r inl 8njM Ier tart tal Verschijnt Van een Sneeker kwajongen uit vroegere dagen. Nieuwstydmgmi Uitgave: K1EZEBR1NK Co. Woensdag S6 November mmx SHEEKER COURANT en WTÜBRITSERAOEO. No. 17 Eerste Blad 47e Jaargang Officiéél Gedeelte. SN EEK Telefoon No. IM een openingswoord allen op mee te 2 e De roept. ging de universiteit bezoeken. Nu de politieke mondigheid is veroverd voor de econo- voor Nov. 8‘/4 uur. Ge- Ds. G. K. v. d. Horst, Onze groentenuitvoer in October. In October 1930 is voor f2.175.000 aan groenten uitgevoerd tegen voor f3.683.000 in October 1929. I was mijn kwaad buitje ook over. (Wordt vervolgd). L. d. J. DINSDAGS e» VRIJDAGSAVONDS Trouwkaarten en Circulaires K1EZEBRÏNK Co- - Tel. 150 verlagingt rbr maj Aankondigingen. Woensdag 26 abonnementsconcert, violist. Donderdag 27 rechtsgebouw. I.v.A.O. Deersum over „de Britsche Arbeiderspartij”. Vrijdag 28 N o v. 8 uur. „Onder de Linden”. Ledenverg. Ijsclub Friso”. Zondag 30 Nov. 8 uur. Harmonie. Feestavond Voetbalver. Sneek 20-jarig be staan. B ij slag voor bediening in de restaurati er ij tuigen. Met ingang van 1 December zal in de restauratierijtuigen, welke loopen in de treinen der Nederiandsche Spoorwegen, op de rekening, die de reiziger ontvangt, een bijslag van 10 pet. voor bediening worden geheven. achter de kalkovens van Feenstra vandaan kwamen, vulde ineens een dik stuk wind onze zeilen. Noch Marten, noch de fokke- man was daarop bedacht en flap! daar ging de boot, met zeil en fok in het water. Zoo iets had ik nog nooit mee gemaakt; ik dacht „daar gaan we naar den kelder” en sprong overboord, om den wal te bereiken. Wat me gelukte. Toen ik met mijn nat p. naar de boot keek, had deze zich weer op- den zijn wit om te oogstefi, wij zouden blij ven beneden onze maat als wij U niet op riepen to* nog sterker machtsformatie, dat gij zorgt dat we van 270.000 op 300.000 le den komen! Dat Sneek daarbij een eere- plaats zal innemen vertrouwt spr. Er was een aardig strijkje en het duo Lobo gaf voordrachten en een éénacter. Gevonden Voorwerpen. Aanwezig en te bevragen bij de navolgende ngezetenen, onderstaande voorwerpen, als ge vonden aangegeven op 24 Nov. 1930. Gouden halsketting, G. Rollema, Geeuw- kade 30. Dito ringetje, H. H. Röfekamp, Colignystraat 6. Tabakspijp, T. Zwart, Kleinzand 34, Huissleutel, Joh, de Vries, Salverdastraat 5. Buurtvereen. Gallgastraat. Deze buurtvereeniging heeft prijzen uit geloofd voor de koopers in de winkels in de Gallgastraat. Hoe en wat men winnen kan zie men in de advertentie in dit num mer. van het N.V.V. kunnen wij het niets lijkers aanbieden dan het 300.000ste lid. Redenaar van dezen avond was de hoofd- Nov. Amicitia. 2e Harold Fairhurst, VI11. j Het is zeker overbodig te zeggen, dat ik in Sneek ook het roeien en zeilen leerde. In mijn dorpje met één nauwe vaart, had ik daarvoor heelemaal geen gelegenheid en waar deze ontbreekt is in de meeste gevallen de genegenheid nihil. Het was toen al net zoo als tegenwoordig, dat men er des Zondags op uittrok, om zich op ,,D e M e e r” met volkomen negatie van de taalregel dat meer onzijdig is te wijden aan de mooie en gezonde watersport. Waar ik kennis gemaakt had met Marten Prins, wiens vader destijds een jaloeziën- fabriek had aan de Prinsengracht, werd ik nu en dan in de gelegenheid gesteld, ook te gaan zeilen. De familie Prins had nl een boot, die de „Drie Gebroeders” heette en in dien tijd een snelzeiler was. Getuige de vele prijzen, die zij op wedstrijden won. Naast deze eigenschap van de boot, was er nog een omstandigheid, die op de zege-' praal medewerkte, nl. de kennis en vaardig heid van haar bemanning, bestaande uit twee oudere broeders van Marten. Als „Woudman” ben je altijd wat anders als je groote waters ziet, waarin de golven kuiven en zich met zilveren pluimen tooien, het water hoog op tegen den wallekant slaat en spat. Die indruk krijg je al, wanneer je op 1 ’t droge staat, omdat je in de smalle dorps- vaart zoo iets nooit aanschouwde. En als je dan die kleine bootjes met groot tuig op die hooge golven op de meer ziet dansen, dan kun je je vaak niet begrijpen, dat menschen daarin zooveel plezier kunnen vinden. Zoo ging het mij eerst ook, maar al spoedig had ik de smaak ervan te pakken. Dat ik leergeld betaalde, dat ik gedoopt werd zooals elk zeeman de tol aan Nep- tunus betaalt, als hij voor ’t eerst slecht weer krijgt het is te begrijpen. Maar mijn geval was een gevolg van eigen schuld; van vrees en durf beiden. Dit klinkt vreemd en toch is het geen contradictio. We hadden Marten, een vriend en ik op de Meer gezeild en togen huiswaarts. Marten kon zeilen; de vriend en ik niet. Marten zat aan het roer en zeilschoot, de vriend zat voorin om de fokkeschoot te be dienen. We waren in de Houkesloot en alles ging best; „de weagerf'aeiden it skipke” zooals het Friesche versje zegt. Er stond heel weinig wind, zoodat we rustig voortdreven, nu vragen onze vijanden wel: „Is OPROEPING TER INLEVERING. BURGEMEESTER van SNEEK afzet hierop beter te kunnen instellen. De andere motie is aan de Tweede Kamer gericht om aanneming van het maal- en menggebod voor tarwe. Met algemeene stemmen en met enthou siasme werd besloten deel te nemen aan de stichting van een Th. M. Th. van Welderen js gekozen Th. Zandstra te Sneek, in de Rvi V. UIW 1J I 1 J1 u«.< II Th. M. Th. van Welderen Rengerss, bij diens vertrek uit de provincie. Met 9866 st. is het voorstel-Gorredijk 1 aangenomen om de buitengewone leden in de afdeelingen weer stemrecht te geven. I Met alg. st. is een voorstel-Sneek aange- j —o-- nomen om bij het rijk stappen te doen tot vergadering der K.N.A.U. salarisverlaging voor de i Het voorstel-Ferwerderadeel tot 1 der salarissen van de ambtenaren der maat schappij met 10 is verworpen. Friesche Athletiekbond. Zaterdagavond hield de Friesche Athle tiekbond te Leeuwarden zijn jaarlijksche vergadering onder presidium van den heer J. D. de Jong Lzn. In zijn openingswoord memoreerde deze, dat het bestuur over de gebeele linie te vreden kan zijn. Het aantal leden en ver- eenigingen breidt zich gestadig uit, terwijl de financieele toestand geen reden tot zorg meer baart. Omtrent de sportieve prestaties gaf de heer de Jong als zijn meening te kennen, dat de Friesche dames zeker kunnen wedijveren met die van de overige distric ten, terwijl de prestaties van de heeren worden in „kleinbrood, koek, gebaksoorten en tenslotte als bankmeel. Er wordt beweerd, dat 10 ®/0 voor ver menging reeds meer d>n voldoende is, welnu waarvoor dan die rompslomp van administratie en toezichtmaatregelen, waar mede vermenging gepaard moet gaan? Deze vermenging lijkt den schrijver zeer onpractisch. Vele bakkers verklaarden daar entegen, dat er tegen distribueering van inlandsche bloem b.v. bij elke 10 zak gewone of Amerikaansche bloem één zak onversneden inlandsche absoluut geen vakkundig bezwaar voor de bakkers bestaat. Wanneer de economische toestand nood maatregelen eischt, dan moet de Regeering deze uitvoeren, doch daarbij is het wensche- lijk rekening te houden met de belangen van de uitvoerders in laatste instantie, in dit geval de bakkers, die wanneer zij zich eenparig tot medewerking bereid verklaren veel kunnen doen ter oplossing van het moeilijke probleem, waarover tegenwoordig veel geschreven wordt en waarvan de tarwe- verbouwers uitkomst verwachten. Gevaar! ij ke vondst. Bij het graafwerk in den Wieringermeer- polder is door een graafmachine op 1.34 M. diepte een groote bom uit den grond op gebaald, welke niet is ontploft. Het projectiel, dat gedateerd is op 1926 en vermoedelijk tijdens een oefentocht door een vliegmachine in zee is geworpen, is naar Den Helder overgebracht, waar het zal worden gede monteerd. bestuurder van het N.V.V. onze oud stad- buitengewoon goed is geregeld konden wij genoot de heer Noordhoff. De heer Noordhoff zeide, dat de leiding Arbeiderspers stellen, een bedrag dat in het buitenland een fabelachtig som gevon- icucnwuioi van iv z-ownm den werd. We weten echter hoe belangrijk 270.000 op 300.000 leden komen. Is er redende pers is en^ daarom i£ het, gelukkig dSt malaise en werkloosheid? Volmondig zegt °°k op pooten komt. wettelijke belemmeringen der kapitalistische malaise de Colijnsche politiek door dik en klasse met in staat zich te organiseeren, dat dun gesteund, nu hebben wij weer een pe- was strafbaar. In dat jaar werden die wet- Anode van malaise, vooral in het buitenland de arbeiders trachten in hun buitengewoon gend jaar zeer slecht wordt. Inplaats van ellendige toestand verbetering te brengen dat men de koppen nu F-; langs den weg der organisatie. Die ellende gaat men weer de oude weg van loonsver- er voor bedankt een door kapitalistisch wanbeheer in elkaar getrapte maatschappij ten koste der arbeiders weer te laten her stellen, laat de kapitalisten dan maar bij zich zelf beginnen! Handen af van de loonen en loonspositie der arbeiders, dan valt met ons te praten. Dat men in Duitschland loons verlaging moest accepteeren was het ge volg van het feit, dat de kapitalisten hun milliarden naar het buitenland brachten. Als gij meent, zegt spr., dat wij er zijn dan vergist gij u echter. Het Verbond v. Ned. Werkgevers geeft eiken dag blijk van z’n haat tegen de sociale wetgeving en het wordt gesteund door de groote burgerlijke pers; de fascistische nei gingen beginnen meer en meer op te komen, de bourgeoisie heeft weinig meer van het parlement te verwachten, maar de democra tische groepen in ’t parlement hebben elkaar nog niet gevonden, de Roomsche democra ten steunen als het op daden aankomt hun conservatieve partijgenooten. Daarom kan niet zooveel tot stand gebracht als wel zou kunnen. En daarvan maken de vijanden van het parlement gebruik om het volk op zet ten tegen het parlement. Daartegen dient gewaakt en daarom dienen wij ons leden tal te versterken. Wij groeien snel, de Chr. vakorganisaties nu nog sneller, omdat ein delijk de achterban in de clericale districten in beweging komt, de vroegere onderkrui pers organiseeren zich nu om de ziektewet en vacantiebonnen, omdat alles gaat in de richting van toenemende verachting van wat niet georganiseerd is. Het is een feit dat de kerkelijke vakbeweging het door gangshuis is voor de moderne vakbeweging. geestdriftige agitatie gaat door en gericht en zaten de beide overgebleven pas sagiers me hartelijk uit te lachen. Ik was be vreesd geweest voor het omslaan, doch had durf genoeg om buitenboord te springen. Dat was mijn doop. Later was ik kalmer, dacht niet aan „schip verlaten”, ook al was de steven te zien en kwam het spatwater in groote hoe veelheden het vaartuig binnenwippen. Ik bleef de „Drie Gebroeders” altijd trouw. En hoe lang het ook geleden is ik later bijna geen gelegenheid had om te gaan zeilen, die tochtjes op de Meer zullen altijd bij mij in aangename herinnering blij ven. Eén keer heb ik in zeer ondergeschikte betrekking natuurlijk deelgenomen aan een zeilwedstrijd, als mannetje onder in. Voor den wedstrijd was in de boot alleen aanwezig wat direct noodig was, vanwege de lichtheid. Zakjes met zand waren aan wezig al^ ballast, om deze óf aan stuur- óf aan bakboord te deponeeren, en ik genoot de eer om met de expeditie daarvan te wor den belast. Waaraan ik die invitatie te danken had, werd me eerst later meegedeeld. Niet door mijn navigatie-bekwaamheden, maar omdat ik niet zwaar van gewicht en nogal handig en pootig was. Welnu, ik heb bij dien wed strijd op bevel vn den stuurman met die zakjes gemanoeuvreerd, als hing het leven er van af. Werkelijk werkte ik tenslotte in het zweet mijns aanschijns, want door het water werden de zakjes niet lichterBo vendien kwam er water in de boot; moest ik soms ook nog hoozen, zoodat ik het druk had en van den stand van den wedstrijd niets afwist. Toch wou ik mij daarvan wel een beetje op de hoogte stellen, waarom ik waagde even boven de verschansing uit te kijken. Opeens een donderend bevel van den stuurman: „Kop binnen boord, die houdt tegen!” Als ondergeschikte gehoorzaamde ik direct, maar aardig vond ik het op dat moment niet. Maar toen ik later bemerkte dat we op het nippertje de prijs gewonnen hadden, de stuurman me op de schouder klopte met de (Woorden: „Die heb jij mee gewonnen!” toen van een schuine houding van onze-boot was1 geen sprake. Of er nu in eens een wervel wind opstak, weet ik niet, maar toen we Tooneelavond Het Nut. Een avond van onverdeeld tooneelgenot, Vrijdag in de Harmonie. Het Frits Bouw meester ensemble is een groepje uitstekend samenspelende actrices en acteurs met een goede keus van stukken. Hier kwam het met „Ernst des Levens”, een spel in één bedrijf van Felix Salten en „Belinda”, een Aprilgrap in drie bedrijven van Milne. Technisch knap werk is die éénacter, welke zoo kalmpjes begint en waarin zoo natuurlijk weg een atmosfeer vol spanning wordt opgebouwd, waaruit ten slotte de donderbui losbarst, welke ons de ware ka rakters van de twee hoofdpersonen hier prachtig gespeeld door Frits Bouwmeester en Jan van Dommelen onthult. „Belin da”, van die voortreffelijke blijspelschrijver Milne is een alleraardigst luchtig spel van vlotte dialoog, dat geheel beheerscht wordt door de figuur van de mooie Belinda, wier man haar in den steek liet, die in haar ver dere leven heel wat flirtations heeft met andere mannen, maar toch o, zoo blij is als na achttien jaar excusez du peu haalverdere stappen; deze 40 zijn wettige wederhelft weer Stein had de hoofdrol en haar tintelend spel gen wij met belangstelling zullen gadeslaan Hit ün hallast nét hiarton (klaar staan ook hem aan te vallen dat was Uil nu. ucaiaai Uit O UlaUUU.' n taak, die wij alleen konden uitvoéren door hulp van alle georganiseerde arbeiders. Op onberaden avonturen gaan wij niet in, maar ons stakingsfonds bedraagt 2 millioen gul den en als in Nederland slechts nu en dan geweldige conflicten uitbreken, veel minder dan in het buitenland, is dat omdat de werkgevers weten dat het N.V.V. zoo sterk is. De textielstaking, de landarbeiderssta- king hebben het bewezen. Spr. brengt dan in herinnering hoe in 1925 Pieter Jelles Troelstra zich om ge zondheidsredenen terug getrokken heeft uit het politieke leven: Het N.V.V. heeft hem om aan zijn dankbaarheid te getuigen het Troelstra Oord als monument aangeboden en tegelijkertijd den eisch van vacantie voor de arbeiders in Nederland laten weerklin ken; toen nog een volkomen onbekend ding, vacantie met doorbetaling van loon! Op dit oogenblik hebben tienduizenden arbeiders reeds vacantie. Het werk in de beweging is niet gemak kelijk, maar er zijn momenten die zooveel vergoeden, zooals verleden jaar toen een aantal oude arbeiders met hun vrouwen naar het Troelstra Oord werden gebracht en op kosten der beweging daar een week vacantie genoten. Een week niet naar de wijzers der fabrieksklok te moeten kijken beteekent niet alleen rust en natuurgenot, het is ook de heel scherpe vijl waarmee de slavenketenen doorgevijld worden. Het geeft de mensch fierheid en zelfbewustheid. Wij hebben de kadervorming ter hand genomen; nu de ergste nooden gelenigd zijn, nu staan wij voor het droevige feit, dat de massa nog altijd op het He of 12e jaar uit de school op de maatschappij wordt losge laten, dan hebben ze niet voldoende onder grond om straks voorman in de beweging te worden, wij moesten dus de kadervorming wel ter hand nemen. Straks in Januari zui len 40 jongeren uit de beweging 3 weken in het Troelstra Oord onderwijs krijgen van de knapsten uit den lande! Dat is maar een begin en zal spoedig gevolgd worden door u c.dc.c slappe.;, dczv 40 zijn vooraan opduikt. Sophie ’staanden in de afdeelingen, wier vorderin- heeft de lach de geheele avond in de zaal In het buitenland is het al zoo ver dat uit z^n middag niets te wenschen overlaten. De gehouden; zij werd goed bijgestaan door dedeze kaders sommigen op kosten der bewe- kinderklasse zullen we vanmiddag aan, t andere leden van het gezelschap. Sneeker Bestuurdersbond. Bovengenoemde bond hield Zondagavond hebben wij voorts de strijd feestelijke vergadering in de Harmonie, mische mondigheid ter hand genomen, De voorz., de heer Zeilstra, wekte in zijn ,'de medezeggingschap. H werken tot; Nu wij onze Arbeiderspers hebben, hebben versterking van het ledental van de Sneeker'we die medezeggingschap daar kunnen in- Bestuurdersbond dat te langzaam vooruit voeren; gaat. Als feestgave bij het 25-jarig bestaan dat nou alles”. Maar wij hebben de Ned. - - heer- ‘Ver. v. Werkgevers voorgesteld datzelfde in t hun bedrijven in te voeren, en ze weigerden! Nu onze verhouding tot de politieke partij "’"Z- s :i 2 millioen gulden ter beschikking van de een bedrag dat in ruim middelmatig genoemd mogen worden. Wat de verrichtingen van de junioressen betreft kon spreker tot zijn genoegen constateeren, dat deze op een hoog peil staan en dat bet houden van wedstrijden voor junioressen een levensbehoefte van den F. A. B. is geworden. Bij de ingekomen stukken werd tnede- deeling gedaan van het bedanken van de vereenigingen U. D. A. te Terwispel, Tijnje, Hygiëa te Joure en F. V. C. te Huizum. Uit de verslagen bleek, dat het ledental gelijk is geblevenhet kastekort is wegge werkt en het batig saldo bedraagt thans f 36 34. Aangenomen is een strafbepaling, n.I. boete en schorsing tegen die athleten, die hun inschrijving voor den wedstrijd niet gestand blijven. Elke club dient met bet oog daarop f 5 cautie te steilen. Medegedeeld is het werkprogramma voor 1931daaruit bleek, dat op Pinkstermaandag te Drachten nationale wedstrijden zullen worden gehouden. De ve’eeniging voor Vreemdelingenverkeer aldaar heeft den bond financieel in staat gesteld de beste dames- en heeren-athleten uit Nederland daar aan den start te brengen. Tot bestuursleden zijn herkozen de heeren J. D. de Jong, R. de Jong, H. Ras te Leeuwarden; G. Tichelaar, te Franeker; H. Klazema, Drachten; in de vacature-Heeg Rengersfonds, als huldebhjk aan den heer vaCature-P. ModdermanF. v. d. Meer, Heerenveen. Herkozen zijn tot leden van de technische commissie J. D. de Jong, Huizum; C. Meyer, Leeuwarden; W. de Vries, Leeuwarden. Tot afgevaardigde naar de algemeene jpcn ic uucn iui, is de heer H. rijksambtenaren. Ras gekozen. N. v. h. N, Het maal- en menggebod. t In „De Bakkerij” schrijft SI. als zijn1 meening, dat vele bakkers, practische vak menschen, de oplossing van het probleem van ’t verwerken der inlandsche tarwe heel goed oplosbaar vinden, als men den bakkers maar de vrije beschikking geeft over de inlandsche tarwebloem. Het in eerste instantie voorgestelde maai en menggebod zou voor velen een ramp worden (voor meelfabrikanten, importeurs en bakkers), doch wanneer de regeering kan besluiten tot aankoop en vermaling van alle inlandsche tarwe en deze gaat distribueeren onder de bakkers in ons land tegen bepaalde maximum-prijzen, dan zullen de bakkers hiermede ongetwijfeld wel raad weten. Bedoelde inlandsche bloem zal verwerkt PIER BANNING grootverlofganger der lichting 1915 uit de gemeente Amsterdam op, om Woensdag 10 December 1930 des namiddags 2 uur te verschijnen in de groote zaal van het Ge rechtsgebouw, Marktstraat 27 alhier, ten einde ingevolge art. 41, 4e lid der Dienst plichtwet, de hem verstrekte rijksgoederen in te leveren. SNEEK, 25 November 1930. Thusnelda. Zondagmiddag hield de dames-gymnas- tiekvereeniging Thusnelda een matinée- gymnastiek in Amicitia. De presidente mej. Groenhout, heette allen hartelijk welkom, in het bijzonder de burge meester, de afgevaardigden van de Turn kring en de eereleden Wierstra en Dedmar. Deze matinée, zegt spr., is niet grootsch opgezet, mede doordat volgend jaar het 45- jarig bestaan der vereeniging herdacht zal worden, maar toch zal het program van de- werk zien onder de prettige leiding van den directeur den heer Kan. Tevens heeft men deze matinée georganiseerd om aan geld te komen en spr. hoopt dan ook dat de aan wezigen na de uitvoering druk gebruik zul len maken van de grabbelton en de verlo ting. Na nog een wwjr.d van dank aan de fa. H. Brenninkmeijer Zonen, die belangeloos voor de wandbekleeding van de zaal zorg de, gebracht te hebben, werd met de uitvoe ring van het programma aangevangen. We kunnen direct wel zeggen dat dit bij de aan wezigen zeer in den smaak viel. De Oefenin gen en Dansjes der kleinen lieten zien dat in korten tijd onder bekwame leiding iets tot stand gekracht kan worden. Met veel animo werd door de kleinen gewerkt en het laatste nummer „een Sprookje” werd heel aardig uitgevoerd. Door de dames werden de knotsoefeningen en het laatste nummer mooi en regelmatig gegeven, doch ook de andere nummers mochten er wezen. Het was ’n mooie middag en de bloemen hulde aan den heer Kan, mej. de Wilde voor de piano-begeleiding en mevr. Kan voor het bif elkaar" steekt ve'e opofferend werk, dat zij met het ver vaardigen van de costumes zich heeft ge troost, was dan ook meer dan verdiend. Een geslaagde middag met als slot een dansje. Friesche Mij. van Landbouw. Ter algemeene vergadering zijn twee mo ties aangenomen; 1 aan de regeering ge richt om een zoodanige productiepremie voor suikerbieten, dat deze teelt binnen nor male grenzen loonend worde gemaakt en om beschikbaarstelling van gelden voor een stelselmatig onderzoek naar de wenschen der afnemers van aardappelen in de ver schillende landen, teneinde de teelt en den Abonnement per jaar f 2.50 ft p post f 160. Adverlenllèn worden levens gratis ge- olMtsi in de SNEEKER COURANT als jubileumgave van de leden vraagt een ledenwinst van 10 zoodat we van Januari 1932 hier in Friesland die'eaak malaise en werkloosheid? Volmondig zegt °P pooten komt. spr.: ja. Tot 1872 waren de arbeiders door j De burgerlijke pers heeft tijdens de vorige wettelijke belemmeringen der kapitalistischemalaise de Colijnsche politiek door dik en klasse met in staat zich te organiseeren, dat dun gesteund, nu hebben wij weer een pe- was strafbaar. In dat jaar werden die wet- A iode van malaise, vooral in het buitenlamd telijke belemmeringen opgeheven en konden en men voorspeltdat het ook hier het vol- ellendige toestand verbetering te brengen dat ^men de koppen nu kanhherjöngeSgeslachtÖ7icï^^ enz-> doch er is een vakbeweging die stellen, de Nederiandsche arbeiders van toen 14 - b waren te zwak van lichaam om het werk in de opkomende industrie te doen, daarvoor moesten arbeiders uit het buitenland ko men! Het is noodlottig geweest dat de arbei ders de tijd van 18751900 besteed hebben aan eindelooze onderlinge twisten, het anarchisme vierde hoogtij, en de bourgeoisie lachte. De staking van het spoorwegperso neel van 1903 werd gewonnen, de dwang- wetten van Kuyper kwamen er en de alge meene werkstaking daarop volgend werd ’n verpletterende nederlaag voor de arbeiders. We danken het echter aan de A.N.D.B. dat in 1906 op de puinhoopen van de oude or ganisatie een nieuw vakverbond, het N.V.V. opgericht kon worden, dat in zijn statuten bepaalde dat het ook langs parlementairen weg wilde trachten verbetering in de positie der arbeiders te brengen. De statuten van toen en van nu van dit N.V.V. verschillen echter hemelsbreed, zij teekenen de gewel dige ontwikkeling van de Nederiandsche arbeidersbeweging in 25 jaar. Nu worden met name ook de hoofdarbei ders genoemd in de statuten, die 25 jaar ge leden nog niet rijp waren voor organisatie naast Jan Boezeroen; nu weet het N.V.V. zich ook zoozeer een sterke eenheid, dat zij de leden kon opvoeden tot het geestelijk in zicht dat het doel gericht moet zijn op het bereiken van een geheel ander productiestel sel. Dat beteekent dus dat de arbeiders zich hebben weten vrij te vechten in 25 jaren! Zij kennen het doel waarheen gestreefd wordt en de middelen waarmee dat doel bereikt moet worden. Geen terrein op maatschappelijk gebied wordt onbetreden gelaten, voor de heiligste cultuurgoederen wordt gestreden. Onze En richt het N.V.V. zich daarop inder- onvermijdelijk trekken wij de besten uit hun daad? Doet het alles wat het te doen vindt organisatie tot ons, zooals ze nu reeds hei- om zijn machtspositie te verzekeren? Als melijk rood stemmen. vakcentrale blijft zij vooraan marcheeren; We hebben dit jaar hard gewerkt met steeds nam zij op het goede tijdstip het‘onze betoogingen in Rotterdam en Amster- initiatief als het gold positieverbetering van dam en onze Vlootwet-agitatie. We hebben groepen arbeiders. Men moest zich wapenen de Vara tot fabelachtige ontplooiing zien tegen een veel sterkere vijand, die ons voort- komen; vragen wij niet teveel als wij nu durend dreigde aan te vallen en wij moesten (weer een beroep op U doen? Maar de vel- i k 4 4 !T 4. 4. w >d 13 i” Kleinzand 7 naast de heer J. v. d. Feer. Illlllllllll 1 FA it Ki i FYrt Ir Liz-xr-144- 4--l r\ *-v r4 ÏIÊÏÏWE SiïEEKER COURAÏÏT JIVIU IVCXU MV IIWIXUXVI II ft'-1' VV *J UIVL U^iaU^,üLVJ!,UQ XU1IV1I I «VA.» vvw A W. 40 gC.QU4.VU 1 111 «^aUMUU W kV WBAVVUj AdvertentiSn 0 ct. p. regel ing zonden mededeelingen hooger, Abonnement belangrijke korting

Sneeker Nieuwsblad nl | 1930 | | pagina 1