D-E k Van een Sneeker kwajongen uit vroegere dagen. Uit onze Raadzaal. Zaterdag 13 December 1930 Dil No. bestaat alt 4 bladen tl IIW Orgaan ter Gemeente tal. r HEERENBAAI No. 22 Eerste Blad 47e Jaargang Uitgave: K1EZEBRINK& Co. SN EEK Jaar. Conducteur keek door't MAANDEN: 1929 1930 Totaal 2224214 2237395 jor Ml te I' In beide rapporten wordt de vraagt gesteld of, gezien de I *an de Stadsherberg overgebracht en daarpost over de geheele linie. Namens de Sectie: S. BREEUWSMA, Voorzitter. U. S1JTEMA, Rapporteur. No. X 07.352.11(17). Memorie van Antwoord van Burgemeester en Wethouders op de rapporten der secties voor het onderzoek der gemeente-begrooting voor 1931 Meerdere leden pleitten voor het behoud van deze toe slag. tegen het voorstel in te trekken de vacantie-bijslag. winsten van gasfabriek, waterleiding en electriciteitsbedrijf over de laatste jaren, er geen aanleiding bestaat tot ta riefsverlaging. Het schijnt ons gewenscht bij de bespreking van deze vraag uit te gaan niet van een algemeene opmerking over de hoogte der winsten, maar van de werkelijke cijfers. Daarom laten wij hier deze cijfers ten aanzien van alle drie bedrijven over de laatste vijf jaar volgen. Electriciteits- bedrijf. 31527.31 24964.15 24615.36 35919.83^ 34327.56 203308 328084 174717 312747 140453 228409 115276 249714 152916 318590 Waterleiding bedrijf. 203466 340041 184305 308198 145750 229707 115022 254773 138967 317166 1061.34 530.33 Electricit. bedrijf. VER LIES. 9982.29^ I 16740.16 8772.37 13314.53 17211.83X 1864089V, I iiiiiiiiiiii SECTIERAPPORTEN EN MEMORIE VAN ANTWOORD INZAKE DE BEGROOTING 1931. WINST. Gasbedrijf. No. X 07.352.11(17). Rapport van de 2e Sectie betreffende onderzoek van de gemeentebegrooting voor 1931. Januari Februari Maart April Mei Juni Juli Augustus September October portierraam, Zd beleefdliet spijt me zéér, No. X 07.352.11(17). Rapport van de le sectie betreffende onderzoek van de gemeentebegrooting voor 1931. REINIGINGSBEDRIJF. Volgno. 3 der lasten. De sectie was van meening, dat in de vacatures in den loop van dit jaar ontstaan bij het reinigingsbedrijf, niet op een wijze is voorzien, als in de reglementen en verordeningen is voorgeschreven. UITGAVEN. Volgno. 264. Het bevreemdde de sectie dat deze post lager is geraamd dan in 1929 is uitgegeven. Dit te meer, gezien de herhaaldelijke aandrang vaiMde bewoners in de winkelstraten om betere verlichting. Volgno. 311. Verbetering van de bestrating in de Willem Lodewijkstraat en van het Kleinzand wordt in de sectie urgent gevonden. Volgno. 374. De sectie van meening zijnde dat door de vorming van het algemeen reservefonds geen reden aan wezig kan worden geacht tot het vormen van deze bijzon dere reserve, stelt voor deze post in te trekken. Volgno. 495. De ramingen voor alle drie scholen, nl. van de Sneeker Ambachtsschool, de Avondschool voor lager theoretisch nijverheidsonderwijs en van de Huishoudschool zijn hooger dan de ramingen voor 1930. De sectie zou een nadere uiteenzetting van de noodzakelijkheid dezer ver- hooging zeer op prijs stellen. Volgno. 505. Tegen bestendiging van deze post heeft de sectie geen bezwaar, doch gevraagd werd of door de leiders van de Sneeker Koorklassen aandacht wordt geschonken aan de „Ward-methode”. Volgno. 508. De beteekenis van de Nederlandsche Jeugd herberg Centrale is de sectie niet voldoende bekend en vraagt zij daaromtrent nader te worden ingelicht. INKOMSTEN. Volgno. 50. In de sectie wordt door meerderen de mee ning verkondigd dat, mede in verband met de verbeterde financiëele verhouding tusschen Rijk en Gemeente eener- zijds en de malaisetoestand onder de schipperij anderzijds, de tijd is aangebroken tot verlaging van bruggelden en deze weer met de vooroorlogsche toestand in overeen stemming dienen te worden gebracht. Volgno. 51Bij de behandeling van sub d wordt de wen- schelijkheid betoogd om te komen tot afschaffing van de kermis en tot het, in de plaats daarvan, organiseeren van een winkelweek of tentoonstelling en met medewerking van het gemeentebestuur. Volgno. 5tx: *De sectie vraagt of het gemeentebestuur thans de vrije beschikking heeft over de reclamezuilen. Volgno. 74. In de M. v. T. wordt gewaagd van groofe belangstelling voor het huren van tuingrond. De sectie stelt het op prijs te mogen vernemen of de beschikbare grond voldoende is om aan de aanvragen te kunnen voldoen, zoo neen, is beschikbaarstelling van meer grond voor dit doel mogelijk? F. BOEIJENGA, Voorzitter. W. BOONSTRA, Rapporteur. BEGROOTING WONINGBEDRIJF. In verband met de behandeling van de begrooting van het woningbedrijf wenscht de sectie gaarne te vernemen wanneer de plannen tot het bouwen van woningen door de gemeente, kunnen worden verwacht. GEMEENTE-BEGROOTING. Bij de algemeene beschouwing werd bezwaar gemaakt van Burgemeester en Wethouders om ten vorigen jare wederom ingevoerde SNEEK, 8 December 1930. Aan de Gemeenteraad. Aanwezig waren de heeren Breeuwsma, Hoekstra, Op penhuizen, Zuiderbaan en Sijtema. Tot voorzitter en rapporteur werden aangewezen de heeren Breeuwsma en Sijtema. De sectie ging van de veronderstelling uit, dat evenals vorige jaren de onderwerpen welke afzonderlijk aan de orde worden gesteld, in openbare zitting kunnen worden besproken, ook zonder dat dit in de secties is geschied. ALGEMEENE OPMERKINGEN. De sterke groei van het reservefonds had de bijzondere aandacht der sectie. Mede in verband hiermee, wekte het bevreemding, dat op de begrooting voor 1931 geen gelden meer voor vacantietoeslagen zijn uitgetrokken. Het schrap pen dezer post, zóó kort nadat zij door de raad wederom op de begrooting was gebracht, getuigde althans naar de meening van een deel der sectie, van weinig waardeering van de zijde van B. en W. voor de besluiten door de Raad genomen. WATERLEIDING EN GASBEDRIJF. De vrij hooge winsten, telken jare weer op de begroo- tingen dezer bedrijven geraamd, blijken jaar op jaar nog te laag te zijn geschat. De sectie zag daarom gaarne overwogen, of een deel der winsten in den vorm van tariefsverlaging, den verbruikers niet ten goede zou kun nen komen. 1924 1925 1926 1927 1928 1929 Bij een boer in de omgeving was een ge val van longziekte onder het rundvee ge constateerd. Het geheele beslag vee was I daarop in beslag genomen, naar Maar U zik daar inNiet Rocken” Dus die pijp moet weg meneer. De meneer blies een blauw wolkje Door het raam van de coupé, Conducteur zeidat’ verandert, Qa U gang maar, 't is D’E Onder deze omstandigheden meenen wij een verlaging van de gasprijs te moeten ontraden. Wel is het mogelijk, dat in het tarief eenige wijziging moet worden gebracht ten einde het gasverbruik zonder financieel nadeel zooveel mogelijk te bevorderen. Dit punt is nog in overweging. In het rapport der 2de sectie wordt nog een algemeen punt aangeraakt nl. dat van de kinderbijslag bij het loon. Ofschoon deze kinderbijslag nog steeds een tijdelijk ka rakter draagt achten wij thans de tijd om hem te doen vervallen nog niet aangebroken. De steun voor groote're gezinnen, welke er in wordt geboden is, naar wij meenen, ook nu nog gewettigd. BEGROOTING GASBEDRIJF Lasten. Volgno. 4. De post „onderhoud” is verlaagd van f 25.000.tot f 19.000.Dit moest geschieden als gevolg van de lagere raming van de gasverkoop en de ook ove rigens vrij gespannen stand der begrooting. Deze veria ging beteekent overigens niet, dat minder zorg aan onder houd wordt besteed; zij beteekent wel dat kleine uitbrei dingen die tot nu toe uit deze post werden betaald, in 193 uit de kapitaaldienst gefinancierd zullen moeten worden BEGROOTING REINIGINGSBEDRIJF. Lasten. Volgno. 3. De Ist^ sectie is van meening dat in de vacatures, welke in de loop van het jaar in het werk- liedenpersoneel zijn ontstaan, niet is voorzien op een wijze als in het werkliedenregiement voorgeschreven. Wij kunnen deze meening niet deelen. In ontstane vacatures is niet onmiddellijk voorzien door de benoeming van vast per soneel of personeel op proef, omdat wij eerst van de noodzakelijkheid eener vaste aanstelling ons wenschten te overtuigen en ervaring wenschten op te doen met enkele los aangestelde personen, teneinde hun geschiktheid b eventueele noodzakelijkheid van vaste aanstelling geheel te kunnen beoordeelen. Door zoo te handelen is voortge bouwd op een sedert jaren bestaande practijk. Uitgaven. Volgno. 264. 2e sectie. De post is hooger ge raamd dan in 1930. De straatverlichting is naar wij mee nen, over het algemeen zeer goed. Aan gerechtvaardigde wenschen wordt in overleg met de Commissie voor de gemeentebedrijven zooveel mogelijk tegemoet gekomen. Uitgaven. Hoofdstuk IV. le sectie. De sectie stelt de vraag of niet de gemeente in een of andere vorm zou kun nen meewerken om door lage tarieven het gebruik van het badhuis meer populair te maken. Het is ons voorloopig niet duidelijk, welke mogelijkheden hier zouden bestaan. Het badhuis wordt geheel particulier geëxploiteerd; eenige verbinding met de gemeente bestaat er niet. Wij zouden op dit punt gaarne een nadere toelichting ontvangen. Uitgaven. Volgno. 311. 2e sectie. Wij zullen aan de op merking der sectie betreffende het wenscheiijke van ver betering der bestrating van Kleinzand en Willem Lodewijk straat in 1931 aandacht schenken. Uitgaven. Volgno. 318. le sectie. Volgens de met Regen ten van het Old Burger Weeshuis gesloten huurovereen komst komt het onderhoud van het park met inbegrip der woning voor rekening van de gemeente. Omtrent latere veranderingen moet tusschen partijen afzonderlijk worden overeengekomen. De opmerking der sectie raakt niet het onderhoud, maar de verkeerde inrichting der woning, waarin niet dan ten koste van een betrekkelijk groot be drag verandering kan worden gebracht. Een oplrrwlng ECHTE FRIESCHE 20 50 a. PER ONS Tflelange van rijpe tabakken.. I A44 Verbruik in M3 SNEEK, 4 December 1930. Aan de Gemeenteraad. De 2e Sectie vergaderde op Maandag 1 December. Aanwezig waren de leden Boeijenga, Boonstra, Dokkum, De Groot, Nieveen en Siemensma. Afwezig was de heer Zuiderbaan. Tot voorzitter van de sectie werd benoemd de heer Boeijenga, tot rapporteur de heer Boonstra. In de eerste plaats werden behandeld de begrootingen van de verschillende bedrijven. De begrootingen van het Electriciteits-, Gas- en Water leidingbedrijf deden de sectie de vraag stellen, of, gezien de hooge saldi, binnenkort algemeene tariefherziening mag worden tegemoet gezien. BEGROOTING GASBEDRIJF. Lasten, volgnummer 4. De belangrijke verlaging van de post „onderhoud” noopt de sectie tot het vragen naar de aanleiding tot deze ver laging. Volgnummer 16. njet telkens toetsten aan de geheele stand der conjunctuur. Een lid der sectie maakte de opmerking dat naar zijn Het is, naar wij meenen, onjuist uit de loop die deze zaak meening de tijd van het geven van kindertoeslag voorbij heeft genomen, te distilleeren een mindere waardeering 'de* stalling moest zÜn en stelt daarom voor tot intrekking van dievoor de door de Raad genomen besluiten. SNEEK, 9 December 1930. Aan de Gemeenteraad. De opmerkingen, gemaakt in de vergaderingen der secties voor de behandeling der gemeente-begrooting voor 1931 geven ons aanleiding tot de volgende beantwoording. In het rapport der 1ste sectie wordt de veronderstelling uitgesproken, dat de punten die afzonderlijk op de agenda zijn vermeld, in de openbare vergadering van de Raad kunnen worden besproken, ook zonder dat deze in de vergaderingen der secties zijn behandeld. Natuurlijk is dit mogelijk. Wij veroorloven ons echter een reeds vroeger gemaakte opmerking te herhalen, dat op deze wijze het j sectie-onderzoek niet die vruchten draagt, die het anders zou kunnen hebben en dat een vlotte behandeling der be- grooting in de openbare vergadering wordt bevorderd, door een zoo nauwkeurig en volledig mogelijke voorberei ding in de secties niet alleen van de begrooting, maar ook van de daarmede verband houdende punten. In de rapporten van beide secties wordt bezwaar ge- 2 maakt tegen het niet weder op de begrooting uittrekken van gelden voor de uitbetaling van een vacantiebijslag. I In het rapport der 1ste sectie wordt bovendien opgemerkt, dat het niet weder op de begrooting brengen van gelden I voor dit doel, zou getuigen van weinig waardeering van onze zijde voor de besluiten van de Raad. Wat dit laatste betreft, herinneren wij er aan dat in de Ambtenaarsverorde ning (art. 25) en in het Werkliedenreglement (art. 38) beide, wordt gezegd, dat de ambtenaren en werklieden een vacantiegeld ontvangen „voor zoover de raad dit jaar lijks bij de gemeentebegrooting bepaalt”. Dit wijst er op, dat de vraag van het al of niet toekennen eik jaar bij het opmaken en behandelen van de gemeente-begrooting onder de oogen moet worden gezien; dat elk jaar het wensche iijke en mogelijke moet worden beoordeeld. Om dezelfde reden waarom wij meenen, dat op dit oogenblik op adres sen om loonsverhooging niet moet worden ingegaan, meenen wij, dat de toekenning van een vacantiebijslag niet moet worden gecontinueerd. Het is er, naar onze opvatting, de tijd niet naar, om bijslagen als de nu besprokene te handhaven; de positie van het gemeentepersoneel kan nie I geheel buiten de invloed van abnormale tijden blijven. Wij I zouden onze plicht verzaken, indien wij uitgaven als deze 6256.08 13403.63X 7879.07 8474.52% 25560.14% Voorzoover de waterleiding betreft doen inderdaad de winstcijfers een tariefswijziging min of meer urgent zijn Bij de raming op de begrooting voor dit bedrijf van d<- opbrengst van water en van meterhuur is met de mogelijk heid van tariefsverlaging bereids rekening gehouden. Een voorstel tot wijziging van het electriciteitstarief zal U vermoedelijk in de volgende vergadering bereiken De gasfabriek vraagt nadere aandacht. De thans gel dende tarieven zijn op zich zelf genomen ook in verhouding tot wat in andere gemeenten wordt betaald, niet hoog. Daar komt bij, dat'de winst over 1929 ongeveer f9000,— lager was dan die over 1928 en dat het gasverbruik -nier in eenigszins beteekenende mate toeneemt. Dit laatste moge blijken uit de hier volgende vergelijkende cijfers betreffende het gasverbruik over 1929 en 1930: ALGEMEENE BEGROOTING. UITGAVEN. HOOFDSTUK IV. Bij de behandeling van dit hoofdstuk werd de vraag gesteld, of niet de gemeente in een of andere vorm, zou kunnen meewerken, om door lage tarieven het gebruik van een badhuis meer populair te maken. HOOFDSTUK VI. Volgno. 318. De sectie was van oordeel, dat de inrichting van de woning van den parkwachter in geenen deele be antwoordt aan eischen die daaromtrent gesteld mogen worden, en dringt daarom op verbetering dier woning aan. Volgno. 329. De klacht werd geuit, dat de wijzerplaat bij dag moeilijk leesbaar is en de wenschelijkheid naar voren gebracht deze wijzerplaat bij avond te verlichten. HOOFDSTUK VIL Volgno. 374. Voor het risico bij deze post bedoeld, is reeds een bedrag van f 12000.gereserveerd. De sectie acht verdere reserveering voor dit doel niet noodzakelijk. HOOFDSTUK IX. Volgno: 514. De vraag werd gesteld, of de uitkeeringen aan uitgetrokken werkloozen de toets van vergelijking met die in andere gemeenten kan doorstaan. HOOFDSTUK XII. De vraag werd gesteld, waardoor het voordeel bedoeld in de toelichting tot dit hoofdstuk is ontstaan, hoe groot dit voordeel is en waaróm het niet afzonderlijk in de be grooting naar voren is gekomen. ONTVANGSTEN. HOOFDSTUK VI. Volgno. 50. Achten B. en W. niet dat de tijd gekomen is de brug- en havengelden tot het vroegere peil terug brengen XII. We kwamen als naar gewoonte uit school en bemerkten al dadelijk, dat het in de stad wat „anders als anders” was. We waren /iog niet eens in de Galigastraat of we hoor den al: „Ja buurfrou, der mut nou al gien ruut meer heel weze yn ’e herberg van Sevensma an ’e Lemsterdyk.” „Hwet doene die freemde snuters üt Hol- lan hier ek?” „Wij magge ek wel es in stukje goedkoop fleesch hewwe, niet?” „Nou,” zei de andere, „dat laatste bin ik wel met jou iens, mar as die goedkoopte komme mut deur oproer, glazensmiterij, op syn raerst dat er dooien falie, dan gaan ik liever foarby.” Als een vuurtje ging het onder ons „O p- roer”, dat schijnbaar een magnetische in vloed op velen onzer uitoefende. Want in plaats van naar huis te gaan en ondanks onze grage maag, zetten we in looppas koers langs de Koemarkt naar de Lemsterweg. „Oproer!” dat moesten we met eigen oogen aanschouwen, belust als de jeugd is op avonturen, toen ook al in die overigens zoo rustige tijden en men den oorlog van 1870 eenige jaren achter den rug had. „Oproer!” naar de oorzaak er van vroe gen we niet, wat kon ons dat schelen? Al had de buurvrouw in de Galigastraat daar van een klein tipje opgelicht, waaruit kon worden geconcludeerd, dat het geval in ver band stond met goedkoop vleesch Bij de brug over ’t Hoogend zagen we al, dat er een groote menigte voor de stads herberg stond (bewoond door als ik me goed herinner de weduwe Sevensma), wat ons nog harder deed loopen, zoodat we I spoedig op het terrein van actie aankwa men. Als jongens kropen we natuurlijk door elk gaatje in de dichte rijen en konden zoo n beetje de situatie overzien. In de herberg zoowel op de bovenver dieping als beneden een hoop kapotte vensterglazen, bezweken onder een bom- bardement van steenen. Men had ons op dat oogenblik geen grooter plezier kun- nen doen, dan weer met deze projectielen te gaan werken, doch dat bleef eerst uit. Ik dacht aan opstandelingen, maar onder de menigte zag ik tal van erentfeste Snee ker burgers. Wat ik toen niet begreep; later wel. Voor hen had hetzelfde motief gegolden als voor ons: nieuwsgierigheid, den men- schen aangeboren. Zij bleven passief, maar uit de woorden, die wij zoo nu en dan op vlogen, bleek wel, dat zij de aanwezigheid Jan die freemde snuters” van de buurvrouw in de Galigastraat ook niet goedkeurden. Verscheidene jongens van buiten zagen on der het publiek hun kostbazen dat voor ons als verzachtende omstandigheid bij het •e laat komen voor het eten kon gelden. Sneeker scholieren zagen er hun vaders en andere familieleden, allen wachtende op hetgeen komen zou. Want er werd, zoo hoor den we, beraadslaagd, of de verkoop zou doorgaan ja of neen. En nu eerst iets over de aanleiding, die de heele stad in rep en roer bracht. Telefoon Na ISO L. 0 I Verschijnt DINSDAGS es VRIJDAGSAVONDS NIEUWE sneeker courant annex SHEERER COURANT en WYMBRITSERAOEEL CUngc Ooorcnbo» AbMnemeat per jaar f 2 SO h p. pool I 100 AOwrtealita 9 ct. p. regel Ing tonden mcdedeellngen hooger, Abwoaemevt belangrijke korting Advertootléfi worden levens gratis ge otaatei h» de SNEEKtR COURANT

Sneeker Nieuwsblad nl | 1930 | | pagina 1