I nieuwstijdingen. Dit No. bestaat uit 3 bladen. BlBeieel te taeenle tel Zaterdag 6 September 1930 HEERENBAAI - annex SNEEKER COURANT en WYMBRITSERADEEL 46e Jaargang Eerste Blad No. 98 UitgaveKIEZEBRINK Co. BUITENLAND en klauwzeer bij 379 veebeslagen in f uur KI Lw. Nsbld. SN EEK Telefoon No. 15S --- --Ml. I - --- - -- Sneeker Zweminrichting. De temperatuur van het water in de Sneeker Zweminrichting was heden 16 graden. ding van een fietstocht van 3000 K.M. door een onzer plaatsgenooten in den tijd van ongeveer 60 dagen afgelegd. Deze zelfde plaatsgenoot, de 54-jarige A. v. Dijk, heeft Besmettelijke veeziekten. Gedurende de maand Augustus jl. zijn in de provincie Friesland navolgende besmettelijke A n d r e. De commissie tot onderzoek van de ge vonden overblijfselen van de expeditie van Andrée deelt thans mede dat aan de rug zijde van het lijk van Andrée ongeveer bij het middel een vermoedelijk zeer belang rijke vondst is gedaan. Daar lagen tusschen hard stroo, omwikkeld door een wollen trui en het geheel ingepakt in een stuk wasdoek, twee notitieboeken. Het eene bevatte slechts op de eerste bladzijden een paar aanteeke- ningen omtrent waarnemingen en was verder onbeschreven. „Het andere was een dagboek van den tocht over het ijs. Dit boek Is tot nu toe Verschijnt DINSDAGS ra VRIJDAGSAVONDS ECHTE FR1ESCHE j I» l—llll— 1 Het Londensch Vlootverdrag. Het verluidt, dat het verschil van inzicht tuSa schen de Japansche regeering en den Japanschen staatsraad t.a.v. het Londensche vlootverdrag zich de laatste dagen verscherpt heeft. Dit zou vooral het gevolg zijn van het feit, dat de Staats raad zijn afwijzende houding tegenover het vlootverdrag handhaaft. De stand van zaken zou op het oogenblik zelfs zoo zijn, dat het af treden der Japansche regeering niet onwaar schijnlijk is. Bioscoopnieuws. De Bioscoop bij de Waag heeft de eerste da gen een geheel komisch programma. Een zeer amusant blijspel is Saxophoon Susie met Annie Ondra in de hoofdrol; Herman Picha staat haar o. a. bij,-men kan dus verzekerd zijn van een lachsucces. De „helden van het Negerbataljon” is een film welke niet minder op de lachspieren werkt; Henri Conklin en Tom Wilson zijn de talentvolle zwarte spelers in deze grappige vondst. Gevonden Voorwerpen. Aanwezig aan het bureau van politie, Nieuwe veemarkt, en aldaar te bevragen op alle werkdagen tusschen II/2 en 12J6 uur, de navolgende voorwerpen als gevonden gedeponeerd op 3 en 4 Sept. 1930: zakje aard appelen; heerenrijwiel; rijwielbelastingmerk. Aanwezig en te bevragen bij de navolgende ingezetenen, onderstaande voorwerpen, als ge vonden aangegeven op 3 en 4 Sept. 1930: drie handdoeken, P. Dijkstra, Scharnegoutum; rij wielbelastingmerk in étui, B. Hoogeboom, Op penhuizen; vulpen, P. IJntema bij Hoppe, Ged. Polle; bruin beursje met inhoud, H. Canrinus, Balthusstreekje 9; sierspeld, Banning, Armhuis, Kruizebroederstraat; halsketting w.a. hangertje, F. Tinga, Monnikstraat 4. de meteropname in October, den prijs van den maakt?” Verd. heeft er nooit van gehoord. Mr. Boeles vroeg of verd. dan wel eens had gehoord, hoe een boer aan den Zomerweg een huis had gekocht, maar a'l spoedig weer vertrok, j was. Ook daarvan is den verd. niets bekend. Mr. Boeles: „Nu, dat is sterk.” Uitspraak over 14 dagen. electrischen stroom te verlagen van 20 cent tot i 18 cent per Ki'lowatt-uur. 3500 K.M. per fiets door een 54-jarige. DEERSUM. Vorig jaar maakten wij mei- omdat de streek hem te onveilig Toelatings- en herexamens aan het Gymnasium te Sneek. Toegelaten tot klasse I: M. Hijlkema; tot klasse IV: J. Couperus (op beslissing), tot klasse VI A: C P. Hoekema (op beslis sing)- Benoemd tot leeraar aan de R. H. B. S. te Sneek de heer R. A. Wiegman en tot tijdelijk leeraar de heer H. Jongkind, beide thans tijdelijk ais zoodanig werkzaam. Ontrouw penningmeester. In December van het vorige jaar is een accountantsonderzoek ingesteld naar ’t be- 'heer van den penningmeester van den Ne- bank te Leeuwarden veroordeeld tot 1 maand derlandschen Stucadoorsbond H. C. de Z. gevang.straf, tegen welk vonnis de officier en te Haarlem. Uit dit onderzoek bleek, dat de Costes en Bellonte. Een telegram uit Kentucky meldt, dat de Fransche Oceaanvliegers gistermiddag 2 Louisville zijn gepasseerd op weg naar Dallas in Texas, dat zij in onafgebroken vlucht moeten bereiken om den prijs van 25.000 dollar te be halen. Groote brand te Londen. Door een geweldigen brand is in de City een magazijn, waarin o.a. koloniale waren, specerijen en andere goederen lagen opgestapeld, verwoest. Ofschoon 25 pom pen geweldige hoeveelheden water in het vuur wierpen, breidde het vuur zich met ongekende snelheid uit, zoodat na eenige uren het dak reeds instortte en hetgeheele gebouw in een puinhoop veranderde. De waarde der verbrande goederen bedraagt ongeveer 3'/2 tnillioen gulden. Deze brand was de grootste, welke dit jaar te Londen voorkwam. Het vuur deelde zich ook nog mede aan belendende perceelen en was gisteravond laat nog niet geheel gebluscht. t thans opnieuw een staaltje van reisdurf ge-' ieverd. In den tijd van 95 dagen heeft hij per fiets de volgende route afgelegd: Deersum, Provincie rnesiana navoigenae oesmenenjKe Haarlem, Utrecht, Enschedé, Gronau, Bre-i ve^,ekten geconstateerd. men, Hamburg, Kiel, Funen, Kopenhagen,! Mond- cl’ klaAuw^er b'J, veebeslagen in - - - - -- - de gemeenten Achtkarspélen 15, Baarderadeel f 20, Barradeel 1, Bolsward 10, Dantumadeel 2, Doniawerstal 15, Franeker 1, Franekeradeel 8, Gaasterland 9, Haskerland 3, Hemelumer Olde- phaert en Noordwolde 19, Hennaarderadeel 40, Hindeloopen 4, Kollumerland c. a. 4, Leeuwar- deradeel 1, Lemsterland 1, Menaldumadeel 5, Telefunken op de Jaarbeurs. Op den Telefunken-stand (102830) vindt men als belangrijkste nouveauté de Telefunken- staven, Arcotron 201 en Arcotron 301, welke bij speciaal daarvoor geconstrueerde ontvangtoe- stellen in de plaats komen van de normale ont- vanglampen, waardoor meerdere voordeelen verkregen worden (rustiger ontvangst door af wezigheid van lichtnet-bromtoon, minder lucht en andere storingen en belangrijke vereenvou diging van toestelbouw). Tevens treft men daar aan een drielampstoe- stel, waarin deze staven zijn toegepast: de „Te lefunken 12” voor aansluiting op het lichtnet. Een bijzonderheid van dit toestel is, dat de luid spreker is ingebouwd. Waar tegenwoordig op het gebied der ultra- kortegolf-telefonie zooveel belangrijks te hooien valt, heeft Telefunken een ontvangtoestel gecon strueerd de Telefunken 32 waarmede ook voor den niet-technisch ontwikkelden luisteraar dit interessante gebied wordt'ontsloten. Door middel van dit toestel met zijn inge- nieuse constructie, is de ontvangst der ultra korte golven even gemakkelijk als de ontvangst der langere omroepgolven met een normaal ont vangtoestel. De bekende Telefunken-ontvangtoestellen Te lefunken 31, 40 en 90, welke al sinds lang ge standaardiseerd zijn, vindt men natuurlijk ook op dezen stand en ook ziet men hier de Arcofar, een combinatie van ontvangtoestel en electrische gramofoon, met ’n eindvermogen van 12 Watt. over de Oostzee, Rugen, Berlijn, Maagden- burg, Schaffhausen, Zurich, Luzern, ’t Vier-j woudstedenmeer, Coblenz, Bonn, Keulen en verder langs den Rijn, ’s Heerenberg, Zut- phen, Deventer, Zwolle, Meppel, Steenwijk, Heerenveen, Deersum; in ’t geheel een af stand van 3500 K.M. Gemiddeld werd per dag 40 K.M. gereden. Neemt men in aan merking, dat Van Dijk niet bepaald een ro- juste sportman is, en zijn trouwe metgezel, de fiets, ook haar beste dagen heeft gehad, dan staat men te meer verbaasd over der gelijke prestatie. Heel wat merkwaardigs heeft Van Dijk op z’n reis genoteerd, aan heel wat moei lijkheden ’t hoofd geboden, om zijn weetlust of belangstelling te bevredigen. Over ’t algemeen, zegt v. D., heb ik zoo veel niet ontbeerd als vorig jaar. Bijzonder gul en gastvrij werd hij steeds in Duitsch- land en Zweden behandeld. Last van aan houdingen, zooals een vorig jaar in Frank rijk door de politie, had hij bijkans niet. Slechts een zeer enkele maal was hij voor nachtverblijf genoodzaakt de hulp der poli tie in'te roepen. Grappig was, dat men hem nu eens aan zag voor een Rus, dan weer voor een Itali aan. Steeds hielp hem zijn Duitsch, door eigen oefening geleerd, of een kleine buiten- landsche woordentolk. Lw. NsbL IJLST, 3 Sept. Hoewel men eerst de 50ste ver jaardag van H. M. de Koningin alhier ongemerkt zou laten voorbijgaan, werd op ’t laatste oogen blik Maandag 1 Sept, nog besloten een school feest te organiseeren voor alle drie scholen. Onze Oranje-vereeniging nam de leiding op zich. Reeds om 8 uur in den morgen kwamen twee herauten te paard de burgerij verzoeken des middags de vlaggen uit te steken. Om 2 uur zette de optocht, welke door het muziekkorps werd voorafgegaan, zich in beweging. Bijna 300 kinderen in feestgewaad met Oranjebogen en mutsen en vlaggen met enkele versierde wa gens namen er aan deel. Hierna begonnen de spelen op het land. Van klasse 1 en 2 meisjes: Vlagjesteken werd de eerste prijs gewonnen door Murkje Wildschut, 2e Boukje Fijlstra, 3e Sipke Sijperda, troostprijs Hinke Winia. Jongens- le en 2e klas: Talhoutrapen, le pr. Douwê Bu rna, 2e Eile Woudsfra, 3e Hille Nooitgedagt, troostprijs Wiebe Hoomans. Meisjes 3e en 4e kl. Huishoudschool, le pr. Renske Hoomans, 2e Hinke Attema, 3e Reeuwkje Spijksma, troost prijs Geertje Lantinga. Balhappen Jongens 3e en 4e klas: le pr. Jan Nooitgedagt, 2e pr. Tjeerd Winia, 3e pr. Hendrik Bootsma, troostprijs L. v. Koningsveld. Bloempotloopen. Meisjes, le pr. E. Schilstra, 2e pr. P. Meintema, 3e pr. R. Haag- sma, 4e pr. S. Douma. Zakloopen. Jongens, le pr. H. Boschma, 2e pr. E. Wassenaar, 3e pr. L. Meinsma, 4e pr. H. Kooistra. Des avonds 8 uur dezelfde optocht weer met fakkel- en lampionlicht. Daarna gaf Concordia een concert op het Sportterrein, terwijl de com missie er volksspelen hield, wat veel belangstel ling had. De prijzen werden gewonnen: le prijs door F. v. d. Woude en Sipkje Kooistra, 2e prijs R. Visser en Trijntje Nooitgedagt. Een klein vuurwerk besloot deze feestdag, welke bij de burgerij nog lang in het geheugen zal blijven. GERECHTSHOF TE LEEUWARDEN. Zitting van Donderdag 4 Sept. Het inwerpen van ramen te Hardegarijp. Voor vernieling van ruiten staat terecht de 30-jarige straatmaker Gosse D., te Hardegarijp, dezelfde die binnenkort terecht zal moeten staan voor den moord op den heer J. K. v. d. Veen, onder Hardegarijp. In den nacht van 17 Januari heeft verd., die met eenige vrienden naar huis terugkeerde, ruiten ingeworpen bij R. Vlieger en J. K. v. d. Veen, beiden aan den Zomerweg onder Harde garijp. Dat deze baldadigheid zulke noodlottige ge volgen zou hebben, had niemand kunnen voor zien, ofschoon D. herhaalde malen zou hebben uitgelaten, dat hij v. d. Veen nog eens dood zou steken, welke beweringen echter als dronke manspraatjes werden 'beschouwd. Wegens de vernieling werd D. door de recht- iiwi v ci11 vivti pviiuuigiiivvoici van uvii nc" ,1 IT «-7 «VI <UHUUVlll.ll UlUVUUVVl UMV11U 11. UV 4 n I—I n n 1*1 <1 I T 1 4 zl 4 n z I Z> z' x ZA 1 r 1 -X 1 Z~X Z"X 1 zl ZX 4 zl zj ook de verdachte beroep aanteekende. [administratie weliswaar slordig gevoerd De verdachte is een kort, kwiek persoon en werd, doch men kon niet aantoonen, dat De iemand die een niet direct ongunstigen, maarZ. gelden verduisterd had. toch eenigszins sluwen indruk maakt. Er werdenHet onderzoek is echter voortgezet en in deze zaak geen getuigen gehoord. [Woensdag heeft de politie De Z. aangehou- Verdachte ontkende, evenals voor de recht- den, die thans bekende zich aart-verduiste- bank, dien avond op het erf van boer v. d. Veen ring te hebben schuldig gemaakt. Het juiste te zijn geweest. Een klomp van verd., waarin bedrag, dat verduisterd is, heeft men nog glasscherven werden gevonden, was echter een niet kunnen vaststellen doch het loopt in de sterk bewijs voor de schuld van verd. De proc.-generaal eischte 6 maanden gev.- straf. Verd. hield vol niet op het erf te zijn geweest en ook aan de 'vernieling van de ruiten onschul dig te zijn. Raadsheer mr. Boeles stelde verd. nog eenige vragen betreffende de onveiligheid te Hardega rijp. „Het gaat eigenlijk al jaren lang daar in Har degarijp, dat baldadigheden worden gepleegd, nietwaar?” Verd. weet het niet. Mr. Boeles:’„Heb je wel eens gehoord van Kerkgemeenschap behoorende, t. w. 31.4 Bij de R.-Katholieken was dit percentage 31.1. Bij de Gereformeerden 33.5 en bij de Israëlieten 21.2 43 pet. der huwelijken werd kerkelijk be vestigd. Het conflict bij de K. L. M. Het Tweede Kamerlid de heer Van Braambeek heeft aan den minister van wa terstaat de volgende vragen gesteld: Is het juist, dat de directie der K.L.M. Opsterland 2, Rauwerderhem 3, Schoterland 1, weigert, om met de vereeniging, van haar Sloten 1, Smallingerland 47, Sneek 2, Tietjerk- steradeel 6, Westdongeradeel 4, Weststelling- werf 7, Wonseradeél 90, Wymbritseradeel 57, Ijlst 1. Rotkreupel bij 5 schapen van 2 veehouders in Opsterland en Wymbritseradeel. Miltvuur bij 2 stuks vee van 2 veehouders in Leeuwarderadeel en Rauwerderhem. Slachtoffer van de hitte. Zaterdag is de heer C. J. Bost, te Voor hout, zoodanig door de hitte bevangen, dat hij zijn werk moest staken. Hij werd naar huis gebracht en overleed den nacht daarop. Hij laat een vrouw en zeven jeugdige kin deren achter. Zijn moeder gedood. Op 29 April jl. bevond de zeventienjarige zoon van den heer H., die zelf voor zaken in België vertoefde, zich alleen met zijn moeder in hun woning aan den Kolonieweg te Soest. Mevrouw H. lag op de sofa te rusten, toen haar jongste zoon, die zich in den tuin be vond, een bijl greep, daarmede naar binnen stapte en om onopgehelderde redenen zijn moeder met de bijl het hoofd inhakte. De zoon ging daarop aan den haal; de andere zoon des huizes, later thuiskomend, trof zijn moeder stervende aan. Onmiddellijk riep hij den dokter doch spoedig overleed de moe der. De dader kwam later thuis en verklaarde aan de inmiddels door den dokter gewaar schuwde politie, dat niet hij de dader was. Toen echter den volgenden dag de bebloede bijl in den tuin werd gevonden en de ver dachte daarmede werd geconfronteerd, be kende hij den aanval op zijn moeder te hebben gedaan. Deze zaak werd met gesloten deuren door de Utrechtsche Rechtbank behandeld. Er werden negen getuigen gehoord. Op grond der deskundigen-verklaringen concludeerde het O. M., waargenomen door mr. Fabius, dat verdachte ontoerekenbaar moet worden geacht, en derhalve behoort te worden geplaatst voor onbepaalden tijd in een krankzinnigengesticht, terwijl de ver dachte daarna ter beschikking van de Re geering moet blijven gestéld. Het vliegtuigongeluk bij Loosdrecht. Omtrent het vliegtuigongeluk bij Loos drecht wordt nog gemeld, dat de ramp te wijten is aan het feit, dat het oud model watervliegtuig niet geschikt was voor de uitgevoerde manoeuvre. Technisch noemt men het „zoemen” als een vliegtuig lood recht omhoog getrokken wordt. De motor schijnt voor deze manoeuvre onvoldoende capaciteit gehad te hebben. Er kwam bij het opstijgen zooveel snelheidsverlies, dat het vliegtuig alle draagvermogen kwijt raakte en daardoor neerkwam met zijn draaienden motor omlaag. Technische hulp uit De Mok is aangeko men om ’t wrak te sloopen en in stukken weg te halen. Men was er reeds in geslaagd om de vleugels uit den bodem los te werken. Ook de W. 66 wordt gedemonteerd. Behalve de reeds genoemde zwemster, mej. Van Rijn, die enkele schrammen opliep, lagen nog drie dames te water onder de vleugels van de W. 66, toen het vliegtuig neerplofte. Ze kwamen met den schrik vrij Bij het zwemmen verdronken. Gistermiddag is in de rivier de Waal voor Nij megen de 10-jarige G. B. bij het zwemmen ver dronken. Onderstaande werken zijn opgedragen aan den heer S. Tichelaar, schilder alhier. Het glas-, verf- en behangwerk van 40 woningen te’Hengelo (O.) voor de som van f 12.040. Het glas-, verf- en behangwerk van 36 woningen te Glanerbrug voor de som van f 6699. Demonstratie Calvé producten. In de Harmonie heeft een vertegenwoordiger der N. O. F. te Delft de heer Smulders eenige dagen de bereiding van diverse spijzen met de bekende Calvé-producten olie, Delfia en Delfrite gedemonstreerd. Verschillende gerechten als mayonnaise, schol, biefstuk, gebakken aardappelen en appelbeignets werden bereid, waarbij de heer S. wenken over deze bereiding gaf. Voorts wees hij er op, dat de overgebleven olie of Delfrite opnieuw kan wor den gebruikt, daar deze producten geen smaak tot zich trekken. Een uitzondering hierop maakt de olie, overgebleven van gebakken visch. Deze kan slechts opnieuw voor het bakken van visch gebruikt worden. Voor het bakken van 4'/2 ons biefstuk is 75 gr. Delfrite voldoende, terwijl men voor het bra den van 1 K.G. vleesch slechts 150 gr. of l>/> ons gebruikt. Delfia wordt bereid uit het vruchtvleesch der cocosnoten, Delfrite uit dezelfde grondstoffen als Slaolie nl. West-Indische olienootjes. Elk gerecht werd de aanwezigen aangeboden, terwijl bij de mayonnaisse zalm en garnalen werden geserveerd. De verrassing een „Arretje N.O.F.-cake”, viel zeer in den smaak. Er werd nog op gewezen dat de N. O. F. gratis een mayonnaise-klopper en dat mooie zomer- en winter-kookboekje van mej. Wittop Koning ter beschikking stelt. De Amicitia-bioscoop heeft „Wilde Orchi deeën”; het stuk (een geluidsfilm) wordt aan- gekondigd als een spannend filmdrama uit het leven van een onbegrepen vrouw, maar we mo gen het eigenlijk wel noemen de film van Greta Garbo, de groote filmartiste, die hier op haar best is. Ze speelt de rol van Lily Sterling, die met een veel ouderen business mart gehuwd, die haar oprecht lief heeft, evenals zij hem; op een reis naar Indië kennis maakt met een Indisch vorst, die haar het hof maakt. Zij raakt onder de bekoring van den prachtlievenden vorst, en haar man John Sterling verdenkt haar van on trouw. Op een tijgerjacht tracht hij de vorst het slachtoffer van een tijger te doen worden, doch zijn vrouw grijpt te rechter tijd in. John besluit nu heen te gaan en zijn vrouw te laten blijven bij den man dien zij blijkbaar meer liefheeft dan hem; maar Lily volgt hem en weet hem spoedig te overtuigen dat zij alleen hem lief heeft. Een mooie film. HEERENVEEN, 4 Sept. Door de N. V. Elec- triciteits-voorziening Heerenveen is besloten, na de zwarte bende, die daar de streek onveilig Bevorderd tot klasse 11: Mej. R. Matak Fontein; tot klasse IV: Fr. de Vries; tot klasse V: B. Geerling; tot klasse VI B: G. v. d. Meulen. het belangrijkste document aangaande bet tot der expeditie en het zal dit waarschijn lijk ook wel blijven. Het eerder door dr. Horn gevonden dagboek bevat n.l. slechts eenige beschre ven papina’s. In het nu tusschen Andrée’s kleeren aangetroffen dagboek zijn echter alle bladzijden, van de eerste tot de laatste toe, volgeschreven en het potloodschrlft is overal nog zeer goed leesbaar. „Het onderzoek wordt in hoogen graad bemoeilijkt en vertraagd door den toestand waarin de kleeren zich bevinden en die een onmiddellijke, voorloopige conserveering van elk kleedingsluk noodzakelijk maakt”. Verkeersongeval in Indië. Uit Medan wordt gemeld, dat een auto, waarin gezeten waren de assistenten Leen- dertz en Houtman, werkzaam bij de Senem- bah-maatschappij met hun echtgenooten, des nachts, toen het gezelschap uit Medan terugkeerde, in volle vaart tegen een boom reed. Mevr. Leendertz was onmiddellijk dood. De andere inzittenden werden zwaar gewond. De auto werd ernstig beschadigd. De nalatenschap van Van Lear Black. In de nalatenschap van den Ameri- kaanschen krantenkoning Van Lear Black, zijn blijkens het testament, verschillende gif ten toegekend, loopend van 25.000 tot 250.000. Onder deze giften bevinden zich o. a. ook legaten voor de vliegers, die al de luchtreizen met Van Lear Black hebben ge maakt, de Nederlandsche vliegers Geyssen- dorfer en Scholte. Amy Johnson. De gezondheid van de vliegster Amy Johnson heeft zoo geleden, dat zij al haar verbintenissen om in het openbaar te ver schijnen, heeft moeten verbreken. Na haar terugkeer uit Australië had zij zich verbon den op een rondvlucht van twee maanden dertig plaatsen te bezoeken. Zij moet nu langen tijd rust nemen. Een orkaan over de Dominicaansche republiek Men is er thans in geslaagd de kabelverbin- ding tusschen Santo Domingo en Amerika te herstellen. Bevestigd wordt, dat de helft van den staat door den orkaan geteisterd is. Bovendien zijn groote deelen van den staat overstroomd, ’t Aantal dooden wordt op 300 en dat der gewon den op 900 geschat, doch de mogelijkheid be staat, dat in deze cijfers nog wijzigingen komen. De bevolking is voor een groot deel dakloos en er is behoefte aan levensmiddelen, water en ver- bandmateriaal. Het Amerikaansche Roode Kruis organiseert een hulpactie. Volgens een bericht van de Associated Press uit Santo Domingo meldt het blad La Opinion, dat de stad bijna geheel vernield is. Onder de bevolking speelden zich tijdens den wervelstorm verschrikkelijke tooneelen af. Het heele leger is met de redding bezig. De verbindingen van de stad met de overige deelen van het land zijn verbroken. De districten Djevavilla, Duarte en 1, San Carlos zijn eveneens geruïneerd. Het stede lijk krankzinnigengesticht is met den grond ge lijk gemaakt en een aantal krankzinnigen renden door de straten, tot ze tenslotte door de soldaten werden opgevangen. Watervliegtuig neergestort 8 dooden. Door tot nu toe onbekende oorzaak is een Spaansch militair watervliegtuig dat aan de vlootmanoeuvres deelnam, brandend naar beneden gestort. Het toestel werd be stuurd door een schout bij nacht. Voorts zaten er nog twee officieren en 5 mechani- ciens in. Alle acht inzittenden kwamen om het leven. [tienduizenden. De Z. is in bewaring gesteld. Een onderwijzeresbenoeming. Op 26 April zou de gemeenteraad van Didam overgaan tot de benoeming van een onderwijzeres aan de openbare school al daar. Deze benoeming kon echter niet door gaan, doordat de meeste raadsleden de ver gadering verlieten toen deze benoeming zou geschieden. 'Na een tijdruimte van vier maanden kwam de raad andermaal bijeen om een onderwij zeres te benoemen. Doch buiten de voor dracht van B. en W. en den inspecteur om werd df dochter van den plaatselijken Ned. I Herv. predikant met 6 van de 10 stemmen benoemd. De burgemeester heeft besloten art. 70 der gemeentewet toe te passen en dit besluit ter vernietiging aan de Kroon voor te dragen. Gemengde huwelijken. Van 3208 Ned. Hervormde personen, die in 1929 te Den Haag in het huwelijk traden, huwden 1008 met personen tot een andere NIEUWE SNEEKER COURANT Abonnement per jaar I 2.50 fr. p. post I 160. Advertentl&n 9 cl. p. regel. Ing. zonden mededeellngen hooger, Abonnement belangrijke korting Advertenlièn worden tevens gratis ge DtMtsl in de SNEEKER COURANT personeel te onderhandelen over de arbeids voorwaarden? Is het juist, dat de piloten der K.L.M. slechts op mondelinge overeenkomst wor den aangesteld? Wil de minister, zoo deze feiten juist zijn, de directie der K.L.M. adviseeren tot het vestigen van betrekkingen tusschen bedrijf en personeel, die meer in overeenstemming zijn met den tegenwoordigen tijd en toch passen voor een onderneming, die totaal afhankelijk is van ’s Rijks financiën? Is de minister overigens bereid, te bevor deren, dat het thans uitgebroken conflict zoo spoedig mogelijk wordt beëindigd, door het treffen van een billijke regeling der ver goedingen voor de Indië-vluchten? Comité van economisch verweer. Uitgenoodigd door het Kon. Ned. Land- bouwcomité heeft Dinsdag te Amsterdam het dagelijksch bestuur van den Algemeenen Nederlandschen Zuivelbond, onder voorzit terschap van dr. Posthuma, vergaderd met afgevaardigden der centrale landbouworga nisatie, ter bespreking der te volgen ge dragslijn inzake de moeilijkheden voor den Nederlandschen landbouw, ontstaan uit de tegenwoordige handelspolitiek der afnemen de landen. In beginsel werd besloten tot oprichting van een comité van economisch verweer uit Nederlandsche land- en tuinbouworganisa ties. In verband met de ontwikkeling, welke thans 'de douane en de verdragspolitiek van Duitschland ten aanzien van het invoerrecht op boter neemt, werd besloten zich tot den minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw en van Buitenlandsche Zaken te wenden om van de regeering te vernemen of en zoo ja, welke maatregelen zij met het oog op den oogenblikkelijken toestand van plan is te nemen. Intusschen zal contact gezocht worden met de Deensche landbouw-organisaties ter bespreking van den door de jongste Duitsch- Finsche overeenkomst voor boter-export van beide landen ontstanen toestand. Diefstal uitgekomen. In Aken is een Duitscher, W. L., aangehou den, verdacht van gouden en zilveren werken, in het begin van dit jaar bij den goudsmid en juwelier Retrai, wonende in de Wytenbrugstraat te Maastricht, te hebben gestolen. De man was aangehouden, verdacht van een 50-tal diefstal len. De heer Retrai, die het bericht las, dacht, dat dit ook wel de dief van zijn kostbaarheden kon zijn geweest. De recherche werd er op attent gemaakt, en inspecteur Mordong ging naar Aken, die den dief tot bekentenis wist te bren gen. De sieraden, die een waarde van f 15.000 hadden, waren den dag na den diefstal bij een opkooper in Keulen verkocht. Die opkooper heeft echter zelfmoord gepleegd. Het bedrag aan geld, wat hij bekende te hebben meegenomen, klopte precies met het vermiste bedrag.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1930 | | pagina 1