Officieel orgaan der gemeente Sneek I, (74e Jaargang) Uit onze Raadzaal. Dit No. bestaat uit 3 bladen. Nieuwstijdingen. Eerste Blad No. 15 Uitgave: KIEZEBIUNK Co. il l i Woensdag 19 November 1930 47e Jaargang. Hl t 424. !K Contróle op de oplaag toegestaan. 4 Regelprijs 9 cent, abonnementen belangrijke korting IK h. I Quo V ad is. per per i i I cl. PP' 20 18 18 16 14 12 Terzool Wyckel, ct. ct. ct. ct. ct. ct. I ct. I ct. ct. lond d. i ct. hare meening uit, dat indien het t.z.t. in het georganiseerd overleg eventueel tot een behandeling dezer aangelegenheid komt, het eventueel beschikbaar zijnde bedrag uit sluitend zal ten goede behooren te komen aan de lagere groepen van ambtenaren en inzonderheid verhooging van de minima dier groepen gewenscht is. De overweging die de vergadering tot dit besluit leidde, was o.m. gegrond op de historie der laatste jaren, waarbij gebleken is, dat de laatste „technische” herzieningen in het algemeen niet ten goede zijn gekomen aan die groepen van ambtenaren, die zulks allereerst noodig hadden. De vergadering sprak zich bepaal delijk uit tegen een herziening van het Be zoldigingsbesluit over de geheele linie. Aan bet Bestuur werd opdracht gegeven de meening van de afdeeling over deze aan gelegenheid ter kennis van het Hoofdbestuur te brengen. HEEO, 17 Nov. Mej. M. van Rennes, Oer. onderwijzeres alhier, onlangs tijdelijk in functie aan de Herv. School te Oppen huizen is thans lijdelijk benoemd aan de Herv. School te Gaastmeer. Gevonden Voorwerpen. Aanwezig en te bevragen bij de navolgende ingezetenen, onderstaande voorwerpen, als ge vonden aangegeven op 17 Nov. 1930 8 ontbijtmessen, Gem. Reiniging, Lem merweg. Bosje geïsoleerd draad, P. Deden, le Oppenhuizerdwarsstraat 15. Wandelstok met metalen kop, J, Baarda, le Frittema bovenstraat 8. Bruin lederen beurs, G. Zoet hout M. Louisesiraat 15. Notitieboekje, H. Poepjes, 2e Selfhelpstraat 2. IIEUWE SNEEKER COURANT annex SNEEKER COURANT Winstbij electriciteitsbedrljven Ged. Staten van Friesland hebben goed keuring onthouden aaa het besluit van den raad der gemeente Dokkum tot vaststelling der algemeene voorwaarden voor de leve ring van electrischen stroom door het gemeentelijk electriciteitsbedrijf, op grond dat de in die voorwaarden opgenomei?* tarieven te hoog zijn. Volgens de begroo- ting van het electriciteitsbedrijf voor 1930 toch wordt aan winst geraamd f 5295. welk bedrag op een totaal wegens stroom- inkoop ad f 23457.en vergeleken bij een totaal der baten en der lasten ad f 42486.een belangrijke winst beteekent, zoodat de gemeente blijkbaar het maken van winst beoogt, in strijd met de bij de electriciteitsvoorzlenlng der provincie uitge sproken bedoeling der Prov. Staten. Christelijke Vakorganisatie. Zaterdag jl. vergaderde in het gebouw van Christelijke Belangen alhier de afdeeling Sneek en omstreken van den Christelijker! Bond van belastingambtenaren onder leiding van den heer H. de Jong Tot secretaris der afdeeling werd gekozen de heer Krol alhier, terwijl als bestuurslid werd herkozen de heer H. Toren. In verband met de ge voerde actie en de in de Tweede Kamer der Staten-Generaal gehouden besprekingen met betrekking tot het salarisvraagstuk van het rijkspersoneel sprak de vergadering als Dinsdags te Woudsend, Heeg, Nijezijl, Folsgare, Nijland, Oppenhuizen, Uitwellingerga, Oudega (W.), IJsbi .chtum, Wolsum, Harich, Hemelum, Bakhuizen, Nijemirdum, Sondel, Sloten, Tjerkgaast, Spannenburg, Fopplngawier, Warns, Rauwerd De Chr. Orat. Ver. te Groningen gaf Dinsd'g j.l. een uitvoering van „Quo Vadis” van F. Nowowiej ki, met medewerking der Gron. Orkest Ver., onder leiding van W. E. Corporaal. Waar het werk aan het koor dikwijls zeer zware eischen stelt, mag men met voldoening op het gepresteerde terugzien. Alles was evenwel niet feilloos, zoo b.v. in de kerkscène waar het koor steeds maar zakte, ondanks de toegevoegde begeleiding. De mannenstemmen waren wel het fraaist. De solisten To v. d. Sluijs, H. Koning en Willem Kerckenrath, gaven het hunne om het geheel te completeeren. Vooral de Sopraan als Lygia had zeer goede momenten. Het orkest begeleidde op voorbeeldige wijze, nu en dan echter iets te sterk. Aan leider werd een krans en de Sopraan en verkrijgt de heer bepaald naar de kostprijs van de houw, dus spreekt het da» als men electrische aansluiting wil, de kostprijs van die aan sluiting nog in die huur extra .moet uitgedrukt. Doet men het anders dan krijgt men verzoeken van alle woningen. Spr. zou willen dat B. en W. onderzochten wat het kosten moet als de huizen aangesloten worden, en als de menschen die kosten dan in de vorm van huurverhooging willen betalen, kan spr. aan kabel-aanleg meewerken. De heer Potma: De directeur heeft onderzocht wie zich wilden aansluiten en dat aantal vond men niet voldoende in een vorige vergadering. De menschen moeten nu eerst zelf maar eens met positieve gegevens komen, dan zijn wij verder. De heer Zuiderbaan: Er is de vorige keer de menschen niet gezegd dat zij maar eerst eens met een aanbod moesten komen. Spr. heeft de overtuiging dat de meeste menschen wel wat zullen willen betalen; er blijkt een groot animo te bestaan voor die aansluiting en het is niet billijk die menschen van elec- triciteit verstoken te houden; ook andere stadsgedeelten heeft men wel aangesloten zonder te voren te weten of het direct rendabel zou zijn. Spr. meent dat zelfs al kunnen de bewoners niet alles vergoeden, de kabel moet aangelegd, spoedig komen er wel meer. De V o o r z. begrijpt niet dat die menschen in hun adres nu niet eens precies zeggen hoeveel zich willen aansluiten. Zij ken den toch ’s raads bezwaren. Als men ditzelfde adres nu inwil ligt na het de vorige keer geweigerd te hebben, kan men wel aan de gang blijven. De heer Boonstra zegt dat er nu blijkbaar meer menschen tot aansluiting bereid zijn. Spr. zou nu een onderzoek daarnaar willen instellen en dit adres willen aanhouden tot de volgende vergadering. De heer B r e e u w s m a zou tegen dit voorstel geen bezwaar hebben als het de zaak bespoedigde, maar spr. meent dat juist zijn voorstel tot kabelaanleg direct het bedrijf in contact brengt met de bewoners. De huisaansluiting zal f30 kosten, de kabel f3000, daaruit is de huurbijdrage der bewoners voor rente en afschrijving wel te berekenen. Wij maken hier een uitzondering als we een onderzoek instellen voor de kabelaanleg geschiedt: in tal van straten zou bij onderzoek blijken dat de kabel nu nog niet rendabel is. Maar waar een kabel ligt komen er aan sluitingen bij en als er hier ih deze buurt 40 zijn dan zal binnen een paar jaar deze kabel ook hier rendabel zijn. De heer Dokkum zegt dat B. en W. kabelaanleg van com mercieel standpunt beschouwen, dat getuigt van goed beleid Als er nu 40 handteekeningen zijn is het niet zeker dat allen ook vergoeding willen betalen, dat is in de vorige vergade ring tenminste gezegd. Hoeveel serieuse aanvragen zijn er nu eigenlijk, dat dient nu toch vast te staan. Het voorstel-Breeuwsma, gesteund door den heer Zuiderbaan, komt in stemming. Voor stemmen de leden: De Groot, Breeuwsma, Smeding, Sijtema en Zuiderbaan; tegen stemmen de leden Hoekstra, Oppenhuizen, Potma, Boonstra, Siemensma, Blok, Dokkum, Boeijenga en Nieveen. Met 95 st. wordt dit voorstel verworpen. De heer B o e ij e n g a: De menschen moeten zich bereid ver klaren wat te betalen, dat is de zaak. Spr. heeft geen bezwaar tegen het voorstel-Boonstra, dan kunnen de menschen zich uit spreken. De V o o r z.: De menschen kunnen nu in de krant lezen welke bezwaren de raad heeft, zij dienen dan daarnaar te handelen. De heer Smeding: Het scheelt ook wie van het bedrijf bij de menschen rondgaat. De heer Siemensma: De menschen moeten eerst weten wat het kost. De Voorz.: Laat ze dat vragen. De heer Sijtema: De eerste de beste zakenman zou er nu toch achteraan gaan om de zekerheid te krijgen dat hij hier een rendeerende kabel kan krijgen. Men kent de menschen die zich willen aansluiten en laat men die nu vertellen hoeveel zij moeten betalen en hun vragen of zij nu hun toezegging gestand doen. De Voorz.: Bij een onderzoek bleek al dat de grootste helft zich terugtrok en op die basis zou waarschijnlijk een zaken man ook niet op een tweede verzoek ingaan. Als de menschen zelf hadden gevraagd wat kost nu de aanleg, hadden we zaken kunnen doen. We kunnen eerst met voorstellen komen als we iets van hen weten. De heer Zuiderbaan: Had het niet op de weg der com missie voor woningbouw gelegen eens te onderzoeken hoe hun huurders er over dachten? De heer Potma: Gemeentebedrijven heeft de zaak in handen. De heer Nieveen: In een gewoon geval zal een huurder geen aanleg betalen. Wij zijn hier verhuurder en- eigenaar en het is daarom van belang dat wij weten hoe de menschen er over denken. De Voorz.: De huurder dient zich te vergewissen, als hij iets begeert, hoeveel huur hem dat meer zal kosten. De heer Breeuwsma had dit wil hij wel zeggen gaarne gezien dat de inhoud van dit adres gestaan had in het teeken van de discussie over het adres hier de vorige keer ge voerd. Stemmen: Juist. d. Adres van F. Dijkstra e. a., houdende verzoek om de biggenhandel op de nieuwe veemarkt te verplaatsen en over te brengen naar de zijde van de Korte Veemarktstraat. (1.824.511.2(20)). Nog is een adres ingekomen van de afd. Friesland van de Ned. Bond v. Veehandelaren dat adviseert als andere belangen niet worden geschaad, aan dit verzoek te voldoen. B. en W. stellen, onder verwijzing naar het bij de stukken gevoegde advies van den directeur der gemeentewerken, voor afwijzend op het verzoek te beschikken. De V o o r z.: Dit deel der markt is nu overdekt en als wij nu r,m weer verplaatsen gaat het geheele systeem der marktinrichting f;nderhands teloor. Z. h. s. conform het advies van B. en W. besloten. e. Adres van S. Zeijl, houdende verzoek een beslissing te nemen op het door hem bij adres van 10 Juni jl. gedaan verzoek om vereninnincr tot het hebben van een toegang tot VERGADERING van den RAAD der gemeente SNEEK op MAANDAG’17 NOVEMBER 1930, ’s avonds 7|4 uur. Voorzitter de heer P. J. de Hoop, burgemeester. Secretaris de heer P. Sikkes. Aanwezig 14 leden. 1 vacature (v. d. Meulen). Na opening der vergadering vraagt Hoekstra verlof om na afhandeling der agenda een vraag tot B. en W. te mogen richten over de kwestie in welk stadium het prae-advies verkeert op het adres der Montessorischool, dat 25 Juni inkwam. Aan de orde is: Punt 1. Notulen van dc vergadering van 20 October 1980. Hebben ter visie gelegen en worden onveranderd vastgesteld. Punt II Ingekomen stukken: a. Mededeeling van J. van der Meulen, dat hij bedankt als lid van de gemeenteraad, wegens zijn benoeming tot secretaris-boekhouder bij het Burgerlijk Armbestuur. (X 07.51(5)). De Voorz.: De heer Van der Meulen was sedert 1923 lid van den raad en een der trouwste bezoekers der vergaderingen en heeft met ijver en naar beste weten zijn taak hier vervuld. In verband met zijn benoeming tot secretaris B. A. mag ik de wensch wel uitspreken dat het hem in die nieuwe betrekking wel moge gaan; moge die hem brengen wat hij er van ver wachtte. Spr. hoopt dat de raad later met hetzelfde genoegen zal kunnen oordeelen over den heer Van der Meulen als ambte naar der gemeente, dan als raadslid. b. Mededeeling van het bestuur der afd. Sneek van Volksonderwijs van de in de vergadering der afdeeling van 25 September jl. aangenomen motie met betrekking tot het vraagstuk der aansluiting van het Openbaar Lager bij Middelbaar en Voorbereidend Hooger onderwijs. (1. 851.2.02 A(2)). Deze motie wordt voor kennisgeving aangenomen. Deze zaak is bij de onderwsjs-autoriteifén nóg in onderzoek, zegf de V o o r z. c. Adres van J. Kuipers e. a., houdende een herhaald verzoek om de door hen bewoonde gemeente-woningen aan de Kloósterdwarsstraat en de Priorstraat te doen aan sluiten op het gemeentelijk licht-kabelnet. (II 07.353.8 (2e). E. en W. stellen voor onder verwijzing naar de in de raads vergadering van 26 Juli 1930 gehouden beraadslagingen, afwij zend op het verzoek te beschikken. De heer Breeuwsma verzoekt om in stemming te bren gen zijn voorstel dit verzoek in te willigen door in principe te besluiten tot aanleg van de kabel, waarna de aansluiting der woningen nog onder de oogen kan worden gezien. De heer Boeijenga: Dit adres brengt de zaak geen stap verder. Het kan de menschen bekend zijn dat de raad niet be reid is de aansluiting in de huizen zonder vergoeding der kosten aan te brengen; we moeten weten of de menschen dat willen en hoeveel er dan zijn; bij een ander complex woningen zijn de kosten der aansluiting verdisconteerd in de huren, hier niet; men zou hier dus tot een kleine huurverhooging moeten komen. We moeten eerst weten of de menschen de kostprijs dus willen betalen in de vorm van huurverhooging en daarom niet eerst tot kabelaanleg overgaan. De heer Smeding meent wel te weten dat de menschen bereid zijn wat meer huur te betalen. De Voorz.: Dit is een zelfde verzoek, dat voor eenigen tijd door de raad is afgewezen. Er staat ook nu niets in van betalen der aansluiting. De heer Potma: De zaak is niet verder gekomen. Reeds de eerste keer kwam een onderteekenaar van het adres spr. vragen of men iets zou moeten betalen en toen spr. zei „ja”, trok de man zich terug. Spr. had verwacht dat adressanten nu eens hadden verklaard wat ze betalen wilden. De heer Breeuwsma hgeft reeds op 28 Juli duidelijk laten merken dat het hem ging om de kabelaanleg, doch dat hij geen vrijmoedigheid had, gezien de uitkomsten van het woning bedrijf, nu ook de aansluiting in de woning geheel voor rekening der gemeente te nemen. Als de rentelasten van het bedrijf dalen kan het wel eens zoover komen, maar nu laat het bedrijf dat nog niet toe; spr. wil daarom het adres, dat kostelooze aan sluiting der woningen wil, niet inwilligen. Als de raad in prin cipe besluit de kabel te leggen, stelt het bedrijf het onderzoek in wie zich aansluiten wil en daarna kan die aansluiting finan cieel geregeld worden en spr. is overtuigd dat van de 40 aan vragers de meesten wel een kleine wekelijksche vergoeding, die geen bezwaar voor hen behoeft te zijn, zullen willen geven. Als uit een bepaald stadsdeel de wensch komt te profiteeren van een gemeentebedrijf, moet men, waar deze menschen dezelfde rechten als andere burgers hebben, een dergelijk verzoek zooveel mogelijk trachten in te willigen. Spr. gelooft niet dat in de paar gemeentewoningen, die reeds electrische aansluiting hebben maar 10 misschien in de huren de aansluiting verdisconteerd is, voor de aansluiting is daar geen bepaalde huurverhooging toegepast. De kabel lag er en toen is de aansluiting tot stand gebracht. Als de kabel er lag, had men de Priorstraat ook aan gesloten, daar is spr. zeker van. Er was wel degelijk rekening gehouden met mogelijke aansluiting; er is immers in dat stads deel al 5 jaar geleden een kabelkastje geplaatst om deze ge heele streek te voorzien. De heer Blok zegt dat het principieel besluit tot kabel aanleg reeds is genomen, door het inwerking brengen van het bedrijf. Mits het rendabel is wil men zooveel mogelijk kabels leggen. Maar men moet eerst weten wat aansluitingen er komen cm de rendabiliteit binnen afzienbaren tijd te kunnen beoor- deelen, en daarom dient een onderzoek ingesteld. De heer Nieveen zegt dat in de commissie voor de wo ningbouw is besloten met B. en W. mee te gaan. Het is wel van gewicht dat het bedrijf zich zooveel mogelijk uitbreidt om Vrijdags. Abonnementsprijs in de stad f 2.50, naar buiten fr. per post f 3.60 De SNEEKER COURAN f ,fi een vergunning zal aanvaarden, indien hem een hoogere recog nitie wordt opgelegd dan f 1.— per jaar. (X 07.351.34 (28)). B. en W. stellen voor aan adressant te berichten, dat de Raad niet bereid is hem de gevraagde vergunning te verleenen. De heer Breeuwsma zegt, dat een vorig adres ook uit voerig besproken is, doch hij heeft bezwaar met het voorstel van B. en W. mee te gaan en stelt voor goedgunstig te be schikken. De Voorz.: Het gaat mij toch te ver dat een particulier vast stelt welke recognitie de raad moet vragen. De heer Hoekstra steunt het voorstel-Breeuwsma. De heer B o e ij e n g a zal tegen dit voorstel-Breeuwsma stemmen, omdat de heer Zeijl het den raad bijna onmogelijk maakt het verzoek in te willigen door f 1.te bieden wat wei 25 of 50 gulden moet zijn. Het voorstel-Breeuwsma komt in stemming. Voor de leden: Hoekstra, de Groot, Breeuwsma, Smeding. Tegen de leden: Boeijenga, Nieveen, Oppenhuizen, Potma, Boonstra, Siemensma, Blok, Sijtema. Zuiderbaan en Dokkum. Met 410 st. is dit voorstel verworpen. Z. h. s. wordt het voorstel van B. en W. aangenomen. f. Proces-verbaal van de opneming van kas en boeken van den gemeente-ontvanger op 6 November 1930. (X 07. 352.651(2)). Dit proces-verbaal wordt voor kennisgeving aangenomen. g. Adres van W. Reen, houdende verzoek hem als huur» der van landerijen der gemeente over 1930 een huurver- mindering van 15 toe te staan in plaats van 7'/-> (X 07.351.32(13)). Onder verwijzing naar het bij de stukken gevoegde advies van den opzichter der gemeente-landerijen, stellen B. en W. voor afwijzend op het verzoek te beslissen. Z. h. s. aldus besloten. Adres van L. Westra e. a., houdende verzoek om maatregelen te treffen, dat het Martiniplein spoedig als parkeerterrein in gebruik kan worden genomen. (1.754. 21(H)). B. en W. stellen voor dit adres te stellen in hun handen om advies. De heer B r e e u w s m a had gaarna gezien dat B. en W. in hun voorstel iets meer gezegd hadden over het tijdstip waarop hun advies is te verwachten. De Voorz. zegt, dat er omstandigheden zijn die de zaak nog niet voor openbare behandeling geschikt maken; het zal naar spr. hoopt niet al te lang meer duren. De heer Breeuwsma: Ook voor werkverruiming is dit een object dat een spoedige behandeling noodig maakt. De Voorz.: Ook dit is ons bekend. Z. h. s. conform het voorstel van B. en W. besloten. Punt lil. Aanbeveling van Regenten van het Old Burger Weeshuis, voor de benoeming van een lid van dat college. (Bijlage 114; dossierno. 1.842.73(16)). De aanbeveling vindt men in ons vorig nr. De heer Mr. Mulder wordt met 9 st. benoemd; de heer Hai- bertsma had 5 st. Punt IV. Geloofsbrief met bijbehoorende stukken van het nieuwbenoemde raadslid, den heer Th. F. Brouwer. (X 07.31(5)). De h.h. Dokkum, Boonstra en de Groot worden door den oorz. in de commissie van onderzoek benoemd en de ver gadering wordt tijdens dit onderzoek geschorst. Na heropening rapporteert de heer Dokkum namens de commissie dat alle stukken door de wet vereischt, aanwezig waren, waarom zij adviseert tot toelating van den heer Brouwer. Besloten Ged. St. dit mede te deelen. Punt V. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot onderhandsche verpachting van de inning der bruggelden bij de brug „de laatste Stuiver”, de Lemmerbrug c. a. en de Woudvaartbrug en tot openbare verpachting van de inning der bruggelden bij de Oosterpoortsbrug. (^ijlage 105; dossierno. 1.811.112(3)). B. en W. stelten voor: Op 31 December a.s. loopt het tijdvak af van vier jaren, waarvoor is verpacht: le. aan IJ. Nieuwenhuis het recht van inning van de bruggelden bij de brug ,,De laatste Stuiver” met de bij die brug behoorende brugwachterswoning; (pachtsom f 450. per jaar) 2e. aan A. Visser het recht van inning van de bruggel den bij de Lemmerbrug, de Wonderbrug, de Oude Koe- marktsbrug en de brug over het Grootzand (pachtsom f425.per jaar); 3e. aan W. Beima het recht van inning van de brug gelden bij de Woudvaartsbrug (pachtsom f 350. jaar) 4e. aan S. Taconis het recht van inning van de brug gelden bij de Oosterpoortsbrug (pachtsom f925. jaar). De pachters Nieuwenhuis en Beima hebben verzocht de pacht voor de eerstvolgende vier jaren te continueeren tegen de nu geldende pachtsom. Taconis van de Ooster poortsbrug stelt op onderhandsche wederinhuring geen prijs. Visser van de Lemmerbrug c. a., die al sedert enkele maanden in een ander bedrijf is overgegaan, heeft met ons goedvinden gedurende het nog resteerende gedeelte van de pachttijd een vervanger gesteld. Van dezen ver vanger, D. Akkerman alhier, is een verzoek ingekomen, het recht van inning der bruggelden bij deze brug aan hem te verpachten voor een zelfde pacht som per jaar als thans door Visser wordt betaald. Wij meenen, dat de aanbiedingen van de pachters Nieu wenhuis en Beima en die van Akkerman redelijk genoemd I kunnen worden en betwijfelen of bij publieke verpachting De NIEUWE SNEEKER COURANT is een abonnementsorgaan, verschijnt Dinsdags en Vrijdags. Abonnementsprijs in Advertentieblad en wordt gratis bezorgd bij allen die te Sneek geen abonné zijn op de Nieuwe Sneeker Courant en bovendien huis-aan-huis verspreid Vrijdags te Hommerts, Jutrijp, Tirns, Goênga, Gauw, Sijbrandaburen, Offingawler, Abbega, Oosthem, Deersum, Scharnegoutum, Roodhuis, Gaastmeer, Balk, Stavoren, Langweer, Bozum Alle Advertentiën worden in beide bladen opgenomen. het Veemarktterrein, onder mededeeling o. a. dat hij geen een tneentewoningen is het toch iets anders. Daarvan is de huur

Sneeker Nieuwsblad nl | 1930 | | pagina 1