r Dit No. bestaat uit 4 bladen. Uit onze Raadzaal. öllicieei Orgaan der Genwenin tal Verschijnt li ctóil Zaterdag 15 November 1930 - annex SHEERER OOURAHT en WYMBRITSERROEEL No. 14 Eerste Blad 47e Jaargang UitgaveKIEZEBR1NK Co. Olticiêel Gedeelte. NltUWSTlJOlNKLN. I s. 71 SN EEK - Telefoon No. 150 t a. de volgende voor- I. „Belinda” !t er. weging met een eigen manier van zeggen en die met kunstzinnige wijze van verbinding der opgenomen momenten (montage) welke het geheel zoo tot ons kan doen spreken. Artikel 4. Op algemeen erkende Christelijke feestdagen, andere dan Zondagen, mogen de in artikel 1 bedoelde bruggen niet worden geopend: des voormiddags van negen tot twaalf uur en des na middags van één uur tot half vier en van kwart voor vijf tot zes uur. I DINSDAGS en VRIJDAGSAVONDS No. 1.842.73(16). Aanbeveling van Regenten van het Old Burger Weeshuis voor de benoeming van een lid van dat College. SNEEK, 5 November 4936. Aan den Gemeenteraad. Ter voorziening in de vacature-Haytink, per 1 Januari a.s. bevelen wij bij U aan als Regent van het Old Burger Westfront 1918. Binnenkort zal in de Bioscoop bij de Waag deze aangrijpende film gegeven worden. De N. Rott. Crt. schrijft er van: Maar een openlijke aanklacht tegen den oor log, een schreeuw om redding, een signaal „ver zamelen” voor het verzet, is deze film. Meer dan tien jaar na den oorlog verscheen - -'’ii ■Vr B. eii W. bieden den raad stellen aan: No. 1.838.1(1). Advies van Burgemeester en Wethouders op het adres van de Devera Automaten fabriek en Handelmaatschappij té Hillegers- berg, houdende verzoek de verordening op de winkelsluiting zoo te wijzigen, dat zij niet geldt voor de verkoop door middel van automatisch werkende toestellen. s. VRIJSTELLING DIENSTPLICHT. De BURGEMEESTER van SNEEK brengt ter algemeene kennis dat van heden af ter secretarie, 2e Afd., ter inzage ligt de be schikking van den Minister van Defensie van 10 November 1930, waarbij aan ACHO VAN DER HEI], dienstplichtige der lichting 1930 uit deze ge meente, met ingang van 15 November 1930 voor een jaar vrijstelling van den dienstplicht is ver leend, wegens opleiding tot een geestelijk ambt. Tegen deze uitspraak kan uiterlijk den tienden dag na de dagteekening dezer bekendmaking beroep worden ingesteld. SNEEK, 14 November 1930. Artikel 5. 1. Door Burgemeester en Wethouders worden voor Zondagen en algemeen erkende Christelijke feestdagen, voor zooveel noodig, uren binnen de sluitingstijd aangewe zen, waarin de bruggen voor de melkophaaldienst van de zuivelfabriek aan de Bolswarderweg geopend moeten wor den.. 2. Burgemeester en Wethouders kunnen, indien bij ijs gang, bij ziekte of sterfgeval aan boord van een vaartuig of in eenig ander bijzonder geval de noodzakelijkheid dit vordert, openstelling binnen de sluitingstijd van een of meer bruggen op een Zondag of een algemeen erkende Christelijke feestdag gelasten en zoo noodig tijdelijk een regeling treffen, waarbij ook in andere opzichten wordt afgeweken van de bepalingen, in de artikelen 1 tot en met 4 vervat. Op bet Woensdag j 1. te Hilversum gehouden examen voor Candidaat-Inspecteur van Politie, uitgaande van den Algemee- nen Nederl. Politiebond, slaagde voor het le gedeelte de heer A. Wiersma, agent v. politie alhier. Filmavond V. C. J. B. Na een uitstekend geslaagde middag voorstelling voor kinderen heeft de V.C.J.B. Woensdagavond in de Harmonie haar film- vertooning voor jongeren gegeven. Er waren vrijveel jongeren aanwezig, die door een bestuurslid welkom werden geheeten met de wensch dat men over de vertooning even enthousiast zou zijn als de kinderen. Deze avond was het resultaat van een ge lukkige samenwerking tusschen eenige jeugdorganisaties; een bijzonder woord van welkom kregen de talrijke V.C.J.B.’ers uit Bolsward. De heer Boeken sprak daarna een enkel woord ter inleiding van de films. De bioscoop, waarheen tienduizenden alle dag stroomen, kan door de jeugdbeweging niet genegeerd worden; de film is de uitdruk kingsvorm van den tegenwoordlgen tijd geworden, daar doet de afwijzende houding van bepaalde groepen niets aan af. We hebben de film e aanvaarden, maar daarom niet alle films, welke voor het meerendeel met commecieele of propa gandistische doeleinden ziji vervaardigd. Wij vragen waardeering slechts voor de goede film, die geen ongezmde romantiek vertegenwoordigt maar op vdkomen natuur lijke wijze het verband kan liggen tusschen het vermaaks- en het dagejksch leven, waarin men na zoo’n film gezin te hebben, verfrischt terugkeert, met de aangename herinnering iets moois genotente hebben. Daarvoor moet men de films leren onder scheiden en zuiver kunnen waarderen naar hun beteekenis als film, d.w.z. Q uitdruk kingsvorm van de grootst moglijke be- Aankondigingen. Zondag 16 Nov. Bioscoop bij de Waag. Instituut voor Arbeidersontwikkeling. Zondagmorgen-Bijeenkomst. Spr. Koos Vor- rink van Amsterdam. Nu werden de films vertoond. Eerst Zuid Limburg van Ivens, waarin we weer diens prachtige visie op denkarbeid zagen het ging hier om het leggen van een spoor baan en ook nu trof ons hoe Ivens weet te treffen het trillende leven in al die machines, in die zware arbeid. Datzelfde trof ons in de Russissche film Het lied van de Arbeid, waar in bliksemsnelle ooeen- volging beelden uit de arbeid in de fabriek en op het veld ons voorbij ijlden, als stuwend levenwekkend bloed door het lichaam van het nieuwe Rusland. Jardin du Luxembourg is een geheel ander genre, een opname van dit bekende park In Parijs toonde ons het eigen leven van dit brokje rust in de daverende groote stad. Tenslotte Branding van Ivens en Franke, een brokje menschenlief en leed genomen tegen de achtergrond van de immer bewe gende zee, met een mooi gelegd verband tusschen de spanning in een menschenleven en in de natuur. Zeer goede films, waarvan het zien velen een grootere waardeering voor films in het algemeen zal hebben geschonken. SNEEK, 28 October 1930. Aan de Gemeenteraad. Wij stellen U voor het volgende besluit te nemen: De Raad der gemeente Sneek; Gelezen het voorstel van Burgemeester en Wethouders van 28 October 1930, no. X 07.351.32(52); BESLUIT: onder voorbehoud van de goedkeuring der Gedeputeerde Staten met de Zuid-Friesche tuinbouwvereeniging de vol gende overeenkomst aan te gaan: de gemeente verhuurt als terrein bestemd voor het veilen luldsfilm een revuefilm vol bonte, frivole, kleurige charme, vol schoonheid en grootsch- held en met de eigen aantrekkelijkheid van grootsche decors, fantastisch omspannend de gigantische tooneelen, waarop deze revue -zich afspeelt. En het is een en al sterren- geflonker in dezen revueschiager het is of de revue echt op het tooneel opgevoerd wordtzelfs hoorden we eenige malen applauspopulaire songsknap werk vol entrain aardige effecten te veel om op te sommen. Zeer veel te genieten. En de Avondpost schrijft Wij raakten onder de bekoring van het gebodene, dat ons cp even elegante als prettige wijze werd opgediendvan zeldzame bekoorlijkheid Stan Laurel, Oliver Hardy en Buster Keaton zorgen voor de note gaie en doen dat op zulk een kostelijke wijze, dat het opgetogen publiek de tranen over de wangen rollen fraai van compositie en kleur prentjes van een allerbekoorlijkste schoonheid won derlijke effecten. Gelezen het advies van Burgemeester en Wethouders d.d. 22 October 1930, no. 1.811.122.5(2); BESLUIT: vast te stellen de volgende: VERORDENING OP DE BEDIENING VAN BRUGGEN IN DE GEMEENTE SNEEK. van groenten aan de vereeniging een gedeelte ter grootte van ongeveer 6500 M.2 van het perceel kadastraal bekend gemeente Sneek, Sectie D no. 2798, gelegen tusschen de Oppenhuizerweg en de Houkesloot, nader aangegeven op de bij dit besluit behoorende teekening, zulks onder de volgende voorwaarden: lo, het terrein wordt vanwege de gemeente opgehoogd, aan de kant van de Houkesloot van een walmuur afgeslo ten, over een oppervlakte van 1250 M.2 voorzien van een klinkerbestrating, over een oppervlakte van 600 M.2 van een tegelbestrating en verder van een besinteling, een en ander als op de bij dit besluit behoorende teekening is aangegeven; 2o. vanwege de gemeente wordt, voor zoover dit voor een behoorlijke afsluiting van het terrein noodig is, een hek en rasterwerk aangebracht; 3o. de noodige loodsen en verdere opstal worden aan gebracht vanwege de vereeniging, onder goedkeuring van Burgemeester en Wethouders. Bij de beoordeeling van de vraag of goedkeuring kan worden verleend zal ook op de constructie van de opstal cn op de welstand van het geheel worden gelet; 4o. hét onderhoud van het geheele terrein met inbegrip van de verharding, de erfafscheidingen, de walmuur en de geheele opstal, rust op de vereeniging en moet worden uit gevoerd ten genoegen van Burgemeester en Wethouders; 5o. het terrein moet door de vereeniging zelf en mag voor geen ander doel worden gebruikt dan waarvoor het is verhuurd, tenzij met vergunning van Burgemeester en Wethouders en onder door dezen eventueel te stellen voor waarden; 6o. de huurtijd wordt gesteld op 10 jaar, ingaande op een nader door Burgemeester en Wethouders te bepalen datum. Na afloop van deze termijn kan inhuring plaats hebben op dan nader overeen te komen voorwaarden; 7o. de huurprijs bedraagt f 1600.per jaar, te voldoen in twee termijnen bij vooruitbetaling op nader door Bur- .gemeester en Wethouders vast te stellen tijdstippen; 8o. indien uit de onder 4o. vermelde voorwaarde ge schillen tusschen de huurster en de verhuurster mochten voortvloeien, zullen deze worden beslist door een com missie van arbitrage, bestaande uit drie personen, waar van een zal worden benoemd door de huurster, een door de verhuurster en de derde door de twee aldus benoemden. Bij gemis van overeenstemming zal de derde worden aan gewezen door den kantonrechter te Sneek; 9o. indien de vereeniging zich aan een uitspraak van de onder 8o. bedoelde commissie niet houdt, zal zij aan de gemeente verbeuren een boete van f 5.voor elke dag der niet-naleving, onverminderd de bevoegdheid der gemeente om wegens niet naleving der verhuringsvoorwaarden tus- schentijds ontbinding der huurovereenkomst en schadeloos stelling te vorderen. Aldus enz. No. 1.811.122.5(2). Advies van Burgemeester cn Wethouders op een adres van het bestuur van de Christe lijke Besturenbond, houdende verzoek om invoering van algeheele Zondagssluiting voor de maanden October tot en met Maart van de bruggen, in onderhoud en beheer bij de gemeente en op een adres van den Directeur van de fabriek Sneek van de Ned. Maat schappij van Kaas- en Roomboterfabrieken, om de bestaande regeling van de Zondags sluiting der bruggen te handhaven. SNEEK, 22 October 1930. Aan de Gemeenteraad. Wij stellen U thans voor een nieuwe verordening op de bediening van de bruggen vast te stellen, waarin is opge nomen een regeling van de Zondagssluiting als hiervoor is aangegeven. Het daartoe te nemen besluit kan luiden als volgt: De Raad der gemeente Sneek; Gelezen: a. een adres van het bestuur van de Christelijke Be sturenbond te Sneek d.d. 10 October 1929, houdende ver zoek om invoering van algeheele Zondagssluiting gedu rende de maanden October tot en met Maart van de brug gen, in onderhoud en beheer bij de gemeente; b. een adres van den Directeur van de fabriek „Sneek” van de Kon. Ned. Maatschappij van Kaas- en Roomboter fabrieken d.d. 24 October 1929, houdende verzoek, om de bestaande regeling omtrent de Zondagssluiting der brug gen te handhaven; Zakennieuws. De Oebr. Pasma hebban aan het Singel No. 14 een nieuwe Vischwinkel geopend, keurig ingericht. Annex er mee is een vischbakkerij geheel volgens de eischen van de keuringsdienst ingericht. Op Singel 4 heeft de heer L. de Haan zijn nieuwe Vischwinkel „De Kleine Winst” geopend. Winkel en vischbakkerij zijn uit stekend ingericht. Bioscoopnieuws. De bioscoop bij de Waag heeft „Donauwalzer”, een gezellige, amusante operette met Harry Liedike, die in deze film op z’n best is. Ook Hermann Picha ontmoeten we hier weer, en waar dit tweetal is, is de lach niet van de lucht. De Amicitia bioscoop komt met een grootsche film, waarin de meeste Holly wood sterren meewerken, nl. „De Hollywood Revue”. De Haagsche Courant schrijft er van: Er zullen pluimen gestoken worden op de hoeden van de menschen, die dit moois tot stand wisten te brengen, dit schouwspel vol lijn en rhythme. De Amerikanen hebben een groote overwinning behaald op het veld van de geluidsfilm-industrie, door het brengen van deze film. Want laten we maar direct met de deur in huis vallen ’t is geweldig, ’t is schitterend, the Holly wood Revue is een triomf voor de ge- Weeshuis de heeren: Mr. K. H. Mulder, candidaat-notaris en J. H. Halbertsma, Herr.zn., zuivelfabrikant. Het zal ons aangenaam zijn, indien uit dit tweetal door U een keuze wordt gedaan. Regenten van het Old Burger Weeshuis: D. RUTGERS, Voorzitter. H. J. HAYTINK, Secr.-boekh. het beste boek, waarin hij beschreven werd. Het had den eenvoud van een dagboek en den inni- gen toon van een brief. Het beschreeef de ge beurtenissen als een kogel zijn baan en scheurde de wereld open. In diezelfde dagen is deze film gemaakt. Zij is als een lang, bijna eentonig journaal. Maar de dingen, die zij vertoont, hebben jarenlang gezworven als opgejaagde fantomen tot ze ons eindelijk konden bereiken in den vorm zooals ze gebeurd zijn, tot wij eindelijk zoover waren, dat onze oogen ze konden zien. En nóg is het niet zeker, dat een ieder het gezicht kan verdragen, nog is het de vraag of we ooit zullen begrijpen hoe ze zijn geweest. En van de meening van P. Kloppers in het Handelsblad citeeren we dit: Een film als „Westfront 1918” is een machtig wapen, zij is als een spiegel, opgesteld tegen over de slachtplaats, bekend onder den naam: het front. Kijk in dien spiegel en probeer niet te sidderen. Abonnement per jaar f 2.50 fr. p. post I 160. Advertenties)-. 0 ct. p. regel Ing. zonden mededeeltngen hooger, Abonnement belangrijke korting Advertcnlltn worden tevens gratis ge ©tetóai in de SNEEKER COURANT Artikel 1. De Lemmerbrug' zal op werkdagen, behalve des Dinsdags, niet voor de scheepvaart mogen worden geo pend: des voormiddags van kwart na zeven tot half acht en van half negen tot negen uur; des middags van twaalf tot kwart na twaalf; des namiddags van kwart voor twee tot twee uur; 2. De Woudvaartsbrug, de Oppenhuizerbrug, de Oos- terpoortsbrug, de Laatste Stuiversbrug, de Koninginne- brug en de brug aan de Harinxmakade zullen op werk dagen, behalve des Dinsdags, voor de scheepvaart niet mogen worden geopend: des voormiddags van half negen tot negen uur, des middags van twaalf uur tot kwart na twaalf, des namid dags van kwart voor twee tot twee uur. 3. Voor de Koninginnebrug gelden ook des Dinsdags de in het 2e lid opgenomen bepalingen. Artikel 2. De Koninginnebrug, de Oppenhuizerbrug en de brug aan de Harinxmakade zullen op werkdagen bovendien niet mogen worden geopend van des namiddags half elf tot des voormiddags half vijf. Artikel 3. De in artikel 1 bedoelde bruggen zullen des Zondags voor de scheepvaart niet mogen worden geopend: a. in het tijdvak 15 Maart tot 15 October van midder nacht tot des voormiddags zeven uur, des voormiddags van negen tot twaalf uur en des namiddags van één tot zeven uur en van tien uur tot middernacht; b. in het tijdvak 15 October tot 15 Maart gedurende de geheele dag. SNEEK, 22 October 1930. Aan de Gemeenteraad. In de raadsvergadering van 15 September jl. is om advies in onze handen gesteld een adres van de Devera Automatenfabriek en Handelmaatschappij te Hillegers- berg, houdende verzoek de verordening op de winkelslui ting zoo te wijzigen, dat zij niet geldt voor de verkoop door middel van automatisch werkende toestellen. In de Commissie voor de Strafverordeningen waren de meeningen ten opzichte van dit verzoek verdeeld. Eener- zijds werd aangevoerd, dat onbeperkte verkoop door mid del van automaten de snoepgelegenheid voor de jeugd zou bevorderen, terwijl elke controle op de koopers van de zijde van de winkeliers uitgesloten zou zijn. Ook tegen het openstellen van de gelegenheid om gedurende de geheele Zondag te koopen werd bezwaar gemaakt. Anderzijds werd betoogd, dat, waar de verordening op de winkelsluiting in hoofdzaak in het leven is geroepen om te komen tot een beperking van werktijd, tegen verkoop door middel van automatisch werkende toestellen, die geen enkele bediening vragen, moeilijk bezwaren kunnen rijzen. Waar echter in de „Winkelsluitingswet” die nog bij de Eerste Kamer der Staten Generaal aanhangig is, hetzelfde onderwerp ook is geregeld, in die zin, dat de verkoop door middel van automaten is toegelaten, werd het door de Com missie algemeen niet wenschelijk geacht, thans een wijzi ging in de verordening aan te brengen. Deze wijziging zou, indien de Eerste Kamer zich met ’t wets-ontwerp vereenigt, toch slechts gedurende korte tijd van kracht kunnen zijn. De gemeenteraden zullen, volgens het ontwerp, slechts het recht hebben aanvullingsverordeningen vast te stellen „indien bijzondere omstandigheden afwijkingen van bepa lingen dezer wet gewenscht maken”. Dat geval zou zich, naar de meening der Commissie, in onze gemeente niet voordoen. Wij sluiten ons bij het slot van het advies der Com missie aan en geven U in overweging het volgende besluit te nemen: De Raad der gemeente Sneek; Gelezen het adres van de Devera Automatenfabriek en Handelmaatschappij te Hillegersberg, houdende verzoek de verordening op de winkelsluiting zoo te wijzigen, dat zij niet geldt voor de verkoop door middel van automatisci. werkende toestellen; Gelet op het advies van Burgemeester en Wethouders van 22 October 1930, no. J .838.1 (1) BESLUIT: aan de adressante mede te deelen, dat in de gegeven omstandigheden voor wijziging der verordening in de zin als door haar gewenscht, geen aanleiding bestaat. Aldus enz. No. X 07.351.32(52). Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het aangaan van een overeenkomst met de Zuid-Friesche tuinbouwvereeniging, be treffende de beschikbaarstelling van een veilingsterrein aan de Oppenhuizerweg. RAADSVERGADERING. Maandagavnd 7% uur vergadering van den raad der gemeente Sneek. Verhuring van gemeentelanderijen bij gesloten briefjes. B. en W. stellen den raad voor: De publieke verhuring van landerijen, waar van de huur 1 Jan. 1931 eindigt, voor ’t nieuwe 5-jarig tijdvak niet te doen geschieden bij op bod doch bij gesloten briefjes, zoowel om onge motiveerde opdrijving van het bod, als om on derling overleg der gegadigden te voorkomen. Werkverschaffing. B. en W. stellen den raad voor voor werk verschaffing over te gaan tot het weder aan brengen van een boombeplanting langs de Wes- tersingei na rooiing der bestaande boomenrij; het doortrekken van het plantsoen aan de Kerk- gracht in de richting van de Koningsbrug, het verfraaien van de hoofdtoegangsweg tot het Wilhelminapark, de verbetering van de toegang tot de stad aan de Bolswarderweg, het uitdie pen van sloten langs de Kapelstraat en Wil- heminapark. Kosten f 4460. Woonwagenpark bij het terrein der gemeentereiniging. B. en W. stellen den raad voor, mede ter be strijding van de werkloosheid, een woonwagen park op een gedeelte van het terrein der ge meentereiniging te stichten met uitweg naar dé Lemmerweg en dit werk te gunnen aan H. Mo lenaar voor f2280. De arbeiders zullen op 2 voormannen na door tusschenkomst van de arbeidsbeurs worden aangewezen op een uur loon van 54 cent. Gevonden Voorwerpen. Aanwezig en te bevragen bij de navolgende ingezetenen, onderstaande voorwerpen, als ge vonden aangegeven op 13 Nov. 1930: pet, Hoek stra, Oud Kerkhof; boekenomslag, H. Boeijenga, Grootzand 16; boekenomslag B. Weisenbach, Gr. Kerkstraat 16; zwarte kat met witte pooten, Wed. Dijkstra, Boschgracht 9; zakmes, Hoek stra, Wilhelminapark; bruin lederen schoen, Wed. Efdé, Woudvaartkade 34; bruin lederen schoen, J. J. Rippen, Kerkgracht 2; rijwielbelas- tingmerk, M. Hoekstra, Jutrijp; tabakspijp, R. v. 'd. Meulen, Hoogend; eenige ansichtkaarten, J. Bergsma, v. d. Heijbuurt 12. Het Nut. Vrijdag 21 Nov. krijgen we hier voor het Nut, Frits Bouwmeester’s Ensemble i met „De ernst des Levens” een spel In een bedrijf van Felix SaHen en De directie van de bioscoop bij de Waag heeft voor Zaterdagmiddag een aantal corporaties uit- genoodigd om zich een oordeel over deze film te vormen en eventueel dit werk aan te be velen. In Leeuwarden geschiedde hetzelfde en hebben die corporaties hunne medewerking toe gezegd. o. 1. L 6 'j I of kt en ‘j’ !D- 12 --J- - --- <en Aprilgrap in drie bedrijven van Milne. NIEUWE SNEEKEB GOURAÏÏT

Sneeker Nieuwsblad nl | 1930 | | pagina 1