oer remeente bneek BEMNEIS De muiterij op de „Elsinore”. Officieel orgaan Woensdag 22 October 1930 IS annex 7» NIBOWSTIJDINGEH. Dl! No. bestaat ui! 3 bladen. ran voor DE BESTE VOOR UW GEZONDHEID! Magazijnen Burgstraat Sneek. FEUILLETON. SNEEKER COURANT (74e Jaargang) I Qegarandeerd heeren hoe verwend jullie ook zijn mogen, de heerlijke smaak en prachtkwaliteit Chief Whip brengen je absoluut in verbazing—en dan de zuiverheid is 1007o gewaarborgd 47e Jaargang Eerste Blad No. 7 Uitgave: K1EZEBR1NK Co. ik Reclame kolom. VIRGINIA lk< a fWASlE-UL5TER5 HAAM HAAI vanaf FAUTASIEDtniS REGENJASSEN COLB.COSTUUM5 42: 58: 38: 45: ie De SNEEKER COURANT is een De NIEUWE SNEEKER COURANT is Regelprijs 9 cent, abonnementen belangrijke korting - F. Schurer naar het Openbaar onderwijs. JACK LONDON. 22. ilad HOOFDSTUK XVIII. aal. Wordt vervolgd „En toch houdt u van Mac Dowell, ebs. rdefc Terzool, Wycke), h IJsbr .chtum, Wolsutn, Harich, Hemelum, Bakhuizen, Nijemirdum, Sondel, Sloten, Tjerkgaast, Spannenburg, roppingawier, Warns, Rauwerd Controle op de oplaag toegestaan. mers op de oppervlakte, blijven daarop drij ven zeker, omdat zij nooit van haar diep te hebben gedroomd. En ik kan mij gemak kelijk voorstellen, wat juffrouw West’s prac- tisch oordeel zou zijn over deze gedachten. En ten slotte, woorden zijn vallen. Ik weet niet, wat ik weet, noch denk ik, wat ik dent Dit weet ik: ik kan mij niet oriënteeren. Ik ben de waanzinnigste en de meest onder den invloed der zee staande ziel aan boord. Neem bv. juffrouw West. Ik begin haar te bewonderen. Waarom weet ik niet, tenzij het is, omdat zij zoo afschuwelijk gezond is. En toch is het juist die gezondheid, de afwezig heid van eenig spoor van degenereerend genie, welke haar belet groot te zijn b voorbeeld in haar muziek. Ik heb vaak geluisterd naar haar spel. De piano is goed, en zij heeft blijkbaar de beste lessen gehad. En toch ontbreekt er iets aan haar muziek. Haar aanslag is uitstekend. Als zij een fout maakt, is zij onverbiddelijk jegens zich zelf, en herhaalt de passage tot de moeilijk heid overwonnen is. En dat gebeurt heel spoedig. Ja, er is ook wel temperament in haar spel, maar geen gevoel, geen vupr. Als zij Chopin speelt, geeft zij zijn zekerheid en preciesheid zeer goed weer. Zij is Chopin’s techniek meester, maar zij stijgt niet op tot de hoogten, waar hij vertoeft. Brahms speelde zij goed en op mijn ver zoek gaf ze de Drie Rhapsodiën ten beste. de kampanje en door Hoe jammer, dacht ik, dat zij met dien flinken aanslag toch de diepten der muziek niet begrijpt. Den een of anderen dag zal ik zien gewaar te worden, wat Beethoven en Chopin voor haar beteekenen. Zij houdt van Mozart en den ouden Boccherini en Leonardo Leo, ook van Schumann. Zijn Vlinders speelde zij schitterend. En toch, ik moet ’t zeggen, maakt haar spel mij op den duur zenuwachtig. Ik word voortdurend tot valsche verwachtingen ge leid. Zij schijnt altijd juist op het punt iets groots te bereiken en nooit bereikt ze het geheel. Zij is een koele natuur. Dat moet het zijn Of anders gezegd, en dat is een opmerkelijk ding, zij is gezond. Ik zal haar zeker De Dochters van Hero dias voorlezen. De heer F. Schurer, gewezen onderwijzer aan de Chr. School te Lemmer heeft een be noeming ontvangen aan de Openbare lagere van Boetzelaerschool uit Amsterdam en heeft die benoeming aangenomen. Gevonden Voorwerpen. Aanwezig aan het bureau van politie, Martiniplein, en aldaar te bevragen op alle werkdagen tusschen ll’/z en 12/2 uur, de navolgende voorwerpen als gevonden gedeponeerd op 17, 18, 19 en 20 Oct. 1930: notitieboekje; heerenrijwiel; heerenrijwiel; wagenmoer; schippershaak; insigne; moer van kinderwagen. Aanwezig en te bevragen bij de navolgendt ingezetenen, onderstaande voorwerpen, als ge vonden aangegeven: rijwielbelastingmerk, H. Vriesema, Koopmansgracht; portemon- naie, R. de Jong, Hooghuistersteeg 6; snoei- schaar, W. Wierstra, 3e Zomerrakbuurt 9; R.-K. beeldje in koker, O. Hoekstra, Singel 73; cypersch poesje, Wed. L. Huisman, 2e Frittemahovenstraat 5; beursje met inhoud, T. Reen, Martiniplein; twee bezems, H. de Bruin, Parallelweg 34; zwart taschje’ M. Monkel, Geeuwkade 47; rozenkrans in étui, A. Wuring, Nauwe Noorderhorne 7; hals- snoertje, J. Takema, Lemmerweg 40; man- telceintuur, B. Zoethout, Kloosterdwarsstr. 64; aanteekenboekje, W. v. d. Meer, Joh. W. Frisostraat 30; een paar gummihandschoe- nen, M. Jansen, W. de Zwijgerstraat 35; heerenrijwiel, Wed. Hoogervorst, Wester- singel 6; vulpotlood, Hoekstra, Park. Een verboden voetbalwedstrijd.en de gevolgen. Drie weken geleden is te Blokzijl opge richt de voetbalvereeniging B. V. C. Deze vereeniging nu, die is aangesloten bij den Noord-Centralen Voetbalbond, zou Zondag haar eerste wedstrijd spelen tegen S. S. C. 3. De Elsinore doet mij denken aan een sla venplantage vóór den oorlog; en juffrouw West is de meesteres, die alleen belang stelt - r,. -..„x _:_x en de matrozen zijn de veldslaven der Elsi nore. Wel, eenige dagen geleden, toen Wada aan hevige hoofdpijnen leed, gaf zij hem eenige aspirinepoeders en toonde haar deel neming! Wij hebben nu de gramophoon om den anderen avond in de tweede hondewacht, als het weer mooi is. Pike heeft dan geen wacht. Maar bij zulke gelegenheden wacht hij toch altijd eerst, tot wij vragen, of wij dien avond ook muziek krijgen. Dan ver heldert zijn gezicht, maar hij houdt zich on verschillig en zegt, dat hij wel een paar nummers kan spelen. Hoe vreemd is dit leven op de Elsinore. Ik beken, dat, hoewel het schijnt, dat ik hier maandenlang geweest ben zoo gemeen zaam ben ik nu met alles ik mij toch niet kan oriënteeren. Mijn geest houdt zich Meest ciii^ebpeide keuze in de nieuwste dessins Geef ons Arbeid. Het ensemble Bouber gaf hier Vrijdag avond onder auspiciën van ’t Instituut voor Arbeidersontwikkeling Duschinsky’s: „Geef ons Arbeid”. Er gebeurt in dit stuk niet veel. Het is een grijs-op-grijze schildering van de ellende der werkloosheid, welke een gezin ten ondergang doemt, een sociaal drama, waarin meer gesproken wordt dan gehandeld, het is vaak een pathetisch woord dat gehoord wordt, waardoor het adem benemende van al deze ellende dunkt ons te vaak iemand voorbij gaat; dat was er alleen in het laatste bedrijf toen het echt paar de dood zocht. Desondanks een stuk van niet geringe verdienste al lijkt het dan ook zooveel op „Nachtasyl”, dat men haast vragen zou of Duschinsky niet van Gorki geleend heeft. Prachtig zijn in dit stuk ech ter de tooneeltjes tusschen het echtpaar Lo renz, en voor ons was Aar Bouber/ als vrouw Lorenz, de in ellende berustende maar moederlijk gebleven vrouw, de meest overtuigende figuur, haar spel was buiten gewoon. Ook de anderen speelden trouwens zeer goed, zoodat deze voorstelling op wel zeer hoog peil stond. De zaal was vol en Heeft men ooit van zoo’n reis gehoord! Van morgen, toen ik op het dek kwam, stond er niemand aan het roer. Het was een vreemd gezicht de trotsche Elsinore met alle zeilen op, statig voortglijdend, en geen hand aan het roer om haar te besturen. Op de kampanje was niemand. Het was Pike’s wacht en ik ging hem zoeken op de brug. Hij was op luik Nummer Een, om de zeil makers eenige bevelen te geven. Ik wachtte, tot hij opzag en mij groette. „Goeden morgen,” antwoordde ik. „Wie is ?r nu aan het roer?” „Die gekke Griek, Tony,” antwoordde hij. „Een maand gage tegen een pond tabak, dat hij er niet is,” bood ik aan. Pike zag mij plotseling oplettend aan. „Wie is aan het roer?” „Niemand,” antwoordde ik. En toen kwam er beweging in hem. Hij vloog over het dek met een vlugheid, die geen aan boord overtroffen en misschien niet eens geëvenaard kon hebben. Met drie stappen tegelijk was hij de ladder op naar verdween in de richting van het roer. Daarop volgden een reeks op luiden toon uitgeschreeuwde bevelen, en de geheele wacht werd aan het werk’ gezet. Ik had die manoeuvre al leeren kennen, Pike liet hal zen. Toen ik naar het achterschip terugkeerde, kwamen Mellaire en de timmerman uit de kajuit. Zij waren in hun ontbijt gestoord, want ik zag hen nog hun monden afvegen. Pike kwam tot den rand der kampanje, riep den tweeden stuurman bevelen toe, waarop deze naar voren ging, en den timmerman beval aan het roer te gaan staan. Toen de Elsinore ronddraaide, bracht Pike haar in de richting, vanwaar we geko men waren. Hij liet den kijker zakken, dien hij op de zee gericht hield en wees naar het luik, dat naar de groote achterhut beneden leidde. De ladder was weg. „Hij moet de lazaretladder meegenomen hebben,” zeide Pik< Kapitein West kwam uit de kaartenka- mer. Hij wenschte ons op zijn gewone wijze goeden morgen, mij beleefd en den stuur man vormelijk en slenterde langs de kam panje tot aan het roer, waar hij een blik in het kompashuisje wierp. Toen draaide hij zich om en ging langzaam naar het eind der kampanje. Daarna kwam hij bij ons terug. Er verliepen minstens twee minuten eer hij zeide: „Wat is er te doen, meneer Pike? Een man overboord?” het publiek heeft medelevend dit droeve stuk gevolgd. Gereformeerd Gymnasium. Tot curator van het Geref. Gymnasium te Leeuwarden is benoemd Mr. A. W. Haan al hier. en Vrijdags. Abonnementsprijs In de stad f 2,50, naar buiten fr. per post 1 3.60, Advertentieblad en wordt gratis bezorgd bij allen die te Sneek geen abonné zijn op de Nieuwe Sneeker Courant en bovendien huis-aan-huis verspreid Dinsdags te Woudsend, Heeg, Nijezijl, Folsgare, Nijland, Oppenhuizen, Uitwellingerga, Oudega (W.), in de verschijnselen van het leven op de El-Hen van Nieuw Engeland en Verhalen aan sinore, het slechts als phantasmagoric. den Haard. En ik houd ook van het werk Paradoxen? Dat geef ik toe. Alle denkers van dien Fin Sibelius, ofschoon het mij te verzinken in een zee van tegenstrijdigheden, zacht, al te zacht en al te mooi voorkomt. I n n r ollö 'indoroti do Plcinnro rlo 'zwom. ii'oof tizal ilz een abonnementsorgaan, verschijnt Dinsdags Doop prijsdaling der grondstoffen. Vrijdags te Hommerts, Jutrijp, Tirns, Ooênga, üauw, Sijbrandaburen, Offingawier, Abbega, Oosthem, Deersum, Scharnegoutum, Roodhuis, Gaasttneer, Balk, Stavoren, Langweer, Bozum Alle Advertentlën worden in beide bladen opgenomen. Mijn oorspronkelijke fictieve „Maar ik begrijp het niet en behoef er dus lioaff mii oon nh i Iricnnf (rn_ oun ia horrinnnn Hof liilzl mii rinnii voortdurend bezig met onbegrijpelijke dia- maakt en mij voor goed gebonden aan het muziek, ik kan er niet in komen.” nrAM C»_ 5 1 X_X ,1 - -J \\T 1--1Ü1.L-! J 11 J 1 _X T' 1 1 IIX heerlijke Gabrielstem, die slechts gehoord ben de eenige niet-realist aan boord van de merkte ik plagend op. wordt bij storm, tot aan den slecht behan delden, zwakzinnigen faun met de heldere, treurige oogen; tot de drie aanvoerders van dievenbenden, die op het voorschip regeeren en den tweeden stuurman verleiden; tot den voortdurend prevelenden en razenden O’Sul- Elsinore. Daarom zie ik, die diep doordring, „J a,” gaf zij aarzelend toe. „Zijn idyl- ivii vuu i-sivuvv i^n^tiuuu vxi v V114C4.1V11 C4.x-i.il j den Haard. En ik houd ook van het werk verzinken in een zee van tegenstrijdigheden. zacht, al te zacht en al te mooi voorkomt. I Maar alle anderen op de Elsinore, de zwem- weet wel, wat ik bedoel.” livan in zijn stalen hol met den klagenden Davis met het breekijzer bij zich in de bo venste kooi; tot aan Christiaan Jespersen ergens op den bodem der zee met een zak kolen aan zijn voeten. Op zulke oogenblik- ken wordt het leven op de Elsinore even on werkelijk als het leven voor den philosoof altijd onwerkelijk is. Ik ben een philosoof. Daarom is het on werkelijk voor mij. Maar voor Pike en Mel laire dan? voor de gekken en idioten? voor de rest van de domme kudde van het voor schip? Ik kan niet nalaten te denken aan een opmerking van De Casseres, eens toen wij bij Mouqufn een glas wijn zaten te drin ken. Hij zeide: „Het diepste instinct in den mensch is te vechten tegen de waarheid; dat in de huisslaven. De veldslaven kent zij niet, is tegen het Werkelijke. Van zijn jeugd af wil hij geen feiten zien. Zijn leven brengt hij door met ze te ontwijken. Wonderen, verbeel ding en toekomst houden hem in leven. Hi leeft van fictie en mythe. De Leugen maakt hem vrij. De dieren alleen hebben het pri vilege den sluier van Isis op te lichten; menschen durven dat niet. Het dier kan niet denkbeeldig aan de Werkelijkheid ontsnap pen, omdat het geen verbeelding heeft.” Dat ongeveer zeide De Casseres. En de gedachte komt bij mij op, dat voor al die slaven op de Elsinore het Werkelijke wer kelijk is, omdat zij het in hun gedachten ont snappen. Zij zijn allen bezeten door de ge- i. dachte, dat zij vrij zijn in hun handelingen. Voor mij is het Werkelijke onwerkelijk, om- „wa .„„.„v. dat ik de sluiers van fictie en mythe heb; „Ik heb hier iets van Debussy,” zeide zij. verscheurd. Mijn oorspronkelijke fictieve „Maar ik begrijp het niet en behoef er dus ontsnapping heeft mij tot een philosoof ge-1 niet aan te beginnen. Het lijkt mij geen echte genvan onzen Samurai-kapitein met de rad (fer Werkelijkheid. Ik, de superrealist, -v M - CHIEF WHIP I I J NIEUWE SNEEKER COURANT >5 .‘3

Sneeker Nieuwsblad nl | 1930 | | pagina 1