der remeente Sneek i Officieel orgaan Uit onze Raadzaal. annex SNEEKER COURANT (73e Jaargang) Dit No. bestaat alt 2 bladen. Gtticiëel Gedeelte. NIEUWSTIJDINGEN. 46e Jaargang Woensdag 30 Jhili 1930 No. 87 Eerste Blad I I 01tga?e; KIEZEBRINK «n Sö L Contröle op de oplaag toegestaan t t OPROEPING TOT OPKOMST VOOR HERHALINGSOEFENINGEN. Alle advertentiën worden in beide bladen opgenotnen. Regelprijs 9 cent, abonnementen belangrijke korting De SNEEKER COURANT is een SNEEK van HINDERWET. BESLUIT: j e il 1 de goot terzijde van de hem in eigendom toebehoorende Dinsdags te Woudsend, Heeg, Nijezijl, Folsgare, Nijiand, Oppenhuizen, Uitwellingerga, Oudega (W.), IJsbrechtutn, Wolsutn, Harlch, Hetnelum, Bakhuizen, Nijemirdum, Sondel, Sloten, Tjerkgaast, Spannenburg, roppingawier, Warns, Rauwerd van. Z. h. s. aldus besloten. Terzool, Wyckel, het moeilijk is de gevolgen van een wijziging te overzien, onder gegeven omstandigheden zal het ’t beste zijn het voorstel van B. en W. maar aan te nemen, waar wij niet weten hoe de lastenyerdeeling onder het nieuwe stelsel zal zijn, en dus de resultaten maar moeten afwachten. Spr. vreest wel dat de verlaging van druk relatief niet dezelfde zal zijn als bij onze tegenwoordige sterke progressieve heffing. Spr. is versterkt in die meening door de toelichting door den secretaris de vorige keer gegeven. De verordening wordt alsnu z. h. s. aangenomen. Punt VI. Rapport van de Commissie voor rekeningen en begrootingen inzake onderzoek van de rekening van het (Bijlage 66; dossierno. VI 07.352.65(1). De commissie voor rekeningen en begrootingen ontving i s n e t k i. r f. h t i. beid, die hier thans ten deze blijkt, is niet op haar plaats. B. en W. willen het recht behouden den directeur direct te hooren. Wat de zaak zelf aangaat: Als men een groot bedrag voor een kabel gaat uitgeven, dient men eerst te weten of er vol doende serieuze aanvragen zijn. Dat is hier onderzocht en bleek niet het geval. De heer Breeuwsma begrijpt niet waaraan de geprikkeld- TINUS CORBIÉ dienstplichtige der lichting 1927 uit de ge meente Leeuwarden, wonende te Sneek, aan boord, om op 7 Augustus 1930 voor 17 dagen in werkelijken dienst te komen bij he. 9e Regiment Infanterie te Assen, op grond van art. 31, le lid b der Dienstplichtwet. SNEEK, 28 Juli 1930. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van SNEEK, maken bekend, dat door hen vergunning is verleend aan de N.V. Lank- horst Touwfabrieken te Sneek en haar rechtverkrijgenden tot uitbreiding van de machinale spinnerij, touwslagerij en visch- nettenfabriek op het perceel aan de Prin sengracht, kadastraal bekend gemeente Sneek, Sectie C, nos. 2300, 2003, 2004 en 1736 (gedeeltelijk), door het bijbouwen van twee ijzeren loodsen, een zwavelhokje en een plaatijzeren loods, in welke afdeelingen werkzaamheden ten dienste van de touw- fabricage worden verricht, alsmede door inrichting van een electrische installatie. SNEEK, 30' Juli 1930. van het legaat van wijlen Wed. W. J. Jorritsma. De ontvangsten bedroegen f 329.56 en de uitgaven f 332.34'/2. De commissie heeft op deze rekening geenerlei op- of HINDERWET. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van SNEEK maken bekend: dat ter secretarie ter inzage ligt een ver zoek met bijlagen van T. SCHUHMACHER, meubelmaker, aldaar, om vergunning tot het oprichten van een meubelfabriek in het gebouw aan de Truf- felsteeg, kadastraal bekend gemeente Sneek, Sectie B, no. 3848, waarin geplaatst zal worden, een electromotor van 3 P.K. voor het in werking brengen van een universeel- machine, bestaande uit een vlak- en van- diktebank, een frais-zaag- en boormachine; dat op Woensdag, den 13 Augustus 1930, des middags te 12 uur, ten gemeentehuize aldaar gelegenheid zal worden gegeven om tegen het verzoek bezwaren in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lich ten en dat zoowel de verzoeker, als zij die bezwaren hebben in te brengen, gedurende drie dagen voor evengemeld tijdstip ter se cretarie, in de gewone bureau-uren, van de ter zake ingekomen bescheiden kennis kun nen nemen. De aandacht wordt er inzonderheid op gevestigd, dat volgens de heerschende op vatting, slechts tot hooger beroep gerech tigd zijn zij, die voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, ten einde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. SNEEK, 30 Juli 1930. Punt VII. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verlenging van den ontruimingstermijn van eenige onbe woonbaar verklaarde woningen. (Bijlage 69; dossierno. 1.778.522(4)). Van de bij raadsbesluit van 9 Juli 1928, no. 6 onbe woonbaar verklaarde woningen worden thans nog bewoond de woningen IJlsterkade no. 8, Kleinzand no. 84 en Knibbel steeg nos. 8 en 9. Waar de termijn van ontruiming van deze woningen laatstelijk bij raadsbesluit van 20 Januari 1930, no. 3, tot 12 Augustus 1930 werd verlengd en het den be woners tot heden nog niet is mogen gelukken een andere hun passende woning te vinden, zal het noodig zijn ge- onder voorbehoud der goedkeuring van de Gedeputeerde Staten, den bij raadsbesluit van 9 Juli 1928, no. 6, gestel den termijn van ontruiming voor de onbewoonbaar ver klaarde woningen IJlsterkade 8 (bewoonster Tjimkje de Jong, weduwe Gerrit van der Wei), Kleinzand 84, (be woonster Geertje Bakker, weduwe Pieter van der Werf), Knibbelsteeg 8 (bewoonster Klaaske Tuinstra, weduwe Lieuwe de Vries) en Knibbelsteeg 9 (bewoonster Grietje Venema, weduwe Harmen Punter), laatstelijk bij raads besluit van 20 Januari 1930, no. 3, verlengd tot 12 Augus tus 1930, opnieuw te verlengen, thans tot 12 Februari 1931. Z. h. s. aangenomen. Punt Vlll. Advies van Burgemeester en Wethouders op een adres van C. van der Werf te Sneek, houdende beroep tegen de tot hem gerichte aanschrijving tot verbetering van de bestrating met de goot terzijde van de hem in eigendom toebehoorende woning 3e Zomerrakbuurt 33, mèt het ver zoek om de verbetering door en voor rekening van de ge meente te doen uitvoeren. (Bijlage no. 70; dossierno 1.811. 111.2(14)). De heer C. van der Werf, alhier heeft in zijn hierbij gevoegd adres bij U beroep ingesteld tegen de onder dag- teekening van 20 Mei jl., no. 43, tot hem gerichte aan schrijving tot verbetering van de bestrating met de goct terzijde van de hem in eigendom toebehoorende woning noemden termijn nogmaals te verlengen. Een verlenging met zes maanden lijkt ons het meest gewenscht. Wij stellen U dus voor te nemen het volgende besluit: De Raad der gemeente Sneek; Gelezen het voorstel van Burgemeester en Wethouders d.d. 15 Juli 1930, no. 1.778.522(4); Gelet op het advies der Gezondheidscommissie met den zetel Sneek d.d. 9 Juli 1930; De BURGEMEESTER roept op 1IEUWE SNEEKER C0URAN1 Sneeker Zweminrichting. De temperatuur van het water in de Sneeker Zweminrichting was heden 18 Uit den trein gevallen. Vrijdagavond had in den trein, welke te 9.11 uit Rotterdam naar Roosendaal ver trekt, een ernstig ongeval plaats. Tusschen Lage’ Zwaluwe en Zevenbergen is een vijf jarig meisje, dat met haar ouders uit Am sterdam naar .Middelburg reisde, uit de coupé gevallen. Door middel van den noodrem werd de trein tot staan gebracht, waarna reizigers de spoorbaan afzochten en een paar honderd Meters terug het kind op de rails vonden met een groote wonde aan het hoofd. De ouders waren radeloos. Het kind werd opgenomen en In een restau ratiewagen gelegd waarna de reis met bijna een half uur vertraging werd voortgezet. Bij aankomst te Roosendaal verleende een dokter hulp, waarna de kleine naar het ziekenhuis te Roosendaal werd overgebracht. Zaterdagavond was de toestand van het kind iets beter, zoodat op behoud mag worden gehoopt. I VERGADERING van den RAAD der gemeente SNEEK, op MAANDAG 28 JULI 1930, ’s avonds 7% uur. Voorzitter de heer P. J. de Hoop, burgemeester. Secretaris de heer P. Sikkes. Aanwezig bij de opening 14 leden; de heer Sijtema komt later ter vergadering. Aan de orde is: Punt 1. Notulen van de vergadering van 30 Juni 1930. De notulen hebben ter visie gelegen en worden onveranderd vastgesteld. Punt II. Ingekomen stukken: a. Adres van J. Jedema, secretaris-boekhoudeu van het Burgerlijk Armbestuur, houdende verzoek om eervol ontslag als zoodanig met ingang van 1 October 1930. (208). De V o o r z. zegt dat de heer Jedema 23 jaar deze functie vervulde, waarom hij voorstelt dit ontslag met ingang van 1 October a.s. te verleenen onder dankbetuiging voor de wijze waarop de functionaris zijn betrekking waarnam. Aldus besloten. b. Verslag van het Provinciaal Electriciteitsbedrijf over 1929. (1.824.112(2)). Voor kennisgeving aangenomen. c. Adres van H. Risselada e. a., houdende verzoek, om de door hen bewoonde gemeentewoningen aan de Prior- straat van electrische leidingen te voorzien en deze te doen aansluiten op het gemeentelijk lichtkabelnet. (II 07.353. 8(2e). Onder verwijzing naar het door den directeur der bedrijven cn de commissie voor de gemeentewoningen uitgebrachte advies, stellen B. en W. voor afwijzend op het adres te beschikken. De heer Breeuwsma is niet geheel bevredigd. Spr. kan zich voorstellen dat B. en W. niet zoo zonder meer deze aan sluiting zouden willen verstrekken en dat zij meegaan met de adviezen dat de huurders de huisaansluiting moeten betalen. De bewoordingen der adviezen laten echter tweeërlei uitleg toe: men kan er uit lezen dat gemeentebedrijven eventueel kan zorgen voor de kabelaanleg en elke huurder de eigen huisaan sluiting zou betalen, maar men kan er ook uit lezen, dat alle kosten door de uitbreiding veroorzaakt voor rekening van huurders zouden komen. Alle gemeentenaren moeten echter gelijkelijk kunnen profiteeren van de voordeelen die de bedrij ven bieden. Nu uif deze straten een belangrijk aantal aanvra gen tot aansluiting komt, een 40 bewoners uit 139 is niet gering, moet men hun tegemoet komen. Daarom had spr. gaarne gezien, dat de bewoners in staat werden gesteld stroom te betrekken, doordat de gemeente een kabel aanlegde. Het verhaal der kosten van de huisinstallaties is dan een kwestie van tweede instantie. B. en W. hadden beter gedaan eerst het bedrijf de kabel te laten leggen en dan bij den raad te komen met een voorstel hoe het met de betaling der huisaansluitingen moet. De geheele burgerij heeft destijds voor de tekorten van dit bedrijf door de belasting bijgedragen, daarom heeft ook de geheele burgerij recht op aansluiting. Spr. zou gaarne zien dat dit stuk aangehouden werd en nog aan de commissie der In drijven gezonden. Deze commissie is door B. en W. niet, de directeur wel gehoord, spr. acht dit niet juist. Het is spr. bekend dat een vroeger verzoek van deze bewoners moest afgewezen, omdat er niet voldoende belangstelling .hunnerzijds was, maar nu is het anders. De Voorz.: B. en W. hebben, voordat ze in deze zaak een beslissing namen, door den directeur der bedrijven een onder zoek naar de animo voor aansluiting doen instellen en toen bleek, dat er zeer weinig belangstelling voor lichtaansluiting was, maar vrij wat alleen voor de radio. Nu heeft men tot nog toe alleen een kabel gelegd als het aantal lichtaansluitingen een rendeerende aanleg in uitzicht stelde. Maar voor de radio, ten slotte maar luxe, kan men toch geen kabel leggen. Daarom zien B. en W. geen reden tot inwilliging van het verzoek over te gaan. De heer Zuiderbaan sluit zich aan bij de woorden van den heer Breeuwsma en verbaast zich dat dit stuk niet bij de commissie voor de bedrijven is geweest en wel in de woning- commissie. Waar men bij de eerstgenoemde commissie komt om een advies over^het plaatsen van een enkele lantaarn, be grijpt spr. niet dat eén stuk, dat de electriciteitsvoorziening van een geheele straat betreft, niet in handen dier commissie wordt gesteld. De heer P ot m a zegt dat dit stuk ook in de commissie der bedrijven is geweest, anders vergist hij zich wel sterk. De h.h. Breeuwsma en Zuiderbaan: Niets van be kend. De heer Potma: Dan vergis ik mij. Maar spr. betwist dat er 40 serieuze aanvragen zijn; van 37 onderteekenaars in de Priorstraat zullen 2 geen gebruik maken van de aanleg, 6 hebben op verzoek van anderen geteekend, 2 reden onbekend, 3 alleen voor radio, 8 voor licht en radio, 16 voor licht. Van de 19 onderteekenaars in de Kloosterdwarsstraat zullen 5 geen gebruik maken, 1 wil radio, 1 radio en kracht, 9 radio en licht, 2 licht, 1 onbekend. Spr. noemt dat weinig animo, want voor radio alleen kan men toch geen kabel leggen. Trouwens in dit stads gedeelte ligt ook al een kabel, en voor de aansluiting daaraan meldde zich niemand aan. De heer Breeuwsma: Die kabel heeft een bijzonder doel en men weet niet dat men er zich bij kan aansluiten. De Voorz. zegt dat de commissie voor de bedrijven is een commissie van bijstand en haar een adres toezenden, dat toch voor onderzoek aan den directeur moet doorgegeven, was on- noodig. B. en W. konden dan beter den korteren weg direct tot den directeur leidende volgen. Als B. en W. meenen, dat het advies der commissie van bij stand niet noodig is, zullen zij- zoo vrij zijn hun eigen weg te volgen, de wet geeft hun daartoe nog het recht. De commissies worden hier met voldoende égards behandeld, de teergevoelig- 3e Zomerrakbuurt 33. Appellant doet het voorkomen, alsof de slechte bestra ting ter plaatse het gevolg is van het leggen van een kabel aldaar door de gemeente. Nadat deze kabel was aangebracht, zou de grond niet voldoende zijn aange stampt, waaraan de verzakkingen te wijten zouden zijn. Deze voorstelling van zaken is niet juist. Het is mogelijk dat een kleine sleufverzakking ter plaatse van het leggen van bedoelden kabel het gevolg is geweest. Deze verzak king, waarin inmiddels van onzentwege is voorzien, was echter in verhouding tot het overige herstellingswerk dat noodzakelijk moet worden geacht, van zoo geringe betee- kenis, dat van verbetering der bestrating voor rekening der gemeente zooals door appellant wordt verzocht, o. i. geen sprake kan zijn. Wij stellen U dan ook voor te nemen het volgende be sluit: De Raad der gemeente Sneek; Gelezen het adres van C. van der Werf te Sneek d.d. 3 Gauw, Sijbrandaburen, Offingawier, Scbarnegoutum, Roodhuis, Gaastmeer, Balk, Stavoren, De NIEUWE SNEEKER COURANT is een abonnementsorgaan, verschijnt Dinsdags en Vrijdags. Abonnementsprijs in de stad f 2.50, naar buiten fr. per post f 3.60 Advertentieblad en wordt gratis bezorgd bij allen die te Sneek geen abonné zijn op de Nieuwe Sneeker Courant en bovendien huis-aan-huis verspreid V r ij d a g s te Hommerts, Jutrijp, Tirns, Goënga, AbbegaOosthem, Deersum, Langweer, Bozum Benoemd wordt mej. Stuur* te Zwaagwesteinde met 11 st., mej. Kuiken te Helmond had 2, mej. Aukema te St. Nicolaasga 1 st., terwijl 1 st. van onwaarde was. Punt V. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot nieuwe vaststelling van regelen betreffende belasting heffing. (Bijlage 58; dossierno. X 07.281(3)). Een Nota van Burgemeester en Wethouders (bijlage 72) heid van den Voorzitter, welke men van hem niet gewoon is, is bij de stukken gevoegd. te wijten is. Spr. heeft zakelijk geargumenteerd en het blijkt dat j De nota van B en w vindt men in ons vorig nr B. en W. slecht in hun eigen cijfers thuis zijn. Spr. heeft zuiver Breeuwsma had van de bereidwillige toezegging de cijfers uit het advies van B. en W. aangehaald en die be- van g en de hoop gekoesterd dat een nader voorstel inzake strijden zij thans. In het adres Priorstraat zijn maar 3 aanvragen de opcentenregeling aan zijn bezwaren zou zijn tegemoet ge- uitsluitend voor radio; in het adres Kloosterdwarsstraat maar 1 ]<omen. Het spijt spr. dat dit niet het geval is, hij beseft ook dat voor radio, dus 4 uitsluitend voor radio^ In het algemeen is spr. j j|v het er mee eens, dat er een flink aantal aansluitingen moet j de zijn voor men tot kabelaanleg overgaat, maar als er direct al 40 aanvragen zijn, staat wel vast dat de kabelaanleg spoedig rendeerend zal worden. Toen wij kabels aanlegden aan den Stationsweg hebben wij ons toch ook van het aantal aanslui tingen geen rekenschap gegeven en terecht niet. Sedert 8 jaar komt aandrang tot aansluiting uit deze straten, vooral van de woningen type E uit de Priorstraat en het aantal is nu wel zoo dat men er over denken kan, dat het bedrijf f 2200 bijdraagt voor de kabel. Wat de huisaansluitingen betreft, gezien de financieele toe stand van het woningbedrijf, zou spr. geen vrijheid vinden, voor te stellen dat deze kosten geheel voor dit bedrijf zouden komen, legaat van wijlen de weduwe WJ. Jorritsma over 1929. dan was een tusschenweg, waarbij huurder en gemeente elk iets deden, het beste. Er zijn tal van kabels gelegd in straten, waarbij te voren nog geen 35 aansluitingen toegezegd waren, cm advies de rekening en verantwoording van de rente maar dat is niet erg, er komen dan later wel meer. De legende gaat hier dat kortgeleden een Amsterdammer zich vestigde in dit stadsdeel, die een stofzuiger en andere electrische apparaten bezat en nu ontdekte, dat hij die niet kon gebruiken! Hij vroeg zich af wat de bewoners van dit stadsdeel wel gedaan hadden, aanmerking en adviseert derhalve tot goedkeuring daar- dat zij geen electrische aansluiting konden krijgen. Laten wij in principe tot kabelaanleg besluiten; over de huis aansluiting kunnen B. en W. dan later voorstellen doen. De heer Boeijenga had het wel goed gevonden als dit stuk ook in de commissie voor de bedrijven was geweest, die op de hoogte van de kabelaanleg en aansluitingen is. Spr. was verheugd dat het stuk in de woningcommissie kwam, waar men wel voor kabelaanleg was als de huurders maar de huis aansluitingen betaalden. Maar bij onderzoek bleek dat zoo goed als niemand dat wilde, de gemeente moest die volgens de huurders ook betalen en op grond daarvan kwam die commissie met haar advies. De aanleg in den Stationsweg kan hiermee niet vergeleken worden; daar wisten de huiseigenaren dat zij zelf de aanleg moesten betalen; hier is echter de gemeente eigenares der woningen en eischt men dat zij die aansluitingen zal betalen, waarvan geen sprake kan zijn; als het woningbedrijf goed ging was het nog wat anders. Bovendien is de animo tot aansluiting, 40 op 130, toch-beneden het middelmatige. Als de huurders zich echter bereid verklaren de kosten der huisaansluitingen te be talen, kan de gemeente kabelaanleg overwegen, vindt spr. De heer Breeuwsma zegt dat als hier in principe besloten wordt tot kabelaanleg, de gemeente de huurders kan vragen of zij bereid zijn de huisaansluitingen te betalen; is dat het geval, dan word de kabel gelegd en anders niet. 40 is een voldoend aantal, want is de kabel er eenmaal, dan is dat aantal in een jaar verdubbeld. De heer Smeding was niet in de commissie voor de woningen aanwezig toen dit besluit genomen werd. Spr. was wel voor inwilliging van het verzoek. Spr. zou willen dat de menschen de huisaansluitingen zelf in den vorm van iets meer huur betaalden. De Voorz.: Dat geeft moeilijkheden, daar dit woningen met lijksvoorschot zijn. De heer Breeuwsma: In de Schoolstraat is de kabel ge legd toen er nog bijna geen deelname was. De middenstands- woningen kregen toen de aanleg voor f 7.50 meer huur en na 6 jaar heeft de raad dat bedrag zelfs geschrapt, hoewel ook deze huizen geen winst opleveren. Men zou dezelfde oplossing hier kunnen volgen. Spr. zou ook gaarne het muntmetersysteem zien toegepast bij het electrici teitsbedrijf, evenals in de groote steden, dan zou de animo voor aansluiting grooter zijn. De heer Blok: Als de prijs der electriciteit ook als die in de groote steden was! De heer Breeuwsma: Dan sloten allen zich aan! De Voorz.: De gemeente was vrijer bij de middenstands- woningen dan bij de woningen met rijksvoorschot, bij de mid- denstandswoningen kon zij geheel vrij beslissen toen de hypo theek van het Nationaal Steuncomité verdwenen was. Het voorstel-Breeuwsma komt in stemming. Voor de leden: Oppenhuizen, Breeuwsma, Sijtema, Zuider baan, Smeding, de Groot en Boonstra. Tegen de leden: Blok, Nieveen, Van der Meulen, Dokkum Siemensma, Hoekstra, Potma en Boeijenga. Dit voorstel is dus verworpen met 78 stemmen. Z. h. s. wordt het voorstel van B. en W. thans aangenomen. d. Proces-verbaal van kasopneming bij den gemeente ontvanger op 18 Juli 1930. (X 07.352.651(2)). Voor kennisgeving aangenomen. e. Verslag van de Vereeniging „Pro Juventute” in het arrondissement Leeuwarden over 1928 en 1929. (1.842. 74(1)). Alsvoren. Punt III. Aanbeveling van Burgemeester en Wethouders voor de benoeming van een armvoogd. (Bijlage 67; dos sierno. VI 07.58(1)). De aanbeveling vindt men in ons vorig nummer. De heer Cornelis Hofstra wordt met 8 st. benoemd, de heer lohannes Volkers had 7 st. Punt IV. Voordracht van Burgemeester en Wethouders juni 1930, houdende beroep tegen de tot hem gerichte voor de benoeming van een onderwijzeres aan de o. I. aanschrijving van Burgemeester en Wethouders d.d. ’20 school no. 2. (Bijlage 68; dossierno. 208). Mei 1930, no. 43 tot verbetering van de bestrating met De voordracht vindt men in ons vorig nr. j J“ x J

Sneeker Nieuwsblad nl | 1930 | | pagina 1