Officieel orgaan der gemeente Sneek N. E. B. A. T. BOLSWARD NV NEDERLANDSCHE HYPOTHEEKBANK Vreest geen Examen CV I k XAterana «lull «wae anno SNEEKER COURANT (73e Jaargang) Officieel Gedeelte. OPENLUCaTSFELEN op Zaterdag half geld Bij Muggebeten HÏERENBAA! r No 81 Eerste Blad 46 e Jaargang NIEUWSTIJDINGEN Entréeprijzen voor de Dif Mo beslaat Uit 3 bladen. bij\perï?nJ^ dienstbetrekking van boek- «uoium mh u HiuMwu. houder bij die bank onder zich had. Een en ander had plaats in het tijdvak van 1 Aug. 1929 tot 21 Oct. d.a.v. 7 Oltgare; K1KZEBR1NK en &t. Regelprijs 9 cent, abonnementen belangrijke korting t verschaft U wolken van genot. r 47i PANDBRIEVEN a 997i (bjj omwisseling van uitgelote pandbrieven 99 GELDEN BESCHIKBAAR voor le hypotheek op billijke voorwaarden Alle advertentiën worden in beide bladen opgenomen. ■■^91 en Vrijdags. Abonnementsprijs in de stad f 2.50, naar buiten fr. per post f 3.60 De SNEEKER COURANT is een r I Prijs voor Poëzie. aan de N. I Zwitsersehe burgers te doen te hebben, wk- toestand zeer ernstig was. del G. v. d. Pijpekamp, Kleinzand in, die zorgt voor alles. Doe het NU! Hypotheken Pandbrieven Terzoo), Wyckel, Aan het Rijksinstituut tot opleiding van teekenleeraren te Amsterdam is voor het eindexamen geslaagd onze vroegere stadge noot de heer H. Gorter. Onze plaatsgenoot de heer G. J. Dijk stra, commies bij de Ned. Tramw. Mij., wordt met ingang van 15 dezer overge plaatst naar Heerenveen en werkzaam ge steld op het Administratiebureau der Maat schappij. Nog kan men een Gazelle Rijwiel in ver chroomde uitvoering in oogenschouw nemen. Een bezoek aan deze stand zij aanbevolen. Kamer van Koophandel voor Friesland. De K. v. K. heeft besloten f 100 aan me dailles beschikbaar te stellen voor de te houden veemarkttentoonstelling alhier. Door een adder gebeten. Te Zwartemeer is J. Prins door een adder gebeten. Hij is naar het ziekenhuis te Gro- De nieuwe Fordfabriek. In Rotterdam wordt thans de nieuwe Ford montagefabriek gebouwd, een gebouw van 10.000 M.2 en met een 35 M. hooge toren. Er gaan 1000 betonnen heipalen de grond in, elk 23 M. lang, en elk 8000 K.G. wegen de! gebouw, die werden. De hooibroei. vier is het bestuurder en lading Overreden en gedood. Op den Veurschen straatweg te Veur is het 5-jarig dochtertje van den heer S. door een auto overreden. In bewusteloozen toe stand en met een schedelfractuur is het kind een woning binnengedragen, waar het spoe dig is overleden. 4 hij nog terecht en door flink aanpakken nog een toekomst krijgen. Daarom zou de ver dediger, gelet op al de omstandigheden, en ’t kleine loon waarvoor men verdachte heeft laten werken, terwijl hij daartegenover zoo veel presteerde, de laagst mogelijke straf willen opleggen, om dit jonge leven nog een kans te geven. L. Ct. en Beten van Andere Insecten geeft het inwrijven metPUROL dadelijk verlichting OPGERICHT TE VEENDAM IN 1690 ECHTE FRIESCHE 20-50 CT. PER ONS AS Zes jongens verdronken. Zes jongens, die tot een vacantiekolonie behoorden, zijn te Blackpool (Engeland.) door een sterken stroom meegesleept en verdronken. Alle pogingen om hen te hulp te komen, faalden. De omkoopbare officier van gezondheid. Voor de rechtbank te Praag is het proces begonnen tegen den officier van gezondheid dr. Dvorak, die zich heeft laten omkoopen om jongens van gegoede ouders voor den dienst af te keuren en hen aan herkeuring te onttrekken. Daar dr. Dvorak een bekend tooneelschrijver is, wekt het proces veel be langstelling. De verdediger van verdachte, mr. Velt- man, acht de strafmaat te hoog. De omstan digheden van deze persoon waren niet roos kleurig. Hij had een karig loon, waarvan hij ook nog zijn moeder moest onderhouden. Zijn salaris was thans f 18 p. w., wat veel te weinig is in verhouding van ’t vertrouwen dat hij had. Van trouwen was voor verdachte geen sprake. Daarop is hij gekomen in ge zelschap van verkeerde raadgevers. Dezen rieden hem, naar Canada te gaan, en toen heeft hij zijn handen uitgestoken naar het geld van een ander. In Canada heeft hij alles aangepakt wat maar mogelijk was om voor- en uit- De ontvluchte psychopaath. In Zwijndrecht is aangehouden de 24- jarige F. Th. uit Sneek, die uit het Leidsche asyl te Leiden was gevlucht. Hij is op trans port naar Leiden gesteld. Moorden in een hospitaal. In een hospitaal van de Rotterdamsche Lloyd te Rotterdam heeft op 31 Maart de inlander A. twee andere inlanders, die te bed lagen, met een mes gedood. Volgens den deskundige dr. F. H. G. van Loon be trof het hier een geval van amok. De eisch was dan ook: plaatsing in een krankzinni gengesticht. uit één gezin, resp. 6 en 8 jaar oud, reeds zijn overleden. Hazardspel. De politie te Utrecht heeft aangehouden een man, die in den trein van een anderen reiziger met hazardspel f 300 had afhandig gemaakt. Ik vergeet verdriet en zorgen, En mijn dobbertje zelfs ook, Als ik, aan den kant van 't water, 'n Pijpje D0UWE EGBERTS rook. Zelfs de vischjes in den vijver Komen aan het oppervlak Ruik eensDat is DO UWEEGBERTS! tieerly kWat een pracht tabak. Ckngt Doorertbo» want er is een middel dat kalm houdt en waar door Uw geest helder blyft. Mijnhardt’s Zenuwtabletten behoeden U voor zenuw achtigheid. Ze zijn verkrijgbaar in kokers van 75 ct. bij Apoth. en Drogisten. =SS=S^=^= --- - Gepl. Maatsch. Kap en Reserves f 9 000.000.— f 78.000.000.— f 74.500.000.— luk is een defect aan het hoogteroer. Een nader bericht meldt: De mecanicien Vélard, van het nabij Aals meer verongelukte Farman-vliegtuig is spoedig overleden. De marconist, Manne, kreeg een beenbreuk en inwendige kwetsu ren en vertoeft voorloopig te Aalsmeer. De bestuurder, die slechts enkele onbeteeke- nende schrammen opliep, bevindt zich nog in het hotel van Schiphol. Het lijk van Vélard is naar het Wilhelmi- nagasthuis te Amsterdam overgebracht. Jarenlang had verdachte het volste ver trouwen der instelling bij welke hij in dienst was, getuige ook dat men hem verschillende gelden liet incasseeren, tot de verzoeking hem te machtig werd, en verschillende be dragen door hem geïnd maar niet verant woord werden. Verdachte bekent zich aan deze verduis tering te hebben schuldig gemaakt, en voor het verduisterde bedrag een uitstapje naar Canada te hebben gedaan. Aldaar is hij door de Canadeesche autoriteiten aangehouden en naar Nederland teruggezonden, waar men hem toen op de boot, waarmee hij naar het vaderland terugkeerde, arresteerde. Voor clementie is hier geen plaats. De officier eischt een gevangenisstraf van 2 jaar. HOOIBROEI. De BURGEMEESTER van SNEEK maakt de ingezetenen opmerkzaam op het groote belang, dat er in de eerste plaats voyr henzelven in is gelegen om het uitbre ken van brand tengevolge van het broeien van hooi te voorkomen en wijst er hun na drukkelijk op, dat wanneer tengevolge van nalatigheid, gebrek aan voorzorg, achte loosheid enz. hunnerzijds, brand mocht uit breken, zij op grond van art. 158 van het Wetboek van Strafrecht met den strafrech ter in aanraking kunnen komen. SNEEK, 12 Juli 1930. VAN DE LEEUWARDER RECHTBANK. Zitting van Maandag 9 Juli. Voor de rechtbank te Leeuwarden stond terecht H. B., 25 jaar, laatstelijk te Sneek, thans gedetineerd wegens verduistering van verschillende geldsbedragen tot een som van f2411.80, toebehoorende aan de Geldersche Crediet Ver. te Sneek, welke bedragen hij in N. E. B. A. T. Van de verschillende vakwedstrijden op deze tentoonstelling gehouden vermelden wij nog dat o. a. in de beschuitwedstrijd klasse B. een diploma uitmuntend verwierf IJ. Ypma, Heeg, diploma best R. Vries, Deersum S. W. Valkema, Oudega (W In de banketwedstrijd, uitgeschreven door de fa. J. A. Bakker en Zn. te Bolsward, verwierf een 3e prijs G. Twijnstra, Oude- mirdum. In de groote banketwedstrijd hebben we de prijzen van de fa. L. R. Veen alhier reeds gemeld. In de afd. Specialiteitsartikelen be haalde de heer J. W. Deenik alhier een 3e prijs. Ónder de opsomming van Sneeker firma’s die ter N. E. B. A. T. exposeerden vergaten we de fa. Haga alhier, de producent nog wel van een onzer beroemdste producten, de drabbelkoeken. Het door het geheele land en ook daarbuiten bekende artikel is op smaakvolle wijze geëxposeerd. Men schrijft ons: Bij een rondwandeling langs de stands treft de stand der bekende Gazelle Rijwiel- fabriek te Dieren het oog. Er is een keurige collectie Gazelle Rijwielen, zoowel voor toer- als voor transport-gebruik; een Drie wieler met gepatenteerde opvouwbare con structie vormt de hoofdschotel. Deze Driewieler is een uitkomst voor die zaken, welke over weinig ruimte beschikken, daar in opgevouwen toestand de Driewieler slechts weinig meer ruimte dan een gewoon Rijwiel noodig heeft. De Driewieler is in op gevouwen toestand ook gemakkelijk te han- teeren. Op den stand treft men in verband met den aard der tentoonstelling alleen Drie wielers voor het Broodbakkersbedrijf aan, doch dit vervoermiddel wordt door de fa briek, voor ieder bedrijf geschikt, geleverd. Opheffing waterschap „De Goesekoesterhem”. Ter uitvoering van het betreffend Staten besluit hebben Ged. Staten bepaald, dat de opheffing van het waterschap „De Ooese- koesterhem”, gelegen .onder Sneek, zal in gaan 15 Juli 1930. De werkverschaffing in Overijsel en Friesland. Agitatie onder te werk gestelden in Over ijsel leidde Maandagmorgen tot het gevolg dat de te werk gestelden in Giethoorn, uit Rotterdam en Den Haag reeds in den trein het besluit namen in staking te gaan. Enkele eischen werden geformuleerd, waarvan men van te voren wist dat deze onvervulbaar waren. Ook de Utrechtsche werkloozen te Giet hoorn, die daar reeds aanwezig waren, slo ten zich bij de actie aan, zoodat in het ge heel 167 Rotterdammers, 95 Hagenaars en 69 Utrechtenaren het werk hebben neerge legd, en op transport gesteld moesten wor den naar hun woonsteden. Dinsdagavond werd dit voorbeeld gevolgd door 120 Rot terdammers, tewerk gesteld in het Staphor- sterveld bij de Rollecate. Ook zij werden naar Rotterdam teruggebracht. In totaal staken van de 1400 te werk ge stelden thans 700, waarvan 120 Amsterdam mers, die reeds eenige weken geleden bij Ommen om een plaatselijke kwestie ’t werk neerlegden. Overwogen wordt welke maatregelen, ter voortzetting van het werk, getroffen zullen worden. Uit Heerenveen meldt men aan de N. Rt. Ct.: Dinsdagmorgen zijn in de werkverschaf fing in den Haskerveenpolder 55 van de 60 werklooze arbeiders uit Utrecht in staking gegaan. Zij eischen een loonsverhooging tot 40 cent per uur, dat nu 30 cent bedraagt, waardoor zij voor onderhoud van hun gezin per week f 35 zouden kunnen overhouden in plaats van f 26.25. De hr. Falkena, alhier, rijksinspecteur v. d. werkverschaffingen in Friesland, die direct naar den polder is vertrokken, bracht den stakers onder het oog, dat de gevolgen van hun houding zullen zijn, dat zij in hun woonplaats niet meer voor steunverleenlng in aanmerking zullen komen. Desondanks hielden zij hun eisch vol en toen deze niet werd ingewilligd zijn zij naar Utrecht afge reisd. schieten. Het kwam terecht gedeeltelijk op een stuk weiland aan het einde van de Óphe- lialaan, gedeeltelijk op den weg zelf. Het toestel werd totaal vernield. De piloot, Guilbaud, schijnt uit het toestel te zijn gesprongen, evenals de marconist. Beiden werden licht gewond. De mécanicien werd zeer zwaar gewond onder het omge slagen vliegtuig vandaan gehaald. Bij het baden verdronken. Eergistermiddag is in de Amstel bij de Amstellaan een jongen van tien jaar bij het baden verdronken. Het lijk van den knaap, die in de Oosterparkbuurt woonde, is naar het binnengasthuis vervoerd. (waarmede gefusioneerd de N V. EERSTE NED. HYP. BRIEFBANK TE 's GRAVENHAOE) Directie: Mr. M. J. Bos, Mr. J. Wilkens en J. Roosenburg. Toen de redders kwamen opdagen waren de Italianen eerst verstijfd van schrik geweest, Diohtherie omdat zij vreesden dat de redders soldaten p 'waren, die hen in hechtenis zouden nemen. oTe Heinkenszand is de r.-k. school ge- Toen zij vernamen met.gidsenen. gewone ningen vervoerd, waar het bleek dat zijn sloten wegens het veelvuldig voorkomen van Z diphtheric, aan welke ziekte twee kinderen ren zij uiterst dankbaar. Doodslag. De 26-jarige losse werkman te Heerlen, die Zaterdagavond bij een twist door een 37-jarigen arbeider uit Klimmen met een mes in den hals is gestoken, is in het zie kenhuis te Heerlen overleden. Vreugde. Toen de 35-jarige A. v. d. H. voor de rechtbank in Den Haag de mededeeling kreeg dat hij was vrijgesproken er was tegen hem, verdacht van inbraak twee jaar gevangenisstraf geëischt wist hij zijn vreugde niet beter te uiten dan door in de ouderlijke woning te Leiden alle ruiten stuk te slaan. Hij werd daarbij ernstig aan de handen gewond. Hij is naar het academisch ziekenhuis overgebracht. Dinsdags te Woudsend, Heeg, Nijezijl, Folsgare, Nijland, Oppenhuizen, Uitwelllngerga, Oudega (W.), 1 Jsbr .chtum, Wolsutn, Harich, Hemelum, Bakhuizen, Nijemirdutn, Sondel, Sloten, Tjerkgaast, Spannenburg, Poppingawier, Warns, Rauwerd - Contröle op de oplaag toegestaan. Vliegongeluk te Aalsmeer. Men meldde Woensdagavond Rt. Ct.: Hedenmiddag omstreeks naïf Farmanvliegtuig F.A.D.F.Q., Guilbaud, op Schiphol met post opgestegen voor zijn vlucht naar Parijs over Rotterdam, Antwerpen en Brussel. Aan boord bevonden zich nog een mécanicien en een marconist. Boven Aalsmeer scheen er iets aan het vliegtuig te haperen, althans men zag den bestuurder naar een geschikt terrein zoeken om een noodlanding te ma ken. Stationsambtenaren van Aalsmeer za gen het '•vliegtuig plotseling naar beneden Brand. Gistermorgen tusschen elf uur en half- twaalf ontstond brand in de schuur der boerderij van den heer Karst Kalma, te Nieuwland, onder behoor van Stiens. Het vuur, aangewakkerd door den sterken wind, breidde zich zeer snel uit. De onmid dellijk gealarmeerde brandspuiten van Stiens en Jelsum moesten zich aanvankelijk bepalen tot het beschermen van het aange bouwde woonhuis, daar al dadelijk bleek, dat van de schuur met inhoud niets behou den zou kunnen blijven. De schuur was tot den nok opgetast met 160 voer hooi. Boven dien bevonden zich vier hooiwagens in het mede een prooi der vlammen oorzaak is zeer vermoedelijk Gauw, Sijbrandaburen, Offingawier, Scharnegoutum, Roodhuis, Gaastmeer, Balk, Stavoren, Het fascisme ontvlucht. Maandagavond, zoo meldt men uit Riffel- alp aan de Daily Telegraph, merkte men van Zwitserschen kant een groep menschen op op den Gornergletscher. De directeur van het Riffelalp hotel zond dadelijk een red dingsbrigade uit om de menschen te gaan helpen. Het bleek een gezelschap van veer tien Italianen te zijn, dat er in den vroegen ochtend in geslaagd was de waakzaamheid van de carabinieri te verschalken en over De“veVrmoèddijke‘oorazka6k'‘vaThet onge- den Theodulpas te komen. Zij wisten echter - - - t geen weg en waren op den gletscher aan het dwalen geslagen. Men vond de lieden in uit- 'geputten toestand ’s avonds om 10 uur. 's Nachts om 3 uur had men het heele gezel schap, waarbij zich twee vrouwen en een jongetje van elf jaar bevonden, veilig en wel in het hotel Riffelalp onder dak ge bracht. De menschen bleken geld genoeg bij zich te hebben om naar Frankrijk te komen en wilden hun redders en den hotelier beta len, wat dezen echter v,an de hand wezen. De NIEUWE SNEEKER COURANT is een abonnementsorgaan, verschijnt Dinsdags Advertentieblad en wordt gratis bezorgd bij allen die te Sneek geen abonné zijn op de Nieuwe Sneeker Courant en bovendien buis-aan-huis verspreid Vrijdags te Hommerts, Jutrijp, Tirns, Goënga, Abbega, Oosthem, Deersum, Langweer, Bozum Eindexamen Chr. Kweekschool Sneek. Geëxamineerd 6 cand. Geslaagd de h.h. M. Hierftstra, Sneek, D. Lycklema a Nijeholt, Schettens, J. Nijdam Sneek, D. Roosjen, Scharnegoutum R. Schraa, Uitwellingerga. uit te komen, tot hij gegrepen werd geleverd. Het verduisterde geld is weg. De ouders van verdachte zijn intusschen overleden. De familierelaties zijn verbroken. Hij staat Het gelukkige jonge leven denkt na een goed volbracht examen alleen aan pret tige dingen. Wie zal dat kwalijk nemen? Immers niemand En toch moeten zij straks naakt en alleen op den dijk. Trouw heeft hij opnieuw aan het leeren en hebben boeken ’0 jaar lang voor een kleinigheid gewerkt, en schoolbenoodigdheden noodig. wat door de Geldersche Crediet Vereemging Zendt uw programma even bij Boekhan- beter had moeten worden op prijs gesteld. -- - en Hij verzoekt een lichtere straf, opdat ver- (Adv.)dachte zoo spoedig mogelijk weer naar Ca- nada kan vertrekken. Want dat wil hij. Hier heeft hij zijn carrière verspeeld. Als hij De Domprij's’voo'r’Poëzie,'uitgeloofd door straks uit de gevangenis komt vindt hij hier „De Gemeenschap” te Utrecht is toegekend j "jets dan gesjo^en^ deuren.^In^ aan Theun de Vries, werkzaam aan de ,'1' Openbare Leeszaal en Bibliotheek alhier, voor zijn verzenbundel „Westersche Nach ten”. De jury bestond uit mr. J.C.Bloem,An ton van Duinkerken en mr. H. Marsman.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1930 | | pagina 1