aai MJ NV NEDERLANDSCHE HYPOTHEEKBANK S rgang) Officieel orgaan der pemeente >n?ek Uit onze Raadzaal. iER ra nieuwstijdingen. Zaterdag 11 October 1930 (73e J Dll No. bestaat alt 4 bladen. ÏEB ST 47e Jaargang Eerste Blad No. 4 UitgaveKIEZEBRINK Co. ne«k. A f De SNEEKER COURANI .s een Regelprijs 9 cent, abonnementen belangrijke korting dat het hard waait en regent, dit fijn vin- de. Ze hadden het in den wind. Aldus enz. stuur. BESLUIT: Aldus enz. BESLUIT: SN EEK, 20 September 193*. Aan de Gemeenteraad. I BESLUIT: 50 SNEEK, 23 September 1930. Aan de Gemeenteraad. No. 1.842.1(10). Advies van Burgemeester en Wethouders lo. 2o. Hypotheken Pandbrieven Terzool, Wyckel, B. en W. hebben den raad de volgende voorstellen aangeboden: No. VI 07(1). Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging van het reglement voor het Bur gerlijk Armbestuur. land, berekend naar 1 cent per inwoner, of, naar boven afgerond, tot een bedrag van f 150.per jaar. Aldus enz. 7e. 8e. dat de benoeming van een secretaris-boekhouder het Burgerlijk Armbestuur zal plaats hebben voor de SNEEK, 30 September 1930. Aan de Gemeenteraad. De NIEUWE SNEEKER COURANT is een abonnementsorgaan, verschijnt Dinsdags en Vrijdags. Abonnementsprijs In Advertentieblad en wordt gratis bezorgd bij allen die te Sneek geen abonné zijn op de Nieuwe Sneeker Courant Dinsdags te Woudsend, Heeg, Nijezijl, Folsgare, Nijland, Oppenhuizen, Uitwellingerga, Oudega (W.), IJsbi chtum, Wolsum, Harich, Hemelum, Bakhuizen, Nijemirdum, Sondel, Sloten, Tjerkgaast, Spannenburg, ropplngawier, Warns, Rauwerd - Contröle op de oplaag toegestaan. 47» PANDBRIEVEN a 1007, GELDEN BESCHIKBAAR voor le hypotheek op billijke voorwaarden Ii—-1 OPGERICHT TE VEENDAM JN 1890 20 ft Het Burgerlijk Armbestuur wendde zich enkele weken geleden tot ons met een schrijven, waarin de wenschelijk- heid werd betoogd, om de boekhouding en het contröle- werk van het secretariaat dier instelling te scheiden en een boekhouder-controleur met daarnaast een afzonderlijke functionaris voor het secretariaat aan te stellen. Tevens werd daarin voorgesteld, om een nauwere samenwerking te verzekeren tusschen het Burgerlijk Armbestuur eener- zijds en de Arbeidsbeurs en het instituut voor werklozen zorg anderzijds. Zooals uit genoemd schrijven en het nader toelichtend schrijven van 8 Augustus d.a.v. bleek, was het bestuur van oordeel, dat de drieledige taak van boekhouder, controleur en secretaris te veelomvattend is, om door één persoon naar behooren te kunnen worden behartigd en dat het contrölewerk daaronder noodwendig moet lijden. Deze No. 208. Aanbeveling van Burgemeester en Wet houders voor de benoeming van een secre taris-boekhouder van het Burgerlijk Armbe- cfimr Qepl. Maatsch. Kap en Reserves f 9.000.000.— 1 80.000.000.— f 76.500.000.— gebruik maken. Hoewel de meeste tot de arbeiders- en kleine burgerbevolking behooren, maken toch ook geheel onvermogenden, zoowel als maatschappelijk goed- en zeer goed gesitueerden van het bureau gebruik, terwijl onder hen vrijwel alle kerkelijke richtingen zijn vertegenwoordigd. Met recht kon dan ook in het jaarverslag van de adres- seerende vereeniging over 1929 (pagina 41) van het con- sultatie-bureau te Sneek worden getuigd, dat het „als een der meest bloeiende is te beschouwen”. En het verslag gaat voort: „Door de krachtige propaganda der vereeniging voor Kraamverzorging, die wekelijks adverteert, is het bezoek steeds groot en toenemend.” Ook de bakercursus, welke hier vanwege „Het Groene Kruis” wordt gegeven, wordt druk bezocht. Blijkens het zelfde jaarverslag werd deze cursus in 1929, behoudens enkele verzuimen, door ruim 50 vrouwen en meisjes ge regeld gevolgd, terwijl de cursisten veel ijver en belang stelling toonden. Wij zijn tenslotte, na kennisneming van al deze gegevens, tot de overtuiging gekomen, dat „Het Groene Kruis” èn door haar consultatiebureau voor zuigelingenzorg èn doo haar bakercursus in deze gemeente veel en goed werk ver richt en dat zij deswege op een subsidie uit de gemeente kas aanspraak mag maken. Een subsidie van 1 cent per inwoner komt ons onder deze omstandigheden niet over dreven voor. Wij stellen U voor te nemen het volgende besluit: De Raad der gemeente Sneek; Gelezen het adres van het hoofdbestuur der Provinciale Friesche Vereeniging „Het Groene Kruis”, houdende ver zoek, om aan die vereeniging tot wederopzegging een subsidie te verleenen ten behoeve van de zuigelingenbe scherming en de bakeropleiding in de provincie Friesland; Gelet op het advies van Burgemeester en Wethouders d.d. 15 September 1930, no. 1.842.1(10); No. X 07.352.71(18). Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het aangaan van een 4/2 geldleening, groot f 200.000.op onderhandsche schuld bekentenis. (waarmede gefusioneerd de N V. EERSTE NED. HYP. BRIEFBANK TE ’s GRAVENHAOE) Directie: Mr. M. J. Bos, Mr. J, Wilkens en J. Roosenburg. Wij bevelen, na overleg met het Burgerlijk Armbestuur, bij U aan voor de benoeming tot secretaris-boekhouder van dat bestuur: E. Kanon, 1ste klerk bij de gemeente-bedrijven; W. Stilma, hoofdagent van politie; 3o. J. van der Meulen, lid van den gemeenteraad. Het is ons wenschelijk voorgekomen de benoeming vssr een proeftijd te doen plaats hebben. Wij stellen U voor het volgende besluit te nemen: De Raad der gemeente Sneek, Gelezen de aanbeveling van Burgemeester en Wethou ders van 30 September 1930, no. 208; °/s Om 10 uur 10 vertrekt uit Beetgum een tram naar Leeuwarden. Ze weten het wel, want ze komen haar immers alle dagen te- gen, maar lachend en spelend vergeten ze alles om zich heen. Alleen als ze iets hoo ien naderen wijken ze instinctmatig naar rechts uit om aan het gevaar van een aan rijding te ontsnappen. Halverwege Beetgum en Beetgumermolen was dit het geval. Ze verkeerden stellig in de meening, dat een auto hen tegemoet kwam. Uitgeweken naar rechts kwam Gerritje, die aan dezen kant liep, op de tramrails en werd door de loco motief gegrepen want het was de tram die naderde en niet een auto zooals een der vriendinnetjes gezegd had. Deerlijk werd de kleine verminkt, het hoofdje was gedeeltelijk en een arm geheel van het rompje gescheiden. Ze was opslag dood. De gemeenteveldwachter de Graaf, die toevallig in een der rijtuigen van de tram zat, waarmee het ongeluk is gebeurd, heeft het’ lijkje naar Beetgum overgebracht. Gerritje Wierstra is, zooals gezegd 6 jaar oud en zat in de eerste klas der Christelijke school te Beetgumermolen. Zij is een doch tertje van de wed. Wierstra en heeft nog 7 broertjes en zusjes. De machinist van de tram A. de Groot van Leeuwarden, die reeds meer dan 20 jaar in dienst van de Nederlandsche Tramweg- maatschappij is, verklaarde de kinderen wel bemerkt te hebben en een signaal te hebben gegeven. Dit geluid is door de kinderen voor dat van een 1 uit alle macht geremd, maar het ongeluk was niet te voorkomen. L. Ct. I. onder voorbehoud der goedkeuring van de Gedepu teerde Staten het Reglement voor het Burgerlijk Armbe stuur in de gemeente Sneek te wijzigen in dien zin, dat: le. aan artikel 2 een nieuwe laatste alinea wordt toe gevoegd, luidende: De directeur der gemeentelijke arbeidsbeurs is ambts halve adviseerend lid en woont alszoodanig de vergade ringen van het college bij. 2e. art. 5, 2e lid wordt gelezen als volgt: j 2. Het onderzoek dat aan het nemen van een beslissing i op een verzoek om ondersteuning moet voorafgaan, wordt aan te wijzen, of, indien het college dit wenschelijk acht, een subsidie te verleenen ten behoeve van de zuigelingen- 3e. aan artikel 5 een nieuw derde lid wordt toegevoegd, bescherming en de bakeropleiding in de provincie Fries-luidende als volgt: proeftijd van een jaar; 2. over te gaan tot de benoeming van een secretaris- boekhouder van het Burgerlijk Armbestuur; 3. de bepaling van de datum van infunctietreding van den onder 2 bedoelden functionnaris over te latwt aan Burgemeester en Wethouders. In ons voorstel, vervat in bijlage 78 van het raadsverslag van het loopende jaar, deelden wij U mede, dat binnen af zienbare tijd nog een geldleening zou moeten worden aan gegaan van ruim f 200.000.voor de dekking van uitgaven van verschillende buitengewone werken. Wij hebben po gingen aangewend om een leening tot dit bedrag op onder handsche schuldbekentenis te plaatsen. Door tusschen- komst van de N.V. Kingma’s Bank te Leeuwarden, ontvingen wij een aanbieding voor het aangaan van een geldleening groot f200.000.— onder de volgende voor waarden: a. de uitgifte vindt plaats op onderhandsche schuld- SNEEK, 15 September 1930. Aan den Gemeenteraad w Het Hoofdbestuur van de Provinciale Friesche Vereeni- tornen ze tegen wind en regen 00 om naai gjng ^Het Groene Kruis” heeft zich in zijn hierbij gevoegd moeder terug te keeren. Heerlijk bezit toch, 3dres tot U gewend met het verzoek aan die vereeniging zoo’n parapluie, maar tochhet uitzicht wederopzegging een subsidie te verleenen van 1 cent wordt soms belemmerd. per inwoner en oer iaar. ten behoeve van de zuieelineen- Dit is Woensdagochtend de zesjarige Gerritje Wierstra van Beetgum noodlottig geworden. V11 Uitgelaten kwamen ze om ongeveer tien subsidie werd gevraagd. De omstandigheid, uur uit de Christelijke school te Beetgum. Met z’n drieën zouden ze huistoe gaan, dobr een parapluie beschermd tegen den regen, de stad f 2.50, naar buiten fr. per post f 3.60 en bovendien huis-aan-huis verspreid Vrijdags te Hommerts, Jutrijp, Tirns, Ooênga, Gauw, Sijbrandaburen, Offingawler, Abbega, Oosthem, Deersum, Scharnegoutum, Roodhuis, Gaastmeer, Balk, Stavoren, Langweer, Bozutn Alle Advertentiën worden in beide bladen opgenomen. 1 ingesteld door twee leden, daartoe door den voorzitter iu io aan de Provinciale Friesche Vereeniging „Het Groene j aan te wijzen, of, indien het college dit wenschelijk acht, auto gehouden. Hij heeft Kruis” met ingang van 1 Januari 1931 tot wederopzegging door den Secretaris-boekhouder; 3. Buitengewone gevallen uitgezonderd wordt geen ondersteuning verleend, dan nadat een rapport omtrent het ingestelde onderzoek aan het college is uitgebracht. 4e. in art. 6, 1ste lid, vervalt „en om een geregeld toe zicht op de bedeelden te kunnen houden”. 5e. een nieuw artikel 6o wordt ingevoegd, luidende als volgt: 1. Er wordt vanwege het college van armvoogden en, volgens door dit college te stellen regelen, door den Secretaris-boekhouder, een regelmatig toezicht uitgeoefend op de wijze waarop door de ondersteunden van de ver leende onderstand gebruik wordt gemaakt. 2. Tevens wordt op de wijze, als in het le lid aange geven, regelmatig nagegaan of zich wijziging in de om standigheden der ondersteunden voordoet, die op het toe kennen van onderstand van invloed behoort te zijn. 3. Zoowel bij het onderzoek in art. 5, 2e lid bedoeld, als bij de controle, in het vorig lid omschreven, wordt zooveel mogelijk verbinding gezocht met de gemeentelijke arbeidsbeurs. 6e. artikel 15 wordt gelezen als volgt: Onverminderd zijn verplichting, om voor zooveel .Van hem afhangt, te zorgen voor een goede gang van zaken, zal hij dagelijks Zon- en feestdagen uitgezonderd, zich ’s morgens van 9—12 uur in het hem als kantoor aange wezen lokaal in het Armenhuis moeten bevinden en voorts zoo dikwijls dit noodig wordt geacht, uitgezonderd des Zaterdagsmiddags, tenzij zijn aanwezigheid beslist nood zakelijk mocht zijn, een en ander ter beoordeeling van het Armbestuur. artikel 8, le lid komt te vewallen; artikel 20 wordt gelezen als volgt: Hij onderzoekt regelmatig of zich onder de verwanten dergenen, die ondersteuning vragen of genieten personen bevinden die tot geheele of gedeeltelijke betaling der onder steuning in staat zijn en doet van zijn bevindingen mede- deeling aan het college, onder opgave van de namen der personen die ingevolge de bepalingen van het Burgerlijk Wetboek tot ondersteuning gehouden zijn. II. te bepalen, dat de sub I omschreven wijzigingen in werking zullen treden op den dag der goedkeuring. Zesjarig meisje uit Beetgum door een tram overreden en gedood. Van slechte weersomstandigheden schij- op het adres van het Hoofdbestuur van de nen dorpskinderen zich maar bitter weinig Provinciale Friesche Vereeniging „Het aan te trekken. Er zijn er zelfs die, wanneer Groene Kruis”, houdende verzoek aan die zij bij het opstaan tot de ontdekking komen vereeniging tot wederopzegging een subsidie dat het hard waait en regent, dit fijn vin- te verleenen van 1 cent per inwoner en per den. Thuis blijven van school? Geen sprake jaar ten behoeve van de zuigelingenbe- van, wat geeft een beetje regen en wat scherming en de bakeropleiding in de pro- wind. Met jas, mantel of parapluie gewa- vincie Friesland, t pend trekken ze in groepjes langs den weg, tijden vóór het openingsuur der school, die soms op kilometers afstand is gelegen. Bij het uitgaan precies hetzelfde. Stevig gearmd, lachend en pratend met zijn tweeën of drieën achter een parapluie verscholen. controle zou beter tot haar recht kunnen komen, indien het werk, dat thans door een secretaris-boekhouder alléén moet worden verricht over twee krachten werd verdeeld, nl. één voor de boekhouding en de controle en één zij het als bijfunctie voor het secretariaat. De nauwere samenwerking met de Arbeidsbeurs en het instituut der werkloozenzorg zou het bestuur willen be reiken èn door meer geregeld overleg tusschen den boek houder-controleur met den directeur der arbeidsbeurs, over alle zaken, de armenbedeeling betreffende èn door dezen laatsten ambtenaar als adviseerend lid de vergaderingen van het armbestuur te doen bijwonen. Het denkbéeld, om in de plaats van een secretaris-boek houder een boekhouder-controleur èn een secretaris aan te stellen, leek ons weinig aantrekkelijk. Dat een vollediger onderzoek omtrent de aanvragen van ondersteuning een scherper en regelmatiger toezicht op de wijze van beste ding der ondersteuningsgelden en een scherper controle op de dikwijls zeer wisselende inkomsten der ondersteun den eenerzijds een meer nauwkeurig onderzoek naar de mogelijkheid van verhaal op hen, die volgens de wet- tot onderhoud verplicht zijn anderzijds, zeer gewenscht is, gevoelden ook wij. Het kwam ons echter voor, dat een en ander met een flinke jonge kracht als secretaris-boek houder ook zonder pefsoneelsvermeerdering wel te berei ken zou zijn. Een bespreking met twee der leden van het Armbestuur leidde ten slotte tot eenstemmigheid, in dien zin, dat voor- loopig op de bestaande voet zal worden voortgegaan. Wij hebben ons echter bereid verklaard tot nader overleg, zoodra mocht blijken, dat met een secretaris-boekhouder alléén niet kan worden volstaan. Voorts hebben wij toezegging gedaan U een voorstel te doen tot wijziging van het Reglement voor het Burgerlijk Armbestuur, in dien zin, dat de verplichting van den Secre- UIL 11CL ÖV1111JVC11 V dll ,1\1 QCllll VC1 Z.U1 KUlg L/11JZYL VG1UK/1, i J V. dat moeders uit alle lagen der bevolking van het bureau tans-boekhouder tot samenwerking met de arbeidsbeurs daarin wordt neergelegd en dat de Directeur der Arbeids beurs als adviseerend lid aan het Armbestuur wordt toe gevoegd. Het denkbeeld van nauwere samenwerking met de Arbeidsbeurs had van den beginne af onze volledige instemming. De Commissie voor de werkloozenzorg en arbeidsbemiddeling, hieromtrent door ons gehoord, heeft zich daarmede ook geheel kunnen vereenigen. De in het reglement aan te brengen wijzigingen hebben wij geformuleerd in onderstaand ontwerp-besluit, dat de volledige instemming heeft van het Burgerlijk Armbestuur. Met betrekking tot dit ontwerp wordt nog opgemerkt, dat de schrapping van het eerste lid van artikel 8 van het reglement een gevolg is van het in Uw vorige vergadering genomen besluit, waarbij wij gemachtigd werden tot het afsluiten van een fraude- en diefstalverzekering bij de Excess Insurance Company Limited te Londen, welke ver zekering ook het geldelijk beheer van den Secretaris-boek houder van het Burgerlijk Armbestuur omvat. Wij stellen U thans voor te nemen het volgende besluit: De Raad der gemeente Sneek; Gelezen het voorstel van Burgemeester en Wethouders d.d. 23 September 1930, no. VI 07(1); per inwoner en per jaar, ten behoeve van de zuigelingen zorg en de bakeropleiding in deze provincie. Wij brengen U in herinnering, dat in 1928 door „Het Groene Kruis” voor de jaren 1929 en 1930 een zelfde dat de ver eeniging voor Kraamverzorging in de kosten van het con sultatiebureau voor zuigelingen reeds een subsidie van f 100.genoot, gevoegd bij het feit, dat de gemeente de die op dat uur jnet febe vlagen neerstriem-voor bureau benoodigde lokaalruimte gratis beschik baar ste|de deed U toen (vergadering van 22 October 1928) besluiten voor 1929 en 1930 een subsidie te verleenen van f 50.per jaar. Hiertoe werd te eerder overgegaan, omdat in 1928 nog geenszins vaststond of het consultatie bureau in deze gemeente wel opgang zou maken. Intusschen bestaat hieromtrent thans, na twee jaren, geen onzekerheid meer. Aan de inlichtingen, ons door het bestuur der Vereeniging voor Kraamverzorging verstrekt ontleenen wij, dat het bureau Sneek zich in een steeds toenemend bezoek mag verheugen, dat het zich in dit t zelfs van de meeste andere bureaux in de provincie gunstig onderscheidt. Zoo werd, naar verhouding van het zielental, van het bureau Sneek, gerekend naar het aantal verstrekte consulten, en het aantal zuigelingen, dat voor het eerst werd ingeschreven, in 1929 verhoudingsgewijze ongeveer tweemaal zooveel gebruik gemaakt als van dat te Leeuwarden. „Het doel der consulten,” schrijft het bestuur van „Kraamverzorging”, „is voorlichting te geven aangaande voeding en behandeling, van de gezonde zuigeling, ten einde, zoo mogelijk, ziek worden te voorkomen. Een der eerste middelen daartoe, is de bevordering van de borst voeding, waarbij heel goede resultaten zijn bereikt. Hier naast zijn door het voorschrijven van voor het betrokken kind doelmatige kunstmatige voeding vele .kinderen voor ernstige afwijkingen, zelfs voor den dood, behoed. En verder komen dan nog de praktische raadgevingen op het gebied van zindelijkheid en doelmatigheid van voeding, behandeling van het lichaam en kleeding der kinderen.” Uit het schrijven van „Kraamverzorging” blijkt verder, '9 - 4 a. 1 1IEUWE SNEEKER COURANT annex SNEEKER COURANT c e u z e 1. van •-? ■'7

Sneeker Nieuwsblad nl | 1930 | | pagina 1