Officieel orgaan der gemeente Sneek Uit onze Raadzaal. Genteentebegroollng 1931. Dil No. bestaat uit 4 bladen. I Ki 031 4Te Jaargang. Eerste Blad I I No. 16 Eerste Blad uitgave: KIEZEBRINK Co. Zaterdag 22 November 1930 De SNEEKER COURANT is een Regelprijs 9 cent, abonnementen belangrijke korting (Vervolg.) BESLUIT: BESLUIT: van (in totaal werd in 1930 geraamd f342500). Dinsdags te Woudsend, Heeg, Nijezijl, Folsgare, Nijland, Oppenhuizen, Uitwellingerga, Oudega W.), IJsbi echtum, Wolsutn, Harlch, Hemelum, Bakhuizen, Nijemirdum, Sondel, Sloten, Tjerkgaast, Spannenburg, roppingawier, Warns, Rauwerd Conrtöle op de oplaag toegestaan. Terzool, Wyckel, 1. ll. g I, VERGADERING van den RAAD der gemeente SNEEK op MAANDAG 17 NOVEMBER 1930, ’s avonds 7'4 uur. Voorzitter de heer P. J. de Hoop, burgemeester. Secretaris de heer P. Sikkes. Aanwezig 14 leden. 1 vacature (v. d. Meulen). en het uitbaggeren van een gedeelte van de sloot tusschen het Wilhelminapark en de Oude Dijk. Het baggeren van het Spoordok, dat aan het eind van genoemd rapport wordt genoemd, zouden wij voorloopig buiten beschouwing willen laten, omdat dit verband houdt met een eventueel voorstel tot het aanwijzen en inrichten van parkeerterreinen dat binnenkort aan de orde komt. De uitvoering van de vijf eerstgenoemde werkjes zal naar raming een uitgaaf vorderen van f4460.in totaal. Wij stellen U voor, en dit voorstel heeft de volledige in stemming van de Commissie voor de openbare werken, ons ie machtigen om deze werkjes bij wijze van werkverschaf fing te doen uitvoeren en daartoe te nemen het volgende besluit: De Raad der gemeente Sneek; Gelezen een voorstel van Burgemeester en Wethouders dd. 11 November 1930, no. 1.836.1(1); Punt XIII. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om met ingang van 1 Januari 1931 J. Wijtzes en T. O. Haring te ontheffen van de tijdelijke waarneming van les sen in de oude talen aan het gymnasium. (Bijlage 113; dossierno. 208). Z. h. s. aangenomen. Punt XIV. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging van de Verordening op het beheer van het openbaar slachthuis. (Bijlage 115; dossierno. IX 07.35(2)). B. en W. stellen voor: Terstond na de totstandkoming van de rekeningsvoor- schriften 1924 ontstond er verschil van meening over de vraag, op welke wijze de bedrijfsrekeningen definitief dienen te worden vastgesteld. In de verordeningen op het beheer van de bedrijven dezer gemeente is, in aansluiting aan de ook elders gevolgde practijk, voorgeschreven, dat de bedrijfsrekening wordt geacht te zijn vastgesteld tege- 12.9^ üjk niet de gemeenterekening, tenzij als gevolg van dè vaststelling van de gemeenterekening wijziging van de bedrijfsrekening noodig mocht zijn, in welk geval een af zonderlijk besluit van de raad wordt geëischt. De in Uw vergadering van 13 October 1930 vastgestelde verordening op het beheer van het openbaar slachthuis bevat dezelfde regeling. Met een beroep op een Koninklijk Besluit van 27 Decem ber 1929 geven de Gedeputeerde Staten dezer provincie in overweging; het voorschrift te vervangen door een be paling, dat de vaststelling van de gemeenterekening steeds de vaststelling van de bedrijfrekening inhoudt en aan burgemeester en wethouders en den directeur tot ontlasting strekt. Zij verwijzen bovendien naar het aanhangig ont werp tot wijziging der Gemeentewet waarin ten aanzien van de vaststelling der bedrijfsrekening een bepaling/van gelijke strekking voorkomt, als zij voorstellen. Daar de kwestie hoofdzakelijk van theoretische aard is, hebben wij geen bezwaar tegemoet te komen aan de be denkingen van de Gedeputeerde Staten. Wij stellen U voor het volgend besluit te nemen: De Raad der gemeente Sneek; Gelezen het voorstel van Burgemeester en Wethouders van 5 November 1930, no. IX 07.35(2); gedeeltelijk, wanneer een verpachting wordt gehouden bij inschrijving met gesloten briefjes. Wij ontveinzen ons niet, dat ook aan deze wijze van verhuring bezwaren kleven, doch met de commissie voor de gemeente-eigendommen zijn wij van oordeel, dat deze niet van die aard zijn, dat op grond daarvan een gewone publieke verhuring de voor keur verdient. Wij stellen U voor, over te gaan tot publieke verhuring bij inschrijving met gesloten briefjes van de in de aanhef bedoelde landerijen voor de tijd van vijf jaren. Een ont werp van de voorwaarden, waarop de verhuring kan plaats hebben voegen wij mede hierbij. Ten aanzien van de daarin voorkomende bepalingen betreffende het hekke- len en greppelen verwijzen wij U naar het advies der com missie en naar het daarin aangehaald rapport van den opzichter, dat bij de stukken is gevoegd. Wij bieden U navolgend ontwerp-besluit ter vaststelling aan. De Raad der gemeente Sneek; Gelezen het voorstel van Burgemeester en Wethouders van 11 November 1930, no. X 07.351.32(13); De NIEUWE SNEEKER COURANT is een abonnementsorgaan, verschijnt Dinsdags en Vrijdags. Abonnementsprijs in de stad f 2.50, naar buiten fr. per post f 3.60, Advertentieblad en wordt gratis bezorgd bij allen die te Sneek geen abonné zijn op de Nieuwe Sneeker Courant en bovendien huis-aan-huis verspreid V r ij d a g s te Hommerts, Jutrijp, Tirns, Goênga, Gauw, Sijbrandaburen, Offingawier, Abbega, Oostbem, Deersum, Scharnegoutum, Roodhuis, Oaastmeer, Balk, Stavoren, Langweer, Bozutn Alle Advertentiën worden in beide bladen opgenomen. Door het feit, dat de gewone dienst 1931 geen bijdrage krijgt van vroegere diensten, moeten alle uitgaven voor dat'jaar dus ge dekt worden uit de inkomsten van dat jaar. Een belangrijke wijziging in de groepeering dier inkomsten heeft de begrooting door de wijziging in de fiancieele verhouding tusschen rijk en gemeenten ondergaan. We zien dat al in hoofdstuk II „Algemeen be heer”, waarop nog in 1930 een nadeelig saldo werd geraamd van f 16179, en nu een voordeelig van f81546, een voordeelig ver schil dus van f 97725. Gevolg van het feit, dat nu in dit hoofdstuk de bijdragen worden verantwoord uit het gemeentefonds ad to taal f 140.250, waartegenover de uitkeerin- gen ingevolge de wet van 1897 vervallen. Op dit hoofdstuk drukken ditmaal extra de kosten der volkstelling (f 1500) en van 2 verkiezingen (gemeenteraden en Prov. Staten) f2250. Inkomsten van dit hoofdstuk f 152023, uit gaven f70477, batig saldo f81546. Het hoofdstuk XII belastingen is in verband met de nieuwe wet op de finan- cieele verhouding ook geheel veranderd. Als nieuwe posten vinden we nu in dit hoofd stuk geraamd de uitkeering van het rijk van de hoofdsom der grondbelasting ad f 23000 op gebouwd en f 3000 op ongebouwd, hoofd som der personeele belasting f 58000, op centen hoofdsom personeele belasting f28000, 50 inplaats van 25 opcenten ver mogensbelasting f 10900, 70 opc. hoofd som gemeente fondsbelasting f 62000. Daar entegen verdwijnt nu de gemeentelijke in komstenbelasting uit de begrooting, echter Burgemeester en Wethouders te machtigen tof het in het openbaar verhuren bij inschrijving met gesloten brief jes, van de landerijen der gemeente, vermeld op de bij dit besluit behoorende staat voor het tijdvak, loopende tot 1 Januari 1936 en op de voorwaarden, in ontwerp bij dit besluit gevoegd. De heer Hoekstra zegt dat in de vorige vergadering be sloten is reductie te verleenen op de huurprijzen. Wil men nu de voorgestelde methode blijvend invoeren, dan krijgt men telken jare huurveranderingen. Op zich zelf heeft spr. tegen tegemoet koming van de huurders geen bezwaar, want hoe meer het deze nijvere bevolking, die 14 uur per dag en Zondags nog 7 uur werkt, naar den vleeze gaat, hoe beter voor ons allen. Toch lijkt het spr. vei statiger 'n dezen tijd voor 1 of 2 jaar te verhuren; dé bepaling m het contract wat hekkèTen en greppelen betreft is in strijd met de algemeene bepalingen; de huurder kan het goedkooper dan de gemeente en doet het ook in een beter sei zoen, nl. in de herfst, dan heeft het land gelegenheid te ont wateren. De V o o r z. zegt, dat de gemeente afgaat op het deskundig advies van den opzichter der landerijen. Voor een verhuring voor 1 jaar voelt spr. niet veel en dan komt van hekkelen en greppelen heelemaal weinig terecht. De heer N i e v e e n vindt 5 jaar te lang en is voor 2 jaar. De heer S ij tem a: Terecht hebben B. en W. opgemerkt dat bij publieke verhuring de juiste waardeering wel eens in het gedrang komt; maar ook bij gebruik van briefjes krijgt men nog geen geheel zuivere toestand. Er zijn koemelkers die land moe ten hebben en dan meer betalen dan overeenkomt met de waarde; taxatie acht spr. het beste systeem, dat hij in overwe ging geeft voor een volgende verhuring. De heer Zuiderbaan onderschrijft die woorden wel, maar taxatie is vooral voor landen bij de stad moeilijk; verhuren voor 5 jaar acht spr. echter thans niet gewenscht. De Voorz.: Bij verhuring op korter tijd doen de menschen over het geheel minder aan het land. De heer D o k k u m vraagt zich af hoe de huurders tegenover de termijnen staan. Allicht is het verstandiger de huurtermijn nu niet te lang te nemen, bv. 3 jaar. Als de huurders de voorkeur geven aan een langere termijn,’ is het natuurlijk wat anders. De Voorz.: De huurders kunnen in hun pachtsommen met het risico rekening houden en bovendien men weet niet hoe lang de slechte tijd zal duren. De heer Smeding gelooft dat de huurder liever voor 5 jaar huurt dan voor 2 of 3. Dat is voor het land ook beter. De heer Hoekstra: Ja, in normale tijden. De heer Blok: Nu kunnen de menschen voor een langere tijd allicht voor lage huur pachten, omdat de toestand niet roos kleurig is. Er zit nu wat risico in, maar voor de pachter kan het nu toch gauw. Het voorstel-H oekstra om voor 2 jaar te verhuren, komt in stemming. Voor stemmen de leden: Nieveen, Hoekstra, Siemensma, Breeuwsma, Sijtema en Zuiderbaan; tegen stemmen de leden Boeijenga, Oppenhuizen, Potma, Boonstra, De Groot, Blok, Smeding en Dokkum. Verworpen met 86 st. Het voorstel van B. en W. wordt nu z. h. s. aangenomen. Punt XVI. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om hen te machtigen tot het doen uitvoeren van enkele daarin met name aangeduide kleinere werken bij wijze van werkverschaffing. (Bijlage 117; dossierno. 1.836.1(1)). B. en W. stellen voor: Door de geleidelijk stijgende werkloosheid daartoe aan gespoord, zijn wij er op bedacht geweest rond te zien naar enkele kleinere werken, welke er zich toe leenen, om in de komende wintermaanden bij wijze van werkverschaffing te worden uitgevoerd. Het voorstel tot de aanleg van een woonwagenpark bij de Lemmerweg, dat U tegelijkertijd met dit voorstel wordt aangeboden, is hiervan mede een uitvloeisel. Naast dit werk worden in het rapport van den Directeur der Gemeentewerken dd. 4 November jl. nog een dat op een bij dit voorstel behoorende teekening zevental werkjes aangewezen als geschikt om daarbij keurig is aangegeven en dat dan een uitweg zou moeten werkloozen te werk te stellen. Wij noemen hiervan het verkrijgen naar de Lemmerweg. Dit gedeelte, dat niet voor weder aanbrengen van een boombeplanting langs de Wes- de reinigingsdienst in gebruik behoeft te worden genomen, tersingel na de rooiïng van de bestaande boomenrij aldaar, leent zich voor het aangegeven doel o.i. uitstekend. Op de het verder doortrekken van het plantsoen aan de Kerk- teekening is aangegeven hoe de uitweg naar de Lemmerweg -gracht in de richting van de Koningsbrug, het verfraaien kan worden gemaakt. Een vergunning tot het leggen van de hoofdtoegangsweg tot het Wilhelminapark, de een dam in de sloot naast de Lemmerweg is bereids bij verbetering van de toegang tot de stad aan de Bolswar- de Rijkswaterstaat aangevraagd. derweg, de uitdieping van de sloot langs de Kapelstraat Volgens een zich bij de stukken bevindend schrijven van BESLUIT: de bij raadsbesluit van 13 October 1930, no. 4, vastge stelde verordening op het beheer van het openbaar slacht huis in die zin te wijzigen dat art. 21 wordt vervangen door de volgende bepaling: Art. 21. Het besluit van de Gedeputeerde Staten tot vaststelling van de gemeenterekening sluit in zich de vaststelling van de rekening van het bedrijf en strekt aan burgemeester en wethouders en den directeur tot ontlasting behoudens later in rechten gebleken valschheid in bewijsstukken. Z. h. s. aangenomen. Punt XV. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het in het openbaar verhuren van landerijen. (Bijlage 116; dossierno. X 07.351.32(13)). B. en W. stellen voor: Op 1 Januari 1931 eindigt het tijdvak, voor hetwelk zijn verhuurd de landerijen der gemeente, vermeld op de hierbij overgelegde staat. De opzichter der gemeente-landerijen heeft in overwe ging gegeven, in afwijking van de tot dusver in het alge meen gevolgde regel, de publieke verhuring voor een nieuw 5-jarig tijdvak niet te doen geschieden bij .opbod, doch bij inschrijving met gesloten briefjes. Blijkens haar hierbij overgelegd advies kan de com missie voor de gemeente-eigendommen zich vereenigen met de meening van den opzichter. Aan een publieke verpachting bij opbod zijn twee be zwaren verbonden, welke vooral in de thans heerschende minder gunstige economische omstandigheden, sterk naar voren kunnen treden. In de eerste plaats heeft de ervaring geleerd, dat bij een publieke verpachting als tot dusver plaats vond, meermalen op ongemotiveerde wijze en met bedoelingen van twijfelachtige aard wordt opgeboden. In normale omstandigheden ligt het naar onze meening niet op de weg der gemeente om als verhuurster daaraan bij zondere aandacht te schenken, doch in de omstandigheden, waarop wij zooeven het óog hadden, moet alles worden vermeden wat het genoemde euvel in de hand zou kunnen werken. Een tweede bezwaar, dat bij een vorige gelegenheid reeds in eenigermate werd gesignaleerd, is dat bij een mo. publieke verpachting bij opbod de mogelijkheid bestaat, over 1931 nog niet geheel, daar nog ff s J H J f120500 betreffende het in het dienstjaar dat de gegadigden onderling overleg plegen, waarvan de eindigende belastingjaar wordt ontvangen gemeente in financieel opzicht de dupe zou kunnen worden. - -- Beide bezwaren kunnen worden ondervangen, althans aan Burgemeester en Wethouders machtiging te ver leenen tot het uitvoeren der in hun voorstel genoemde werken. De heer S ij t e m a is «erkentelijk voor de wijze waarop B. en W. gezocht en gevonden hebben werk, dat de vrij groote werk loosheid kan bestrijden. Wij hebben ook zelf nog al eens ge zocht, doch zijn niet zoo gelukkig geweest als B. en W. Toch meent spr. dat de kwestie woonwagenpark niet geheel mag worden gezien 'als werkverschaffing, dit is een noodzakelijk werk, dat al jaren in overweging is en daarom wenscht spr. dit niet te zien als werkverschaffngsobject, doch als gewoon werk. De Voorz.: Dat is toch een apart voorstel. De heer Breeu wsma: Als dat zoo beschouwd wordt hebben we tegen dit voorstel geen bezwaar. Z. h. s. wordt het voorstel van B. en W. nu aangenomen. Punt XVII. Advies van Burgemeester en Wethouders op een adres Van het,bestuur van de Christelijke Besturen bond, houdende verzoek, om invoering van algeheele Zon- dagssluiting voor de maanden October tot en met Maart van de bruggen, is onderhoud en beheer bij de gemeente en op een adres van den Directeur van de fabriek Sneek van de Ned. Maatschappij van Kaas- en Roomboterfabrie ken, om de bestaande regeling van de Zondagssluiting der bruggen te handhaven. (Bijlage 118; dossierno. 1.811.122. 5(2)). Het voorstel van B. en W. was opgenomen in een onzer vorige nummers. De heer Nieveen: Zoolang niet wettelijk getornd wordt aan het verkeer voor auto’s en wagens op Zondag, vind ik het beperken van de scheepvaart machtsmisbruik, waar de bruggen ei niet zijn voor de gebruikers der vaarten, doch voor de wegengebruikers. Wil men de menschen Zondagsrust gunnen dan was het dus logisch dat men de brug Zaterdagsavonds open deed en Zondagsavonds weer sloot. Spr. zegt dat als de diensten uit Holland Vrijdags door stormen overvallen worden en eerst Zaterdags over de Zuiderzee komen, dit voorstel de opvarenden verhindert Zondags in hun familiekring door te brengen. Spr. vindt het niet billijk dat zulke menschen dan gedwongen worden buiten Sneek te blijven. Spr. stelt voor de bestaande regeling te handhaven. De heer Zuiderbaan heeft bezwaar tegen het vervallen der openstelling van de bruggen van 3'44'4 op Zondagen in den zomer. Het aantal motorbooten ook in de omgeving neemt steeds toe en juist deze passeeren om die tijd gaarne onze brug gen en kunnen niet tot 7 uur wachten. Al gunt spr. de brug wachters gaarne rust op Zondag, hij vindt het jammer voor de schippers die geen gemoedsbezwaren hebben en in deze slechte tijden nog wat verdienen willen, dat zij nu op Zondag niet kun nen varen, waarom spr. meegaat met den heer Nieveen. De vervanging der brugwachters is hier zoo voldoende geregeld dat ze voldoende Zondagsrust hebben. Het voorstel van B. en W. komt in stemming. Voor de leden: Blok, Sijtema, Dokkum, Boeijenga, Oppen huizen, Potma, Boönstra, de Groot, Siemensma en Breeuwsma; tegen stemmen de leden: Smeding, Zuiderbaan, Nieveen en Hoekstra. Met 104 st is dit voorstel aangenomen. Punt XVlll. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het inrichten van een woonwagenpark bij het terrein der gemeentereiniging met uitweg op de Lemmerweg. (Bijlage 119; dossierno. 1.754.21(13)). Volgens artikel 10 der Algemeene politieverordening is het verboden binnen de gemeente met woonwagens een andere staanplaats in te nemen dan het gedeelte van de Oudedijk, dat door vanwege Burgemeester en Wethouders te plaatsen borden daarvoor is aangegeven. Reeds meer malen hebben wij overwogen of niet, met het oog op de omgeving, naar een andere staanplaats moest worden rondgezien. Nu er, ter leniging van de dreigende werk loosheid, naar werkgelegenheid moet worden omgezien, is onze aandacht opnieuw op dit punt gevestigd. Wij mee nen dat, om verschillende redenen als meer geschikte plaats, de voorkeur moet worden gegeven aan een gedeelte van het terrein van de gemeente-reiniging, nl. het gedeelte nauw- De begrooting onzer gemeente over 1931 heeft bij vorige jaren vergeleken eenige be langrijke veranderingen ondergaan, gevolg van de wijziging in de financieele verhou ding tusschen rijk en gemeenten en van het raadsbesluit tot instelling van een algemeen reservefonds. De invloed van dit laatste be sluit bemerken we al direct in Hoofdstuk 1 „Vroegere diensten”. Ditmaal wordt ’t batig saldo van de laatst afgesloten dienst (1929) niet meer in de gewone ontvangsten van 1931 opgenomen, doch afgevoerd naar het algemeen reservefonds. Dit reservefonds, dat geopend werd met de reservefondsen der bedrijven, totaal f 72245,896 groot, ontving in 1930 ’n gedeelte van de winst van ’t elec- triciteitsbedrijf over 1929, nl. f5123, 40 van de winsten van gasbedrijf en waterlei dingbedrijf over dat jaar resp. ad f 10224 en f 7456 en steeg daardoor tot f 95049. Er komt in 1931 nog aan ten goede een ge deelte van het batig saldo van de gewone dienst over 1928 ad f 14500, winst van het electriciteitsbedrijf over 1930 f" 40 winst gas- en waterleidingbedrijf over 1930 resp. f5120 en f4476 (alles geraamd) en bedraagt dus in dat jaar f 121.198. Hierbij komt nu in de eerste plaats het saldo van de gewone dienst 1929 ad f 19393, voorts de geraamde winst over 1931 ad f2964.48 (1930: f2052.51) van het electrici teitsbedrijf. De winst van het waterleidingbedrijf wordt f2300 hooger geraamd dan in 1930, nl. f 13518.28, waarvan 40 naar het reser vefonds gaat, zijnde f5407.31, de winst van het gasbedrijf wordt f 1350 hooger ge raamd dan in 1930, nl. op f 14157 en ook hiervan gaat 40 naar het alg. reserve fonds, zijnde f 5662.87. Het algemeen re servefonds wordt door al deze bijdragen totaal geraamd op f 154626. Nu wij het toch over de bedrijven hebben, vermelden wij, dat voor het eerst een be drijfsrekening van het slachthuis voor een vol jaar is opgemaakt, die sluit zonder verlies of winst. Tot nog toe leverde de keuringsdienst voor vee en vleesch een niet onbelangrijke bate aan het hoofdstuk „Volksgezondheid”, waarvan het nadeelig saldo, door het onttrekken van de inkomsten en uitgaven van de keuringsdienst van f788 in 1930 stijgt tot f6246 in 1931. Uit- teraard zal eerst later kunnen blijken in hoeverre het slachthuisbedrijf in staat is winst te maken. Het nadeelig saldo van ’treinigings- bedrijf is f 1800 lager geraamd dan in 1930, het verlies op het woningbedrijf daalt, tengevolge van de afnemende rente last, regelmatig. IS ut FIEIIWE SNEEKER COURANT annex SNEEKER COURANT (74e Jaargang)

Sneeker Nieuwsblad nl | 1930 | | pagina 1