de gemeente Sneek te wijzigen en aan te vullen als volgt: A. aan artikel 2 wordt toegevoegd een tweede lid, lui dende: 2. De bepaling van het eerste lid geldt niet voor het gebruik bedoeld in artikel 4 onder letter z; B. in artikel 3, 1ste lid wordt na letter c ingevoegd: „d. een „kwartaal” een kalenderkwartaal”; C. de bestaande letter d wordt e en de bestaande letter e wordt in artikel 3, 2e lid wordt na „maanden” ingevoegd „kwartalen”; Standplaatsen parkeerterreinen. „Voor het met autobussen, vrachtautomobielen, andere automobielen, rijtuigen, vrachtkarren, of andere voertuigen ruimte innemen op de als parkeerterrein aangewezen plaatsen in de gemeente: lo. voor autobussen, vrachtautomobielen en vrachtkar ren, indien zij als regel eenmaal per week hun standplaats komen innemen f 0.75 en indien zij meermalen per week hun standplaats innemen f 1.50 per kwartaal; 2o. voor automobielen en andere voertuigen, niet val lende onder lo., bij plaatsing gedurende zes uur of korter per dag f 6.30, bij plaatsing gedurende meer dan zes uur doch niet meer dan 12 uur per dag f0.60 en bij plaatsing gedurende meer dan 12 uur per dag f 1. F. de bestaande letter i wordt k, terwijl hierin in plaats van „a tot en met h” wordt gelezen: „a tot en met z”. G. in artikel 5 wordt in plaats van „de letters e, h en i” gelezen: „de letters e, h en k”. H. aan artikel 7, 1ste lid wordt toegevoegd: „of, in het geval bedoeld in artikel 4 onder letter i, hij die het daar bedoelde voertuig doet plaatsen.” III. te bepalen dat de onder II aangegeven wijzigingen in werking zullen treden op een door Burgemeester en Wethouders te bepalen dag; IV. de verordening op de invordering van rechten voor het gebruik van de openbare straat in de gemeente Sneek te wijzigen en aan te vullen als volgt: A. in artikel 1, onder 3o. wordt aan het slot gelezen h en k”\ B. in artikel 3 vervallen de woorden „volgens de ken nisgevingen in het vorige artikel bedoeld”; C. aan artikel 3 wordt toegevoegd een nieuw tweede lid, luidende: „De Raad kan besluiten dat de invordering der rechten, (2)). bedoeld in artikel 4, letter i, der heffingsverordening wordt verpacht”. V. te bepalen dat de onder IV aangegeven wijzigingen in werking zullen treden op een door Burgemeester en Wethouders te bepalen dag. Aldus enz. d. Verslag van de Vereeniging „Openbare Leeszaal en Bibliotheek” over 1929. (1.852.11(1)). e. Mededeeling van den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid, dat bij Koninklijk besluit van 5 April 1930, no. 46, gunstig is beschikt op het bij raadsbesluit van 17 Juni 1929 no. 16, ingestelde beroep tegen het besluit van de Gedeputeerde Staten van 29 Mei 1929, no. 61, 2e afd. F, waarbij goedkeuring is onthouden aan het raadsbesluit van 13 Mei 1929, no. 7, tot wijziging der gemeentebegrooting voor 1929. (X 07.352.11(15)). Afschrift van een Koninklijk besluit van 27 Mei 1930, i no. 24, houdende niet-ontvankelijk verklaring van het bij i raadsbesluit van 24 September 1929, no. 4, ingestelde be roep tegen het besluit van de Gedeputeerde Staten, waarbij afwijzend is beschikt op het verzoek om perceelen bouw- i terrein af te voeren van de liggers van het waterschap „De Sneeker Qudvaart”. (X 07.351(7)). g. Adres van de Chr. Oratorium Vereeniging en de Oratorium Vereeniging „Excelsior”, houdende verzoek om aan ieder dezer vereenigingen een jaarlijksch subsidie van f200.toe te kennen. (1.854.1(12)). h. Adres van Sj. Zeijl, houdende verzoek om vergun ning tot het maken van een deur achter zijn woonhuis aan de Stationsstraat, toegang gevende tot de nieuwe veemarkt - o - i en om de waterlossing van het achtererf zijner woning te onderwijs het bijzonder gewoon lager onderwijs en het mogen aansluiten op de rioleering van de nieuwe veemarkt. Ja i 1 <7 ZA m zint- 1 1 i 4-rroKt-ZA, zT Inren- o m A za«-«. r» i m-nl li’lr (an CY7 Q 1 I bedrage van f24.75 (waarvan f 11.20 voor school 1, f3.75 voor school 2, f 3.50 voor school 3 en f 6.30 voor school 4), f22.23 (waarvan f7.30 voor de Julianaschool en f 14^)3 j voor de Jan van Nassauschool) en f 2„.SS, staande ten name van personen, die nalatig zijn gebleven het door hen verschuldigde schoolgeld te voldoen; Overwegende, dat door den ontvanger voorzooveel moge lijk alle bij de gemeentewet voorgeschreven middelen vruchteloos zijn aangewend om de belastingschuldigen tot betaling te dwingen; -o - Gelet op het voorstel van Burgemeester en Wethouders i onderwijs te doen geven aan de openbare school voor voor- van 18 Juni 1930, no. 1.851.2.02.2(4); BESLUIT: een bedrag van f 70.78 aan schoolgeld over het belas tingjaar 1928/1929 oninbaar te verklaren en wel: f24.75 voor het openbaar gewoon lager onderwijs; f 22.23 voor het bijzonder gewoon lager onderwijs en f 23.80 voor het bijzonder uitgebreid lager onderwijs. Aldus enz. VERGADERING van den RAAD der gemeente SNEEK, op MAANDAG 30 JUNI 1930, des avonds 7'4 uur. PUNTEN VAN BEHANDELING: Punt 1. Notulen van de vergadering van 26 Mei 1930. Punt 11. Ingekomen stukken: a. Schrijven van Dr. J. J. E.Hondius, rector van het gymnasium, houdende verzoek om eervol ontslag alszoo- danig, met ingang van 1 September 1930. (208). (Met adviezen van Curatoren van het Gymnasium en den Inspecteur der Gymnasia). b. Schrijven van Mej. S. J. Abel, leerares in de natuur- en scheikunde aan het gymnasium, houdende verzoek om eervol ontslag alszoodanig, met ingang van 1 September 1930. (208). (Met adviezen van Curatoren van het Gymnasium en den Inspecteur der Gymnasia). c. Verslag van de afdeeling Friesland van de Vereeni ging van Nederlandsche gemeenten over 1929. (X 07.571.1 De NIEUWE SNEEKER COURANT is een abonnementsorgaan, verschijnt Dinsdags en Vrijdags. Abonnementsprijs in Advertentieblad en wordt gratis bezorgd bij allen die te Sneek geen abonné zijn op de Nieuwe Sneeker Courant en bovendien huis-aan-huis verspreid i Vrijdags te Hommerts, Jutrijp, Tirns, Goênga, Gauw, AbbegaOosthem, Deersum, Scharnegoutum, Roodhuis, Langweer, Bozum Alle advertentiën worden in beide bladen opgenomen SNEEK, 18 Juni 1930. Aan den Gemeenteraad. Wij stellen U voor het volgende besluit te nemen: De Raad der gemeente Sneek; Gezien de door den ontvanger dezer gemeente ingezon den staten van oninbare posten van schoolgeld over het belastingjaar 1928/1929, voor het openbaar gewoon lager bijzonder uitgebreid lager onderwijs, respectievelijk ten I (X 07.351.23(1)). - - - -i. Proces-verbaal van kasopneming bij den gemeente ontvanger op 13 Juni 1930. (X 07.352.651(2)). j. Jaarverslag van de Vereeniging van Nederlandsche f 6.30 voor school 4), f23.80 in totaal f70.78, j Gemeenten over 1929. (X 07.571.1(1)). k. Verslag van den Provincialen Keuringsdienst over 1929. (1.773.11-3(1)). l. Adres van het bestuur der Sneeker Montessorischool, houdende verzoek: 1. in 1931 een proefklasse voor openbaar lager Mon- tessori-onderwijs op te richten en zoo noodig Montessori- i I 1IEUWE SNEEKER COURANT annex SLEEKER COURANT

Sneeker Nieuwsblad nl | 1930 | | pagina 1