Officieel orgaan der gemeente Sneek Opening Slachthuis. Dit No. bestaat uit 3 bladen. theuwsiijamgen n Srandeuxjn Qeneoen S.Jf.Groenhout Sneek:. Eerste Blad Woensdag 5 November 1930 47e Jaargang UitgaveK1EZEBR1NK Co. Afkondiging. Officiéél Gedeelte. iel 'Si No. 11 V .rtolamjbi kolom::, '5 50 •I ii 'tadned Zachte qeaniqe telefoon H?; 152 De SNEEKER COURANT .s een Regeiprijs 9 cent, abonnementen belangrijke korting de 1140; Adv. De blinden van Grave. Leeuwarderweg. sloot. Een ontslag dat herroepen moet worden. van zoo 1» i :t. Terzool, Wyckel, JS 15 Ds. Kroon ging vervolgens voor in dank gebed, waarna de aanwezigen een tweetal verzen zongen van „Heer, ik hoor van rijken zegen”, en Z.Eerw. dit onvergetelijke sa- et 5S :t. ruit )H 75 in 20 >0 25 et es lik cl. 1IEUWE SNEEKER COURANT annex SNEEKER COURANT (74e Jaargang) Wim Arema, Sneek; Douwe Schildstra, Weidum; Germen v. d. Wal, Heerenveen; 7 Martha Visser, Appelscha; Oeke Napjes, thans nog al bezwaren hebben, een bron Leeuwarden en Jo Nijdam, Jellum. Liederenavond Mark Raphael. Men schrijft ons: We zaten er echt knus en gezellig, De Burgemeester en Wethouders voornoemd, P. J. DE HOOP, Burgemeester. P. SIKKES, Secretaris. Burgemeester en Wethouders hebben den datum van inwerking treden dezer verordening bepaald op 4 Novem ber 1930. Telefoonaansluitingen. Opgave van nieuwe en vervallen aanslui- De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van SNEEK doen te weten, dat door den Raad dier gemeente in zijne - vergadering van 13 October 1930, no. 4 1, is vastgesteld de volgende verordening: VERORDENING TER UITVOERING VAN ART. 4 3o. DER HINDERWET. Artikel 1. Het is verboden binnen deze gemeente een slachterij of vilderij van vee, een penserij of een inrichting bestemd tot bewaring van bloed of dierlijke afval op te richten, te hebben of te gebruiken. Artikel 4. Deze verordening treedt in werking op een nader door Burgemeester en Wethouders te bepalen dag. Aldus vastgesteld in de vergadering van 13 October 1930. P. J. DE HOOP, Voorzitter. P. SIKKES, Secretaris. Helaas Wij waren van plan om een aantal titels van nieuwe boeken in deze courant te zet ten, maar er kwamen zooveel mooie nieuwe boeken uit, dat het niet te doen was. Daar om verzoeken wij U onze etalages te bezich tigen waarin alle nieuwe werken worden ten toongesteld en nog liever geven wij U inlich tingen daarover in onze winkel. Dit ver plicht U niet tot koopen. Komt U ons eens bezoeken? Boek- en Vulpenhandel G. van de Pijpekamp, Kleinzand 2, Sneek. Jeugdbond voor Onthouding. Tot bestuursleden van Gewest I bovengenoemden bond zijn gekozen: sonen, die B. en W. met raad en daad had den bijgestaan. Een enkele had hij hierb overgeslagen, nl. de dir. van het abattoir te Leeuwarden, de heer Viersen, die even eens hun college belangrijke steun en ad viezen had gegeven. Ook hem werd hier nog hulde gebracht. Onder leiding van de heer Bergsma werd daarna het zeer modern in gerichte gebouwen-complex bezichtigd. Een beschrijving namen wij reeds op bij de vaststelling van de plannen door den raad. Nog kan worden opgemerkt dat de direc- Gevonden Voorwerpen. Aanwezig aan het bureau van politie, Martiniplein, en aldaar te bevragen op alle werkdagen tusschen 11Vi en 12'/> uur. ie navolgende voorwerpen als gevonden gedeponeerd: sleutel. Aanwezig en te bevragen bij de navolgende •ngezetenen, onderstaande voorwerpen, als ge vonden aangegeven: damesrijwiel, H. Stien- stra, Ged. Pol 40; gebedenboekje en rijwiel- belastingmerk in étui, H. Bos, Priorstraat 38; dameshorloge, Huges, Kleinzand 32. Dinsdags te Woudsend, Heeg, Nijezijl, Folsgare, Nijland, Oppenhuizen, Uitwellingerga, Oudega (W.), IJsbr .chtum, Wolsutn, Harich, Hemelum, Bakhuizen, Nijemirdum, Sonde!, Sloten, Tjerkgaast, Spannenburg, roppingawier, Warns, Rauwerd - Contröle op de oplaag toegestaan. Verkiezing van 7 gemachtigden in het Kies college der Ned. Herv. Gem. te Sneek. Gisteren had de verkiezing plaats van 7 gemachtigden in het Kiescollege der Ned. Hervormde Gemeente alhier. De uitslag is als volgt: Uitgebracht werden 2247 stemmen. Van onwaarde 11 stemmen. Alzoo 2236 geldige stemmen. Volstrekte meerderheid dus 1119 stemmen. Hiervan werden uitgebracht op de candidaten der Vrijz. Hervormden: A. BeekhuisHesselink H. W. Bos G. A. Dijkstra F. W. C. de Haas J. A. K. Jouvenar J. Oosten Th. Stallmann van vreugde zal worden. Door de burgemeester werd nog een kort sluitingswoord gesproken. Spr. had bij de opening eenige namen genoemd van per- De Kroon heeft aan ’t voor eenige maan den genomen besluit van den raad der ge meente Rheden, om na een langdurige ook gerechtelijke voorgeschiedenis aan den heer van Alphen, onderwijzer aan de openbare school te Rheden, ongevraagd ontslag te verleenen, haar goedkeuring geweigerd, zoodat het gegeven ontslag dus herroepen zal moeten worden. Gistermiddag is alhier in het bijzijn van tal van genoodigden, waaronder vrijwel alle slagers van Sneek, door burgemeester P.J. de Hoop het openbaar slachthuis aan Oppenhuizerweg officieel geopend. Aanwezig waren o.a. het college van B. en W. en enkele raadsleden, de directeuren van Gemeentewerken, Gemeentebedrijven, Gem. Reiniging en die van het Slachthuis van hier en Leeuwarden, de Com. v. Politie, Dr. Posthumus, oud opzichter van de ge meentewerken B. v., d. Kooi, diens plaats vervanger de heer Visser en tal van anderen. Het was ongeveer drie uur toen onze burgemeester het woord nam, en mededeel de dat om het doel van het gebouw de ope ning niet feestelijk zou geschieden, maar toch eenigszins officieel. Spr. dankt allen voor hunne bereidwilligheid hier aanwezig te zijn. Tot onze groote spijt missen we hier thans Prof. Berger, die wegens zijn benoe ming tot buitengewoon hoogleeraar te Utrecht niet aanwezig kan zijn, evenals de h.h. Mr. Peerbolte en dr. ten Haeff, resp. hoofdinspecteur van den veeartsenijkundigen dienst, directeur dienst der Volksgezond heid en inspecteur veeartsenijkundigen dienst, afd. Friesland, doch spr. hoopt dat deze heeren t.z.t. ons de eer zullen aandoen Sneek met een bezoek te vereeren. Spr. brengt voorts hulde aan de directeur van gemeentewerken voor het uitwerken van de plannen, aan den heer ingenieur Mink uit Haarlem voor zijn adviezen ten aanzien van de koelinstallatie. Ook de oud-opzichter de heer B. van der Kooi, die zeer tot spijt van B. en W. Sneek moést verlaten we gens zijn benoeming te Kampen, doch die op lofwaardige wijze werd vervan gen door de heer Visser, komt een woord van lof toe voor het vele gedane werk. Over het abattoir zelf behoeft spr. niet meer uit te wijden, de pers heeft reeds een uitvoerig verslag hieromtrent gedaan. Spr. deelt voorts mede dat het werk was “itgevoerd door de aannemer J. Andringa, het betonwerk was verricht door de heer Fokken s van Dokkum, het verfwerk door firma Boomsma, stucadoorswerk door fa. Metz; de slachtinstallatie was geleverd door de N.V. Noord-Nederl. Machinefabriek te Winschoten; stoom-, warmwater en electr. leidingen fa. W. Hubert en Co., Sneek; de koelinstallatie door de firma v. d. Ploeg te Apeldoorn, waterleiding: N.V. „Industria”, Sneek. De weegwerktuigen en bascules wer den geleverd door de N.V. F. H. Pijttersen’s Machinefabriek te Sneek. Spr. hoopt en ver trouwt dat de indruk, die men van dit abat toir op zal doen, in de practijk de verwach ting niet zal beschamen. Door de raad was aangesteld als directeur de heer R. S. Bergsma, oud gemeentevee- arts; als hulpkeurmeester de heer Spaans «n als machinist de heer Kunst van Balk. Spr, hoopt dat genoemde heeren het in hun gesteld vertrouwen niet zullen beschamen. Spr. brengt voorts nog dank aan de aan nemer Andringa en de heer Boomsma voor de aardige attentie in de vorm van de ge stuurde bloemstukken. Hoewel het besluit inzake het stichten van het slachthuis niet aller sympathie heeft, moet men bedenken dat we door de wet werden gedreven en dat alle nieuwe dingen bezwaren medebrengen en meestal beziet men die meer van de don kere kant dan van de lichtzijde. Spr. gelooft echter dat de bezwaren zijn opgelost door het stichten van het abattoir, want al mo-1 gen de Sneeker slagers thuis hunne koel-!teur der lichtbedrijven het project ontwierp cellen nog zoo best hebben ingericht, een voor de electrische verlichting c. a. instelling zoo als dit slachthuis is nimmer1 te overtreffen. Spr. eindigt met de wensch dat de slagers het werk van het gemeente bestuur in de praktijk zullen weten te waar- deeren. Hierna werd het woord gevoerd door de heer L. W e s t r a, die namens de Sneeker slagersver. sprak. Op deze inrichting is, aldus de heer W., niets af te dingen, ze is in een woord prachtig en mooi. Spr. onder schrijft de woorden, gesproken door de Bur gemeester, nl. dat deze inrichting niet aller sympathie heeft en wel omdat de slagers gedwongen worden hierin te slachten. Wij als burgers van vrij Nederland en Sneek beminnen de vrijheid, nl. de vrijheid op ordelijke manier. Het steeds geheel mede leven van het gezin als het vee thuis ge slacht wordt zullen we straks moeten mis sen. En bij het lezen van de vastgestelde verordening struikelt men daarin telkens over de woorden: „Het is verboden enz.” We weten dat er regel moet wezen, doch dit aan banden leggen is verre van aange naam. Deze dag is een mijlpaal in het Snee ker slagersleven. Hoe wij ook onze be zwaren naar voren hebben gebracht niets heeft mogen gelukken om de Raad te over tuigen dat voor onze plaats een openbaar slachthuis overbodig was. We hebben aan geboden onze inrichtingen zoo te moderni- seeren, zoodat aan de gestelde eischen in de wetsbepalingen ruim zou zijn voldaan, ’t Is alles tevergeefs geweest en thans is het mosterd na de maaltijd om er verder over te spreken. Nu het abattoir er is zullen we echter medewerken en spr. hoopt dat men later kan zeggen: „de donkere bril die we op had den, is meegevallen. We zijn er nu mee te vreden, doch het baas in eigen huis zijn is nu uit.” Hierna werd de thee rondgediend. De directeur van het slachthuis, de heer R. S. Bergsma, richt dan nog een kort woord, speciaal tot de slagers. Voor U en voor mij is, aldus spr., thans een begin ge maakt. Het is mij bekend dat er onder U zijn die dit gebouw, hoe schoon ook, met gemengde gevoelens begroeten. Spr. kan zich dit eenigermate voorstellen. Als men zijn eigen bedrijf naar beste weten en kun nen heeft ingericht, zal het een ommekeer zijn thans in het abattoir te moeten slachten. Spr. hoopt echter dat de Sneeker slagers aanpassingsvermogen zullen bezitten en zullen weten te waardeeren de voordeelen die dit slachthuis ongetwijfeld hun zal op leveren. Hij spreekt tevens de wensch uit dat er een prettige geest zal mogen heerschen en mochten er onder hen zijn die bezwaren hebben tegen de dienst of tegen het tech- Zijnde deze verordening aan de Gedeputeerde Staten Staten van Friesland volgens hun bericht van den 29 October 1930, no. 8, 2e afd. in afschrift medegedeeld. En is hiervan afkondiging geschiedt, waar het behoort, Deze verordening geldt voor een tijdvak van twintig ,c'en 3 November 1930. jaren. Zij is niet van toepassing op het openbaar slacht huis der gemeente. erg toen er een kleine stagnatie kwam door dat de muziek van de piano rolde. Een jongedame uit ons midden was toen zoo be reidvaardig om te willen omslaan, wat zij tusschen haakjes zeer talentvol deed. „Jetzt fangen wir wieder an,” zei Mark Raphael en daar ging ie weer. Je voelde je zoo echt „onder ons”. Men went heusch al aan de zoo goed als leege zalen. De zanger had den geheelen avond onze onverdeelde belangstelling. Een veelzijdig, zorgvuldig samengesteld programma bood ons gelegenheid hem in onderscheidene stij len te kunnen beoordeelen, want zoowel 1096 oude als moderne componisten waren ver- 1097 tegenwoordigd door liederen in de Italiaan- 1097 sche, Duitsche, Fransche en Engelsche taal. 1097 Raphael heeft een diepe, beschaafde stem, 1096 weet deze zeer goed te beheerschen en ver- 109< mag in elk lied de juiste wijze van muzikale 1096 uitdrukking te treffen. Piano of forte, om Op de candidaten der Rechtz. Hervorm- het even, steeds behoudt de stem dezelfde den werden uitgebracht: J. Bos J. Haanstra H. Hofstra H. S. v. d. Meer J. Nota M. Oppenhuizen E. Piersma Gekozen zijn dus de candidaten der Recht zinnig Hervormden. Naar wij vernamen is de verhouding in het Kiescollege na deze uitslag 23 Vrijz. Herv. en 22 Rechtz. Herv. Artikel 2. Onder vee wordt in deze verordening verstaan een hoevige dieren, runderen, schapen, geiten en varkens. Artikel 3. HINDERWET. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van SNEEK maken bekend: dat ter secretarie ter inzage ligt een ver zoek met bijlagen van W. DE GROOT, bakker aldaar, om vergunning tot het uitbreiden van de bakkerij, gelegen aan de Rozenstraat no. 2, kadastraal bekend gemeente Sneek, Sectie A, No. 2566, door bijplaatsing van een deegkneedmachine, in werking te brengen door een ingebouwde electromotor van D/2 P.K. dat op Woensdag, den 19 November 1930, des middags te 12 uur, ten gemeentehuize aldaar gelegenheid zal worden gegeven om tegen het verzoek bezwaren in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lich ten en dat zoowel de verzoeker, als zij die bezwaren hebben in te brengen, gedurende drie dagen voor evengemeld tijdstip ter se cretarie, in de gewone bureau-uren, van de ter zake ingekomen bescheiden kennis kun- ren nemen. De aandacht wordt er inzonderheid op gevestigd, dat volgens de heerschende op vatting, slechts tot hooger beroep gerech tigd zijn zij, die voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, ten einde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. SNEEK, 5 November 1930. voornaamheid. 1139; Richard Boer verzorgde de begeleiding 1139, aan de piano. Zijn accuratesse en kunstzin- 1139 nig spel mag met eere genoemd worden. 1136 Gaarne hadden we hem ook solistisch willen 1138 hooren. 1140 De concertgevers oogstten warmen bijval 1139; van de aanwezigen, dankend door twee toe- giften. De NIEUWE SNEEKER COURANT is een abonnementsorgaan, verschijnt Dinsdags en Vrijdags. Abonnementsprijs in de stad I 2.50, naar buiten fr. per post f 3.60. Advertentieblad en wordt gratis bezorgd bij allen die te Sneek geen abonné zijn op de Nieuwe Sneeker Courant en bovendien huis-aan-huis verspreid 1 Vrijdags te Hommerts, Jutrijp, Tlrns, Goënga, Gauw, Sijbrandaburen, Offingawier, Abbega, Oosthem, Deersum, Scharnegoutum, Roodhuis, Gaastraeer, Balk, Stavoren, Langweer, Bozum Alle Advertentiën worden in beide bladen opgenomen. nische gedeelte, dan hoopt hij dat men hem dit zal meedeelen, spr. verzekert dat men steeds een gewillig oor zal vinden. Hierna verkreeg de heer Dr. D. H. Posthumus het woord, die namens de gezondheidscommissie sprak en mededeelde dat hij voor een tiental jaren aan een con gres te Nijmegen had deelgenomen en juist in deze plaats had het stichten van een abattoir groote voordeelen opgeleverd. Spr. hoopt dat dit abattoir voor de slagers, die tingen op het rijkstelefoonnet te Sneek, tijd vak 1 t/m 31 October 1930. Nieuw: B. Kuipers, no. 523, Leeuwarder-1 Men verzoekt ons het volgende te willen weg. Openbaar Slachthuis, i mededeelen: I no 525 Oude Koemarkt 19. A. IJtsma, no. Voor de muziekuitvoering en onderwijs- demonstratie, die de blinden van Grave Vrij dag a.s. zullen geven, blijkt ook buiten Sneek belangstelling te bestaan. Daarom is de mogelijkheid geopend om schriftelijk kaarten te bestellen. Zij die hiervan gebruik willen maken worden verzocht dit te doen bij den heer N. J. de Vries, Franekerkade 2, Sneek. Verder wordt verwezen naar de adverten tie in dit nummer. ongeveer met ons twintigen, wat onwille- I geestdrift gezongen. Ds. van de Linde zeide keurig een sfeer van intimiteit schept. De vervolgens, het als een voorrecht te beschou- deftige concertstemming was er bij niemand wen tot een zoo heterogene schare het en we vonden het bijvoorbeeld heelemaal niet woord te mogen richten. „Niet om menschen x-1.1-:-x-x:_ 1- j|e verheerlijken zjjn wjj hier bijeengekomen, maar om God groot te maken, voor wat Hij in menschenharten doet”. Z.Eerw. verge leek de arbeiders in het Koninkrijk Gods bij verschillende onderafdeelingen van een militair leger. Het Leger des Heils is dan ongetwijfeld de infanterie, de stormtroepen, die het hevigst contact hebben met den vij and. Het is spr. een genoegen Kommandant Vlas in de Kerk van zijn geboorteplaats te mogen verwelkomen. Nadat het kwartet van het Evangelisatie- schip „Febe” Psalm 103 op verdienstelijke wijze had ten gehoore gebracht, kreeg Kom mandant Vlas het woord tot het uitspreken van het eerste gedeelte van zijn rede, dat be stond uit een historische schets van de wording van het Leger des Heils en duide lijk aantoonde, dat sommige dingen, die men wel eens in het Leger wraakt, zich toch noodzakelijkerwijze niet anders konden ont wikkelen. De heer Vlas gaf enkele interes sante statistieken, die een indruk gaven van den geweldigen omvang van het Leger des Heils. Nadat de vergadering nogmaals een lied had gezongen, vervolgde de Komman dant zijn rede door een aantal grepen uit het leven, het karakter van het Leger- werk, zooals het thans geworden is, te schetsen, en las uit een belangrijke verhan deling van Minister de Geer over het Leger des Heils enkele fragmenten voor, die deden zien, hoe het Leger alle klassen der samen leving geestelijk beïnvloedt. Zijn gehoor werd meegesleept door de boeiende vertelling van het werk onder de armsten en slechtsten en door het verhaal, hoe twee dames uit de hoogste kringen van Hongarije het werk in Boedapest begonnen. Spr. eindigde met een beschouwing over de toekomst van het Leger. Ds. C. Kroon, van Woudsend, sprak een slotwoord en zeide het als een eer te be schouwen dit te mogen doen. Welk een blij gebeuren, dat wij als Ned. Herv. Predikan ten Kommandant Vlas mogen begroeten in de Kerk, waarin hij werd gedoopt. Z.Eerw. hoopte, dat dit heugelijke samen zijn drieërlei vrucht zou dragen; ten eerste nn -r-t, w 1 1 beter begrijpen en daardoor ook meerdere o" nï’hyinpathie voor dit machtige werk in het 524, Sacramentsiraat 1. H, HeWr'a, „0. 526: SeS'hS Leeuwaïderweg. pioeg fe siaan; fen derde, dat het velen er Kommandant vias in toe m°Se brengen zich geheel en al aan den Kommandant Vlas in Heeg. Hejland over te geven. Woensdagavond om half acht heeft Kom mandant Bouwe Vlas in de Ned. Herv. Kerk te Heeg zijn aangekondigde lezing gehouden over „Verleden Heden en Toekomst van het Leger des Heils”. De belangstelling was bui- menzijn met het uitspreken van den zegen tengewoon groot. Een viertal autobussen en verscheidene particuliere auto’s hadden velen uit Sneek, Oudega, Gaastmeer, Harlingen en andere plaatsen aangevoerd.-Bij den aan vang was het kerkgebouw zoo vol, dat men in het portaal schouder aan schouder stond en de deuren niet gesloten konden worden. Ds. J. F. Th. van de Linde opende het samenzijn door te laten zingen Gezang 36 1 en 2, waarna Z.Eerw. voorlas Lukas 15 110 en voorging in gebed. Het lied „Grijp toch de kansen” werd met begeleiding van het prachtige kerkorgel met

Sneeker Nieuwsblad nl | 1930 | | pagina 1