I ZANDSTRA ELASTIEKJES 45.- BIMWETS AFDEELING Ui! Mo. bestaat uit 2 bladen. Uit onze Raadzaal. k üiliciee! Orgaao der Gemeeme Snoek. Verschijnt Vóopaan aangenamer» pasvorm en soltede Cblbept- Co$tume5 naar maal vanaf a 46e Jaargang Eerste Blad No. 95 Officiéél Gedeelte. Keclame kolom. NIEUWSTIJDINSEN. xii f 0.75 f 0.25 2. 3. 4. 1931 1934 1937 1940 1943 1931 1934 1937 1940 1943 1931 1934 1937 1940 1943 1933 1936 1939 1942 1945 1933 1936 1939 1942 1945 J BW A w-’ Üllllllliiiii llliliiiiillllllliilillliillllllilllllllilllf: 1937 t/m 1939 - 10.000.— 1940 t/m 1942 -11.000.— 1943 t/m 1945 - 12.000.— V SN EEK - Telefoon No. ISO 2. f 78.000.— - 53.363.50 - 18.636.50 :-7 f 194.000.— - 116.710.951/2 f91.000.— - 4.170.56/2 5. Leeuwar- -21.540.39 f 116.710.951/2 i voor f 150.000.een looptijd van 15 jaar te aanvaarden, I den van wegen hun groote zorg. V M. E in onderling verband te beschouwen, is het mogelijk, thans E voor f 150.000.een looptijd van 15 jaar te aanvaarden, l i DINSDAGS en VRIJDAGSAVONDS 1933 1936 1939 1942 1945 f 2846.— - 3202.— - 3558.— -3913.— - 4269.— f 4160.— - 4680.— - 5200.— - 5720.— - 6240.— f 84.000.— - 78.000.— - 53.000.— - 50.000.— - 87.000.- - 13.000.— HINDERWET. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van SNEEK maken bekend dat Gedeputeer de Staten van Friesland aan hen vergunning hebben verleend tot het oprichten van een openbaar slachthuis op het perceel, kadas traal bekend gemeente Sneek, Sectie C, no. 2798, gedeeltelijk, gelegen aan den Oppen- huizerweg aldaar. SNEEK, 27 Augustus 1930. PASTBETER DUURT LANCER «.sr»».» Nog ongedekt f 77.290.05j/> Daar het juiste bedrag der stichtingskosten nog niet uiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiSE SCHAAPMARKT 1933 f 994.— 1936 -1118.— 1939 -1242.— 1942 - 1367.— 1945 - 1491.— blijken dat wijziging in deze bedragen f 8.000.— - 9.000.— - 10.000.— - 11.000.— - 12.000.— NIEUWE SNEEKER COURANT annex SNEEKER COURANT «n WYMBRITSERADEEL veemarkt. c. Stadsuitbreiding in het Sperkhem. Het restant der leening kan voor dit doel worden aan- (Rubber bands) Doos inhoud 1 pond f 2.50 1 4 1 oz b. Bouw van 10 woningen aan de Ubbo Emmiusstraat. Deze uitgaven, vormende de totale kosten van dezen bouw, zijn nog geheel ongedekt. De bouw der woningen, i aan de Vereeniging tot het bou- I bewepkmg énorme keuze in de nieuwste 5toften in verbinding te komen. Later volgde hieruit gen uitstekende verzorging. L. Ct. Ruhrort aat^boord had en op weg was naar Rüdesheim, aangevaren door de motorsleep- Gevaarlijk speelgoed. boot Schürmann. De sleepboot was bezig Bij den spoordijk van den nieuwen spoor- op te draaien toen klaarblijkelijk het roer raakte. Wandelaars op den oever len der gemeente verbonden, en, voor zooveel de aflossing gewend. Tot nu toe beliepen de uitgaven f 17.981.52, ter- wijl nog kan worden verwacht f 32.500. Het gedeelte dat ongedekt blijft kan t.z.t. worden op genomen in een volgende leening. Daaruit zal ook dekking moeten worden gevonden voor het restant van de kosten van stichting van 'een openbaar slachthuis, geraamd op f84.000. De jaarlijksche aflossing kan voorshands voor elk der onderdeden worden bepaald als volgt: 1. Aanleg nieuwe veemarkt. /I 1 betreft, zoo noodig ook de buitengewone middelen; 9. aan de N. V. Kingma’s Bank te Leeuwarden wordt door de gemeente een afsluitprovisie toegekend van 7< der geldleening, waarin zijn begrepen de kosten der van de leeningsovereenkomst op te maken akte. De V o o r z. zegt nog dat deze spoedeischende vergadering oelegd is omdat de stortingsdatum der gelden is 1 Sept, en het noodig is voor dien datum de goedkeuring van Ged. Staten op het eventueele raadsbesluit te verkrijgen. Z. h. s. wordt alsnu het voorstel van B. en W. aangenomen. Hierna sluiting. f bekend is, wordt een ronde som van f 78.000.geraamd. omstandigheid zou de aanbieding dan ook onaannemelijk maken indien het vermelde bedrag van f 150.000.niet deel uitmaakte van een aanzienlijk hooger bedrag, dat uit de opbrengst van geldleeningen moet worden gevonden. 1 welke zijn ove*rgedragen Naar alle waarschijnlijkheid zal in den loop van dit of .wen van woningen, in ruil voor de 28 woningen aan de in het begin van het volgende jaar, in eéhs of in gedeelten, Smidsbuurt, houdt verband met den aanleg der nieuwe in totaal geleend moeten worden ongeveer f 365.000.1 - dus, wanneer de leening met de Spaarbank tot stand komt, nog f 215.000. -. Het bedrag van f 365.000.is als volgt samengesteld: restant kosten slachthuis restant kosten veemarkt kosten woningbouw Ubbo Emmiusstraat kosten stadsuitbreiding Sperkhem kosten nieuwe bijzondere school Sperkhem kosten ijsbaan Leeuwarderweg Door de leeningen, welke voor het verkrijgen van de totale som van f365.000.zullen worden aangegaan, de onvoorzichtigheid om met vuur te spelen, krijgen. Doordat de Schürmann niet meer Waarschijnlijk hebben zij dicht bij een der naar zijn roer luisterde kwam hij in aanva- Deze weg gaat nu eens zich in schoone vaten een recht op zijn doel af, voort door donkere jongens, de 15-jarige Nijhoff, werd een been raderkast aan bakboord en sneed de keuken 80 M„ 3e pr., 52.6; Dames 80 M. Snelïoop: lijn 20 M. van en evenwijdig met de doellijn, wouden, waar de grenzen van den weg afgerukt. De jongen werd naar het Acade- die zich hier bevond, van de kast af. Er - - - -• misch Ziekenhuis te Leiden vervoerd, waar waren vier menschen in de keuken, die allen Hoe deze weg ook telkens de laagste en hij gistermorgen is overleden. tamelijk ernstig gewond werden. Een dertig- tijde tot vervroegde geheele of gedeeltelijke aflossing over te gaan bij het gebruik maken van welk recht zij een op zeggingstermijn van twee maanden in acht neemt; 7. de storting van het bedrag der leening heeft plaats ten kantore van den Gemeente-ontvanger van Sneek, op den Isten September 1930; 8. ter verzekering van de geregelde betaling van de verschenen rente en aflossing worden alle gewone midde- t/m t/m t/m t/m t/m Bouw 10 woningen Ubbo Emmiusstraat. t/m t/m t/m t/m t/m 3. Stadsuitbreiding Sperkhem. t/m t/m t/m t/m t/m Wanneer mocht noodig woi;dt door afwijking van de werkelijke kosten van de stichting der nieuwe veemarkt van de bovenvermelde raming, zullen wij deze aanbrengen. Wij stellen U voor het volgend besluit te nemen: De Raad der gemeente Sneek; Gelezen het voorstel van Burgemeester en Wethouders van 21 Augustus 1930, no. X 07.352.71(18); BESLUIT: onder voorbehoud van de goedkeuring van de Gedepu teerde Staten, met de Spaarbank, opgericht door het De partement Groningen van de Maatschappij tot Nut van ’t Algemeen, een geldleening groot één honderd en vijftig duizend gulden (f 150.000.aan te gaan, teneinde daar mede te dekken de uitgaven, verbonden aan: a. den aanleg van een nieuwe veemarkt (restant); b. de bouw van 10 woningen aan de Ubbo Emmius straat; c. de stadsuitbreiding in het Sperkhem (gedeeltelijk); onder de volgende voorwaarden: 1. de uitgifte der leening vindt plaats op onderhandsche schuldbekentenis; de leening wordt a pari uitgegeven; de rente bedraagt 4/2 ’s jaars; de betaling der rente heeft halfjaarlijks plaats op oen 1 Maart en 1 September; de leening zal tot haar nominaal bedrag worden afgelost. Jaarlijks op den Isten September zal van de leening worden afgelost: in elk der jaren 1931 t/m 1933 ten minste f 8.000. 1934 t/m 1936 - 9.000.— de gemeente behoudt zich het recht voor, te allen Door den electrischen stroom gedood. Zaterdagavond te ongeveer kwart over zeven was de dienstbode A. M. B., van den slager van Z., te Geldrop, bezig met het schoonmaken van den winkel. Bij het poet sen van de electrische snijmachine kwam zij op onverklaarbare wijze in aanraking met den electrischen stroom. Op haar noodkre ten kwamen de slager en zijn vrouw toege sneld en vonden haar over de machine han gen. Van Z. trok haar er af en kreeg ook een hevige schok, doch hij kwam met den schrik vrij, ’t Meisje is aan de gevolgen overleden. Nederland’s grootste garage. Te Den Haag is de „Torengarage” in de Torenstraat geopend in tegenwoordigheid van tal van autoriteiten. Bloemstukken vul den in grooten getale de kantoorlokalen. In de buitengewoon groote garage, die spiraalsgewijze is gebouwd, is plaats voor niet minder dan 400 auto’s. Gelijkvloers vindt men behalve directie- en administra tiekantoren een groote showroom, een ruime werkplaats en reparatie-inrichting en rij- wielbergplaats met ruimte voor 700 rijwie len. De Posterijen in Den Haag hebben er een deel van in huur. Voorts vindt men rechts van den ingang nog een kappers- en scheersalon. Een zeven meter breede beton weg voert zacht glooiend naar boven, met rechts en links open- en gesloten boxen 1 voor de auto’s. Op de eerste verdieping be- j vindt zich een gezellige cantine, waar de chauffeurs gelegenheid hebben tegen matige prijzen spijzen en dranken te consumeeren. Een aanvaring op den Rijn. Op den Rijn bij Niederheimbach vlak bij Bingen is de passagiersboot Glück Auf, die A. Visser Pzn. j Op 79-jarigen leeftijd is alhier overleden de heer A. Visser Pzn., gepensionneerd hoofd der schooi. Na zijn vestiging alhier is de heer Visser jarenlang secretaris der plaatselijke schoolcom missie geweest, en lid van den kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente. Gevonden Voorwerpen. Aanwezig aan het bureau van politie, Nieuwe veemarkt, en aldaar te bevragen op alle werkdagen tusschen H/2 en 12/2 uur, de navolgende voorwerpen als - gevonden gedeponeerd op 25 Augustus 1930: zakmes, broche, insigne, noodluik van automobiel. Aanwezig en te bevragen bij de navolgende ingezetenen, onderstaande voorwerpen, als ge vonden aangegeven op 25 Augustus 1930: halssnoer imitatie paarlen, Kok, Waterpoorts- gracht; sleuteltje Lips, P. Broodwinder, Fritte- mahoven 40; boodschaptasch, A.^ Boeijenga, 2e |andschen Arbeiders Sportbond op Zondag 31 Lode wijkstraat 23; geldswaarde, G. v. d. Berg, le Selfhelpstraat 3; duif, Westra, Galigastr. 10. Sneeker Zweminrichting. De temperatuur van het water in de Sneeker Zweminrichting was heden 18 a. De etalage- en foto-wedstrijd. Gaarne verwijzen we naar de advertentie in dit nummer waarin de Commissie Veemarkt, de winkeliers opwekt, zich nog heden op te geven voor bovengenoemde wedstrijden. Vooral, nu een deel van het programma, de Vee-tentoonstelling, moet vervallen, is het van groot belang, de stad zoo aantrekkelijk mogelijk te maken. De winkeliers kunnen hiertoe belangrijk mede- werken. met andere spelers behoeft men dus niet te houden. De bal uit de handen slaan is toege staan. Het doelgebied wordt aangegeven door een lijn 10 M. vóór, en evenwijdig aan de doel lijn. Een doelpunt is geldig als de bal vanaf de doellijn of er voor door het doel wordt gewor pen. Hier zijn slechts enkele regels van dit mooie spel. Wie hiervan meer wil zien, kome a.s. Zondag in het Sportpark. Rest ons nog te vermelden dat de optocht vanaf het Sportpark door de Kloosterstraten en "binnenstad via Sperkhem naar het Sportpark terug gaat. nastieknummers door de afdeeling Sneek ook estafette-wedloopen en j voor mannen en vrouwen. De deelname voor de estafette is zoo groot dat hierbij in series moet worden geloopen. Voor de handbal-wedstrijden hebben inge- j schreven de afdeelingen Leeuwarden en Frane- I ker, zoowel met manneg als met vrouwen. Gymnastiekver. „Advendo”. Hef handbalspei wjjkt nog al eenigszins af Onze plaatselijke Gymn. Ver. Advendo van het voetbalspel. behaalde op de Athletiek-wedstrijden teAanraken van de bal met de voeten is in en- Hoogeveen, uitgeschreven door het N. C. G. kele gevallen alleen den keeper toegestaan. Ver- V. de hier volgende prijzen: j boden is meer dan drie pas met de bal in de a Zeskamp Heeren 3e pr.; Vierkamp. Dames handen te loopen. Het doelgebied mag alleen1 Deze weg gaat nu eens zich in schoone vaten een vuurtje gestookt, want plotseling ring met de Glück Auf, die in volle vaart 2e pr.; Estafetteloop Heeren 400, 300, 200,'door den keeper worden betreden, terwijl het bochten kronkelend, dan weder een eind sloeg een der vaten uit elkaar. Van een der was. De sleepboot trof de raderboot in de 100 M. le pr., 147.2; Estafette Dames 4 X buitenspel-gebied wordt aangegeven door eenj 80 M., 3e pr.,’52.6; Dames 80 M. Snelïoop: lijn 20 M. van en evenwijdig met de doellijn, wouden, waar de grenzen van den weg afgerukj. De jongen werd naar het Acade- die zich hier bevond, van de kast af. 3e pr. Tr. de Groot Boersma; Heeren: 100. Wanneer men eerder dan de bal in het buiten- nauwelijks zijn te herkennen. M. Snelïoop, 2e pr. R. Posthuma; Hink-|spel-gebied is, staat men buiten spel. Rekening'. IJ~* J "■"C i"" Bioscoopnieuws. „Heel Hollywood op stelten”, de geluids film van de Amicitia bioscoop is een gezonde satyre op de overdreven ster- vereering, waaraan in de filmwereld zooveel gedaan wordt. Marion Davies en William Haynes geven voortreffelijk spel. Het bij- programma is zeer verzorgd. In de Bioscoop bij deWaag is het hoofdnummer „Slachtoffers der Zuidzee”, een aantrekkelijke film; ze verhaalt van den door eenzaamheid en klimaat tot bijna wan hoop gebrachte blanke en speelt zich af op ’n tropisch eiland. De ensceneering is dan ook schitterend, de inhoud van de film boeiend. Als extra hoofdnr. De Pseudo-ban- diet, een goede Wildwest-film. Men schrijft ons: Zoodra volksgroepen tot een zekeren Stap-Sprong, le pr. E. Schriemer; Hoog- springen, le pr. R. Posthuma; 2e pr. S. Stil- ina. Korfbalwedstrijd, vriendschappelijk jl. Za terdag gehouden te Leeuwarden. K. en V., LeeuwardenAdvendo, Sneek 12. Wij verwijzen voorts naar een adv. in dit nr., waarin de oefenuren dezer snel groeien de ver. bekend gemaakt worden. Aankondigingen. Dor.'.’erdag 28 Aug. 81/ uur. Hotel Hanenburg. Feestelijke alg. ledenverg. Zwem- en Poloclub Neptunus. Zondag 31 Aug. Sportpark N. A. S. B. Gym nastiek, Athletiek- en handbalwedstrijden van alle afdeelingen in Friesland. Maandag 1 Sept. Sportpark. 8 u. Ver. Oranje. Concert Richard Hol, daarna groot vuurwerk. Maandag 1 Sept. Buurtver. Woudstraten, Prin- segracht enz. Kinderfeesten in Harmonie. Op tocht door de stad. Gymnastiek en Sport. Men schrijft ons: Zooals men uit een advertentie in dit nr. kan lezen houdt de afdeeling Sneek van den Neder- r o _1 Frittemahovenstraat 1zakmes, W. Stilma^ W. Augustus te ongeveer half drie een demonstra- tie in het Sportpark. Eerst was het de bedoeling alleen de afdeeling Leeuwarden hierbij uit te noodigen. Het blijkt echter dat de animo der reeds gevormde Frie- sche afdeelingen zoo groot is dat Heerenveen en Franeker hier ook zullen komen, waardoor de medewerking de verwachting verre heeft over- trap van beschaving waren gekomen werd troffen. het verkrijgen van onderlinge verbindingen Het programma vermeldt behalve enkele gym- een onderwerp van hun denken. Wij allen hebben in onze jeugd gelezen, dag; Zij verheugt zich nog in een goede J ..„o u.™. 1 en men der Indianen als middel om met elkaar geniet bij haar kleindochter en echtgenoot ongeveer 380 pleizierjeizigers uit Duisburg- in verbinding te komen. Later volgde hieruit een uitstekende verzorging. L. Ct. D"u vanzelf het verlangen naar elkaar toe te komen en werd het aanleggen en onderhou den van wegen hun groote zorg. I De wegen der oudheid doen ons denken weg GoudaAlphen, waren onder Wad- defect aan de menschen, die, de tijden door, deze dinxveen Zondagavond eenige jongens aan hebben namelijk gezien dat op de stuur- wegen hebben betreden. 1 Abonnement per jaar f 2.50 fr. p post t 3.60. Ad verten tiën ct. p. regel Ing. zonden mededeeltngen hooger. Abonnement belangrijke korting Advertentlèn worden tevens gratis ge ohatst In d« SNEEKER COURANT zonder dat een drukkende verhooging van den jaar- lijkschen aflossingslast daarvan het gevolg is. Hetgeen van de te sluiten leening in de eerste 15 jaren meer moet worden afgelost dan het geval zou zijn geweest, indien de aflossing van het geheele bedrag der te leenen sommen over 30 jaar zou zijn verdeeld, zal op de later te sluiten leening(en) in die jaren minder moeten worden afgelost. Op deze wijze kan ongeveer de toestand worden verkregen alsof voor het geheele bedrag van f 365.000.een loop tijd van 30 jaren gold. Het bezwaar, waarvan wij hierboven repten, is daar door niet geheel opgeheven. Het feit dat van de volgende leening(en) in de eerste 15 jaren jaarlijks slechts een gering bedrag kan worden afgelost, kan deze leening(en) minder aanlokkelijk maken voor de geldschieters. Toch meenen wij dat de aanbieding kan worden aan vaard. De plaatsiTig op onderhandsche schuldbekentenis achten wij een factor van beteekenis. Wij hebben het volgend aflossingsplan ontworpen, dat de instemming van den geldgever heeft: 1931 t/m 1934 t/m 1937 t/m 1940 t/m 1943 t/m Van de opbrengst van de leening dient te worden be stemd voor: a. aanleg nieuwe veemarkt (gedeeltelijk) b. bouw 10 woningen aan de Ubbo Em miusstraat c. stadsuitbreiding in het Sperkhem (ge deeltelijk) Ter toelichting van deze bedragen deelen wij U het vol gende mede: a. Aanleg nieuwe veemarkt. De totale kosten worden geraamd op on geveer Uit leeningsgeld werd reeds bestreden (zie bijlage 55 van 1930) Leening 1929 (deel) 1929 (overschot verbetering Singel, Suup- markt) Leening 1928 (overschot de N. V. Kingma’s Bank te Leeuwarden wordt stadsuitbreiding Leeuwar ---x.1-1 r>t derweg) meest effen vlakten moge uitkiezen, één plaats is er waar hij noodzakelijk moet wor den doorgelegd. U kent toch allen ’t bekende spreekwoord: „De weg naar het hart leidt door Of Amor spoedig zijn doel bereikt zal er veel van afhangen hoe die weg is gelegd en wordt onderhouden. U kunt de zorg hiervoor niet aan anderen overlaten, doch moet er Uw eigen aandacht ten volle aan geven.-U bij deze belangrijke taak een weinig bij te staan is het doel van de demonstraties van Calvé-Delft, waar een bekwame kok U door practische bak- en braadproeven aantoont hoe het best partij is te trekken van de keurige receptenboek jes, welke wel bij iedere huisvrouw bekend zijn. De aanwezige vertegenwoordiger geeft bovendien alle gewenschte inlichtingen. Nadere bijzonderheden vindt U in de an nonce in dit Jjlad. Verzuimt dus niet de 1 annonce aandachtig te lezen en er van te profiteeren. het spelen. Onder aan den spoordijk lagen stelling van de Schürmann vier mannen ver- Eén is er echter, die zijn eigen pad heeft eenige benzinevaten en de jongens hadden geefsche pogingen deden om het roer om te en altijd heeft gehad de eeuwen door. Amor heeft zijn eigen weg. Legaten. Wijlen mevr. R. F. Kok, wed. R. J. Smit, te Bolsward, heeft aan de diaconieën der Ned. Herv. gemeenten te Bolsward, Koudum en Oos- terlittens legaten besproken van onderscheiden lijk f5000, f1000 en f 1000. Kerknieuws. Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor Hantum c. a. door O. S. Casemier te Stavoren. Een honderdtweejarige. De wed. M. GroeneveldBijlsma te Mant- gum herdacht gister haar 102den verjaar- handbal-wedstrijden in spannende verhalen, over de rookkolom- gezondheid, komt nog eiken dag buiten SPOEDEISCHENDE VERGADERING van den RAAD der gemeente SNEEK op VRIJDAG 22 AUGUSTUS 1930, des avonds te 8 uur. Voorzitter de heer P. J. de Hoop, burgemeester. •Secretaris de heer P. Sikkes. Aanwezig 14 leden. Afwezig de heer Boeijenga. Aan de orde is het eenige punt van behandeling: Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het aan gaan van een geldleening groot f 150.000.met de spaarbank van het departement Groningen van de Maat schappij tot Nut van het Algemeen. (Bijlage 78; dossierno. X 07.352.71(18)). Het voorstel luidt: Tengevolge van de uitvoering van verschillende buiten gewone werken als bouw slachthuis, aanleg nieuwe vee markt, stadsuitbreiding Sperkhem, heeft de gemeente in den laatsten tijd belangrijke bedragen moeten opnemen ter voorziening in de behoefte aan kasgeld. Aangezien binnen afzienbaren tijd ter dekking van de uitgaven, welke deze buitengewone werken vorderen, voor zoover zij nog onge dekt zijn, toch een geldleening moet worden aangegaan en de geldmarkt thans niet ongunstig js voor het plaatsen eener leening, hebben wij pogingen aangewend om tot geheele of gedeeltelijke consolidatie van de vlottende schuld te geraken. Door tusschenkomst van de N. V Kingma’s Bank te Leeuwarden ontvingen wij een aanbieding voor het aan gaan van een geldleening van f 150.000.met de Spaar bank, opgericht door het Departement Groningen van de Mij. tot Nut van ’t Algemeen, onder de volgende voor- waarden: a. de uitgifte vindt plaats op onderhandsche schuld bekentenis; b. de leening wordt a pari uitgegeven; c. de aflossing geschiedt in 15 jaren in zoo na mogelijk gelijke jaarlijksche termijnen; d. de rente bedraagt 4’/2 ’s jaars; e. de betaling der rente heeft halfjaarlijks plaats; de storting van het leeningsbedrag geschiedt op 1 September 1930; g. aan door de gemeente een afsluitprovisie toegekend van waarin zijn begrepen de kosten der akte. Wij hebben deze aanbieding in ernstige overweging genomen. De voorwaarde betreffende den looptijd maakte haar voor ons minder aannemelijk. De levensduur van de objecten, waarvan de kosten uit deze leening geheel of gedeeltelijk zullen worden bestreden, iaat een aflossingstijdvak van ten minste 30 jaar toe. Deze niet

Sneeker Nieuwsblad nl | 1930 | | pagina 1