der gemeente Sneek Officieel orgaan N.V NEDERLANDSCHE HYPOTHEEKBANK Uit onze Raadzaal. nnex Dit Ho. bestaat uit 3 bladen. SNEEKER COURANT (73e J rgang) 46s Jaargang No. 90 Eerste Blad NIEUWSTIJDINGEN. Regelprijs 9 cent, abonnementen belangrijke korting SNEEK, 22 Juli 1930. Aan den Gemeenteraad. SNEEK, 4 Augustus 1930. Aan den Gemeenteraad. SNEEK, 4 Augustus 1930. Aan den Gemeenteraad. De Minister van Waterstaat, de heer Mr. Reijmer, heeft boe- Terug. SNEEK, 28 Juli 1930. Aan den Gemeenteraad. Dinsdags te Woudsend, Heeg, Nijezijl, Folsgare, Nijland, Oppenhuizen, Uitwellingerga, Oudega (W.), IJsbr .chtum, Wolsum, Harlch, Hemelum, Bakhuizen, Nijetnirdutn, Sondel, Sloten, Tjerkgaast, Spannenburg, roppingawier, Warns, Rauwerd Controle op de oplaag toegestaan. Sneeker Zweminrichting. De temperatuur van het water in de Sneeker Zweminrichting was heden 17 Hypotheken Pandbrieven Voor het hoofdacte-examen is geslaagd mej. J. M. F. Louwmans alhier. No. 1.811.111(16). Advies van Burgemeester en Wethouders op de door den heer D. Zuiderbaan in de raadsvergadering van 30 Juni jl. ingediende motie betreffende den Mac-Adamweg Sneek Bolsward. en W. hebben den raad de volgende voorstellen aangeboden: „De heer Hiemstra heeft gevraagd den verbeterden weg HeerenveenZurig op het Rijkswegenplan te brengen. Hij heeft terecht gezegd, dat mijn ambtsvoorganger verleden jaar had gezegd: ik beloof niets, maar ik zal het over wegen. De heer Hiemstra was daarover tevreden. Wanneer hij nu tevreden is wanneer hem niets beloofd wordt dan is de heer Hiemstra wel erg gauw tevreden. Maar dit kan ik wel zeggen, dat er groote kans bestaat dat de weg op het herziene Rijkswegenplan zal voorkomen. Ik beloof dus niets, maar ik deel dit den geachten afgevaardigde mee.” Onder deze omstandigheden is er naar onze meening alle aanleiding af te wachten of de weg Heerenveen— afsluitdijk bij de herziening van het Rijkswegenplan daar op zal worden geplaatst en derhalve thans niet op de door den heer Zuiderbaan ingediende motie in te gaan. Wij adviseeren U dan ook deze motie niet aan te nemen. No. 208. Aanbeveling van Curatoren van het gym nasium voor de benoeming van een leeraar m natuur- en scheikunde aan het gymnasium voor den cursus 1930/1931. No. 208. Aanbeveling van Curatoren van het gym nasium voor de benoeming van een leeraar in de oude talen aan het gymnasium voor den curSus 1930/1931. (waarmede gefusioneerd de N.V. EERSTE NED. HYP. BR1EFSANK TE 's GRAVENHAQE) Directie: Mr. M. J. Bos, Mr. J. Wilkens en J. Roosenburg. De SNEEKER COURANT is een OPGERICHT TE VEFNDAM IN 1890 sluitdijk van rijkswege als van genoegzame beteekenis zou Geslaagd te Groningen voor het exa men Handenarbeid acte r, mej. A. Posthu mus, onderwijzeres te IJsbrechtum, opgeleid door den heer R. Frank alhier. Het College van Curatoren bij het Gymnasium te Sneek heeft de eer onder overlegging van het desbetreffend advies van den heer Inspecteur en toezending der stukken van twee sollicitanten naar de betrekking van leeraar in de Oude Talen aan dit Gymnasium, Uwen Raad voor te stellen den tegenwoordigen leeraar den heer H. Mendelson weder tot tijdelijk leeraar in de Oude Talen te benoemen, voor den cursus 1930/1931. WOUDSEND. Benoemd tot wijkverpleeg ster alhier zuster J. van der Heide van het Acad. Ziekenhuis te Groningen. Het stoomgemaal in werking. Ged. Staten hebben gisteren last gegeven landsch pübïiëk hun st/evên"zalTaardeeren tot het in werking stellen van het stoomge- Oepl. Maatsch. Kap, en Reserves f 9.000.000.— f 80.000.000.— f 76.500.000.— Peters-Sleeswijk Operette. Men schrijft ons: Zooals wij reeds eerder meldden, zal het bekende operette-gezelschap Peters-Slees wijk op Zondag 17 Augustus in de Harmo nie opvoeren de alom beroemde operette „Dollarprinses”. Na het overweldigend suc ces van het vorig jaar met de operette „Walsdroom” waarmede dit gezelschap, dat door den brand van het Paleis voor Volks vlijt te Amsterdam, noodgedwongen op reis moest gaan, overal de grootste lauweren oogstte en in de groote bladen hoog ge prezen werd, heeft de Peters-Sleeswijk Operette voor dit seizoen de keus, laten vallen op de operette „Dollarprinses”. Zij heeft zich alle moeite gegeven een keurkorps van bekende operette-artisten te engageeren. In de eerste plaats noemen wij: Marga Graf, ook in de provincie welbekend, waar zij aan het operette-gezelschap van wijlen George Braun zich een groote repu tatie verwierf. Marga Graf trad de laatste jaren vooral te Berlijn (Komische Oper) op, doch verklaarde gaarne haar Hollandsche vrienden nog eens om haar geschaard te willen zien. Als regisseur is aan het gezel schap verbonden: Frans Meermans. Voor operette-liefhebbers in Holland zeker geen onbekende. Frans Meermans was jarenlang operette-regisseur (Amsterdam, den Haag, Antwerpen enz.) Ook de verdere medewer kenden mogen genoemd worden: Clairette Hammé (de „Franzi” uit de „Walsdroom”), Max Dekker (tenor van het operette-gezel schap van Max Gabriël, enz.) Rose Same- thini (de „Fifi met den grooten trom” uit de „Walsdroom”), Pierre Boeyen, Cees v. Vliet, en onze jongste Hollandsche operette- ster: Sinny Deyers. Evenals het vorig jaar staat het orkest onder de alleszins beproefde leiding van James Clement, Kapelmeester van het voor malige Paleis v. Volksvlijt. De zakelijke leiding is in handen van Bob Peters, voorheen manager der N.V. Louis Bouwmeester Revue, N.V. Italiaansche Opera, enz. De technische staf staat onder René Sleeswijk, welke alle décors ontwierp, die onder zijn toezicht vervolgens op eigen atelier vervaardigd werden. Deze décors zijn tot in de kleinste details verzorgd en een weelde voor de oogen. Ook door de aankleeding en monteering hunner operettes willen Peters-Sleeswijk, het publiek voor zich winnen. Eigen lichtinstallaties, schijn- Door Uw medelid, den heer Zuiderbaan, is in de raads vergadering van 30 Juni jl. bij de behandeling van punt 11, een motie ingediend, luidende alsvolgt: „De Raad, spreekt de wenschelijkheid uit, dat de Commissie van beheer van den op het provinciale wegenplan voorkomenden mac-adamweg SneekBolsward, zoo spoedig mogelijk bij Gedeputeerde Staten aanvraagt, dezen weg volgens de provinciale verordening te mogen verbeteren”. Deze motie is in de bovenbedoelde vergadering om ad vies in onze handen gesteld. Wij herinneren er aan, dat, toen in den loop van 1927 bekend werd, dat de weg HeerenveenJoure—.Sneek— Bolswardafsluitdijk niet als primaire weg op het toen vastgestelde Rijkswegenplan was geplaatst, dit in zeer ruimen kring een levendige teleurstelling heeft gewekt, welke slechts eenigermate werd getemperd door de weten schap, dat, ter wille van het betrachten van spoed, het rijks wegenplan, nog niet geheel als een definitief plan moest worden beschouwd, zoodat binnen niet te langen tijd, in elk geval binnen den wettelijken termijn, een herziening kan worden verwacht. Door de Provinciale Staten is daarna de weg als secun daire weg op het provinciale wegenplan geplaatst. Uit de toelichting door de Gedeputeerde Staten gegeven bij hun voorstel, dat tot de vaststelling van het provinciale plan heeft geleid, bleek zeer duidelijk, dat ook dit college de verwachting had gekoesterd, dat de weg Heerenveenaf- 47i PANDBRIEVEN a 100 GELDEN BESCHIKBAAR voor le hypotheek op billijke voorwaarden Van alle zijden kwamen de verwijten op hem De kellner H. M. te Helmond, die verle- af en zelfs moet zijn gezin door familie wor- den week Vrijdag met den inhoud van een den onderhouden. Spr. meende dan ook, dat spaarkas de wijk nam, heeft zich gisteren een straf van 1 jaar en 3 maanden met af-[aldaar bij de politie aangemeld. Van het be trek van de voorloopige hechtenis voldoende drag van f800 was niets meer over. Het College van Curatoren bij het Gymnasium te Sneek heeft de eer ingevolge art. 17 der Hooger Onderwijswet onder overlegging van het desbetreffend advies van den heer Inspecteur en met toezending van de ingekomen sol- licitatie-stukken van dertien sollicitanten naar de betrek king van leeraar in de natuur- en scheikunde aan dit Gym- nasum, Uwen Raad de hiervolgende aanbevelingslijst van benoembaren te doen toekomen, zulks voor den cursus 1930/1931, derhalve tijdelijk: le. G. B. R.de Graaff, docts. in de wis- en natuurkunde te Utrecht; 2e. G. Postma, docts. in de wis- en natuurkunde te Hilversum. No. VI 07.352.1(1). Rapport van de Commissie voor rekeningen en begroetingen inzake onderzoek van de rekening van het Burgerlijk Armbestuur over 1929. in sterke mate een slag om den arm en zegt, dat het voor- invoegen van dezen weg in het wegenplan. Deze weg is, 1 Armhuis bedroegen f 19.114.73^ Subsidie van den Alge- meenen dienst f 10.908.73. B. De ontvangsten en uitgaven van den Algemeenen dienst beliepen f 58.832.90. De gemeente verstrekte een subsidie van f56.114.22. De commissie heeft op deze rekening geen op- of aan merkingen en adviseert tot goedkeuring. werpers, speciale lichttrucs, eigen practica- bels enz. completeeren de operette. Peters-Sleeswijk is ’t eenige Hollandsche Operettegezelschap, dat met volledig mate riaal op reis gaat. Hun kosten zijn dan ook enorm. Zij vertrouwen er echter op, dat het Hol- 1 en kennis nemen van hun werk door hun maa' Lemmer, in verband met den voorstellingen te bezoeken. zemstand van 26.7 c.M. boven Z.P. Waar in andere steden de Peters-Slees- wijk voorstellingen tot nu toe uitverkocht waren, zal ook Sneek niet achterblijven en wij twijfelen er niet aan, of het zal Kermis Zondag naar de Harmonie storm loopen. Kerknieuws. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Hantum, Hantumhuizen c. a. (toez.) ds. O. S. Caze- mier te Stavoren. Gauw, Sijbrandaburen, Offingawier, Terzool, Scbarnegoutum, Roodhuis, Gaastmeer, Balk, Stavoren, Wyckel, Uii|a«e; KlEZEiRiNA üttler«M»e Jui&llStllH SSStëMfr besloten wordt genoemden weg in het Rijkswegenplan op te nemen, waarna de besprekingen over de uitvoering met de betrokken openbare besturen kunnen beginnen. Mijnheer de Voorzitter! Ik zou een lang betoog kunnen houden over de noodzakelijkheid, uit een oogpunt van verkeersintensiteit en verkeersbelang bekeken, om dezen weg als primairen weg in het Rijkswegenplan een plaats te geven. Ik zal dat betoog achterwege laten. De Minister kan het vinden in een adres, tot hem gericht op 20 April 1928 door de gemeentebesturen van Sneek, Bolsward, Doniawerstal, Haskerland, Wonseradeel en Wymbritsera- deel. Ik meen de Kamer niet te moeten ophouden met een herhaling van wat in dat adres is betoogd. Ik wijs er alleen op, dat niet alleen de betrokken gemeentebesturen, maar ook Gedeputeerde Staten van Friesland, ook de wegen commissie van den Algemeenen Nederlandschen Wiel- rijdersbond hebben getoond van oordeel te zijn, op tal van gronden, dat de meergenoemde weg op het plan der pri maire wegen behoorde te staan. Ik moge er hierbij aan herinneren wat niet in dit adres staat dat, wordt deze weg niet op het plan der primaire wegen geplaatst, het belangrijke verkeer, dat over den afsluitdijk tusschen Holland eenerzijds, groote deelen van Friesland, Overijssel, Groningen en Drenthe anderzijds, te wachten is, aanzienlijke vertraging zal ondervinden. De afstand HeerenveenLeeuwardenHarlingenafsluitdijk toch bedraagt 67 K.M., de afstand HeerenveenJoure Sneekafsluitdijk 44 K.M. Voor het geheele verkeer en het totale economische leven staat een groot verlies van tijd, dus van geld, te wachten wanneer deze omweg gemaakt moet worden. Niet alleen op grond van verkeersbelangen, niet minder op grond van landbouwbelangen wordt de plaatsing van den meergenoemden weg op het plan der primaire wegen als noodzakelijk gevoeld. Het Zuidwesten en Westen van Friesland ziet steeds meer tuinbouw opkomen en tuinbouw vraagt goede ver keerswegen, waarlangs snel verkeer mogelijk is. Er zijn echter ook speciale belangen: inpoldering in de betrokken streek, verkrijging van meer cultuurgrond en van werkverruiming, gemoeid bij de totstandkoming als pri maire weg van den weg Heerenveen-Joure-Sneek-Zurig. In een adres der meergenoemde gemeentebesturen aan den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw is op deze belangen nadruk gelegd. De Minister van Waterstaat zal ook van dit adres zeker kennis gekregen hebben. Ik hoop, dat hij, wanneer het nog niet is geschied met zijn ambtgenoot van Landbouw de vraag in kwestie onder de oogen zal zien, in het bijzonder ook uit het oogpunt van i de behartiging der landbouwbelangen der betrokken streek. Mijnheer de Voorzitter! De Memorie van Antwoord heeft mij den indruk gegeven dat de Minister den wensch betref- fende den meergenoemden weg met zekere sympathie be- oordeelt. Ik hoop dat dit zachte gevoelen spoe'dig zal worden geconsolideerd tot het vaste besluit dat de weg HeerenveenJoureSneekBolswardafsluitdijk bij de eerstvolgende herziening in het Rijkswegenplan een plaats moge vinden.” Door den Minister van Waterstaat, den heer Mr. van der Vegte is daarop het volgende geantwoord: „De heer Sannes heeft een lans gebroken voor een weg HeerenveenZurich. Ik heb reeds gezegd aan een depu tatie die eenigen tijd geleden bij mij is geweest: ik beloof niets, maar als U mij vraagt of dat eigenlijk geen weg is, die op het definitieve wegenplan moet voorkomen, dan zeg ik niet: neen. Mijnheer de Voorzitter! Dat zeg ik nu ook; het blijkt misschien, dat die weg op het oogenblik alle overweging verdient, als ik dat woord nog eens gebruiken mag.” En in’ de vergadering van de Tweede Kamer van 20 December 1929 heeft de heer Hiemstra, na herinnerd te hebben aan het door den heer Sannes gesprokene en het antwoord van den Minister daarop, gezegd: „Dat antwoord was nog al bemoedigend en deze Minis- ter houdt op het oogenblik, als ik het huiselijk mag zeggen, ter adviseering de rekening van het Burgerlijk Armbestuur barig is op het oogenblik zijn meening te zeggen over het zijn beschouwd, om voor plaatsing op het plan van primaire wegen in aanmerking te komen. Het kwalificeeren van den weg als een secundaire had dus niet de strekking aan te geven, dat het provinciaal bestuur zijn beteekenis niet hooger aansloeg, maar alleen deze: dat, nu het Rijk aan naar het algemeen gevoelen, gerechtvaardigde verwach tingen niet tegemoet kwam, alsnog moest worden gedaan wat nog gedaan kon worden om de streek niet geheel te dupeeren. Toen wij het initiatief namen tot het voeren van een actie om in den aldus geschapen toestand wijziging te brengen, vonden wij niet alleen de besturen der betrok ken gemeenten Bolsward, Doniawerstal, Haskerland, Wonseradeel en Wymbritseradeel maar ook de Gede puteerde Staten en de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Friesland, onmiddellijk bereid aan deze actie mede te doen of haar te steunen. Wij hebben toen, onder dag- teekening van 20 April 1928 een uitvoerig gemotiveerd schrijven gericht tot den Minister van Waterstaat met ver zoek te bevorderen, dat het rijkswegenplan wordt herzien in dezen zin, dat de weg Heerenveenafsluitdijk alsnog daarop wordt geplaatst. Tegelijk hebben wij een verzoek gericht tot den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw om, met het oog op de bij de totstandkoming van den weg betrokken landbouwbelangen, onzen aan drang bij zijn ambtgenoot van Waterstaat te steunen. Door een deputatie uit de adresseerende besturen is bij den Minister van Waterstaat mondeling inwilliging van het verzoek bepleit. De toen verkregen indruk was niet on gunstig. Wij brengen in herinnering, dat in de vergadering van de Tweede Kamer der Staten Generaal van 2 Mei 1929 de heer Mr. Sannes het volgende heeft gesproken: „In de Memorie van Antwoord deelt de Minister mee, o dat wordt overwogen, den weg HeerenveenJoureSneek belangen van die streek van Friesland. Ik hoop, dat de een De Minister van Waterstaat, de heer Mr. Reijmer, heeft conclusie en dat deze conclusie zal zijn, dat in beginsel, hierop geantwoord: De NIEUWE SNEEKER COURANT la een abonnementsorgaan, verschijnt Dinsdags en Vrijdags. Abonnementsprijs in de stad f 2.50, naar buiten fr. per post I 3.60, Advertentieblad en wordt gratis bezorgd bij allen die te Sneek geen abonné zijn op de Nieuwe Sneeker Courant en bovendien huis-aan-huis verspreid Vrijdags te Hommerts, Jutrijp, Tirns, Goënga, Abbega, Oosthem, Deersum, Langweer, Bozum Alle advertentiën worden in beide bladen opgenomen. van de Braziliaansche, toen zij het kostbare voor groote moeilijkheden zal komen te kleinood weer terug ontving. j staan. Ook merkte spr. nog op, dat de in structie zoo lang duurde ten behoev» van de crediteuren. Verduistering door een kassier. Mr. Wildervanck de Blécourt wees er o. Voor de rechtbank te Zutphen heeft te- op, dat verd. niet, zooals het sensatie- recht gestaan E. C. C. R., 49 jaar, gedeti- 'levende publiek graag schreeuwt, het geld neerd, vroeger commissionair in effecten en In weelde heeft opgemaakt. Verd. heeft be- kassier te Deventer, beschuldigd van ver- ”arde omstandigheden meegemaakt. Het O. duistering van effecten. Verd. bekende vol- M- 1S mild geweest en spr. refereerde zich ledig. idan °°k aan Let oordeel van de rechtbank, -zwakkeling dpch meende, dat een straf van 1 jaar met Uitspraak 20 Augustus. Men begrjjpt, zegt de Tel., de vreugde is, te meer, omdat verd. in zijn verdere leven De commissie voor rekeningen en begrootingen ontving over 1929. A. De ontvangsten en uitgaven ten behoeve van het Verduistering door een kassier. 1 - - recht"gestaan"Ë7c. C. R., 49 jaar, gedeti- Levende publiek graag schreeuwt, het geld kassier te Deventer, beschuldigd van ver- narde omstandigheden meegemaakt. Het O. j dan ook aan het oordeel van de rechtbank, te ’s Gravenhage, verdween bij de ontstane j als zakenman is geweest. Er waren cliënten, algeheelen aftrek^ voldoende is. 1 parelsnoer, ter waarde van f 20.000.aan een der logé’s, een Braziliaansche dame, toebehoorende. Hoe men ook zocht, men kon het nergens meer vinden. Tot Dinsdagmor- 1 gen een electricien, in dienst van liet hotel, FOLSGARE. Door heeren kerkvoogden bij ’t verrichten van eenige werkzaamheden werd als organist aangesteld bij de Ned. in de kamer van deze dame, onder een kast, Herv. gemeente alhier de heer Tj. J. van het vermiste collier terugvond. Het was door der Velde te Ijlst. Ahet bluschwater geheel zwart geworden. Het parelsnoer terecht. Tijdens den brand in hotel „Des Indes”| Het O. M. zeide, dat verd. verwarring, tengevolge van den brand, een i die hopeloos debet waren en verd. heeft niet 4 on nnn den durf gehad om daartegen voldoende op te treden. Wat de strafmaat betreft meende spr., dat verd. reeds een zware straf heeft ondergaan. Van alle zijden kwamen de verwijten op hem als de afsluitdijk gereed komt, van groote beteekenis voor mee, het groote verkeer en ook in verband met de landbouw- Zurig bij de eerstvolgende herziening van het Rijks- Minister ernstig zal willen nagaan of deze weg niet heel wegenplan in dat plan op te nemen. Ik hoop, dat deze overweging spoedig zal leiden tot -t ïz» Z>ZS L.zx4- 4-ZX onZVZVnM V» Z1 NIEUWE SNEEKER COURANT -- j spoedig in het wegenplan kan worden ingevoegd.” '-f-, «V w*nv*v*i vviv». ill L. 1J11 VClULlt Itvtll I i 1 1 V. X. 1 VI Xz X. 1 X- Xz 1 l lil l Xz KJ A Xz *z xz a x^z

Sneeker Nieuwsblad nl | 1930 | | pagina 1