A ittl lirgasa der Genie tel Zaterdag 18 October^l9^@ annex SNEEKER OOURAMT en WYMBRITSERADL£» Nieuwstijdingen* Eerste Blad No. 6 47e Jaargang UitgaveKIEZEBRINK Go. >en •es Ijsco’s s 878 venters 800 604 473 420 119 771 SN EEK Telefoon No. IM PUNTEN VAN BEHANDELING: Notulen van de vergadering van 13 October Ingekomen stukken: a. een uur. Café Bioscoopnieuws. dus De sprak een .eek. Visch, baring en zuur Bloemen Fruit Groenten en aardappelen Eetwaren, Koek, eieren Andere waren Tegen de Vlootwet. Op ’t vanwege de S.D.A.P. en het N.V.V. ingediende petitionnement tegen de Vloot wet zijn in totaal 1.465.245 handteekeningen verzameld, dus bijna anderhalf millioen. Door de Vereeniging „Kerk en Vrede” zijn ruim 78.000 handteekeningen verza meld. Vechtpartij. Woensdagavond kregen twee jongelui te Almelo ruzie met elkaar. Een van hen, Es- Voorloopig nog warm weer met toenemende regenkans. De weerkundige medewerker van het Vad. schrijft: Omtrent het zachte weer der laatste da gen valt niet veel mede te deelen, maar de volgende bijzonderhe'den zijn toch wel ver meldenswaard. In de eerste plaats kan worden medege deeld, dat de gemiddelde temperatuur van den dag Woensdag 13.7 gr. C. bedroeg en daarmede drie graden hooger was dan de gemiddelde uit de laatste 20 jaren voor dezen datum. De hoogste temperatuur op het midden van den dag was 18 gr. C. Beide De postvluchten naar Indië. Het tweede postvliegtuig is gisterochtend om 5.55 uur’ uit Allahabad vertrokken en om 14.35 uur te Akyab aangekomen. Aan boord is alles wel. w n n Verschijnt DINSDAGS eo VRIJDAGSAVONDS lie K. besluit van 28 Juli 1930, no. 5, vastgestelde verordeningen op de heffing van opcenten op de gemeente-fondsbelas- ting, op de vermogensbelasting en op de personeele be lasting en de verordeningen betreffende de classificatie van de gemeente voor de heffing der personeele belasting en der gemeentefonds-belasting bij Kon. besl. van 23 September 1930, no. 48, zijn goedgekeurd, voor zoover eerstgenoemde Verordening betreft tot 1 Mei 1932. (Dos- sierno. X 07.281(3)). Inbraken te Nijland. Hedennacht heeft een inbreker zich toegang verschaft tot de woning van den dokter en het temperaturen waren weliswaar niet bljzon- Dierenbescherming. Men schrijft ons: Door het defect aan den Huizer zender op Zaterdag 4 October 1.1. kon de uitzending van de H. 1. R. O. niet doorgaan. Met toestemming van Zijne Excellentie den Minister van Water staat en door welwillende medewerking van het Bestuur van den K. R. O. zal deze uitzen ding, rede van mej. S. Groshans over Dieren bescherming, plaats hebben op Zaterdag 18 Oct. a.s., des avonds van 89 uur over Huizen op golflengte 1875 M. De Amicitia-Bioscoop heeft als hoofdnummer „Ten Westen van Zanzibar”. Weer een meester lijke creatie van Lon Chaney in dit ontroerend spel van haat en wraak. Lon Chaney is hier Phroso, de Engelsche goochelaar, die vermoedt dat zijn vrouw Anna den ivoorhandelaar Crane lief heeft, met Crane in gevecht raakt en als invalide uit dat gevecht terugkeert. Anna ver laat hem en hij denkt dat zij met Crane naar Afrika is getrokken. Eerst eenige jaren later hoort hij weer van zijn vrouw, die in Londen overleden is, een meisje achterlatend. Phroso vermoedt dat dit de dochter van Crane is, trekt met haar naar Zanzibar en laat haar uit wraak achter in een danskroeg. Hij zelf krijgt met zijn goochelkunsten macht over de negerstammen en weet Crane in handen te krijgen, die gedood wordt, doch eerst nog bekent, dat Anna nimmer met hem meeging en dat het meisje, Phroso’s dochter is. Hoe deze laatste door wroeging ver teerd, zich opoffert om daarmede zijn dochter de vrijheid te geven vertelt deze film dan ver der. Een dramatische film vol spanning. De Bijenkorf te Rotterdam. Gistermiddag hebben van half drie tot 5 uur naar schatting 25.000 personen het nieuwe ge bouw van de Bijenkorf te Rotterdam bezichtigd. De Bioscoop bij de Waag heeft de groote sprekende, zingende en musiceerende revue: „De vier Jantjes”. Wederom verleent het ballet van de Ziegfeld Follies te New York, dat we in Rio Rita bewonderden, medewerking en wederom zijn de scènes van groote weelde en pracht. Een koor van 200 negers, een zeemanskooi-, en Polly Walker en haar girls zingen een 9-tal zeer be kende liederen. Punt 1. 1930. Punt II. Mededeeling van de Ged. Staten, dat de bij raads- Gistermorgen te ruim 6 uur is het derde vliegtuig in den geregelden dienst op Ned. Indië van Schiphol vertrokken. Het is be mand met de K. L. M.-vliegers Duimelaar en Parmentier als bestuurders en Kotte als mecanicien; en gemerkt PHAEN. Er wa ren nu slechts weinig belangstellenden, voornamelijk familieleden ’en vrienden van Klompenindustrie en de Kon. Ned. Zout- industrie te Boekelo. Alle zeer interessante films, waarvoor het publiek dan ook veel belangstelling had De Ver. Ned. fabrikaat had de rolprenten ter beschikking gesteld. Aankondigingen. Woensdag 22 Oct. 71/, Reen. Biljartpartij. Dinsdag 28 Oct. 8'/4 uur. Groote Kerk. Prof. dr. G. J. Heering over „Het Chr. beginsel en het militairisme”. Vrijdag 31 Oct. Amicitia. Liederen avond Mark Raphael. k is men binnengekomen door het openschuiven Ook vier malen in de voorafgaande 20 jaren van een raam aan de achterzijde der woningen, Op dezen datum voorkwamen. In 1921 werd, op welke ramen geen afsluiting aanwezig was.hoewel twee dagen eerder, een maximum- Bij den dokter werd niets, bij het h. d. s. slechts -- f 2.50 ontvreemd. De politie stelt een onderzoek in. Verdachte verklaarde in 1926 uit Indië te zijn teruggekomen met f647 pensioen. Toen dacht hij al aan zelfmoord. Hij is toen weer naar Cu rasao gegaan, maar dat is een teleurstelling ge worden, omdat het tractement te laag was. Zijn laatsten tijd in Indië heeft hij veel gedronken en ook in de West. Soms 1J£ L. jenever per dag. Verdachte zegt verder veel teleurstellingen in zijn leven te hebben gehad. Reeds als kind voel de hij zich achterop gezet, andere kinderen wil den, om zijn onwettige geboorte, niet met hem spelen. Op zijn 19e jaar is hij in dienst gegaan, dat baarde ook weer teleurstellingen. Hij is bij de sfafmuziek gekómen, de adjudant daarvan dronk vreeselijk. Hij zelf dronk toen nog niet. In het Indische leger heeft hij vele onrechtvaar digheden ondervonden. Zoo had overste De Wijs verboden, dat Europeesche militairen zich met een inlandsche vrouw in het openbaar ver toonden, Toen hij met zijn vrouw, een inland sche, waarmee hij leefde, naar de bioscoop was geweest, werd hij daarvoor zwaar gestraft. In 1919 is hij getrouwd met de inlandsche vrouw, zelf een dochter van een halfbloed en een in landsche, waarmee hij al zeven jaar geleefd had. De kinderen zijn in 1919 en 1921 geboren. De vrouw was geheel apathisch, hij vond geen troost bij haar. Met zijn kinderen is verdachte naar Nederland gekomen, zijn vrouw was ge storven; toen hij naar Curasao is gegaan, ver langde hij eiken dag naar zijn kinderen, van wie hij veel hield. Uit het leger in de West wegge jaagd, is hij hier teruggekeerd en bij juffrouw de Pauw in den kost gekomen. Die juffrouw was zeer goed voor hem. Toen hij bij Heck was, had hij het redelijk goed. Hij is daar weggegaan, omdat hij 2 uur extra dienst moest doen en 1 keer in de week nachtdienst, wat bij zijn aan stelling niet was afgesproken. Een pleizierige betrekking was het niet, er kwam wel eens dronken publiek, waarmee hij moeilijkheden had. Na zijn terugkomst uit Curasao is langzaam het plan bij hem gerijpt de kinderen te dooden. Hij vreesde nl. dat ze geen goede toekomst tege moet gingen. De president: Waarom? In eenvoudige positie kan riten toch ook wel gelukkig zijn? Verdachte: Maar het waren Indische kinderen, ze konden hier geen scholen krijgen en zouden als ze in Indië terugkwamen, zelfs bij den in lander hebben achter gestaan. Verdachte zegt verder, dat zijn kinderen vei*- stootelingen waren. Ze hadden geen huis. De pres.: Maar waarom wilde u de kinderen van het leven berooven? Verd.: Omdat ik me zelf wou dooden. De pres.: Maar had u de kinderen dan niet kunnen achterlaten? De kinderen waren toch gelukkig. Verdachte zegt nog hier in Nederland nooit gedronken te hebben. De pres.: Maar dacht u, dat u het recht had uw kinderen te dooden? Verdachte: lin dien tijd geloofde ik aan niets. De pres.: Maar zelfs al is dat zoo, dan staat het u toch niet vrij om anderen het leven te benemen. Verdachte zegt later, na het feit, spijt te heb- beff gekregen over het gebeurde. Hij heeft er spijt van, dat de kinderen er niet meer zijn. Hij zou wenschen, dat ze nu nog leefden. De pres.: Bent u er dan van teruggekomen, dat de kinderen ongelukkig waren? Verdachte zegt nu het feit te betreuren en te erkennen, dat een mensch niet het recht heeft een ander te dooden. De pres.: Wat zoudt u nu denken, dat er met u gebeuren moet? Verdachte: Het zou rechtvaardig zijn, als ik zelf werd dood geschoten. Als mij den kogel werd meegegeven in de cel, zou ik me zelf da delijk doodschieten. Verdachte steekt zijn vin gers op. Waarachtig zou ik het doen, zoo waar lijk helpe mij God almachtig! Daarna werden de deskundigen gehoord, die 's mans geestelijke vermogens hebben onder zocht. Rechter van Wulften Palthe: Zou deze man in de vrije maatschappij weer door een dwang voorstelling kunnen worden gedreven tot een soortgelijk feit? Deskundige: Ongetwijfeld. Mr. van Wulften Palthe: Dus als hij zich ach teraf gesteld voelde, zou hij bv. er toe kunnen komen, een chef uit den weg te ruimen. Deskundige: Zeker. Hij is gevaarlijk, voor de maatschappij, ’s Mans berouw acht deskundige niet echt. Eisch: een gevangenisstraf van 8 jaar, te on dergaan in een bijzondere strafgevangenis, ge volgd door ter beschikking stelling van de re- geering. Verdachte zegt desgevraagd, het met die straf geheel eens te zijn. Gevonden Voorwerpen. Aanwezig en te bevragen bij de navolgende ingezetenen, onderstaande voorwerpen, als ge- gevonden aangegeven op 16 October 1930: Alpinobaret, R. de Voet, Stationsweg; paar klepper houtjes, J. Loods, Oude Koemarkt; Alpenmuts (wit), F. Dijkma, Parkbuurt 15; Alpenmuts (blauw), J. Bijsterbosch, Bosch- straat 6; bruin led. portemonnaie, K. Hout- sma, Harinxmakade 3; zakmes, D. Boot, le Oosterkade 38; beurs waarin 25 et., H. Can- rinus, Balthusstreekje 9. Gisteren werd aan de Groninger Uni- versiteit tot arts bevorderd onze vroegere stadgenoot de heer D. Brouwer. was sedert medio Juli een onderzoek aan hangig in verband met de aanmaak en uit gifte van valsche bankbiljetten van f 20 welk onderzoek zoover was gevorderd, dat tegen de beide te Renkum aangehouden personen een caféhouder uit Dordrecht en een steendrukker uit Arnhem ernstige verdenking was gerezen. Door het dezer dagen door de Renkumsche politie te zamen met de Centrale ingesteld onderzoek hierin krachtig bijgestaan door de politie te Arn hem en te Dordrecht is inderdaad komen vast te staan, dat beide personen, zoowel bankbiljetten van f 10 als van f 20 hadden vervaardigd en d'e in vrij groot aanlal in verschillende steden en dorpen hadden uitgegeven. Hoewel beide verdachten aanvankelijk hardnekkig ontkenden, bleek het verzamel de bewijsmateriaal zoo overstelpend te zijn, dat zij na een langdurig verhoor tenslotte een volledige bekentenis hebben afgelegd. Beide verdachten zijn gisteren ter be schikking gesteld van den officier van jus titie te Dordrecht, aangezien de valsche- munterswerkplaats zich dsar bevond. De steendruk-pers, alsmede het daarbij be- hoorend materiaal waarmede de valsche bankbiljetten worden vervaardigd, zijn door de recherche te Dordrecht in beslag ge nomen. Chr. Gymn. Vereen. „Advendo". Woensdagavond hield bovengenoemde veree niging een druk bezochte ledenvergadering in de salon van den heer Deenik, waar, nadat de voorzitter, de heer Van der Woude, de vergade ring had geopend, werd begonnen met de af werking van een belangrijke agenda. Nadat was stilgestaan bij de actie in het af- geloopen seizoen, in Hoogeveen behaalde Ad vendo een 9-tal prijzen op afhletisch gebied, terwijl enkele leden met goed gevolg deelnamen aan vaardigheidsproeven en afstandsmarschen, werd besloten om ter gelegenheid van het 10- jarig bestaan in 1931 op 5 Februari a.s. de jaarlijksche uitvoering te houden, terwijl op 2e Pinksterdag 1931 men het Noordergewest van het Ned. Chr. Gymn. Verb, in het Sportpark alhier hoopt te ontvangen voor het houden van een groote gewestelijke turnbetooging. Dat een en ander veel arbeid en moeite zal kosten, spreekt vanzelf. Tal van commissies werden in gesteld. Te zijner tijd hopen wij nog wel eens nadere mededeelingen te doen. Ongelukken. Het dochtertje van C. Mangelmans, te L1J1U11VW1I, UCll Vil lllCIClllVIVli UUU 1O, 1O i termorgen ten huize van de ouders aan de Hofstraat, van haar hobbelpaardje gevallen. Het is daarbij, zonder dat iemand het op merkte, in een waschteil getuimeld en daar in verdronken. NIEUWE sïïzeker courant Advertenllën worden levens gratis g< Punt III. Aanbeveling van Curatoren van het Gymnasium voor de benoeming van een rector aan het gymnasium. (Bijlage 103; dossierno. 208). Punt IV. Advies van Burgemeester en Wethouders op adressen van huurders van landerijen om vermindering van de huur, en uitstel van betaling. (Bijlage 104- dos sierno. X 07.351.32(13)). temperatuur van 22.7 gr. C. waargenomen, en zulke warme dagen als Woensdag kwa men in vorige jaren nog zoo laat als 6 No vember voor. Vergelijkt men de temperatuur in vroegere jaren op den 15den October of daaromtrent voorgekomen, met die van Woensdag, dan valt het op dat het om dezen tijd van het jaar bijna 8 graden kouder kan zijn en dat de eerste vorst somtijds reeds half Oct. voor komt, zooals in 1928, toen op 14 October een minimum-temperatuur van 4 gr. C. werd opgeteekend. In de week van 1319 October 1928 vroor ’t in drie nachten, maar daarop volgde een lange reeks van tamelijke zachte dagen. De buitenlandsche weerberichten maakten melding van zomersche temperaturen in En geland en Frankrijk. Intusschen zijn niet alleen de luchtdruk-tegenstellingen groot, maar ook de temperatuur-tegenstellingen zijn merkwaardig. Terwijl de temperatuur in het Zuiden van Frankrijk +20 gr. C. was, stond de thermometer'in het Noorden van Zweden op 5 gr. C. en was het tempera tuurverschil tusschen Engeland en Duitsch- land 10 gr. Celsius. Wat de luchtdrukverdeeling aangaat, deze is betrekkelijk niet veel veranderd. Het ge bied van hoogen druk over Centraal-Europa heeft zich naar het Noorden uitgebreid, ter wijl de depressie in het Westen, die nog zeer diep is, zich naar het Zuiden ontwikkelde, waar een belangrijke secundaire depressie over de Golf van Biskaye ontstaan is. Het geheele depressiegebied heeft zich boven dien eenigszins naar het Oosten verplaatst, waardoor bij ons de barometer geregtla daalde en het weer meer en meer betrokken raakte. De warme luchtstroom uit het Zui den is tevens in breedte toegenomen, zoo- dat, geheel West-Europa door warme lucht overstroomd wordt. De moord in de Rubroekstraat te Rotterdam. De Rotterdamsche rechtbank heeft de gerucht makende moordzaak uit de Rubroekstraat be handeld. De oud-Oost-Indische militair P. S., 40 jaar, had, zooals men zich herinneren zal, in den avond van 11 Juli zijn dochtertje van 11 en zoontje van 9 jaar doodgeschoten. De man was weikeloos en moest van een pensioen van f 12 per week rondkomen. Kort te voren had hij in Heck’s lunchroom een betrekking gehad, die hem f25 per week opleverde. Wijl het werk, dat hij te doen had, hem niet aanstond, had hij die betrekking opgegeven. Nadien had hij nog slechts een week in de blikfabriek te Hilligers- berg gewerkt, maar ook dien arbeid had hij op gegeven. Er was, als steeds voor die soort zaken, groote belangstelling op de publieke tribune. Onder de belangstellenden ontbrak het vrouwelijke ele ment niet. De vrouwen werden zelfs toegelaten op de gereserveerde tribune, waar ze op de achterste getuigenbanken een zitplaats kregen. S., een net uitziende, fatsoenlijk gekleede man, voor zijn veertig jaren wel bijzonder grijs, is buitengewoon kalm. Rustig en correct beant woordt hij de hem door den president, mr. G. W. van Vierssen Trip, gestelde vragen. Hij zegt op 11 Juli ’s avonds met zijn kinde ren in hun kosthuis te zijn geweest. Hij had toen al besloten de kinderen te dooden. Daar voor had hij een revolver bij zich gestoken, die hij al geruimen tijd in zijn bezit had. In de ka mer waarin hij zich met de kinderen bevond, waren ook juffrouw de Pauw en een dochtertje. Staande1 in de scheiding tusschen veranda en kamer heeft hij de schoten op de kinderen, die naast elkaar stonden, gelost. Eerst heeft hij op den jongen geschoten, de revolver vlak bij diens hoofd houdende, daarna heeft hij de eerste kogel had beide kinderen reeds getroffen >ull nogmaals gevuurd. Wat er na het derde schot Eindhoven, dat elf maanden oud is, is gis- j is gebeurd, is hij zich niet meer bewust. Toen verdachte nog eens op den jongen richtte, wei gerde het wapen. Ook bij twee a drie volgende pogingen om te schieten ketste het wapen. Ver dachte heeft de revolver ook op zijn eigen hart gericht, maar ook dat schot had geen gevolgen. Hij zag toen dat de jongen nog leefde, heeft het mes genomen en den jongen drie steken in dé hartstreek toegebracht. Hij heeft ook gepoogd zich zelf in de hartstreek met het mes te ver- VERGADER1NG van den RAAD der gemeente SNEEK, op MAANDAG 20 OCTOBER 1930, ’s avonds 7’A uur. Rector gymnasium. Curatoren bevelen voor de benoeming van een rector aan het gymnasium alhier aan Dr. C. M. Buizer conrector te Alkmaar. Richard Tauber’s „De Weg naar Roem”. De Directie van De Bioscoop bij de Waag heeft met het oog op de groote belangstelling, die er ook in Katholieke kringen overal bestaat voor de schitterende Richard Tauber film „De vzeg naar Roem” alle pogingen in het werk gesteld om de vertoonkigen die aanvankelijk deze week zouden plaats hebben, nog een week uit te stellen. Met zeer veel moeite is zij daarin geslaagd, zoodat wij thans deze bijzondere voorstellingen, die een ongekend succes in, het heele land zijn, vanaf volgende week Vrijdag kunnen tegemoet zien. Filmvoorstelling Kamer van Koophandel. Door de Kamer v. Koophandel en fabrie ken voor Friesland werd gisteravond een filmvoorstelling gegeven in de Amicitia bioscoop. De heer Weyma, voorzitter van de afd. Kleinbedrijf uit deze Kamer, woord van welkom tot de zeer talrijke aanwezigen. Vertoond werden daarna: het vervaardigen van vliegtuigen bij de fa. H. Pander en Zoon te Den Haag het fabricage proces in de Hollandsche Draad- en Kabel- j peldoorn uit Zenderen, kreeg een messteek wonden, doch daardoor heeft hij slechts fabriek te Amsterdam, De Nederlandsche in den rug, waarbij een long werd geraakt. lichte verwonding bekomen. In zorgelijken toestand is hij in het zieken-' huis opgenomen. per jaar f 2.50 Ir p arrestatie van de valsche munters te Renkum. In aansluiting mei bet bericht omtrent de aanhouding van twee personen die te Renkum drie valsche bankbiljetten van f 10 in een café en twee verschillende winkels te Renkum in betaling hadden gegeven, kan nader worden meegedeeld, dat de Ren kumsche politie hiermede een goede vangst heeft gedaan. Bij de Nederlandsche Cen trale inzake falcificaten te Amsterdam toch Noodlanding vliegtuig. Woensdag heeft bij Zurich van een drietal militaire vliegtuigen er één een noodlanding gedaan, wegens een motor defect. Het vliegtuig werd gedemonteerd en op een autowagen geladen. Talrijke nieuwsgierigen hebben het hier te Sneek zien passeeren. Het venterslegioin in Amsterdam. Hoeveel in Amsterdam gevent wordt, moge blijken uit de cijfers van een onlangs verschenen rapport eener venterscommissie. Het nieuwe Verkade's Album. Het nieuwe plaatjesalbum van Verkade is verschenen. Iedere periode brengt haar eigen liefheb berijen mee. Naast veel tijdelijke zijn er echter enkele, die een blijvende en groeien de belangstelling ondervinden zoo b.v. de interesse voor alles wat de natuur betreft. Steeds wordt het getal van hen, die in hun vrijen tijd naar buiten trekken, grooter telkens verschijnen nieuwe boeken over planten- en dierenleven en zoo verwondert wel niemand de vreugde, waarmee lederen 15den October het verschijnen van een nieuw Verkade’s Album begroet wordt, der traditie getrouw een onderwerp uit de natuur behandelend. Kan men zich eenvoudiger methode denken, om zonder veel moeite en kosten in het bezit te komen van een kleurig geïllustreerd boekwerk, dan door zich te scharen onder den kring van „plaatjes-verzamelaars Zoo zal nu in vele duizenden gezinnen het album „Zeewater-aquarium en Terrarium” haar intree doen en menigeen boeien met den interessanten tekst van A. F. J. Port Iel je. luister b.v. eens naar den eersten zin: „Wanneer we uit den klaren dag van den zonnigen Artistuin in de vestibule van ons beroemd Aquarium aangeland, de breede trappen opgaan, die naar de geheimnisvolle, duistere Groote Zaal voeren, voelen we ons als staande aan den ingang eener vreemde, gansch buiten ons zelf liggende, sc’oone wereld.” Naast de flora en fauna der zee wordt nog een andere groep naar voren gebracht die van het „kruipend gedierte”. Wie krijgt niet den lust, Poitielje’s aanwijzigen, hoe men zelf een terrarium kan houden, onmiddellijk in practijk te brengen, om dagelijks te kunnen gadeslaan, wat er om gaat in zoo’n wereldje We zullen dan iets van de gedragingen dezer dieren gaan begrijpen, terwijl datgene, wat onverklaarbaar blijft, er ons zeker niet minder om zal boeien. Dit alles geïllustreerd met de prachtig- gekleurde plaatjes van Jac. J. Koeman (tevens samensteller van het album), die er zoo goed de atmosfeer van „onder-water” in wist te brengen, maakt het album tot een welkome aanwinst voor de boekenkast. Als steeds zijn de afbeeldingen weer in offsetdruk van de firma L. van Leer en Co., welke evenals de firma Blikman Sartorius voor het bindwerk, laat zien, wat met mo derne technische middelen bereikt kan worden. Vooral ook de bandteekening is aantrek kelijk en zoo vormt dit album een waardig vervolg op haar zeventien voorgangsters! Abonne menf post t 3.60. Advertentiën -. 9 ct. p. regel ing zonden mededeelingen hooger, Abonnement belangrijke korting plaata? tn de SNEEKER COURANT Totaal 4065 venters De Zeppelin. Naar aanleiding van het bericht van het weekblad „Het Leven” omtrent de komst van het luchtschip Graf Zeppelin boven Venlo op a.s. Zondagochtend, meldt het Nederl. Correspondentie-bureau in Den Haag, dat daarmee noch ontvangst, noch verzending van poststukken zal plaats vinden. Het maalgebod. Naar het Hdb’l. verneemt, zal In een te Utrecht te houden vergadering, waaraan zullen deelnemen de vertegenwoordigers van alle bakkersorganisaties in Nederland, een voorstel worden gedaan, om den minister te adviseeren, een belasting (of accijns) te heffen van de bakkers voor elk baaltje meel van 50 k.g, dat zij verbruiken en wel ten bedrage van f 0.25. De opbrengst daarvan zou dan moeten dienen voor steun aan de akkerbouwers. De voorstellers de heeren Snapper en Goudeket stellen zich de inning voor door middel van speciale factuur-zegels. Aangezien in ons land per jaar pl.m. 10 millioen baaltjes meel worden verbruikt, zou de opbrengst pl.m. f 2’/s millioen bedragen. De jaarlijksche tarweproductie op 150,000 ton stellende, zou dit neerkomen op een steun van f 1.70 per 100 k.g. inlandsche tarwe. De rijksmiddelen. De rijksmiddelen hebben over September 1930 40.8 millioen opgebracht, tegen 40 millioen in September 1929. I hoofd der school te Nijland. In beide perceelen der hoog, daar ongeveer gelijke waarden

Sneeker Nieuwsblad nl | 1930 | | pagina 1