NV NEDERLANDSCHE HYPOTHEEKBANK Zateraag «6 •lull nnex Uit onze Raadzaal. I itieuwsnidingen. Dit No. bestaat on 3 Maden. Glliml Orgaan der Gemis Sneek. SHEERER COURANT en WYMBRITSERADEEL 46e Jaargang 86 Eerste Blad No I Ullgav*«n t»o J n I Wet- arm- f 500.— - 600.— - 700.— - 800.— -900.— lo. 2o. VERORDENING OP DE HEFFING VAN OPCENTEN OP DE HOOFDSOM DER GEMEENTEFONDSBELASTING IN DE GEMEENTE SNEEK. f788.15 -710.65 - 637.65 -569.15 -505.15 - 445.65 - 490.65 1 °/o I wfei'. 47, PANDBRIEVEN a 997, GELDEN BESCHIKBAAR 1931 1932 1933 1934 1935 -1346.11 - 1406.69 - 1469.99 - 1536.14 SNEEK - Telefoon No. IM van n I s I schappen behaa’de de heer J. Gorter alhier snélheid van 1165 M. per minuut. De uitslag is IIIIWW—»Q Hypotheken Pandbrieven verleenen eener gemeentelijke Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGSAVONDS I Postduivensport. j De Postduivenvereniging L’Estafette te Sneek hield 20 Juli een wedvlucht voor oude duiven vanaf station Maastricht, afstand 240 K.M. De loslating had ’s morgens 7.10 plaats met Wes- SS OPGERICHT TE VEFNDAM IN 1890 geiost: in 1931 1932 1933 1934 1935 B. erï W. nebben den raad o. a de volgende voorstellen aangeboden: No. VI 07.58(1). Aanbeveling van Burgemeester en houders voor de benoeming van een voogd. respondentie. De heer Gorter werd opgeleid door den heer J. J. Bade, leeraar Engelsc\ M. O. alhier. Geslaagd voor het Mercuius diploma Fransche Handels correspondentie mej. T. W. v. d. Werf, alhier. I Ds. H Visser, predikant bij de Bapt. Gem. alhier, ontving een beroep naar de Bapt. Gem. te Heerlen-Treebeek (Limb.). Men bericht ons van R.-K -zijde dat op 3 Aug. a.s. in het Sportpark alhier een zegening van auto’s zal plaats hebben. Na dere gegevens hieromtrent volgen. Kerknieuws. Tot 4e predikant bij de Gereform. Kerk te Leeuwarden is beroepen onze oud-stadgenoot ds. C. v. d. Woude, thans te Schiedam. No. X 07.281(3). Nota van Burgemeester en Wethouders in verband met hun voorstel tot nieuwe vast stelling van regelen betreffende belasting heffing. No. 208. Voordracht van Burgemeester en Wethou ders voor de benoeming van een onderwij zeres aan de openbare lagere school no. 2. SNEEK, 22 Juli 1930. Aan den Gemeenteraad. SNEEK, 8 Juli 1930. Aan den Gemeenteraad. Wegens a.s. vertrek naar Harlingen heeft de heer J. van No. 1.851.2.02.46 A(2). Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot opheffing van de klasse voor het 7e leer jaar aan de o. I. school no. 2 en tot oprich ting van een afzonderlijke school voor het 7e leerjaar. Er zouden heel wat namen te noemen zijn van hen, die recht op een dankbetuiging hadden voor het beschikbaar stellen van auto’s, voor het op treden als bestuurders, voor gaven in natura enz. Voorts de zusters voor hare medewerking. Dat zou te veel zijn. Laat ons er mee volstaan te constateeren dat onze commissaris van politie .alles uitstekend had georganiseerd, ook in de te bezoeken plaatsen, en dat allen hun beste dank vinden in de vreugde de oudjes bereid. Na afloop kwamen de autobestuurders nog even in „Onder de Linden" bijeen, waar de voor zitter der commissie, de heer Abeln, hartelijk dank bracht aan de Zusters, de auto-houders, de Commissaris van Politie, het Sneeker Muziek corps en degenen, die financieel de tocht heb ben gesteund. De voorzitter beval de tocht gaarne in de belangstelling van allen aan voor een volgend jaar, een aanbeveling waarbij wij ons gaarne aansluiten. Oepl. Maatsch. Kap en Reserves f 9.000.000.— f 78.000.000.— f 74.500.000.— Gevonden Voorwerpen. Aanwezig en te bevragen bij de navolgende ingezetenen, onderstaande voorwerpen, als ge vonden aangegeven op 24 Juli 1930: mond harmonica, Faber, Schapenplein 5; scheer- apparaat, Jac. van Wieren, 2e Zomerrak- buurt 2; lepel, H. J. Hofmeester, Scharne- straat 4; schroefdop, P. Nieuwenhuis, Hotel SNEEK, 22 Juli 1930. Aan den Gemeenteraad. Op het oogenblik is aan de openbare lagere school no. 2 een centrale zevende leerjaar verbonden. Sedert de wéder- invoering van den 7-jarigen leerplicht telj de klasse meer dan 40 leerlingen; op 1 September zal dit aantal ten minste 46 bedragen. Het meerendeel van de leerlingen der lagete scholen gaat, na de zesde klasse te hebben doorloopen, over naar inrichtingen voor middelbaar-, uitgebreid lager- of vak onderwijs. Zij die het 7e leerjaar blijven volgen zijn hoofd zakelijk bestemd om, zoodra het einde van den leerplicht voor hen is aangebroken, een plaats in fabriek, werkplaats, huishouding e. d. in te nemen. Voor deze groep is het on derwijs in het 7e leerjaar dus in ’t algemeen eindonderwijs. Dit onderwijs moet daardoor een bijzonder karakter dra gen; het moet geven naast verdieping en bevestiging van het onderwijs in de voorafgaande zes jaren genoten, een uitbreiding van de leerstof, welke gericht moet zijn op de behoeften van de praktijk van het leven, dat de leerlingen wacht. Bij de uiteenloopende behoeften van de leerlingen moet er gelegenheid tot differentie in het onderwijs be staan. Aan deze eischen kan niet volledig worden voldaan, wanneer, zooals thans het geval is, voor een klasse van 40 a 50 leerlingen maar één onderwijzer beschikbaar is. Ook het feit, dat de klasse uit heterogene bestanddeelen is samengesteld verzwaart de taak van' den onderwijzer. Het hoofd der openbare school no. 2 heeft in verband hiermede, mede namens de hoofden der andere openbare scholen, een schrijven tot ons gericht waarin op verbete ring wordt aangedrongen. Nadat wij omtrent dit schrijven het advies hebben ingewonnen van den Inspecteur van het Lager Onderwijs en van de Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs, hebben wij nagegaan op welke wijze in den huidigen toestand verbetering kan worden aange bracht. Na de instelling van een tweede zevende leerjaar aan een der andere openbare scholen te hebben overwogen, waardoor het aantal leerlingen zou worden gesplitst, zijn wij tot de slotsom gekomen dat centralisatie van het onder wijs, dat, gelijk wij hiervoren aantoonden een bijzonder ka rakter moet dragen, de voorkeur verdient. De gewenschtg verbetering zou kunnen wórden verkregen, door ’t bestaan de 7e leerjaar aan school no. 2 op te heffen en gelijk ook wel in andere gemeenten heeft plaats gehad een afzon derlijke school in het leven te roepen voor dit leerjaar. Aan deze school, welke kan worden ondergebracht in twee loka len van school 3, zouden twee leerkrachten verbonden moe ten zijn. Het hoofd zoowel als de onderwijzer zullen zich dan geheel kunnen wijden aan ’t onderwijs in 't 7e leerjaar, wat ongetwijfeld aan de resultaten ten goede zal komen. Wanneer de Kroon ten aanzien van de openbare school no. 2 en van de hieuwe school ontheffing verleent van de in art. 3, 2e lid, der Lager onderwijswet 1920 neergelegde verplichting dat elke school ten minste 7 leerjaren telt, zullen de jaarwedden van het onderwijzend personeel ten laste van het rijk kunnen worden gebracht. Wij stellen U voor het volgend besluit te nemen: De Raad der gemeente Sneek; Gelezen het voorstel van Burgemeester en Wethouders van 22 Juli 1930, no. 1.851.2.02.46 A(2); rancher John Flynn wordt doodgeschoten in ver band,, naar vermoed wordt, niet een veete tus- schen hem en z’n buurman Duncan. Het land goed van Flynn komt voor de helft aan diens dochter Helen, voor de rest aan den opzichter van de ranch Rolf Mc.Pherson; Flynn heeft dat zoo geregeld omdat hij een huwelijk tusschen dit tweetal wenscht. Maar ten tooneele verschijnt Charles Stone, een jonge man, die liefde voor Helen koestert, welke liefde beantwoord wordt. Mc. Pherson ontdekt dat Stone de zoon van Duncan is en hij laat hem als de verdachte moor denaar ‘arresteeren. Spoedig blijkt Stones on schuld en na een geweldig gevecht te paard tusschen hem en Mc. Pherson wordt deze gear resteerd als de werkelijke moordenaar van Flynn. De oude veete tusschen de Flynns en Duncans wordt begraven met de voltrekking van het huwelijk van Helen Flynn en Bill Duncan, alias Charles Stone. Aankondigingen. Zondag 27 Juli 21/, uur Sportpark, Landdag Volksonderwijs. Spr. de heer van Gaasbeek. Koorzang Sneeker schoolkinde ren. Ns afloop zeilwedstrijd S.Z.C. Alphabetische aanbeveling voor gemeente- (waarmede gefusioneerd de N V. EERSTE NED. HYP. BRIEFBANK TE 's GRAVENHAOE) Directie: Mr. M. J. Bos, Mr. J. Wilkens en J. Roosenburg. BESLUIT: onder goedkeuring van de Gedeputeerde Staten: I. behoudens de vergunning van de Kroon, bedoeld in art. 3, 2e lid der Lager onderwijswet 1920, de’klasse voor het 7e leerjaar, verbonden aan de openbare lagere school no. 2, op te heffen met ingang van een nader door Burge meester en Wethouders te bepalen datum; II. behoudens de vergunning van de Kroon, bedoeld in art. 3, 2e lid der Lager onderwijswet 1920, met ingang van den in 1 bedoelden datum, op te richten een afzonderlijke school voor gewoon lager onderwijs voor het 7e leerjaar; III. te bepalen, dat de onder II bedoelde school zal wor- o.en gevestigd in twee lokalen van de bestaande openbare lagere school no. 3. Aldus enz. Artikel 1. Er zullen Jaarlijks, met ingryig van het belastingjaar voor’le hypotheek op billijke voorwaarden 'dige veranderingen in ’t gebouw zullen spoedig - I worden aangebracht, Zoodat in ’t begin van Oc- -J tober zeer waarschijnlijk de lessen voor de vis- schers een aanvang zullen nemen. Men schrijft ons: Een onzer oud-stadgenooten de heer Nic. Mo lenaar wordt 30 Juli 80 jaar. Deze bekende archi tect bouwde hier ter stede o. a. het R.-K. Zie- kenhuis, Het Hooghuis, Telefoongebouw, Mag. Brenninkmeijer, Mag. Doodkorte enz., het ge sticht a. d. Leeuw, straatweg en meerdere scho len. B j de laatstgehouden examens der Vereen, van Leeraren in de Handelsweten- „De Wijnberg”; beurs met inhoud, M. Ras, 2e Steenklipstraat 51; tandenborstel, wed. Gerritsen,' Bolswarderweg 11leeren ta bakszak, Mes, Kleine Kerkstraat 2. Ver. Sneeker Ambachtsschool. In een gehouden ledenvergadering is het be stuur der Ver. Sneeker Ambachtsschool ge- 1 machtigd een leening te sluiten bij het O. B. W. alhier om de uitbreiding der school tot stand te I brengen. De minister heeft aan de plannen defi- nitieve goedkeuring gegeven. De uitbreiding be- i treft een nieuwe werkplaats voor smeden en machine-bankwerken ten behoeve van de Zui- derzee-visschers, en een metselcursus. De noo- SNEEK, 22 Juli 1930. Aan den Gemeenteraad. Bij raadsbesluit van 8 "November 1926, no. 15, is aan de N. V. tot oprichting en instandhouding van het Sport park „Sneek” een bedrag geleend van f20.000.terwijl tevens, voorloopig voor deh tijd van 10 jaar, beginnende 1 Januari 1928, een bijdrage in de exploitatiekosten is verleend van f2000.per jaar. In het raadsbesluit is de bepaling opgenomen, dat deze f 2000.gedurende de eerste tien jaren geheel moeten worden aangewend tot betaling aan de gemeente van de rente en de aflossing der geleende gelden, terwijl na het verloopen van de be doelde tien jaar over de aflossing nader zal moeten wor den overeengekomen. Voor dekking van de dagelijksche exploitatiekosten, komt van de bijdrage der gemeente op dit oogenblik niets beschikbaar. De Raad van Commissa rissen van het Sportpark heeft in een adres, dat wij hierbij overleggen en op de gronden in de bij het adres behoorende Memorie van.toelichting ontvouwd, verzocht in deze rege ling een wijziging te brengen in dien zin, dat wordt af- bejjoeve van de dekking van de dagelijksche exploitatie beschikbaar zou komen: in .1931 1932 1933 „‘1934 1935 1936 1937 Na 1937 moet over het bijdrage in de exploitatiekosten een nadere beslissing wor den genomen. Wij hebben tegen inwilliging van het verzoek geen be zwaar. Beduidend nadeel voor de gemeente vloeit uit in williging niet voort. Het eenige verschil is, dat op het einde van 1937 een bedrag van f 10.318.98 onafgelost zal zijn in plaats van f6.482.93, een verschil derhalve van f3.836.05. Waar wij nog steeds erkennen het belang der gemeente bij een goed ingericht sportterrein, meenen wij (lat het op den weg der gemeente ligt de vrij moeilijke taak van Commissarissen te vergemakkelijken, te meer als dit mogelijk is zonder groot bezwaar voor de gemeente. Wij adviseeren U het volgende besluit te n?fnen:t De Raad der gemeente Sneek; Gelezen het adres van den Raad van Commissarissen van de N. V. tot oprichting en instandhouding van het sportpark „Sneek”, houdende verzoek om wijziging van het raadsbesluit van 8 November 1926, no. 15, in dien zin, dat verandering wordt gebracht in de regeling der aflos sing van de door de gemeente aan de Vennootschap ge leende gelden; Gelet op het advies van Burgemeester en Wethouders van 22 Juli 1930, no. 1.855.3(8); BESLUIT: het raadsbesluit van 8 November 1926 no. 15 te wijzigen in dien zin dat: daaruit vervalt punt 2 A; punt 3 II wordt gelezen als volgt: „De betaling der aflossing zal geschieden in dier voege dat zal worden afgelost: in 1928 1929 1930 f 1768.75 -1179.59 - 1232.68 - 500.— - 600.— - 700.— - 800.— - 900.— vervolgens over elk der jaren' 1936 tot en met 1947 f 1000.— en over 1948 f318.98. De Naamlooze Vennootschap behoudt te allen tijde Het recht tot versterkte aflossing over te gaan.” No. 1.855.3(8). Advies van Burgemeester en Wethouders op het adres van den Raad van Commissa rissen van de N. V. tot oprichting en instand houding van het Sportpark „Sneek”, hou dende verzoek om wijziging van het raads besluit van 8 November 1926, no. 15, in dien zin, dat verandering wordt gebracht in de regeling der afrossing van de door de ge meente aan de vennootschap geleende gel den. in plaats van f 1288.15 en vervolgens elk jaar f 1000.—, zoodat dan tevens reeds de aflossing na afloop van de reeds genoemde tien jaar zou worden geregeld, en de geheele leening in 20 jaar zou zijn afgelost. Uit de bij het adres gevoegde toelichting blijkt dat, wordt het verzoek ingewilligd, van de gemeentelijke bijdrage ten SNEEK, 22 Juli 1930. Aan den Gemeenteraad. Bij de behandeling van ons voorstel tot nieuwe vast stelling van regelen betreffende belastingheffing (bijlage no. 58) gaven wij U de toezegging, nader te overwegen of er met betrekking tot de personeele belasting nog een andere oplossing mogelijk is, welke meer bevrediging zou schenken dan de voorgestelde opcentenheffing. Deze nadere overweging heeft echter geen resultaat opgeleverd. Vergeleken met de bestaande belastingheffing niet het inkomen der belastingplichtigen tot basis, brengt een verteringsbelastiij^ ingevolge haar aard bezwaren met zich mee, die ook door toepassing van de andere aan de gemeente op dit gebied toegekende bevoegdheden, zooals wijziging der heffingspercentages (zie-bijlage 58, blz. 174) niet kunnen worden ondervangen. Een wijziging van de heffingspercentages biedt in ’t algemeen geen voordeelen boven de in ons voorstel neergelegde regeling tot opcenten heffing. Wij meenen dan ook ons voorstel te moeten hand haven. De ontworpen verordening op de heffing van opcenten op de gemeentefondsbelasting (ontwerp II o) zal eenigs- zins anders geredigeerd moeten worden. De Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw heeft nl. als zijn mee- ning te kennen gegeven, dat een verordening, waarin een maximum aantal opcenten is opgenomen, en een jaar- lijksche vaststelling van het juiste aantal onder koninklijke goedkeuring is voorgeschreven, niet voor goedkeuring in aanmerking kan komen. Ofschoon wij de juistheid van dit standpunt betwijfelen, bieden wij U, ter vervanging van het in bijlage 58 opgenomen ontwerp II a, het volgende ontwerp ter vaststelling aap: II a. NIEUWE SNEEKER COURANT I Mei 1931 tot en met 30 April f932, ten behoeve der ge meente Sneek op de hoofdsom der gemeentefondsbelasting worden geheven zeventig opcentert Artikel 2. De opcenten worden op alle aanslagen tot een gelijk getal geheven. Zij worden niet geheven op de aansjagen van hen, die binnen het rijk geen vaste woonplaats hebben. Artikel 3. De invordering geschiedt overeenkomstig de verordening van heden. Aldus enz. Autotocht Ouden van Dagen. Als men door z’n ouderdom, die immers met gebreken komt, gebonden is aan het slijten van wat er nog aan levensdagen rest thuis, vaak met het uitzicht begrensd door 4 muren van een ka mer, ais dan de dagen zich in dezelfde eentonige sleur aanéénrijen, moet zoo n tochtje naar buiten als de oudjes van Sneek Woensdag per auto naar buiten maakten, voor hen wel iets hebben van een ontdekkingsreis. Iets van de ervaringen Columbus of Kingsford Smith moet hun deel zijn, vooral waar het vaak oudjes betreft, die een zoo geheel andere jeugd gehad hebben als <de jonkheid van thans. Immers een tochtje naar buiten is ééns ook voor tal van jonge menschen vroeger iets heel bijzonders geweest! De commissie van voorbereiding van de auto rit, was er, dank zij veler medewerking, in ge slaagd voldoende auto’s te krijgen/ zoodat Woensdag een 145 gasten de oudste 94 jaar een prettige dag kon worden bereid. En eén prettige dag is het geworden, ook al heeft het maar bijna aldoor geregend, het was alsof de natuur onze ouden van dagen wilde overtuigen, dat wat sedert hun jeugd ook veranderd moge zijn, ons klimaat zichzelf gebleven was, grillig als steeds. Door U werd bij Uw besluit van 30 Juni 1930, no. 2 m, op haar verzoek eervol ontslag verleend aan Mej. W. Adema als onderwijzeres aan de openbare lagere school no. 2. De datum van ingang van dat ontslag werd door ons nader bepaald op 1 October 1930. v Onder overlegging van het rapport van het hoofd der school en van het advies van den Inspecteur van het lager onderwijs in de inspectie Sneek, uitgebracht terzake van de ingekomen sollicitatiën, bieden wij U ter voorziening in de vacature de volgende voordracht aan: 1. Mej. M. W. Stuur, onderwijzeres aan een openbare lagere school te Zwaagwesteinde; 2. Mej. P. Kuiken, onderwijzeres aan de bijzondere neutrale school te Helmond; 3. Mej. P. Aukema, onderwijzeres aan de openbare lagere school te St. Nicolaasga. Wij stellen U voor, de bepaling van het tijdstip van infunctietreding aan ons over te laten. het practijk diploma Fngelsche Handelscar- a,s volgt: H. W. Bos 1, 5, 6, A. Best 2, A. Slob - - 3, 4. Met de wedvlucht Maastricht is'thans het program oude duiven buiten- en binnenland achter den rug. De uitslag van het kampioen schap dezer vluchten is als volgt: A. Best, no. 1, 832 punten; H. Meinen, no. 2, 747 punten; H. W. Bos, no. 3, 570 punten; W. Kroon, no. 4, 389 punten; J. de Vries, no. 5, 354 punten; A. Slob, no. 6, 256 punten; Poelman, no. 7, 151 punten; A. Silvius, no. 8, 82 punten; Tippersma, no. 9, 7 punten. Het kampioenschap van dit «program is dus behaald door A. Best. Bioscóopnieuws. In de Bioscoop bij de Waag hebben we als hoofdfilm „Madame Reca- mier”. Dat zich om deze beroemde schoon heid uit het revolutie-, Napoleontische- en na-Napoleontische tijdperk een boeiende geschiedenis laat spinnen is te begrijpen In het bijprogramtna nog een zeer sen- ationeele film naar een werk van Jack Lon don „De Duivelskapitein”. „Onder Verdenking”, de hoofdfilm in de secretaris te Ijlst: 1. A. Drenth, commies ter tenwind, bewolkte lucht. Aankomst eerste duif A m i c i ti a-b i o s c o o p, is een Wild West-, secretarie te Scheemda; 2. J. P. Goelema, amb- 10.36.40’ deze behaalde hierbij een gemiddelde film, welke speelt onder de ranchbezitters. De tenaar ter secretarie te Zijpe (N.-H.). Abonnement per jaar f 2.50 fr. p post I 3.60. Advertentièn 9 ct. p. regel Ing zonden mededeellngen hooger. Abonnement belangrijke korting Advertentlên worden tevens gratis ge ohatol in de SNEEKER COURANT Droege, met ingang van 1 Augustus 1930, bedankt als lid van het College van Armvoogden. Ter voorziening in de op 1 Augustus a.s. ontstaande vacature, bevelen wij, onder overlegging van een desbe treffend schrijven van het Burgerlijk Armbestuur, voor een benoeming voor het tijdvak tot 1 Januari 1931, bij U aan: No. 1. den heer Cornells Hofjtra, Willem de Zwijger- straat; No. 2. den heer Johannes Volkers, Grootzand. Een lange file auto’s was Woensdagmiddag op het Martiniplein bijeen, nadat de oudjes alle door de voor hen bestemde auto waren afge haald, en te 1 uur vertrok de stoet vlot en fleu rig, als droegen de auto’s niet wellicht een geza menlijke leeftijd van misschien 80 a 90 eeuwen! Via de Lemmerweg ging het over St. Nicolaasga en Joure naar Oranjewoud, waar in hotel Tjaar- da thee werd gedronken en het gezelschap werd onthaald. Daar trof men een soortgelijke stoet uit Dronrijp, zoodat de gemiddelde leeftijd van het publiek op dat oogenblik in hotel Ijaarda aanwezig eenigszins aan de hooge kant was. Van Oranjewoud ging het naar Gorredijk, waar in Schansburg op voortreffelijke wijze voor een avondboterham was gezorgd, fr de aardig getooide zaal met keurig gedekte tafels werden eenige aangename uren gesleten, waar na het langs de mooie wegen in dit deel van Friesland via Beetsterzwaag weer huis toe ging. Tusschen Akkrum en Irnsum averd nog even ge stopt om een tractatie uit te reiken waaraan het trouwens de geheele middag niet had ge haperd en prompt om 8 uur de afgespro ken tijd was men bij de Oosterpoortsbrug, waar het Sneeker muziekkorps zich aan het hoofd van de stoet opstelde, zoodat op recht feestelijke wijz het Martiniplein weer werd be reikt, vanwaar elke auto zijn gasten weer thuis bracht. Er was onder de oudjes maar één mee- ning over deze tocht: ze wilden graag eens weer mee.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1930 | | pagina 1